• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
13 Temmuz 2020

Yabancı oyuncu kısıtlaması ülke futboluna ne kazandırır?!?

Süper Lig’in pandemi sezonunun bitmesine artık üç hafta kalırken, spor dünyamız yepyeni bir gündemle karşı karşıya.. Geçtiğimiz hafta Türkiye Futbol Federasyonu, yabancı oyuncu kuralının gelecek sezondan itibaren değişeceğini açıkladı.. Öncelikle kararın detaylarına bir bakalım yorumumuzu daha sonra yapalım.. Son 10 sezonda 8. kez kural değişikliği yapılan ve Türk futbolunun kronikleşen bu yabancı problemine federasyon tekrar neşter vurmayı tercih etti. Elbette kimi teknik adamlarımız kararı eleştirirken, kimisi de haklılık payını savundu..

Önümüzdeki sezondan başlayarak gelecek 3 yılda takımın kadrolarında ve sahada bulunacak yabancı oyuncu sayısında kademeli olarak düşüşe gidilecek. Tasarlanan değişiklikle 2020-21 sezonunda 14 yabancı ve 8’i maç kadrosunda, 2021-22 sezonunda 12 yabancı ve 7’si maç kadrosunda, 2022-23 sezonunda ise 10 yabancı ve 6’sı kadroda olacak..

Bu alınan kararla birlikte her kafadan haliyle ses çıkmaya başladı.. Özellikle Fatih Terim ve Sergen Yalçın hocanın serzenişleri damga vurdu tartışmaya.. Sergen Hoca’nın oyuncu kısıtlamasından ziyade tesisleşmeye vurgu yapması kayda değer bir eleştiriydi. Yine 11 yabancıyla Galatasaray takımını geçtiğimiz sezon ilk kez sahaya sürerek tarih yazan Fatih Hoca’nın da kısıtlamalara dönük, “futbolcunun Türkü, yabancısı yoktur” açıklaması ise hakikaten büyük bir ironi olarak önümüze çıkmaktadır.. Aslında diğer Süper Lig teknik adamlarımızın da temel olarak kısıtlamalarla değil de, daha çok altyapıya ve tesisleşmeye verilecek önemle bu sorunun çözümleneceği kanaatindeler.. Benim yorumum ise çok net, dünya futbolunda özellikle Alman ekolüne baktığınızda da altyapıya verilen önemi ve çıkan yıldız isimleri çok net görebilirsiniz.. Onun için TFF’nin verdiği karar pandemi süreci sonrası daralan ülke futbolu için çok yararlı bir karar olacaktır..

Elbette şampiyonluk peşinde koşan ve idealist teknik adamların bu kararı ilk aşamada kabullenmesi hakikaten zor.. Ama eğer gaye ortaksa ve “Türk Futbolu”nun geleceği ise, bu kararın ardında fazla spekülatif ve provokatif açıklamalar yapmak yersizdir.. Ne yapalım yani; her 35-36 bandına gelen eski yıldız isimleri birer birer Süper Lig’e getirip, bol sıfırlı sözleşmeler mi imzalayalım? Bu mu Türk futbolunun kurtuluş reçetesi?!? 

Senelerdir altyapıya önem verilmesi gerektiğini ve tesisleşme olmadan Türk oyuncuları kazanamayacağımızı her platformda dillendirmemize rağmen hiçbir şekilde bir-iki kulüp dışında yol ilerleyemiyoruz.. Nedeni çok basit! Günü kurtaracak ve futboldan anlamayan popülist başkanlarla kulüplerimiz idare ediliyor da ondan..

Artık taşın altına elimizi değil tüm gövdemizi koyarak radikal kararlar alınmalı ve alınmak zorunda! Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı karar son derece anlamlı ve yerinde bir karardır.. Madem Türk futbolunun patronu federasyonsa artık kulüpler de yabancı hayranlığından kurtulmalı ve Türk futbolunun geleceğini sözde açıklamalar ve eylemlerle değil, özde hamlelerle savunmalılar.. Futbolumuzu kurtarmak için daha fazla gayret lazım...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Evet altyapıya önem verilmeli ama yetmez . Futbolda sistem ki sistem yok tamamen bakın kökten değişmeli . Sağlam kararlı bir sistem getirilmeli . Yöneticiler harcamalardan sorumlu olmalı . Öyle olmaz elin parasıyla hava atmak . Bu olmazsa hiç bir çözülmez . Kulüpler borç içinde ve hala yok şu transfer yok şu bomba oyuncu falan yani değişen bir şey yok nasıl olsa kendi paraları değil .şu falcao faciası en iyi örnek .
 • Yanıtla

Irfan

Hiç bir yarari olmaz ,millet olarak her alanda her ülke insani ile yarida olmamiz lazim aksi rakdirde Alper potuk ,Tarik çamdal gibi oyunclara veya6 milyon dolar veririz buda kulupleri batirir
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23