• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
07 Nisan 2020

Unutmayın ki; bu illet elbet bitecek, liglerimiz de sağlıkla bitecek!..

Kovid-19 illetiyle mücadele tüm hızıyla sürerken, ciddi kayıplar veren ülkeleri de her gün haber bültenlerinde izliyoruz.. Ülkemizde ise 571 insanımızı maalesef kaybettik.. Cenab-ı Allah mekanlarını cennet eylesin inşallah.. Şifa bekleyen hastalarımıza da Allah (cc) Şâfi ismi hürmetine şifalar versin.

Geçtiğimiz haftayı UEFA-TFF ve FIFA üçgeninde geçirdiğimizi söylemek herhalde yanlış olmaz..

Öncelikle Avrupa’daki futbolun patronu UEFA’da başkan Ceferin kritik açıklamalar yaptı.. Elbette UEFA’nın verdiği kararlar tavsiye niteliğinde lakin, birde madalyonun diğer yüzü var!.. Malum tüm ülke federasyonları teyakkuzda... 

İngiltere ve Belçika’da liglerin şampiyonlarının belirlenme girişimleri bile UEFA’dan sert tepkilerle cevabını alıyor.. Tüm bu bilgiler ışığında UEFA’da başkan Ceferin ne diyor peki kulak verelim: “Bizim hedefimiz haziran sonuna kadar Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi dahil üye ülkelerimizdeki bütün liglerin sağlıklı şekilde bitirilmesi.”..

Bunu söylerken UEFA başkanının işin sağlık boyutundan ziyade maddi boyutunu analiz ederek karar verdiğini de not düşmek gerekir.. 

Bizde ise, TFF Başkanı Sayın Nihat Özdemir yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Mayıs başında değerlendirme yapacağız. Şartlar uygunsa, en erken ihtimalle haziranın ilk haftasında liglere başlayacağımızı ümit ediyorum.”

FIFA Başkanı Gianni Infantino ise, maçların ne zaman başlayacağını bilmediklerini ve futbolun insan hayatından daha önemli olmadığını ifade ederek bu tartışmalara bakış açısını koymuştu.. Tüm bu veriler ortadayken, koronavirüs illetinin ne denli bir yol alacağı meçhulken, yapılan futbol patronlarının açıklamalarını analiz etmek lazım!.. Şu anda yapılan tarihlere takılmadan virüse karşı alınacak galibiyet sonrası liglerin sonlandırılması tüm paydaşlar için hayırlı bir karar olacağı kesin!..

Nedeni şu; futbol büyük bir endüstri ve ülkelerin ciddi bir pay ayırdıkları bir alan sonuçta... Ama sağlıksız toplumlarda bunu ne denli sürdürebilirsiniz muammasını aştıktan sonra dünya futbolunun başlaması gibi, ülkemizde de liglerin bir şekilde başlayıp bitirilmesi çok çok önemlidir!..

26 hafta boyunca büyük emek veren süper lig temsilcilerimizin de hakkaniyetle haklarını alması önemli bir parametredir!..

Şunu kesinlikle söylemek lazım ki; Kovid-19 illeti Allah’ın takdiri ve biz ülke vatandaşlarının gayreti ve tedbirleriyle mutlaka mağlup edilecektir!.. Bu mağlubiyet sonrası ise, liglerimizi sağlıklı bir ortamda ya seyircili ya seyircisiz alternatifleriyle bir şekilde sonlandırıp herkesin hakkını alarak bu ligi sonlandırması en isabetli karar olacaktır.. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

siz de mi?

insanlar ders almıyor bir türlü.hala spor bilmem ne.
 • Yanıtla

Ligtir git bee..

İnşallah hastalık biter ve ama ligler oynanamaz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23