• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
05 Ekim 2020

Trabzonspor’un isyanı; Merkez Hakem Kurulu kökten değişmeli!...

G

eçtiğimiz haftalarda yapılan bariz hakem hataları sonrası “Süper Lig’in henüz ikinci haftasında hakemleri konuşuyorsak vay halimize!” başlıklı yazıyı kaleme almıştım.. 

Bugün ise; Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun Riva’da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’le konuşma süreci ve kapıda yaptığı isyan...

Öncelikle Merkez Hakem Kurulu’nun kökten değişmesini ve 2 yılda 4 defa MHK yönetiminin değiştiğini söylemesi hakikaten çok ama çok anlamlı...

Bu işi sadece Trabzonspor özelinde yorumlamamak lazım aslında.. Tüm takımlarımız hakemlerden mutlaka her hafta şikayetçi... Elbette son haftalarda yaşanan hakem hataları ve VAR’dan gelmeyen uyarıları ciddi bir şekilde hisseden ve canı yanan takımın Trabzonspor olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz.. Ama Ağaoğlu başkanın da işaret ettiği gibi birçok Anadolu kulübü de bu dertten muzdarip!.. 

Şunu net bir şekilde söylemek lazım ki; Merkez Hakem Kurulu’nun hakemlerinin maçları yönetmek yerine adamına ve kulübüne göre değerlendirdiğini herhalde sokaktaki çocuk bile farkına varmış ve idrak etmiştir!.. Hangi maça hangi hakemin atanması ve televizyon kanallarında yorumculuk yapan eski düdüklerimizin, hem teknik direktörlerle sarmaş dolaş fotoğrafları ve desteklerini verdikleri takımlarla forma pozlarını görmekteyiz... Yani işin sarmalında karmaşıklarla dolu bir futbol ailesi göreceksiniz... Buradan bizler de Türkiye Futbol Federasyonu ve özellikle MHK kurullarına seslenelim.. Eğer adaleti ve hakkaniyeti tesis etmezseniz bu pandemi sürecindeki 21 takımlı uzun maratonumuz daha böylesi çok manzaraya sahne olacaktır.. Lütfen yanlış yapan hakemlerinizi bir hafta dinlendirip ertesi hafta VAR’da ya da 1. Lig’de görevlendirmekten vazgeçin.. İşini iyi yapamayan hakemlerinizle artık yolları ayırın ve sırf bazı hakemleriniz için talimatnamelerle oynamayın!..

Şimdi tekrar Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun açıklamalarının satır başlarına bir bakalım: “Hayatı boyunca kırmızı kart görmemiş oyuncu Brezilya’dan Türkiye’ye geliyor, oynadığı ilk maçta kırmızı kart görüyor”, “Dört MHK değişmesine rağmen hakemler aynı hataları yapıyorsa, elimizdeki hakem kadrosu bu işi yapmaya yeterli değil. Motoru arıza yapmış otomobilin dört defa tekerleğini değiştiriyorsunuz”, “UEFA’ya, FIFA’ya, netice alıncaya kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar bu davayı götüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın”, “TFF Yönetim Kurulu, MHK Yönetim Kurulunu kontrol edemiyor. Daha acısı, MHK altındaki hakemleri kontrol edemiyor. Hangi MHK gelirse gelsin hakemler bildiklerini çalıyorlar.” 

Tüm bu açıklamalar zincirinin ilerleyen haftalarda hem muhatabı Trabzonspor hem de diğer kulüplerimiz için süreceğinden maalesef endişeliyim.. Çünkü liyakatsiz hakemlerle MHK denilen yapının günübirlik kararlarıyla bu sistemin çürümüşlüğünü örtbas etmek kesinlikle çözüm değil.. Umarım MHK bu yapılan hatalardan artık ders çıkarır?!?

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Hakemlere gelmeden önce futbol tartışılmalı . Hakemler yetersiz hatalı olabilir hepsi değil iyi hakemlerde var . Avrupa liglerinde öyle hakem hataları var ki . Antep Trabzon maçında futbol sıfır ne pozisyon var ne taktik ne teknik yok . Sadece itiş kakış . Bir futbolcu önü kırk metre boş ilerlese pozisyona girecek ne yapıyor geri pas . Ya geri pas ya yan pas olmaz ki . Trabzon oynasa en az üç atardı .
 • Yanıtla

ili

ak parti Trabzonsporu şampiyon yapmıyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23