• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
22 Eylül 2020

Süper Lig’in henüz ikinci haftasında hakemleri konuşuyorsak vay halimize!

Süper Ligin henüz ikinci haftasındayız ve yine maalesef ama maalesef hakemleri konuşmaya devam ediyoruz.. 

Elbette burada hiçbir rengi ön plana koymadan VAR sisteminin ne denli artniyetli kullanıldığını göstermeye çalışacağız...

Şunu kesinlikle söylemek lazım ki, hakemlerimiz VAR protokolünü kullanma becerisine sahip değiller.. Bunu neden söylüyorum ikinci haftada yaşanan VAR ve hakemler arasındaki diyalogsuzluk aslında VAR sisteminin ülkemizde sorgulanabilirliliğini hâlâ bizlere göstermekte.. 

Öncelikle Galatasaray’ın futbol anlamında Başakşehir’i sürklase ederek yendiği maçta Demba Ba’nın eliyle müdahale ettiği net pozisyonda hakem Atila Karaoğlan’ın süzemediği maçta karar VAR’dan çıkıyor.. Yine Trabzonspor’un Denizlispor’u 10 kişi kalmasına rağmen yenemediği maçta Nwakaeme’nin pozisyonunda hakem Volkan Bayarslan’ın penaltı kararına VAR devreye girerek olmaz dedi.. Yine Beşiktaş’ın Antalyaspor karşısında 1-1 berabere kaldığı mücadelede Atiba’nın kafa vuruşunda Orgill’in eline gelen topta enteresandır ne hakem Halil Umut Meler ne de VAR’dan Özgür Yankaya devreye giriyor!..

Öncelikle IFAB’ın penaltı ve elle müdahale kararlarına bir göz atarak konuyu derinleştirelim... 

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futbolda yeni kurallarla ilgili bir açıklama yayınlamış ve federasyonlara göndermişti. IFAB’ın yeni kurallarında elle oynama ile ilgili de önemli bir değişikliğe yer verilmişti..

Elle oynamalarda artık “tişört bölgesi”ne dikkat edilecek. Omuz ile dirseğin yarısının üstünden itibaren olan oynamalar “elle oynama” olarak değerlendirilmeyecekken, daha altı ise elle oynama olarak görülecek. Bir hücumcu ya da takım arkadaşı tarafından, gol ya da bariz bir şut sırasında “Kasıtlı olmayan” elle oynama durumu gerçekleşirse, pozisyon incelenecek.

Elle oynamada bir yeni kural da hücum oyuncuları için. Hücum eden oyuncunun eline istem dışı çarpan top pozisyon devamında gol olduğunda bu gol iptal ediliyordu. Yeni kuralda ise bu tip pozisyonlarda ‘hemen’ gol atılırsa gol yine iptal edilecek. Ancak pozisyonun devamında pas verilirse veya belli bir mesafe kat edilirse gol olması durumunda karar gol olarak verilecek... 

Şimdi sizlere soruyorum kurallar net ve açıkken, bizim hakemlerimiz bu kurallara niye riayet etmez ve niye eyyam yapma ihtiyacını hisseder?! Hakemlerimizin ehliyetsizliği neticesinde daha ikinci haftada böyle kurala sadık ve net pozisyonlarda flulaşabiliyorsak, ilerleyen haftalarda nasıl bir net görüntü izleyeceğiz varın orasını sizler düşünün?!? 

Hakemlerimizin kalitesinin düzelmesi için MHK’nın elini taşın altına değil, tümüyle gövdesini koyarak artık daha hakkaniyetli kararlar verebilen hakemler ortaya çıkarmasında yarar var!.. Her defasında hakemleri konuşmaktan bıkan bir sporsever olarak artık MHK’yı da şapkasını önüne koyarak düşünmeye davet ediyorum!..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Evet hakem hataları var bir standartlari yok tamam peki oynanan futbolu niye konuşmuyoruz. F bahçe Hatay maçı oyuncular sanki özel maç yapıyor . Ne oyun var ne teknik ne beceri . paraya gelince milyon yuro lar yazık . Türk futbolu çökmüş bitmis seyirci olsa ne olacak inanın cebime para koysalar maça gitmem tam bir rezalet . Ondan sonra hakem . Hakem en son konuşulacak şey. Hani demişler ya komutana demişler ki askerin çok eksiği var komutan nedir demis barut yok tamam gerisini saymsyin . O hesap türk futbolunun barutu bitmiş neyi tartışıyoruz .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23