• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
23 Mart 2020

Ligleri erteleme sonrası türbülanstan nasıl çıkacağız?!?

Kovid 19 illeti yüzünden beklenen karar geç de olsa Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızın, acil toplantı kararı sonrası çıktı, Tüm ligler süresiz olarak ertelendi.. Elbette futbol penceresinden bakacağımız olayda en önemli ayrıntı kuşkusuz erteleme sonrası gelişebilecek süreç nasıl işleyecek?!?

Her kulüpten bir açıklama var ve yine her kafadan bir ses çıkıyor.. Kimi kulüplerimiz durumlarını analiz edip, lig bu durumda hemen tescil edilsin diyor, kimi de kendi kulübünün menfaatleri doğrultusunda farklı senaryolar masaya koyuyor..

Tabii ki bu süreçte en sağlıklı kararı verecek olan kurum Kulüpler Birliği... Kulüpler Birliği’nin uzlaşı ile Türkiye Futbol Federasyonu’na sunacağı ortak akıl olayın netleşmesinin en kestirme yolu...

Geçtiğimiz günlerde Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil’in yaptığı açıklamalar; aslında kulüplerimizin erteleme sonrası bizlerin daha da çalkantılı ve tartışmalı bir gündemle yol alacağımızı göstermekte...

Sayın Sepil’in masaya koyduğu üç senaryo ise şöyleydi: “Birinci senaryo, her şey yolunda gider ve biz de ülke olarak bu virüs vakasını hızla atlatırsak, o zaman liglere hızlı bir şekilde başlarız. Bu 8-10 maçlık programı hızlı bir şekilde yerine getiririz. Şampiyonlar, düşenler belli olur. Lig biraz gecikerek, planlandığı şekilde biter. İkinci senaryo, maalesef hem ülkemizde hem de Avrupa’da oluşan koşullardan dolayı liglere başlamak uzayabilir. Hızlandırılmış bir lig sistemine gidilmek zorunda kalınabilir. Orada da 10 tane çözüm yok, play-off gibi şampiyonların daha hızlı şekilde belirlendiği bir sistem kurulabilir. Orada işte ‘düşme olmasın’... Avrupa’da aynı şeyler tartışılıyor. Üçüncüsü ise en zor senaryo, inşallah böyle bir şey yaşamayız. O da işlerin iyice gecikmesi ve liglerin bu şekilde tescil edilmesi gibi hiç düşünmek bile istemediğimiz bir senaryo. Bunların dışında bir senaryo yok.”

Şunu net bir şekilde ifade etmek isterim ki; eğer 17 Nisan’da ligleri açmayı şartlar el verir de sağlarsak, hafta içi maçlarıyla birlikte bu süreci dertsiz tasasız, tartışmasız bir şekilde sonlandırmak mümkün!..

Lakin, bu süreci play-off ya da bu durum itibariyle tescil demek deyim yerindeyse her kulübün kanlı bıçaklı olması demek olacaktır bunu şimdiden idrak etmek lazım..

Verilecek kararların 18 kulübümüzün de içine sinerek verilmesi ve en önemlisi de Süper Lig Cemil Usta sezonuna ‘şaibe’ algısının sürülmeden ligin bitirilmesi en anlamlı seçim olacaktır!..

Son 8 haftasını izleyeceğimiz süper ligimiz için ‘4 haftalık hızlandırılmış bir ligle’ sonlandırılması en adaletli karar olacaktır!..

Benden söylemesi...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Seyfullah

Senin başka bir derdin yok mu be kardeşim...
 • Yanıtla

servet

lig yarım kalsın,bitirilmesin  bütün derdin bumu? ..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23