Kulüplerimiz borçlarını unuttu mu acaba?!?

25 Haziran 2019 Salı

Transfer dönemi açıldı. Ama her gün transfer bombalarıyla çalkalanıyoruz.. Kulüplerimizin borç batağında olduğunu unuttuklarını düşünüyorum ben şahsen... Ve son olarak TFF Başkanımız Nihat Özdemir Bey'in bir hafta önce yaptığı şu açıklamayı hatırlamakta yarar var, "Kulüplerimizin borç yapılandırmasına ihtiyacı var."

Elbette bunu futbolun 1 numarası olan TFF Başkanından duymak daha da ağır bir sorumluluk aslında!.. 4 büyük takımımız özelinde baktığınız zaman da her gün bir transfer bombasının patlaması aslında gelecek anlamında daha da kötü günlerin kapıda olduğunun işareti! 

Şu anda 4 büyüklerimizin yaptığı transfer harekatlarına baktığınızda sadece imza paraları hariç yıllık 4 milyon euro en düşük barem olarak ortaya çıkıyor!..

Böylesi bir tabloda, 30 bandından öte bir yabancı futbolcunun 2 yıllığına ülkemize maliyeti yaklaşık 13 milyon euro bandına ulaşıyor.. Şimdi söylüyorum bu değerli kulüp yöneticilerimize; sizler borç batağında yüzerken, kiminiz de taraftarların cebine göz diktiğiniz gerçeği masadayken, sadece günü kurtarmak için popülist transferlere ne gerek vardır?!? Artık gerçeklerle yüzleşmenin vakti gelmedi mi?.. Şöyle bir rakamlara göz atalım: 4 büyük kulübün finansal borcunun 3.5 milyar lirasının bankalara olduğu biliniyor. Tabii tüm kulüplerimizin banka borçları ise 11 milyar TL.. Böylesi bir tabloda borçların 10 yıl vadeye yayılacağını planlarsak, kulüplerimizin 10 yıl özelinde hareket kabiliyetleri bayağı kısıtlanacak..

Kaldı ki; bir önceki federasyonun başlattığı Türk futbolunda mali devrim olarak görülen 'Yeniden Yapılandırma Projesi'nin sonuca ermesi şu aşamada vazgeçilmezdir!.. Futbol kulüplerimizin 15 finans kuruluşuna borcu olduğuna neredeyse uçan kuşa borçları varken, hâlâ bu transfer politikalarındaki istikrarsızlık ve altyapıya verilmeyen önem aslında daha da derinleşen bir krizin habercisi olarak görülmektedir!..  Artık zaman Türk futbolunda gerçekleri kabullenebilen ve ona göre yol haritasi çizebilen yöneticilerle yol alma vaktidir!..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • IhanetIhanet26 gün önce
  Yabancı serbestliği ülke sporuna ihanettir
 • SinanSinan26 gün önce
  Nasılsa bu haramzadeleri ak parti kurtarır ona güveniyorlar.
 • Rüstem ErolRüstem Erol26 gün önce
  Yabancıya sınır konulsun teklifi yanlış!. Yabancı sınırsız olsun ama oyunculara örnek olacak yabancı oyuncular transfer edilsin. Abdullah Avcının çok güzel bir tespitivar; diyor ki; bizde yetenekli oyuncu çok, eksik olan EĞİTİM!!! Niçin Avrupa da ki Türk çocukları iyi oyuncu oluyor da bizdekiler olmuyor? Adamlar 17 yaşındaki çocuğa formayı veriyorlar, bizde... o daha çocuk diyorlar. Kısacası yabancı oyuncuya tarafım. Alt yapıya iyi hoca koy, iyi eğit, al o oyuncuyu çocuk demeden oynat. Problemi çöz.
 • hizipsavarhizipsavar26 gün önce
  kesinlikler kabul etmiyor haram ediyorum hakkımı. hem borç var diye bağıracaklar hemde 5-10 milyon euro ya futbolcu alacakalar. ne güzel memleket. yok öyle yağma. yabancı ya sınır koyun 1 milyondan fazla ödemek yasak olsun içe gençllere yönelsinler bu sistem borcu bitirmez çoğaltır. anlaşma imzalayan kulüp yıllık tüm gelirlerinin 5-1 i kadar transgfer yapsın 3 borca 1de kulüp çalışanlarına gitsin.

Günün Özeti