• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
14 Nisan 2020

Kovid-19 sonrası futbola ne olacak?

Kovid-19 sonrası özellikle dünya futbolundaki gerileme haliyle ülkemizde de ciddi travmalara yol açacak kesinlikle...

Öncelikle salgının tüm kıtalarda futbolu durdurduğunu, sürecin sonunda ise şimdilik sadece 1-2 ülkede futbola geri dönüş sinyalleri alabiliyoruz..

İlk önce Avrupa’nın önde gelen futbol ülkelerine bakalım:

İspanya La Liga’da üç seçenekli plan üzerinde duruluyor.. Bu planların başında mayıs ayında futbola dönmek var.. İspanya’da şu anda 26 Nisan tarihine kadar olağanüstü hal ilan edilmiş vaziyette. İspanya La Liga yönetimi UEFA ile tarih konusunda 28 Mayıs, 6 Haziran ya da 28 Haziran’da liglere başlamak istediği konusunda fikir alışverişinde bulunuyor..

İngiltere Premier Lig’de ise Liverpool’un şampiyonlukla sezonu bitirmesine kesin gözüyle bakılırken, lig yönetimi haziran ayında kapıları seyirciye değil, futbola açarak sezonu tamamlamak niyetinde..

Almanya Bundesliga’da ise şu anda takımların bazıları antrenmanlara sosyal mesafe kurallarına uyarak başlamış vaziyette!.. Almanya Futbol Federasyonu bu hafta sonunda toplanıp Kovid-19 sürecini değerlendirecek ve haziran ayına bırakmadan mayıs ayında liglere başlamak için prosedürlerini ilerletiyor.

Fransa Ligue 1’de ise belirsizlik hakim. Şu anda net bir girişimin olmadığı ligde ülkelerine giden futbolculardan tutun da, sözleşmeler konusundaki hassasiyetler bile masada değil.. Haliyle Fransa’da futbolla ilgili yaprak kımıldamıyor.. 

Ve Avrupa’da futbolun en ağır darbe alacağı ülke İtalya Serie A’da ise işler karmakarışık.

Özellikle Brescia gibi bazı takımların ligden çekilme seçeneklerini açıkça beyan ettikleri ve Cristiano Ronaldo gibi marka isimlerin ülkelerine gittikleri bir ortamda bu ligin tamamlanması pek de mümkün görünmemekte.. Her ne kadar İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Gabriele Gravina mayısta liglere devam etmek istiyoruz dese de...

Son olarak ülkemizde Süper Ligimize baktığımızda ise, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Kovid-19 illetinin seyir aşamasının dikkate alınarak liglerin bir şekilde tamamlanması gündemde.. Özellikle bu süreçte Türk futbolunu en iyi şekilde yöneten başkan Nihat Özdemir, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun kararlarına göre şekilleneceklerini ve 27 Haziran’a kadar seyircili ya da seyircisiz bir şekilde ligleri hakkaniyetli bir şekilde bitireceklerini söylemişti..

Tabii liglerde tüm bunlar yaşanırken, futbolun yön vericileri olan UEFA ve FIFA ise yaptıkları yorumlarda liglerin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasının ülke futbolları için daha anlamlı olacağının altını çizmişti..

Tüm bu veriler eşliğinde futbol kamuoyunun bu dönemde ciddi bir mali kayıp yaşayacağı kesinken, Avrupa’da ve ligimizde yepyeni maliyeti düşük futbolcuların çıkartılması da futbolun geleceği açısından daha da önem kazandığı artık çok aşikar!..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Deniz

Böyle giderse futbol tarihe gömülecek gibi! Hastalık ölümün kardeşidir. Ölüye fotbol ve başka dünyalık gereksiz. Bol bol Kur'an okuyup namaz kılacağız. Ahirete hazırlık gerek. Mezarda faydası var mı sporun?
 • Yanıtla

Deniz

Böyle giderse futbol tarihe gömülecek gibi! Hastalık ölümün kardeşidir. Ölüye fotbol ve başka dünyalık gereksiz. Bol bol Kur'an okuyup namaz kılacağız. Ahirete hazırlık gerek. Mezarda faydası var mı sporun?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23