• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
17 Ağustos 2020

Kim ne derse desin haftanın golü Merkez Hakem Kurulu’ndan geldi!..

S

üper Lig’de 2020-2021 sezonu 12 Eylül’de 21 takımla yepyeni bir maceraya atılacak.. Türk futbolunun en önemli problemleri olarak her zaman her yerden aynı yorumları duyarız.. Tesisleşme, yabancı futbolcuların ileri yaşta ülkemizi tercih etmesi, kulüplerimizin borçları.. Ama tüm bunların üstünde öyle bir kronik problemi vardır ki Türk futbolunun o da kesinlikle hakemler!..

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından haftanın fikstürü açıklanır açıklanmaz tüm gözler takımlar arasındaki o rekabete değil de hangi maça hangi hakem atanmıştır diye bakarız.. Bu bir hastalık halini almıştır hem ben de hem de tüm spor paydaşlarında kuşkusuz...

Geçtiğimiz hafta içerisinde Merkez Hakem Kurulu’ndan kritik talimat değişiklikleri geldi.. 

Elbette 21 takımlı Süper Ligimiz için hakemlerin niteliğinin çok ama çok daha önem arz ettiği de artık masada..

İlk önce MHK’nın yaptığı değişikliklere şöyle bir göz atalım: 

• VAR Hakemi Klasmanı oluşturuldu.

• Profesyonel hakemlerin yaş sınırı 47’ye çıkarılabilecek. 46 yaşındaki Fırat Aydınus görevine devam edebilecek. 43 yaşındaki olan Cüneyt Çakır da 4 yıl daha sahalarda olacak.

• İl ve Bölgesel Hakem Kurullarında görev alacak kişilerin, görev yaptıkları il veya bölgede hakem veya gözlemci kadrolarında 1. dereceden akrabaları olamayacak.

  Hakemlerle 1. derece akrabalık ilişkisi olan kişilerin bu hakemlerin bulunduğu kategoride gözlemci, mentör ve hakem izleme görevlisi olarak görev alamayacak. Bu Cüneyt Çakır’ın babası Serdar Çakır, Bahattin Şimşek’in babası Selami Şimşek’i etkiliyor..

Şimdi talimattaki şu değişiklere bakınca insan şunu demekten kendini alamıyor!.. Yahu bizim en büyük problemimiz olan hakemler konusunda neden bu denli geç karar alma ihtiyacı hissettiniz?

Neden her müsabaka sonrasında hakemlerimizin iyi de yönetse kötü de yönetse hedef tahtasına oturtulduğunu görmezden geldiniz?

Ve en önemlisi VAR hakemliği için yepyeni bir kavram geliştirmek için niye bu denli kaplumbağa gibi hareket ettiniz?

Öncelikle yiğidin hakkını yiğide verelim vermesine de bu talimat değişikliğinin bu denli geciktirilmesinin altında bir neden aramamız gerekir mi gerekmez mi? Ben olayın bu tarafında takılı kaldım açıkçası... 

Türk futbolunun dinamitleri olarak her zaman karşımıza çıkan ve eminim ki bu 21 takımlı yeni sezonda da maalesef adından çokça söz edeceğimiz hakemlerimiz için alınan bu radikal kararların hayırlı olmasını  diliyorum..  İnanın Türk Futbolu’nun en önemli sorunu olarak gözüken hakemlerimiz ve VAR sistemi içindeki o içeriğini tahmin etmekle geçirdiğimiz VAR konuşmaları.. Bu iki kavramlar zinciri için ne denli kararlar ciddi anlamda alınırsa Türk futbolunun kurtuluş reçetesi de yazılmış olacaktır!..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yusuf

Göksel Gümüşdağ yine oralardamı olacak?..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23