İyi mi oldu, kötü mü oldu?!?

05 Ağustos 2019 Pazartesi

TFF, Kulüpler Birliği ve Digitürk arasında yapılan 14 toplantı sonrasında kriz aşıldı ve 3 yıl daha Digitürk ile yola devam kararı alındı.. 

Kuşkusuz böylesi bir kararın alınması Türk futbolunun selameti açısından önemli.. Önemli diyorum çünkü, zaten borç batağındaki kulüplerimiz için burada yaşanabilecek bir kriz, Ligimizin marka açısından iyice kötü bir duruma gelmesi anlamı taşıyacaktı..

Ama Türkiye Futbol Federasyonumuzun dirayetli davranması sonrası bu kritik süreç neyseki büyümeden sonlandırıldı...

Böylesi önemli bir sözleşme sonrası ise olayın perde arkasını da irdelemekte yarar var.. Geçen sene 456 milyon dolarlık bir gelir sağlayan kulüplerimiz için bu rakam % 10'luk bir indirimle 410 milyon dolara inmiş oldu.. Yayıncı kuruluş 410 milyon doların yarısını TL ve diğer yarısını ise dolar olarak kulüplerimize verecek..

Toplamda bakıldığında ise kulüplerimiz 250 milyon liralık bir gelirden feragat ederek böylesi bir anlaşmaya imza atılmış oldu..

Tabii ki böylesi bir süreçte iyi mi oldu, kötü mü oldu derseniz?!? Ben bu sorunun cevabını ilerleyen yıllarda daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum.. 

Nedeni de zaten iyi yönetilemeyen bir kulüpler sistemi içersinde 250 milyon liralık bir feragatın anlamı daha da iyi analize muhtaç bir hal almış olacaktır...

5.80 TL'ye sabitlenmiş olan kurun yükselmesi durumunda ise kulüplere aktarılacak olan gelirin en çok 100 milyon lira artacağı da masada beklemekte.. Mayıs 2020'ye kadar sürecek olan bu durum sezon sonu tekrar masaya yatırılacak..

Şu gerçekte göz ardı edilmemeli ki; krizin aşılması her ne olursa olsun çok çok anlamlı.. Ama Digitürk'ün de TFF'den istekleri var.. Bunların başında ise, yöneticilerin kötü konuşmaları, teknik adam ve futbolcuların canlı yayına çıkmama gibi davranışlarının sonlandırılması ve yapılan bu ticari anlaşmaya zarar verilmemesi.. 

Böylesi diken üstünde yapılan sözleşmede tarafların gereken hassasiyeti korumaları ve en önemlisi de Süper Ligimizin marka değerinin hakettiği yeri bulması için tüm paydaşların şapkasını önüne koymasında yarar var!..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • SavasSavas13 gün önce
    Kaz daglarini haber yapsaniza
  • ÖmerÖmer13 gün önce
    Ne olacak ki yine transferlerde har vurup harman savuruyorlar nasıl olsa borçları ödeme dertleri yok kimse kimseyi kandırmasın futbolumuz çok kötü kalite yok köklü kalıcı tedbirler alınmazsa kulüpler batar gençlere önem verilmeli Avrupa kupasında gördük Malatyaspor amatör takım karşısında zoraki tur atladı sanki Bayern’i elemiş gibi bir hava sorma gitsin milleti artık kandırmasınlar şirketin verdiği para çok bile bu lige

Günün Özeti