• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
30 Mart 2020

Her kafadan ses çıkıyor, Süper Ligimizin geleceği şimdi n’olacak?!?

Malumunuz haftalardır koronavirüs denilen illetle mücadelemiz tüm hızıyla sürüyor.. Ülke olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde ve Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın olağanüstü gayretleriyle devasa adımlar atılıyor ve radikal kararlar artık hayatımızın tüm derinliklerinde yol almaya başladı bile..

Bu aralar hayatımızda en çok duyduğumuz kelimeler maalesef; “Maske, Eldiven, vaka, dezenfektan, sabun, el yıkama, partikül, hijyen vs..” Böylesi bir psikolojiyle spor dünyamıza baktığımızda ise tamamen karmaşıklık almış başını gidiyor..

Özellikle son 8 haftasının ne olacağı merak konusu olan Süper Ligimiz için herkes bir şeyler konuşma ihtiyacı hissediyor!..

Elbette ligin paydaşlarının söz söyleme hakkı olacak olmasına da, karar verici erklerimiz varken bu denli olayların köpürtülmesi ne denli doğru işte o tarafındayım ben!..

Önceliği hanımefendilere vererek, ligimizin tek hanımefendi başkanı Hes Kablo Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı’nın açıklamalarına bir bakalım.. Ne diyor Sayın Gözbaşı, “Bu aşamada bize göre ligler bitmiştir. Bundan sonra futbolcuların toplanmaları, risk ortamına girmeler ve form tutmaları öngörülen süreler içinde mümkün değildir. En kısa zamanda ligin sonlandırılma şekli, teknik ve finansal sorunların tartışılması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Sayın Gözbaşı’nın açıklamalarının ligde son sırada olmalarının ne denli etkisi var onu irdelemek lazım!..

Ve yine Süper Lig’de şu anda 15. sırada yer alan ve kötü günler geçiren Yeni Malatyaspor’da Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek de, eğer işlerin yolunda gitmemesi durumunda liglerin tescil edilmesi yönünde bir öneride bulunmuştu.

Daha birçok Süper Lig kulüp başkanının ligi bu aşamada tescil edelim açıklamalarını duyduk!.. Ve daha da duyacağımızı ben açıkçası bekliyorum.. Çünkü bizde alışkanlık haline gelmiş konuşmak, konuşmak ve yine konuşmak!..

Bir de bu konularda yetkili merci olan Türkiye Futbol Federasyonu Sayın Nihat Özdemir’in açıklamalarına da bir kulak verelim... Özdemir Başkan özetle şunları söylüyor: “Bizim temennimiz ligin oynanıp, tamamlanması. Hele 2 Nisan’ı bir görelim, ondan sonra yeni bir değerlendirme yaparız. Bu sadece bizim vereceğimiz bir karar değil. Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine göre oturup, yeni bir yol haritası belirleriz. Şu anda olmayan ihtimaller üzerine polemik üretip, bunun üzerinden toplumu gerecek değerlendirmeler yapmak yersiz olur” dedi... Şimdi bu aşamada TFF Başkanının açıklamalarının ne denli doğru olduğu aşikarken, farklı popülist açıklamalar yaparak ligimizi sulandırmak kimin eline ne kazandıracak ben açıkçası merak ediyorum..

Yahu; liglerin ertelenmesi konusunda TFF Başkanının seyircisiz kararını eleştirmek herkesin hakkıydı.. Bizlerde Avrupa’dan hızla ülkemize gelen ve en kalıcı önlem olarak bir an önce liglerin ertelenmesinin anlamlı olacağını söylediğimiz günlerde, sadece bir haftalık dönem sonrası bu yanlıştan dönüldü ve liglerimiz ertelendi... Bu aşamadan sonra TFF yönetiminin bu kararından yola çıkılıp, farklı boyutlara geçerek TFF üzerinden ülkenin yöneticilerine yapılan her türlü saygısızlığı da kabul etmemiz mümkün değil!.. Bu işin en temel noktası sayın Nihat Özdemir Başkanın da dediği gibi, artık Bilim Kurulu kararı sonrası yol haritasının çizileceği...

İş bu haldeyken; böylesi kritik bir dönemden ülkemizin geçtiği günlerde yanlışa defaatle yanlışlar eklemenin de bu saatten sonra hiçbir kıymeti harbiyesinin olmadığını idrak etmemiz lazım!..

Tam bu esnada ise, UEFA Başkanı Ceferin’e uzanalım... Önceki gün açıklamalarda bulunan Ceferin, üç seçeneğin olduğunu, mayıs ortası, haziran ya da haziran sonunda liglerin başlamasının gerektiğini, aksi takdirde muhtemelen sezonun kaybedilmiş olacağını söyledi. Ligimizin geleceği açısından Ceferin’in işaret ettiği mayıs ve haziran ayları bir hayli önemli hal almış durumda. 

Allah’ın izniyle inşallah önünü keseceğimiz koronavirüs illeti sonrası bu tarihte liglerimizi bitirmemiz elzemdir!..

Çünkü, hem kulüplerimizin daha da maddi anlamda çöküntü yaşamaması için ve de sözleşmeleri sonlanacak çok futbolcuyu da işin içine katarsak yeni bir krizi daha ülke futbolunun kaldırması mümkün olmasa gerek!. Az hasarla ve alacağımız hayati tedbirlerle, spor dünyamızın da içinde bulunduğu bu sancılı dönemi atlatmak hepimizin en temel görevleri arasında olacaktır.. Unutulmamalı ki; ligimizin sağlıklı ve daha da önemlisi hakkaniyetli bir şekilde bitirilmesi tüm spor paydaşlarının isteyeceği en önemli kararlar bütünü olacaktır...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tata Tonga

Nolacak?
 • Yanıtla

Şahin 66

Kasap et derdinde koyun can derdinde
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23