Futbolun yeni patronu Nihat Özdemir

02 Haziran 2019 Pazar

2

 14 delegenin imzasıyla çoğunluğun sağlandığı TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu'nda Nihat Özdemir, Bülent Gürkut, Durmuş Ali İlik, Veli Olgaç ve Ayhan Sağaltıcı ilk olarak başvuruda bulunmuştu.

Genel Kurul'da 60 imzayı toplayan Nihat Özdemir ismi 42. federasyon başkanlığı seçimine tek aday olarak girdi. 183 geçerli oyun 179'unu alan Özdemir, Türk futbolunun yeni patronu oldu. Elbette burada bir virgül koymak lazım o da şu ki; keşke Nihat Özdemir'in karşısında Türk futbolunun paydaşları içinden iki-üç aday daha çıkmasını açıkçası beklerdim. Nedeni şu ki bazı mihraklara gereken cevap aslında seçim süreciyle verilmiş olacaktı.. Ama sonuçta delege imzasını toplayan Nihat Özdemir TFF'nin 42. başkanı olmuştur..

Şimdi akıllara şöyle bir soru gelebilir? Yıldırım Demirören yönetiminin başkan vekilliğini yapan Nihat Özdemir devam niteliği mi taşımakta yoksa yepyeni ve vizyoner kararlarıyla bambaşka bir yönetim anlayışımı hakim olacak bunu hep beraber izleyip göreceğiz.

Tabii ki, Sayın Özdemir yönetiminin en önemli konusu kuşkusuz Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da genel kuruldaki konuşmasında işaret ettiği şu konu dikkat çekici.. Sayın Bakan; "Hepimiz Ajax'ın ortaya koyduğu altyapı modeline gıptayla bakıyoruz. Ama maalesef altyapıyı önemseyen, bu anlamda mesafe kaydetmiş çok fazla kulübümüz yok. Altyapı konusundaki motivasyonu artırmamız gerekiyor" işte tam da bu perspektifin Federasyonumuzun en önemli konusu olması gerekmekte.. Türk futbolunun mali tablodaki çöküntüden kurtulmanın tek kurtuluş reçetesi de işte tam bu!.. Elbette kulüplerimizin finansal yapılandırma mevzuunun da en hassas ayrıntılarıyla takip edilmesi çok önemli bir madde olarak yeni yönetimin masasında yerini almalıdır..

Nihat Özdemir yönetiminin en umut verici yönü ise; Almanya kökenli ve Türk futboluna büyük hizmetler etmiş olan ve daha da anlamlısı ilk kez bir profesyonel futbolcu olan Hamit Altıntop'un yönetime girmesiydi. 

Şu ana kadar her ne hikmetse; adı futbol federasyonu olan bir yapıda futbolun dertleriyle hemhal olacak bir ismin olmaması da hakikaten şaşkınlık verici.. Şimdi bu saatten sonra yapılması gereken bir önceki başkan Hüsnü Güreli'nin son 4 yılda kulüplere 534 milyon lira aktarıldığı söyleminin daha fazla ve en önemlisi de alınacak radikal kararlarla altyapı olgusunun ve futbolcu ihracatının temelleri atılmalıdır.. Türk futbolunun kurtuluş reçetesi kesinlikle bu konuda yatmaktadır.. 

Türk futbolunun 'Nihat Ağabeyi olacağım' mottosuyla yola çıkan Nihat Başkan'ın da kuruldaki şu sözleri bir hayli anlamlıydı. Özdemir, "Hedefimiz Türk futbolunu yukarılara çıkarmak ve istikrarlı bir şekilde dünya sıralamasında ilk 10 arasında yer almasını sağlamak olacaktır. Beş büyük futbol ülkesinin çalışmalarını yakından araştırmak istiyoruz. Bu konuyla ilgili de bir komiteyi kurmayı planlıyoruz" demişti.. Umarım bu vaatler, 4 yıllık görev süresince sloganlar olarak yer almaz ve Türk futbolu layık olduğu yere emin adımlarla ilerler. Bu vesileyle bizler de yeni Türkiye Futbol Federasyonu yönetimine hayırlı olsun dileklerimizi iletelim.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AkifAkif1 ay önce
  Yine bu hükümetin yaptığo özelleştirmelerden ve ranttan en büyük payı alan bir diğer iş adamını tff nin başına geçirdik. Bu hükümet neden bu iş adamlarını bu kadar seviyor ve kayırıyor anlamıyorum. Şikeyi örtmek için tüpçüyü getirdik. Lig zaten çöplük oldu tvizleyen insan kalmadı yazık oldu türk sporuna türk gençlerine bu kadar genç nesil ancak böyle heba edilebilirdi. Rant rant rant. Yasa ve adalet yok.
 • Yahudi kazığının türkiye temsilcisiYahudi kazığının türkiye temsilcisi1 ay önce
  Oyuncakçı başı seçmişler
 • İşsiz İşsiz 1 ay önce
  Abiliği iyi bilenlerden biri değil mi?
 • YusufYusuf1 ay önce
  Demirören şike davasını temizlemek için oraya getirildi.Tayyip Erdoğan bu sefer de diğer bir dostunu oraya getirdi.Hicbirsey değişmez.Bu işler başkanla olmaz,kanunlarla olur.Kanun çıkarmaktan bu kadar aciz bir hükümetle olmaz.Futbol alanını bu kadar başıboş bırakmak doğru değil.
 • BozkurtBozkurt1 ay önce
  Besli cete den birise baskan oldu
 • Meşgalen yok mu srninMeşgalen yok mu srnin1 ay önce
  Ey müslüman; neden o it kopuk kulüplerinin başkanlarıyla ilgilisin? Sana ne Nihat' dan, Abüzükdil' den falan?

Günün Özeti