• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
02 Nisan 2019

Fenerbahçe'nin imajı ne olacak?

Fenerbahçeli yöneticilerin uzun süredir üzerinde çalıştığı kitlesel kaynak oluşturma projesi, bir diğer adıyla “FENER OL” projesi, 4 Nisan saat 19.07’de başlayacak. Elbette böylesi bir projeyi tamamen altüst etmemek lazım.. 

Ama ben bu "Fener Ol" denilerek yapılan yardım kampanyasına şu açıdan bakmayı düşünüyorum... Haziran ayında 11 bin 448 oy farkla Aziz Yıldırım'ı devirerek koltuğa oturan Ali Koç'un şu sözleri kulağımda çınlıyor.. Ne demişti Sayın Koç, "Bizim tek projemiz var; Fenerbahçe'yi şahlandırmak".. İşte böylesi açıklama sonrası kulübün geldiği hem sportif hem de maddi durum açıkçası büyük bir krizin gün geçtikçe derinleşmesi anlamına gelmektedir.

Sayın Ali Koç döneminde küme düşme hattından bir türlü kurtulamayan Fenerbahçe futbol takımı da sayın Ali Koç'un inadı yüzünden hâlâ istenilen düzeyde değil.. Comolli ve Cocu ile başarısızlığın mimarı olan sayın Koç için şu anda maddi anlamda yapılacak bu tür girişimler kulüpler bazında da Fenerbahçe'nin acziyetine işarettir.. Tıpkı geçmişte Beşiktaş'ın FEDA sezonunda yaşadığı acziyet gibi!..

Elbette kronik bir mesele olan kulüplerin borç batağında oluşunu defaatle yazdık.. 

Benim burada takıldığım nokta, her platformda, "biz düzeltiriz biz şahlanacağız" deyip, Fener Ol projesiyle kaynak arayışına girmek geçmişinizde yaptığınız açıklamalarla uyuşmuyor..

Ali Koç'un borç kısmıyla yaptığı şu açıklamalar da dikkat çekici, "31 Mayıs 2019 itibarıyla Fenerbahçe’ye müsaade edilen eksi tutar 30 milyon Euro. Şu an gelinen nokta 95 milyon Euro eksideyiz. 65 milyon Euro ilave gelir üretemediğimiz takdirde, Avrupa’ya gidememe sıkıntısı ile karşı karşıyayız. İlk hedef, UEFA’nın Finansal Fair Play kriterleri konusunda kulübe nefes aldırmak. Üretilen gelir borçlara gidiyor, mali sıkıntılar aşılmadığında sürdürülebilir sportif başarı elde edilemeyecek. Bu arada yasalar gereği en fazla 1 milyar TL bağış toplayabiliyorsunuz."

Bu sözlerden sonra şöyle bir soru sormak gerekmiyor mu? Sayın Koç, Aziz Yıldırım döneminde de yöneticilik yapan bir isim malumunuz, bunca sorunlar yumağı öncesinde neden önlem alınmadı ve koskoca Fenerbahçe kulübü bu hale gelirken sizler neler yaptınız?

Bu proje için net söylenebilecek söz ise, Fenerbahçe camiasının imajı derinden yaralanmaktadır.. Buradan gelecek paranın da yaraya merhem olacağını düşünmekte hayalperestlik olacaktır...

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23