• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
24 Mart 2020

Bırakalım play-off geyiklerini, Süper Ligimizin değerini yükseltelim!..

Kulüpler Birliğimizin spor medyamıza pimini çekerek attığı bomba sonrası yeni gündemimiz bu oldu... Dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran Kovid-19 illetinin üzerine birde bu konu tuz biber ekti..

Şimdi şunu netleştirelim, dünden beri yapılan açıklamalarda Kulüpler Birliği’nin telekonferansla yaptığı görüşmeler aslında ‘yapmış olmak için’ yapılan bir hamleden bir adım ileri gidememiştir!..

Böylesi kulüplerimizin geleceği için önemli olan bir birliğin bu denli acizane ve amiyane bir tabirle ‘saçmalaması’ aslında Türk futbolunun içindeki çıkmazı bizlere göstermiştir!..

Tabii ki ciddi bir sorun yaşıyoruz ve unutulmamalı ki, alacağımız tedbirlerle bunu aşmamız muhtemel.. Mal canın yongasıdır diye boşu boşuna dememiş atalarımız!..

Tam bu esnada, rakamlarla Ligimizin kaybına şöyle bir bakmakta yarar var; 

Ligimizin zararı şu anda yaklaşık olarak 450 milyon TL...

200 milyon TL’lik performans bonusları ve ilk 6 sıradaki takımımızın alacağı ödülle yaklaşık 310 milyon TL’lik rakam ertelenmiş oldu..

Ve yine bilet satış hasılatı, kombine fiyatları, kulüp mağazalarının kapatılması derken fiyatlar 100 milyon TL’lik kaybı bizlere gösteriyor..

En önemlisi de yayıncı kuruluşla muhtemel çıkması beklenen kriz...

Şimdi böylesi bir ortamda bizler neyi konuşuyoruz play-off denilen garabeti!..

Şunu unutmayalım ki; Türk futbolunun içinde bulunduğu kaotik ortamlar, kısır çekişmelerin yerine daha kalıcı daha pratik kararlar alınmalıdır..

Elbette 4 büyüklerimizin piyasa değeri de günden güne erimekte...

• Beşiktaş’ın 724 milyon TL’lik değeri şu anda 372 milyon TL’lerde, 

• Trabzonspor’un 1,5 milyar TL’lik değeri, 574 milyona,

• Galatasaray’ın 1,9 milyar TL’lik değeri 869 milyona,

• Fenerbahçe’nin 1,4 milyar TL’lik değeri, 736 milyonlara kadar değer kaybına uğradı..

Şimdi UEFA’nın masaya getirdiği FFP (Finansal Fair Play)’in Kovid-19 illeti yüzünden esnetilmesi kararı.. 

Bizim başta büyük kulüplerimiz olmak üzere tüm süper lig ve ikinci lig takımlarımızı nasıl bir ortama itecek onu hakikaten kestirmek çok ama çok zor!..

Tam da burada ligimizin dünya ligleri sıralamasındaki yerini de ortaya koymak için zarardan kâra uzanan bir gerçeği de görmemiz lazım..

KPMG Football Benchmark tarafından yapılan araştırmada, Avrupa’nın en büyük 5 futbol liginin koronavirüs nedeniyle yaşadığı zararlar incelendi.

Şu ana kadar 5 büyük lig, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde 541 karşılaşma iptal edilmiş veya ertelenmiş durumda.

Araştırmaya göre Premier Lig, 1 milyar 150 milyon euro ile 1 milyar 250 milyon euro arasında zararla en büyük gelir kaybına uğrayan lig olacak.

Premier Lig’in yanı sıra La Liga’da 800-950, Bundesliga’da 650-750, Serie A’da 550-650 ve Ligue 1’de ise 300-400 milyon euro bir kaybın olacağı tahmin ediliyor.

Tüm bu rakamlar bizlere gösteriyor ki; ligimizin kalitesi hem futbol hem maddi anlamda gerilerden dünya futbolunu takip etmekte!..

Bu süreçte spor kamuoyumuz; ‘o ne dedi, bak ben ne dedim’ ikilemleri arasında gidip geldiği için.. Ligimizin daha da gerilemesine sebep olduk...

Doğal olarak böylesi bir zararla karşı karşıya kalan bu büyük liglerin nasıl bir gelirle yollarına devam ettiği ise herhalde tartışılmayacak bir gerçek.

Özellikle en büyük zararı görmesi muhtemel İngiltere Premier Lig’de bile liglerin gerekirse haziran hatta, temmuz ayına da uzasa bitirileceği konuşulurken, bizde 17-18 nisanda başlarız ve haziran ayında mutlaka bitiririz açıklamaları çok da sağlıklı değil..

Ligimizin her halükarda Kovid-19 salgınından sonra sağlıklı ve mental anlamda takımlarımızın da hazırlanmasıyla ne zaman olursa olsun bitirilmesi elzemdir!..

Bu konuyu farklı boyutlara çekip ligleri kaosa doğru sürüklemek hiçbir spor paydaşına katkı sağlamayacaktır..

Artık kulüp başkanlarımızın her mikrofon uzatıldığında bu konuya farklı farklı konular ekleyerek insanların kafalarında binbir türlü soru işareti oluşturmasından da sakınması gereklidir...

Tam da futbolun aktörlerinin evde kaldığı şu günlerde daha keskin çözümlerle ligimizin değerini yükseltebilecek projelerle basının önüne çıkması tüm Türk futbolu kesimleri için daha hayırlı olacağı kesin!..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahin 66

Yılardır insanları süper lig kulüpleri kandırdı ve güvenlerini kaybetti sorumsuz yöneticiler yüzünden kulüpler batma noktasına geldi tıransfede inanilmaz rakamlarla ve şike kokan şampiyonluk hikayeleriyle gelinen nokta ortada
 • Yanıtla

Tata Tonga

Ligimizin değerini yükseltsek ne olacak? İhracaatımız mı artacak? İthalatımız mı azalacak? Katma değer ürünlerimizin sayısı mı artacak? Milli gelirimiz daha çok ve daha adil mi olacak? Demokrasimiz daha gelişmiş insanlarımız daha mutlu ve huzurlu mu olacak? Eğitim seviyemiz daha mı yükselecek? Bunların hangisine katkı sağlayacak?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23