• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
27 Nisan 2020

Bilim Kurulu onay verirse ilk düdük 12 Haziran’da çalıyor...

Geçtiğimiz günlerde Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu idaresinde bir araya gelen TFF, Kulüpler Birliği temsilcileri beklenen kararı açıkladılar.. Virüs illeti tamamen etkisini kaybederse senaryo açıklandı.

O  senaryo da 12 Haziran’da başlayıp 26 Temmuz’da ligleri sonlandırmak..

Tabii ki; tüm bu senaryolar Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun ay sonunda gerçekleştireceği nihai toplantıda ete kemiğe bürünecek..

Futbol açısından baktığımızda çok hayırlı bir kararın alındığını söylemek lazım..

Malumunuz, koronavirüs sonrası yıkım içinde olan Süper Lig kulüplerimiz için tek akıl dolu çare; liglerin tescilinden öte, oynanıp neticelendirilmesi seçeneği daha anlamlı bir yol olarak masada durmakta...

Kaldı ki; Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil’in de açıklamalarına baktığımızda olayın seyrini de açıkça görebiliyoruz.. 

Sayın Sepil, “Şu an Avrupa ülkelerinde konuşulanlara ve uygulamalara baktığımızda kararı verecek olan sağlık kurulumuz ama maçların seyircisiz oynanması önümüzdeki dönemde en muhtemel senaryo gibi gözüküyor. Kulüpler bazında liglerin ertelenmesinde farklı düşünceler olabilir ama bu konuda TFF ve Bakanımızın söylediğini UEFA ve FIFA da tekrarlıyor. Liglerin bitirilmesi yönünde bir irade var. Konuşmada hiçbir şekilde liglerin bitirilmemesi senaryosu tartışılmadı. Maçların bitirilme kararı, tamamen federasyonun kararı. Liglerin bitirilmemesi gibi bir senaryo yok” demişti.

Yani sayın Sepil’in de üstüne basarak söylediği gibi, ligler bir şekilde bitirilecek!..

Yine aynı toplantı sonrasında Sayın Sepil, liglerin bir şehirde oynatılması fikrinin masada olmadığı deplasmanlı bir şekilde ligleri oynatmayı planladıklarını söyledi..

Alınan bu kararların elbette bir gün önce futbolun patronu UEFA’nın ligleri bir şekilde Haziran ayında başlatın ve Ağustos’a kadar bitirin açıklamasının mutlaka payı büyük..

Ama şu unutulmamalı ki; Türk futbolu içinde bulunduğu bu sarmaldan kurtulmak ve kulüplerimizin yaşamasını istiyorsa ligleri bir şekilde bitirip geliri tamamen tükenme noktasına gelen kulüplerimize can vermelidir.. Zaten şu aşamada yayıncı kuruluş BeinSports’ta süregelen ödeme krizi ve yine futbolcu sözleşmelerinin esnekliğini de düşünürsek bu badireden az hasarla kurtulmanın tek hedefi ligleri bitirip futbolu normal sürecine oturtmak...

Kulüplerimizin futbolcularıyla yaptıkları indirim tekliflerinin ne kadar cansuyu niteliği taşıyacağını düşünmek lazım.. İçinde bulunulan bu mücbir sebep aslına bakılırsa kulüplerimiz için de şerrin hayra dönüştürülmesi olarak da değerlendirilebilir..

Süper Lig’de tamamen yabancı futbolcularla seremoniye çıkan takımlarımızın olduğunu da düşünürsek, yerli futbolcu atılımını artık bu şerli bir ortamda hayata geçirerek Türk futbolunun kurtuluş reçetesini yazabiliriz..

Bunu yapmamız için sloganvari hareket etmeye hiç gerek yok!.. Yapılması gereken ilk radikal hamle sözleşmelerdeki indirimleri kabul etmeyen yabancı futbolcularla bir şekilde yolları hukuki olarak sonlandırmak.. 

İkinci yol da yıllardır tüm kulüplerimizin PAF takımlarında oynayan gençlerimizin neye yaradığını düşünmekten yorulmuşken, bu gençleri futbolumuzun tamamen içine sokmanın fırsatının geldiğini düşünen kimse yok mu acaba?!? Tam bu aşamada kulüplerimizin de radikal kararlar alarak yerli futbolcu kavramının içinin doldurularak artık hayata geçirilmesi elzemdir..

Ezcümle; 12 Haziran’da ilk düdüğün çalmasını temenni ettiğimiz futbol dünyamız için koronavirüs illetini tarihi bir fırsata dönüştürmek için biraz daha şapkaları önümüze koyup düşünmemiz yeterli olacaktır!..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Harun

En büyük eksiğimizdi sağolasın bunu da giderdin
 • Yanıtla

Bilim insanı Şeyma onay verirse ilk düdük 12 Haziran’da çalıyor...

Yook öylee, yook; parayı veren düdüğü çalar bi kere, tamam mı?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23