6+2+2'yi bırak, altyapıya bak!..

19 Mart 2019 Salı

Türkiye Futbol Kamuoyu, yabancı sınırı konusunu masaya yatırmış durumda.. Federasyonun sınırı 6+2+2 olarak belirlediği ve Kulüpler Birliği ile 21 Mart Perşembe günü yapılacak toplantıda bir kararın çıkması bekleniyor.

Elbette böylesi hassas bir konu üzerinde çok farklı senaryolar masaya konulabilir ama ben konunun detayına girmeden önce başlıkta dediğim gibi bizim Türk futbolundaki sorunun 6+2+2 değil kesinlikle altyapıya verilmeyen önem olarak girişi yapmak istiyorum.. Şöyle son 19 yıllık kronolojide yabancı sınırlamalarına bir göz atalım öncelikle: 2000'de 5+1, 2001'de 5+1+2, 2006'da 6+1, 2010'da 6+2+2, 2013'te 6+4, 2014'te 5+3 ve 2016 yılından itibaren de 11+3 olarak sınırlama kullanılmakta.. Ve soruyorum sizlere böylesi bir yabancı sınırlaması yaşandıkça Türk futbolunda neler yaşıyoruz?!?

Ben söyliyeyim; koca bir sıfır.. Hiçbir şey yaşamadan ve uluslararası organizasyonlarda olmayan bir Türk Futbolu dönemi..

Elbette 6+2+2 şu andaki yabancı sınırlamasına bir çekidüzen getireceği söylenebilir, en azından takımlarımızın 11 yabancıyla sahaya çıkmalarına bir hamle olarak düşünülebilir.. Ama unutulmamalı ki, konunun en hassas noktası kalıcı çözümler getirilmesidir..

Bendeniz geçtiğimiz aylarda sadece kendi altyapısından futbolcuları sahaya süren İzmir'in 1. Lig ekiplerinden Altınordu'daki yapılanmayı yakından gördükten sonra şu çözümü masaya koymakta yarar var diye düşünüyorum.. Özellikle borç batağındaki 4 büyüklerimize de çare olabilecek çözüm yolu PAF takımlardaki gençlerin önünün açılması ve sonsuz destek verilerek sahaya sürülmesidir!..

Kulüplerin PAF takımında oynayan ve parıldıyan gençleri her ne pahasına olursa olsun sahaya sürmeleri ve yeni bir pazar oluşturmaları elzemdir.. Bundan başka Türk futbolunun kurtuluş reçetesini bulmamız mümkün değildir!.. Yapılacak olan hamleler ise sadece günü kurtarma adına sahaya sürülecek merhemler olacaktır. Eğer 2010'daki 6+2+2 tekrar 2019 yılından itibaren kabul edilecekse toplamda 10 yabancı oyuncuyla sözleşme yapılabilmesine izin verilecek. Yabancıların tamamı kadroda yer alamayacak. İlk 11'de 6 yabancı oyuncuya izin verilirken, kulübede 2 oyuncu yer alabilecek. Diğer iki oyuncu ise tribüne çıkacak. Bu durumda kulüplerin en az 4 yabancıyla da yollarını ayırması gerekecek!.. Şu tabloda ortaya çıkan gerçekte kulüplerimizin mali anlamda nefes almasının da önünü açacaktır.. Malumunuz yaşı ilerleyen ve tatil havasında Süper Ligimizi seçen ve aldıkları transfer ücretlerinin vergiye takılmadan cebe aktarılmasında yabancıların duygusallığını (!) bir düşünün!..

Açıkçası 21 Mart'ta toplanacak Kulüpler Birliği'ninde bu konuya hassas bir şekilde yaklaşılması gelecek adına hakikaten önemli olacak!.. 

Avrupa'ya baktığınızda ise Almanya, Belçika, İngiltere, Hollanda, Portekiz'de yabancı sınırlaması yok. Fransa, İspanya ve İtalya'da ise, AB futbolcuları ve yabancı futbolcular olarak kategorize ediliyor.. Ama bunların en ilginci ise dünya futbolunda söz sahibi olan Almanlara ait!.. Almanya'da tüm futbolcular ilk 11'de sahaya çıkabiliyor.. Ama en az 12 Alman futbolcu kadroda bulunma şartı ve 8 futbolcunun ise altyapıdan yetiştirilmesi şartı var!.. 

Bizde şu anda var olan 18 kişilik maç kadrosunda 7 yerli futbolcu zorunluluğu ve 7 oyuncunun da altyapıdan çıkmış olma zorunluluğu sadece sözde maalesef kalmakta!.. 

Umarız bu masaya konulacak olan 6+2+2'deki zorunlulukların tamamen katı bir şekilde uygulanarak Türk futbolunun şaha kalkması tüm spor paydaşlarının en önemli isteğidir.. 

Haydi hayırlısı bakalım... 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • temel çeküçtemel çeküç3 ay önce
  Cagne için harcasnan 15 milyon dolar iki yıl alt yapı için harcsansaydı 10 tane ozan kabakbulunurdu buralar bana kalırsa günlük düşünen insanlar tarafından yönetiliyorişler al gülüm ver gülümmantıgıyla yürüyor bu kadar hata üstüste yapılırmı hollanda ligine bakın 17 18 yaşında gençler fırtına gibi esiyor bizdeki emeklilerde ise eller bellerdezorlasanda oynamazlar25 yaşından büyük futbolcuların transferi yasaklansın peşin para degil maç başı ücret ödensin şartları kabul etmeyende bi zahmet gelmesin
 • Eeey amerikaEeey amerika3 ay önce
  Unutulan en büyük detay; yabancı serbest olursa altyapı asla gelismezzzzz. Serbest kalsın amaaaa altyapıya bakalım diyenler sadece hikaye anlatmıs olur
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer3 ay önce
  Yabancı..futbolcuya..para..verilor..da...Yerli..oyuncuya..ne..veriloyor...Yabancı..kısıtlaması..olursa..yerli..futbolcuların...piyasa..değeri..öyle..bir..artarki..İUkinci..sınıf..yerli..futbolcuların..havasından..geçilmez..SEYİRCİLER..TRİBÜNLERDEN..ÇEKİLİR..FUTBOLUMUZUN..SEYİR..SEVKİ..DARBE..ALIR..futbol..kalitesi..de..düşer..TAM..REKABET..olmalı..14..yabancı..mecburi..değil..ancak..14..yerli..oyuncu..mecburi..çalışsınlar..formayı..kapsınlar..o...kadar..
 • Kocasolak Kocasolak 3 ay önce
  Gençliğimizin harçlıklarını FUTBOL adı sltında yabancı oyuncuların cebine doldurmak. Günün sonunda netice bu. Bilimadamımız Fatih terim gibilerin kaçta kaçı kadar kazanıyor? Fakir ülkeyiz de bilime para ayıramıyoruz ondsn mı?Futbolda dönen para kimin? Ta kreşten ilkokul ortaokul ve lisede bunun EĞİTİMİ verilmeli, neyi NEDEN sevdiğimizi, bilmeliyiz.Gençlik MANTIKLI davranmayı öğrendiğinde çözeriz. Bu kafayla ASLA çözemeyiz.

Günün Özeti