RTÜK, kendine gel: Sanıkla hakimin toplantı yaptığı, nerede görülmüş?

26 Ağustos 2019 Pazartesi

 

Başlığı, “Suçlu ile hakimin toplantı yaptığı nerede görülmüş” diye atacaktım..

Ama biliyorum ki, ayrıntıdaki itirazları ile, gerçeği boğacaklar, “Ha ha.. şüpheli ile mahkumu bilmiyor.. Hukukçuya bak” deyip, asıl söylemek istediğimizi perdeleyecekler..

Onlara fırsat vermeyelim, “Sanıkla hakimin toplantı yaptığı, yemek yediği, pazarlık yaptıkları, hatta sonraki dönemlerde nasıl hareket edileceğine dair planları birlikte konuştukları nerede görülmüş” diye soralım, RTÜK Başkanı'na..

Bu soruyu, niçin soruyorum?

Emine Bulut cinayeti ile birlikte, kadına yönelik şiddetin sebeblerinden birisinin de, tv’lerdeki diziler olduğu yönündeki yaygın eleştirileri susturmak için, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin’in yaptığı açıklamadaki çağrının yanlışlığını hatırlatmak için, bu soruyu soruyorum..

Ne diyor, RTÜK Başkanı?

“Çok önceden planladığımız son çalışmayı eylül ayının ilk haftasında icra edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanımızın başkanlığında dizi ve film yapımcılarıyla bir araya gelerek, şiddet ve istismar konuları başta olmak üzere tespit ettiğimiz aksaklıkları, yanlışları yüz yüze istişare edeceğiz.” 

RTÜK, milyonlarca liralık para cezalarını kesme noktasında, hakim konumundaki kurum..

Dizi ve film yapımcıları ise, ceza verilen suça konu eserlerin failleri..

Hani aklıma, Akit TV’ye verilen, bir günde toplanıp, alelacele cezayı basan RTÜK geliyor da..

Sözkonusu Akit TV olunca, “Bir toplantı yapalım. Bazı görüşmelerle düşüncelerimizi aktaralım,. aksaklıkları konuşalım” diyen yok.

Anında toplanıp, cezayı basıyorlar..

Ama sözkonusu Kanal D olunca, Fox TV olunca, Star TV olunca, Show TV olunca, atv olunca.. Toplantı yapıp, hakim ile sanıklar, pazarlık yapıyorlar..

İnsanların ölümüne yol açan diziler sözkonusu olunca, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, şunları söylüyor: 

“RTÜK’ün kadına karşı şiddeti özendiren yayınlara kayıtsız kalması düşünülemez. Kadınlarımıza yönelik şiddet, kadın cinayetleri vahşettir, lanetliyoruz.”

Bu kadar ağır sözlerle lanetlediği kadına şiddet konusunda, bana bir tane RTÜK’ün yarım günde toplanıp, verdiği tek cezayı gösteremeyecek olan RTÜK başkanı, eften püften gerekçelerle Akit TV’ye alelacele toplanıp, CHP üyeleri ile AK Parti’nin seçtiği üyelerin birlikte oy kullanıp verdikleri cezaları ise, çok iyi bilmektedir..

Dün ne oldu, neler yaşandı, uzun uzadıya konuşmak, belki konuyu dağıtabilir..

yeniakit.com.tr’de yapılan, Show TV’nin eylül ayında yayınlayacağını duyurduğu bir dizi var..

Dizinin fragmanında, bir genç kızın elleri, yakılan ateşe tutularak işkence yapılıyor..

Eğer RTÜK üyeleri, kadına şiddet konusunda samimi iseler..

Şu tv’nin yetkilileri..

Bu dizinin yapımcıları..

Özel hayatlarında, sokaklarda “kadına şiddete hayır” diye haykırıyorlarsa..

Bu işin rantını yemekten vazgeçip.

“Acayip raiting kazandırıyor” ahlaksızlığından sıyrılıp..

O dizideki bu görüntüleri filmden çekip almalıdırlar..

Almıyorlarsa..

RTÜK, daha o dizi yayına başlamadan.

Fragmanı sebebi ile cezayı basmalıdır..

Dürüst iseniz. Samimi iseniz..

Şu veya bu gerekçe ile, Akit TV’ye yarım günde verdiğiniz cezaları hatırlayıp..

Şimdi kadına şiddet konusundaki o hoyratça görüntüleri yayınlayacak olan kanala da gerekli müeyyide uygulanmalıdır..

Yok eğer, “Bu bir filmdir. Gerçek değildir” bakış açısı ile..

Kadına şiddetin binbir türlüsünün hayata geçirildiği senaryolar, sırf raiting uğruna gösterime devam edilirse..

O filmleri çekenler, o filmlerde oynayanlar, o filmler sebebi ile milyonlarca lira para kazananlar, sonrasında sosyal medya hesaplarında, siyasi iktidara, manevi değerlerimize küfrederlerse..

Bugünkü manşetimizde olduğu gibi, o filmlerin karakter oyuncuları, kazandıkları bol paranın şımarıklığı ile, ezanımıza bile saygısızlık ettikten sonra, “Benim sosyal medya hesabım hacklenmiş” savunması ile cezalardan kurtulurlarsa..

Kimse kusura bakmasın..Bu kısır döngü..

Yani dizi filmlerde kadına şiddetin normalleştirildiği..

Bu normalleştirmede rol alanların bol para kazandıkları..

O filmlerin gösterildiği dizilerin raiting rekorları kırdığı..

Sonrasında da, o dizileri seyredenler, “Bak, dizide kadına vurana, işkence yapana bir şey olmuyor. Bunlar yanlış olsa idi, RTÜK bunlara ceza keserdi.. Bunlar çok vahim yanlışlar olmamalı ki, RTÜK bile ceza kesmiyor, her kanal bu ve benzeri filmlerle büyük paralar kazanıyor” düşüncesi ile, kendi özel hayatında aynı şiddeti uygulamaya kalkar..

RTÜK Başkanı da, o dizileri aklamaya çalışarak, “Şiddetin her türlüsüne son vermek için topyekün bir mücadele şarttır. Ortaya çıkan tabloyu sadece dizi filmlerdeki şiddet sahneleriyle açıklamak yeterli değildir. Dizilerin toplum davranışları üzerindeki etkisi tartışılmaz ama dizilere müdahale tek başına şiddetin önüne geçmek için çözüm değildir” der..

Ertesi günü, Emine Bulut’ların katilleri “Nerede kalmıştık? Dizide işkence yapmak suç değilse.. Dizide işkence yapılabiliniyorsa. Diziler, gerçek hayatın bir yansıması ise.. Biz de gerçek hayatımızda, benzerini niye yapmayalım ki?” der, cinayetlere, vahşet görüntülerini gerçekleştirmeye devam ederler..

2011 yılındaki İstanbul Sözleşmesi ile AK Parti nasıl vahim bir yanlışa imza attı ise..

RTÜK başkanının bu söylemi de, aynı derecede vahim bir yanlıştır..

Gerçek hayattaki kadına şiddetin eski ile kıyaslanmayacak kadar çoğaldığı Türkiye’de, “Dizilerdeki şiddet ile açıklayamayız” bakış açısı, bir fecaattir..

RTÜK başkanı, söylemini gözden geçirmeli; AK Parti de, genel başkanı ile, yöneticileri ile, bu söylemi, masaya yatırmalıdır.. İş işten geçtikten sonra, ne bizim “demiştik” hatırlatmamız, ne de “Bu kadarını öngörememişiz” itirafı bir işe yaramaz.. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Zeki ASLAN Zeki ASLAN 21 gün önce
  Şiddetin teşviki konusu, sadece dizilerle sınırlı değil. Basın-yayının çoğu şiddete körükle gidiyor, reyting uğruna.3.sayfa haberleri masum zannedilir. Oysa bu haberleri okuyanların şuuraltına farkında olmadan giriyor. SPORDA ŞİDDET:Spor gazetelerinde ve gazetelerin spor sayfalarında, bazı futbolcuların, ağızlarını bir karış açmış, bağırmış resimleri basılıyor. Şiddetin tezahürü değil mi bu şekildeki resimler? HER TÜR ŞİDDETİN ÖNLENMESİ, SADECE BİR ŞEKİLDE MÜMKÜNDÜR:İnsanın, islamı tasavvufî formda yaşaması. Tasavvufta (yani orijinal islami hayatta), nefs terbiyesi işlemi vardır. Bu eğitimden geçen, Yunus (KS) gibi olur:"Dövene, elsiz gerek,Sövene dilsiz gerek,Derviş, gönülsüz gerek,Sen derviş olamazsın,Sen Hakk'ı bulamazsın."Elsiz, dilsiz, gönülsüz olma durumu, tasavvufta aşama aşamadır.Kişi önce, fiili (vurmak gibi) şiddet yapamaz hale gelir. Bir sonraki aşamada, sözle kötülük yapmaktan uzak olur. Daha sonraki aşamada ise, kalbinden (gönlünden) dahi kötü, şiddet içerikli düşünce geçiremez duruma gelir. Yunus'un "gönülsüz gerek" ifadesi, bu anlamdadır. Hatta kişi, kendisine kötülük yapana, iyilik yaparak karşılık verir hale gelir.Füssılet-34, 35: Hasene (iyilik) ve seyyie (kötülük), müsavi (eşit) değildir. Sen, (kötülüğü) en güzel şekilde karşıla. O zaman seninle arasında düşmanlık olan kişi, samimi bir dost gibi olur.Ona (kötülüğü iyilikle karşılama hasletine), sabredenlerden ve hazzul azîm (en büyük haz) sahiplerinden başkası ulaştırılmaz."İnşaallah anlatabilmişizdir.
 • Aptal vatandaşAptal vatandaş23 gün önce
  2004'te çıkarılan AB uyum yasalarıyla zina suç olmaktan çıkarıldı, idam cezası kaldırıldı, aile reisliği kaldırıldı, domuz eti kasaplık et statüsüne sokuldu. İstanbul sözleşmesi yapıldı.müslümanlardan itiraz yok belki memnuniyet var, laikçiler pagan kültürüne çanak tutan kanunlar müslüman iktidarca çıkarıldığı için hiç itiraz etti mi, hayır. HDP teranesi yapan zevatlar hendek savaşının, eyp lerin sebebinin büyükşehir yasasına konulan madde olduğunu hiç söylemezlerki hdp ile kayıkçı kavgası devam etsin, yasa maddesi b.şehir belediye sınırını vilayet sınırı yapınca hdpli belediyelerde dağlara bile iş makinası gönderdi EYP döşemeye.sonra millet her sakallıyı dedesi sanır ya oylar artar eksilmez. Yazarlarda kolay ve iyi maaş için yazar hak için değil.bugün pkk, abd, ab, rumlar musallat olmuşsa hadis-i şeriflerde söylenileni yazın yüreğiniz yiyorsa
 • kibarcikkibarcik24 gün önce
  akp den secılen adam kendı müntesibi oldugu teşkilatın aksıne davranışta bulunabılıyorsa muhalıfler ıle aynıoyukullanıyorsa sebebı hukumettır veselam
 • AlibabaAlibaba24 gün önce
  Aklıma geldi,devlet. İçindeki yolsuzluk iddialarını denetleyenler,denetlemeyenler!hangi partiden,? müfettiş yokmu? Nerede? Efendim,gerek yok diyorsanız..
 • DermanDerman24 gün önce
  Sayin ali bey dunku makakeye ihsan acar isimli yorumcu insan vucunda aldigi besinlerle Radiyoaktif,siddet emreden gidalarda bu siddetlere meruz kaliyor dogal gidalarda atom bombasi var iddasinda bu bombainsan vucudunda ne din ne yasa nede hakim tanir diyor,uranyumsezyum,redyum,tortyum birlesip siddeti emrediyor,kendini hekim zannedenler,atom bombasindan habersiz diyor .ne kadar dogru bir inceleseniz.
 • Tarafsız adamTarafsız adam24 gün önce
  O dizileri seyreden blug çağındaki bir çocuk büyüdüğünde benzer olayları normal kabul eder zaten amaçta bu...Bu işler 1995 te başladı , birden bire ekranda özgür kız diye bir karakter çıktı, sonra bir kaç tv haberi,hiç unutmam mahallenin polis amcası lisesi kıza etek boyu yüzünden nasihat etmişti, annesi kamera karşısında kıyametleri kopariyordu benim kizima karışamaz hadsizzz diye...orda başladı medya toplumsal birlikteligi yıkmaya,her gün bunun gibi haberler çıkıyordu. Icimden hayırdır demiştim,o haberler bilinçli yapılıyordu,eskiden bir genç kıza laf atmak kimin
 • Halim SelimHalim Selim24 gün önce
  Ali abi, Mardin Valisi bakanlara ve reise 600 bin küsur liralik hediye vermiş. Cebinden değil tabi. Bir kaç kelime de bunlardan yaz. Yoksa yusuf yusuf olaylari mı abi?
 • Zeki ÖZKANZeki ÖZKAN24 gün önce
  3 gündür Emine Bulut ismi etrafında,sahte kadın hakları savunucuları ama esasta aile düşmanları bu bahaneyle içlerindeki aile kurumu düşmanlığının zirve yapmış nefretini kusan,riyakar tipler deşifre olmuş durumda.Yıllardır "kadına şiddet"sahte etiketi ve safsatasıyla başta siyonist medya olmak üzere agresif İslam ve aile düşmanı feminist tiplerin önderliği ve yaygaralarıyla çıkarılan başta 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi olmak üzere AB uyum yasaları aile kurumunu dinamitleyerek erkek ve kadını birbirlerinin amansız rakibi hatta düşmanı algısını oluşturup eşler arasındaki en basit anlaşmazlığı bile kriminal hale getirerek kin ve intikam temelli boşanmaları zirveye çıkarmayı başardılar.Başta KADEM gibi malesef AK Partiye akıl hocalığı yapan ama kendileri akıl tutulması yaşayan zavallı tipler kına yaksınlar.Türk-İslam ahlakına ve kurallarına dönüş yapmadıkça kadın-erkek arasındaki suni oluşturulan rekabet temelli anlaşmazlıklar giderek artacak ve üzülerek ifade ediyorum malesef bu tip mel'un ve menfur çook cinayetler göreceğiz.Ayrıca agresif İslam düşmanlarının ve bunlara alet olan zavallı İslamcı(?) feministlerin gündemde sürekli tuttukları "kadına şiddet" sloganı ve safsataları ile erkekler maddi-manevi ezilmekte,hukuk önünde erkekler daha baştan "kadının beyanı esastır"şeklindeki evrensel hukuk kurallarına tamamen aykırı yasa ve Yargıtay içtihatlarıyla erkeklerin hayatları karartılmakta,zindana çevrilmekte,malesef sayın Cumhurbaşkanı ve iktidar partisi de buna seyirci kalarak erkeklere zulüm yapılmakta,zulme rıza göstermekle zulme ortak olmakta,bu şekilde mazlum erkeklerin ahı,arşı alayı titreterek iktidarın sonunu hazırlayacak,aynı zulüm tabloları başlarına gelmedikçe de bu dünyadan göç etmeyecekler.Mevcut yasa ve yönetmeliklerle erkekler baştan suçlu ilan edilmekte,nafaka ve tazminat kararları ile de erkekler evlilikten soğutulmakta,toplumda erkeklerin şahsında aile düşmanlığı körüklenmektedir.Çözüm;AB ve siyonist Batıyı taklit değil,İslam eksenli ahlaki emir ve yasakları aile ve toplumsal hayatımızın ayrılmaz parçası haline getirerek sürekli kasıtlı gündemde tutulan sadece kadına şiddete değil her canlıya kul hakkı çerçevesinde şiddete hayır diyerek İslamın temeli olan sevgiyi kitlelere ana okulu seviyesinde eğitim ve öğretim ile kalplere nakşederek gerçek huzuru tesis etmektir.Yoksa,taklitçi Batı zihniyeti politika ve yasalarıyla,bu olumsuz tablo ve olaylar giderek artarak tekrarlayıp devam edecektir.Kadın dostu gibi gözüküp riyakar,sahte göz yaşlarıyla evli ve boşanmış erkeklerin şahsında asıl aile ve İslam düşmanı tiplere inanılıp talepleri doğrultusunda siyasi ve yasal politikalar planlanırsa vay bu Müslüman Milletin geleceğine.Bu haine aile düşmanı tiplere,İslamın sevgi ve kul hakkı temelli şaşmaz-yanılmaz prensiplerini hatırlatıp engel olmazlarsa,KADEM gibi İslamcı(?) feministlerin gazıyla agresif İslam ve aile düşmanı,azgın azınlık tiplerin yaygaralarını dikkate alıp politika belirlerse mazlumların ahı AK Parti iktidarını ve onlara yön veren politikacı ve bürokratlarını İlah-i Adalet nezdinde hüsran ve maddi-manevi kötü akıbet beklemektedir.Bir de,kadınların öldürdüğü erkeklere karşı ise sessiz kalınması,bu tip durumlara karşı başta sayın Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı olmak üzere AK partili yöneticiler niye demeç yayınlamazlar? Bu arada Yargımızı da tebrik etmek lazım! 2 gün içinde iddianame hazırlanıp Mahkemece de kabul edilmesi Dünya Hukuk tarihi yargılama hızı yönünden örnek olmalı,darısı da Mahkemelerde Adalet arayıp dosyaları okunmadıkları ve detaylı incelenmedikleri için yıllara yayılan ve anlamsız şekilde ertelenen duruşmaların başına! Tek doğru ve şaşmaz terazi,tek ve asıl güvencemiz İlah-i Adalettir.
 • gencoglugencoglu24 gün önce
  sayın yazar sözlerinize katılmakla birlikte eksik olan asıl konuyu anlatmak lazım. ASIL SUÇLU NE TRÜK NE YAPIMCILAR NEDE TV LERDİR. ASIL SUÇLU HALKTIR HALK. aşkı memnu gibi aşşağılık iğrenç dizinin 10 .cu tekrarları bile reytinglerde izlenme rekorları kırıyor. biz izlemezsek biz seçici olursak zaten öyle yapımlar yapmazlar. TALEP OLMAZSA ARZ OLMAZ. tvlerdeki bozulmanın en sorumlusu o alçakkk yapımları izleyenlerdir halk izledikten sonra nekadar yasaklarlarsa yasaklasınlar nekadar ceza keserlerse kessinler hiç bir etkisi olmaz
 • OgedayOgeday24 gün önce
  Bu ulkeye dizi-mizi gerekmez.. tek kanal mekke- tavaf- kabe 7/24yeter.. ne cinayet, ne zina ne taciz.. hepimiz kuzu kuzu oluruz... muck muck yok, badeleme de yasak!;)))
 • AntiCHP zihniyetiAntiCHP zihniyeti24 gün önce
  CHP zihniyetindeki kanallar yani onları genelde CHP aileleri izler bozuktur bataklıktır ahlaksızlıktır ne veriyor o zaman hırsızı ahlaksızlık depoları hiçbirşey kimileri kendilerine tanınan krediyi yani ömürlerini onlarla kaybediyor boşa harcıyor.Kuranı kerimde bunlar aynen böylede gerçer kimisi sapmış eğlenir durur kimisi orta yolda gider....Bunlarda Sapanlar:))))
 • KocasolakKocasolak24 gün önce
  Hah!Tamda bu işte. Ayrıntılara itiraz ederek asıl soruyu cevaplamamak. İşte cüppeli bunu yaptı, o laikçi yobaz müşrik saymaz ın karşısında. Cüppeli takunye satıyor, bunu evine asan hz. Peygamberimizi rüyasında görür, evi yanmaz, yıkılmaz diye bas bas bağırıyor videoda. Müşrik soruyor evi yıkılmaz mı? Cübbeli terliyor sağlam değilse evi yıkılır diyor, ev sağlamsa bu takunyeye ne gerek var peki......Cübbeli diyor ki, ben inanıyorum bu takunyenin evi koruduğuna. Ve yanmaz kefen meselesi, damadın istanbul belediyesinden aldığı ihale meselesine kadar, hiç birine AÇIKÇA cevap vermeden, ayrıntıları konuştu durdu. Tek kalemiz, umudumuz, tek sesimiz dediğimiz yeni akit bu sabah cübbeli saymazı terletti, özür diletti diye yazdı.Allah aşkına, HAK düşmanımızda da olsa, biz hak dan yana olmalıyız. Hakk Allah c.c. nün adıdır. Onu bırakıpyok cübbeli, yok islamoğlu, yok bayındır, diye Hakk dan ayrılmayalım. Kafamızı kimselere kiraya vermeyelim. Kuran ve sünnetten ayrılmayalım.....
 • BilalBilal24 gün önce
  Ama ama Ali abi RTUK bir taraftan papa heykeli altinda imza atan akp nin talimatlarini yerine getiriyor( halkı islamdan koparip light içi boş çakma islam'i yayma gorevi) diger yandan ise diziler filmler artik sol laik ateist kemalist grubun bile tahammul edemiyecegi hale geldi. Rtuk te cok zor durumda yani anlayin lutfen. Tipki yillarca mafya dizilerinden gelen tatli paralara alişan ama sonra halk yan baktin al sana kurşun noktasina gelince daha yeni mudahele etme zahmeti gosterdigi gibi.
 • mutmainemutmaine24 gün önce
  Akit bu ülkedeki müslümanların sesidir....Her hafta bir dinsizlik propagandası yapan belgesel dizi var tv 'lerde kimin umrunda ! Bütün ünlü filmlerin mutlaka bir bölümünde kilise sahnesi vardır...kimin umrunda ! Titanik filminde bile müslümanlarla dalga geçilmiştir kimin umrunda !Sözde evrim teorisi adı altında özellikler dergilerle ve belgeselerler çocuklara dinsizlik aşılanıyor kimin umrunda ! birileride izlenmesine izin veriyor. ne güzel dünya !
 • DermanDerman24 gün önce
  Turkiyede tek sorun kafin deyil aile deyil ,gecenlerde gazeteci murat alani ,cocugunun onunde olduresiye dogduler kimsenin kili kipirdamadi afaletse haksa adalet versin cezasini bu ulkede ganfastermi istemedigin kadar, menderesi idam edenler onun yerine varisleri temsilcileri gelmiyecekmi idam caremi pirsultan filimini fikret hakan oynadi astilar filimin sonunda tekrar dort yonden gorunmeye basladi bu beni oldurdenizde beni sevenlerherbiri pirsultan olur demek istiyor cok dikkatli olun doldurusa gelmeyin bu cinayet yabancidan gelmiyor sen bu yuvaya dinamit koyuyon hicbir zorlugunu cekmiyon ama devlet koruyor oturdugun yerden kanun koyuyon .
 • Okur Okur 25 gün önce
  Diziler tam bir bataklık.
 • Hunat Hatun Hunat Hatun 25 gün önce
  Bu tv lerin türkiyeden yönetildiğine inanmıyorum. Nasıl tuzaklara düştüler se filmleri de onların isteği üzerine yayinliyorlar. Bu tuzaklar herkeste her yerde olabilir. Bittabi kast ettiğim bir kişi ve kurum yok. Kendimce varsayım
 • MustafaMustafa25 gün önce
  BEN HİÇ DOMATES EKTİM DE BUĞDAY ALDIM, HIYAR EKTİMDE İNCİR BÜYÜDÜ DİYENİ DUYMADIM. 6284 Eken sistem biçmeye devam ediyor. Yüzbinlerce aile dağıldı, dağıtılmaya devam ediyor. ne diyelim darısı 7284, 8284 lere. Padişahım bir fil çok sıkılıyor. buna arkadaş lazım demek.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN25 gün önce
  ELLERİNİ KADIN DERNEKLERİNE VE "AYDIN"GÖRÜŞLÜ KİŞİLERE KAPTIRDILAR.İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ BİR KALDIRSINLAR ,İŞTE O ZAMANGÖR İÇERDEKİ VE DIŞARDAKİ GÜMBÜRTÜYÜ..YER YERİNDEN OYNAR..BAZI ŞEYLERİ YAPAR İKEN ,ÇOK ARAŞTIRIP RİSKLERİ ÖNGÖRÜLMELİ VE YAPILACAK CİDDİ ARAŞTIRMALAR SONUCUNDA GEREĞİ YAPILMALI..AMA SÜSLÜ ADLARLA ANILAN VE GÜZEL TANITIMLARLA SUNULAN YASAL DEĞİŞİKLİLERİN ÜZERİNE HEMEN ATLANMAMALI..İKTİDAR BU KANUNA OLUR DEDİ ANCAK YOL AÇTIĞI OLAYLARI GÖRDÜKTEN SONRA YAPTIĞI YANLIŞLIĞI ANLASA DA ,BU KANUNUN İPTALİNİ HEMEN YAPMASI MÜMKÜN GİBİ GÖRÜNMÜYOR..DİZİLE MALUM..BİRAZ YARI GİYİNİK KADIN,BİRAZ YAKIŞIKLI SÜSLÜ ERKEK,VUR PATLASIN ÇAL OYNASIN BİR KONU.İÇERİSİNDE ,HER TÜRLÜ ALAVERE VE DALAVERENİN OLDUĞU,İÇKİ,ŞİDDET VE EĞLENCENİN DORUK NOKTADA YAŞATILDIĞI DİZİLER REVAÇTA..DİNİ VE MİLLİ OLAN,İÇERİĞİNDE AHLAKİ DEĞERLERE VURGU YAPANLARIN İSE BUNLARIN YANINDA "DEVEDE KULAK "MESABESİNDE KALDIĞI,GÖRÜLMEKTE VE TOPLUMUN ,ÖZELLİKLE GENÇLERİN ŞİDDETLİ BİR AHLAK VE KÜLTÜR ERAZYONU İÇERİSİNDE BOCALADIĞI,KİMLİKSİZLİK PROBLEMİ İÇERİSİNDE OLDUKLARI GÖRÜLMEKTEDİR.HER EVE ŞUBESİNİ AÇMIŞ OLAN BU ŞER ODAKLARI TOPLUMUMUZU İÇTEN İÇE HIZLA ÇÜRÜTMEKTEDİR..BUNU ,YAŞANAN VAHŞİ OLAYLARDAN OLDUĞU KADAR,SOKAKTAKİ İNSANIN DAVRANIŞ BOZUKLUKLARINDAN DA ANLAMAK MÜMKÜN..GECİKMEDEN TEDBİR ALINMALI YOKSA BU CEHALET SARMALI BÜTÜN TOPLUMU TEZ ZAMANDA MAĞDUR EDECEK GİBİ..ELLERİNİZE SAĞLIK..
 • ArifArif25 gün önce
  Dizideki adam camdan atlarsa sen de atlayacaksın öyle mi? Domuz eti yerse, sen de yiyeceksin. Üç yaşında çocuk musun evladım sen? Bir gazetede yer alan habere tabii ki inanmamız, etkilenmemiz lazım,Ama diziler, filmler, kurgudur sayın yazar, gerçek değil onlar. Ha diyorsan ki "Amaan, bizim gazetenin de etkilenilecek, inanılacak neyi var" diye, ona da saygı duyarım. Selametle.
 • halilhalil25 gün önce
  evet bu ülkede mafya dizıleri ülkenin kimyasını bozdu deli yusufl başlayıp çakırlakurtlar vadisi eşkiya dünyaya hükümdar olmazve diğerleri onlarca insan gencler bu diziler sayesinde hepsi mafyaya özendirildi şimdi bu genclikten ne beklenir masada rocon kesmiyoruz adam kesiyoruz diyen bir diziden ne beklenir işte bu ülke böyle bozuldu çok geç kaldık beyler
 • DermanDerman25 gün önce
  Size tavsiyem namus kavramini inemsemeyen bir toplum olursakbizde bir soz var domuz esini kiskanmaz Turkiyede tek bir irk yasamiyor muslumanida unutmayin mesela Almanyada boyle bir cinayete hak vermez bizde oyle bir anlayisa dogru gidiyok Almanyada okullarda veya bunlarin karnavalari var kadin erkek karisik kus dargin yok hepsi barisik kopukluk yok birbirine yapisik boyle bir egitimle kim kimin esi onemli deyil sadece esin oldugunu bil bu neye benzer cok buyuk acin var en yakini uzulmesin diye deprasyon hapi verirler herkes agliyor o manyak gibi guluyor simdi es degistirme dusunceleri bile var bunlardan cinayet bekleme insanlar genelevde bir baskasini kiskanmazcocuk olmus umursamaz aklina nr gelirse yax ,efendiler biz eglenceye gelmedik bir askere alinan genc artik sifil hayada deyil kendi iradesinde deyil gerekirse olmeyi bilecek buda dusman karsisinda yoksa asker denirmi.hayatinda bir gayesi var islami yasayaninda bir sorumlulugu var hindistanda biri inege tapiyor tanrisi digeri musluman dininin emri inegi kurban ediyor..
 • AHMET AHMET 25 gün önce
  helalllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll aslan abim benim.
 • emekemek25 gün önce
  eğitim rumuzlu beyefendiyi tebrik ederim aysbergin görünmeyen yüzünü göstermiş oldunuz asıl görünen değil görünmeyende saklananda gerçekler
 • ŞehinşahŞehinşah25 gün önce
  Bozuk saatte olsa günde 2 kez doğruyu gösterirmiş. İlk defa bir yazınızı gerilmeden okudum Ali Karahasanoğlu. Uzun zamandır ilk defa birilerini savunma gereği duymadanyazmışsınız.
 • eğitimeğitim25 gün önce
  İnsanların birbirini öldürmesi, ne Rtük, ne diziler ne de filmlerdir. İnsanları birbirine kırdıran eğitimsizlik, cahillik ve ekonomik sebeplerdir. Bir insan TV de dinsel program seyretti diye dindar, korku filmi seyretti diye canavar, aşk filmi seyretti diye orospu veya ibneolmaz. Yurt dışından ithal edilen veya esinlenilerek yapılıp sunulan diziler, filmler neden yabancı toplumları etkilemiyor da bizim toplumumuzu etkilesin?. Eğitimin öncelikle aile de başladığını ve okul hayatında devam ettiğini artık hepimiz öğrendik. Türk toplumunda kaç tane anne ve baba bir pazar gününü çocuklarına ayırıp onlarla birlikte zaman geçirebiliyor? Dizi ve film yapımcılarına gelene kadarRTÜK öncelikle siyasetçilerle bir toplantı yapmak zorunda. Çünkü, Ülkeyi yöneten siyasetçilerin birbirlerine söyledikleri ağza alınmayacak söylemler tüm TV ve gazetelerde manşet olarak gösterilmektedir.
 • HasanHasan25 gün önce
  Aaaa akp yanlış yaptı dedin sayın yazar dilin mi sürçtü yoksa farkedemedinmi
 • TanerTaner25 gün önce
  Yazınız güzel olmuş kitle iletişim araçları belirleyicidir ancak zihniyet nasıl değişecek. - Kızını dövmeyen dizini döver, - Kadının karnından.... sırtından dayağı eksik etme gibi sözler dahi bu zihniyetin ne kadar sıkıntılı olduğunun ispatıdır. Önce ailede, sonra okulda eşitlik, farklılıklara saygı, hukuk sistemi vb konularda çocuğa davranışa dönüşecek eğitim verilmeli. Öğrencilerim içinde şiddet meyilli çocuklar oluyor. Sadece kızlara şiddet uygulayan ya da erkekleri dövmeye çalışan kızlar görüyorum. Çocuk gördüğünü yapar. Ev de yaşadığı baba şiddeti onun için olağan hale gelmiş. Düşünün on binlerce çocuk bu şekilde yetişiyor. Sonrası malum.
 • DermanDerman25 gün önce
  Eskiden ,yesilcam filimleri asinaydim cunku benim cocukluk donemimde oyle rol yasadigim beldede halk arasinda ornek kisi yoktubir butun seyredincede birsey anlasilirdi hele toprak ana ezo gelin cem sultan,yikilmayan adam cemil donuyor onceki artisler bir baska idi,bu zamanda dizi hergun tv basinda nice tencere tava ocakta unutulup yanmustir geriye uzuntu kamistir bir hind dizisinde bazen baktigim oluyor her ayri dizide egitici konuyu ele aliyor kendi kulturu acik sacik yok rutuk,de gerek yok.
 • DermanDerman25 gün önce
  RTUK,,hani derlerya tuz kokmus,sa onu koruyacak ne olabilir balik bastan kokmus,sa bazen bu is beni asar,gibi istisare suc isleyenle yapilmaz eger ona guc yetiremiyorsa,etki altindaysa uzlasma yonelir.bir emniyet polis hirsizla,itisare icin hirsizligi unutturmayalim ,fakat kamoyunda,da bize laf getittirmeyinki bizde sizinebir ceza uygulamayalim,bazen hukukculardan suclunun sucunu aza indirmek veya sucsuz gostermek gibi bazi tuyo verirler,seRUTUK,de bir buyukluk yapiyordur olenle olunmuyor,Akit tv,belkide kendilerine yasam tarzina uymadigindan,onlara gore ancak ceza ile rahatlama yolunu seciyok ,peki bu RUTUK,u kim nasil seciyor ,ise baslamadan ne iciyor cay kahve ,daha baska insan merak ediyor is citdi RUTUK bu tvmillet seyrediyor sen keyfine gore dagranamazsin bu ugurda canlar gidiyor.
 • emekemek25 gün önce
  nasıl sigara fabrikalarını abd ye satıp ingiliz abd israil tütünü nü millete içirip sonrada millet içmesin diye 1 pake sigarayı 15 tl yapan vede milletişimdi kaçak sigara içmeye kaçak tütün sarmaya ülkenin bu nedenle milyarlarca tl vergi zararı oluştuğuna benziyor bu iş ilahiyle tv leri açtırısınız iahilerle kapatrsınız 20 yy dayız teknolojik imkanlar milleti sigara örneği gibi başka yerlere sevk eder 1980 1990 lerdede tv vardı her evde ancak millet bugünkü durumda düşmemişti
 • ŞenerŞener25 gün önce
  Dizilerden faydalı birşey öğrenen var mı?
 • hercaihercai25 gün önce
  RTUK KURUMUNUN TUM YONETICI VE CALISANLARI DEGISTIRILMELIDIR. BUNLARIN COGU AILE DUSMANI!
 • biLim filimbiLim filim25 gün önce
  o filimlerde KONUŞMA VE GÖRÜNTÜLER,herşeyi darmaduman edecek özellikte kurgulanıyor. kodlanıyor. dünyadaki ortalama bir vatandaşı Mahvedecek güçte.en masum gözüken GündürGündür Şov da bile ,Binbir türlü anormallik anomali sapkınlık teşhir bunalım tedhiş hiçlik saykoluk ,komiklik adı altında ince ince çok ayrıntılı gösteriliyor. izleyiciye karanlık kapılar açıyor.KOD ADI ŞU ,herşey normal deneyin.
 • recairecai25 gün önce
  Televizyonda dizi seyredip "RTUK yasaklamamis, o zaman siddet normaldir" diyebilmek icin kit akilli olmak lazim herhalde. Sizin kafalar bir baska calisiyor gercekten...

Günün Özeti