Korkmayın canım, “Kurban kesmeyin” deyin de rahatlayın!

13 Ağustos 2019 Salı

Merak ettim, her hayırlı işe  “istemezük” diye karşı çıkan meslek odaları, Kurban Bayramı hakkında ne düşünüyor, diye..

İnsanlık yararına her şeye karşı çıkarlar da, Kurban Bayramı’na iyi niyetlerle yaklaşırlar mı?

Mümkün değil..

“Kurbanlık hayvanların satış ve kesim yerleriyle ilgili İstanbul Sağlık Meslek Odaları Koordinasyonu Basın Bildirgesi” diye bir açıklama yapmışlar..

Milletin Kurban Bayramı’nı tebrik eden tek ifade olmaksızın, direkt konuya girmişler..

“Her yıl İstanbul’a ortalama 120 bin büyükbaş, 70 bin küçükbaş hayvan sevk edilmekte ve kurban kesmek isteyen vatandaşlarımızın çoğunun kesimi ilk gün yapmak istemesi, satış ve kesim alanlarının standartlara uygun olmayışı ve kesimin ehil kişilerce yapılmaması çevre ve halk sağlığını olumsuz etkilemektedir” diye girişi yapmışlar..

Kafa yapılarını, zihniyetlerini, mantalitelerini, giriş cümlesinden anlıyorsunuz.. “Kurban kesmeyin kardeşim” demeye getiriyorlar da..

Bunu direkt söyleyemiyorlar..

Halktan korkuyorlar..

Halkın inancına bağlılığından çekiniyorlar..

“Kesimin ilk gün yapılmak istenmesi..”

“Satış ve kesim alanlarının standartlara uygun olmaması”.

“Kesimin ehil kişilerce yapılmaması..”

Hep olumsuzluk.

Hep, itiraz noktaları..

Aynı meslek odalarına sorsam, “Evlerinde, bahçelerinde köpek kedi besleyen vatandaşların bu hayvanları satın aldıkları ortamlar, hayvanları besledikleri ortamlar, bu konuda insan sağlığına olabilecek zararlara karşı alınması gereken tedbirler konusunda, her şey dört dörtlük mü yürüyor” diye..

“Dört dörtlük mü yürüyor ki, yılın tüm günlerine sari olan kedi köpek beslemesi ile ilgili bir tane açıklamanız yok iken, yılda bir gün; haydi birkaç günü kapsayan kurban kesimi için böyle özellikli açıklamalar yapıyorsunuz?”

Ne cevap verirler?

Hiiiç..

Cevap veremezler ama, her yıl Kurban Bayramı’nda, “nerede kalmıştık” diye, aynı açıklamaları tekrar ederler..

Açıklamalarına, “Kesim öncesi ve sonrası veteriner hekim muayenesi yapılamadan tüketilen etler ve çevreye yayılan atıklar halk sağlığını olumsuz etkilemektedir” diye devam etmişler..

Sanki veteriner hekimler satışa sunulan tüm hayvanları kontrol etmek istemişler, ama  siyasi iktidar, “Kontrol yapamazsınız. Biz bu hastalıklı hayvanları halka satıp, elden çıkaracağız” demiş gibi..

Kendi kendilerine eleştiri üretiyorlar..

3-5 yıl öncesine göre,  hayvancılık alanında devasa gelişmeler yaşandı. Meslek odaları ne derlerse desinler, artık kayıtsız tek bir hayvan, satış merkezlerine  alınmıyor..

Kayıt ne demek?

Kontrol edilmiş demek..

Ama meslek odalarına bakarsanız..

“Veteriner hekim muayenesi yapılmamış” diyor..

Hani nerede ise, “Günlük veteriner hekim muayenesi yapılmamış” diyecekler de..

Utanıyorlar..

Çünkü halk, bunların yüzlerine tükürür..

Değil hayvanların..

İnsanların günlük muayeneleri yapılamıyor..

Günlük muayeneyi bırakın..

Bu meslek odalarına zorunlu olarak üye yapılan doktorların görevli olduğu yüzlerce hastanede, acil servislerinde bile, yeterli doktor yok..

En idealist mesleklerden birisi olması gereken doktorlukta, bayram lafını duyan, tatile çıkıyor..

Bayramda hastalananlar da, hastane kapılarında çile çekiyorlar..

Hayvanların sağlık muayenelerinin yanısıra, bir de “kesimi yapacak kişilerin sağlık kontrolleri yapılmalıdır” itirazlarını yapıyorlar da..

O sağlık kontrollerini yapacak doktorların, bayram başlamadan tatile kaçmalarının nasıl önleneceği konusunda hiçbir açıklama yapmıyorlar..

Değil kesimi yapacak insanların sağlık kontrolleri..

Rahatsızlanarak acile kaldırılan insanlar bile, hastanelerin acil servislerinde saatlerce muayene olmayı beklerken, Tabip Odası, bu konuyu çözmeye değil, kurban kesimi sonrasında kara sinek çoğalmasına kafayı takıyor..

Belediyelerin iki ilaçlama ile çözecekleri bir konuyu, devasa bir sorun gibi göstermeye çalışıyorlar..

Kurban Bayramı ile ilgili ne olumsuzluk var ise, aktardığım açıklamaya hepsini koyan Tabip Odası’nın da içinde bulunduğu meslek odaları, Kurban Bayramı’nda kaç doktorun görev başında olduğunu açıklayabilir mi?

Personel listemizde kaç doktorumuz var, kaçı görevinin başında?

Üyesi olan doktorlara söz geçiremeyen meslek odası, çözümü halka akıl vermekte buluyor, nerede ise, “Kurban kesmeyin” demeye getiriyor..

“Kurban kesimlerinde halk sağlığı, hayvan sağlığı, hayvan refahı ve ekonomik kayıplar boyutu unutulmamalıdır” diyorlar da..

“Halkımızın büyük çoğunluğunun Müslüman olması dikkate alınarak, Müslümanların ibadetlerini yerine getirme noktasındaki hassasiyetlerine, inançlarına saygılı olmanın önemi unutulmamalıdır” diyemiyorlar..

Çözüm için değil, engelleme için bildiri yayınlıyorlar..

Kolaylaştırmak için değil, zorlaştırmak için akıl veriyorlar..

Bilgilerini güzele-hayıra değil.. Yasaklamaya kullanıyorlar!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mete TürkMete Türk5 gün önce
  Bunların akıl ve idraki bu kadar...
 • MisafirMisafir6 gün önce
  "yolsuzluk” eksenli edebiyat...düşündürücü ve iddialı bir söylem.
 • DermanDerman6 gün önce
  İnancsizlik,zafini gosteren kibiri aczini gosteren gururu zilleti gosterenyapmacikligi neticesi ceza ve azabin bu dunyada iken o insana dokunacak son gun dahi olsa o kibirli burnu surtulecek cenabi Allah kendisiyle boy olculmeyecegini,bildirmekdedir.
 • DermanDerman6 gün önce
  Dua edipde duanin yerine gelmemesi,hikmetini bilmeden neticeye bakmak,kullukdan cikip bir alis veris haline koymak.su dua,yi ettim kabul olmadi.Allahu tealanin hakkimizda neyin hayirli olup olmayacagini,hikmeti ve rahmeti yargilamak sorgulamak,anlamina gelir.
 • DermanDerman6 gün önce
  Hayat,deneme yeri imtihan yeri.olum ceza mukafat yeridir. Ey iman edenler Allah dan korkman lazimsa ona yakisir sekilde korkun.sakin musluman olmakdan ,baska sifatla can vermeyin.bakildiginda cagimiz edebi kayip etmis herkes nefsin hevesine uymus para mal makam hadbilmezlik,zarafet nezaket terbiye hicap utanma kayip olmus.bu durum bir virustur.edep ahlak ve terbiye her turlu nazik davranis bizi kucuk dusurmekden ayiplanmakdan korur.
 • gülgül6 gün önce
  Ali bey gerek kurban, gerek umre ve hac sevaplarından insanları alı koymak için ellerinden geleni yaptılar ama şükürler olsun ki ziyadesiyle cevaplarını aldılar bu sene daha bir içleri kaynasa da daha bi sessizler çünkü kendi tavsiye ettiklerinin hiç birinde kendileri yok hep öyle oluyor zaten dolayısı ile hadlerini biraz bilir olmak zorunda kaldılar
 • Kurbân, şartlarını hâiz olanlar için dînî bir "vecîbe"dir..!Kurbân, şartlarını hâiz olanlar için dînî bir "vecîbe"dir..!6 gün önce
  @Emekl: İctihâd, ancak "müctehid"lerin hakkı ve haddidir..! Kurbân Bayramı'nda kurbân kesmek, şartlarını hâiz olanlar için dînî bir vecîbe"dir çünkü, bu en son ve en mükemmel Dîn i İslâm'ı bizi teblîğ eden Muhammed Mustafâ (sav) bir hadîs i şerîf'lerinde şöyle buyurmuşlardır: "Kurbân Bayramı günlerinde imkânı olup da Kurbân kesmeyenler bizim musallâmıza / namâzgâhımıza yaklaşmasınlar..!" (İbn Mâce, “Edâhî”, 2; Müsned, II, 321). Sâdece Kur'an ı Kerîm'i esâs aldıklarını iddiâ edenlerin şu ve vb. âyet i kerîme'leri de duymuş olmaları beklenir ki: Ey îmân edenler, Allâh'a ve Rasûl'üne itâat edin..!", "Allâh'ın Rasûl'ü size ne getirdiyse/emrettiyse alın/yapın ve neden nehyettiyse/yasakladıysa ondan maçının..!" .....Zinâ, iftirâ, gıybet; alkol/şarap ve benzeri şeyler içmek de büyük günâlardandır.!? Bunlar yüce mukaddes Kitâb'ımızda tek tek yazar.!?
 • Mustafa Mustafa 6 gün önce
  Hastanelerde kanında nikotin cıkan katkı payı yüksek olsun. Alkol cıkan daha fazla versin. uyuşturucu belirlenenden tüm masraflar hastadan alınsın. Sıgara ya ve alkole yapılan zamlar geri alınsın. Uyuşturucu satan alan kullanan yardım eden ler devlet hastanelerin de tedavi edilmesin.
 • KoyuncuKoyuncu6 gün önce
  Ali bey her bayramda biz bu godoş takımının ne diyeceğini ne yapacağını bildiğimiz için kurban sonu onlara kafalarını ve dizden altı olan ayaklarını veriyoruz buradan onlar bilir nasıl kullanacaklarını
 • Hayırlı Hayırlı 6 gün önce
  Allah ıslah etsin bu zalimleri.
 • ibrahim canibrahim can6 gün önce
  Butun odalari sanki inancsizlar ele gecirmis gibi.Hicmi musluman evladi yok bu odalarin basinda yada icinde.
 • Abdullah ozdemirAbdullah ozdemir6 gün önce
  ALI BEY LUTFEN BU YORUMU OKUYUNBu milli egitim bakani Akpartinin basina corap orecek.Bakin talim terbiye kurulunun basindaki Alpaslan Durmus u gorevden aliyor.Yerine din iman ve imam hatip dusmani Burhanettin Donmezi atiyor.Normalde Reisin buna mudahele etmesi hatta bu ne idigi belirsiz bakani gorevden almasi gerekirken hic ses cikmiyor.Yahu hicbir sey bilmiyorsan rakibini taklit et bak Istanbul da kiytirik bir goreve zamaninda Akparti den aday oldu diye adami koltuga oturtmadan gorevden aldirdilar.Gerci oda adam degilmis Ekremin emrinde calismasini midesi nasil kaldirdiysa.Birde su chp nin isten cikardigi isciler var.mesela Bolu da 97 isci.Bakin Bursa da sadece Burbak ve Burulas ta Pkk ligi hdp ligi tescilli en az 500 kisi calisiyor.Cikar bunlari Bolu daki o vatansever isci kardeslerimizi getir ise baslat.Ayni sekilde digerlerinide en yakin Akpartili belediyede goreve baslat zor bir sey degil.Ama olmaz once senin salak bakanin senin adamini gorevden alip imam hatip dusmani birini atasin o da oraya kendi zihniyetindekileri doldursun.REISE DE SESLENIYORUM BIZIM BU GORDUKLERIMIZI YADA DUSUNDUKLERMIZI DUSUNMEYEN BU KADROLARI ACILEN DEGISTIR LUTFEN.SU CHP LI DEYYUSLARIN GOREVDEN ALDIGI ISCILEREDE SAHIP CIKIN DEVLET SIZSINIZ YETKIDE SIZDE BELEDIYE BASKANI OLACAK INSAN MUSVETLERIYLE UGRASMAYA GEREK YOK BU MAGDUR OLAN ARKADASLARIMIZI KI BIR KISMI SEHIT YAKINI BINLARIN HEPSINI BIR GECEDE AKPARTILI BELEDIYELERDE GOREVE BASLATINKIGERIDE KALANLAR BU SEREFSIZLERE BOYUN EGMESIN
 • Yusuf canYusuf can6 gün önce
  Bu millet kesilen hayvanlardan değilde medyada TV de sanat çevresinde yaşıyan ..dan kaptığı mikrop ile hastalanıyor,ulan bira içersiniz niye içiyorsun diyen yok amazkil azssin niye namaz kilmazssin diyen cumaya gitmezsin niye gitmedin diyen yok oruç tutmazsin niye gitmiyorsun diyen ,i ip içip kimin koynunda sabahlafigi belli drgi niye herkesle yatıyorsun diyen,sectikletinuzdrn ba,ilar kadın vekili yapıyor niye yapıyorsunuz diyen yok bir de iyi olmuş diye tekrara seviyorsunuz digeride evli katiuka aynı halti yapıyor niye yapıyorsunuz diyen yok İş PKK  size mi kaldı ... bende Müslümanım ,benim anamın basi da kapalıydı ayaklarını geçin haffinizi bilin bilmediğiniz konuda fetva veren alçaklar sürüşü uz amma velakin şerefsizler besin dusnankari için iyilik ölüm var iyi Cehennem var
 • Osman YavuzOsman Yavuz6 gün önce
  üstelik acildeki nöbetçi doktor sitem de ediyor:" biz çalışalım siz tatil yapın ha!" acile gelen hastasına! geçen sene idi.Bu sene de bir başka doktorumuza bayram ziyaretindeyiz telefonu çalıyor ama açmıyor!... gerekçesi mi? :" açarsam şimdi göreve çağrılırım" diyor!. bu zatın siyasi görüşü de ne yazık ki her platformda Atatürkçü, kemalist falan filan olduğundan bahsediyor.Ben de Atatürkçü değilim sizin gibilerin bu tür hareketlerini gördükçe diyorum ve papazı buluyoruz!.iyi bayramlar...
 • EmeklEmekl6 gün önce
  Kurban kesilmesinin bir mahsuru yoktur günümüz dünyasında milyonlarca her türden hayvan kesilmekte bu bir ihtiyaç kaynağıdır ANCAK Kurbanı dinle birleştirmek bu görevin bir gelenek olmaktan çıkarıp dinle birleştirmek ne kadar doğru KURAN a göre HAC görevi esnasında kurban kesmek FARZ hac görevini ifa ederken kesemeyenler içinde kutsal mekanda 3 gün döndüklerinde bulundukları mahalde 7 gün olmak üzere 10 gün oruç tutmalarını FARZ kılmakta ALLAH / Hanefi mezhebinde vacip diğer üç mezheptede sünnet/ eğerki bizlerin düşündüğü gibi olsaydı ALLAH döndüğünüzde oruç tutmamız yerine hacda kesilemeyen kurbanı FARZ kılardı Şunuda diyebilirsiniz kurban kurban bayramlarında kesilir dönüldüğünde kurban bayramı yok ancak KURAN dada bayramlar yok bu bayramlarda sünnet demekki hacda kesemiyenler kurban bayramını beklemek zorunda değil mil
 • Neşe CetinkozNeşe Cetinkoz6 gün önce
  Gerekeni söylemiş, bizleri yeterince aydınlattınız daha ne diyelim yüreğinize sağlık#Türkiye'nin hezaman mikseri olmuş kurumlarda birisidir..
 • VatanseverVatansever7 gün önce
  Geçenlerde Yolum Kadıköy’e düştü. Ermeni kilisesinin önünde bir grup genç pankartlarla “Vejeteryanlık” eylemi! Yada bilgilendirme yapıyorlardı. Nedense böyle durumlar Bizlerin Kurban Bayramına Denk düşüyor!!??
 • hasan...hasan...7 gün önce
  Bugün "Bayram", sevinelim;"Hayr"a doğru gidelim.Gelin, mü'min kalalım;"Kardeş"liğimiz'bilelim..!Şâyed "kırgın" var ise,Bu, her neden ise,Hemen korunmaz ise,Sonununu bilmez ise,Ne yapsın bu âciz'e.?!İlk adımı atan,Cennet'i önce tadar.Öyle buyurdu çünkü, "Hayât'a tat katan"..!Kurbân Bayramı gelmiş,Bize ne haber vermiş.İbrâhîm aleyhisselâm, Oğlunu kurbân edermiş..! İsmâîl Nebî dedi ki: "Ey Babacığım, "işle",Ne emrolundun ise,Ben teslîmim, işte..!"Şimdi böyle bir evlâd,Bulunur mu, hiç bir vaqt?Mevlâ yı zül Celâl bize,Her zamân ihsân ede..!Sûre yi Kevser'de Rabb,Evvelâ "Namâz", hep.Sonra da buyurdu ki, "Rabb'ine, Kurbân kes!"
 • Devlet, Millet'in teşkilâtlanmış hâlidir; Askeriye de onun Silâhlı Kuvveti'dir..!Devlet, Millet'in teşkilâtlanmış hâlidir; Askeriye de onun Silâhlı Kuvveti'dir..!7 gün önce
  Umutlu: Îmân / İslâm, bir bütündür ve bölün(e)mez..! @Ülkeyi bunlar mıkurtaracak: Askeriyemizi (TSK) her zaman haqîqaten bir "Peygamber Ocağı" olarak görmek isteriz. Yoksa, böyle tavırlar daha "sık" görülebilir ama aslâ, "şık" görül(e)mez..! Vesselâm...
 • mikailmikail7 gün önce
  YA ARKADAŞ YİNE Mİ MAĞDURSUNUZ YOK ARTIK YA.
 • HALİT HALİT 7 gün önce
  Kurban kesip bütün etlerini buzdolabına koyanlar dinin gereğini yerine getirmiş mi oluyor?
 • AHMEDAHMED7 gün önce
  Ali bey beceriksiz kasap... de laf etsenize. Hayvana eziyet etmek günah değil mi? ..
 • amcaamca7 gün önce
  şimdi kedi köpek sevip beslemekle imanın ne alakası var kardeşim. hadislerdene der yaradılanı seviniz yaradandan ötürü. allah hiç bir canlıyı sebepsiz boşyere yaratmamıştır. müslüman sözüyle özüyle dosdoğruve merhametli olmaktır. gerisi fasa fiso. HARAM YİYENLER KENDİLERİNİ KARDA ZANNEDERLER. FAKAT BİLMİYORLARKİ O HARAMIN ACISI ELBET BİR GÜN ÇOK ACI BİR ŞEKİLDE ÇIKACAKTIR ÜZERLERİNDEN YA MALLARINDAN , YA CANLARINDAN (şifası olmayan hastalık veya ölüm) ,YADA EN KIYMETLİ VARLIKLARINDAN (çoluğu ,çocuğu ,yada en sevdiği varlığından) , BİR BİLSELER BAŞLARINA GELECEKLERİ DEĞİL O HARAMI YEMEK YADA ÇALMAK YADA GASP ETMEK , ÜSTÜNE DÜNYALARI VERSEN O HARAMI İŞLEMEZLER. ÇÜNKÜ SONUNDA ZARAR EDENİN KENDİSİ OLDUĞUNU GÖRÜR. FAKAT İMTİHAN DÜNYASINDA(yalan dünya)OLDUĞUMUZ İÇİN , (haramı ve kötülüğü işleyeceğin zaman) ALLAH NETİCESİNİ GÖSTERMEZ. (fakat bazılarının içine ateş düşürür pişman olanlar bir daha kötülük yapmaz) SUÇU İŞLERSE YANİ HARAMI YERSE ACISINI ÇIKARTIR. KİTABIMIZDA SÖZÜNÜZLE , ÖZÜNÜZLE , MERHAMETLİ VEDE DOS DOĞRU OLMAMIZI EMRETMİŞTİR. NEYSE İÇİMDEN AKLIMDAN GEÇENLERİ YAZDIM BU YAZIM KİMSEYE SİTEM DEĞİLDİR.. HERKES FAYDALANSIN DİYE. BU KONUDA 2012 YILINDA YAZDIĞIM VE SESLENDİRDİĞİM BİR TÜRKÜM VAR. İSMİ "SULTAN SÜLEYMAN"ALIR ALIR( SULTAN SÜLEYMAN )NE OLDUM DEMEYECEKSİN DÜŞMÜŞE GÜLMEYECEKSİNALMA MAZLUMUN AHINI , YEME GARİBİN HAKKINISONRA HESAP VERECEKSİNBU GÜN VARSIN YARIN YOKSUN SONRA TOPRAK OLACAKSINKÖTÜ ETTİĞİYLE KALIR SANMA YANINA KAR KALIRFELEK TOKADIN VURDUMU HER ŞEYİN ELİNDEN ALIRALIR ALIR ÖYLE ALIR SANMA DÜNYASANA KALIRSULTAN SÜLEYMANA YOKTA SEN ÖYLE SAN SANA KALIRYA MALINI YA CANINIEN KIYMETLİ VARLIĞINIBİR GÜN GELİR SENDEN ALIR BİR GÜN GELİR ELİNDEN ALIRALIR ALIR ÖYLE ALIR SANMA DÜNYA SANA KALIRSULTAN SÜLEYMANA YOKTA SEN ÖYLE SAN SANA KALIRALIR ALIR ORDAN ALIR , ŞURDAN ALIR , BURDAN ALIREN DEĞERLİ VARLIĞINI BİR GÜN GELİR ELİNDEN ALIRBESTE VE GÜFTEA M C AABDURRAHMAN ÖZhttps://www.youtube.com/watch?v=9JeQw_uxvVc
 • DavutDavut7 gün önce
  Sn yazar fikrinize katılmıyorum bir yandan kurban kesilmesini eleştirenleri yeriyorsun peşinden onlarla aynı safa düşüp kedi köpek besliyenler diyorsun.benim evimde kedimde var köpeğimde her sene kurban kesiyorum ve kesilen kurbana üzülüyorum bir insan olarak ne var bunda
 • DavutDavut7 gün önce
  Bunlar mı ülkeyi kurtaracak isimli yorumcuya cevap bana bak ordudan tiksindim diyemessin belliki sen türk değilsin adam ol s.....s...... nöbet tutacaksın
 • ZeynepZeynep7 gün önce
  Yılın büyük kısmında et tüketip kurban kesimine karşı olmak en basit tabiriyle iki yüzlülüktür. Kurban vacip bir ibadettir. Yani farza yakındır. Mali mülkü olan için ehven bir ibadettir. Allahın koyduğu kuralı beğenmeyen imanını kontrol etmelidir. Bu işi begenmeyenleri korumamalı haklı çıkarmaya çalışmamalıdir. Bir taraf Allahu Teala hazretleriyse öbür taraftakilerin yaninda yer almamalidir. Aksi taktirde müslüman olduğunu iddia edemez Allahu alem. Kurban teslimiyetten habersiz kalp tezkiyesibden habersiz nadanlarin anlayamayacağı kadar büyük bir ibadettir. Rabbim kurbanlarimızı kabul etsin. Ve bu zihniyete dinini diyanetini milliyetini ecdadını evladinı kurban etmeyenlerden her zaman ve her an kıyama duranlardan etsin. Selam ve dua ile...
 • Mesleksiz ve mesnedsiz Meslek Odaları..!Mesleksiz ve mesnedsiz Meslek Odaları..!7 gün önce
  Bu, "mesleksiz" Meslek Odaları şimdiye kadar acabâ hangi yaraya merhem olmuşlar.?!. Bu Odalar'ın hemen hemen tamâmını bir "oda"ya koymak lâzım.!?
 • Murat Baba Murat Baba 7 gün önce
  Güzel yazınız için teşekkür ederim. Kurban Bayramınızı kutlarım.Bu bahsi geçen sözde meslek odaları her yıl dediğiniz gibi bu ve bunun gibi haberler bildirgeler yayınlayarak açıkçası halkı kin ve nefrete teşvik ediyorlar dahası açıkçası "biz kafiriz inançsızız bu bizim yaşam tarzımız. Burda Allah ve peygambere yer yok" diyorlar.Haşa!Fazla üstlenmeye konuyu evirip çevirmeye gerek yok.Bizim ödediğimiz vergilerle devletten aldıkları maaş ve imkanları halkının büyük çoğunluğu müslüman olan Türkiyede bu ve bunun gb haberler yapıp konu olabiliyorlar.Tabi işin ehli ve Allah korkusunu tüm hücreleri ile yaşayan sağlıkçılarımız hariç..Onların başımız üstünde yerleri var.Ama inadına her karışı şehit kanıyla sulananve başarının sırrı olarak İman olan bu necip millet ile uğraşıyorlar.Allah zalimlere fırsat vermesin Amin.Son olarak ;Onların ne etleri ne de kanları Allah a ulaşır.O' na ulaşacak yalnız Takva nızdır. Hacc 22 /37Tüm Islâm Aleminin Bayramı Mübarek Olsun.
 • OmerOmer7 gün önce
  Ali bey niye öyle yazıyorsun onlar halkın sağlığını düşünürler o kadar ki hijyene çok önem verirler onca mesele varken kurban akillarina gelmiş mangal piknikten gelip çok yorulmuslar bildri yazmışlar uyarmislar daha ne isteriz affedersiniz hayvanın pardon kurbanın burnu akıyor da gelip bir baksalar iyi olur!
 • Erdoğan bunları kudurttu toptan saldırmaya çalışıyorlar Erdoğan bunları kudurttu toptan saldırmaya çalışıyorlar 7 gün önce
  Bizde bunlara toptan saldırı düzenledik. Kurban kesmeyin diyen deistler, siyonist paganistlerdir. Hiçbir dini kabul etmiyorlarmış. Şu andaki yaşamın neye dayanıyor mutlaka birini örnek aldın etkilendin demekki dinin varmış. Kendilerini akıllı zannediyorlar ama akılsız oldukları görülüyor. Nefislerini ilah edinmişler haberleri yok
 • NurNur7 gün önce
  Besledikleri hayvanları oraya buraya çocuklrın oyun oynadığı parklara pisletirken ses yok parklar köpek pisliğinden kokudan oturulmuyor o pislikleri sahipler almalı cezası var ama hangisi yapıyor hayatımda iki sefer gördüm yapanı hele yağmur yağdımı iyice kokuyor park ve çevrebunların evide kokuyor alştıkları için anlamıyorlar islamda köpek evde bakılmaz ama ne çare onları ilgilendirir zati
 • ali fuat ali fuat7 gün önce
  tamam onların nedediğini biliyoruz inançlarının veya imansızlıklarının gereğini yerine getiriyorlar peki islami hassasiyeti olan medya veya diyanet kurban kurban kesmeyi nekadar teşvik etti kurbanın öneminden nekadar bahsetti 20 milyon nüfusa dayanan koca istanbulda 80 bin büyükbaş hayvan kesiliyor bu iman zafiyetinin en önemli göstergesi .
 • Şefik AltınbaşŞefik Altınbaş7 gün önce
  KURBAN BAYRAMINI TENKİT EDENLERE CEVAPTIR !!!Sevgili arkadaşlar, her sene Kurban bayramı geldiği zaman, maalesef yine her yıl olduğu gibi ne kadar dinsiz, imansız kafir ve bilhassa Müslüman görünümlü münafık varsa hepsi yine sahneye çıkarak, kendilerinin yaşam tarzı olan fitnelerine kaldıkları yerden devam etmektedirler. Bunlara bütün geçmiş olan dinlerde de olan Allah’ın c.c. “kurban kesin” emrini söylesen de, bunlara ait imani hakikatleri anlatsanız yine de asla faydası olmaz. Çünkü bunların böyle devamlı küfür ve fitne yolunu tercih etmelerinden, Allah c.c. kalplerini mühürlemiştir. . Bismillahirrahmanirrahim..“Yoksa sen onlardan çoğunun söz dinlediğini yahut aklını çalıştırdığını mı sanıyorsun? Doğrusu onlar davarlar gibidirler, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar.”Furkan/44 .Bismillahirrahmanirrahim..“Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerine de bir perde inmiştir. Bunların hakkı büyük bir azaptır.”Bakara/7
 • abdrhmnabdrhmn7 gün önce
  yahu kedi köpeği ne karıştırıyorsun ... hiç katılmıyorum yazdıklarınıza.
 • Zıya Zıya 7 gün önce
  Sn.yazar ağzına ve kalemine sağlık güzel bir yazı olmuş gerçi bunu bu cahil ordusuna anlatamazsın çünkü cahil okumuş adamlar rahmetli büyüklerim derdi ey oğul cahil insandan korkma okumuş çok bilmiş cahillerden kork derdi adamların derdi dinimi kötülemek lan adiler kesin sesinizi biz islami bilgileri çocuk iken büyüklerimizden ve dinimizden aldık sizin gibi cahil ordusundan alacak değiliz siz onları kendi familyalarınıza anlatın anladınızmı cahil ordusu.....
 • Yasin Yasin 7 gün önce
  Geçen sene veteriner denetimli mezbaha da kestirmiştik. Hasta hayvanı hemen çıkardılar. Sonuçta denetimli kesim olsun demişler. Kurban kesilmesin dememişler. Gömülmesi gereken kısımları millet çöpe atmış leş kokusundan millet dışarı çıkamıyor. Binlerce ton et saklama imkanı olmadığı için koktu. Kasabla kokmuş eti sucuk yaptırmak için kavga edeni de gördüm. Yazarın yazısının son kısmına tamamen katılıyorum. Tabipler odası eleştiri yapacağına çözüm üretsin.
 • Tayfa Tayfa 7 gün önce
  Hocam bu konuyu dinle bağdaştıtmayın çoğu insan gerçekten dayanamıyor kesilmesine hayvan kaçabildimi seviniyor sonuçta bu tür insandan zarar gelmez Allah tarafından da bu insanlara ceza gelmez merhametli olana konuyu başka yerlere çekmeyin siz tandır pilav kavurma derdindesiniz zekat vermek hacca gitmek namaz kılmak es geçilirken kurban gelince milletin Müslümanlık tutuyor sanırım eğlenceli geldiğinden aynı adama zekat ver desen 4 gün gözükmez
 • M tasdanM tasdan7 gün önce
  Hele oda doktorlarina biraz kesim parasi verin onlar saglikmis hijyenmis hic birisini gozleri gormez
 • Zeki ErmişZeki Ermiş7 gün önce
  İlk defa bir yazına katılıyorum. Kurban konusunda bir kesim her yıl fena saçmalıyor. Hepsi de et tükettikleri halde kurban ibadetine “vahşet” diyebiliyorlar. Kendilerinin yedikleri etler ağaçlarda yetişiyor çünkü.Ben tabip odasıyla mahkemelik olmuş bir hekimim. Zorunlu olmasam üyeliğimi hemen bitiririm. Ama hastaneleri Sağlık Bakanlığı idare ediyor ve hangi hastanede kaç hekim nöbetçi kalması gerektiğini yine SB belirliyor. Kazara iktidarını eleştirmiş oldun!!Doktorlar bayram yapmasın mı? Çalışmaktan başka bir hayatları olmasın mı? Acilleri rutin işlerle tıka basa dolduran sizin iktidarınız! İnsanlar rutin işleri için bile acili kullanıyor. Böyle saçmalık dünyanın hiç bir gelişmiş ülkesinde yok. Bir araştırın var mı? Bu kadar gereksiz hasta arasında gerçek acil hastalara vaktinde müdahale edilemediği gibi, gözden de kaçabiliyor! Yine olan vatandaşa oluyor ama kimin umurunda? SB sadece ve sadece skor peşinde.
 • DermanDerman7 gün önce
  Yorumcu umutlu bir musluman din emirleri yerine getirmiyorsa sorumludur en birincisi namaz kilmiyorsa,eti dondurucuya koymus zekatini vermemis bunlar bir kulun soracagi soru deyil insan yaptigi bir hatada ceza yese birdahakine dikkat eder kaldiki ahiret belki ondada supesi varbelki daha guzel sizin yaptiginiz haz duydugunuz bir ibadeti yazsaydiniz daha cok etkilenirdik.
 • Umutlu Umutlu 7 gün önce
  Dininizde hayvanı boğazlayıp kestikten sonra derin dondurucuya atmak var da, bu kadar fakir varken et yemekten daha acil bir ihtiyaç olup olmadığını düşünmek niye yok? Aranızda bir Müslüman samimiyetle cevap versin; kaçınız mallarınızın değer toplamının kırkta birini fakirlere dağıttınız? O İslamın şartı değil mi? Efendim, duyamadım?
 • bunlar mı ülkeyi koruyacak?bunlar mı ülkeyi koruyacak?7 gün önce
  Asteğmen olarak kıtaya çıktık ve bayram geldi: tüm asteğmenlere nöbet; muvazzaflara ise tatil yazıldı! Ordudan ilk tiksinme anım o andır işte benim!
 • DermanDerman7 gün önce
  Nerde hani ,dostunu tani bir tarafiezana cagirir bir taraf yobaz diye bagirir musluman kurbani dinin emri diye tanir bazilari kurbani kesmesende yetime yoksula ver oda onun yerine sayilir .kendi yasamaz fakat akil vermeye bayilir.aksam icse sabah ayilir onada bu ibadet sayilir bazilari dini yasamasada yorum yapmaya bayilir tepki gostersen ayrimcilik yapiyon der onu der bunu der kendisi derbeder,senide berbat eder ve boylece yillarrrrca devam eder yeri gelir kufreder, musluman hep sabreder sen seytani rahatsiz etmesende o seni senden eder.
 • vatandas sabrivatandas sabri7 gün önce
  KARA KATRANI KAYNATSAN OLMAZKISEKER ....NESLINDEN DOGAN NESLINE CEKER ....BUSOLDANYANCARKLI TAKIM DOGUSTAN YEMINLILER NAMAZ DIN IMAN ORUC BULARI BIRAK YAPMMAYI ADINI DUYSALAR SEYTAN GORMUSE DONUYORLAR.....KALMISKIKURBAN....
 • FevziFevzi7 gün önce
  Odaların saltanatina son verilmelidir. Uye olma zorunlulugu kaldirilmalidir. Paralari kesilince sesleride çıkmaz.
 • Hakan TemurHakan Temur7 gün önce
  17 yildir iktidarda Ak parti bu kefere odalarla ilgili hangi düzenleme yaptı hiç hiçbir düzenleme yapmadı...Bir Dogu Perincek kadar devletin içinde gucumuz yok yargı asker hep bu adamların elibde oldu...

Günün Özeti