KADEM’in yanlışları, doğruları!

12 Temmuz 2019 Cuma

KADEM uzun süredir kamuoyunun gündeminde idi..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da yönetimde bulunması sebebi ile, iktidarın kadına ilişkin icraatlarını yönlendirdiği iddia ediliyordu..

Yönetimdeki isimlerin hemen tamamının da, AK Parti çizgisinden isimler olması bu yöndeki iddiaları yoğunlaştırıyordu..

Dün bir basın toplantısı ile, iddiaları cevapladılar..

İyi ettiler..

Dedikoduları, sonlandırmış oldular..

Bu açıdan, basın toplantısı doğru bir çıkış oldu..

Ama..

“Basın toplantısında söylenilen her şey doğru muydu” derseniz..

Büyük oranda doğru olsa da..

Küçük küçük yanlışlar da vardı..

“Doğru”da buluşmak amacı ile..

Hem haklı oldukları, hem de yanlış oldukları noktaları, kendi penceremizden vermeye çalışalım..

Mesela, “Bize ‘Yeşil feministler’ diyorlar ama.. Değiliz” açıklamalarındaki net tavır, hele hele o eleştiriye verdikleri cevap, güçlü bir alkışı hakkediyor..

Nedir o cevap?

“Hakkımızda yeşil feministler tarzı yakıştırmalar yapılmaktadır. Çok çeşitli feminizm akımlarından bahsedebiliriz ve herkes bu kavramı birbirinden çok farklı şekillerde tanımlar. Biz ise kendimizi feminizme göre konumlandırmıyoruz. Çünkü Müslüman bir kadın olarak feminizmin kazanımlarından çok daha köklü ve güçlü bir medeniyetin imkânlarına sahibiz.”

Gerçekten de.. Müslüman bir kimliğin, bu sıfat dışında kendisine yakıştırmalarda bulunulmasından rahatsız olması gerekir..

Burada KADEM yerden göğe haklı..

Açıklaması doğru.

Takdire layık..

Ama aynı Kadem..

Kusura bakmasınlar..

“Toplumsal cinsiyet” kavramı ile ilgili açıklamalarında haksızlar..

“Yeşil feminist” söylemine itiraz ettikleri mantıkla, cevap vermiyorlar..

Ne diyorlar?

Dünkü basın toplantısından bire bir iktibas ediyorum: 

“Toplumsal cinsiyet bazen olumlu, bazen de olumsuz yansımalarıyla karşımıza çıkar. Bu rollerin kadına ya da erkeğe mağduriyet oluşturduğu durumlara, kültürel dahi olsa, karşı çıkıyoruz.”

Bu cevap yerine, “yeşil feminist” eleştirisine verdikleri cevabın aynısını verseler, sadece “yeşil feminist” yerine, “toplumsal cinsiyet” ifadesini kullansalardı, çok daha isabetli hareket etmiş olurlar, hem de tutarlı olurlardı..

Gerçekten de..

Toplumsal cinsiyet ile ilgili eleştirilere verilecek cevap, şu olmalı değil mi:

“Biz ‘toplumsal cinsiyet’ konusunda, Batılı kavramlarla kendimizi konumlandırmıyoruz. Çünkü Müslüman bir kadın olarak ‘toplumsal cinsiyet’ kavramının getirdiklerinden çok daha köklü ve güçlü bir medeniyetin imkânlarına sahibiz.”

Bunu dediniz mi..

Noktayı koyarız, konu biter..

Ama bunu söylemezseniz..

Arkasından verdiğiniz örnekte de hepten fecaat nitelikte, bir tekil olaydan bahsederseniz..

“Mesela toplumun bazı kesimlerinde tecavüze uğradıktan sonra, sözde namusun temizlenmesi saikiyle öldürülen kadınlar bu duruma somut bir örnektir. Burada failin cezalandırılması gerekirken, bu bedeli mağdur olan kadına ödetmek, herkesin hemfikir olacağı toplumsal cinsiyetin olumsuz bir tezahürüdür” derseniz..

Bizim de sormamız gerekir: 

“Bahsettiğiniz konu hakkında, İslam’ın bakış açısında bir eksiklik görüyor musunuz? İslam, tecavüze uğrayan kadına hiçbir kusur bulmadığı halde, yeşil feministlikte müslüman kimliğinizi ön plana çıkarıyorsunuz da.. Tecavüze uğrayan kadını cezalandırma noktasındaki, toplumumuzun çok küçük bir bölümünde, adet şeklindeki yanlış uygulamaya, niçin İslam’daki ilkelerle karşı çıkmıyorsunuz da.. ‘Toplumsal cinsiyet’ kavramına atıfta bulunuyorsunuz?”

Şunu da hatırlatmamız gerekir..

İstanbul Sözleşmesi’ni, her ne kadar KADEM, kendilerinin kuruluşundan önce imzalanması hasebi ile, “Bizim bir katkımız yoktu” dese de..

Şu an için kısmen de olsa savunduklarına göre..

Sormamız gerekmez mi..

O sözleşmedeki, “sözde namus” ifadeleri ile kastedilen nedir?

Veya..

“Kökünün kazılması”ndan bahsedilen değerler nelerdir?

KADEM, bu noktalara açıklık getirmesi gerekirken..

“Toplumsal cinsiyet” kavramını, İslam’ın temel ilkeleri karşısında gereksizliğini deklare etmeleri gerekir iken..

Kafaları karıştıracak şekilde..

Hem “İstanbul Sözleşmesi’nde bizim katkımız yok” diyor. Hem de savunmaya kalkıyor..

Hele hele.. 

“Ayşe Paşalı gibi isimlerin fotoğrafları hala aklımızda. Ayşe Paşalı, eşi tarafından dövülüp, tedbir kararı aldırabilmek için darp raporu almayı beklerken maalesef yine eşi tarafından öldürülmüştür. O tarihte yürürlükte olan 4320 sayılı kanuna göre tedbir kararı verilebilmesi için şiddet fiilinin ispatı gerekmekteydi. İşte bu delil arama süreçleri pek çok can kaybına sebep oldu” iddiaları, olaya ne kadar feminist bir bakış açısı ile yaklaştıklarını gösteriyor..

Darp raporu almayı hızlandırabilirsiniz..

Hatta anında verilmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun yollarını açabilirsiniz..

Ama “Darp raporu almak prosedür istiyor” diyerek, “Beyana dayalı olarak evden uzaklaştırma kararı” verdirirseniz..

Yani, bir anlamda eşleri, nikahlı yaşadıkları insanlara karşı yalan söylemeye tahrik ederseniz..

Siz aslında, şiddete davetiye çıkartmış olursunuz. Benim bu durumda da yine önerim, hiç kimse şiddete teşebbüs etmesin.

Ama, ceza hukukunda “tahrik” diye de bir kavram vardır..

Siz darp raporu zor alınıyor diye, beyan esasını getirir, bu noktada haksız ithamda bulunana, bu iftirasından dolayı cezalandırılma ihtimalini de kapatırsanız..

Herkes birbirine iftira eder..

İftiranın sonunda da, insanlar birbirine şiddete kalkar..

KADEM’in, “Beyana bağlı olan, hapse girmek değil, evden uzaklaştırmadır” iddiası da üzerinde durulması gereken, yanlış bir tespit..

Siz beyana dayalı olarak evden uzaklaştırınca..

Zaten şiddete tahrik ediyorsunuz.

Şiddete başvurulduğunda da, cezaevine giriyorsunuz..

Birbirlerinin zincirleme sonuçları bunlar..

Ve son yanlış..

6284 sayılı şiddeti önleme amaçlı kanun çıktıktan sonra, evden uzaklaştırma ve diğer aile içinde polisin-savcının girmesi sebebi ile şiddetin arttığına dair iddialara KADEM diyor ki: “Bu yönde bir araştırma ve bulgu yok!”

O zaman o araştırmayı yapsanıza.. Yapıp, sonra “Şiddeti artırmadı” desenize..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MuhammedMuhammed4 gün önce
  mor çatının sosyalist kominist kemalist feminist ahalinin 100 yıl uğraşsa yapamayacağı işi kadem tek hamlede istanbul sözleşmesi ile yaptı. Muhafazakar görüntü aştında muhafazakar insanlarınn değerlerini ve aile anlayışını yıktı. Artık bir aileden bahsetmek mümkün değil. Aile paramparça. En doğru şey ya kadem pr ıyla kabul edilenistanbul sözleşmesi fesh edilsin ya da kadem kendini fesh edip bu rezalete artık son versin çünkü istanbul sözleşmesinden sonra yapacağı bir iş kalmadı aileye en büyük darbeyi vurdu.
 • Cuma Küçükler Cuma Küçükler 8 gün önce
  Yüreğine kalemine bedenine saglık sıhhat olsun inşallah. Bunlardan başka ne beklenirki onlar ne milliyetci neden solcudur olsa olasa vatan haini olurlar.
 • Ahmet GülerAhmet Güler8 gün önce
  Harika bir yazı..herzamanki gibi...Ellerinize, gönlünüze, yüreğinizesağlık.
 • Bilal Bilal 8 gün önce
  Bu Kadem akpartiyi bitirecek malesef
 • Kemal YılmazKemal Yılmaz9 gün önce
  AB’nin yediği naneleri halka anlatmak me zamandan beri hainlik oldu? Yoksa siz halkın bilmesini istemiyormuydunuz? Hmm, acaba neden?
 • Ahmed SerhendAhmed Serhend9 gün önce
  Rabbimizin râzı olmadığı şeylerden ictinâb etmelidir!"Estağfirullâhe min külli zenbin"
 • ŞahinbeyŞahinbey9 gün önce
  Kadem dünde midemi bulandırmıştı, bugün de, değişen bir şey yok.
 • AHMETAHMET9 gün önce
  Sayın Karahasanoğlu ayıp olmasın diye KADEMin doğrularından da bahsetmiş, ancak bahsettiği doğrular uygulamada karşılığı olmayan doğrulardır.Başka bir deyişle yazar , KADEMin sadece yanlışlarını anlatmış oldu.
 • hasan...hasan...9 gün önce
  @Seda: Pek güzel bir "sadâ" vermişsiniz..!Osmânlıca'nın bazı müâdilleri: Osmânlı Türkçesi, Eski(mez) Türkçe, İslâm Yazısı (ileTürkçe) vs.
 • Ayşe Ayşe 9 gün önce
  Bir kadınınveya çocuğun beyanı ile binlerce erkek cezaevlerine atılıyor ve çok ağır cezalar veriliyorSadece bir beyanla bir erkeğin hayatını karartmak günah değil mi üstelik o erkeğin ailesi ve çocukları da var Kadın beyanı sadece tedbir kararı almak için değil ceza vermek için esas kabul ediliyor
 • Nana na Nana na 9 gün önce
  Fazlurrahmancı (Dinde reformcu) tayyip dinde reform konusunda istediği noktaya ulaşamadı ama aile üzerindeki hedefine KADEM üzerinden ulaşmak üzere bu yüzden istanbul sözleşmesi önemli geri adım atmaz atamaz
 • Mehmet Ali YıldırımMehmet Ali Yıldırım9 gün önce
  KADEM'İ SÖZDE SOSYAL HİZMETLERİNDEN DOLAYI PARAYA BOĞAN AB,BM,İKB, GİBİ ORGANİZASYONLAR, NEDEN SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN ON PARA VERMEZLER? YOKSA AYLAN BEBEKLERİN KIYILARA VURMASI KADINA OLAN ŞİDDETTEN DAHAMI AZ ÖNEMLİ? KİM BİLİR BELKİDE BUNLAR KADINA OLAN ŞİDDETTİ BİTİRMEK İÇİN DEĞİL, BİLAKİS SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN FONLANIYORLAR!ÖYLE YA KADINA OLAN ŞİDDET BİTERSE BU FEMİNİSTLER NE YER NE İÇER? EVET; SANIRIM TEK SERMAYELERİ BU.
 • sedaseda9 gün önce
  Aşağıda AHMET isimli bir yorumcu şu yorumu yapmış: (1880-1890’lı yıllarda tedavülde olan bir altın liralık Osmanlı Bankası banknotu, Osmanlıca, Ermenice, Fransızca ve Rumca olarak basılmıştı. Sadece Türkçe yok..! Gerek de yok.) Ahmet bey, o yıllarda nasıl bir Türkçe olmasını ıstiyordunuz? Osmanlıca Türkçe değil mi?
 • Ahmet nailAhmet nail9 gün önce
  Elhamdüliilah müslümanız.Allah cc kadın ve erkeği konumlandırmış ve hepimizin mükellefiyetlerini bildirmiştir. Müslüman mevlamızın koyduğu bu konumları savunmalıdır. Müslümanın başkalarından kültür devşirmeye ihtiyacı yoktur. Kadem kalkmış ahlakını satmış namusunu tellala vermiş kuruluşların kuyruğuna takılmıştır.başta rusya olmak üzere bir çok devletin, ailemizi bozuyor diye yasakladığı, batının batasıca aile ölçülerini kademşaşmaz ölçü diye kullanıyor. Kadem in imza ettiği beyanname, erkekler için erkek sevgiliyi, kızlar için kız sevgiliyi tasvip ediyor teşvik ediyor. Binlerce kerre yazıklar olsun. Şahitliği hususunda mevlamızın koyduğu ölçüye tam zıt bir ölçü koyarak, kadının ve çocuğun şahitsiz beyanını esas alarak ev reisi demek olan baba yı evden uzaklaştırıyor. Birçoklarıda bu karar karşısında maalesef şirazeden çıkıyor,hanımını ve çocuklarını öldürüyor. Bu ölenlerin vebali kadem ve benzeri kuruluşlara yeterde artar bile.Allah cc akıl firaset ve hidayet versin.bu ölçüler müslümanların değil, gayrimüslimlerin, erkeğin erkekle, kadının kadınla evliğini, fıtratın ve ailenin bozulmasını onaylayan, insanı insanlığın dışına atan milletlerin ikrah edilecek ölçüleridir.
 • DermanDerman9 gün önce
  Nuran derves ... yapan sensin bizleri her yonden yipatmaya calisan ister kademTurk ailesini yikmaya yok etmeye okullarda egitim evde kadina verilen denetim kadini erkege dusman ettiniz yeter artik yettiniz.
 • azmederazmeder9 gün önce
  " 08 Mart 2013, CumaKadınlar yuvalarından çıkıp, beşeri yoldan çıkarmış; yuvalarına dönmeli. ‘Mim’siz medeniyet, tâife-i nisâyı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metâı yapmış. Şer’-i İslâm onları rahmeten dâvet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada; rahatları evlerde, hayat-ı âilede." karma çalışılan kurumlarda yapılan bir araştırmaya göre çalışan kadınların %79 u eşlerini aldattıklarını itiraf etmişler.kalan% 30 uda bir vesile ile bu konuda sıkıntı yaşadığını söylemiş çoğunlukla tacize uğradıklarını ve açıklayamadıklarını açıklamışlar. hem aile temel yapımız bozulursa memleket gider diyoruz hemde dibine dinamit koymaya devam ediyoruz. bu ikilemden kurtulmalı ve memleketin geleceğini tehlikeye atmamalıyız.
 • azmederazmeder9 gün önce
  " 08 Mart 2013, CumaKadınlar yuvalarından çıkıp, beşeri yoldan çıkarmış; yuvalarına dönmeli. ‘Mim’siz medeniyet, tâife-i nisâyı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metâı yapmış. Şer’-i İslâm onları rahmeten dâvet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada; rahatları evlerde, hayat-ı âilede." karma çalışılan kurumlarda yapılan bir araştırmaya göre çalışan kadınların %79 u eşlerini aldattıklarını itiraf etmişler.kalan% 30 uda bir vesile ile bu konuda sıkıntı yaşadığını söylemiş çoğunlukla tacize uğradıklarını ve açıklayamadıklarını açıklamışlar. hem aile temel yapımız bozulursa memleket gider diyoruz hemde dibine dinamit koymaya devam ediyoruz. bu ikilemden kurtulmalı ve memleketin geleceğini tehlikeye atmamalıyız.
 • AliAli9 gün önce
  Bu kadem sev iyorz. Mümkünse bu der ek kendini lavvedsn.. İslam dine hizmet lafı ıda terketsi ler..
 • İbrahimalkılıç İbrahimalkılıç 9 gün önce
  Kardeşim seni tebrik ediyorum Mertsin, delikanlısın.Türk basınında mert, delikanlıgazeteciler maalesef çok az.Az olan değerlidir.Biz sizin değerimizi takdir ediyoruz.Rabbim de inşallah sizi takdir etsin.Korkak, yalaka gazetecilere gelince; onların hesabı ahirette çok zor!
 • engineerengineer9 gün önce
  cinsiyet eşitse neden erkek nafaka veriyor, kadın versin nafakayı değilmi? eşitlikse eşitlik böyle olur, yada enazından boşanma halinde sen yoluna ben yoluma deyip kadın bir yana erkek bir yana çocuklar da bilmem ne yana , böyle bir saçmalık olurmu? kademmiş, bunlar kadem değiller, uğursuz ve kademsizler, hem de tepeden tırnağa, baş ne ki ayak ne olsun kardeşim, hani derler ya ön teker nereye arka teker oraya diye, Allah cc Müslüman milletimize ab nin uyum yasaları diye domuz yasalarını, lgbt nin i ne yasalarını dayatanlar mücazatlarını versin, hesapları çetin olsun meskenleri cehennem yerleri nar olsun vesselam.
 • zehra erdemzehra erdem9 gün önce
  yazınız tam olarak gerçekleri yansıtıyor kadının beyanı esastır deyip bir sürü erkeği cezaevine attılar onurları haysiyetleri ayaklar altına alındı nice aileler dağıldı.istismar kanunları nerdeyse bazıları için ekmek kapısı oldu.bu vebal bunları dile getirmeyen incelemeyen herkesin boynuna.
 • ÇARE SİZÇARE SİZ9 gün önce
  1400 yıllık İslami hayat içinde aileyi, kadını, erkeği konumlandıramadık da Batılı kodlarla mı konumlandıracağız. Erkekler ve kadınlar olarak, dini nefsimize göre yorumlamayı bırakalım. Küfre giriyoruz. Din kadını nereye koyuyarsa, "Müslüman" kadın orada durmalı... "Müslüman" erkek de öyle... Erkek eşine çalışma izni verdikten sonra gelirine karışmamalı, biz karışıyoruz. Kadın erkeğin annesine bakmakla mükellef değil, biz zorla baktırmaya çalışıyoruz. Ama işin öbür yanından bakarsak, laik sistemin getirisine sığınan kadın, İslami kuralları hiçe sayabiliyor. Kocasının annesine babasına bakmaya mecbur olmayan kadın, ikinci eş ya da cariye işine gelince kıyamet koparıyor, mahkeme kapılarına koşuyor. Hepimiz gücümüz yettiğince ve fırsatını buldukça dini kendi çıkarımıza göre yorumluyoruz ve inanın hepimiz günaha giriyoruz. Cami ile dinsizlik arasına konumlandırmaya çalışılan aile hayatımız da hızla çöküyor. Günahı hepimizin...
 • Rıfat Rıfat 9 gün önce
  Bugün toplumda özgürlük adı altında kadın ahlaksızlığının temelinde KADEM gibi feminist kuruluşlar var, bunların sayesinde dışarda kadınlar yatak odası kıyafetleri ile dolaşıyorlar!
 • abdulmetinabdulmetin9 gün önce
  NURAN DEVRES; sizin gözünüzde bütün kadınlar münevver, erkekler ise her türlü kötülüğü yapabilen yaratıklar öyle mi!!? kusura bakma ama tam bir yahudi tiyneti sizin tavrınız, zira onlar da bir tek kendilerini üstün sayarlar.. bizler de uzayda yaşamıyoruz öyle kadınlar görüyoruz ve tanıyoruz ki! insanlığımızdan utandığımız zamanlar oluyor, buna ne demeli? Oysa insan fıtratında iyiler ve kötüler vardır, bunun cinsle ne alakası var? iyi iyidir kötü de kötüdür.. vesselam
 • bekir berkbekir berk9 gün önce
  abdullahbey tesekkurler
 • Ahmet 61Ahmet 619 gün önce
  Nuran hanın 35 senelik evliyim eşime bir fiske atmış deyilim velakin bugün kadınlarımızın kızlarımızın çoğu ar perdesini yırttılar.Bu kafayla gidarlerse daha çok dayak yerler ve bu olaylar artarak devam eder.Haya gitti herşey gitti
 • gencoglugencoglu9 gün önce
  nuran devres çok fazla demogoji yapmışsın ve sözlerin çarpıtmalarla dolu. kademle niye uğraşıyoruz? kadem dediğin tek örnek vereyim yayınladığı videoda ERKEKLERİ AYIDAN NEZAKET DERSİ ALMASI GEREKEN CİNS DİYE GÖSTERMİŞ. bu nedir? bütün erkekleri ayıdan aşağı göstermek, bütün erkekleri şiddet eğilimli göstermek iyi bişeymidir? o şiddet uygulayan erkeklerin %99 u alkol alan sorumsuz genelliklede küçükken şiddet görmüş kişiler ve bunlar zamanımızda çok az kaldılar işte kademe olan düşmanlığımız asıl şiddet uygulayanları değil bütün erkekleri suçladığı içindir, hakikaten çok ustaca demogoji yapmışsınız suçsuz yere hanımını darpeden hiç bir erkek cezasız kalmamalı icabında çok afedersiniz HADIM EDİLİP BÜYÜK İŞKENCELERE TABİ TUTULMALIDIR.yemeğin tuzu eksik diye karısını döven aşağılıklarda gördüm ama bunlar artık çok az kaldı olanınd Allah lanet etsin fakat bunlar fazlasıyla suistimal ediliyor. çok sevip savunduğum kademin baş savunucusu olduğu istanbul sözleşmesinde derki; " erkek asla kadının kıyafetine karışamaz karışırsa cezasını kademin zorlamasıyla vekillerimiz 1-3 yıl hapis.uygulanması hükmünü koyarak çok büyük kazık atmıştır. tamam kadınlar çıırlçıplak gezsinler kimse karışmasın babası kocası abisi karışmasın BUNU MU İSTİYORSUNuz hanımefendi? devam edelim o şiddetle koruduğum kadem in uygulayıcısı olduğu ist sözleşmesinde derki aile bireyleri ÇOCUKLARININ KULAĞINI DAHİ ÇEKEMEZ, ODAYA KAPATAMAZ DIŞARI ÇIKMASINA ENGEL OLAMAZ eğer bunlardan birini yaparsa 6 AY-2 YIL ARASI HAPİS VERİLİYOR bunumu istiyorsunuz hanımefendi?, EVET KADINLARIN %90 ı boşuna uzaklaştırma aldırıyorlar ufak bir tartışmada şikayetçi oluyorlar kocası ailesini evine çağırdı diye kocasıyla kavga edip şikayetçi olan kadınlar gördüm ŞİMDİ BÖYLELERİ HAKLIMI OLUYORLAR?, hoppp yavaş gel tam aksine türk kadınları kocalarına kan kusturuyorlar kocalarına evlendiğine bin pişman ediyorlar evlenirken borç batağına batırıp evlendikten sonra niye borçlandın diye boşanıyorlar kocalarını aileleri ile görüştürmüyorlar, kocalarına ufak bir tartışmadan dolayı kadınlıklarını yapmıyorlar sudan sebeplerle kocasını salona kovan çok kadın var. Evet boşansınlar boşansınlar boşanma davası açan kadınların %90 ı çalışan kadınlar ve boşanma davası açma sebeplerinin %90 ı ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK BAHANESİYLEDİR. nedir bu şiddetli geçimsizlik? hiç bir şey karı koca arasındaki ufak tefek tartışmalardır TAHAMMÜLSÜZLÜK HAD SAFHAYA ULAŞMIŞ kocası höt dese boşanma davası açıyorlar nasıl olsa %100 KUSURLU BİLE OLSA nafaka bağlanıyor hele birde cocuk varsa maazallah ADAMA DÜNYADA CEHENNEMİ YAŞATIYORLAR kademin savunucusu ve uygulanmasında denetimcisi olduğu istanbul sözleşmesinde lut kavmi livatacılarını normalleştirip devlet korumasına aldırıyor, LUT KAVMİ LİVATACILARINI EN KÖTÜSÜDE BU AİLE DİE KABUL EDİYOR o aşağılık mahlukatlar için AİLE DİYOR şimdi bumudur senin savunduğun KADEM? işte biz bu sebeplerle muhafazakarlar için milyon atom bombasından daha tehlikeli olduğu daha tehlikelere yol açtığı için karşıyız.
 • Rıfat Rıfat 9 gün önce
  Nuran Devres; kadının yeri evidir,çocuklarıdır, iş yeri değil, boşanmaların artmasından mutluluk duyuyorsun herhalde, sen ve senin kafadakiler aile kavramını katlettiler!
 • Yıldırım Yıldırım 9 gün önce
  Sayın yazar. Amma da yumuşatmışsınız yazınızı. Kadem den bir korkunuz mu var?Siyah siyahtır, beyaz beyaz! Tepkinizi temsil ettiğiniz inancın gereği gibi vermenizi beklerdim
 • abdulmetinabdulmetin9 gün önce
  KADEM'e ve İstanbul sözleşmesini savunanlara sormak lazım; madem kadın erkek eşit diyorsunuz, peki o halde niçin tek taraflı olarak kadının ve çocuğun bir lafıyla yığınla insanın hayatının karartılmasına sesiniz çıkmıyor.. başka bir delil aramaksızın kadın ve çocuk iftira attıysa oldu demek ki! sizin düşünce ve eylemlerinizde, hani eşitlik nerede?erkek olmak adete suç olmuş bir ülkede yaşıyoruz,  yoksa o kadar gadre uğramış insanların hakkını veremezsiniz huzur-i mahşerde..
 • Doğrusu...Doğrusu...9 gün önce
  KADEM ve benzeri "âile" düşmanı derneklere ve fikirlere "kıdem" ve itibâr edilmemelidir..!
 • turan karakuşturan karakuş9 gün önce
  Allah ına kurban
 • T.KT.K9 gün önce
  Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz !
 • BilalBilal9 gün önce
  Bu koca ülkenin bir aile bakanligi yok mu yahu? Kademe mademe ne gerek var. İlla siyasetcilerin akrabalari kendilerini gosterecekler diye alan açiliyor bunlara. Öte taraftan aile bakanligi var da ne oluyor ki tum tv ler 7/24 halkı azdiran programlara hız vermişler. Daha az evel baktim tum tv lerde kadin programi var ve estetistik doktorlarini cagirmislar eyy doktor anlat daha fazla nasil seci oluruz amlay bakalim diyorlar. Şura mi kaldirsam burami silukon yapsam coook guzel olur muyum doye soruyorlar. Sektore bak estetik doktorlari tv tv dolasiyor kadin sunucular en ateşli sorulari soruyorlar, halk da agzi acik dinliyor , izliyor. Bir tane degil 50 tane aile bakanligi olsa da yetmez bu ulkeye. Ha bir de şunu fark ettim adam evlenince girtlagina kadar bankalara borclaniyor kadin ise bir zaman sonra cok kolay bir sekilde bosanabiliyor. Bence tum sorunlarin başı burada(evlikle ilgili)
 • Cevher OsmancaCevher Osmanca9 gün önce
  Toplumsal cinsiyet kavramı bizim değil. Bu sutemiz değil. Bu suyla abdest olmaz. Anlamayana bir söz daha Erzurum'dan, "Peynir iyi peynir ama it derisinde"!...KADEM ise peyniri domuz derisine basmış. Yiyebilene afiyet olsun.
 • Aslan akbeyAslan akbey9 gün önce
  ben cumhurbaşkanı olsam kademi vatana ihanet ve aile terörizmi çıkartmaktan dolayı terör suçundan cezalandıracak kanunlar çıkartırdım. İsveçli Prof. Gaston Jezz bu gerçeği keşfedebilmiş nadir Avrupalılardan biridir. Şöyle diyor:“Ben Batılı bir âile hukuku profesörü olarak diyorum ki; Türk milletinin elinden âile nizâmını alınız, geriye hiçbir şey kalmaz.” kademciler yüzünden kalmadı işte. bu cuma hürmetine Rabbim hepsini islah olmaya kabil değillerse mazlumların ahını ve gelecek neslimizin felaha ermesi için alsın bunlardan. benim dünyamı zindan ettiler. Rabbim yanlarına koymasın bu sümeyyenin de yanındakilerin de.....
 • NURAN DEVRES NURAN DEVRES 9 gün önce
  Buraya yazanların kadın haklarına neden düșman olduğunu ve sürekli KADEM ile niye uğraștıklarını anlamıyorum. Ne istiyorsunuz? Kadın sorunlarına, ezilmesine, șiddet görmesine elbette kadın peceresinden bakacağız. Elbette mağdur edenin değil, mağdur edilenin yanında olacağız. Siz ne istiyorsunuz açık açık söyleyin. Șiddet gören kadın buna ses çıkarmasın mı? Dayağı yiyip otursun mu? Kocaya köle mi olsun? Derdiniz ne? Kadın boșuna mı uzaklaștırma kararı alıyor? Kendini tehlikede gördüğü için. Nitekim bu karara rağmen kocalar gidip o kadınları öldürüyor. Her gün okuyoruz, izliyoruz. Ne vahși, ne geri, ne ilkel adamlar var. Kadınları cinayetten korumayalım mı? Kendi kızınızın koca șiddetine, dayağına, hakaretine, cinayetine muhatap olmasını, kurban olmasını ister misiniz? Zaten nasıl olmasını istediğinizi de cesaret edip açıklayamıyorsunuz. Vallahi Araplar bile karılarına Türk erkekleri kadar kötü davranmıyorlar. Yapan, cezasını çekecek. Çekmesin mi? Mutsuzsa kadın boșanmasın mı? Evet, boșanmalar arttı. Çünkü kadın artık kendini daha güçlü hissediyor. Yasalar onu koruyor, kadın dernekleri arkasında. Çile çekmek zorunda olmadığını anladı. Kadın uyandı millet. Boșuna goygoy yapmayın.
 • EmekliEmekli9 gün önce
  Gençoğlu rumuzuu yorumcuyutebrik ediyorum çok önemli konulara temas etmiş. İlaveten bir önceki aile bakani bugün sarayın aile boyu konukları bakanligi döneminde ihsan Şenocak hoca kilik kıyafet konusunda kızlarını zi ikaz edin sahip çıkın dediği için linç edildi görevden alındı istifaya zorlandı bu chp döneminde olmadı muhafazakâr olduğunu söyleyen iktidar döneminde oldu buna benzer yüzlerce örnek var.sayın ali bey gerçekten samimi iseniz istanbul sözleşmesi dahil buna benzer aileyi ve İslam ahlakını tahrip eden tüm girişimlere karşı sesinizi gazete olarak daha çok yükseltmeyi gerekir siz hergün chp ye imamoğlu na laf yetiştirmeyi bırakın hedef saptirmayin onları herkes tanıyor asıl islam kisveli altında Tesettür lu görünen islami içten yıkmaya çalışanlarla mücadele edin .bugün gazetenizin bir haber var çalışan annelere mujde kreş desteği yediyuzkusurlira artırıldı yani çalışan kadına kreş desteği üç katına çıkartılmış benimgibi üniversitede iki çocuk Okutan emekliye yuzdebes çalışan kadına yüzdeucuz zam bu bu hükümetin neyapmak istediğini çok iyi açıklıyor. Kademe bal gibi feminist bir örgüt oda bu amaçla kurulmuş boşuna kılıf aramayın İslamın temeli olan aileler dağılıyor ailenin temeline bu hükümet tarafından hergün ayrı bir dinamit konuluyor bu siyasi bir olay değil bırakın hergün hedef saptirmayi eğer gerçekten samimi iseniz hersey gözünüzün önünde oluyor ahlak bitiyor aile dağılıyor feryatlar arşa çıkmış ama efendimlerle gecistiremezsiniz.
 • Ali laleAli lale9 gün önce
  Yazı objektif ve güzel olmuştur. Aile kurumunun sağlıklı dengeli yaşamını devam etmesi için İslamda bunun birkarşılığı olması gerekir.Oraya vurgu yapılmadan anlatılanlar eksik olacağı şüphesizdir. Ali İhsan Bey'in bu açıklamayı yapması birilerinin uyanmasına vesile olur.Daha doğrusu müslümanların kendine gelmesine vesile olur. Hastalığını başka kapılarda Kuran eczanesinden arasınlar, bu yüzden Ali Bey'e teşekkür ediyorum.
 • BarışBarış9 gün önce
  Malesef türkiyede aileyi yok etmeyi toplumsal cözülmeyi hedef alan yasalar bu millete fiili savaş açanlardan daha fazla zarar vermiştir. Allah sonumuzu hayretsin.
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR9 gün önce
  GÖZETİP KORUMA, KOLLAMA, BAKIM, GEÇİM VB KONULARI SAĞLAYAN ERKEK AİLENİN REİSİDİR, AİLEDE OTORİTEDİR (BU Bİ İHTİYAÇTIR, NASIL MÜDÜR,VALİ,DEVLET BAŞKANI VAR) DİYEBİLİYORLAR MI ???YOK. KÜÇÜK KIZ ÇOCUĞU (12-13 YAŞLARINDA) BENİM NEREYE GİDİP GELDİĞİME, NE GİYDİĞİME KARIŞAMAZSIN DEDİĞİNDE BABA NE YAPSIN, NASIL OTORİTE SAĞLASIN (ŞİDDETDEN BAHSETMİYOM), HER NASİHATİ MANİPÜLE EDİLEN BABANIN, ANNE DİNLEMEZ, ÇOCUK DİNLEMEZ, DEVLET DİNLEMEZ, EEE SONRA NİYE AİLE ÇÖKÜYOR... YANİ BU SEKÜLER SİSTEMDE VE BU MEVZUATLA BABALAR ÇOLUĞUNA, ÇOCUĞUNA, KARISINA NE KADAR SAHİP ÇIKABİLİR Kİ ??? HELE BABA ÖLE VE YA BÖLE EVDEN ATILDIKDAN SONRA EV AHALİSİ İLE NE KADAR SAĞLIKLI İLİŞKİ KURABİLİR ??? BU UZAKLAŞTIRMADAN SONRA SAĞLIKLI YÜRÜYEN AİLE YAPISI HAKKINDAKİ ARAŞTIRMA ESAS OLMALIDIR ??? UZAKLAŞTIRMADAN SONRA SADECE CİNAYET (ASLA TASVİP EDEMEYİZ) VAKALARIYLA SAĞLIKLI VERİ ELDE EDEMEYİZ... 2018 350 BİN CİVARI UZAKLAŞTIRMA VAR; BUNLARIN ÇOĞU BOŞANMA VE CİDDİ GEÇİMSİZLİKLE SONLANIYOR... MALESEF CİNAYET VE CİNNET HALLERİDE OLUYOR... AKLI SELİM İLİM ADAMLARININ, AKİL İNSANLARIN,PSİKOLOGLARIN,SOSYOLOGLARIN CİDDİ ARAŞTIRMA YAPARAK OLUŞAN REEL İSTAİKSEL VE MANEVİ ÇERÇEVEDE ANALİZ EDEREK, YERLİ MİLLİ UYGULAMA VE KANUNLARLA BU İŞLERİN YOLUNA GİRMASİ GEREKMEZ Mİ ??? SADECE Bİ DERNEĞİN AĞZINA BAKMAKLA OLACAK İŞLER DEĞİLDİR...
 • AbdullahAbdullah9 gün önce
  Ne CHP neHDP ne İP ne PKK ne FETÖ ne DIŞ GÜÇLER ne ÜST AKIL nede Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve diğerlerinin yaptıkları yada yapaçakları ihanetler AK PARTİYE şu KADEM in ve AİLE BAKANLIĞININ yaptığı işler savunduğu fikirler kadar zarar vermedi ve veremezde. Düşman olarak KADEM ve AİLE BAKANLIĞI birde bunların diğer Bakanlık ve bazı kurumlara sirayet eden uygulamaları KÜLTÜR, MİLLİ EĞİTİM, ADALET BAKANLIKLARI ve DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI nın birçok uygulamaları, beşpara etmez kepaze işleri AK PARTİ yi bitirmeye yeter. Zaten sonuçlarıda ortada. MİLLİ BEKA yı zaten demeye hacet kalmıyor. DİNDAR, MİLLİ, YERLİ bildiğimiz Kanaat önderimiz varsa Siyaset büyüğümüz Din büyüklerimiz BÜYÜK TEHDİDİ açık açık haykırıyorlar.KADEM DÜPEDÜZ YEŞİL FEMİNİSTDİR
 • sedatsedat9 gün önce
  Dün kadem yetkilileri basın açıklaması yaparken ilk ahaber sonra akittv bir süre yayını birlikte yayınladı iki kanal. Bir müddet sonra 24tv ve ülketv de yayına geçti ama 15-20 dakika sonra basın açıklamasını veren yine ahaber ve akittv den başka kanal yoktu.
 • sahravansahravan9 gün önce
  Herhangi bir soruna veya ictimai bir meseleye, önce kendinize ait olan inancın ve fikriyatın ilmi mevzuatını esas alarak yaklaşabilirsiniz. Bu arkadaşlar kendilerini müslüman olarak tanımladıklarına göre, onlardan beklenen tavır da, meselelere İslami disiplin ve ilmi derinlik noktasından yaklaşmak olmalıdır. Kadem, İslamın , sorunları ve meseleleri çözmede yetersiz olduğundan hareketle, seküler yaşam alanlarından fikri alıntı yapmakta,ve bu alana ait figürlerin, fikirlerini de baskın düşünce gibi kabul ederek yanlış bir hareket ve çalışma tarzı benimsemektedir Kadem'in samimi müslümanlar nezdinde bıraktığı izlenim budur. Kadem'e yapılan eleştirilerin tamamı doğrudur. Kadem , bu haliyle, ifsat ve fitne çıkaran odaklara hizmet eden bir pozisyon almıştır. Acilen kendilerini düzeltmeleri gerekmektedir. Eleştirilere gösterdikleri üstenci ve kibirli yaklaşım da bu ruh halinin ve psikolojinin ürünüdür. (kendine ait olanı hor gör , ezik hissettiğin kitle seni kabul etsin diye onları her zaman yücelt ve kutsa)
 • sedatsedat9 gün önce
  Dün kadem yetkilileri basın açıklaması yaparken ilk ahaber sonra akittv bir süre yayını birlikte yayınladı iki kanal. Bir müddet sonra 24tv ve ülketv de yayına geçti ama 15-20 dakika sonra basın açıklamasını veren yine ahaber ve akittv den başka kanal yoktu.
 • Hikmet YılmazHikmet Yılmaz9 gün önce
  Dernek ,Oda ve cemaatlerin ne işler çevirdiklerini aklı başında herkes biliyor... Devlet bukuruluşlara asla müsade etmemelİ.
 • engineerengineer9 gün önce
  Harabe-zar Bir Ülke/Dolaştım beldeler, gördüm şehirler/Dermansız gönüller, dumansız evler/Yakıyor vicdanı seyret hüsranı/Akmıyor nehirler, Kuransız evler/İnsanlık ölmüş, yığınlar hep cansız/Kararan kalplerin çoğu imansız/Seraplı sahralar, sisli deryalar/Eziyor insanı sönmüş hayâlar/Yıkılan namuslar sönen yuvalar/Fesat saçıyor zehirli havalar/Kararmış gönüller saçar dikenler/İmansız bedenler yüreksiz tenler/Yollar katranlı havalar dumanlı/İhmanlı hayâsız olmuş gezenler/
 • Belki UlaşırBelki Ulaşır9 gün önce
  2ooo sonrası emekli İNTİBAK bekliyor.
 • engineerengineer9 gün önce
  Garabetler içinde yüzüyor bütün milletGarb sefalet ile tesis edilince hilletVatanda batar millette nüksederse zilletHayat kaynağımız İslamiyet neredesinBeşeri sistem dün çıktı bayatLeş gibi olmuş kokuyor içtimai hayatİnsanlık ediyor daha da edecek feryatAh Nuru Şeriat İslamiyet neredesinAsırlardır kaybettik İslam’daki ahlakıTerakkiyken halimiz tacil ettik helakıGarba uydu mürtetler terk ettiler hallâkıNifaktır bizi yıkan ey İslam neredesinBedirler, Uhudlar, Niğbolular, KosovalarZafer dolu niceler, kanla doldu ovalarKurtuldu hep zulümden mazlum olan yuvalarİhkakı hak edensin ey İslam neredesinİslam ordusu önünde hiç yoktu duracakZaferine set çekip ona tuzak kuracakHizbullahlar yetişti kâfirler kuduracakMüsterihiz seninle ey İslam neredesinMükelleftir müminler korumakla dininiKıyam dalgasıyla bilir tağutlar haddiniMüminler çiğnetmemiş çiğnetmez ser haddiniİftiharımız sensin ey İslam neredesinRabbimizden nusreti yalvarıp istiyoruzİslam’la kurtulacak bütün dünya diyoruzİrtica damgasını mürtetlerden yiyoruzAsra nur saçmaya gel ey İslam neredesinAllah’ın vadi geldi ümitler canlanıyorZincire vurulmuş halklar artık şahlanıyorMazlumların ümidi ey İslam neredesin
 • engineerengineer9 gün önce
  DEVEYE DEMİŞLER BOYNUN EĞRİ, DEVE DEMİŞ NEREM DOĞRU Kİ? AB UYUM YASALARI İLE TOPLUM TEFESSÜH EDİYOR, ÇÜRÜMÜLÜĞÜN KOKUSU BURUNLARI SIZLATIYOR, İNSANLIK FERYADEDİYOR, EY İSLAM NEREDESİN?
 • AHMET AHMET 9 gün önce
  helallll ali abi allah cc seni cennetine koysun bu iş o kadar basit değil sen buradan ben cimerden o kadar uğraştık düzelttiremedik hiçbir mazeret kabul etmiyorum şeriatı ilan edemiyorsan bari mustafa kemalin dahi değiştirmediği birkaç hususu değiştirme zina öyle evlilik yaşı böyle akşam dinledim erken evliliğe şundan bundan karşı çıkıyoruz diyorlar allah aşkına kaç kişi erken evleniyor çok az sayıda istekliye niye karışıyorsunuz çok samimi iseniz erken yaştaki zinaları önlemek için emri maruf neyhi anil mülker yapın 15 yaşindaki kızla yirmi yirmibeş yaşındaki birisi evlenince sorun ancak evlenmeden 16 yaşındaki yada yaşıtı biri ilişkiye girince sorun değil öylemi namus gitmiş umurunuzda değil küçük yaştakinin malzemesinin büyük yaştakinin malzemesinden farkı yok bırakın bunların 15 /16dan 16/17 yaşına çıkarmasını 14 yaşında bile fiziken ruhen evlenebilecek özellikte sıcak memleketlerde kızlar var siz imamı azamdaniyimi biliyorsunuz akil baliğ olan ailesinin rızasını almadan bile evlenebilir teşvik yok kardeşim müsade var ve sizde o müsadeyi kabul edeceksiniz aksi takdirde allah cc gazabı üzerinize olacak bu işe diyanet bile alet edildi dini kaynakların dışına çıkarak kendi zırva görüşlerini söylemek zorunda kaldılar zorunda derken mazeretleri yok dik durmuyorlar bizim dinsizliğe hizmet eden ilahiyat sistemininkendisini imamı azamdan büyük gören hocacıklarından başkası beklenemezdi.Kardeşim 14 yaşında kaçarak severek evlenen kızın uzman çavuş olmuş kocası hapse girip kayınvalidesi ile birlikte iki çocukla ortada kalması bile tek başına çarpıklığı yüzü olanın yüzüne vuruyor.Kardeşim fiziken 18 yaşında doğum yapmak kalça gelişimi tamamlandığından idealdir ancak bu fıtrat erken akil baliğ olmuş olgunlaşmış iş güç yetişmiş ev işlirini öğrenmiş boncuk oynamamış 14 yaşında bir kız da olsa evlenmek istiyorsa engel olma makul bir yaş koy otuzyaşından büyükle evlenemez de mahkeme üniversite (tıp fakültesi) aile birlikte karar versin bir kişide olsa hakkını verin kardeşim her türlü luzumsuz işle uğraşılıyor bir kişide olsa hele aile kuracaksa önemlibir haktır hakkın küçüğüne büyüğüne bakılmaz Dikkat ediniz şüpheye yer olmayacak şekilde yaşanmış bir 14 yaş vakasına vurgu yapıyorum.Avrupa gavuru doğuya ileri yaşı empoze ederken kendisi evlilik yaşını düşürmüş siz bu gazetede haber yapmıştınız.Ali abi kırıp dökme ancak burada biraz daha cımbızlamanız gereken yerler olduğu aşikar bu hususta sizden başka kendime tercüman bulamıyorum lütfen yazmaya devam edin cımbızı bileyin bunlar başı örtülü beyni bulanmış insanlar amerikayımı keşfedeceğiz islami kurallar örnekler ortada başka yerde niye çare arıyorsun.Sorun islamiyeti yaşamayışımızda şiddet yapacak öldürecek her türlü yapar engel olamazsınız ali abinin dediği gibi ancak tahrikle artırırsınız azaltmazsınız isbatınız varsa en ağır cezayı verin ne ala.Talat Paşa Almanyada kaçakken ermeniler seni öldürecek koruyalım demiş gerek yok ben kimi öldürtmek istediysem öldürdüm onlarda öldürürler demiş.Sayın Cumhurbaşkanımızı çok sevmeme rağmen bu konu çok uzadığı için kavli leyyin ile hereket edemiyorum kimse kusura bakmasın.Kademdeki kadınlar gitsin saidi nursi hazretlerinin hanımlar rehberini ve gençlik rehberini okuyup insanlara faydalı olsunlar zararlı değil.
 • ılgazılgaz9 gün önce
  Ali bey tebrik ediyorum. Nafaka işinin tazminatların velayetin evden uzaklaştırmanın bir an önce acilen baştan ele almak gerektiğine inanıyorum Fakat hükümetimiz maalesef yok vergi affı yok imar affı deyip duruyor. Artık acilen Aile ile de ilgilenmesi gerekmektedir.
 • iyildiziyildiz9 gün önce
  Feminist sapkınlara yaranmak için aşağılık kompleksine girmiş bu müslüman feministler, İslam'ın köküne kibrit suyu dökmek için var güçleriyle ahmakça çalışıyorlar ve de bunun farkında bile değiller...
 • Gurbetçi...Gurbetçi...9 gün önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, YURT DIŞINDAN BORÇLANARAK EMEKLİ olanlara hiç değilse "MİNİJOB" yani "yarı zamanlı" ÇALIŞMA MÜSÂDESİnin bir ân önce verilmesini çok ricâ ediyoruz..! Teşekkürler, vesselâm...
 • Rıfat Rıfat 9 gün önce
  Bugün AK partinin oy kaybetmesinin sebeplerinden biri de KADEM dir, ha bu kafayla devam edilirse de Imamoğlu 'na Cumhurbaşkanı yolu açılacaktır, dost acı söyler!
 • gencoglugencoglu9 gün önce
  sayın ali bey işin içinde çok çok büyük İKİ bela daha var lütfen onlarıda yazın nedir onlar; "baba, koca , abi neyse asla giyilen kıyafete karışamazlar BU İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDE AÇIKÇA YAZILMIŞTIR hükümette bu doğrultuda yasa çıkarıp giyim kuşama karışan baba koca abi neyse 1 yıldan 3 yıla kadr hapis istemiyle yargılanır hükmü getirmiştir. Artık kadınlarımız kızlarımız isterse çıplak gezsinler kesinlikle tek kelime menfi söz edemeyiz anında hapsi boylarız daha kötüsü ikincisi ise çocuğunuz yaramazlık yaptı diyelim HAFİFTE OLSA KULAĞINI BİLE ÇEKEMEZSİNİZ ODAYA KAPATAMAZSINIZ DIŞARI ÇIKMASINA ENGEL OLAMAZSINIZ OLURSANIZ ANINDA 6 AY İLE 2 YIL ARASI HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILIRSINIZ yani çocuklarımız hanımlarımız üzerinde hiç bir şekilde SÖZ SÖYLEME HAKKIMIZ YOKTUR eğer kulağı çekmeyi geçtim hafif bağırmak bile EVDEN UZAKLAŞTIRILMA SEBEBİDİR lütfen bu konularıda gündeme getirin AİLE BİREYLERİNİ BİRBİRLERİNE DÜŞMAN EDİYORLAR ve ÇOK BÜYÜK ACIDIRKİ BUNU BİZİMKİLERİN ELLERİYLE YAPIYORLAR
 • gencoglugencoglu9 gün önce
  solcu feminist örgütlenmeler muhafazakar aileler için tehlike arzetmiyorlar çünkü onlardan etkilenmezler ammaaa başına örtü bağlayıp karşısına çıktığı zaman onlardan etkilenirler çünkü kendilerinden görürler işte bundan dolayı KADEM MUHAFAZAKAR AİLELER İÇİN ÇOK BÜYÜK TEHLİKE TEŞKİL ETMEKTEDİR. bunu bildikleri için zaten sinsi sinsi alttan alta asıl şetytytani amaçlarını yürüyorlar işe erkeklerin hepsinin şiddet eğilimli olduğunu dikte edecek videolar yayınlamakla başladılar sözde kadına yönelik şiddete dikkat çekeceklerdi ama aslolan tabiki başkaydı erkeği AYIDAN nezaket dersi alması gereken bir cins olarak gösterecek kadar ileri gittiler BABAYI KOCAYI dışlayıcı politikalar izliyorlar kadınları dışarı çıkarmak için kendilerini yırtıyorlar çünkü asıl amaçta budur kadın dışarı çıktıkça aileler dağılıyor yıkılıyor boşanma oranlarına dikkatle bakın boşanma davası açanların %80 İ ÇALIŞANLAR KADINLARDIR ve boşanma sebeplerinin %90 ı şiddetli geçimsizlik adı altında açılmıştır. ŞİDDET DEĞİL SAKIN YANLIŞ ANLAMAYIN ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK yani çok çok küçük bir tartışmada anında boşanmaya bile kalkıyorlar işin kötüsü %100 kusurlu bile olsalar yoksullukNAFAKASI ALIYORLAR GENELLİKLE KENDİLERİ İSTEMEMELERİ DIŞINDA ÇOCUKLARIN VELAYETİNİ ALIYORLAR sırf ailesini misafirliğe çağırdı diye kocasıyla tartışıp boşanma davası açan kadınlar gördüm velhasıl OSMANLIYI BİZDEN GÖRÜNENLERE YIKTIRDIKLARI GİBİ MAALESEF AİLELERİDE BİZDEN OLANLARA YIKTIRIYORLAR
 • AhmetAhmet9 gün önce
  1880-1890’lı yıllarda tedavülde olan bir altın liralık Osmanlı Bankası banknotu, Osmanlıca, Ermenice, Fransızca ve Rumca olarak basılmıştı. Sadece Türkçe yok..! Gerek de yok. (!) Türk askere gitsin, Türk vergi versin, Türk İstanbul'a giremesin.. Bi idrak Türk. Osmanlıyı isteriz diye neden bu kadar yırtınıtorlar dersiniz ?
 • müslümmüslüm9 gün önce
  Ali bey... Geçmişte karşı taraftakilerin bize yaptıklarını eğer biz bugün aynısını onlara yapiyorsak. Onlardan ne farkımız kalır. Biz müslümanız ve müslüman adil ve dürüst olmak zorunda. Kendi şahsi ihtiraslarımız için islama zarar vermeye ve yanlış anlaşılmasına hakkımız yok.
 • MustafaMustafa9 gün önce
  Hak'a hizmet etmeyen hiç bir kurum ve kuruluş batıla (Şeytana) hizmet ediyordur. Anladım ki Kadem Şeytan ve avanelerinin hakkını hukukunu savunmaktadır. Eğip bükmeden son satırlara net olarak her yazınızda belirterek bu ifadelerle net olarak yazmalısınız. Haksızlık karşısında kalem oynatıyorsanız net bir şekilde yazın lütfen. Yönetimde şu var bu var, geçiniz.. Allah'ü teala net olarak sormadan biz uyarmış olalım. Hak ve batıl.. başkası yok.
 • selim gülselim gül9 gün önce
  Son cümleniznasılaraştırma bulgu yok. şiddet tecevüz öldürme ortalama 15 kat arttmış 10-15 yıllık süreçte.. 1000 kat mı artması gerekiyor!!!
 • SELİM ÖMEROĞLUSELİM ÖMEROĞLU9 gün önce
  benim anlamadığım kademin icraatlarına istanbul sözleşmesine karşı çıkanlar akpartili muhafazakar kesim bu kesimi yok sayıp hala devam etmek veya kendilerine çeki düzen vermemek akpartiye zarar sonra küskünler var yok birileri küsmüş dediklerinde iş işten geçmiş oluyor. mimarlık bölümünden mezun olan kapalı kızların açtıtığı pankart gibi '' EVİN DİREĞİ ERKEK DEĞİL KOLONDUR ONUDA BEN ÇİZERİM' DİYEN ODTÜ zihniyeti muhafazakar nesil yetişiyor temelinden yaklaşmassan bu olaya nasıl düzelicek bu aileler ilerisi dahada felaket . kadem olarak zaten giyiminiz tarzınız erkek gibi takım elbise giymeniz modayı son sürat takip etmeniz çoğu kızlarımızın sizi örnek aldığı için MUHAFAZAKAR kesim TUHAFAZAKAR kesim oldu malesef
 • KocasolakKocasolak9 gün önce
  Kadem dahil bütün islami sivil toplum kuruluşları BATI kavramları kullanma HASTALIĞINA tutulmuştur. Kermes bunlardan rn YAYGIN olanıdır, fransa kilselerine maddi yardım toplama faliyetine FRANSIZCA verilmiş bir kelime, müslüman Türk kadınlarının BAŞTACI bir kelime olarak kullanılıyor. Türkçedini HİÇ kullanmadığımız batılı krlimeleri kullanınca daha bir ENTEL, KÜLTÜRLÜ olduğumuzu, dinlemeye değer olduğumuzu GÖRÜYORUZ. Ak parti milli eğitimde BUNUN için çuvallatıldı, çünkü insan hammaddesi, orada kaliteli ADAM oluyor. Şiddeti ve şiddet eğilimi OKUL ve AİLE arasında öğreniliyor, uzun vadede aile de okuldan aldığıyla oluşuyor. Bütün mesele EĞİTİMDE.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN9 gün önce
  BU TOPLUMUN ÖNEMLİ MESELELERİNDEN BİRİ DE ,YAZINIZA KONU ETTİĞİNİZ,HALENYAŞANAN DURUM..İSLAMI İMANLAŞTIRAMAMANIN VE HAYATIMIZA UYGULAYAMAMANIN TEZAHÜRLERİNİ YAŞIYORUZ..DİN İLE EHLİLEŞMEYEN İNSAN NEFSİ,ÇABUK ÖFKELENİYOR VE EN YAKINLARINA KARŞI BİLE ZALİMLEŞEBİLİYOR..BİR DE BEŞERİ KANUNLARIN ÖRF VE TOPLUMUN GENEL KABULLERİ İLE UYUŞMAZ İSE İŞ İYİCE ZIVANADAN ÇIKIYOR..ALLAH(CC) BİLMEYİ VE HAYATIMIZI O BİLGİ ÇERÇEVESİNDE TANZİM EDEBİLMEYİ TEZ ZAMANDA NASİP EDER İNŞALLAH..ELLERİNİZE SAĞLIK..UMARIM İKAZLARINIZ DİKKATE ALINIR DA YANLIŞLARDAN BİR AN EVVEL DÖNÜLÜR..
 • Süleyman Gürler Süleyman Gürler 9 gün önce
  Baştan sona yanlış bir kuruluş herkes bilir ki kadem aile bakanlığı ni yöneten kurumdur. Araştırmaya gerek yok beyanla evden uzaklaştırma şiddeti artırmadi bildiğin körükledi.
 • alkanalkan9 gün önce
  Ali bey kadem netür projelerle AB den fon alıyor. Kadem in AB den para almak için AB sundıgu projeler İslama Müslüman aile yapısına uygun projelermi yoksa AB ne uyumlu projelermi, Bi zahmet araştırıpda okuyucularını bilgilendirsen
 • BirolBirol9 gün önce
  KADEM'in yerden göğe kadar haklı olduğu bir durum yok.Feminizmin kazanımlarından köklü ve güçlü medeniyet imkanlarina sahibiz diyeceğine; Müslüman bir kadın asla Feminist olamaz demesi gerekirdi.Şiddetin arttığı meselesinde bu yönde bilgi,bulgu yok demeleri külliyen yalan.Polis Akademisinin yayınladığı Kadına Şiddet Raporunda kapsamlı bir şekilde bütün bilgiler bulgular mevcut.Onlarda araştırsın madem.Araştırmazlar tabi,çünkü araştırırlarsa şiddetin arttığı açıkça ortaya çıkacaktır.Bu da KADEM'in aslında hiç bir başarı sağlayamadığını ortaya çıkaracaktır.Çünkü empati yapmıyorlar.Sadece Kadın penceresinden olaya bakıyorlar.
 • CaNCaN9 gün önce
  KADEM kendini bu basın toplantısında kendini ıspat etmiş, bugün yaşanılan haksızlıkların zulumlerin mimarı olduklarını resmen itiraf etmişler. Ve aynı zamanda mevcut iktidarı etkileyerek, 6284 nolu yasanın çıkmasında, kadının beyanın esastır diyerek ailenin altını oyduklarını artık daha net olarak biliyoruz. Allah onları ıslah etsin, yaşadığımız zulmun mimarları onlar. Müslümanlıktan bahsediyorlar fakat yaptıkları ve savundukları İslamla müslümanlıkla ilgisi yok. İstanbul sözleşmesine, 6284 nolu yasaya, kadının beyanı esastır mantığına karşıyız diyebildilermi!! Allaha inanıyor ve güveniyoruz, hakkımız haramdıri, Kademin gazına gelipte haksık zulum kanunlarını çıkaranları sebep olanlardan davacıyız.
 • Canikoğlu Canikoğlu 9 gün önce
  İstanbul sözleşmesi nas değil deniyor, sanki nassa önem veriliyor, ilginç, bu ülkenin asıl sorunu nasa (hakka, Kur'an ve sünnete) dayanmayan yönetim ve yaşayış biçimi, bireysel ve toplumsal her alanda çöküşe doğru gider, Allah'ın hükümlerini gözardı edenler...
 • Leyla Leyla 9 gün önce
  ALLAH binlerce kez razi olsun kardeşim bu mesele bekaa kadar muhimdir aile yok ediliyor ben altmış yaşındayım vallahi eskiden fakir dik kömür yakiyorduk annemiz anne gibi babamız baba gibiydi her evde kavga olurdu sonra sulh olurdu büyüklerden istifade edilirdi şimdi savrulduk aileyi ayağa kaldırması gereken bakan yok ediyor
 • DermanDerman9 gün önce
  Dun,kademle ilgili bir soru vardi dis kaynaklardan yardim aliyormusunuz ,sorusuna.kimse dort dortluk deyil guven iyi fakat konturol daha iyi her yil ailelerin paralandigi madur edildigi.erkeklerin sehitlik mertebesinde,kiymeti olddugu ,diger ,aile konusunda devletin sorun yarattigi yeri gelir hapse attigi karinin kocasina tokat attigi ,cocuklari kimsesiz biraktigi bu ise kadeeminde el attigi istatikler,den anlasiliyorki bir yikim ekibionceden aileyi kim koruyordu.50 kisi bir hanede kaliyordu sukrediyordu bizden.,daha kotu durumlar var diye kadem in gorevi ayirmaksa zaten hayat sartlari zor nasil bir cozum uretiyor yoksa birsey yapmasada adi.bize yetiyor.
 • MikiforovMikiforov10 gün önce
  Her konuştukları suslu cumlelerle bezenmis bireryalan... devletin 17 yıldır başındalar ve bir çok kurumun kokuştuğu halkta çok ciddi rahatsızlık yaratmasına rağmen zerre düzeltme uğruna mücadele yok ki... istanbul sözleşmesi nas değil kaldırılır deyip sonra hiç birşey olmamış gibi yola devam etmekte bunlardan bir kucuk ornek.. kadem denen bir olgu vatandaşın daha büyük sorunlarına eğilecek bir dernek olmaktansa avrupa birliğinin pisliği istanbul sözleşmesi ve 6284 sk. üzerine temellerini diken bir kurum olarak müslüman camiaya darbe vuruyor mor çatı ile paralel iş ve işlemlerde göze çarpıyor.Ülkede açlık sefalet yoksulluk var kurum zenginden alın fakire verin kimsesizlere yetim yoksullara yardım ulaştırın bu nasıl bir hizmet biçimi banami soruldu istanbul sözleşmesi imzalanırken bana pazarlamak için vakıf dernek kurmak bunuda istemeyenlere rahatsızlık duyanlara dayatmak önceden söylüyorum yine söylüyorum hic birşey değişmedi Kadem kapanmadikca hükümete zerre destek vermeyeceğim.Istanbul ankara vb. kaybedildi aynı kafa ve aynı yanlışlar 2023 u de kaybettirir . Ama siz ısrar ediyorsunuz böyle aynen devam edin aferim .
 • ali ihsanali ihsan10 gün önce
  SAYIN YAZAR BİR HUKUKÇU ve HALEN SAHADA BU MESLEĞİ İCRA EDEN BİR KİŞİ OLARAK YAZINIZA ve İÇERİĞİNE AYNEN KATILIYORUM.BEYAN ESAS DEYİP SAVUNMA HAKKI DAHİ TANIMAKSIZIN BU İDARİ KARARI İNFAZ ETTİRİRSENİZ EN BÜYÜK ADALETSİZLİĞE İMZA ATAR, ÇEKİRDEK AİLENİNİÇERİSİNE PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBAYI DEVLET ELİYLE KOYMUŞ OLURSUNUZ. O AİLE DE, BU UZAKLAŞTIRMA KARARI ŞİDDETE DÖNÜŞMESE BİLE BOŞANMAYA GİDEN YOL'UHIZLANDIRMAKTADIR. LÜTFEN HİÇ OLMAZSA BİZLER PROBLEMLERİ ÇÖZERKEN KENDİ AİLE YAPIMIZI ve DEĞERLERİMİZİ BİLEREK ve ONA GÖRE ÇÖZMEMİZ GEREKMEZ Mİ..
 • Osmnshn Osmnshn 10 gün önce
  Çok haklısın Ali abi. Umarım bu yazıdan dolayı akıllı ve samimi bir açıklama yaparlar. Bekliyiyoruz
 • ArtarArtar10 gün önce
  Hocam yazılarınızı hiç aksatmıyoruz konuları cımbızla çeker gibi iyi seçiyorsunuz lakin hacı naçizane tavsiyem milli görüşten gelenler bazen sn cumhurbaşkanı nezdinde kendilerini biraz daha inisiyatif li görüyorlar heleki dini bir olayda haklıysa sn Erdoğan da maruz görür hesabı oluyor lakin ve lakin hacı sn reis çıkıp yahu bakıyorsun birileri kadem hakkında atıp tutuyor birşeyler yazıyor deyip birde okkalı zerzeniş atar yapı verir ne olduğunuza kalıverirsiniz ondan sonra Filistinden girip maduro dan çıksanız fayda etmez saygılar hocam genede kaleminize elinize sağlık
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer10 gün önce
  Kaleminize..sağlık..İstanbul..sözleşmesi.."nas"..değil..denildiğine..göre..gereği..yapılmalı..selamlar.

Günün Özeti