Hicret ve bize mesajı!

11 Eylül 2018 Salı

 

Hicret nedir?

İslam’ın yaşanamadığı Mekke’den, İslam’ın daha rahat yaşanabileceği umudu ile Medine’ye göç edilmesidir..

Almamız gereken mesaj nedir?

İslam’ı yaşamak istiyorsanız, yeryüzü geniştir.. Siz niyet edeceksiniz, Allah size, İslam’ı yaşayacağınız imkanı verecektir..

Hicret nedir?

Hz. Ali’nin kendi canını feda edecek derecede cesareti ve Hz. Peygamber’e sevgisini ispat etmesidir.. 

Almamız gereken mesaj nedir?

Hz. Peygamber’e iman, onun için ölümü göze almayı da gerektirir.. 

Hicret nedir?

Yatağına Hz. Ali’yi yatıran Hz. Peygamber’in, Yasin suresinden okuduğu ayet ile, Mekkeli müşriklerin önlerinden geçtiği halde onlara görünmemesi, bu şekilde hicret için yola çıkmasıdır..

Almamız gereken mesaj nedir?

Allah isterse, gören gözler kör olur. Konuşan diller konuşmaz olur.. Önünden geçtiğiniz kişi, size görmez olur..

Hicret nedir?

Sevr Mağarası’nda, Hz. Peygamber’in bir örümcek ile, güvercin yuvası ile koruma altına alınmasıdır..

Almamız gereken mesaj nedir?

Allah’a güvenirsek.. Bize göre önemsiz gibi görünen bir yaratılmış dahi, canımıza yönelik tehlikeyi bertaraf etmemizde aracı olabilir..

Hicret nedir?

Hz. Ebu Bekir’in, kendi canını ikinci plana atıp, Hz. Peygamber’e bir zarar gelecek diye telaşlandığında, Hz. Peygamber’in, “Çekinme, Allah bizimle beraberdir” rahatlığı ile karşılık vermesidir..

Almamız gereken mesaj nedir?

Niyetimiz samimi ise.. İhlasımız tam ise.. Bizim koruyucumuzun Allah olduğunda, küçücük şüphemiz olmamalıdır. 

Hicret nedir?

Süraka’nın atının, çölde kuma saplanmasıdır..

Almamız gereken mesaj nedir?

Kafir (Süraka sonradan müslüman olmuştur) ne kadar hırslı olursa olsun, ne güçte olursa olsun, imanın karşısında aciz kalmaya mahkumdur..

Hicret nedir?

Zalim müşriklerden ayrılma, ama inanç hürriyeti çerçevesinde Yahudilerle birlikte, onların hakimiyetine girmeden yaşama iradesidir..

Almamız gereken mesaj nedir?

Zalimlik yaptıklarında kendi akrabalarımızdan dahi uzak olmamızın gerekliliği.. Zalimleşmeyen farklı inançtakilerle, din hürriyeti ekseninde birlikte yaşamaya izin verildiği..

Hicret nedir?

Geri dönmek üzere, yola çıkmaktır..

Almamız gereken mesaj nedir?

Hayatın iniş-çıkışlarının etkisi altında kalmadan, gerektiğinde geri adım atmak zorunda kalsak bile, hedefimiz hep ileri noktalar olmalıdır..

Bugün 1 Muharrem 1440.

Hz. Peygamber’in, İslam’ı daha rahat yaşamak, işkencelerden kurtulmak, İslam’ı daha yaygın topluluklara tebliğ etmek için Mekke’den yola çıkıp, Medine’ye yönelişinin yıldönümü..

Hicri yılbaşı..

Yılbaşınız hayırlara vesile olsun!

**

FETÖ, İslam adına hangi kavram var ise, hepsini istismar eden bir örgüt..

Maalesef ki maalesef..

‘Hicret’i de istismar etti..

Hicretteki “yaşanılan mekanın terkedilmesi”ni..

“İşledikleri suç sonucu müeyyidelerden kurtulmak için ülke dışına kaçma” ile örtüştürmeye çalıştılar..

Fetullah Gülen’in, işbirliği içinde olduğu gavurlarla daha rahat hareket etmesi için yurtdışına çıkışını..

Hz. Peygamber’in hicretine benzetme ahlaksızlığını gösterdiler..

Tabandaki saf insanlar, bugün dahi, bu istismara aldanmış bir görüntü veriyorlar..

Belki bir uyandırma vesilesi olur diye, bunlara sormak istiyorum:

Türkiye’de, özellikle son yıllarda, hangi müslüman, hangi işkenceye maruz kalmış?

Ki, bu Fetö’cüler yıllardan bu yana, ABD’leri kendilerine vatan etmişler?

FETÖ’nün başındaki Fetullah Gülen, “Başınızı açın, okullara gidin” fetvasını bile vermekten çekinmemişken.. Hangi akla hizmet edip de, Türkiye’de yaşayamadığını iddia ettiği İslam’ı, ABD’de yaşamaya kalkışabiliyor?

Türkiye’de mensuplarına, “Başınızı açın” fetvası veren Fetullah Gülen.. Başörtü yasağı kalktıktan sonra, niye mensuplarına, “Artık engel kalktı, Türkiye’ye dönebilirsiniz” demiyor da.. Düne göre, çok daha yoğun bir yurtdışına çıkışı tavsiye ediyor?

Türkiye’de, haydi diyelim, eski tarihlerde başörtü yasağı olduğu için yurtdışına giden FETÖ’cüler.. Eğer amaçları İslam’ı daha iyi yaşamak idiyse.. Niye yurtdışına çıktıklarında, başlarını örtmediler? 

Daha ötesi, “Kemal” olan isimlerini, “Kevin” yaptılar.. 

“Adem” olan isimlerini, “Adam” yaptılar?

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bir ülkeden, Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı bir ülkeye göç etmek, İslam’ın hangi yorumunda, ‘hicret’ olarak nitelenebilir?

Türkiye’de ezanlar aslına sadık kalınarak okunurken, ‘Şehadet ederim ki, Muhammed (sav) Allah’ın Resulüdür’ cümlesi tekrarlanırken.. FETÖ’cülerin, Hristiyanlara şirinlik yapmak için, Avrupa’da bazı yerlerde bu cümleyi atlayarak ezan okudukları da bir gerçekken.. Türkiye dışında, İslam’ı buradakinden daha iyi yaşadıklarını nasıl iddia edebiliyorlar?

Hz. Peygamber, Medine’ye hicret ettiğinde, ordaki Yahudilerle birlikte yaşama çerçevesinde anlaşmaya gitmiş ise de.. Yahudilerle birlik olup, hiçbir tarihte Müslümanlarla mücadeleye çıkmamıştır.. 

Ya bugün FETÖ’nün yaptığı nedir?

Müslüman olmayan Evanjelistlerle birlik olup, Türkiye’deki Müslümanlara savaş açmaktan başka, FETÖ’nün yaptığı, ne ile izah edilebilir?

Sözün kısası: FETÖ’nün, İslam’ın her kavramını istismar ettiği gibi, Hicret kavramını da kendi menfaati için istismar etmesine izin vermemeliyiz!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ZEKERİYA ÇOBANZEKERİYA ÇOBAN5 ay önce
  HZ muhammed in adını anmayanlar osmanlıyı anmayanlar hala bizeatatürkü hahtırlatıyorlar
 • koray koray 5 ay önce
  Her sey iyi guzelde sayin yazar, dun 10 Eylul idi.. Yani Vatanimizi Yunan ve Hiristiyan istilasindan kurtaran Gazi Mustafa Kemalin bizzat yonettigi Sakarya Meydan Muharebesinin baslama tarihi... Bir kelam da ondan yazsaydin olmazmiydi.... Cok Yazik... Saygilar.
 • OzkanOzkan5 ay önce
  Kardeşin yorumun eyvallah bir sözüm yok ama insanın annesi ile...
 • OzkanOzkan5 ay önce
  ... alttaki saf taban kimdir bir açıklayında bilelim kim saf kim kara, saflar bugün ne durumda karalar ne durumda...
 • İkrarİkrar5 ay önce
  Sayin RMZN yorumcuyu yurekden tebrik ediyom Allahim sayilarini artirsin .
 • ayşe ayşe 5 ay önce
  Onlara merhamet yok ermeni siyonist çete nin uşağı lağım fareleri ne vatandaş lik tan cikarilsin
 • Cavit Cavit 5 ay önce
  Yarıp kalplerine mi baktık,iman bir sırdır ve kimde olduğunu Allah bilir
 • HacıHacı5 ay önce
  Devlet adalet.ve liyakatle yönetilecek....
 • KamilKamil5 ay önce
  ... gerçekler er geç siz yayımlamasanız da ortaya çıkacak.
 • RmznRmzn5 ay önce
  Dün akşam bir programda doğu perinçek ve Mehmet Metinerin tartışmasına şahit oldum. Dogu perinçek gibi bir ateist, pkk yandaşı ve islam düşmanının hala Atatürkü kalkan olarak kullanıp bu ülkede programlarda söz sahibi olabildiğine çok şaşırdım. Sultan Abdulhamiti Atatürk ile nasıl kıyaslarmışız. Ulan perinçek Atatürkü yetiştiren okullarında okutan Sultan Abdulhamit ve sahip olduğu Osmanlı imparatorluğu değilmiydi. Bu Atatürk gökten mi indi haşa bu kadar büyütüyorsun. Ulan tarihimiz Atatürkten mi ibaret bre cahilAbdulhamit dönemi sınırlarımız ile Atatürk dönemi sınırlarımız aynı mı. Doğu perinçek senin tarihin yunan işgali ve Atatürk ile sınırlı olabilir ama bizim tarihimiz öyle değil haçlılara kök söktüren bir tarihimiz var elhamdulillah.
 • AhmetAhmet5 ay önce
  Bu fetullah nasıl bir şeytan ya... Şerefsiz öyle bir şey yaptı ki şimdi tanık olarak dinlenmesi gereken insanlar bile bu sahtekarın ayak oyunları yüzünden sanık sehpasına oturuyor. Şeytan bir ülkenin bir milletin en zayıf noktalarını biliyor. Nasıl darbe vuracağını, tutmazsa bir sonraki darbeyi nasıl indireceğini çok iyi biliyor. Adaletimize, ekonomimize, birliğimize, gençliğimize, geleceğimize öyle bir darbe vurdu ki bunun izleri şayet Cumhurbaşkanımızın ve Binali beyin uyarıları dikkate alınmazsa çeyrek asır sürer
 • Mustafa Mustafa 5 ay önce
  Girme şimdi o konulara. Hikaye yazmak için malzeme lazımmış bunu bulmuşlar işte. Daha ne olsun... inanılıyor mu inanılıyor. Mesele yok o zaman.
 • Ahmet Ahmet 5 ay önce
  Annesinin Gerçek adının rabin olduğu bir hainin (Allah.c.c)ismiyle zikredilmesini nasıl hazmedebiliyorsunuz Haşhaşi deyip geçin gitsin vesselam artık milletimiz biliyor şayet hala anlatamadıysak bize yazıklar olsun.
 • şükrü onukşükrü onuk5 ay önce
  holdingleşerek , parayı otorite aracı yaparak tebliğ olmaz ki , düzenin en sevdiği insan tipiydi . Nerde kaldı ki hicret yapsın , İnsanları buna inandırsın . Mantığa büründürülmüş saçmalıklara bir kısım insanlar inandıve olay bitti . Bu saatten sonra hala inananlara da denilecek bir şey yok .
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Ali bey şu işin adını koyalım ve reklamını ismi ile yapmaktan imtina edelim. Sürekli satırlararasında f.tullah g..len diye tabirler geçmekte. yıl olmuş 2018. darbe/işgal üzerinden 2 yıldan fazla olmuş. bu şerefsizin adını Fetoş diye kodlamak çok mu zor, yada haşhaşibaşı neden ısrarla Fetullah ismi zikrediliyor, zikrettiriliyor, anarak yücelttiriliyor. kodlayın... anmayın bir daha. Fetoş der geçersin.
 • KamilKamil5 ay önce
  Türkiye’de, özellikle son yıllarda, hangi müslüman, hangi işkenceye maruz kalmış? ...
 • samisami5 ay önce
  madem müsriklerin gözleri baglanabiliyordu da neden hz muhammed orayi terk etmek zorunda kaldi can güvenligi bakimindan. pekalada orda kalabilir gözlerini baglatabilirdi?
 • ORHAN İNANORHAN İNAN5 ay önce
  HALA KÖLELİKLERİ DEVAM EDİYOR VE İHANETE HER AN HAZIRLAR.TANIDIĞIM SEMPATİZANLAR BU RUH HALİ İÇERİSİNDE VE ZERRE KADAR O HAİN ADAMA KARŞI OLAN BAĞLILIKLARI AZALMAMIŞ.ALLAH HEPSİNİ DOĞRU YOLA İLETSİN YA DA BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN DA HEM ONLARI HEM İSLAM ALEMİNİ HEM DE ÜLKEMİZİ BU SAPKINLARDAN KORUSUN.ELLERİNE SAĞLIK
 • maraşlımaraşlı5 ay önce
  Hocam fetönün yaptığı hicret değil takiyye ve münafıklık , bir iki maddede ben ekleyeyim.Soru çalarak bir çok insanı mağdur et ve hiç haketmediğin mevkiye gel ve devletten haksız yere maaş al. Bu kul hakkı insana ateş olarak yeterde artar.Pkk içerisndeki mitçilerin listesini götür pkk li belediyeler aracılığıyla pkk ya ver 50 yakın mitçinin şehadetine sebep ol.Ve en sonunda devletin sana vatanı koruması içim verdiği silahı halka kullan ve vatan hainliği yap. yaptıkları alçaklığı yazmaya kalksak buraya sığmaz. Ama hala suçunu kabul etmeyen yanlışdan dönmeyen bir sürü dangalak var. Allah cc topunuzun başınızdaki baş münafıkla beraber gani gani belasını versin.
 • HicretHicret5 ay önce
  Selam Ali bey. Hz. Cafer bin Ebi Talip ve beraberindekilerHabesistana, hristiyan bir memlekete hicret ettiler, neden acaba? Hatta bir baska yönden bakacak olursak, o sahabilerin hicret etmelerinin sebebi neydi?
 • Kevin AdamKevin Adam5 ay önce
  Zalimlik yaptıklarında kendi akrabalarımızdan dahi uzak olmamızın gerekliliği... 
 • Bir YolcuBir Yolcu5 ay önce
  1.Muharrem.1440... Hicri Yeni Yıl... Alem-i İslam'a ve tüm beşeriyyete mübarek olsun, amin... (Papa'nın elini öpen seviyesiz, İslam'ın nesini temsil edebilir!?..Allah c.c. -o seviyesize- şefaat hakkı verse, ilk şefaat edeceği kişi Bülent Ecevit olacakmış... Yurt dışına çıkış, ve yiyeceği nanelere imkan sağladığı için!..)
 • İkrarİkrar5 ay önce
  Sayin hocamhicret ile ilgili veciz ,senede birkere de olsa dusumemiz gereken ve hicretden ders almamiz gereken makalen icin Allah razi olsun
 • İkrarİkrar5 ay önce
  Selam ve dua ile hicri yeni senemiz islami aleme hayirlar getirsinve tebrik ediyom

Günün Özeti