FETÖ’ye mehdi diyeni attık, laikliği putlaştıranlar niye duruyor?

07 Aralık 2018 Cuma

Hatırlar mısınız?

15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre önce..

Bir hakim, gerekçeli karar yazarken..

Kafasını Fetullah Gülen’e, öylesine satmış ki..

Gözü, Fetullah Gülen’den başkasını, öylesine görmez olmuş ki..

Hiç ilgisi yok iken..

Fetullah Gülen için, “mehdi” tanımlaması yapıyordu..

Sonrasında her ne kadar, “Ben mehdi kavramını, Adnan Oktar’ın televizyonundaki anlatımlardan öğrenmiştim” dese de..

15 Temmuz darbesinden 11 gün önce, bu FETÖ’cü hakimin yazdığı gerekçeli kararda, aynen şunlar yazılı idi:

“Eksik ve hatalarımız için Önce Fetullah hoca Efendi’den ve sonra tüm müslümanlardan özür diliyoruz.. gecikme için de, ama içimizde çözemediğimiz şeyler de vardı. Şimdi ise tam bir kalp tatmini ile bu kararı bitirmiş olduk inşaallah..”

Bir mahkeme kararı olarak UYAP sistemine girilen belge şöyle devam ediyordu:

“Türkiye Cumhuriyet Genelkurmay Başkanlığı yetkililerin bu suç duyurumuz doğrultusunda derhal olaya el koyarak ismi geçen herkesi derhal gözaltına alması ve sonra da yapılması gerekenlerin sırayla yapılması,

Ve bu bağlamda;

Tüm yurda giriş ve çıkışların tutularak ismi geçen ya da geçmeyen tüm milletvekilleri belediye başkanları işadamları gazeteciler ve bilinebilen herkes emniyetçi, hakim savcı kesimleri için de yurttan çıkışlarının engellenerek haklarında derhal soruşturma işlemlerinin ona göre yapılmasına özen gösterilmesine..”

Evet, FTÖ’cü hakim, İstanbul Adliyesi’nde görev yapmaya başlayıncaya kadar ve hatta 15 Temmuz darbesinden 11 gün öncesine kadar kendisini nasıl ki gizlemeyi başarmış ise..

Birilerinden aldığı talimatla, 15 Temmuz darbe girişiminden 11 gün önce nasıl ki harekete geçip, Fetullah Gülen’i mehdi, AK Partili yöneticileri ise gözaltına alınması gereken kişiler olarak göstermiş ise..

Bulunduğu makamı, kendi ideolojik kafasına göre istismar etmiş ise..

Bir gerekçeli karara, hukukun objektif değerlendirmelerini değil, yıkanan beynindeki zehirlerle kendisinin subjektif yorumlarını yazabilmiş ise..

Sonrasında da..

Hakkında soruşturma açılıp..

HSK tarafından hakimlikten ihraç edildiği gibi..

İlaveten cezai soruşturmaya da muhatap olup, halen yargılanıyor ise..

Aynı şekilde..

Fetullah Gülen’i mehdi ilan ederek değil de..

Laikliği ilahlaştırarak..

Kendi subjektif değerlendirmelerini, hukukun gereği gibi gösteren..

Laiklik kavramını..

Son yıllarda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği özgürlük yanlısı başörtü kararlarına rağmen..

Yine Danıştay’ın başörtü lehine verdiği kararlara rağmen..

Tam aksi yönde bir görüş açıklayarak..

Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının başlarını örtemeyeceğini, bunun laikliğe aykırı olduğunu söyleyen Danıştay savcısı da..

Fetullah Gülen’i mehdi ilan eden hakim gibi..

Görevinden el çektirilmeli..

Subjektif yorumlarını, hukukun emri gibi gösterdiği için..

Hakkında ceza davası açılmalı..

İhraç edilen FETÖ’cü hakim örneğindeki gibi..

Görevden ihraç edilmeli..

Aksini söyleyenlere sorarım..

Laikliği, Anayasa Mahkemesi’nin son kararlarının aksine.. Danıştay’ın son kararlarını aksine kendi kafasına göre yorumlayan Danıştay Savcısı’nın, Fetullah Gülen’i mehdi ilan eden hakimden ne farkı var?

Biri FETÖ’ye kutsallık atfediyor..

Diğeri de, laikliğe..

Diyecekler ki..

Laiklik anayasada yer alıyor..

Fetullah Gülen’in ise, anayasada ismi geçmiyor..

İyi de..

Savcının, laikliği Anayasa Mahkemesi’nin yorumu dışında, ideolojik bir bakış açısı ile tanımlamasındaki gibi olaya bakarsak..

Hakim de..

Fetullah Gülen’in şu veya bu maddedeki anlatımın gereği olarak mehdi ilan edilmesi gerektiğini savunabilir..

Nasıl olsa..

İşkembeden sallamak serbest..

Anayasa Mahkemesi ne diyormuş, Danıştay ne diyormuş bakmazsanız..

“Anayasa Mahkemesi’nin, Danıştay’ın yorumu beni bağlamaz” derseniz..

Hatta laikliğin hangi anlama geldiği konusundaki anlatımlar için “Beni bağlamaz” derseniz..

FETÖ’cü hakim de..

“Anayasa’daki kavramları, başkalarının ne şekilde yorumladığı beni ilgilendirmez.. Benim yorumum, bu yöndedir” der.. Fetullah Gülen’i mehdi ilan eder..

**

Bu vesile ile..

Gündemin ne kadar manipülasyona açık olduğunu da hatırlatmış olalım..

Yönetmelik değişikliği ile başörtünün serbest bırakılması 2017 tarihini taşıyor..

O tarihte, Halkın  Kurtuluş Partisi, Danıştay’da dava açıyor..

“Başörtü serbestliği iptal olmalı” diyor..

Hatta..

“Çok acilen, başörtü serbestliğinin yürütmesi durdurulmalı.. Bir gün bile bu yönetmelik yürürlükte kalırsa, bayanlar başları örtülü çalışırlar.. Telafisi imkansız zararlar doğar” diyorlar..

Ne zarar doğacak ise, bunu bile söyleyebiliyorlar...

Danıştay 2. Dairesi, “Kanuna çok açık aykırılık ve telafisi imkansız zarar olduğu iddiaları doğru değildir.. Talebin reddine” diyor..

Bu karar bir yıl önce, dört üyeye karşı, bir üyenin muhalif oyu ile veriliyor..

Bu karar, medyaya hiç yansıtılmıyor..

Taa ki..

Yürütmeyi durdurma kararının reddine muhalif olan Danıştay üyesinin gerekçeleri, hiçbir bağlayıcılığı olmayan Danıştay savcısı tarafından da, bu dosyaya yollandığında..

Yasakçılar, büyük bir başarı elde etmişler gibi..

Savcının görüşünü, medyaya sızdırıyorlar.

Şimdi, kimisi davanın reddedildiğini iddia ediyor. Kimisi, esas kararın daha verilmediğini, doğru olarak belirtiyor..

Ama önemli olan..

Toplumda bir kafa karışıklığı oluşturma çabası..

Buna da halkımız, artık fırsat vermez inşallah..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • İkrarİkrar8 ay önce
  Bay mustafa,neden seni rahatsiz ediyor,egerki birsey zararli ise o merci karar verir bir vatandas olarak soyluyorsan inancli biride sana karisir eger diyorsan ben sorumlu kisiyim fikrini aciklarsin burda kul deyil Allahin emri var inancli derki beni yaratanin emrini yerine getirmek istiyor inancindan dolayi tipki senin ulkene vatandaslik gorevi getirmen gibi lutfen saygili ol bir baskasida sana saygili olsun.
 • MüslimMüslim8 ay önce
  Eskiden din adına nara atanlar seriat isteriz diyenler şeriatçı diye tutuklanirdi . Şimdi din adına sorgulayanlar işitci diye tutuklanıyor biraz sivri dille şeriat diyen hep içerde.
 • Mustafa KöseMustafa Köse8 ay önce
  Kasas sures 56. (Resûlüm!) Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir. Rasulullah sav sevdiklerine hidayet edemiyor . Birilerinin hidayet edeceğine inanlar çoğalır sa daha çok fetö gibi yapılanma olur
 • Mustafa KöseMustafa Köse8 ay önce
  Cin suresi 21. De ki: Doğrusu ben (kendi başıma) size ne zarar verme ne de fayda sağlama gücüne sahibim.
 • Mustafa KöseMustafa Köse8 ay önce
  Rasulullah sav kendine fayda sağlıyamıyor ___ _.188. De ki: "Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim." SAĞLAYANLARİN OLDUGUNA İNANİLİR İSE DAHA ÇOK fetö culer çoğalır.
 • Bir YolcuBir Yolcu8 ay önce
  Hatice ablama, gerçek şeriat tablosunu bire-bir/objektif şekilde dile getirdiği için, şükranlarımı, saygılarımı iletiyorum. Allah (c.c.) dünyada takvada, ahirette makamda, zümre-i salihine ilhak eylesin...
 • M Ali KM Ali K8 ay önce
  Feto!dan haksız yere içerdekileri deyazsana Ali Bey.(mahrem imam aramış, telefonu dahi açmamış,veya 3-5 samiye kim diye bakan )içeride adalet bu mu?..
 • hasanhasan8 ay önce
  "Hakim de..Fetullah Gülen’in şu veya bu maddedeki anlatımın gereği olarak mehdi ilan edilmesi gerektiğini savunabilir.." demis yazar. ..
 • AtabegAtabeg8 ay önce
  Ali Bey; mesela Prens Selman, mesela Abdülfettah Sisi, mesela Ayetullah Hamaney, şeriatın hangi hükümlerini uygulamamaktadır. Bir yazınızda da bunu yazabilir misiniz? Yazabilirseniz tabi...
 • Rıfat Rıfat 8 ay önce
  Osman sen ne içiyorsun öyle? söyle de bilelim, başka türlü bu... yapmak mümkün değil!...
 • DİNSİZDİNSİZ8 ay önce
  hatice şeriat olsa ...
 • osmanosman8 ay önce
  NE derseniz deyin o taptığınız reis'iniz bu memleketin paralarını, yetimin hakkını çatır çatır çalıyor, siz de alkış tutuyorsunuz.
 • ŞükuhŞükuh8 ay önce
  Tarih dersi vermeye kalkıyor biraz daha tarih oku diyorsun,sen önce yakın zamanı oku bence,Fetö şeriat için heveslendi havasını aldı diyorsun,Fetö şeriat için mücadele etmedi ılımlı islam projesi ile müslüman olduğunu zanneden lakin Hristiyanlaşmış bir toplum için yaptı bu mücadeleyi.
 • ŞükuhŞükuh8 ay önce
  Ayrıca kimseye neden namaz kılmıyor,oruç tutmuyorsun,neden açık saçık giyiniyorsun veya neden içki içiyorsun diye dava açılmadı,hakaret edilmedi.Lakin tam aksi durumda insanların eğitim hayatları alenen gasp edildi,zorla başları açıldı,oruç tutan namaz kılanlar dışlandı işlerinden atıldı.İçki içmek medeniyet olarak reklam edildi,Soner YALÇIN'ın giyim kuşam konusunu aç dinle böyle gelişi güzel sallamak ile olmuyor,Dursun efendi.
 • ŞükuhŞükuh8 ay önce
  Dursun,ben ne okuduğumu iyi biliyorum.Sen tarihi kimden okuyorsun onu kontrol et" MÜMİN ELİNDEN VE DİLİNDENEMİN OLUNAN KİŞİDİR " Diyorsun,lakin yorumlarında AK partilileri Işıdçilerle,talibanlılarla eşit tutuyorsun.Önce senden emin olmak gerek.Ayrıca şu an hangi kanunlarla yönetiliyoruz ?
 • DartSidiousDartSidious8 ay önce
  Babanın memleketi sanki kafana göre istediğini at istediğini al oh ne ala!...
 • KayıhanKayıhan8 ay önce
  Yeni Vakit gazetesini bugünkü manşetinden dolayı tebrik ediyorum.
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  OSMAN, DURSUN ve TURGAY; Sizin Osmanlı ve Şeriat düşmanlığınız ortak karakteriniz olduğuna göre tasmalarınız batının elinde demektir, yoksa keferinin finoluğunu niye yapasınız ki!İşin ilginç yanı sizin gibi itler Osmanlıya ve Şeriata dil uzatma cüretine gidiyorsunuz, sahi siz kimsiniz? nesebinizi bir araştırın derim..
 • AdedeAdede8 ay önce
  Önce Ahlak ve doğruluk sonra herkes değişir.Müslümanın görevi duruşuyla ahlakıyla Allah'ın kulu nasıl olunur gösterecek sonra diğerleri değişecek . Kendimize bakacağız sonra diğerlerine bakacağız yıkmaya değil kurtarmaya bakacağız yıkmaya değil yapmaya çalışacağız Müslümana bu yakışır . Yakın zamanda örnek arıyorsanız neredeyse herkesin hayırla yad ettiği Necmettin ERBAKAN'ın hayatına bakınız...
 • erden can erden can 8 ay önce
  Selamunaleykum ali bey yuce allahim sizlere islam ve muslumanlara dunyada ahirette af ve afiyet versin amin allahim islam ve musluman dusmanlarina hidayet versin firsat vermesin amin
 • dursundursun8 ay önce
  Şükûh/ Biraz daha tarih oku öğrenirsin her şeyi. Osmanlı 1500 lı yılladan sonra hep betılı kanunlarla yönetildi zaten. Padişahlarve çevresi Avrupai yaşadı. Onlar gibi yedi içti . Müslümanlıkları gariban halkaydı. Halkıın kulluğunu sürdürebilmeleri için dini aletediyorlardı ama dini yaşamıyorlardı. Zaten din camiden evde başka yerde yaşanmaz yaşanması imkansız. Çünkü şu hadis bunun için yeterli. '' MÜMİN ELİNDEN VE DİLİNDEN HERKESİN EMİN OLDUĞI KİMSEDİİR'' Hadi buyurun bu terazide tartın gelmiş geçmiş atalarınızı kaçı geçer bu köprüden kaçını geçersiniz yada. Elinize fırsat geçse başı açık diye yada takekesi yok nama zkılmıyor diye kesmediğiniz kelle kalmaz.Şu ayetleri okuyun anlarsınız ne dediğimikarşılıksız veya fidye karşılığı salıverin. Allah dileseydi onlardan başka türlü de öç alabilirdi. Bunun öyle olması kiminizi kiminizle denemek içindir. Ancak kendi yolunda ölenlerin yaptıklarını boşa çıkarmaz.Diyanet Vakfı:Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir.....NEDEDİ :DİNDE GÜNCELELEM DİYE BİRŞEY VARDIR: DOĞRU SÖYLEDİ AMA ADAMI AFOROZ EDECEKELRDİ YOBAZLAR NERDEYSE ZOR KURTARDI PAÇAYI.1400 YIL ÖNCEKİ KANUNLARLA BUGÜNÜ YÖNETEMEZSİNZİ OSMANLI BİLE YAPAMAMIŞ. NOKTA
 • Rıfat Rıfat 8 ay önce
  Kocasolak çok doğru tesbit tebrikler...
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  DURSUN ; senin gibi ... birisi mi bize dinimizi (şeriatı) öğretecek? sen git batılı efendilerine yaltaklan ...
 • Kocasolak Kocasolak 8 ay önce
  Ali bey kardeşim ak parti anayasaya İslamın özgürce yaşanmasını GARANTİYE alan bir madde koymadan, kararname ile başörtüsünü özgür bırakdığı ALDATMACADIR. Yarın iktidar değişse bir kararname ile tekrar YASAK gelir zaten. Müslümanın oy unu alıp MÜŞRİKLERDEN KORKAN bir ak parti 16 yıl zarfında kimseye nasip olmayan oy aldı ama bu işi kökünden çözmedi. Tek başına anayasayı değiştirmeye yemek oy da aldık ama NAFİLE. KORKAKLAR tarihe korkak geçer, yeter artık MÜŞRİKLERDEN korktuğ, ya özgürlük yada iktidara elveda.
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  OSMAN ; sen o ingiliz ve sabetey yahudi'lerinin ve bilimum avrupa keferesinin kimin efendisi olduklarını daha iyi bilirsin..
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  TURGAY zındığı senin şeriat'tan anladığın bu mu? belli ki! kin kusmuşsun, kininde boğul..
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  şu kemalistlerden artık gına geldi, ne o ölye!.. her bir melanetlerini, kendi çıkarlarınıbir yerleri kullanarak kendilerine sürekli alan açmaktalar ve bu durumu pervasızca kullanmaktalar
 • Sebahattin buSebahattin bu8 ay önce
  ... Saygılarımla?
 • dursundursun8 ay önce
  Beyler tepişmenize ağzımızdan köpükler çıkarmanıza gerek yok. Belli ki şeriat isteyenlerle Osmanlıcılık taslayanlar ne Şeriatı biliyor ne Osmanlıyı. Şeriat dediğiniz aynen Talibanın İŞİD in BOKOHARAMIN uygulamak istediği ve uyguladığı şeydir.Önce kuarnın meallerini okuyun dininizi tanıyın. Osmanlı tarihini okuyun tarihinizi öğrenin neyi savunduğunuzu bilin o göre konuşun.Yinede illaki şeriat ilaki Osmanlıcılık diyorsanız tepinin durun. Ama bilinki tarih ve medeniyet geriye dönmez.Bu ülkeye şeriat yada Osmalıcılık asla gelemez getiremezsiniz. Boşuna yırtınmayın yırtınmanızla kalırsınız. Fetoçok heveslendi havasını aldı şimdi sürünüyor. Kankası boynunu kırdı. Sıra diğerlerinde bir bir tükenecekler. Yazık olur kendiniz düşünmüyorsanız çocuklarınızı düşünün. Şu anda fetoun zararını en çok Fetocuların çocukları çekiyor. Fetocu olmasalarda.
 • Rıfat Rıfat 8 ay önce
  90 yıldır halkına zulmeden, bütün darbelerin arkasında olan bu sabetayist/ kemalist ideoloji devlet sisteminden temizlenmedikçe ülkenin önü açılmaz,ülkeye huzur gelmez!...
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  OSMAN nasılda kendini tarif etmişsin, kimin arkasında kim var? belli oluyor taktığın maskeden..
 • hasanhasan8 ay önce
  ergenekonu atlamışsın ...
 • ŞaşkınŞaşkın8 ay önce
  ... Bırakın toplumu ...
 • 145314538 ay önce
  Osman,dinin yani İslamın sahibi ALLAH'tır,O korur merak etme sen.Asırlardır kafirler,müşrikler ve münafıklar,müslümanlar ile ne için savaşıyor İslamı ortadan kaldırmak için,kaldırabildiler mi hayır.Atatürk'ten önce bu topraklarda din,inanç,ibadet,camii yokmuydu ki bu kadar akla ziyan bir açıklama yapma gereği duyuyorsun.Peki sorarım sana camide namaz kılamazdınız diyorsun,Bismi rabbike safsatası,gökten indiği sanılan kitaplar ifadesini bu toprakları işgale gelenler mi ettiler,Ayasofyanın müze yapılması kararının en yetkili ismi kimdi,ezanı türkçeleştirmek yine öyle,1931 tarihli resmi devlet matbaalarında basılan ve okullarda okutulan Tarih II kitabındaki peygamberimiz,islam ve kur'an hakkında ki ifadeleri okudun mu ? İlk maarif vekillerinden Mustafa NECATİ'nin " Harf devrimi ile Kur'an'ı tarihe gömdük " ifadesine ne dersin veya Ahmet Refik SEVENGİL'in" ALLAH ile Sultan'ı da tahtından indirdik " sözüne.Bu mevzuu için bu kadar yeterli anlayana.Onun için dini kurtarmak bir beşerin görevi değildir,kurtara bilseydi peygamber efendimiz kurtarır öyle dünya hayatından çekilirdi,o sadece kendisine bildirileni yaptı ve görevini tamamladı.Her beşerin görevi gücü yettiği kadar dini yaymak yani cihat etmek ve yüceltmektir,tabi inanca bağlantılı olarak.
 • Rıfat Rıfat 8 ay önce
  Hükümete çağrımdır; en az fetöcüler kadar tehlikeli olan bu kemalist yobazlar acilen yargıdan ve bürokrasiden temizlenmelidir, eğer bu yapılmaz ise iktidar kendi sonunu da hazırlıyor demektir!...
 • ŞükûhŞükûh8 ay önce
  Dursun,şarap fabrikası ve genelev konusunun gerekçesini de yaz da öğrenelim bari senden şu tarihi,onlar gayrimüslim tebâ için yapılması zorunluydu,mevcut zamanda diğer dine mensup vatandaşın haklarına müdahale edebilmek mümkün mü mesela ? Müslüman tebâ bu gibi konularda cezalandırıldıkları için İSTİBDAT zırvasını dilinden düşürmüyordu.Osmanlı tarihini yazan Batılı tarihçiler dahi böyle iftiralar atmıyorlar.II Mahmut'dan bu yana Batılı kanunlarla yönetiliyordu diyorsun.1923 sonrası İtalya,İsviçre,Almanya ve Fransa'dan alınan kanunları kaldırdıkta haberimiz mi olmadı acaba ? Birilerine düşmanlık iftirayı gerektirmez.Abdülhamit han rüşvet alan memuru ailesine karşı mahçup etmemek için başka bir suçlama ile sürgüne gönderirken ailenin ihtiyaçlarını karşılıyor.Osmanlı gökten zembille inmemiştir,yüceltilemez de lakin sadece düşmanlıkla iftira da atılmamalı.
 • Sina SALIKSina SALIK8 ay önce
  fetö sünni islamı bölmek sünnileri birbirine düşürmek için kurulmuş bir yapılanma. bunun farkına varmak lazım. organizatörler yurt dışına kaçtı. evet içeride yakalananlar var ama mağdur da çok olduğuna inanıyorum. peki bu ne yapıyor? sünnileri bölüyor. bunu kim ister siz düşünün? aleviler alınmasın onları kastetmiyorum. bunu kafirler istiyor. çünkü sünni islam şu an haçlıların ilk hedefi. maalesef alevileri de bu işlerinde kullanmaya çalışıyorlar ama inanıyorum işe yaramayacak.
 • TurgayTurgay8 ay önce
  Ya yeter artık şu laiklik şeriat tartışmaları. Kardeşim şeriat gelsin diyorsun peki gelsin. Kız kardeşim mirastan erkek kardeşinin 1/3nü almayı kabul ediyor musun, Mahkemelerde tek başına şahitliğinin geçerli olmamasını kabul ediyor musun,boşanmanın kocanın iki dudağı arasında olmasını kabul ediyor musun, zina halinde yakalanırsan taşlanarak öldürülmeyi kabul ediyor musun, baban yaşındaki adamın 4.karısı olmayı 9 yaşında kocaya gitmeyi kabul ediyor musun.Ediyorum diyorsan sana sözüm yok.
 • osmanosman8 ay önce
  abdulmetin... Tarih kehanet değil gerçektir. Sizin gerçek efendiniz İngiliz ve Yahudilerdir. Atatürk'e tahammül edemeyişinizin arkasında Avrupalı efendileriniz var.
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  OSMAN isimli tasması başkasının elinde olan soytarı; bre nesepsiz herif "şu olmasaydı bu olurdu, bu olmasaydı şu olurdu" diye ünlemişsin de! haşa sen Allah'ın takdirinden daha mı iyi biliyorsun ki? böyle bu tür ucuz kehanetlerde bulunuyorsun, hepi topu sıradan bir yaratıksın o kadar..
 • Rıfat Rıfat 8 ay önce
  Sayın yazarın bu güzel yazısından sonra keMAList yobazlar cinnet hali yaşıyorlar anlaşılan!....
 • fehatfehat8 ay önce
  CECO adlı yorumcu şeriat ne demek öğren de gel. NAsreddin Hoca'nın ciğer kedi hikayesine benzer bu mevzu. o saydığım terör örgütleri islamı referans aldığını iddia eden haçlı siyonist bağlantılıların kurdukları maşalardır. uyguladıkları şeriat değildir. kendi uydurdukları dinleridir.
 • NurtenNurten8 ay önce
  sürekli ...
 • görkem'egörkem'e8 ay önce
  Karıştır barıştır de mi? Kenan Evrensel toplum; yani bk gibi yaşayan bi toplum.
 • MüslümMüslüm8 ay önce
  Fetöcü yazarlardanda biraz bahseder misiniz
 • ihsanihsan8 ay önce
  yine bir seçim arefesi ve yine mağduriyet korosu akp nin yılmaz savunucuları artık tuzun koktuğunun farkında oldukları için yeni mağduriyet cepheleri açma gereği hissetmiş olacakki yazar bey aynı konuda yazılar döktürmeye devam ediyor bu sefer maymun gözünü açtı sn yazar elma ile armudu karışmaması gerektiği bilincine geçte olsa vardı halkın gündemi bu değil mutfak ve cebi en önemli iki konu varken siz mağdurumda mağdurum diyosunuz gerçi kimsenin mağdur olduğu yokta siz öyle beyan ediyorsunuz
 • osmanosman8 ay önce
  Metin isimli ağzı pislik kokan vatandaş. İslamiyet'in İ'sinden haberiniz yok, doğru düzgün Türkçe yazma kabiliyetinden yoksun adamlarsınız buraya yorum yazıyorsunuz. Atatürk kurtuluş savaşına öncerlik etmese idi, işgalci kuvvetler bu topraklardan sürülmese idi, siz hangi camiye gidip namaz kılacaktınız eyyyy zerzevatlar...
 • AĞASI ŞENAĞASI ŞEN8 ay önce
  Sayın yazar çok doğru tespit etmişsisniz Fethullahiler ile Köktenkaikçiler beyinlerdeki hastalık ayındir takıntıları farklıdır
 • Ali rızaAli rıza8 ay önce
  Beynin ancak o kadar çalışıyor , kuraanı kerimi okusan ne dediğini bisen laikliğeturbana bu kadarkafayı takmazdın saç kelimesi kuraanda geçmez arapçası şağır , diyormu kimusluman kadınlara söyle saçlarını göstermeleri haramdır diye , böyle bir ayet varmı ? Allaha iftira ediyorsunuz , istiyen açar istiyen kapatır kendi tercihi , kafirun süresini okuyun , amma allanı emri saçı göstermek haramdır diyemessin , o zaman şağır kelimesinin ayeti bi zahmet söyleyin , la ikrahabiddin ayeti kerimesini okuyun .
 • görkemgörkem8 ay önce
  Bence toplumu bu kadar ayristirmayin, bölmeyin, germeyin muhterem...
 • Mehmet ayMehmet ay8 ay önce
  Sayın yazar, daha düne kadar...
 • Bir YolcuBir Yolcu8 ay önce
  Vahhabilik, ingiliz casusu Hemper'in bizzat hatıralarında dile getirdiği, 17. asırda, beynini aynı casusunyıkadığı M. Bin Abdülvehhab tarafından kurulan, Ehl-i Sünnet Ve'l-Cemaat itikat ve anlayışına aykırı, sapık bir mezheptir.CECO'yu, Vahhabiliği solladığı için kutluyor(!), ve Azizün-Züntikam olan Allah'a (c.c.) havale ediyorum...
 • TunahanTunahan8 ay önce
  En iyi yaptiginiz ...
 • SahiciSahici8 ay önce
  Çünkü şu anda sahipleriniz onlar. Laik olduğunu iddia edenlerle beraber dindarlara zulüm ediliyor. At sahibine göre kişner.
 • Rıfat Rıfat 8 ay önce
  Laiklik=Chp=islam düşmanlığı...
 • CECOCECO8 ay önce
  Mehmet Toker/ taliban ne diyor yada uzantıları işid,bokoharam, Hizbullah. Şeriatı isterüz. Ve de uyguluyor.
 • AhmetAhmet8 ay önce
  Yazınız da '' Laikliği, Anayasa Mahkemesi’nin son kararlarının aksine.. Danıştay’ın son kararlarını aksine kendi kafasına göre yorumlayan Danıştay Savcısı’nın, Fetullah Gülen’i mehdi ilan eden hakimden ne farkı var? '' diyorsun yazar efendi. Hakim ve savcılar mevcut yasalara göre düşünür ve karar verirler. Laiklik anayasa emridir. Fetuculuk anayasa emrimidir ki, terazinin bir kefesine de onu koyarsın ? Sen o kafaya çiçek ek daha yararlı olur, boş yere taşıyorsun.
 • hüseyinhüseyin8 ay önce
  Ali bey ... Derleyici toplayıcı barıştırıcı olun ülkemizin buna ihtiyacı var.
 • AYDINAYDIN8 ay önce
  Hatice/ Şeriat gelirse olacak olan şu. ... . En iyi olacak olan bunlar. gerisini sen düşün.
 • dursundursun8 ay önce
  Mehmet Toker/ He biz bilmiyoruz. Sen çok biliyorsun. Acaba kaç kere kuran mealini okudun. Kaç kitap okudun meczupalrın yazdıklarındna başka. Kuranda ne yazdığını biliyormusun. Şeriat hukuku dediğin hırsızın elini bacağını kesmek zina eden kadını taşlayarak öldürmek,erkeğe 100 değnek vurmak, 4 kadın yüzlerce cariye almaktan ibaret. Osmanlı hiç bir zaman şeriatla yönetilmemiştir. Osmanlıdaki şeriat kadınları çarşafa sokmak köleleştirmek, onlarca kadınla kırıştırmaktan, tahtını sağlama almak için oğlunu kardeşini boğazlatmaktanibarettir.II. Mahmuttan beri Osmanlı batıdan alınankanunlarla yönetildi. Mecele nedir.İlk laik okullaı, meyhaneleri ilk şarap fabrikasını hatta ilk genel rendavu evini açtıran II Abdülhamitti. Biraz Tarih okuda öğren. Sonra cıyakla. Tarihinide bilmiyorsun dininide. Hz. Muhammetten 5000 yıl geriden geliyorsunuz yobazlar
 • AhmetAhmet8 ay önce
  Sayın yorumcu RMZN, ''Anayasaya dinimizi ve islami değerlerimizi güvence altına alacak maddeler konulmalı. Ve bu maddeler değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükmünde olunmalı. '' diyorsunuz. Anayasa da kişilerin inançları güvence altındadır, Anayasayı okuyun ve öyle yorum yapın. Şaka mı bu ?
 • KazimsenKazimsen8 ay önce
  .. biri görüş laiklik biri terör orgutu ikisini nasıl kıyaslarsin hayret
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin8 ay önce
  Laiklik; tüm medeni toplumlarin Anayasalarinda var olan bir ilkedir...Laiklik ilkesini Fetö, Mehdi, Fethullah ile yanyana getirdin ya sana helal olsun.. Bence bu kadar ZORLAMA istersen komik kaciyor...
 • celalcelal8 ay önce
  Umarım seçime 3-5 gün kala sayın arınç veya gül veya yazıcı veya çelik veya başka biri tarafından her zamanki gibi cnn veya habertük yayınında kendi kalesine bilerek bilmeyerek gol atma olmaz
 • hamzahamza8 ay önce
  Her seçim öncesi ya almanya ya ingiltere yada büyük elçilerle istişare yapmaya niye gider görüşür niye neyin istişaresini yapmaya gider
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  burada yorum yapan bazı troller, siz hafkurmaya (ulumaya-ürümeye) devam edin, kervan yürüyor, siz ancak tasmalarınızın sahiplerinizin elinde tuttuğu kadar varsınız o kadar
 • serhatserhat8 ay önce
  Normal şartlarda kızılbayraklı orak çekiçli marjinal parti sendika stk ve medyaların rusya ve çin yanlısı olnası gerekirken bunların kapitalist emperyalist siyonist devlet dernek vakıfların yan kuruluşu gibi hareket etmeleri ilginç değilmi. Kitaplarında makalelerinde söylemleri farklı eylemleri farklı olduğu halde sorgulayan solcuyum ben diyenler hala nerede
 • AliAli8 ay önce
  Aynen .Türk yargı sistemi içinde ki bu kafa yapısındaki tüm yargı mensuplarıbusistemden temizlenmeli.Kafasını ve vicdanını falancaya-filancaya göre çalıştıranlardan adalet beklemek ahmaklık olur.
 • erkan demirerkan demir8 ay önce
  Ülkemizde kardeşce, herkese saygılıbir şekilde yaşamanı zamanı değilmi.Ölümlü bu dünyada neden ...
 • ihsanihsan8 ay önce
  laikliği sapıklık anlıyanıda atın
 • abdulmetinabdulmetin8 ay önce
  OSMAN ... sen önce git o mubarek ismi taşımaktan kurtul, zira osman da arapça'dır,  sen ve senin gibilerdir, kim bilir hangi nesepsizin ...musun ki! böyle başlamışsın..
 • HaticeHatice8 ay önce
  Bazi yorumculara cevap gencken seriat dedikleri zaman kiziyordum seriat gelirse neler yapariz diye dusunuyordum su anda yorumlarini okudugum kisilerin belki iki kat fazla yasindayim sonra allah hidayet nasip etti islam dininin gerceklerini ogrenmeye ve onlari uygulamaya calisiyorum simdi seriat i kucumsemeniz hic hos degil bir kere imaninizi kaybediyorsunuz seriat allahin kanunlaridir ve kurandaki tum ayetler seriattir ayetler allah kullarina bu fani dunyada yasarken uygulanmasi gerekenleri ve allaha nasil kulluk edilecegi anlatilir kafir,munafik,peygamberler, suc isleyenlerin cezasi, bas ortusu, kavimlerin neden helak oldugu, livatanin ne oldugu, kadinlarin ve erkeklerin giyecegi ne takacagi suc isleyenlerin nasil cezalandirilacagi kuran ve peygamberimizin hadisleri ile beraber birlesip seriat olusur seriat neymis allahin kelami olan kuran ve allahin peygamberimizin islam adina uygulamasi gereken ve hadis dedigimiz allahin emirleri olan kanunlardir once seriatin ne oldugunu iyi ogrenin bir muslumanin imanini kaybetmemesi icin ne yapmasi gerekiyor onlari ogrenin cunku oldugumuz zaman her yaptigimiz ve konustugumuz iyi ve kotu her seyin hesabini verecegiz
 • metinmetin8 ay önce
  osman isimli YARATIKALİ ismi ne nasılPİSLİKDİYORSUNSENİNİSMİNOSMAN NASILMUKADDES İSE ALİ İSMİDEMÜSLÜMANLAR İÇİN MUKEDDAS TIRdaha ismin den haberi yok o olmayan beynin ileişkenbeden atıp yorum yapmanvede bunu editörün yayınlamasını şiddet ile kınıyor yaratıkyorumcuyada iyi okumalar ,bol bilgi kazanması ,dileğiyle hayırlı cumalardilerim.....
 • Mehmet TokerMehmet Toker8 ay önce
  dursun,OSMAN vb gibi kendini çağdaş zanneden gerici yobazlar bir kere şeriatın ne manaya geldiğini biliyormusunuz? TDK Şeriat:'' isim, din b. (***) Kur'an'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku.'' Sen bunu nasıl talibana ışide eşitleyebiliyorsun bu nasıl bir ifriradır. Senin Şeriatı bu şekilde anlamana yol açan ışidi talibanı perde arkasında oynatanlarla senin o sefil zihniyetinin ideolojinin banileri farklımı zannediyorsun, yazıkki ne yazık
 • Rıfat Rıfat 8 ay önce
  Osman sen ve senin gibi tapınanların iktidara mı geleceğini zannediyorsunuz hala? iktidar senin gibileri bürokrasiden temizleyemiyorsa beceriksizliğindendir ama o günler de gelecek inşallah,sen hayal kurmaya devam et!
 • Ekmelettin İslamoğluEkmelettin İslamoğlu8 ay önce
  Bre gavat, laiklikle fetö aynı şeymi ? Laikliğin anayasada tarifi var ve hiç bir savcı o tarife tam ters bi yorum getiremeZ. Laik bi anayasada ve ya savcı-hakim tarafından hazırlanan her hangi resmi belgede mehdilik anlayışı varmı ?fetö alçağından daha büyük teröristsiniz !
 • Mehmet TokerMehmet Toker8 ay önce
  Bizim toplum olarak enbüyük zaaflarımızdan biri zanlarımızı ilahlaştırmak önyargılarımızın idrakimizi bloke etmesi sanırım.Lütfen okuduğunu ilk seferinde idrak edemeyen iki defa, iki defada edmeyen, üç defa okusun öyle yorum yapsın üç defadada anlayamayan anlayana kadar okusun öyle yorum yapsın idraka istidadı olmayana diyecek bir şey yok oda yorum yapmasın rica ederim.
 • AhmetAhmet8 ay önce
  Feto/cıa'nın önemli adamları (!) 15 Temmuz öncesi ve sonrası yurt dışına kaçtılar. ( kaçışlarına göz yumulduğunu düşünüyorum) Kalanlar da siyasi hayatına terfi ederek devam ediyorlar. Örnek mi ? Ankara, İzmir ve Balıkesir Belediye Başkan adayları (akp) kimler bakınız. Tarım bakanı, Turizm bakanı..? Daha sayayım mı ? Aslın da hepimiz, her şeyi biliyoruz. ...
 • emiremir8 ay önce
  ALIBEYCIM SENIDE...
 • Kafalar NetKafalar Net8 ay önce
  Toplum iki puttan birinin(FG) etkisizleştirmesini izledi, ...kırılmasını bekliyor.
 • SusmaSusma8 ay önce
  Susma, sustukca sira sana gelecekkkk...Evet herhalde siranin size geldiginizi anladiniz. Ergenkon vardi, 1000 yil sürecegini söyleyenler bos konusmuyorlardi. Ve sira sizde... Gecmis olsun...
 • dursundursun8 ay önce
  OSMAN/ Bakma bunların AKP ci kesilmelerine. Bunlar AKP yi gizli ajandalarını gerçekleştirmek için kullanıyorlar. Tıpkı komistlerin bir zamanlar CHP yi kullanması gibi. AKP bunu bilinçli olarkamı yapıyor yoksa bunları kullanıyormu bilemem. Kim kimi kullanıyor acaba. Sonuçta Bunların amacı AKP yi kullanıpTaliban ın istediği şeriatı kurmak. İŞİD den Taibandan farklarıyok. Ellerine fısrat geçsin kesmedik kelle bırakmazlar.
 • RmznRmzn8 ay önce
  Anayasaya dinimizi ve islami değerlerimizi güvence altına alacak maddeler konulmalı. Ve bu maddeler değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükmünde olunmalı. Aksi halde yarın olası bir chp iktidarında gene aynı problemlerle karşı karşıya kalırız , Allah korusun O zaman ülke felakete gider. Ama ne yazıkki bugün ülkemizdeki anayasa, laiklik denen dinsizliği, ateistliği güvence altına almıştır.
 • LütfiLütfi8 ay önce
  ...İnternette hiçbirşey kaybolmuyor.
 • ŞaşkınŞaşkın8 ay önce
  Ateş bacayı sarmış anlaşılan!..
 • Mustafa KöseMustafa Köse8 ay önce
  Yatağında elindeki bastonla binlerce kilometrelik mesafedeki savaşta müdahil olduğunun anlatıldığı ...
 • DoktorDoktor8 ay önce
  Sayın yazar ... alınız.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN8 ay önce
  ALLAH(CC) SİZE VE SİZİN GİBİ CESUR YÜREKLERE SABIR VERSİN.YAZILARINIZI OKUYAN İNSAN SAYISI ÇOK FAZLA.BU GÜZEL BİR HUSUS.ANCAK BUNLARDAN BİR KISMI ,BİR KESİMİN OLAYLARA BAKIŞINI SİZİN YAZILARINIZDAN ANLAMAYA ÇALIŞIYORLAR.YANİ ONLARDA SİZİ ÇOK ÖNEMSİYORLAR.YALNIZ BUNU YAPARKEN ,HEM ÖFKELERİNİ TATMİN HEM DE SİZİN MORALİNİZİ BOZMAK İÇİN ,EDEP VE İZAN DIŞI YORUMLAR YAPIYORLAR. BU BENİM GÖRDÜKLERİM VE SÜZGEÇTEN GEÇİRİLMİŞ OLANLAR.ONLAR BİLE BENİM ASABIMI ŞİDDETLİ DERECEDE BOZUYOR.SİZLERTAMAMINI GÖRÜYORSUNUZ VE BELKİ İÇİNİZDE FIRTINALAR KOPUYOR.AMA SABIRLA ÜSLUBUNUZU BOZMADAN YAZILARINIZI AYNI GÜZELLİKTE YAZMAYA DEVAM EDİYORSUNUZ.CUMANIZI KUTLUYORUM VE SİZLERİ RABBİM E EMANET EDİYORUM.
 • M Ali KM Ali K8 ay önce
  (seni mahrem imam aramış),telefonu dahi açmamış olsan dahi içeridesin,adaletmi?
 • vatandas sabri vatandas sabri 8 ay önce
  Sayin KOCAYUSUF rumuz bey sizi tebrik ederim .çok net olarak belirtmissiniz .aynen gazı. M.Kemal ve laikliği masa olarak kullanıyorlar .sorsan gazı kaçta Nerede, hangi savaşta gazı oldu diye 100 tane solyandançarkli takimdan bir tane bilen çıkmaz .
 • CECOCECO8 ay önce
  Siyasal İslamcılar Hz. Muhammet den 1000 yıl daha gerideler. O ortaçağda devrim yaptı. Sizler bilgisayarçağını yontma taş devrine dönüştürme çabasındasınız. Hala belgesi olmayan hurafeleriniçinde debelenip duruyorsunuz.Öğretilerinizin hiç bir orijinal değil. Belgesi yok. Peygamberimizden sonra gerici yobazların uydurduğu din diye yutturduğuhurefleri ısıstıp ısıtıp millete yutturma çabalarınız boşuna artık kimse yutmuyor. Kuranla yetinmeyip sarıldığınız en doğru hadis kaynağıdediğiniz Buhari ve TirmiziPeygamberden 200 yıl sonra yaşamış. Sokaklardan topladığı uydurma lafları hadis diye yutturmuş. 200 yıl sonra aktarılan sözlerin hangisi doğru olabilir. Bir şey daha var. Ayetlerinyazıldığı ağaç kabukları deriler kemiklerpapirüsler nerde. Niye bu orijinal ayetler ortada yokta Hz. Osman'ın 40 yıl sonra derlediği kuran var. Paygamberimizin sakla varkazağı var papucu var. Ama elinin değdiği üzerine kendi kalemiyle yazı yazdığı orjinal ayetlerin belgeleri yok. Hadi bu konuyu açıkla da marifetini görelim. Tutturmuşsun bir başörtüsü seviciliği laiklik düşmanlığı gazel okuyup yazar diye geçiniyorsun.
 • osmanosman8 ay önce
  Atatürk bu ülke topraklarında yaşayanlara Türklük bilinci kazandıran ayrıca Anadolu coğrafyasında İslamiyetin yok olmasını engelleyen yegane liderimizdir...
 • AydınAydın8 ay önce
  ... İSLAMDA ÖRTÜ VARDIR ANCAK SAÇ GÖZÜKMEYECEK ŞEKİLDE BAŞÖRTÜSÜ HİÇ BİR AYETTE YOKTUR. BAŞINI ÖRTMEYENLERLE İLGİLİ BİR CEZA DA YOKTUR. AMA HIRSIZLARIN ELİ BACAĞI KESİLİR. ADELETSİZ OLANLAR LANETLENİR. ... TV, İNTERNET AKILLI TELEFON DİYE BİRŞEY VAR. HERKES BURALARDAN GERÇEKELRİ ÖĞRENİP...
 • SenaySenay8 ay önce
  Yoklama cekiyor;sabrimizi test ediyorlar.kiziyoruz ama ha.
 • MisafirMisafir8 ay önce
  ... Kandırıldığını ... yaz
 • bilalbilal8 ay önce
  ... Erdoğanı, AKP, FETÖ kim kiminleydi, Allah bilmiyormu?..
 • Mehmet AliMehmet Ali8 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Mursi dönemi Mısır seyahatinde (2011), Mısır halkına yönelik LAİKLİK çağrısı yaptı. Kendi sözleriyle "Laik bir devlet yapısı dinsizliği değil, herkesin dinini inandığı gibi yaşamasının teminatıdır." dedi. Noktayı koydu sevgili Ali bey...
 • bilalbilal8 ay önce
  Yazınız eksik olmuş... Şehit, din, Kuran istismarı yapanları yazın... 
 • Alper Alper 8 ay önce
  Bu FETO dini aracsallaştıran bir örgüt tmm.Ekonomiyi yıkan,tefecilere,rantcılara,yalancılara,din istismarına neden yazı yok.
 • KocayusufKocayusuf8 ay önce
  Beyni, batılılaşma düşüncesiyle yıkanmış; içki, dekolte, dans, hayatın olmazsa olmazları haline gelmiş; din, iman, Kur'an, mukaddesat... yobazlık simgesine dönüştürülmüş; cumhuriyetçi(!), çağdaş(!), medeni(!) insan(!)larımızın kullanabileceği en uygun ideolojik silah, "laiklik"tir. Başka bir ifadeyle, haçlı ordularının "içimizdeki kuklalarının" maskesidir, laiklik... Yine başka bir ifadeyle, "laiklik, İslam Dünyasında/Toplumlarında uygulanan/uygulanmaya çalışılan, Dinsizlik-Dini'nin, çağdaş/modern adı"dır!...

Günün Özeti