Diplomanı nereden aldın Gamze abla?

04 Ocak 2019 Cuma

 

Üniversite imtihanına girmiş..

Hem de Diş Hekimliğini kazanmış..

İlginç; bitirmiş de..

CHP’den milletvekili olmuş.

Hatta şimdi Genel Başkan Yardımcısı olmuş..

Ama..

Bir metin verilip..

“Bu metne göre aşağıdaki soruları cevaplayınız” ile hiç karşılaşmamış olmalı..

Ki..

Üç gündür tartıştığımız Çanakkale’de okullarda öğrencilere tavsiye edilen kitap listesinden Cahit Zarifoğlu’nun bir kitabının çıkarılması.. Yerine Kemal Tahir’in argo ifadeler olan kitabının konulmasının benzeri bir olay.. Yeni bir senaryo ile hazırlanmış.. Milli Eğitim Bakanlığı’nı yeniden tufaya düşürmek için, bir soru önergesi verilmiş..

İlgezdi’nin soru önergesi şöyle başlıyor:

‘’Beşiktaş’ta bulunan Anadolu liseleri arasında ‘Beşiktaş Yarışıyor’ adıyla yapılan deneme sınavında sorulan bir soru başta veliler olmak üzere kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Bu soruda kullanılan dil ve terimler, ayrıştırıcı, kin ve nefrete sürükleyicidir.”

Ne imiş ki, “ayrıştırıcı, kin ve nefrete sürükleyen terim” diye merak ettim..

İlgezdi’nin soru önergesinde bahsi geçen, öğrencilere yöneltilen metni orjinalinden okudum..

Yahya Kemal Beyatlı’nın bir yazısından  alıntı yapılmış..

Sonra da altına, “Bu parçada boş bırakılan yere, düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir” diye sorulmuş..

Dikkat buyrun..

“Bu parçada” deniliyor..

Yani, "parçanın mantık bütünlüğünü esas alınız" deniliyor..

Belki “çocuklarımızı şaşırtmak mı istiyorsunuz” diye itiraz edenler olabilir düşüncesi ile..

Bir de fazladan..

 “Düşüncenin akışına göre” deniliyor..

Ve soru yöneltiliyor..

Bu tür sorularda..

Metnin içinde verilen bilgilerin doğruluğu-yanlışlığı tartışılmaz..

“Öğretmenin/öğrencinin, bu metinde anlatılan ifadeye katılıp-katılmadığı” tartışması yapılmaz..

O metin içinde, "mantıklı bir bütünlük gözeterek, soruyu cevaplandırınız" denilir..

Öğrencinin de..

Kendi düşüncesi, yazarın düşüncesine uyumlu olsa da, olmasa da..

Hatta..

Hayattaki gerçekler, o metinde anlatılanlarla uyumlu olsa da olmasa da.

Metnin içindeki ana fikri tespit edip, sorunun cevaplandırılması istenilir..

Bundan habersiz mi, yoksa hinliğine mi yapıyor bilmiyorum..

Gamze abla hemen itiraz ediyor..

“Soruya geçilmeden önce verilen metinde, şu şu ifadeler var, siz ne demek istiyorsunuz” moduna geçip, birden heyecan yapıyor..

Dur, Gamze abla.. Dur.. Biraz soluklan..

Heyecan yapma..

Metnin yazarı, Yahya Kemal Beyatlı..

Bu saatten sonra, ne Yahya Kemal Beyatlı’yı bulabilirsin..

Ne de o eserdeki bu anlatımı değiştirebilirsin..

O anlatımda, “Kendi kendime diyorum ki: Şişli, Kadıköy, Moda gibi semtlerde doğan, büyüyen, oynayan Türk çocukları milliyetlerinden tam bir derecede nasip alabiliyorlar mı? O semtlerdeki minareler görülmez, ezanlar işitilmez, ramazan ve kandil günleri hissedilmez” ifadeleri geçiyorsa..

Devamında da..

“Çocuklar, Müslümanlığın çocukluk rüyasını nasıl görürler? İşte bu rüya, çocukluk dediğimiz bu Müslüman rüyasıdır ki bizi henüz bir millet halinde tutuyor. Fazla medenileşen üst tabakanın çocukları ezansız yeni semtlerde alafranga terbiye ile yetişen (…) ve Türklükleri’ni hissedemiyorlar” deniliyorsa..

Ardından da.

“Soru: Bu parçada boş bırakılan yere, düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?” deniliyorsa..

Burda öğrencinin, “Şişli’de minare var mıdır, yok mudur” tartışması yapmasına gerek yoktur..

Bu yerleşim birimlerindeki çocukların, milliyetlerinden nasipleniyorlar mı, nasiplenmiyorlar mı tartışması yapmasına gerek yoktur..

Bunları söyleyen, Yahya Kemal Beyatlı..

Çocuklar, kendilerini, Yahya Kemal Beyatlı’nın yerine koyacaklar..

Siz isterseniz buna, empati yapma deneyimi deyin..

İsterseniz, “mantık bütünlüğü egzersizi” deyin..

Sonuçta..

Öğrenci, boş bırakılan yere, metnin yazarı kendileri imiş gibi..

Hangi şıktaki cümleyi yazmak doğru ise, o şıkkı işaretleyecekler..

Siz bu sorudan..

“Kin ve nefret söylemi” çıkartımı yapacak kadar olayı ideolojik noktaya taşıyorsanız..

Size göre de, cevap ihtimalini sunmuşlar..

Mesela..

b şıkkını işaretleyebilirsiniz..

Ne mi, b şıkkı?

Şöyle:

“b- Çocukların sütü çok temiz, karakterleri kuvvetli oluyor”

Öyle ya..

“Şişli, Kadıköy, Moda, camisi az olsa ne olur.. Ezansız olsa ne olur. Siz bunu dillendiremezsiniz.. Bunu dillendiren bir edebiyat ustasının eserinden parçayı alıp, mantıksal bütünlük kurulmasını hedefleyen sorulara da izin veremezsiniz” diyorsanız..

Cevabınızı da, “Çocukların sütü çok temiz.. Karakterleri kuvvetli oluyor” şeklinde, mantıksız bir cevap vermekte de hürsünüz..

Mantığınız bu kadar çalışıyorsa, illa doğru cevabı verme zorunluluğunuz da, yok hani..

**

Gamze abla, bakanlığa sorularını da sıralamış. Ben hem soruyu aktarayım.. Hem de bakanlık yorulmasın, muhtemel cevaplarını vereyim:

“Bu sınav ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?”

“Başlatılmamıştır. Düşünmüyoruz...”

Bu kadar net, bu kadar kısa..

Gamze abla devamında soruyor:

“Bu soru neden çocuklara sorulmuştur?”

Cevap net olmalı:

“Aslında sormaya, önce büyüklerden başlamalı idik.. Ama, siz bir şekilde diplomayı almışsınız.. Size sormamız ve bu sorudan böylesi çarpık çıkarımları yapan bir kişinin, üniversitede nasıl okuduğunu, nasıl bitirdiğini sorgulamamız gerekirdi...”

Biz hatırlatmış olalım..

Milli Eğitim Bakanlığı, Çanakkale’deki gibi, olayı ilgili ilçeye havale edip, sonra da “biz ne yaptık” şaşkınlığına yol açmamalı..

Eziklik kompleksinden çıkıp, “Biz bu soruyu soruyoruz. Siz iktidara gelin, siz istediğiniz soruyu sorarsınız” demeli.. Diyebilmeli..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AhmetAhmet6 ay önce
  Yani şu anda iktidar biziz böyle yapıyoruz diyorsun..o zaman iktidara gelen başörtüsü, cami ezan vb kaldırabilir diyorsun..iyi de neden geçmiş, mazlum vb edebiyatı yapıyorsun o zaman..
 • Eleştirinn yönü değişmeeeeeliii artık Ali BeyEleştirinn yönü değişmeeeeeliii artık Ali Bey6 ay önce
  Ne düşünüyorsun? Düşünüyorum.Yazılarınıza ara ara bakarım Ali bey. Sürekli muhalefet cephesini eleştiriyorsunuz.Bu ülkeyi Akp yönetiyor. Memlekette rüşvet,yolsuzluk,adam kayırma sınır tanımıyor.İsraf deseniz ooo almış başını gitmiş.Eğitim sistemi delik deşik oldu.İnsanlar çıkıpta özel elektrik dağıtım şirketini bile eleştiremez olmuş.Bizi soyup soğana çeviriyorlar fakat tek kelam edebilen yok.Bence artık şu chp yi felan bırakın.Onların kendine hayrı yok.Siz bizi yönetenlere biraz yönelin.Kaleminiz korkak olmasın.Eski cesur yazarları arıyoruz.
 • Ahmet fidanAhmet fidan6 ay önce
  Sayin KarahasanogluEndise etmeniz gerek yok. Şu anda eğitimde itik à d en AK Parti amele CHP is başında . Bakan Selçuk CHP nin arka bahçesi Anti İslamcıTE D in mensubu.Dahair kaç güoce MEB bütçesinden TED para aktardı.Geçmiş olsun.
 • Andullah zivaliAndullah zivali6 ay önce
  1978 ,de kilis kiz ogretmenligi yaptigi zamanchp okullara yazili emir gondermis,Ataturk haric turk buyuklerinin resimlerini yasaklamis sorusu ,acaba Ataturk turk deyilmiydi diye soruyor ,40 yil gecmis zaman asimina ugramistir,kime soralim cogu olmustur.
 • Mehmet Ali YıldırımMehmet Ali Yıldırım6 ay önce
  Kemalistler sistemi kurmuş.muhafazakarlarıda başına bekçi yapmışlar... 'şimdi siz kalkmış Efendi'nin kölesine hesap sormasınamı içerleniyorsunuz..
 • DemokratDemokrat6 ay önce
  ...Şimdi benzer şekilde bir metinde başörtülü hanımların ezik oldukları söylense sonra bu metne göre diye bir soru sorulsa bu terbiyesizlik ve bölücülük olmaz mı?
 • erden canerden can6 ay önce
  Selamunaleykum ali bey butun yazilarinizi begenerek okuyorum allah razi olsun amin
 • Sahnede skandalSahnede skandal6 ay önce
  Atesbocegi ercan,bodtanci,millet vekili yemini ile dalga gecti.her firsatda,milketin degerlerini asagilamayi,kendilerine gorev bilen,sozde sanatci bu sefer ,Turkiye cumhutiyeti devleti,millet vekili yemini ile dalga gecti darbukator,alkisladi.
 • atilla özdüratilla özdür6 ay önce
  Tatillerde İstanbul'a gelince dönerken Fatih'de evden çıkar tramvaylarla bütün şehri dolaşırdım, Sirgün baktım ki millet Şişli'ye doğru sel gibi akıyor. Merakla takıldım peşlerine. Şişli Camiine gidıyorlarmış meraksaikasıyla, yeni yapılmıştı ya, onun için. Şişli'de minare yoktu onu görunce sevinçten hayretle şaşırmışlardı. Şişli'den ötesi boş dut bahçeleri, bir Fransız hastanesi ve tramvay garajı ile azınlıkların meşatlıkları. GAMZE HANIM BUNLARI SİLMEZ DUYSA VE ÖĞRENSE DENE YAZAR Kİ:
 • EmekliEmekli6 ay önce
  ... bazılarıda ezanı orucu namazı biliyorlardıda memleketin hali niye böyle tecavüz hırsızlık gıybet zina öldürme faiz kumar tavan yapmışsa dinlenen ezanın tutulan orucun kılınan namazın faydası olabilirmi hadi onlarbu düşünce zihniyetiylehiç olmazsa günahlarına Allahı ortak etmemişler yazık yanlışa doğru diyebilecek kadar yüreği vicdanı bitmiş bir insan olmam olamam din bana merhamet ve vicdandır bazılarının din anlayışı beni bağlamaz bir atasözüyle her koyun kendi bacağından asılır
 • ihsanihsan6 ay önce
  ....
 • A.celil demirA.celil demir6 ay önce
  O ve onun gibiler memlekete yabancı oldukları için kendilerini direkt terórist cenazeleri başında ağlarken buluyorlar.
 • Ali ustaAli usta6 ay önce
  Yorumda ataiyis oldugunumu yoksa kulakdan duydugunumu neyi sacmaliyon, kurani birimi yazmis evet hemde kainatin sahibi izlerse inkarcilarin dibi.
 • aii usta aii usta 6 ay önce
  vallahi Müslümanlık böyle giderseneler olduğunu görüyoruz hırsızlık gericilik kılık kıyafet davranış kelle kesme sübyancılık bademleme hacı hoca istismarıbaşta dediğim gibi böyle giderse yeni nesil ne cami ararnede minare ateist ve deiste yönelmeler hızla devam eder gençlik ne yapsın biraz tartışalım deyince sen ayete kurana inanmıyomusunee inanmıyorum beni ikna et bunu birinin yazmadığınayanıt yok
 • Mustafa MankaloğluMustafa Mankaloğlu6 ay önce
  Niye böyle bir soru? Başka soru mu bulamamışlar?bunun savunulacak bir tarafı varmı? bu soruyu tersine çevirip sorsak ona da onay verecekmisiniz? bırakın bu şark kurnazlıklarını.
 • Mehmet AliMehmet Ali6 ay önce
  3 gün önce Türk Andına karşıyım deyip bugün Türkçü pozları kesmek ancak bizdeki Radikal İslamcılara yakışırdı. Sıkıntı yok biz 180 derece dönüşlerinize alıştık. Bilmeyenlere tavsiye, bir insan hem ümmetçiyim hem milliyetçiyim diyorsa kendiyle çelişiyordur. Kendi haline bırakın, zamanla düzelebilir. Tayyip baba inşallah seçimden sonra bu radikal unsurlar hakkında gereğini yapar.
 • osmanosman6 ay önce
  Biz demiyoruz muharrem diyor niye oylar çalındı diye yaygara çamur yapmayan yoldaşlarına ve paralelci kankalarına patolojik vaka diye
 • MehmetMehmet6 ay önce
  Kardeşim bırakın milletin.cocuklarinin üzerinden kahramanlıklarıCihadi sadece silaha indirgemek bu memlekete ihanettir.Elin adamı oturduğu yerden.seni vuracak silah yapıyor,radar yapıyor,görülmeyenuçak yapıyor siz.daha zarifoğlu diyorsunuz.Miili eğitimi radikal gruplara açarsanız böyle olur
 • bankacıbankacı6 ay önce
  gazetecilikten mi mezunsunuz Ali Bey?
 • LeventbayLeventbay6 ay önce
  Sorumu kalmadı... bırakın bunlarla bu ülkedeki gerçek sorulara cevap verin ne olacak emeklinin asgari ücretlinin durumu . Çokmu verdiniz kepçeyle geri alıyorsunuz . ... Bırakın sıradan insanlarla ugrasmayı
 • misafirmisafir6 ay önce
  Ne kadar aklı başında takipçin var.....:-))))
 • NİHALNİHAL6 ay önce
  Canan kaftancıoğlundan doktor Gamze ilgezdiden diş hekimi bana göre ikiside tırış ortak özellikleri CeHaPe yoksa meslekleri hem faal değil hemde iş yapmıyor.Tırışnavay işte.CHP yeverilen her oy bu gibileri zengin ediyor ön tarafa saftirik imamoğlu kılıçdaroğlu gibiler konuluparkadan bu gibiler kaymak yiyor bende bunların kaymağına kaymak çalamamRuh hastalarınıbeslemek bana mı kaldı.
 • irfanirfan6 ay önce
  Mandacı veya kadrolu kaoscu bir anlayışa sahip olmak ve bu anlayıştaki ulusal/küresel medyalara kutsal kitap gibi bakmakideolojikmidir ekonomikmidir genetikmidir bilmem?.
 • Sina SALIKSina SALIK6 ay önce
  Sağ ve sol diye bir şey yoktur ey Türk milleti. Amerika'da Rusya'da birlikte hristiyandır. Sağ ve sol ülkeleri bölmek için uydurulmuştur ki milletler güçlenmesin oyalansınlar diye. Unutmayın bu sağ ve solu temsil eden liderler her zaman aynı yere yani kapitalizme çalışırlar. Üsttekiler birlikte yer alttakiler birbirini yer. Formül budur. Ama hala inanıyorsunuz bu saçmalıklara ya hadi size kolay gelsin. Aslında istediğiniz her şey aynı. Ama bu kafayla asla ulaşamayacaksınız.
 • Mehmet YılmazlıMehmet Yılmazlı6 ay önce
  gamze hanımın partisi iktidarda iken, soruları onlar belirliyordu. şimdi ak parti iktidarda, istiyorlar ki, yeni soruları kendileri belirlesinler. Bu kafa bizi, "Soruyu, imtihana girecek öğrenciler belirlesin"e götürür..
 • Muhiddin DoğubayazıtlıoğluMuhiddin Doğubayazıtlıoğlu6 ay önce
  Meletli adıyla yazan kripto cumhurbaşkanı ile Kılıçdaroğlu aynı statüdeki İTİA 'dan mezun. Devlet Bahçeli de öyle. İftiran çemkirmeden ileri gidemiyor. Ali Beyi cesareti ise kriptolara düşmez. Ama Yahya Kemal'e laf edecek kadar düşünleri de sen gör.
 • Metin YakınMetin Yakın6 ay önce
  ... şimdi sıra denizde.. adamlığını göstersin. ama kaçmak yok.. senim adım, deniz. ben zaten adam değilim demesin. adamlık, erkeklikle kadınlıkla olmaz.. haydi görelim deniz, açlık mı sofuluğu bozdurur, yoksa haset mi?
 • AşitiAşiti6 ay önce
  Islami kesim bu kafayla turkiyeyi afganistana çevirse yine gam yemez. Şükür derler.
 • sadık karacalısadık karacalı6 ay önce
  bencede bu diploma işine birde derinlemesine gir?herkes koysun kapı gibi belgelerini,öle ona buna getirin şu diplomayı falan efelenmesi ile değil,ortaya koyacak ve üniversitede arkasında duracak!yoksa her işlem kadük sayılır,yok hükmünde sayılır ve ciddi suç olur!..
 • MeletliMeletli6 ay önce
  Ali Bey Cesaretin var ise aynı soruyu Cumhurbaşkanına da sor.
 • serhatserhat6 ay önce
  Eski leninci maocu stalinci gençlerin bir kısmı kemalist oldum diyor bir kısmı malum hdp de siyaset yapıyor
 • KOCATEPEKOCATEPE6 ay önce
  CHP MİLLET VEKİLİ ÖNCE OSMANLI'YA BAŞKENTLİK YAPMIŞ EDİRNE DE YUNANCAPANKART ASAN ve EDİRNE DEĞİL DE YUNANCA İSİM ZİKREDEN ADAYLARINI TARTIŞMALI.
 • GolgeAdamGolgeAdam6 ay önce
  6 7 Eylul olaylarini kimlerin azmettirdigini itiraf eden bir makale olmus
 • akitokuruakitokuru6 ay önce
  Doğrusu ben bu soru tarzını sakıncalı bulmadım, sizin diploma mevzuuna girmenizi sakıncalı buldum. Ancak şu da var, sizin de karşılaşmak istemediğiniz soru metinleri ve tarzları da olabilir, en azından benim aklıma geliyor. Anlaşılan Gamze abla velilere tercümanlık etmiş, size de edebilirdi Ali abi
 • AliAli6 ay önce
  Aile bakani hemen bu kariyi arayip gecmis olsun dileklerini ilettimi acep? Bir kisim akpartili siyasetciler oylarini aldiklari kitleyi unutup din düsmanlarina yalakalik yapiyorlar ama cirilciplak bile gezseler onlardan oy alamazlar tepemizi attirmayin yeniden refah deriz
 • ihsanihsan6 ay önce
  arka kapıdan mezun olmuş belli
 • hatice sarıhatice sarı6 ay önce
  helal olsun adamsın ya. şu aşağılık komplexi öldürecek. bu karı gidip eşinin üçkağıtçığıyla yaptırdığı rezidanslarınd a cenazelerine katılarak ağladığı teröst domuzlar için zırlamaya devam etsin. aşağılık yaratık utanmadan hala böğürüyor. yahya kemal de ne güzel tespit yapmış. gocunmuştur karı
 • denizdeniz6 ay önce
  Ali bey senin ve şurekanın karnesi kıyak ...
 • SabahSabah6 ay önce
  Ne oldu sabah akşam içip baba parası yiyen Yahya Kemal e mi sarıldın şimdi kardeş keşke önce bir araştırma yapsaydın ayyaş dediklerinden medat ummasaydın.
 • görkemgörkem6 ay önce
  milyonlarca emeklinin hayal kirikligini, hüsrana ugrayislarini dert edinecegine, Gamze diye bir kadini konu ediniyorsun!..Senin elbette tuzun kuru:)))ancak biz emeklileri üzüyorsun muhterem!..
 • ŞenerŞener6 ay önce
  Allah razı olsun. Az bile yazmışsınız. Müslümanım diyenlerin içini cız eden bir konu. Zorunlu din derslerininin kaldırılması için başvurular bile yapıldı bu memlekette. Ama yeniyıl-noel etkinlikleri ismi ile çocukların zehirlenmesine sesini çıkarmayanlar, din geçen hertürlü konuda borazanı öttürüyor. Sorsanız: müslüman.
 • YaziyorumYaziyorum6 ay önce
  Garip kardes dizi yapicilari,halkin guzel yasantilarini konu yapmaz ilgi uyandirmaz oyle cirkef kurgu hayal sanaryo yaziyorki insan en yakinindan supeleniyor bunlarin hepsi toplumda olmayanbuna marjinal asri uc bir kumasin kenari bazan bal yedirir bazanda sokan ari bakarsin genc bayan olmus kokana kari bazan barda calisan kadini gosterir namuslu musluman kotu yola dusmus seytanin yardimcilari toplumun yikicilari anlamak zor buna sanatci deniyor ahlaki yikmak icin birde boyle deniyor.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN6 ay önce
  ŞU FANİ DÜNYADA ÇOĞUNUN DERDİ "PARA" İKEN.SİZ CAMİDEN MİNAREDEN ,MANEVİYATTAN BAHSEDİYORSUNUZ. ADAM KALKMIŞ ALACAĞI MAAŞI SORUYOR.HEM DE BU YAZINIZI OKUDUKTAN SONRA BUNU YAPIYOR.BAZILARI "SİZİNKİLER-BİZİMKİLER "MODUNDAN HİÇ ÇIKMIYOR.SİZİNKİLER KÖTÜ,BİZİMKİLER İYİ,TERANESİNİ OKUMAYA DEVAM EDİYORLAR. BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN AYNI ŞEVKLEDOĞRULARI YAZMAYA,BULANMIŞ İDRAKLERİ DURULTMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ YA,SİZE HELAL OLSUN DİYORUM.SABRINIZA HAYRANIM.ALLAH(CC) YOLUNUZU AÇIK EYLESİN.
 • LütfiLütfi6 ay önce
  Gamze ablanın diplomasını ne güzel irdelemişsiniz.Çok çesur bir yazarsınız.Eminim yarınki yazında başka birine ait tartışmalı diploma konularınada girersin.
 • YaziyorumYaziyorum6 ay önce
  allahin emrini kabenin onemini bilmeyen gormezmisin,yuruyemeyen insanlar basustunde tasiniyor ayrica para verip tavaf ediyor gordunmu hic bisiket kosu ve tasitka kabeyionemini bilneyen,namazada spor diyenler Allaha cevap veremiyecekler burda deyil Ahiretde gorecekler yeni dogan cocugun kucuk dunyasindanbu dunyaya gelisine sahit oluyoruz Ahiretde,de bizleri bekledikleri kesin en cokda,halikimiz yaraticimiz,Allahimiz.
 • Kocasolak Kocasolak 6 ay önce
  Hocam bunlara CEVAP vermeye dahi değmez, it ürür kervan yürür. Bunlara cevap verdikçe SALDIRIRLAR.
 • adem şenadem şen6 ay önce
  Dün iş cıkışı pazara ugradım , inanın herkesin dilinde bu konu vardı sayın Ali bey .Bir kere daha halkın hislerine tercüman oldunuz.Allah yar ve yardımcınız olsun.
 • Adil CevazAdil Cevaz6 ay önce
  Harbiden karakayasin bazıları diplomaları nereden aldıysa o'da oradan almistir.Senin mahallende onbinlerin böyle diplomasi var ,yazsana bir günde onları.SU GERCEK Kİ SİZİN ALLAHTAN VE HUKUMLERİNDEN KORKUNUZ YOK.
 • Bir garipBir garip6 ay önce
  ....
 • Bir garipBir garip6 ay önce
  Genclerimiz tv dizilerindeki kahramnlara ozeniyor. Dizilerde eline silah alan adam olduruyor.Bu kisiler bazen bir knunsuz isler yapan bir ailenin ferdi oluyor.Belki sizin yazinizla bir ilgisi yok ama bu dizilerdeki takir takir adam oldurme sahnelericocuklarimzin genclerimizin kendi adaletimi kendim saglayabilirim fikrini uyandiriyor.Istemedigimiz olaylara sebebiyet veriyor.Cocuklarimiz okusun dogruyu yanlisi kendisi bulsun ama lutfen bu adam oldrmenin basitlestrildigi kutsandigi dizilere bir crki duzen verilsin.Ayrica Dallaslara donen aile kavramini yok eden diziler de.
 • 28 Şubat28 Şubat6 ay önce
  Bu soruların mantıksız ve ayrıştırıcı olduğunun siz de farkındasınız fakat anlamsız bir biçimde biz yaptık oldu olmalı olmak zorunda olacak diye tutturmusssunuz. Bu soru Reisin bu konudan bahsetmesinden hemen sonra hazırlanmış olması kraldan çok kralcilik değil mi?Yahya Kemal bir bahane amaç bagciyi dövmek çünkü Reis öyle dedi değil mi?Sizleri adam zannettik senelerce okuduk takip ettik.Anladik ki siz de para para para diyenlerdensiniz
 • Rasim DUMANRasim DUMAN6 ay önce
  Evet, Millî Eğitim Bakanlığımız gayet cesûr ve kararlı olmalı, böyle yüzsüz ve arsız sataşmalara, gereken cevâbı, hızlı, net ve sert bir şekilde ve soru sahiplerini de tâhkir ve istiskal ederek vermelidir.
 • zeynepzeynep6 ay önce
   ....Seviyorum çeşitliligiyle vatanimi .
 • VatanYahutSilistreVatanYahutSilistre6 ay önce
  Enflasyon= %20Memur maaş zammı=%10,7"...Hedefleri tutturduk...." Hadi sayın yazar bi zahmet aşağıdaki soruyu yanıtlayın!Yukarıdaki veriler bize ne ifade ediyor?a- Ce-Ha-Pe 68 yıldır iktidar değil ancak bundan Ce-Ha-Pe sorumlub- Dış güçler olmasaydı zam çok daha fazla olurduc- Benim başörtülü bacım...d- Bay Kemal zaten hesaptan hiç anlamaze- Dindar kesim hep mağdur,hep mağdur
 • emiremir6 ay önce
  ALI ABISI BU KADININ DIPLOMASI MOHOM DEELLL,SENI SORUN VALLA COKKK GUZEL SIKIYORSA VARSA YUREGIN CESARETIN BASIN ANLAYISIN COK SEVDIGIN AKP BASKANINA SORSANA NE ZAMANDIR SUPHELENIYOR HALK VARMI DIPLOMA YOKMU
 • KOÇKOÇ6 ay önce
  Üniversitede iken ziya gökalpin dinde türkçülük sorusu soruluyordu. Ve ilgili ders hocasının her yılki klasik sorusuydu. Olumsuz cevap veren arkadaşım dersten kalmıştı.
 • ayşe gülayşe gül6 ay önce
  çok güzel bir soru. evet şimdi bizim zihniyetimiz iktidar da ve istediğimizi sorarız. onlar da çalışsın gelsin onlarda istediğini sorsun ;tabii gelebilirler ise.
 • MustafaMustafa6 ay önce
  Bazı İslami okullarda şu soruyu soruyor. Bisikletle Kabe'nin etrafını ne kadar zamanla dolaşmayı tamamlarsiniz. Sadece laikler değil paranın müslümanları da aynı .
 • KorayKoray6 ay önce
  Alicim sen once kendinle barisiver bi zahmet. Hayata bakisin 100 de yuz degicektir ve eminim daha mutlu, neseli bir kisilige kavusup, yapici, birlestirici, kin ve nefretten uzak, insanlik isleyen yazilar yazabileceksin.. Iyi gunler arkadasim.
 • Mehmet YilmazMehmet Yilmaz6 ay önce
  Iste tam da bu zihniyet yuzunden egitim yerlerde surunuyor.. siz iktidara gelin siz istediginiz soruyu sorun ne demek!! Egitim iktidara ya da politik ruzgara gore degismez..bu kafayla cocuklarimiza gercekten yazik oluyor..
 • ŞenolingŞenoling6 ay önce
  Ali Bey bu ayrıştırıcı bir söylemdir. Aynı soruyu İstanbul’un falanca semtlerinde yetişen çocuklar çağdaşlıktan uzak, yeni fikirlere kapalı, hurafelere inanan bireyler olarak yetişirler diye sorsalar razı gelir miydiniz? Şu dönemde soracak başka soru mu yoktu? Ben bu sorunun maksatlı sorulduğunu düşünüyorum. Soru tam tersi şekilde sorulmuş olsaydı ben sizin burada bu ne biçim soru diye neler yazacağınızı tahmin edebiliyorum.
 • görkemgörkem6 ay önce
  Evet biz emekliler hüsrana ugradik sen Gamze ile ugrasiyorsun... Asgari ücretten maasimiz daha az.. biraz vicdan!

Günün Özeti