Cumartesi Anneleri.. Katil aranıza sızmış olmasın!

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Çocuklarını, eşlerini, babalarını kaybedenlere tek sözüm yok..

Ama onların sırtından, dindar insanları hedef alanları deşifre etmek de, boynumuzun borcu..

Onun içindir ki..

Hukuk Fakültesinden sınıf arkadaşım, Av. Ömer Bozoğlu’nun son yaşananlar üzerine yaptığı paylaşımın bir bölümünü, kendisine harfiyyen katıldığımı belirterek aktarayım:

“CUMARTESİ ANNELERİ EYLEMİ HAKKINDA DÜŞÜNDÜKLERİM

Biz insanız ve Müslümanız; 

Temel vasfımız merhametli olmamız, zalime karşı mazlumun yanında olmamız, öç almak ve zulmetmek için değil sadece zararı def etmek için Cihad ederiz. Hesabı İlahi adalete bırakırız. İnancımızın temeli barıştır, İslam Barış demektir. (..)”

Cumartesi Anneleri’nin özdeki taleplerine kulak verilmesini hatırlattığı paylaşımını, Av. Bozoğlu şöyle bitirmiş:

“Bütün insanların bir daha bu ve benzeri acılar yaşamadan, bayramlarını gerçek mutluluklarla yaşaması dileğiyle...”

Cumartesi Anneleri’ne temeldeki bakış açımızın bu olduğunu hatırlattıktan sonra..

Gelelim, Cumartesi Anneleri üzerinden dillendirilen söylemlere..

Birisi oyuncu imiş.. Mert Fırat imiş, adı soyadı..

Cumartesi Anneleri’ni, ne kadar tanır, şikayetlerinin ne olduğu konusunda ne bilgisi vardır, bilmiyorum..

Ama birçok solcu medya organının ve sosyal medyadaki sol tandanslı isimlerin Mert Fırat’ın paylaşımını aktarmalarından anlıyorum ki..

O çevrede kendisi pek bir ihtiram görüyor..

Öyle ise, buyrun bakalım, Cumartesi Anneleri’nden ne kadar haberdar?

Paylaşımı şöyle:

“700 hafta kaç yıl eder?” diye girmiş söze..

“Siyaseti bir tarafa bırak, kendine sor; her güne evladının yüzünü tekrar görmek umuduyla uyanan bir anne, 14 yılın ardından artık kemiklerine razıyken, dayak yiyor bu adil midir? Yalan, riya, acısını bilmediğin anneye yetmiyor, gerçek bir cevap verilmeli!” diye devam etmiş..

Cumartesi Anneleri’nin dramını, “700. hafta buluşması” başlığından hareketle..

Oynadığı dizinin muhasebecisine hesap yaptırarak bulmuş olmalı ki..

“Bir anne, 14 yılın ardından artık kemiklerine razıyken ..” diye anlatıyor..

Mert Fırat’tan aktarım yapan bir tane akıllı solcu da çıkmıyor..

Bir tanesi demiyor ki..

“Mert.. Madem bu işleri bilmiyorsun.. Bari bizi rezil etme.. 700. hafta dediysek.. Birbiri ardına 700 hafta değil.. Buluşmanın sayısı 700.. Arada engellemeler oldu.. Ertelemeler oldu.. Toplanamadıklarımız oldu.. 700 haftayı, bir yıl 52 hafta olduğuna göre.. ‘700’ü böl 52’ye.. Yuvarlak hesap 14 yıl eder.. Demek ki, bu anneler, 14 yıl önce bu etkinliğe başlamışlar.. 14 yıldır çocuklarının kemiklerini arıyorlarmış’ diye yorumlarsan.. Kendini de rezil edersin.. Bu topluluğu da rezil edersin!”

Cumartesi Anneleri’nin, 1980 darbesinden hemen sonra gözaltında kaybolanlar, öldürülenler.. 

1990’lı yılların başındaki faili meçhul cinayetler silsilesinde kaybedilenler olmak üzere.. 

1980-1995 arasındaki dönemde faili meçhul ölümlerde yakınlarını kaybeden annelerin buluşması olarak başladığını..

İlk buluşmanın 1995’de olduğunu..

“Cumartesi Anneleri”nin, aslında 1980’de işkencelerde öldürülenler için 38 yıldır.. 1990-1995 arasında kaybettirilenler için ise.. 25 yıldır çocuklarını aradıklarını, hatırlatmıyorlar..

“Mert Fırat dedi ki..” diye başlıyorlar..

“Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yapılan polis müdahalesine bir tepki de oyuncu Mert Fırat’tan geldi” diye devam ediyorlar..

Ve tam bu noktada.. Bize sormak düşüyor.. Mert Fırat’ın paylaşımı, acaba bilinçli bir saptırma olamaz mı?

Nasıl?

Şöyle..

“14 yılın ardından artık kemiklerine razıyken” şeklindeki bir yaklaşım.. 

2018 yılında dillendirildiğine göre.... 

Bundan 10 yıl sonra. 20 yıl sonra bu haberleri okuyan insanlar..

“2018’de, oyuncu Mert Fırat’ın anlatımına göre..  14 yıldır anneler çocuklarına hasret olduğuna göre. Çocukların kaybolma tarihi 2004 olmalı.. 2004’de kim iktidarda idi? AK Parti.. Demek ki.. Cumartesi Anneleri, AK Parti iktidarda iken kaybedilen, kaybetttirilen, öldürülen çocuklarını arıyorlarmış” diye düşünmezler mi?

Düşünürler..

Böylece ne sağlanmış olur?

1980 darbecilerinin öldürdüğü insanların katilleri..

1990-1995 arasındaki dönemde, SHP-CHP’nin iktidar ortağı olduğu dönemde öldürülen insanların katilleri..

AK Partililer gibi gösterilmiş olunur..

Bu, kimin işine gelir?

O çocukların katillerinin..

Gözaltında bu ülkenin çocuklarını işkence ile öldürenlerin..

Böylece, kendilerini gözlerden uzaklaştırmış olurlar..

Faillerin, başkaları olduğu şeklinde bir algı oluşturmuş olurlar..

Onun için diyorum..

“Cumartesi Anneleri.. Katiller aranıza sızmış olmasın!” diye..

**

Bir somut örnek daha..

Cumartesi günkü olaylar ile ilgili olarak facebook’ta yapılmış:

“1997’de Ahmet Şık’ın fotoğrafladığı annemin Galatasaray Meydanı’ndan sürükleniş anının aynısını bugün Hayri Tunç görüntülemiş. O günden bugüne hiçbir şey değişmedi. 1997’de iki kuşak olarak gözaltına alınırdık, bugün üç kuşak gözaltına alındık.”

1995’den bu yana.. 23 yıldır süren bir buluşma.. 700. buluşma yaşanmış..

Bu buluşmaların büyük bölümü, polis müdahalesi ile sonuçlanmış..

Bu dönem arasında, DSP’li hükümet olmuş.. ANAP’lı hükümet olmuş..

Ama ne hikmetse..

23 yılda, bir 1997 zikredilmiş.. Yani Refah Partisi’nin iktidarda olduğu yıl.. Bir de 2018.. AK Parti’nin iktidarda olduğu yıl.

Bu ne demektir?

Bu şu demektir:

Gözaltında ölen çocuklarını arayan annelerin arasına, katiller sızmış.. Katiller, artık insan öldüremedikleri 1997’nin Necmettin Erbakan Başbakanlığındaki hükümetten şikayetçi oldukları için.. 2018’deki Tayyip Erdoğan’ın başkanlığından şikayetçi oldukları için..

Bu yıllarda annelerin gözaltına alındığını yayarak..

Faillerin de.. 

Sanki 1997’deki iktidar.. Ve 2018’deki iktidarmış gibi görüntü vermek istiyorlar..

Böylece..

Kendilerini gizlemiş oluyorlar..

Katiller, “Cumartesi Anneleri”nin arasına sızıp, onlara, “Katiller bak şurda” diyorlar.. Zaman zaman, onlara da bunu söyletiyorlar..

Bilmiyorum, acılı anneler, bana kulak verir mi?

Katilleri, yanlarından uzaklaştırırlar mı?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Türkiye Türkiye 15 gün önce
  İlginç Adem ŞenerMert
 • Çoban Eze Çoban Eze 10 ay önce
  Sayın yazar, bugün play gazetelikte gezinirken kız kardeşler kenetleniyor başlıklı haberi tıkladığımda içeriği beni şoke etti. Bahsettiği yalnız_yürüme adlı bir twitter konusuydu, her hangi bir sosyal medya hesabı kullanmadığım için tam olarak inceleme yapamadım ancak başörtüsünü hayatından çıkaran kadınların sözde deneyimleri ve acıklı hikayeleri paylaşılarak başörtüsünün ne kadar kötü bir psikolojiye neden olduğunu anlatarak nefret duyguları körükleniyor. Konuyla ilgili bir haber ya da yazı bekliyoruz acilen. Saygılar.
 • nonamenoname10 ay önce
  Pendikte parkta oynarken sırtından vurulan çocuk ve vuran kişinin serbest bırakılmasıyla ilgili düşüncelerinizi çok merak ediyorum, birazda sosyal gerçeklere değinirseniz çok seviniriz . Adaletle ilgili bir sorun sonuçta sizin uzmanlık alanınız
 • ali namlıali namlı10 ay önce
  Tamam , dedikleriniz doğru da bunlar kasıtlı olarak mı yoksa cehaletlerinden mi böyle yapıyorlar? Bence biraz cehalet kokan ve biraz da tesadüfen oluşan durumlara siz de maşaallah balıklamaatlıyorsunuz!
 • hercaihercai10 ay önce
  Annelerin duygularını istismar edenler, sonuna kadar haklisin.
 • ErdoğanErdoğan10 ay önce
  GERÇEKTEN TEBRİK EDİYORUM İNCE FİKİR VE ALGI OYUNUNU AÇIK BİR ŞEKİLDE BİZE ANLATTIĞINIZ İÇİN YANİ ADAMLARIN ÇOCUKLARININ KATİLLERİDE KENDİLERİYLE BERABER BAĞIRIYORLAR MEYDANLARDA ASLINDA O ANNELER BİR UYANSALARA GÖRECEKLERKİ KATİLLER ZATEN YANLARINDA AMA HER ZAMANKİ USTALIKLARIYLA CAMBAZA BAK OYUNUNU OYNAMAYA DEVAM EDİYORLAR SUÇLARINI ÖRTBAS ETMEKTE İFTİRA ATIP MÜSLÜMANLARI SUÇLAMAKTA ÜZERLERİNE YOK
 • Kürt şamil Kürt şamil 10 ay önce
  .... Cumartesi anneleri aralasina tansu çiller, mehmet ağar , ve perinçek sızmış...
 • Mehmet CoşkunMehmet Coşkun10 ay önce
  Kardesim savunda hergunde pohpohlanmazki bizi yonetenler gokten inmis gibi yanlisida savunuyorsunuz dogruyuda savunuyorsunuz adaletli olun diyorum kotu birsey demiyorum
 • Annelerin duygularını istismar edenlerAnnelerin duygularını istismar edenler10 ay önce
  Cennet annelerin ayağı altındadır hadisi islamın annelere bakışının en açık ifadesidir...Cumartesi anneleri 80 ve 90 lı yıllarda faili mechul olaylarda kaybolan çocuklarının akıbetlerini ğğrenmek istiyorlar destekliyoruz...karşı çıktığımız annelerin acılarından bihaber malum azınlığın bu acıları kendi çıkarları için siyasi malzemeye dönüştürmeye çalışmalarıdır...samimiyetten uzak merhametten uzak kısaca toplumdan uzak ne idüğü belli olmayan bu azınlığın tüm değerlerimize saldırmasıdır...şayet samimi olsalardı Diyarbakır da çocukları Pkk tarafından kaçırılan annelerin sesine de kulak verir ve onlarla da dayanışma içinde olurlardı...ama nerdeeee...hayatları insanların sorunlarını istismar etmek üzerine kurulmuş bu azınlık sırayı Cumartesi annelerine getirmiş gözüküyor ve pası Chpkk vererek yetersiz bakiye KK yı öne çıkarıyor..anneler siz Ak Partiyi protesto edeceğinize Chpkk yı protesto edin...edin de bizlerde sizinle birlikte olalım...çünkü Ak Parti iktidarında faili mechul YOK ve Ak Parti tüm tehditlere rağmen darbeciyi de işkenceciyde adalet önüne çıkarmayı başardı...bunun için Türkiye de işkence de bitti faili meçhulde bitti
 • AliAli10 ay önce
  Bunun bir kışkırtma olduğunu iyi biliyorum bu olayın 80 yıllara dayanıyor onuda biliyiyorumadelti savunacaksak kim ne olursaolsun adeleti olacagız düşüneceğiz ve yaşayacagız Bu Bize ALLAH'IN Emri birilerin avkatı değiiz
 • CanCan10 ay önce
  Nur hanım sonuçta 700 kere buluşma gerçekleşmiş Ali bey bunu kastetmiş, demek istenen 700 kere buluşma gerçekleşiyor ama bi kere daha bu konuyu daha önce dile getirmemiş ve buluşmalara katılmamış biri çıkıp bu konuyla ilgili sorun üzerine eğilmek yerine mert firat paylaşımından başka seyler çıkarmaya gayret ediliyor, keşke bunun yerine cumartesi anneleri icin bi iki kelam edebilseydi
 • BuğuBuğu10 ay önce
  Adalet arıyorlarsa yanlarına aldıkları insanlara dikkat etsinler
 • BuğuBuğu10 ay önce
  O kadınlar samimiyse yanlarına aldıkları insanlara dikkat etsinler örneğin sizde hiç samimi değilsinizali rumuzlu bey
 • NurNur10 ay önce
  Alibey 700 hafta olmadığını ifade etti yazıyı bir daha oku bu olay prrovakasyon kokuyor hele işin içinde mert fırat varsa bu millet artık yutmuyor 80 lerde olanlarıak partiye mal edemezler o kadınlar kullanılıyor ülkeyi germeye çalışıyorlarrahat batıyor bunlara tınlamayacaz
 • Sayın hocamSayın hocam10 ay önce
  Sayın hocam gerçekten bir gün olsun cumartesi annelerinin yanlarına gidip de sorunlarına bizatihi tanık oldunuz mu . onlar için dua edip elinizden geldiği kadar yazilarinizda yer vermeye çalıştınız mı.ben sizi yıllardır okuyorum hiç öyle bı yazınıza denk gelmedim.pardon ya iki gündür yazıyorsunuz.ama daha çok onların dertleri için değil akp yıl savunmak üzerine yazilariniz.bi kere de onları gözaltına alan aldıran astini üstünü elestirdiginizi de görmedim.o kadınların yaka paça gözaltına alınmasına en ufak bir ses cikarmadiniz.yazdiklarnizin çoğuna katılmama rağmen bu konuda maalesef sınıfta kaldınız.iktidar borazanligina soyundunuz.tamam haklısınız faili meçhul kere konusunda akp nin bı parmağı yok bunu herkes biliyor.ama bu toplantıyı engelleme hele hele bu gözaltı da neyin nesi.bu konuda tek satır yazmadiniz.haksizlik karşısında susan dilsiz şeytandır.yazik...
 • mm10 ay önce
  Bunlar kediye hormonlu mamaları yedirip yedirip şişmanlayınca da diyet yaptırırlar. Adı da hayvanseverlik olur.
 • İkrarİkrar10 ay önce
  Mehmet beyilla ulke olarak deyil aile olsun dost arkadas olsun bir kelime ile izah edeyim bunu sahsen yasiyorum o kadar haksizliga ugruyoruminsanlarin menmun etmek zor her istediklerinde istekleri olmazsa butun tokulukleri sayiyir diyorum bunun icinde hicmibir iyiligim yok burda iyilik unutuluyor bunun adina afedersin nankorluk deniyor belki rasladin veya sahit oldun kavga eden iki kisiden guzel somu soyluyor yoksakufur hakaret ,mi soyluyor oda yetmez gibi silahini cekipoldurebiliyor ben dogru bildigimi savunuyom bunca suclayanlar arasinda savunanlarda olsun
 • Mehmet CoşkunMehmet Coşkun10 ay önce
  Ikrar denilen yorumcu herseyi savunmak zorundamisin ...
 • AliAli10 ay önce
  Ali bey .tam yediyüz haFta o insanların yanına hiç gittinmi?
 • İkrarİkrar10 ay önce
  Selam ve dua ile sayin ali hocamcumartesi annelerine destek verenmert firat 1985 ,1990 lardaki karanlik faili mecul olarak duyardik nasretdin merhum birsey ararken komsusu merak eder ya komsu ne ariyorsunnasretdin hoca der,yuzugumu kakbetdim onu ariyom ,komsusu nerde kayip etmistin ,der nasretdin hoca ,samanlikda kayip etmistim .madem ,samanlikda kayip etdinse nicin burda ariyorsun. Nasretdin hoca derki orasi karanlik burasi ise aydinlik komsusu yuzugunu nerde kayip etdinse orda araburasi aydinlikda olsa bulamazsin bilmem anlata ,bildimmi oyuncu mert firat her oyunagelme
 • karahasankarahasan10 ay önce
  valla söylecek söz yokkarahasan. yukarda ALLAH var. karahasanoglu gelsin bir tanısın o insanları bir kez onlara oturupo adalet arayısını gözlemlesi. devlet edikleri ali veli olmadıgına göre sorun akp veya digerleri degil. yazar kendiside gercegi görmüş ama sözmeyegücü yetmiyor. eger 80 yasındaki insanlara kolluk kötü davranırken vicdanları rahatsa....İslam dini barış ve adalet dinidir. ve adaleti istemekte farzdır.

Günün Özeti