Veliyi sorumluluk almaya ve işbirliğine davet

11 Nisan 2019 Perşembe

Geçen hafta Gebze Atatürk Anadolu Lisesi’nde müdür başyardımcısı Necmettin Kuyucu, bir öğrencisi tarafındanbıçaklanarak şehit edildi. Notları kötü olan ve arkadaşlarına kaba davranıp disiplin cezası alan 11. sınıf öğrencisi, öğretmeninin boynuna ve sırtına 18 bıçak darbesi vurdu. Öğrenci okulda yatılı kalıyor, ailesinden uzak.

Eğitimciler olarak kafamızı ellerimiz arasına alıp düşünmemiz ve çözüm üretmemiz şart. 11 sene bu öğrenciye ne öğrettik ki öğretmeninin katili oldu? Eğitimin içeriğini ve metotlarını gözden geçirmemiz lazım. 

Veliler sorumluluk almaya ve işbirliği yapmaya çağrılmalı. Okul aile birlikleri okullara ekonomik katkıdan başka şeyler yapabilmeli.

Öğrencilere karşılaştıkları problemlerin çözümünde psikolojik ve pedagojik destek sunulabilir. ABD’de bir İngilizce öğretmeni olan Erin Castillo öğrencilerin ruh sağlığı ile ilgilenmeye ve onlara destek vermeye başlamış. Her hafta öğrenciye kendini nasıl hissettiğini soruyor: Öğrenci psikolojisini renklerle ifade ediyor: 

Sarı-mutlu, kırmızı-öfkeli, yeşil-sakin, mor-canavar, pembe-huzurlu, mavi- moralsiz vb. 

Öfkeli ve moralsiz öğrencilerle sohbet ediyor ve onlara rehberlik ediyor Erin Castillo. 

Öğrencilerimize zaman ayırmak, onların psikolojik ve ruhsal dünyası ile ilgilenmek, onlara daha fazla rehberlik hatta velileri ile işbirliği yapmak birçok problemin çözümüne katkı sağlar.

Karaman Dr. Sadık Ahmet İlkokulu sınıf öğretmeni Burhanettin Saygılı, örnek alınması gereken bir çalışma yapıyor. Velilerle bir araya geliyor, birlikte eğitim ve motivasyon kitabı okuyup yorumluyor, eğitim konusunda velileri bilgilendiriyor. Öğrencilerini daha sorumlu, daha bilinçli ve daha başarılı yetiştirebilmek için velilerle birlikte çalışmalar yapıyor. 

Burhanettin Bey, birinci dönem velilerle Prof. Sefa Saygılı’nın Çocuk Psikolojisi kitabını okudu. İkinci dönem Başarıya Götüren Yol kitabımı seçmişler, okuyup yorumluyorlar. 25 Nisan’da kitabı velilerle birlikte yorumlayacağız, Karaman’a davetliyim. 

Veliler çocuklarını seviyorlar, onları hayata daha iyi ve nitelikli hazırlamak için gayret ediyorlar. Çocuk onların, sorumluluk almak da hoşlarına gidiyor. Doğru eğitim metotları konusunda yeterince bilgisi olmayanlar bulunabiliyor. Bu konuda öğretmenler, velilerle birlikte kafa yorup birlikte çalışırsa verimlilik artıyor. 

Başarıya Götüren Yol’u okuyan bazı veliler, oldukça ilham verici fikirler kaleme almışlar. Örnekler vereyim:

“Bu kitapla tanışmama vesile olan Burhanettin Hoca’ma teşekkür ederim. Hayatta tesadüfe inanmadım. Her şeyin bir zamanı ve bir sebebi vardır. Kitabı elime alınca işte aradığım pusulayı buldum diye düşündüm. Eve gidince oğluma kitabı birlikte okumak için ricada bulundum. İlk önce o okuyacak, beğendiği satırların altını çizecek, sonra ben okuyacağım ve birlikte kafa yoracağız. Okuma saatine hazırlanıyorum.” ( Zeynep Hanım)

“Bazı konularda ümidimi yitirmek üzereydim. Çocuklarım hayata dair ümitlerini kaybetmişlerdi. Bir anne olarak bu durum beni üzüyordu. Kızım üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Ona bir şeyler söylemek zorundayım ama motive edeyim derken yanlış şeyler söyleyebiliyorum. Anne ümitlerimi kırıyorsun, diyor. Başarıya Götüren Yol’u henüz 28 sayfa okudum. Kitabın başında o kadar şey öğrendim ki bitince neler öğreneceğimi merak etmeye başladım. Teşekkürler Burhanettin Hocam.” (Şahide Hanım)

Üşenme, erteleme, vazgeçme demiş Prof. Ali Fuat Başgil. Bunu kafamızın bir köşesine yazmalıyız. Gelecek rahatına kıyabilen, fedakârca, azim ve sabırla çalışanlarındır. Dünyaya çalışmaya geldik, mezarda dinleneceğiz. Kendimize inanmalı ve ömrümüzü hep daha iyi olmak için çalışmakla geçirmeliyiz. Öğrenmeli ve kendimizi geliştirmeliyiz. İşler biriktikçe zorlaşır. Azimle çalışırsak bitiririz. Sabreden zafere ulaşır. İstersek biz de yaparız, kimseden bir eksiğimiz yok.” (Ayşenur Hanım)

“Kendimizi tanımaya ve yetiştirmeye çocukluktan başlamalı. Ağaç yaş iken eğilir. Kur’an’ın ilk inen âyeti; seni yaratan Rabbinin adı ile oku. Okumalıyız. Okumak zihni besler, güzel kitaplar okumalıyız. Bu kitap beni etkiledi, okumanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladım. Salı günü gerçekleştirmeyi teklif ettiğiniz okuma saatinin önemini daha iyi kavradım. İyi ki gruba katılmışım. Rabbim hepinizden razı olsun.”(Şükran Hanım)

“Bu kitap okuma grubumuza “keşke”lerimizi azaltmak adına yön verecek inşallah. Akıl akıldan üstündür, istişare sünnettir.” (Aygül Hanım)

İhtiyarlayınca gölgesine oturabilmek için gençken fidan dikmeliyiz. Başarılı, güzel ahlaklı insanlardan bilgi almalıyız.”(Ayşe Hanım)

Akıllı insanlar başkalarının aklından faydalanır. Oku, öğren, örnek al, uygula, başkalarına aktar. Ben neden yapamayayım? Herkesin sahip olduğu bir beyin, iki el, iki ayak ve bir yüreğe ben de sahibim.”(Hediye Hanım)

“Aklın iyi kullanılmasını anlatan bir kitap. Kur’an doğru yolu gösterir, cennete götürecek işler yapmamızı tavsiye eder. Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak akıl sahipleri ibret alır.”(Nursel Hanım)

“10 sene sonra ne olacağım? Önce kendimi beslemeli sonra bunu çocuklarıma aktarmalıyım. Ne kadar çok nöronun varsa ve ne kadar çok sinaptik bağlantı kurdunsa bağlantıların ne kadar güçlü ise o kadar akıllısın. Kitabı okumaya başladığımda Kavaklı’nın öğrencisi olduğumu hissettim.”(Nejla Hanım)

Velileri ile bir araya gelen, onlarla eğitim konusunda kafa yoran, okuyan, okutan ve öğrencilerinin yeteneklerini geliştirmek için çalışan bir öğretmen Burhanettin Saygılı. Ne öğrencilerinden ne de velilerinden şikâyeti var. Problemleri değil, çözümü konuşuyor

Okuma saatleri sonunda velilerle birlikte yazdığı “VELİLERDEN İNCİLER” kitabını okuyucularıma ve özellikle eğitimcilere tavsiye ederim. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • CoşkunYılmaz CoşkunYılmaz 2 ay önce
  Guzel bir yazı... Dikkat ettim de alinti yapilan veliler hep bayan/kadin.... Bu baylar/erkekler nerede? Velilikten mi anlamiyorlar, yoksa cocugun okulla ilgili sorumlulugunu tamamen anneye mi havale etmisler? Yoksa erkeklerin bos vakitleri mi yok, acaba hepsi calisiyorlar mi?!
 • engineerengineer2 ay önce
  isterseniz önce 14-15 asır önceki hükümleri güncelleyerek başlayalım işe, hatta bu hükümleri eğitim hayatından hatta günlük hayatımızdan kazıyarak başlayalım, veya izmirin şarabını dünya markası yapmayı planlayan münafıklarla başlayalım, bu rezi yönetişim tiyatrosu gözler önünde duruken, büyüklerimiz böyle yaparsa her türlü yalan dolan, kavga dili, hainlik,terörristlik ithamları gözler önünde dururken, ve birileri milletin kendilerine verdiği üniforma içerisinde milletin kendilerine verdiği silahları uçakları tankları milletin üzerine doğrulturken din iman ahlak ve maneviyat, eğitim öğretim nerde kaldı? temel fıkrasındaki gibi isanın papazı öptüğü devire geldik, siz hala veliler çocuklarınıza terbiye verin dersiniz, ab uyum yasalarını, lgbti yi vurdulu kırdılı pornolu filimleri dizileri millete dayatanlar sonra milletiten ne bekler, ancak amerikan toplumuna benzeyen ve bir millet olmaktan çok uzaklarda pusulasız bir halk topluluğu, Allah cc Milletimize tekrar Millet olmayı nasibetsin encamımızı hayreylesin ne diyelim.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu2 ay önce
  O çocuğu ile ilgilenmeyen, başıboş bırakıp şımartıp tepemize çıkaran deliler pardon veliler bıraksalar da onların bozduklarını biz tamir etsek. Ona bile izin vermiyorlar.Bir yanda haksız da olsa velinin tarafını tutan liyakatsiz mevki, makam düşkünü amir. diğer tarafta şımarık. küstah ve saygısızlığaçanak tutan deli, pardon veli.
 • 2 ay önce
 • vatandasvatandas2 ay önce
  Sizi ve örnek ogretmenimi gönülden tebrik ediyorum.genclerimizi cocuklarimizi biz anne babalar sahip çıkmaz isek ,yarın, ertesi gün birileri sahip çıkar ve Eyvah deriz.tabii suçu devlete öğretmene atarız. bazen bu çocuklar ,gençler İNTERNET CEFE de ne yapiyorlar diye bakıyorum.ÇOCUKLARIMIZORADA İSTİSNASIZ HEPSİ SAVAŞ, KAVGA,ŞİDDET, içeren OYUN OYNUYORLAR .BU ÇOCUKLARYARIN ANASINI,BABASINI ,ARKADAŞINI ,ÖĞRETMENİNİYARALAYIP ÖLDÜREBİLİR. ...ÇÜNKÜ#########O OYUNLARÇOCUKLARIN BEYİNALTINA İŞLENİYOR ######VELİLER kusura bakmayın sorumlusu DEVLETOGRETMEN DEĞİL !!!!! BIZ-LE-RİZ. ..çocuğa MARKA ayakkabı, pantolon gömlek. eline 3.000 TL TELEFON ,cebine 100 TL GÜNLÜK HARCLİK koymakbaba ,anneolunmaz!!!!!!!!çocuğuna kafasına neverdin. ((((İnsan, doğa, çevre, hayvan,ağaç sevgisi)))))))gerçisen ne beklersinbabadan, baban görmemiş babasindan ...saygilarimla.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Kuranı ezberleyin ama anlamayın. Ömürden90 yıl gitti. Şimdi de kuranı tecvitli okuyun ama anlamaya calışmayın . Rabbim bana bir kitap göndermiş hayatım anayasam âhiretimyazılı ve ben kitabımdan imtihan olacağım ,kitabımın içeriğinden haberim olmayacak.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  Ne..güzel..bir..uygulama..Hocam..Kaleminize..sağlık.

Günün Özeti