• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

Üniversite giriş sınavlarında Kur’an, Siyer, Temel Dini Bilgiler’den 40 soru sorulmalı

31 Aralık 2020


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

Maltepe’de özel bir üniversite öğretim görevlisi olan Aylin Sözer boğazı kesilerek öldürüldü.” 

Dünkü gazetenin haberi böyle.

Kanım dondu, boğazım kurudu, burnum sızladı.

Memlekette patır patır insan öldürülüyor, kadın cinayetlerinin önü alınamıyor, çocuklar katlediliyor.

Bu ülkede adam öldürmek için PKK adında bir cinayet örgütü kuruldu. 37 senedir dağa çocuk yaşta gençleri kaçırıyor, ellerine silah tutuşturuyor, öldürüyor, öldürtüyor.

Sanki öldürenin yanına kâr kalıyor, sanki insan öldürmenin azabı yok, sanki katiller hiç yakalanmayacak, hesap vermeyecek, ceza görmeyecek…

Haksız yere adam öldüren er geç cezasını görecek; ama dünyada ama ahirette.

Kur’an’ın hükmü çok kesin:

Bir mümini kasıtlı olarak öldürenin yeri ebedi cehennemdir.”

% 90-95’i Müslüman bir ülkede bu kadar rahat nasıl cinayet işlenebilir? Katiller haydi diyelim polise yakalanmayacaklarını hesap ediyorlar, Allah’ın adaletinden nasıl kaçacaklar?

Kahir ekseriyeti Müslüman bir ülkede terör örgütünün partisi HDP yüzde on civarında oy alıyor, Meclis’e katiller örgütünü savunan milletvekili gönderebiliyor.

Allah ve ahirete inanan bir insan, Allah’ın verdiği cana nasıl kıyabilir? 

İman zayıflığı sebebiyle inancın insanın davranışlarına etki etmemesi söz konusu.

Ak Parti, eğitim hamlesi olarak bütün okullara seçmeli Kur’an, Siyer, Temel Dini Bilgiler dersi koydu. İlk seneler Milli Eğitim Bakanlarının da teşvikiyle bu dersler yoğun bir şekilde seçildi, seçtirildi. Bakan Selçuk, manevi değerlerle ilgili cümle kurmuyor. Bürokrasi, her konuda olduğu gibi bakanın ağzına bakıyor ve davranışlarını ona göre ayarlıyor.

Seçmeli Kur’an, Temel Dini Bilgiler, Siyer dersleri seçilmez oldu, dedi bir eğitimci arkadaşım. Birçok okulda öğrencinin % 10’u ancak seçiyor. 

Eğitim kökenli bir milletvekili olan Erol Kavuncu Bey, seçmeli Kur’an, Siyer ve Temel Dini Bilgilerin hiç sevilmediği illerin olduğunu söyledi. Hangi ilde yüzde kaç oranında seçildiği ve son senelerde seçen öğrenci sayısının ne kadar azaldığı konusunda bilgi edinemediğini ekledi.

Şaşırdım. 

CİMER’e soran bir arkadaşa, devlet sırrı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmemiş.

Hayrete düştüm.

Öğrenci neden Kur’an, Siyer, Temel Dini Bilgiler yerine İngilizce, matematik tercih eder?

Üniversite sınavında TYT’da Türkçeden 40, matematikten 40 soru çıkar da ondan. Öğrenci menfaatini takip ediyor ve geleceğini düşünüyor. 

Okul sonrası kadar ölüm sonrası da geleceğimiz. Öğrenci bu konuyu neden umursamaz?

İnsan nefsi her zaman yakın geleceği uzak geleceğe tercih eder. Ahiret uzak, ölüm en çok ihtiyarları bulur, gençleri ara sıra tercih eder, ihtiyarlayınca camiye, cemaate başlar; ahiret yolculuğuna hazırlanırım diye düşünür.”

Ak Parti eğitimde yaptığı bu en önemli icraatı üniversite sınavlarına kurban etmemeli.

Seçmeli dersler mecburi olmalı.

Üniversite sınavlarında 40 soru sorulmalı.

Bu dersleri seçmek istemeyen dilekçe vererek “ahlak, felsefe, sosyoloji, mantık, astronomi” gibi dersler seçmeli. Bu seçmeli derslerden 40 soru hazırlanmalı ve alternatif oluşturmalı.

Almanya’da Gymnasium’larda (üniversiteye öğrenci hazırlayan lise) görev yaptım. Din dersi mecburi ders ve ilkokul birden lise sona kadar 2 saat öğrenci ders görür. Katolikler ayrı, Protestanlar ayrı ders görür. 

Çocuğuna din dersi aldırmak istemeyen veli, dilekçe verip ahlak dersini seçer. Ateist olmasına rağmen çocuğunu din dersine gönderen velilere rastladım. 

“Din, ahlak sistemi teklif eder; ben kilisenin anlattığı Hıristiyanlığa inanmıyorum ama çocuğum ahlak öğrensin” diyen veliler gördüm. Bizde de böyle veliler olabilir.

Din eğitimi insan vicdanını etkiler, inanmak insana huzur verir. Kalpler Allah’ı anarak huzur bulur.

Ahirette hesap verme endişesi, ölünce cehenneme düşme korkusu insanı birçok kötülükten alıkoyar. Ebedi hayat inancı ve burada yaptığı iyiliklerin karşılığında cennete kavuşma ümidi, insanlara çok iyilik yaptırır.

Ekonomik olarak bizden çok güçlü Almanya, Suriyelileri ülkeden çıkarmak için çalışmalar yaptığını yazıyor haftalık haber dergisi Der Spiegel. 

Türkiye, Almanya’nın beş katı Suriyeli bulunuyor. İnsanımız onları muhacir kabul edip yardım ediyor hatta Suriye’deki mültecilere yardım gönderiyor.

Güçlü iman sahibi iyilik yapmak için çırpınır; kötülüklerden vazgeçer.

ÖSYM; Kur’an, Siyer, Temel Dini Bilgiler derslerinden TYT’de 40; AYT’de 30 soru sormalı. 

İnsanı cinayetlerden ve kötülüklerden uzaklaştırmak için vicdanını güçlendirmeli. Üniversite sınavında soru sorarak vicdanı etkileyen bu dersleri, öğrenci gözünde önemli hâle getirmeli.

Ak Parti, eğitimdeki en önemli icraatını üniversite sınavlarının kurbanı olmaktan kurtarmalı. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İmam

Sayın hocam dilinize yüreğinize sağlık.Hocam sık sık eğitim konusu dile getiriyorsunuz ama maalesef milli eğitim bakanı olan milletin iyiliğini istemiyor sanki chp lıdır.Halbuki milli eğitim devlet millet için en önemli olan bakanliktir.Bu önemli bakanlık işgal altındadır.Böyle olunca toplum bozulacak .Eğer yetkililer toplumun ıslahı istiyorsa birinci adım mevcud milli eğitim bakanı görevden alınmalıdır.Tek çare budur yoksa her gün daha götü olacak Allah cc bu milleti muhafıza buyursun amin amin
 • Yanıtla

Hamdi

Peki sorulacak konular arasında erkeğin kadını nasıl döveceği olacak mı. Kadına mirasta erkeğin yarısı verilecek kadının şahitliği erkeğin yarısına denk gelecek hatta bir erkek dört kadınla evlenebilecek konuları olacak mı. Kadının yönettiği toplumun iflah olmayacağı kadının yerinin evi olduğu konuları. Ona göre çalışalım sınava.. bu arada haksız yere adam öldürmek vs. Yazmışın. Allah’a isyan eden (namaz kılmayan oruç tutmayan içki içen başını bağlamayan faiz yiyen zina eden) kişilerin öldürülmesi hükmüne ne diycen.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23