• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

Telefon oyunları esaretinden kurtulmalı başarı merdivenlerini tırmanmak isteyen

16 Eylül 2021


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

“Ümitler insanı yaşatır, hayallerimiz bizi kanatlandırır, hedeflerimiz uçurur. Büyük hedeflerimiz olmalı, küçük başarılar elde etmek isteyen uzun soluklu koşuları göze alamaz. Yola koyulunca azimli ve kararlı olmalı. Başaranlardan neyin eksik?”

Başarının Kahramanı Sen Ol isimli kitabında tecrübeli eğitimci Duran Çetin başarı merdivenlerini tırmanma sanatını anlatıyor. 

Bir solukta okudum. Yeteneklerini geliştirmek, başarılı olmak ve mutlu olmak isteyen öğrencilerimizin kulağına küpe olması gereken başarı prensipleri anlatıyor.

Akıllı adam başkasının aklından faydalanır, gençler tecrübeli eğitimciye kulak vermeli ve onun aklından faydalanmalılar.

Başarılar ve başarısızlıklar tercihlerimizin sonucudur. 

Yola çıkarken ulaşmak istediğimiz hedefi belirlemeliyiz. Okula başladığı gün öğrenci çalışma planı yapmalı ve planı ısrarla uygulamalı, asla taviz vermemeli.

Bizi çalışmak değil, angarya işler yorar. Hedefimize götüren çalışmalar bizi mutlu eder. 

Ben çalışırken dinlenirim, dinlenirken çalışırım” demiş Honore de Balzac, 90 romanın yazarı. 

Başarı ter kokar ve bedel ister. Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır. 

Bahanelere sığınma, diyor Duran Çetin.

Hiç kimse bize okyanusta ne tür dalgalarla boğuştuğumuzu sormaz, herkes gemiyi limana getirip getirmediğimize bakar.

Gençlik, çoğu zaman duyguların aklın önüne geçtiği çağdır. Başarılı olmak için duygularımızı yönetebilmek şart. Özellikle planlı çalışmaya özen göstermeli. 

Başarıya Götüren Yol kitabımın 89. sayfasında örnek bir çalışma planı koydum. Başarı İnanç İşidir kitabımda verimli ders çalışma ve plan yapma sanatını anlattım.

Plan yapmak kolay. Önemli olan uygulamak. Ders çalışırken duyguları yönetebilmek lazım. Canının her istediğini yapan duygularının esiri olur. 

Bağımlı olma, diyor D. Çetin. Cep telefonları, internet, televizyon programları, arkadaşlar programın aksamasına yol açabilir. Çalışma saatlerimizi çalabilecek her engele “dur” diyebilmeliyiz.

Mazeretler bir işe yaramaz, bin mazeret başarılamayan bir işin yerini tutmaz. Öğretmenler mazeretlere not vermez. Mazereti olan başarısız olur.

Akıllı insan sonunu düşünerek işe başlar. 

Öğrenciler sene sonunda alacakları karneyi hayal ederek dersleri dinlemeliler, okul bitince ne olmak istediklerini düşünerek okula gitmeliler.

Okumak ve öğretmenler öğrencilerin zekâsını geliştirir, yeteneklerini keşfeder ve ilerletirler. Okulu, okumayı sevmeli. Okumak Allah’ın emri ve ibadet.

Çalışma en büyük güç ve en önemli erdemdir. 

Çalış, dehan varsa ortaya çıkar, yoksa da çalış, çalışmak dehanın yerini tutar, der Reynos. 

Başarının % 99’u ter, % 1’i kabiliyettir, demiş Mehmet Akif Ersoy. 

Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası;

Dostunun yüz karası, düşmanın maskarası!” beytini çok severim.

Çaba yoksa başarı olmaz; başarılı ve iyi insan olmalı, diyor D. Çetin. (s.30)

İyi insanlarla birlikte olmalı, iyi arkadaşlar seçmeli. 

Kişi arkadaşının dini üzeredir” buyurur Hz. Muhammed (sav).

“Hiç kimse el emeğiyle kazandığından daha hayırlı bir rızık yememiştir” buyurur.

Arkadaş kurbanı olmamak lazım. Sigara, içki, kumar gibi kötü alışkanlıklar çoğu zaman arkadaş ortamında yer bulmak, itibar görmek için yapılır.  

Kur’an, “İnanıyorsanız üstünsünüz” buyurur. Okulda üstünlük notla, merkezi sınavlarda puanla ölçülür. Notlarımızın pekiyi, puanlarımızın en iyi olması için çalışmalıyız.

Kur’an; Müslümanlara hem dünya hem ahiret saadeti kazanmanın yollarını gösterir. 

Muhammed Kemal ile çay bahçesinde tanıştım, garsonluk yapıyordu. Lise bitmiş fakat bir dersten kaldığı için üniversite sınavlarına girememiş. 

Neyi yapamadığı için zayıf aldığını sordum. Yasin’i ezberlemediğini söyledi. 

Her gün sabah akşam beşer âyet ezberlerse bir haftada ezberi tamamlamış olacağını söyledim. Hem başarılı hem mutlu olacaksın, dedim. 

Mantıklı, dedi.

İki hafta sonra tekrar karşılaştık, ne yaptığını sordum. 

“Bir hafta sürmedi hocam, ezberledim ve sınıfı geçtim. İyi oldu. Sırada üniversiteye hazırlık var.”

Gülümsüyordu. Başarı mutluluk verir. 

Beyin Vitamini: Öğrencilerimize başarı prensiplerini derli toplu anlatan üç rehber kitabı tavsiye edeceğim. Okuyun; okumak zihni açar, zekâyı geliştirir, başkasının aklından faydalanmamızı sağlar. BaşarınınKahramanı Sen ol, Beka yayınları arasında çıkmış. (02125124543, [email protected] Başarıya Götüren Yol ve Başarı İnanç İşidir, Ensar Neşriyat yayını. (0212- 4911903; [email protected] 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hayrettin HATUNOĞLU

Okulların çoğusunda öğrenciler ders sırasında telefonu ile oynuyor. Okul idareler de buna izin veriyor. Sebep sorulduğunda ''öğrenci Memnuniyeti '' cevabını alıyorsunuz şimdiki eğitimin en önemli ölçütü Öğrenci, veli memnuniyeti zorlama yok, öğrencinin hoşu çok çok önemli onun hoşlandığı her şey okulda serbest. Yasakçı zihniyete karşılar. İşte yeni ve çağdaş eğitimde okul idaresi.
 • Yanıtla

ahmet

bugün bir müdür öğrencisine telefonu gereksizce kullandığı için azarladı,bürokratlarımız ne yaptı müdürü açığa aldı.bu kafayla süper nesiller yetişiyor!!!böyle devam edin ,ülkeyi batırın...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23