• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

Projelerle istikbalin fethine koşan imam hatipliler

09 Eylül 2021


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

İmam hatipler istikbalin fethine koşuyor. Teknofest’te İHA uçuran Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret ettim. Okul müdürü Bayram Ali Çelik, okulu bilimsel araştırma ve teknolojik çalışmalar atölyesine dönüştürmüş. Okulda birçok proje yürütülüyor. TÜBİTAK, TEKNOFEST takımları, musiki, şiir, yazarlık çalışmaları var. Her öğrencinin en az bir bilimsel, teknolojik, sportif, sanat faaliyet içerisinde yer alması için çalışıyorlar.

Okulu rüyasında gören, edebiyatçı Bayram Ali Çelik, İHA projelerinde öğrencilere rehberlik yapıyor. Teknolojik çalışmalara üç yıl önce başlamışlar, herkes birbirine yardım ediyor. Öğrencilerinin rüyalarında İHA uçurduğunu söyleyen Bayram Ali Bey teknolojik çalışmaları nasıl yürüttüklerini şöyle anlatıyor:

“Ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmesi için yenilik, buluş, icat ve bilimsel araştırmalara odaklanması şart. Bu bağlamda “Dâhice Fikirler Projesi” ve “Gelişen Geliştiren Okul Projesi” olmak üzere iki proje oluşturduk.

Göreve gelir gelmez öğretmenlerimizle okulu masaya yatırdık, gelişmeye muhtaç, kuvvetli ve zayıf yönlerimizi, değerlendirilmeyi bekleyen fırsatları belirledik. Dâhice Fikirler Projesi kaymakamımız Aydın Erdoğan ve Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar’ın teşvikleriyle ilçe ortaokullarında “dâhice ve yenilikçi fikirler” yarışması yaptık. Yarışmaya katılan 50 civarındaki öğrenciye ödüller verdik. Aileleri ile irtibata geçerek bu öğrencileri okulumuza kazandırdık. Keşfedilmeyi bekleyen bu öğrenciler hem sunulan fırsatı değerlendirdiler hem de bize teşekkür ettiler. 

Proje çalışmalara katılanlar, okulu ve dersleri seviyorlar, akademik olarak da başarılılar. 

Yenilikçi fikirlere sahip öğrencilerle teknoloji takımları kurduk, rehber öğretmenlerimiz gözetiminde çalışmalara başladık.

İlk yıl üst üste, TÜBİTAK’IN yaptığı yarışmada HEZARFENOĞULLARI İHA Takımımız finale kaldı. TEKNOFEST 2020’de yarıştık, Türkiye 13.’sü olduk. 

Sonraki yıl okulda 6 tane Teknofest takımı kurduk. Her yıl takım sayısı ve projeye katılan öğrenci sayısı artıyor. Okulda bilimsel araştırma kültürü oluştu. Hezarfenoğulları İHA Takımı Teknofest 2021’e katılmaya hak kazandı, 12 Eylülde Bursa’daki Teknofest’e katılacağız. İnşallah İstanbul’daki Teknofest 2021’de de yerimizi alacağız.

Okul tarihinde hiç olmayan bir şeyi gerçekleştirdik. Bir yılda 11 tane Tübitak 2204-A Bilimsel Araştırma Projesi yaptık. Öğrencilerimiz bilimsel araştırma yaptı, bilimsel araştırma raporu yazdılar. Çalışmalarını kitaplaştırdılar. TÜBİTAK Bilim Söyleşileri gerçekleştirdik. Paten - Faydalı Model Başvurusu yaptık. “Akışına Bırakmayın” isimli su okuryazarlığı projesi ile küresel kuraklığa çözüm aradık. Öğrencilerin yeteneklerini keşfedip geliştirmelerini amaçlıyoruz. 

Projeler iki grupta toplanabilir:  

1. Dâhice Fikirler Projesi   

2. Gelişen ve Geliştiren Okul Projesi. 

Bu çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı şemsiyesi altında yapıyoruz. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanlığının düzenlediği “Başarılı Örnekler Sergisinde” Dâhice Fikirler Projemiz ilk 50’ye girdi, Başarılı Örnekler kitabında yer aldı, tanıtımı için videosu çekildi. Dâhice Fikirler Projesi ilk 100’e girdi, “Genç Dostu Şehirler Sergisine” katılacak. 

Din Öğretimi Genel Müdürü Sayın Nazif Yılmaz, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyit Ali Büyük, çalışmalarımızı yakından takip ediyor ve destekliyorlar.

İddialı takımlarımızın isimleri şöyle: HEZARFENOĞULLARI İHA Takımı, Seydi-Sefer Savaşan İHA Takımı, Akşemsettin Biyoteknoloji Takımı, İlmi Cezerî Robotik Araçlar Takımı, FSM1453 İHA TAKIMI, Bayındır Han 2023 Tasarım ve İcat Takımı. 

Enes Teke, Yunus Emre Öztürk, Mustafa Eker, Tarık Aydemir, Yunus Emre Sarıkamış’tan oluşan HEZARFENOĞULLARI İHA Takımı Bursa’daki Teknofest’e katılacak ve Türkiye finallerinde yarışacaklar. 

Proje çalışmaları öğrencilerin ufkunu açıyor, yeteneklerini geliştiriyor, bilimsel çalışmaları sevdiriyor, araştırma yapmayı öğretiyor, kendilerine güvenleri artıyor, hayata daha iyi hazırlanıyorlar. Okulun ilçedeki imajı değişti, okul yıldızlaşıyor, kurumsal itibarımız artıyor.”

Okul müdürü Bayram Ali Çelik öğretmenleriyle takım ruhu oluşturmuş. En önde kendisi koşuyor, öğretmen ve öğrencileri, okul dernek başkanı Kemal Arslan’ın da desteğiyle ilim, sanat ve başarı yolunda koşturuyor. Okul olarak ilimle dini, çalışma ile ilhamı, gayret ile hayalleri harmanlıyorlar; Türkiye’yi geleceğe taşıyacak gençler yetiştiriyor; istikbali fethetmek için canla başla çalışıyorlar. 

Kur’an, insan için sadece çalıştığının karşılığı vardır, buyurur.

Hans, Abraham, Eva’nın yaptığını İmam hatip öğrencisi Hasan, İbrahim ve Havva’nın da yapabileceğini ve Müslümanların dünya bilim ve teknoloji yarışında yer alıp öne geçebileceğini ispatlama gayretindeler. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

nezaman adam oluruz Hans Abraham ve Eva'nın yaptığını Hasan İbrahim ve Havva'da yaptığı zaman
 • Yanıtla

Nahit sazoglu

Ulkemizde imam hatiplilerin egitiminde mesleki ve teknik egitimi gelistirmeliyiz elektrik elektronik bilgisayar bilesim motor makina sihhi tesisatcilik mobilyacilik bolumlerini gelistirmeliyiz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23