• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI
04 Temmuz 2019

Ortaöğretim eğitim taslağı neden seküler?

Milli Eğitim Bakanı, tatilde öğrenci ve velilere birlikte yapmak üzere etkinlik konuları sundu. Yaz aylarında birçok veli çocuğunu camiye gönderir, Kur’an okumayı öğretir, cami ziyaretlerinde bulunur. 

Bakan Selçuk müze ziyaretini tavsiye ediyor, camiden söz etmiyor, bitki yetiştirmeyi tavsiye ediyor, Kur’an ve dini bilgileri öğrenmekten bahsetmiyor. Son derece seküler.

Ortaöğretim Eğitim Taslağında sınıflara göre ders dağıtım çizelge örnekleri sunuluyor. Seçmeli dersler arasında Kur’an, Siyer ve Temel Dini Bilgiler dersleri bulunmuyor. Acaba neden?

Kanunen öğrencinin Kur’an, Siyer ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçme hakkı var ama programda sadece iki seçmeli derse yer veriliyor, öğrenci bu üç dersi seçemiyor.

Ayrıca Kur’an, Siyer ve Temel Dini Bilgiler seçmeli dersler arasında yer almıyor, okul ders programındaki seçmeli dersler listesinde de bulunmuyor. 

Program seküler, dinin anlatıldığı dersleri teğet geçiyor.

Ortaöğretim Eğitim Taslağı’nda imam hatip liseleri yer almıyor.

Ankara kulislerinde bakanın, imam hatip liselerine giden öğrenci oranı % 14, % 86’yı % 14’e feda edemem dediği konuşuluyor. Program taslağı % 14’ü feda ediyor.

Sekülerizm burada da kendini gösteriyor.

Sayın Selçuk, imam hatip liselerini neden göz ardı ediyor? İmam hatip liselerinde okuyan % 14’lük bir öğrenci kitlesi nasıl bir eğitim alacak? 

İmam hatip liseleri hem ilahiyata öğrenci hazırlar, meslek eğitimi verir hem de üniversitelere öğrenci gönderir. Yeni programa göre imam hatip lisesi öğrencisi üniversiteye hazırlanmak isterse Kur’an, Arapça, Fıkıh, Siyer, Akaid gibi üniversitede soru çıkmayan dersleri seçmemeyi tercih edecek. Seçerse Anadolu lisesi öğrencilerine göre akademik dersleri daha az göreceği için dezavantajlı duruma düşecek. 

Üniversiteye girişte imam hatibe giden öğrenci bir adım geriden başlayacak. Geriden başlamak istemeyen öğrenciler imam hatip liselerini seçmeyecek. 

Ak Partili Milli Eğitim Bakanı öğrencinin imam hatip liselerine gitmesini özendirecek yerde gitmemesine yol açacak program yapıyor.   

Yeni program hazırlanırken din eğitimi ile ilgilenen Timav, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi sivil toplum örgütlerine ve dini eğitim veren kurumlara fikir sorulmaması da oldukça ilginç. Programı hazırlayanlar, Din Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün fikrini de almamış. 

Yeni program taslağında fen ve sosyal bilimler liseleri de yer almıyor. Zeki ve yeteneğini geliştirmiş öğrencilerin daha iyi yetiştirilmesi ve yeteneklerini daha iyi geliştirmeleri son derece önemli. Fen ve sosyal bilimler liseleri bu bakımdan önemli.

Eğitimciler bilir ki sınıfta ders anlatırken sınıf seviyesi dikkate alınır. Ortalama bir yol tutulur. Öğretmen sınıf başarısını artırmak ister. Bu durumda çok zeki ve bilgili çocuklar mağdur edilir, sınıf seviyesinde olmayan öğrenciler de ihmal edilir. Mağduriyet ve ihmallerin azaltılması için fen liseleri ve sosyal bilimler liseleri gibi okul türlerinin olması lazım. Yeni program taslağı bu okulları ortadan kaldırıyor.

Program taslağında meslek liselerine yer verilmemesi çok büyük bir eksiklik.

Ülkenin en önemli ihtiyacı meslek sahibi gençler. Lisede onlara bir meslek öğretemezsek gençler ne yapacaklar? Üniversitelerde kontenjan sınırlı, genç işsizleri ne yapacağız?

İş dünyasının ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanları nerede yetiştireceğiz?

Üniversite sınavlarına başvuran öğrencinin % 34’ü bir yükseköğrenim kurumuna girebiliyor. Geriye kalan % 66 ne olacak?

Ülkemizde genç işsizlerin oranı % 24, genel olarak işsizlik oranı % 14. 

Sayın Selçuk, genç işsizler ordusunun çokluğu ile ilgili ne düşünüyor? Meslek liselerindeki meslek eğitimin çeşitlendirilmesi, eğitim kalitesinin artırılması, uygulamaların çoğaltılması, bunun için sanayi ve ticaret odaları ile işbirliği yapılması gerekmiyor mu?

Orta öğretim taslak programında meslek liseleri neden yer almıyor?

Sosyal bilimlerliselerinde okutulan veAnadoluliselerinde seçilebilen Osmanlıca dersi “Sosyal ve Beşeri Bilimler” bölümünde yer almıyor. Geçmişimizle kültürel bağ kurmayı kolaylaştıran bu dersin seçmeli ders olarak görülmemesi, tarih dersinin seçmeli olması, tarihimiz ve kültürümüzle bağların kopmasına yol açar.

PROGRAM ARKASINDA 

YEŞİL DOLAR GÖRENLER

Ortaöğretim tasarı programı TED Koleji bakalorya sistemine çok benziyor. 

Ankara kulislerinde program taslağının arkasında dolar hesaplarının döndüğü konuşuluyor.

Bu program bütün liselere uygulandığında kolejde okutulan dersler bütün okullarda yayılacak. Yeni müfredat hazırlanıp kolejin ders kitapları bütün okullarda okutulacak. Kitaplar hazır. Bakanlık, bakanın kızının da ortak olduğu yayınevinden kitapları satın alacak. Bazı yayınevleri zengin edilecek.

En önemlisi ÖSYM, üniversiteye giriş sınav sistemini değiştirmedikçe lise programlarında yapılacak değişiklikler işe yaramaz. Öğrenci üniversite kazanabilmek için sınavlara hazırlanır, eğitim taslak programı ölü doğmuş olur.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı