Öğretmene sahip çıkacak yok mu?

14 Şubat 2019 Perşembe

Bir veli, ilkokula giden çoğunun öğretmenini bıçaklamış. 

Facebookta bir öğretmen olayı paylaşmış ve sormuş:

“Öğretmenlere kim sahip çıkacak?”

“Çobanları kim güdecek?” gibi bir soru.

Konuyu etraflıca ele almak gerekir. İlk ve orta öğretimde 18 milyon öğrenci ve 18 milyon veli var. Bir veli, öfkesini yönetmeyip çocuğunun öğretmeni ile kavga edebilir. Bir milyon öğretmenden biri veya birkaçı da öfkesini yönetemeyip öğrenciyi hırpalayabilir. Tekil olayları genelleştirmek yanlış.

En önemlisi, öğretmenlerin kendilerini çözüm üretici olarak görmesi gerekir. 

Haberden anladığım şu:  

Veli ile öğretmen arasında iletişimsizlik var. Muhtemelen öğretmen, öğrencisi ile anlaşmazlık yaşadı. Öğrenci problemi veliye aktardı. Veli, öğretmenle konuşarak problemi çözme becerisi gösteremedi ve şiddete başvurdu. 

Velinin eğitim seviyesini, problem çözme yeteneğini, insanlarla iletişim kurma becerisine sahip olup olmadığını bilmiyoruz. 

Öğretmenin eğitimli biri olduğundan eminiz.

Her öğretmenin velilerle veya meslektaşları ile bir araya gelip problemleri çözebileceği kanaatindeyim. En azında problemi yönetebilmeli. İnsanlarla sağlıklı iletişim kurmak, onları anlama ve problemleri onlarla konuşma yeteneğine sahip olmalı öğretmen. 

Öğretmenlik zor bir sanat.  Öğretmen alanında uzman olmalı. Öğrenciler, veliler, okul idaresi ile sağlıklı iletişim kurabilmeli, birlikte çalışma becerisine sahip olmalı.

Eğitim fakülteleri öğretmenleri sınıfa ve okula yeterince hazırlamıyor. Öğretmenlik sanatını, öğretmenler okulda öğreniyorlar. 

Veliye gelince, çocuğuna öğretmenimizin elini öptürecekken onu bıçaklama yanlışına düşmüş. Problemi çözmemiş, bir iken ikileştirmiş.

Öğretmeni bıçaklayan veli, kendine de çocuğuna da iyilik yapmadı hatta hem kendine hem çocuğuna zarar verdi. Öğretmene haksızlık yaptığı ortada. Şu gerçeği bilmeliydi:

Öfkeyle kalkan zarar ile oturur.

Öfke geldi mi mantık savuşur.

ÇÖZÜM NEDİR?

Karaman, Dr. Sadık Ahmet İlkokulu’nda Burhanettin Saygılı isimli tecrübeli ve bilge bir öğretmen var. Hem öğrencileri ile sağlıklı iletişim kuruyor hem de velileri ile. Her sene öğrenci velileri ile bir araya geliyor, birlikte kitap okuyorlar. 

Sene başında eğitim ile ilgili bir kitap seçiyor ve okumaya başlıyorlar. 

Böylece eğitimde atılacak doğru adımları tespit edip ona göre çocukları yetiştirmeye gayret ediyorlar. 

Her veli aynı kitabı alıyor, okuyor, beğendikleri bilgileri diğerleri ile paylaşıyorlar. Kitaptaki faydalı ve uygulanabilecek bilgiler tespit ediliyor, üzerinde tartışma yapıyorlar.

Geçen yıl veliler, okudukları kitap, çocuk eğitiminde karşılaştıkları problemler ve çözüm yolları, nitelikli eğitim için yapılması gerekenler, çocuk eğitiminde sahip oldukları tecrübeleri anlatan yazılar kaleme aldılar. Bu güzide eserleri, Velilerden İnciler isimli bir kitaba dönüştürüp yayınladılar.

Birlikte okudukları eser; Prof. Sefa Saygılı ve bendenizin yazdığı BEYİN GÜCÜNÜ ETKİLİ KULLANMA SANATI idi. Sene sonunda kitabın yazarlarını KARAMAN’a davet ettiler. Onları dinlediler, sohbet edip bilgi ve kültürlerini artırdılar.

Burhanettin Saygılı usta ve tecrübeli bir öğretmen. Mesleğini ciddiye alıyor, velilerle ilgileniyor, onlarla bir araya geliyor, okuldaki ve sınıftaki problemleri birlikte konuşuyorlar ve çözüm üretiyorlar. 

Bu ders dışı faaliyetler sayesinde epeyce probleme çözüm bulduklarını, çocukların evde karşılaştıkları problemleri fark edip ortadan kaldırdıklarını anlattı, Bilge Öğretmen Burhanettin.

Hocanın anlattığı öyle şeyler var ki… Problemin kaynağı bazen ev oluyor. Kavga eden anne ve babanın çocuğu elbette problemli olur. Boşanmış aile çocukları problemlidir. 

Burhanettin Hoca’ya imrenmemek ve gıpta etmemek mümkün değil. Bazı tespitleri aysbergin görünmeyen kısmını anlatıyor ki müthiş:

“Hocam, boşanma safhasına gelmiş velilerimiz vardı. Onları fedakârlık yapmaya ikna ettik. ‘Boşanma en çok çocuklara zarar verir, onların yüreğini yaralar, çocuğun hem anneye hem babaya ihtiyacı var. Annenin de babanın da yedeği yok. Aileyi kurtarmadan çocuğunuzun problemini çözemeyiz. Eşinizle problemi bir daha gözden geçirin, problemi çözmeyi deneyin, çözemezseniz yönetmeyi deneyin. Boşanmak bir seçenek olmasın. Çocuklarınız için bu fedakârlığı yapın’ dedik. Konuşmalarımız etkili oldu, birçok aileyi kurtardık ve çocukların problemini çözdük.”

Velilerden İnciler kitabının yazarları ile sohbet ettim, yazarlık tecrübelerimi paylaştım. Çocuklarının öğretmeni sayesinde onlar da yazar oldular, çok mutluydular.

Öğretmenlik elin ucuyla yapılacak bir meslek değil. Çocukların önce kalbine sonra zihnine girmek gerekir. Çocuklara ders dışında zaman ayırmak onların hayata daha donanımlı hazırlanmaları için etkinlikler tasarlamak şart. 

Dersten sonra öğrenci ve velilerine zaman ayırmayan, çekip giden öğretmen yol kazaları ile karşılaşabilir.

Velilere de zaman ayırmak, onlarla tanışmak, görüşmek, birlikte eğitim faaliyetleri yapmak eğitimde verimliliği artırır. Veliler çocuklarını seviyorlar ama doğru eğitim metotlarını bilmiyorlar, öğretmenin onlara rehberlik etmesi şart.

Okul idaresi ve diğer öğretmenlerle birlikte çalışmak, problemlere birlikte çözüm bulmak, okuldaki verimliliği artırıcı çalışmalar yapmak da şart. Böyle olursa hem mesleğimizi severiz hem de öğrencilerimizi hayata daha donanımlı hazırlarız. 

Milli Eğitim Bakanlığı yeni atanan öğretmenleri, Burhanettin Saygılı gibi bilge öğretmenlerle bir araya getirmeli ve bilge öğretmenlerin tecrübelerinden gençlerin faydalanmasını sağlamalı.

Beyin Vitamini: Velilerden İnciler,Herdem kitap yayınları arasında çıktı. D&R mağzalarında, internette ve kitapçılarda satılıyor.(İletişim: 5058523034) Milli Eğitim Bakanlığı Velilerden İnciler ile birlikte öğretmenlik tecrübeleri anlattığım Öğretmeni Başarıya Götüren Yol ve Nitelikli Öğretmen ve Prof. Sefa Saygılıile birlikte kaleme aldığımız Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı isimli eserleri bütün öğretmenlere hediye etmeli. (İletişim-EnsarNeşriyat:02124911903)

Tecrübe yol gösterir, yolu kısaltır, çözüm bulmayı kolaylaştırır; öğretmenlerimiz Eğitim Fakültelerinde öğrenemedikleri sorun çözme metotlarını öğrenmiş olurlar. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ahmet Faruk Çarıkcıoğlu Ahmet Faruk Çarıkcıoğlu 3 ay önce
  Öğretmenler paspasa döndü. Öğrenciye oğlum diyen öğretmen mahkemelik oluyor. Bu işten fetö kokusu yükseliyor. Fetöcü öğretmen, fetöcü öğrenci, fetöcü doktor, polis ve savcı öğretmenlere kumpas yapıyor.
 • Cemal Hüseyin ÇağlarCemal Hüseyin Çağlar4 ay önce
  Sevgili Yazarımız, öğretmenliğimizi, okullarımızı ve öğrenci evlatlarımızı konu alan yazılarınız çok kıymetli.Gelen yorumlar da ders dolu,sizi anlayan da var,serzenişte bulunan da var.Öğretmenleri hiç sevmediğini,hepsinin de birer 'dikdatör' gibi olduklarını ifade eden de olmuş.Emekli olunca daha çok özleniyor bu mübarek meslek.Yıllarca çalışıp çabalıyorsun ama... Tam bir öğretmen olamadan... Sizin deyiminizle 'bilge öğretmen' olamadan emekli oluyorsun... Emekli olduktan sonra da öğretmenlik devam eder:Her gördüğümüz çocuk, genç evlatlarımıza sevgimizi,şefkatimizi gösterebiliriz,sigara içmelerine elimizden geldiğince engel olabiliriz.İmkanlarımız dahilinde sahafiyelerden kitaplar alıp hediye edebiliriz.Sizlerin bu yazınızda tafsiye ettiğiniz kitabı okumak ve çok sayıda alarak hediye etmek ne güzel olur.Öğretmen hiç yakınmamalı,öğretmene de elbette ki sahip çıkılmalı,yazınızın ana teması da bu zaten.Aile parçalanmalarını önleme çabası içinde olan ve başaran;öğrencilerinin her birini kendi öz evlatları gibi gören öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum.Bu hafta iki gençle tanışıp konuştum:İkisi de Liseli,ikisi de okullarından atılmış.Çok üzüldüm.Kazanamıyoruz evlatlarımızı,yurttaşlarımızı.Sizlerden dileğim üniversite talebelerine yapıldığı gibi, Liseli evlatlarımızdan okuldan atılmış olanlara da af çıkarılsın... Sevgiyi,merhameti,çalışkanlığı,okumayı,bilgeliği,koruyup-kollamayı,affetmeyi,başarmayı...asıl işimiz olarak bellemeliyiz efendim...
 • abbasabbas4 ay önce
  dunyanin en tehlikeli isi ogretmenlik..hatta askerin savas gitmesi bile daha az tehlikelidir..
 • asyaasya4 ay önce
  Ben de öğretmenim.Muhtemelen bu kişi akıl hastası.Genelleştirmemek lazım.Yaralanan öğretmen çocukları da veliyi de tanımıyor.Evet velilerin zaman zamankaba davranışları olabiliyor.Fakat saldırı olayları azınlıkta.Çoğunluk son derece düzgün insanlar.
 • AHMETAHMET4 ay önce
  Sayın hocam, çantasında falçata ile gelen velinin eğitilebileceğini düşünüyorsunuz, güzel. Veli, hem öğrenci ile hem de veli ile zaman geçirmeli, o da güzel. Peki bunları ne zaman yapacak? Öğretmenin de 24 saatlik vakti var, öğretmenin günlük 40 saati yok. Bu öğretmenin ailesi de var. Onlarla ilgilenmesin mi? Tabi ilgilensin diyeceksiniz. Hangi zaman aralığında? Elinde sopa, bıçak, silah ile gelen veli ve öğrenci tam teşekküllü, eğitimini almış bir kişiliktir. O da eğitimini TV ve dizilerdeki tiplerden almıştır. TUZ KOKMUŞ SAYIN HOCAM TUZ!
 • Şükrü ERALTANŞükrü ERALTAN4 ay önce
  Hocam çok güzel bir açıdan bakmış, yazısında öğretmen arkadaşların moralini ve maneviyatını güçlendiriyor. Somut çözüm önerisi sunuyor. Faydalanılabilmesi temennilerimle saygılarımı sunarım.
 • AliAli4 ay önce
  Siz bir eğitimci ve yazarsınız.bu nasıl yazı ?Bizim toplumda ceza kadar caydırıcı bir şey yoktur.devlet öğretmenini korumalı kendi haline bırakmamalı.O zaman doktorlar savcılar valiler de eğitimli insanlar.Lafı eğip bükmenin gereği yok.Öğretmenlere en çok baskı vs de bu tip velilerden geliyor zaten.
 • NİHALNİHAL4 ay önce
  Ben kendi adıma devlet öğretmenlerini hiç sevmiyorum bizim zamanımızda çok kötüydülerbizde sürekli sıra dayakları tek ayak üstüne durmalar sınıf içinde alaylı ve rencide edici sözlerçorabının renginden dolayı sınavın old halde eve göndermeler sinirlenince not kırmalar tamamenöğretmenler diktatördü o yüzden öğretmenleri sevmedim bilinç altında nefret duygusu var ama ne zamanki parasını ödeyip özel eğitimler özel kurslar okullar işte oradaki öğretmenleritanıyınca sadece onlara karşı bir nebze sempati duyabildim.
 • asımın nesliasımın nesli4 ay önce
  isa keskinokumadan yorum yapmış belliki okuma ve anlama sorunu var, bol okumayı ve edebini takınmayı, görüşlere saygılı olmayı öğrenememiş. hazım ilacı var. benim orada öğretmeni savunduğumun farkında değil. doktor olunca farklı tepki öğretmen olunca farklı tepki olmaması gerektiğini anlattım
 • HalilHalil4 ay önce
  Kulak verelim bu sese! Yazara çok teşekkürler...
 • HASANHASAN4 ay önce
  ÜSTADÖĞRETMENLEREZİLMİŞEZDİRİLMİŞ, SİZ İLETİŞİMDEN BAHSEDİYORSUNUZ, PİSKOPATVELİYLE NASIL İLETİŞİM KURACAK YOLUNU YORDAMINI YAZSAYDIN KEŞKE. ÖĞRETMENÖĞRENCİYE ŞİMDİ ŞURDANŞURAYA OTUR DİYEMİYOR, ÖĞRENCİ VELİYİ GÖRÜNCE ADETA ESAS DURUŞTADURUYOR, MAKAMINDAÖĞRENCİYE ELİNİ CEBİNDEN ÇIKARDİYENİDARİCİYEAMİRİNİN ÖNÜNDE ÖĞRENCİDENÖZÜR DİLETİLEBİLİYOR, ÖĞRETMEN ÖLMÜŞ DE AĞLAYANI YOK, DİSİPLİNİN OLMADIĞIYERDEHUZURDAOLMAZ SAYIN YAZAR.
 • vatandaşvatandaş4 ay önce
  17 yıldır oy verdiğim dindar iktidar kendi eliyle kural tanımaz anarşist bir nesil yetiştirdi gözümüz aydın olsun...
 • Vatandaş Vatandaş 4 ay önce
  Öğretmeni veli ve öğrenci karşısında o kadar acziyete düşürdülerki bıçaklanan öğretmen elini bile kaldıramadan kadının usanıp bırakmasını bekliyor. İlginçtir öğretmenin kafa derisini parçalayan veli daha sonrada sinir krizi geçiriyor.Yazıkkkkkk
 • Şerafet DURMUŞŞerafet DURMUŞ4 ay önce
  Öğretmen ve imam toplum için en gerekli insanlardır. Onları örnek ailelerden seçmeli iyi bir eğitim verildikten sonra rehber öğretmenlerin yanında, gözetiminde stajyerlik yaptırılarakatanmalı.Kariyer basamakları unvan olarak uygulanmalı, kıdemliüstüne danışmadan bir karar alamamalı. Terfilerde bir üstüidarecisi arkadaşları söz sahibi olabilmeli.
 • adem yamanadem yaman4 ay önce
  çocugunolduğu yerde illaki sorun oluyor bu gün başika bir gazetede okudumyepyenibi çoçuk dogmuş anasıfın'dan liseye kadar gönllülük esasına dayalı yogadersi geliyormuşbu çoçuklar sonra yogayıöğretmenlerine uygulamasın MEB'nı sami selçukne yapmaya çalışıyor gelceğimizolançocukları terörden dahatehlikeli kararıuygulamaya koyacaklarmış inşaallah heveslerigusaklarında kalır
 • ÖğretmenÖğretmen4 ay önce
  Bu chppkk dhkpc, kilişdaroglu öğretmenliği itibarsızlaştırdı hedef gösterdi, senenin uç ayı tatil yapıyolar, beleş maaş alıyorlar dedi, en ufak haksız öğrenci şikatetinde öğretmeni sürdü, karı koca olan öğretmenlerin karıyı anyaya kocayı konyaya tayin etti, daha hangi zulmü yazalım?
 • muallimmuallim4 ay önce
  "Veli, öğretmenle konuşarak problemi çözme becerisi gösteremedi ve şiddete başvurdu." bu kadar basit yani? sonuç ne? ceza aldı mı? tekrar yapılmaması yönünde müeyyide uygulandı mı? unutulmamalıdır ki öğretmenlik peygamber mesleğidir. Öğretmeni küçük görürseniz beyniniz küçülür, fikriniz küçülür, ülkeniz küçülür, dünyanız küçülür, hedefiniz küçülür velhasılı kelamküçülürsünüz.
 • İsa KESKİNİsa KESKİN4 ay önce
  Asımın nesline elbette saygımız sonsuz. Ama adını 'Asımın Nesli' ne gizlemiş korkak. Öğretmen düşmanlığını meslek haline getirdiniz. Unutmayın 'Her öğretmen kendi branşında görev tanımında belirtilen görevleri yapıyor, çatlasanız da patlasanız daideallerimizi öldüremiyorsunuz.
 • HANİFİ YILMAZ HANİFİ YILMAZ 4 ay önce
  Eğitim eğitim eğitim şaaaarrrrt inşallah şimdiden sonra olur
 • asımın nesliasımın nesli4 ay önce
  mesele doktor olunca farklı üslüp kullanılıyor. doktorlarında mesleklerini okulda öğrenmedikleri atandıktan sonra hastaların üzerinde öğrendikleri bir gerçek. tabi bu arada nice kazalar nice yanlış teşhiş yanlış ilaç ve öiümle sonuçlanan durumlar. bir kere şı gerçek. hiçbir meslek okulda öğretilmiyor. sadece felsefe veriliyor o da avrupai olunca bize uymuyor. mühendislerimizin binalarınında bir bir yıkıldığı kullanışsızlığı ortada. ama hepsinin temelinde kaliteli bir eğitim sıkıntısı var. kimsede buna eğilmiyor. şuda bir gerçek her görevli görevini tam zamanında ve doğru dürüst yapsa bu sıkıntılar tamamen biter.

Günün Özeti