Müjde Peygamberinin gerçekleştirdiği değişim ve geleceğin inşası

06 Haziran 2019 Perşembe

Bayramın ikinci günü Yeni Akit fevkalade güzel bir manşetle çıktı. 

“ÜMMET CAMİLERE SIĞMADI, YERYÜZÜ MESCİD OLDU”

ÂLEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLEN HZ. MUHAMMED’İN (SAV) ümmetine yakışan bir duruşla Müslümanlar dünyanın dört bir yanında BAYRAM NAMAZINA durmuşlar. İlk sayfada Moskova, Arnavutluk, İsviçre, Bosna, Etiyopya’da namaz kılan müminler vardı. Aynı ümit ve ferahlık veren manzaranın Almanya, İsveç, Fransa, İngiltere, Avusturya, Gürcistan, Karadağ, Hersek, Kerkük, İstanbul, Ankara, Konya, Hakkari, Urfa, Diyarbakır, Van, Edirne ve Anadolu’nun bütün şehirlerinde yaşandı. 

1.5 milyar Müslüman Peygamberimizin (sav) izinde, yolunda, çizgisinde istikbale yürüyor ve geleceği inşa etme yolunda… 

İslamiyet kardeşlik dini, Kur’an müminlerin kardeş olduğunu ilan eder. 

Bugün dünyanın her tarafından Müslüman var, elhamdülillah. Tek ihtiyacımız birlik ve beraberlik. Tespih taneleri birbirinden kopuk Müslümanlar, İslam Birliğini kurabilirlerse dünyanın bir çok problemini çözerler.

Bugün Müslüman olarak işimiz kolay.

Peygamberimiz (sav) yola çıktığı zaman bir kişi idi, kitapla geldi, ilim getirdi, 23 sene durmadan dinlenmeden çalıştı, yaşadığı kıtayı yanlıştan doğruya, kötüden iyiye, çirkinden güzele her şeyiyle değiştirdi.

Elleri ile yaptıkları putlara tapan insanlara tek Allah’ı tanıttı, bizi yoktan var eden, dünyaya misafir olarak gönderen Rabbimizi sevdirdi

Ahiret hayatını anlattı, bizi yoktan var eden Rabbimizin öldükten sonra tekrar dirilteceğini ve yaptığımız iyi kötü her amelin hesabını soracağını öğretti. Böylece adaleti vicdanlara ve topluma yerleştirdi. 

Ebedî hayatın varlığı insanları iyilik yapmaya, fakir ve fukarayı kollamaya, yoksulu doyurmaya, yetimi gözetmeye kısaca toplumsal adalete yöneltti. 

Zulüm devri sona erdi, iyilik ve merhamet devri,adalet çağı açıldı.

Cenneti kazanmak için insanlar adam öldürmeyi, yalanı, iftirayı, kumarı, çalmayı, zinayı, içkiyi, kendilerine ve topluma zarar veren bütün kötülükleri terk ettiler.

Yalan devri kapandı, doğruluk çağı başladı.

Cehennemden kurtulmak için zekât ve sadaka vermeye, hayır işleri yapmaya başladılar.

Nefis terbiyesi önem kazandı. Haramlardan uzaklaşma, kötü düşüncelerden ve kötülüklerden kurtulmak için çalışma çağı başladı. Müslümanlar namaz, oruç gibi ibadetlere önem verdiler. 

Nefsi besleme, ona hizmet etme ve nefsani arzuların peşinde koşma, nefsi putlaştırma devri kapandı; Allah rızasına uygun yaşama takva elbisesi giyme dönemi aşladı. 

Irk, soy, sop, kabileye bağlı olarak şan şeref kazanma, üstünlük taslama dönemi bitti.

İslam kardeşliği çağı başladı.

Hz. Muhammed (sav) Medine’ye hicret ettiğinde şehirde Evs ve Hazreç isimli iki kabile vardı ve birbirileriyle 120 yıl savaşmış, sayısız insan öldürmüşlerdi. 

Peygamberimiz (sav), onlara “Müminler kardeştir.” Âyetini öğretti; Evs ve Hazreclileri kardeş ilan etti. Ayrıca bir Medineli ile bir Mekkeliyi kardeş yaptı. Kabile ve ırk savaşları bitti, birbirleri ile savaşanlar kardeş oldular. İslam’ı yaşamak ve yaymak için çalıştılar. 

İbni Haldun, Peygamberimizin (sav) Müslümanları kardeş olduklarına inandırmasını ve kardeş savaşlarını bitirip İslam Birliğini kurmasını en büyük inkılap  olarak görür.

İslam âleminde yaşanan kargaşa, iç karışıklıklar, iç savaşlar göz önüne alınırsa Kur’an’ın Müslümanların kardeş olduğunu ilan eden âyetlerine uymanın ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Yemen, Suriye, Irak, Afganistan’da iç savaş var. Türkiye Müslümanları Kürt-Türk diye bölünüp ayrıştırılmak isteniyor. 

Emperyalist Batı bizi bölmek, parçalamak, sömürmek istiyor. CIA, MI 6, BND, masonlar, lionslar, roteryanlar ve Batılı istihbaratlar, etki ajanları bunun için çalışıyor. 

Allah’ın rahmeti cemaat üzerinedir. Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır. 

Hz. Muhammed (sav) okuma kültürünü başlattı. Kitap ile geldi, ilim devri başladı.

Böylece cahillik, bedevilik, ilkellik devri kapandı.

Saadet asrı başladı, İslam medeniyeti kuruldu.

Önümüzde çok güzel ve muhteşem bir örnek var.

Kur’an’a sarılır, emirlerine uyarsak yeniden ve yeni bir medeniyet inşa edebilir, dünya ve ahiretimizi cennete çevirebiliriz.

Değerli okuyucularımızın Ramazan Bayramını tebrik ediyor; Kur’an medeniyeti inşa etmeye davet ediyorum. 

Gelin bir ve beraber olalım, Allah’ın kitabına sımsıkı sarılalım, kardeş olalım ve kardeş kalalım. İyilik yapalım, yardımlaşalım, takvada yarışalım, cennetlik Müslümanlar olmak için gayret edelim.

 İşimiz çok kolay, bugün çoğuz, yeter ki Kur’an’ın istediği Müslümanlar olalım.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MurselsMursels1 ay önce
  Ulaşamaması gayet doğal en azindan ulaştığı az. Nedeni ise ulaşamadığı gençlerin ihtiyaçları nefsani olguya dayalı sonuçta medya sosyal medya vs. Bu doğrultuda olduğundan birde akp nin destekçileri olan aileler daha kısıtlı bir ortam veriyorlar gençlere oku oku. Genç için iyi ama eğlenmesi yok. E böyle oluncada eğlencesi olanı bi yerden sonra tercih etmesi doğal bir sonuç oluyor
 • Mehmet ErkanMehmet Erkan1 ay önce
  Mehmet ErkanÇok güzel olmuş kalemine yüregine sağlık sıhhatlı ömürler hayırlı günler senin olsun selam ve dua ile
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Bizim.de..temennimiz..arzumuz..dualarımız.he..öyle..Fakat..95..yıldır..öyle..bir..beyin..yıkayıp..İnsanları..HİPNOZ..ettiler..ki..uyandırmak..kolay..değil..Elbette..umudumuz..canlı..Selamlar..sizlerin..de..Bayramı..Mübarek..olsun.
 • Canan karakoyun okul Canan karakoyun okul 1 ay önce
  Selamun aleykum cok mükemmel can alici noktalara deginilmis bir yazi ayrica donemimizin gecmisten bu gelen kanamali yarasina kesin teshis ve careler sunulmus
 • MuratMurat1 ay önce
  Hocam Allah senden razı olsun ama bunun için önce içerdeki hainleri temizleyerek işe başlamak getekşyor
 • Orhan özekinciOrhan özekinci1 ay önce
  Aziz hocam,tefrika aramıza girmese füze ile bile bizi yıkamaz .Müslümanların kardeşliğine halel geldi karton dan ve kumdan kardeşlik ler oldu..İslami önünde olan engelleri kaldırmalı Asrın hastalığı olan asabiyet ten kurtulmalı. .Ne mutlu Müslümanım ifadesi olmalı. .Kurandan alarak ilhamı asrın idrakine sunmali.Muarizbir asrın hasta bir unsurunreçetesi kuran olduğu akıldan çıkarılmasını kuranın kalesi içine girilmelidir. .Bayramınız mübarek olsun ellerinizden öperim. ..
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  ağzına sağlık ali abi senin de bayramın mübarek olsun allaha yemin olsun ki allah habibullah ve kitabullah bunun da çok ötesinde allahım perdelerimizi yırtsın güzelliklerini görmeyi ve yaşamayı o sonsuz haz ve lezzeti hepimize şefaatiyle kerem etsin inşallah allaha emanet olun

Günün Özeti