Müfredatlar üzerinde dolaşan kapkara Amerika bulutları

04 Nisan 2019 Perşembe

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı dinlerken hayrete düştüm. İstanbul’da Eğitim Bir-Sen’e bağlı 1 No’lu şubenin Teşkilat Buluşması programında Genel Başkan Yalçın’ı dinlerken Prof. Oktay Sinanoğlu’nun ısrarla dillendirdiği Fulbright Anlaşmasını hatırladım. 

Fulbright Eğitim Komisyonu adıyla bilinen Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu 1949 yılında İsmet İnönü döneminde imzalanmış, 5596 sayılı kanun 13 Mart 1950 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi›nde kabul edilmiş. Komisyon sekiz kişiden oluşuyor, başkanı ABD’li, oyların eşitliği durumunda başkanın dediği oluyor.  Eğitim sisteminin Amerika tarafından dizayn etmesi sağlanmış.

Amerika, eğitim alanında yapılacak her çalışmayla yakından ilgileniyor.

MEB’de müfredat süreci başlattığında Eğitim Bir-Sen, konuya nitelik kazandırmak için müfredat çalışması yapınca inanılmaz şeyler olmuş.

Başkan Ali Yalçın’ın anlattıkları Prof. Oktay Sinanoğlu’nun yüzde yüz haklı olduğunu ortaya koyuyor. Başkanın anlattıklarından aldığım notlar şunlar:

“15 Temmuz sonrası Bakan İsmet Yılmaz döneminde müfredat yenileme çalışmaları yapıldı. Eğitim sendikası olarak 50 akademisyen 400 öğretmen ile çalışma yaptık. ABD büyükelçiliğinden telefon geldi, görüşmek istediklerini söylediler. Konuyu sorduk, eğitimle alakalı, dediler. Eğitim Bir-Sen’de randevu verdik. 4 kişilik bir heyet geldi. Siyasi ataşe, uzman, ABD öğretmen sendikası başkanlığı yapmış biri, tercüman. 

Müfredat raporunuzda ne var diye sordular.

Açıklanınca görürsünüz, dedik.

Bir süre sonra sol bir gazete başlık attı:

“Anti Kemalist rapor bugün açıklanıyor”

Milli Eğitim Bakanlığı herkesi müfredat çalışmalarına destek vermeye çağırdı.  Kamuoyu bu konuya ilişkin görüşlerini MEB’e iletti. MEB sonuçları birkaç gün içinde açıklayacağını ifade etti. ABD büyükelçiliği bizi yeniden aradı. 

“Siyasi ataşemiz değişti, yeni ataşe sizi tanımak istiyor.”

Yeni ataşenin bize sorduğu en önemli soru şuydu:

“Milli Eğitim Bakanlığı sizin çalışmalarınızdan ne kadar faydalandı?”

-Açıklanınca göreceğiz, dedik.

Özellikle Evrim Teorisi ve cihat kavramı üzerinden sol basında polemikler başladı. 

Bir ara İrlanda Büyükelçiliği’nden aradılar, randevu istediler. Gelen heyetin gündemi eğitim, müfredat, cihat ve Evrim teorisi idi.

Görüşme sırasında cihat kavramının doğrusunu öğretilmesi gerektiğini, aksi hâlde IŞİD gibi örgütlerin bu kavramı istismar ettiğini; Evrim Teorisi gibi ispatlanamamış teorilerin alt eğitim evlerinde ilimmiş gibi anlatılması yerine üniversitelerde tartışılması gerektiğini, ispatlanmamış teorilerin ateist, Marksist ve kapitalistlerin işine yaradığını, onun yerine İslam inancının öğretilmesi gerektiğini ifade ettik.

İrlanda ve ABD büyükelçiliklerinin ders kitaplarının müfredatı ile ilgilenmesi bu alanda ince mühendislik çalışmaları yapıldığını gösterir. Türkiye’de eğitim Milli Eğitim Bakanlığı’na bırakılmayacak kadar önemli. Eğitim düzelmeden ekonomi, siyaset, çarşı-pazar düzelmez.

Bu arada önceki dönem Eğitim Bir-Sen başkan vekili Ahmet Özer’in 28 Şubat döneminde yaşadığı bir hatırayı hatırlamakta fayda var.

Bakanlık din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı yazdırmak için komisyon kurmuş. 

“Ramazan geldi, çarşı-pazar ve sofralar şenlendi” başlıklı bir konuyu ele alıyorlar. Ahmet Bey Kayseri’de bir çarşıyı resimliyor, kitaba koyuyorlar. İftar saatinde sofrada bir araya gelen sakallı bir dede, başörtülü nine, evlatları ve torunları ile yemek yiyorlar. Kitap, Talim Terbiye’ye gidiyor; iade ediliyor. Resimlerdeki sakallı erkekler ve başörtülü hanımlar işaretlenmiş, okla yan tarafa şu not düşülmüş:

“İlkel kesit. Resmi değiştirin!”

Talim Terbiye’de İslam inancına ait sembolleri ilkel kesit gören yetkili aymazlar var. Bu ülke bunları yaşadı.

Eğitim Bir-Sen Türkiye düşmanlarının ilgilendiği önemli bir sivil toplum kuruluşu.  Sesi değil, sözü yükseltmek isteyen erdemli insanların bir araya geldiği sendikal hareket. Adil bir medeniyet kurma hedefi var. Kimsesizlerin kimsesi olmak, mazlumların sesi olmak idealiyle çalışıyor. Tam demokrasiyi gerçekleştirmek için çaba harcıyor. Bir milyonu üyesi ile Memur-Sen bir orman niteliğinde. Yıkıcı değil, milletin hukukunu koruyan hizmet sendikacılığı yürütüyor. 

Katsayı adaletsizliğini kaldıran, başörtüsü zulmünü bitiren, Kur’an’ı öğretmemek için konan 12 yaş engelini bozan, okullarda hizmetlilerden başkasına başörtüsü takma hürriyeti tanımayanların oyunların altüst eden bir hareket. Batıcı lobiler, Eğitim Bir-Sen’i insan mühendisliği çalışmalarına engel görüyorlar.

ABD, İrlanda, mason locaları, kamuoyu oluşturan lobiler Türkiye’deki eğitim ile yakından ilgileniyor. Umarım, eğitim fakültelerindeki eğitimcilerimiz de onlar kadar ilgilenir.” 

Eğitim Bir-Sen modernleşme adı altında yürütülen sömürgeci Batı’nın her projesinin önüne dikilen yıkılmaz bir kale, yerli ve milli. Bu vatan evlatlarının inşa ettiği bir kale. İçinde yer almak, desteklemek boynumuzun borcudur. 

NOT: DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK, AHLAK ÖĞRETİMİ eğitimin ruhu olmalı. Meslektaşım Necmettin Kuyucu, bir öğrenci tarafından bıçaklanarak şehit edildi. Öğretmenine saygıyı öğretemeyen, öldürmenin, haksızlığın, zulmün, zorbalığın, hırsızlığın günah olduğunu benimsetemeyen; Allah’a, hocaya, babaya, anneye, büyüğe saygıyı; küçüklere, canlılara, mazlumlara, tabiata şefkati özümsetemeyen, oy hırsızları yetiştiren eğitim sistemi iflas etmiştir. Yeniden inşa edilmesi şart. Gençleri öğretmen katili olarak yetiştiren sistem mutlaka gözden geçirilmeli. LGS, TYT, AYT puanı yerine öğretmen notuyla proje okullarına ve üniversiteye girilmeli, öğretmenlerimizin saygınlığını artırmalıyız. İdam kanunu yeniden getirilmeli, öğretmen katilleri ve darbeciler asılmalı.Oy hırsızlığı yapanlara ağır cezalar getirilmeli. Necmettin Hoca’ya Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abdülkadir sarısoyAbdülkadir sarısoy2 ay önce
  Sendika üyesi olarak yazıyorum.Ali bey sendikanın kimsesizlerin kimsesi olduğunu söylemek.HaşaAllah Ahiret yok demektir.2 yıldırgüvendiğim devletim oy verdiğim iktidardan telefon incelemesini mahkemeye göndertemedik.Komünist sendika üyesi olsaydı oğlum maaşını alıyor olacaktı.Bir kez olsun haimiz sorulmadı.Çalmadığımız kapı kalmadı Dini görünümlü kurumları Allah genede rahmetiyle yargılasın.Kıyamette uyarmadı demeyin
 • Muhammet ÖzyürekMuhammet Özyürek2 ay önce
  Eğitim Fakültelerine özel yetenekleri olan öğrencilerimizi on plana cekmeliyiz. Yeteneği olmayan bir öğretmen yetenekleri ortaya çıkarabilir mi? Son zamanlarda uzaktan eğitim mezunu öğretmen arkadaşların sayısı arttı. Kendini gerçekleştirmeye bir öğretmen yeni neslimize nasıl yön verecek? Az önce bir okulumuzu ziyaret ettim. Okul müdür yardımcımız İngilizce öğretmeni. Okulda İngilizce öğretmenine ihtiyaç var. Bizim öğretmenimiz idari görevde çalışıyor. Öğretmenlerimiz neden sınıfta olmak istemiyor? Devletimizin öğretmene gereken yasal saygıyı kazandırma lider. Öğretmenlerimiz öğrenci ve velilerden korkar hale gelmiş. Çocuklarımız üzerindeki etkisi kaybolmuş. Korkarım kendimizi duzeltmezsek bugunlerimizi arar hale geleceğiz. Ali Bey'in düşüncelerini sonuna kadar destekliyorum. Vatan hainlerini ve geleceği inşa eden öğretmenlerimizin katilleri idam edilmelidir. Saygı ve selamlarımla Fatsa
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  Egitimimiz..millileşmeden..yabancı..unsurlar..defedilmeden..işimiz..çok..zor..ABD..her..yanımızı..sarmış..kılcal..damarlarımıza..girmiş..NE..ACI..ve..düşündürücü..kendi..ülkemizdeki..eğitim..konusunda..Son..sözü..ABD..temsilcisi..söylüyor..Bu..kepazelik..daha..ne..kadar..devam..edecek..
 • MisafirMisafir2 ay önce
  Çocuklarımız geleceğimizdir...
 • ABDULLAH SUPHİ AYDINABDULLAH SUPHİ AYDIN2 ay önce
  1000000 POLİS 1000000 ADLİYE GÖREVLİSİ500000 DİYANET GÖREVLİSİDEVLET BÜTCESİNİN % 75 İNİ KULLANIYOR LAKİN, Gayri MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜFREDATININ YETİŞTİRDİĞİ SUÇ ÜRETME MAKİNELERİNİN İŞLEDİĞİ SUÇLARIN 1/10 KADARI İLE DAHİ BAŞ EDEMİYOR.Bu Müfredatın Kolay Satınalınabilen, Kolay Kandırılabilen,Kolay alıştırılabilen Namus, Helal haram duygusu köreltilmiş olarak yetiştirdiği nesil Sağlıklı düşünme kabiliiyetininde % 80 ini kaybettiğindenMemur ve işçilerdende asla verin alınmıyor.Bir başka açıdan Baktığımızda DÜNYANIN EN BÜYÜK FABRİKALAR KAPATAN FABRİKASIBizim MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI. ÇÖZÜM ÇOK BASİT 17 YILDAN BERİ DEVLET ERKANINA YAZMADIĞIM MAKAM KALMADI.Hz ADEM DEN BUYANA VE BÜTÜN BATIL DİNLERİN KABUL ETTİĞİ VE DİNİMİZİN DETEMELİ OLANE V R E N S E LA H L A KKURALLARI İLK VE ANA OKULDAN LİSE BİTENE KADARUYGULAMALI GÖZLEMLEMELİ DERS OLARAK İŞLENMELİBU DERSTEN GEÇEMEYEN SINIFTA KALMALIBÖYLECE CELATT DOKTOR, HİLEKAR ESNAF HIRSIZ YALANCI AVUKAT MUHASEBECİ YETİŞMESİNİN ÖNÜNE GEWÇİLMİŞ OLUR KISACA MESLEKODALARI KOMİNİSTLERDEN KURTULUR5 YILDA YAPILACAKİŞ 500 GÖNDE BİTİRİLİREKONOMİ TAVAN YAPAR. RÜŞVET VE TERÖR BİTER. SÜPER GÜÇ OLURUZ. BUNU SİDDİYE ALALLIM BU EĞİTİMBİRSEN ÖNCÜLÜĞÜNDE BİRETKİLİGERÇEKMİLLİEĞİTİM DAYANIŞMA PLATFORMU OLUŞTURALIM İNŞAALLAH.
 • BirolBirol2 ay önce
  Müdür olmak için kurulan sendikanın kendine hayrı yok ki eğitimi düzeltsin.
 • enverenver2 ay önce
  Ha gayret hocam. bu iş olacak inşallah . Kara bulutları dağıtalım. konuyu iyi ele almışsınız. Yaygınlaştıralım güncelleştirelim ve kamuoyunun dikkatini buraya da çekelim. göreceksiniz; kamuoyunun bunlardan bilgileri yok.
 • BirolBirol2 ay önce
  Her kurumu bir kişinin iradesine bağlama hastalığından ne zaman kurtulacaksınız.
 • Cem B.Cem B.2 ay önce
  Eğitimi batıran evrim ve irtica konusu mudur? Yoksa , Başta İsmet Yılmaz olmak üzere liyakatsız Bakanlar ve Sayın Erdoğan mıdır? Her Bakanın döneminde değişen sınav sistemlerinin sorumlusu hala Fullbright ' mıdır ? Okuduğunu anlamada dünya 67. olma rezaletinin müsebbibi mevcut iktidar değil midir? İsmet Yılmaz : Akpartiye oy verene cennet vaadeden bir din tüccarı bu ülkede Milli Eğitim Bakanı olursa hala ABD yi mı suçlayalım ? Nimet Çubukçu , Ömer Dinçerler al birini vur ötesine!...Suçlu iktidardır. Yeni Bakan mevkiine layıktır.Rahat bırakılırsa değişim başlar inşallah.
 • karslıkarslı2 ay önce
  evet çok doğrubirprojeeğitimbirsenkollarısıvamalı...GEÇ kalınmıştır..
 • Abdullahın biriAbdullahın biri2 ay önce
  Sayın Ali bey dilinize yüreğinize sağlık.Bir vatandaş olarak bu milli eğitim haline çok üzüldüm.Türkiye bağımsız bir devlet olma hasabiyle kafir amarika bu kadar karisacagina inanmıyordum.Ama maalesef küfür güçlerin türkiyenin her işine karışıyor.Devletin en önemli kurumlar milli eğitimi milli savunma içişleri ve maliye bakanlardı dur hele hele milli eğitimi en çok önemlidir.Bir söz vardır bugünün küçüğü yarının büyüğüdür nesil sağlam aile temel taslardandir aile sağlam olursa toplum sağlam olacak.Bunun içindir bizim işçilerimize karışıyor toplumuz bozmak için her işimize karışıyor bu kafirler Allahın gazabı onlara olsun türkiye ve islam alemi onların şerrinden kurtarsın amin
 • KocasolakKocasolak2 ay önce
  Askeri okullarda darbeci müfredat hàlà devam ediyor.
 • Lütfen bunu yayınlaLütfen bunu yayınla2 ay önce
  Evrim teorisi ispatlanmamış bir teori değildir insanın istediğiniz her organına her hücresine DNA sına Neresine isterseniz bakın insan kuyruksuz bir maymun türüdür canlılardan bir canlıdır doğanın bir parçasıdır yegane gerçek budur bu gerçekten başka gerçeklikler arayanlar ortada onun binlerce yıllık yanılgılarına tutunsunlar. Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır ya buna alışırsınız ya da tarihten silinmiş diğer canlı topluluklarının arasına katılırsınız.
 • Nasır Önder Nasır Önder 2 ay önce
  Hocam tek kelime ile mükemmel. Ülke ve milli eğitim niye bu kadar başarısız diyorduk. Meğersem kriptocu paralelciler Amerikancilar hala işin içinde. Eğitim ile ilgili tüm Karralarda Eğitim -Bir Sen yer almalıdır. Aksini asla düşünemiyorum. Yoksa her gün kaosa gidiyoruz
 • Sarı çizmeliSarı çizmeli2 ay önce
  Bu konuya degindiginiz icin teşekkür ler okul yapiyoruz diye seviniyoruz yazik o okullara bi dunya gereksiz bilgiyi ögrenciye ezberletip sinavdan sonra unutturan bi sistem var olduğu surece okul sadece bi kandirmaca faydasiz ilimden Allahs sığınırım demiş Efendimizin Sav. şu müfredatlarin yuzde 80 90 nu ni faydasiz ilim boş bilgi kuru ezber
 • maveramavera2 ay önce
  17 senedir iktidarsınız ve şikayet ediyorsunuz...bilmem neremizle gülsek.
 • MehmethanMehmethan2 ay önce
  Talim terbiye kurulu, bizatihi Külliye dahiline alınmalıdır..Reis bizzat başında olup , süratle yeni bir ıslahat ika edilmeli..Ya herru ya merru
 • AliAli2 ay önce
  Okuyanda bınların eskiden olduğunu sanır.geçende yazdım.akıllı tahtayı aç ebadaki vitamin ders konularında öğretmen öğrenci tiplerine bak.
 • İsmail Hakkı Genç İsmail Hakkı Genç 2 ay önce
  Selamunaleykum Ali bey hükümet bu müfredatı değiştiremiyor mu?
 • Kaktus SydneyKaktus Sydney2 ay önce
  Bu yazi basimiza gelenlerin neden oldugunu cok guzel anlatmis. Egitim meselesi cozulmezse, Allah muhafaza gelecek nesiller icin durum hic ic acici degil. Yurtdisinda cocuklarimiz bir Turk okuluna devam ediyorlar. Mufredat buranin egitim sistemine uygun ama sukur biraz turkce, din dersi eklemeleri var. Devlet okullarina gore cok daha iyi. Alhamdulillah! Ancak okul teknolojinin kullaniminda cok israrli, smart board dedikleri heyyula bir bilgisayar ekrani, cocuklarin elinde birer ipad. Yani bizlerin bu konuda cok daha bilincli olmamiz gerekli. Ulkenin en yuksek kaliteli okullari grammer school vs okullarinda ipad ve smart phone kullanimini yasaklayip, cocuklara kalemle daha bilgi becerilerini arttirmayi hedeflerken, bizim bu ipadlere bu kadar para verip, cocuklarimizi heba etmemiz bana hic dogru gelmiyor. Cocuklar teknoloji ile o kadar ic iceler ki, instagram kullanimi cok yaygin, cocuklar aralarinda James Charles diye bir gay in popularitesini konusuyorlar ve bunlar 8-10 yas arasi cocuklar. Teknolojiye karsi degiliz; elbette zamani geldiginde bilgisayar vs kullanacaklar; ama bu kadar kucuk yasta bu ipad vs israri nedir yani. Bizim bu egitim isini cok ciddiye almamiz gerekiyor. Sn.Erkan Bey den Allah razi olsun; yazilari ile gelecegimize isik tutuyorlar; Allah ilmini arttirsin. Yazilarini hep takip ederim, yorum yazmadim ancak bu yazi SUPER yorum yazmadan gecemedim!

Günün Özeti