• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

LGS sonrası tercihler ve İmam Hatiplerde programları zenginleştirmek

23 Temmuz 2020


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

LGS sonuçları açıklandı, ilk % 10’luk dilime giren öğrenciler puanla öğrenci alan okulları tercih edecekler. Öğrencinin bir kısmı özel okullara gideceği için puanla öğrenci alan devlet okullarına yer yer % 15’lik dilime kadar tercihle girilebiliyor. 

LGS’de % 10’luk dilimdeki öğrencilerin seçilmesi kuralını kim belirledi?

Mesele bu dilimdeki öğrencilerin akademik eğitime ayrılması ise, bu seçim yanlış. Üniversite ve yüksekokullar, lise mezunlarının % 35’ini alacak kapasitede. 

LGS gereksiz, Teog da lüzumsuzdu, Reis kaldırın dedi. Nasıl olsa ortaokulu bitiren her öğrenci liseye gidebiliyor. Fen ve sosyal bilimler liseleri, proje okullar not ortalamasıyla öğrenci alabilir.

Karpuz seçer gibi öğrenci alan ve yurtdışına beyin transferi gerçekleştiren Galatasaray, İstanbul Lisesi, Saint Benoit, Notre Dame de Sion, Saint Michel, Saint Pulcherie, Saint Joseph, Tevfik Fikret, Pierre Loti Lisesi gibi okullar öğrencisiz kalmasın diye mi bu sistem getirildi?

LGS’de yüksek puan alarak tercih yapacak öğrencilere gelince… Tercih yaparken yüzdelik dikkate almalı fakat tek ölçü olmamalı. Gençler, hayatta neyi gerçekleştirmek istiyorsanız, tutkunuz ne ise yeteneğinizi hangi yönde geliştirmek istiyorsanız ona göre tercihte bulunun.

İnsan sevdiği işi yaparsa yorulmaz. Sevdiği mesleği yapan tutkuyla ve mesai kavramını dikkate almadan yapar, başarılı olur. Başarı gayrete âşıktır ve mutluluk kaynağıdır.

Toplumda materyalist bakış açısı hâkim, yüksek puan alan öğrencileri gelir düzeyi yüksek mesleklere yönlendiriyorlar. Madde insanı tek başına mutlu etmez. İnsan mana ve ruhtur. Mutluluk ruhu tebessümüdür ve manevidir. Zengin olup da intihar edenler az değil. Her şeye sahip olan Nobel ödüllü edebiyatçı Ernest Hemingway intihar etti, Alman hikâyeci Kurt Tuholski de…

Okul ve meslek seçerken madde-mana dengesini dikkate almak gerekir. 

Bilginin iki kaynağı var: Kâinat kitabı ve vahiy kitabı Kur’an. 

İnsan beyni öğrenme programlı yaratılmış. Allah insanı yaratmış ve kitap göndererek okumasını emretmiş. Okumak insan beyni için vitamindir; ilim, zekâyı besler ve geliştirir

İmam hatip liseleri bu açıdan ideal programlı okullar. Hem fen bilimleri okunuyor hem dinî ilimler. Diğer okullara göre imam hatip lisesi öğrencisi beyninde daha fazla dosya açar, beynini daha verimli kullanma şansı elde eder.

Beyin, her bilim dalı için ayrı dosya açar; son derece sistematik ve arşiv sistemi ile çalışır. İlgilendiğimiz her bilim dalı ve sanat türü ile ilgili dosya açar: Kur’an dosyası, dil dosyası, fen bilimleri dosyası, sanat, spor aile, doğa, uzay, ruh, meslek, kitap ve kütüphane dosyası vb.

İmam hatip lisesi öğrencisi öteki okullarda okunmayan hadis, tefsir, fıkıh, Kur’an gibi dersler görür. Beyninde bu derslerle ilgili dosya açılır ve bilgi arttıkça dosyalar zenginleşir, zekâsı gelişir. Zekâ gelişimi yönünden bu okullar daha avantajlı, tercih edilmelidir.

İMAM HATİP LİSESİ PROGRAMLARI HER MESLEĞİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE ZENGİNLEŞTİRİLMELİ 

Son senelerde Din Öğretim Genel Müdürlüğü verimli çalışmalar yaparak imam hatip liselerinde program türlerini çoğalttı:

Fen ve sosyal bilimler, yabancı dil, sanat, spor, kültür, ilahiyat, teknoloji, temel İslami bilimler, hafızlık projeli imam hatip okulları açıldı.

İmam hatip lisesi programları her mesleği kapsayacak şekilde genişletilmeli. İmam hatip programlı meslek liseleri açılmalı.

Bu okulları tercih eden öğrenciler mezun olunca sadece ilahiyata gitmiyor. Fen, sosyal ve Anadolu lisesi öğrencilerinin gidebildiği bütün okulları kazanabiliyorlar. 

LGS’de yüksek puan alan öğrenciler; özel projeler yapılarak proje imam hatiplere yönlendirilmeli. 

İlahiyatçılar, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, imamlar, müezzinler, dini eğitim alan insanlar; toplumdaki kutup yıldızıdırlar. İnsanlar birçok konuda onlara fikir soruyor ve davranışlarını örnek alıyor. Topluma örnek olacak kişilerin yeteneklerini geliştirmiş, zeki insanlar arasından seçilmesi çok isabetli olur. İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, Önder, Timav gibi sivil toplum örgütlerinin MEB ile işbirliği yaparak imam hatiplerdeki program zenginleştirmesine katkıda bulunmalılar. 

Yüksek puan alan öğrencilerin sadece fen ve sosyal bilimler liselerine yönlendirilmesi büyük eksiklik. Toplumun hem maddî yönden hem manevî rehberlere ihtiyacı var.

İmam hatip lisesi öğrencilerini büyük bölümünü kızlar oluşturuyor. İmam hatip mezunu kızlarımız üniversite ve yüksekokul okuyarak öğretmen, anaokulu eğitimcisi, Kur’an kursu öğretmeni, vaize olabilirler. Üniversite ve yüksekokula gidemeyecek seviyede olanlar da var. Kızlarımızın hepsi yuva kuracak ve anne olacaklar, ev yönetecekler. 

Onları hayata daha donanımlı hazırlayacak bölümler açılmalı: Çocuk eğitimi, aileden iletişim becerileri, beslenme ve mutfak kültürü, ev ekonomisi, bilgisayarlı muhasebe, sağlık bilgileri, el sanatları ve örgü vb. Spor programlı imam hatip var da çocuk eğitimi, ev ekonomisi, sağlık meslek lisesi programlı imam hatip neden yok?

Bu okulları tercih edip de akademik eğitim almayacak öğrencilere hem dini bilgiler hem de meslek becerisi kazandıracak eğitim verilmeli. 

İmam hatip programlı meslek liseleri çok önemli. 

Öğrencilerimizin ömür boyu yapacakları işe göre bir tercih yapmalarını tavsiye ederim. Moda meslekleri, moda okulları tercih isabetli olmayabilir. Tercih yaparken tutkular, idealler ve ebedi hayat mutluluğu göz ardı edilmemeli. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

zeynep

... sayin yazar.genclerin egilimleri ortada ..
 • Yanıtla

Hayrettin Hatunoğlu

Ben İmam Hatip Lisesinde uzun yıllardır görev yapan bir öğretmenim. Veliler öğrencileri istemedikleri halde zorla imam hatip lisesine kaydettiriyorlar. Hele kız ve erkek diye ayrılmış imam hatiplere hiç gelmek istemiyorlar çünkü flört edecek arkadaşların yakınlarında olsun istiyorlar. Öğrencilerden birçoğu ailesi okuldan alsın karma okula göndersin diye yazılı sınavlarda abuk subuk şeyler yazıyorlar. Geçer not aldığı zaman öğretmene gelip''Neden bana geçer not verdin en ailem beni başaramıyor bu okuldan alalım diye düşünmesi için mahsustan yanlış cevap veriyorum.'' diye öğretmeni suçluyor. Daha buraya yazamadığım neler var neler. Siz kalkmış nelerden bahsediyorsunuz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23