Kur’an, Siyer, Temel Dini Bilgiler mecburi ders olmalıLGS, AYT, TYT’de bu derslerden soru sorulmalı

07 Şubat 2019 Perşembe

Bilginin iki temel kaynağı var: 

1. Dinî bilgilerin kaynağı Kur’an.

2. Fen bilimlerinin kaynağı kâinat.

“İlim ile din ayrıldığı takdirde din insanları geri kafalılığa, ilim ise ateizme götürür” der Aliya İzzetbegoviç.

Stephen R. Covey, zekâyı ruhsal, duygusal, bedensel ve zihinsel olmak üzere dörde ayırır.

Covey’e göre en önemli zekâ türü ruhsal zekâdır, ruhsal zekâyı bedenimizde vicdan temsil eder. Vicdan Allah ile irtibatlıdır. 

Yaratıcı ile her üç ayda bir, baş başa görüştüğünüzü varsayın, ona göre yaşayın!”

(8. Alışkanlık Bütünlüğe Doğru, s.70)

Eğitimin amacı, kâmil insan yetiştirmektir, der Prof. Ziya Selçuk.

Kur’an, Siyer ve Temel Dini Bilgiler dersleri seçmeli. 

Öğrenci bu dersleri seçmezse önem vermezse, derslerde anlatılanları özümseyip hayata geçirmezse nasıl kâmil insan olabilir? 

İnsan yemediği gıdalarla beslenemez. Beyin öğrenmediği bilgilerden faydalanamaz.

İzzetbegoviç’in dikkat çektiği husus çok önemli. Fizik, biyoloji, kimya, matematik, geometri, astronomi, coğrafya dersleri kâinat kitabı incelenerek yazılır. Kâinat bir kitaptır; yaratıcısı ve yazarı Allah’tır. Ne var ki bu bilim dallarındaki kaynak kitapların yazarları bütünüyle Batılı. Fen bilimleri kitapları ateist ve evrimci bir bakış açısıyla yazılıyor. Evrimciler Allah dememek için bin dereden su getiriyor, edilgen çatılı fiillerle konuyu geçiştiriyorlar. Okul kitaplarının kaynağı Batılılar olduğu için fen bilimlerindeki üslup maalesef ateist zihniyetin değirmenine su taşıyor. 

Hâlbuki fizik, kimya, biyoloji, astronomi, coğrafya ilimleri bir dizi kanunu anlatır. Yer çekimi kanununu koyan bir güç var. Newton kanunu keşfetti, kanunu o koymadı. Kâşifi öldükten sonra kanunun devam etmesi gösteriyor ki kanun Newton’ın değil. Esasen insan, dünyaya nizam verebilecek bir güce sahip değildir. Allah koyduğu kanunu yürürlükte tutar.

Kâinatın ilk yaratılışı ile ilgili fizikçilerin söyledikleri de tahminden ibaret. 13.7 milyar yıl önce “Büyük Patlama” gerçekleşti, kâinat önce enerji şeklindeydi, sonra maddeye dönüştü, gezegenler, galaksiler meydana geldi, deniyor.

Der Spiegel dergisi Bing Bang ile açıklamaları yazıyor; 13.7 milyar rakamının yanına parantez açıyor, “saati kim tuttu, tarihi kim not etti?” yazıveriyor.

Patlama ile düzen kurulmaz. Kâinatta mükemmel ve muhteşem bir düzen ve intizam var. Bu sistemi kuran bir Yaratıcı var. 

Patlama ancak tahribat, yıkım, enkaz meydana getirir.

Kur’an, kâinatta olup bitenleri öznesiyle birlikte anlatır. Örnek vereyim:

“Bütün kâinatı kudret elinde tutan Allah ne mübarektir…  O her şeye kadirdir. O yedi kat gökleri yarattı. O Rahman’ın yarattıklarında hiçbir düzensizlik göremezsin. O çok güçlü ve çok bağışlayıcıdır. Haydi gözünü çevir, bir çatlak görebilecek misin? Sonra gözünü bir defa daha çevir! 

O göz sana hayret ve şaşkınlık içinde, âciz ve bitkin hâlde dönecektir. 

Yemin olsun biz dünya semasını yıldızlarla süsledik. ” (Mülk,1- 5)

İnsanın yaratılışını anlatırken Kur’an şu ifadeleri kullanır:

“Yemin olsun ki biz insanı süzülmüş öz çamurdan yarattık. Sonra onu az bir su hâlinde sağlam ana rahmine yerleştirdik. Sonra bu az suyu, kan pıhtısı hâline getirdik. Sonra kan pıhtısını bir et parçasına çevirdik. Sonra o et parçasından kemikler yarattık, sonra da o kemiklere et giydirdik. Sonra başka bir yaratılışla hayat verdik. Yaratıcıların en güzeli Allah ne mübarektir.” (Müminun, 12-14)

Kur’an’ın anlatımında bütün fiillerin öznesi var. Fen bilimlerinin anlatımından fiiller edilgen çatılı.

Talim Terbiye Kurulu, ders kitaplarını Kur’an’ın bakış açısı ile yeniden ele almalı; akla ve ilme aykırı açıklamaları çıkarmalı. 

Allah’a ve ahirete inanmayan insan; kâmil insan olmak için gayret etmez.

“Hayvanlar aç iken insanlar ise tok iken tehlikeli oluyorlar” diyor Aliya İzzetbegoviç.

Tok adamın nefsinin arzularına gem vurması, dürüst olması, zevk ve eğlencede haram-helal sınırlarına uyması zordur.

Kamil insan yetiştirmek için Mevlâna, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli, Mehmet Akif, Aliya İzzetbegoviçgibi erdemli insanların eserlerini okumak ve anlamak şart.

Kur’an, siyer ve temel dini bilgiler dersleri mecburi olmalı. LGS ve üniversite sınavlarında bu derslerden soru sorulmalı. 

Çocuğuna bu dersleri aldırmak istemeyen veliler, idareye dilekçe verir, çocukları bu derslerden muaf tutulabilir, böyle öğrenciler için “ahlak dersleri” konmalı. 

Almanya’da din dersi ilkokul birinci sınıftan itibaren lise sona kadar 2 saat, karnede ilk ders.

Çünkü milletlerin ikbali için evladım,

Marifet bir de fazilet… İki kudret lazım” der Akif. 

Evlatlarımız çift kanatla uçmalı; hem fen bilimlerini hem dinî ilimleri okulda, liyakatli zihinlerden öğrenmeli.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Yasin Yıldız Yasin Yıldız 4 ay önce
  Kesinlikle zorunlu olmalıdır. Yazınıniçeriğine tamamen katılıyorum. Kalemine ve yüreğine sağlık sayın Hocam.
 • AliAli4 ay önce
  Sayın yazar güzel bir yazı yazmışsın teşekkür eder devamını bekleriz. Allah diyorki biz onların kalplerinin içlerine kadar ayetlerimizi sokacağız ama onlar bunlardan yüz çevirecekler ve birçoğuda şirk koşararak inananacaklar diyor. Şimdiki insanlarda öncekiler gibi şeytanın oyuncağı durumuna düşmüşlerdir birçoğu. Kur'an'ın bir benzeri kitap yoktur, söz ve canlı anlatım yapan. Ben ona teslim oldum huzura kavuştum. Diğer insanlarada tavsiyem budur. Sevgiler.
 • BilgetürkBilgetürk4 ay önce
  Din eğitimi veren kurumlarda ihtilaf çekişme haf safhada.Mevlana'ya Moğol ajanı diyebilen hocalarla kamil insanı çok zor yetiştiririz.Bunlarla eğitim değil,olsa olsa öğütüm olur.
 • ErcümentErcüment4 ay önce
  Malesef bırakın zorunlu okutulmasını bu derslerin seçmeli bile olması uygulamada pek mümkün olmuyor.Okullarda siz öğrencinize bu dersleri seçseniz bile yeterli sayıda öğrenci olmadığı söylenerek ders verilmiyor.yani bu seçmeli dini dersleri pratikte pek almak mümkün olmuyor.Bu derslerin müfredatta olması lazım, eğer istemeyen varsa almasın, başka türlü bu sorun çözülmez.
 • ALİALİ4 ay önce
  Gençlik zaman israfını , Tasarrufu, fuzuli masrafı ve bunlardan elde ettiği birikimi evinde oturup edebinden dolayı istemeyenlere ulaştırdığı zaman gençlik kurtulur ve o gençliğin nesli kurtulur inşeallah.
 • MardinliMardinli4 ay önce
  Sayın Ali hocam Allah razı olsun.Hocam çok mükemmel bir yazı.Hocam bu milli eğitim dedikleri inanın milli ile ilgili hiç bir şey yoktur.Halbuki devlette en önemli olan kurum milli eğitim dir.Ama maalesef hepsi yabancı şeylerle doldular bundan dolayı türkiye kalkınmıyor devlet hem maddi hem manavı kalkınması gerekir yoksa devamlı eli kolu bağlı kalacAk selam ve dua ile
 • mevhibemevhibe4 ay önce
  Sayın yazar sanırım sınıfa girip öğretmenlik yapmadınız yada gençliği tanıyorsunuz ...zorla nota dayalı bir dersi öğrencinin severek isteyerek öğrendiğini gormedim...en büyük sıkıntı bilgi değil modellerdedir..en büyük sıkıntımız model olan çocuğun gençliğin toplumun önüne çıkan keyfiyet siz tebliğ cileridedir..din in ruhu memuriyet zihiniyeti ve gayreti ile gençlerin ruhuna işlemiyor ..haberiniz ola....
 • FarukFaruk4 ay önce
  Hasan sana katılıyorum dostum :) Herkes hafız olsun. Somaliyi bi geçelim artık. Bütün gezegen somaliyi kıskanıyor hafızlarından dolayı. Bizde niye yok.
 • Ali rızaAli rıza4 ay önce
  Habeş yorumcu diyorki somalide beş milyon hafız varmış , somalili onnıun içinmi dünya lideri , esasen orta öğretimde kur’anı kerim dersi mecburi olmalı amma tek bir mezhebin öğretisi islam diye dayatılırsa amaca ulaşılmaz , hakiki islam öğretilmeli,ve bu aslında çok elzem,
 • hasanhasan4 ay önce
  ne güzel oluuurr, hatta matematik, fizik gibi gereksiz dersleri de kaldırmalı bence, 50 milyonu hafız yapıp geçelim şu somaliyi
 • HabeşHabeş4 ay önce
  Somali kadar olamadık. Somalide 5 milyon hafız varmış
 • MüslümMüslüm4 ay önce
  "Evlatlarımız çift kanatla uçmalı; hem fen bilimlerini hem dinî ilimleri okulda, liyakatli zihinlerden öğrenmeli."Kulağa hoş geliyor, teoride iyi ama pratiğe bakmak lazım. İmam hatip liseleri 60 yıldır var. Bu dediğiniz ne kadar yapılabildi? Yeteri kadar başarılamadı ise neden? Fen bilimlerinde başarılı olan, icadı, patenti olan kaç imam hatip mezunu var? İHL öğrencileri daha çok fen dersi görmek istedi de engelleyen mi oldu? İcat yapmaya kalktı da engelleyen mi oldu?
 • İşin başıİşin başı4 ay önce
  Liyakattır.seçmeli oldu da noldu?Sınavda soru olmasıyla dindar olunmaz.Şimdiden torpil derdinde çocuklar
 • GüneyrüzgarıGüneyrüzgarı4 ay önce
  Yorumlara da zorla yapılırsa İŞİD kafası,deistlik,ateistlik ortaya çıkar veya yapılıyor gibi düşünceler var.İŞİD dahil tüm terör örgütleri başta ABD olmak üzere tüm haçlı Batı aleminin çocuklarıdır,İŞİD göstermelik bir tezgah oyunu ile CİA'den kovulan David PETRAUS tarafindan kuruldu.II.Bush 11 Eylül düzmecesi için bu bir haçlı seferidir dedi.Brezinski Afgan dağlarında yetiştirip silah temin ettiği teröristlere ALLAHUEKBER diyerek gaz vermeye kalktı.Hiç bir samimi müslüman teröre ve terörist guruba mensup olmaz,destek vermez.PKK,İŞİD ve diğer terör guruplarının içerisinde Batı piçi bir çok eleman yakalandı,öldürüldü.Din dersi zorunlu olmamalı bende katılıyorum buna,çünkü ayet ile sabittir ki zorlama yoktur.Oku,araştır,anla ve idrak et yani aklını kullan gibi bir çok mesaj vermiş ALLAH bize ayetlerle.Ülkemizde kullanılmaya en elverişli,kullananlara göre malzeme olan bir seçenekte din maalesef.Cumhuriyetle birlikte türeyen yetiştirme,devşirme din adamlarının vebali ile anlatılamayan islam dini yorumlardaki benimsenen Deistlik,Ateislik,İŞID gibi kafalar yetiştirdi fikrini oluşturdu ve muhatap oldu.Bir kaç islamcının ifadeleri şöyle.İlk diyanet başkanı Rıfat BÖREKÇİ ; Atatürk din değıştirmenizi isterse değiştirmelisiniz,o hikmetsiz bir şey yapmaz .Yaşar Nuri ; Milletin başına kurban çıkarttılar birde Kur'an'da kurban yok,kendisi de meal yazmış bir ilahiyatçı ! üstelik.Hele şu sözü daha felaket,kadın ile erkek anlaşarak ilişkiye girerse zina olmaz.Bu ilahiyatçı ekranlardan a...koyacağız diye küfür de edebiliyor ayrıca.Emin IŞIK ; Atatürk inkılapları peygamberden ilham alarak yaptı.İhsan ELİAÇIK ; Şehit olmak için müslüman olmaya gerek yok.Ayasofyanın camii yapılması tarihi bir hatadır,Kur'an'ı inkardır,kilise olarak açılmalı.Namaz,oruç teferruattır,başörtüsü füruattır.Namazın orucun vaktini bırak kendisi bile teferruattır.Mustafa İSLAMOĞLU ; Peygambere salavât getirmek yağcılıktır,Hz. Adem'in babası vardır.Hâşa babasının babası kimdi acaba.Hayızlı kadın oruç tutabilir.İmam hatip mezunu olan Cemil KILIÇ milletin aklı ile dalga geçerek İHL terörist yetiştiriyor,dedi.Arkasından da Laiklik,la ilaheillallah demektir,dedi gibi bir sürü zırva.Bu islamcı ve ilahiyatçı geçinen ve tek amaçları,görevleri nesilleri bozarak şeytanın ALLAH'a bir çoğunu saptıracağım dediği sapkınlardan yaparak şeytanın hizmetine sokmak ve cehenneme hazırlamak olan isimlerin her yazdığına ve üflediğine inanmak nimetlerin en büyüklerinden olan aklı inkardır öncelikle. "Akletmezmisiniz" uyarısını her yerde kullanan bizler,burada neden bahane üreterek islamcılar yüzünden deist oldum bilmem ne oldum diyebilir ki.Kimse zorla bir şeyi okumaya ve öğrenmeye zorlanmamalı lakin çaresizliğin ve acziyetin sebebini de her daim kendi dışımızda aramamalıyız.
 • Ali Suat Ali Suat 4 ay önce
  Yap kanun bitsin..
 • AbdullahAbdullah4 ay önce
  Dini zorla öğretmeye kalkan sadece IŞİD zihniyetidir. Zaten zorla öretmeye kalktığın anda islamdan kaçış hızlanacaktır. Umarım zorunlu olur da millet islamın ne olduğunu öğrenir.
 • Orhan özekinciOrhan özekinci4 ay önce
  Umarız bakanlık yazdıklarınızı dile getirdiklerini zi dikkate alarak yeni bir nesil için ilk adımlar atılır.
 • Mehmet ayMehmet ay4 ay önce
  Sayin yazar, islamda daha birlesemediniz, 1400 yildir islami insanlara anlatamadiniz, Son 20 yilda muslumanim diye geldiniz devleti talan ettiniz, millet sizi gorunce deïst oldu.
 • NİHALNİHAL4 ay önce
  gerçek kanıtlanmış ilim ile din çatışmaz.(Varsayımsal teorileri ilim olarak sayamayız) ateizmede götürmez.Ama siz örneğin Darwin teorisini yaratılış teorisini bilim olarak değerlendirirseniz tabikibu sizi ateizme götürür.Siz ne kadar siyer(dini tarih),kuranı kerim derside verseniz verin önemli olan özümseyebilmek günümüzde İlahiyat mezunu proflar ayetleri farklı versiyonlar tefsir edip yetmiyor hadisleri hepten yok hükmünde sayıyor buda bilgisiz halk tarfında alay konusu haline getiriliyor nice değerli hadisler var zaten Hz.muhammed eğer hadislerim(sünnet) Kuranı kerim ayetleriyle çelişiyorsa benim değildir der ama hepsini yanlış yok hükmündedir sayamayız sağlaması gayet basit Kuran ayetleriyle uyumlu mu? Hadisler olmasaydı nasıl namaz kılabilirdik dediğiniz zaman susarlar.İlahiyat mezunları sapkınlar o kadar ders almış kavrayamamışsa bu büyük sorundur yani zorunlu ders olsa ne olacak bilemiyorum soru işaretleri ama elbette verilsin bilinç altında öğretiler olsun.
 • ŞükûhŞükûh4 ay önce
  Evrenin bir tasarımcı tarafından yapıldığının hiç bir delili yok diyor bir yorumcu.Güneş batıyor ve gündüz gece oluyor hadi engel olun sen veya inandığın güçler.Acıkınca yiyiyor,susayınca su içiyorsun,tuvalet ihtiyacın için def-i hacet ediyorsun ve uykun gelince gözlerin kapanıyor,göz kapaklarına komut ver kapanmasınlar hadi engel ol bakalım,yemeyeceğim,içmeyeceğim uyumayacağım diye diren veya inandığın güçleri çağır da engel olsunlar insanoğlunda ki bu acziyete.Acı,sevinç,hüzün gibi hisler elle tutulmayan,görünmeyen yani göremediğimiz şeylerdir,bunlara inanıyormusun mesela.Bir insan doğuyor ölüyor,engel ol en azından ölümüne veya dirilt diriltebiliyorsan inandığın varsa başka güçler,bilim,bilim insanları hadi yapsınlar.Bir kurtçuk dut yaprakları ile ipek üretiyor,tüm bilimciler insin laboratuar'a üretsinler ipeği hadi bakalım ve daha binlerce örnek verilebilir.Bir yorumcuda bizi ileri götürecek olan matematik,fizik,biyoloji ve pozitif ilimlerdir diyor,doğru insanlığı ileri götürebilir bu bilim dalları.Alemlerin düzenine hükmeden izin vermez ise taşın oynamadığı,yaprağın düşmediği,rüzgarın esmediği ALLAH inançsız ve imansız bir bilimciye neyin değerini verir acaba.Matematikçisi,Fizikçisi,Kimyacısı ve Biyoloğu üstün dehâlarıyla hesap kitap yapsınlar aşırı yağmurları yağdırmasın,rüzgarları,fırtınaları durdursunlar,depremlere engel olsunlar,heyelanları ve su taşkınlarını yaptırmasınlar.Geceye,gündüze,güneşin doğuş ve batışına engel olsunlar veya Batıdan doğmasını,Doğudan batmasını hesaplasınlar ve becersinler.Koyun bir veya en fazla iki yavru verir ve eti için kesilir tükenmek bilmez,köpek sekiz on tane yavru verir eti de kullanılmaz lakin sayısı azdır,bilimciler tersini yapsın.O bilimciler kendi icatları olan Volkanik bir dağ yapsınlar velhasıl ilim ve bilimin her türlüsü insanlığın ilerlemesine sebeptir,lakin bunlarıda insanlığın hizmetine sunan sonsuz güç ve kudret sahibi ALLAH'tır.Kömür,doğalgaz,elektirik,çeşitli madenler kendiliğinden biten otlar,bitkiler ve bunlardan elde edilen tüm ihtiyaç maddelerini kullanıp hayatımızı sürdürüyoruz bu maden,ot ve diğer tüm bitkileri bilimciler mi yerden bitiriyor,kontrol ediyor.Sadece bir misal vereyim,dünyada temiz - kirli,tatlı - tuzlu tüm su kaynakları kurusa neler olur acaba ?Bilimciler bulut ve diğer şartları oluşturarak biz canlılara su üretebilirler mi ?
 • IlimIlim4 ay önce
  ilimle din ayirt etmeyen toplum hicbir zaman kalkinamaziste misalleri Avrupa Amerika Cin Rusya Kore Japonya iste bunlar Dini ilimle ayirtmis ülkeler bir Arab ve islam dünyasina bakin dini Ilimden ayirt etmeyen Kalkinmamis ülkeler Türkiye bu yola gidiyor din insanlarla Yüce Allah arasindavicdanlarda kalmali Hayatmiz da kullandigim teknik aletlere bakin hepsiniayirim yapan ülkeler bulmusturPeki Ayirt etmeyen ülker neyi bulmustu Ucaklarimi trenleri gemileri. Tel buzdolabimi vshic birseyi!
 • ayşe gülayşe gül4 ay önce
  aynen katılıyorum yazınıza ve önerilerinize. mecburi ders olarak koyulmalı asla seçmeli olmamalı.
 • diyar21diyar214 ay önce
  Sayın hocam; bir Müslüman olarak yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Benim yorumum kafasındaki hurafeleri islam sanan, yaptıkları her türlü ahlaksızlara rağmen ahlak edebiyatı yapan zavallılara diyorum Sahi sizce ahlak nedir? Ahlak ölçülerinizi kim belirliyor? Yukarda yazılanlar sizin için hurafeyse almayı verirsin. İşidveya işidçilerin yaptıklarını islama mal etmeye çalışanlara söylenecek tek bir sözüm var. Allah sizi ıslah eylesin. Size verecek çok cevaplarım var ama inanıyorum sizin cevaplarımı anlayacak beyniniz maalesef yok.
 • ayhanayhan4 ay önce
  ilkel dönem hurafeleri(!) beyzadem kendisinin antik yunan ya da mısırda yaşadığını sanıyor galiba....tv de izledim gördüm bir kaç kadın malum şahsa taptığını söylüyordu...ne bu şimdi malum şahıs toprak oldu bitti ne olacak şimdi? bak birader o gibi bir çok insan hurafe eğitimi almadan yetişmiş...kula kulluk edene yazıklar olsun...sen istediğin gibi inan sonuçta ikimiz de öleceğiz..ha toprak olacak ve dirilmeyeceksin değil mi..evet bir kaybın yok. imansız olmak sana uydu diyelim ben de iman ettim kaybımız yok toprak olacağız madem. peki ya ölümden sonra ahıret ve hesap varsa şayet? ihtimaldir bir düşün derim. Allaha(CC) iman edenlere bu yük değil...tasası sana mı düştü?
 • aliali4 ay önce
  ayhan/ Sen seçimini yapmışsın zaten İŞİD gibi düşünüyorsun ne emretmişse kuran hadis yaparım kelle kes diyorsa keserim diyorsun Bu İŞİD in deyimiyaptığıda bu zaten .Birde bunların kurandahadislerde olmadığını yazıyorsun. okumasan bilemezsin.Bir deyim var ''Kuranı okuyup anlatan ya atesit olur ya İŞİD ci yobaz '' diye. Sen okumdan seçmişsin yolunu.Diğer dinlere gelince hepsinde var. Yok değil.Tevrat'' beşikteki bebeğine kadar katledinder. İnci ben size barış getirmedim anayı evladına evladını babaya düşman etmek için geldim der. Yolun açık olsun demeyeceğim Allah akıl irfan versin.
 • MeteMete4 ay önce
  Çocuklara zorla hurafe öğretip de refah kurabilmek mümkün değil. Evrenin bir tasarımcı tarafından yapıldığının hiç bir delili yok. Varsayım olarak kabul etsek bile, bu tasarımcının İslam inancında Allah diye tanımlanan ve aslında bölgede insanların binlerce yıldır inandığı ilk çağ dogmalarının şekillendirdiği Tanrı olduğuna dair bir bağlantı kurmak mümkün değil. İlkel dönem hurafelerini dayatmayı daha fazla sürdüremeyiz.
 • Oku mayınOku mayın4 ay önce
  Tagutun anlatılmadigi din din değildir. Şirk i anlamaz tagutu anlamayan
 • ahmetahmet4 ay önce
  eğitimi verebilecek ahlaki niteliklere sahip öğretmen mi var? diyanetin durumu ortada. hocaların durumu ortada. tarikatların durumu ortada. 2002'den 2014'e kadar ortaklık yapılan fetö ortada. bırakın bu işleri..
 • MeselemMeselem4 ay önce
  Valla AKP'nin gelmesi iyi oldu. Yıllarca herkes kendine müslüman diyordu da işin aslı neydi ne değildi araştırmıyordu. ali arkadaşımız doğrusunu yazmış, siz onun yazdıkları İslam'da var Kuran'da var deseniz sokakta sizi gırtlaklarlar. Kimse de açıp okumaz doğru mu söylüyor diye. Siz en iyisi böyle orta ayarda muhafazakar takılılın, gaza basarsanız maskeniz düşer her yerde tartışmalardan işin içinden çıkmazsınız Sn. Kavaklı.
 • AbdullahAbdullah4 ay önce
  IŞİD de aynı dersleri koydu. Bu derslerin nereye götürdüğü belli. AK partinin amacı bu herhalde. İyi oldu yazdığınız bu yazıyı.
 • ayhanayhan4 ay önce
  bir düzeltme; bazı zevatı kiram İslam dinini kelle kol bacak kesmek zannediyor. Böyle olmadığını bir müslüman olarak söylerim lakin kanıtlamak gibi derdim yok sen islam düşmanısın diye inancıma hakaret edemezsin...ha kol bacak kelle kesmek olarak tarif ediyorsan sen öyle kabullen ben ALLAH(CC) kutsal kitabında bunları emretseydi senin bu kınadığın şeyi de yapardım. belki malum kafalar kesilince fitne ortadan kaybolur diye. batı alemi hristiyan tarihen sabit milyonlarca insanı katletmediler mi? müslümanlar islam tarihi boyunca acaba kaç milyon insan öldürüp bazı ırkları yok ettiler...İNKA,AZTEK,KIZILDERİLİLER,MAYALAR,ABORJİNLER...CEZAYİR,LİBYA,IRAK MYANMAR MÜSLÜMANLARI...ruanda,çad,somali,fildişi kıyısı köleleştirilmiş bahtı kara afrikalılar....şili darbesi,arjantin darbesi....vietnam...hiroşima,nagazaki daha sayayım mı kelle kesmek diyenler...siz tarih değil ama bina okumuşunuz bu kesin.Yuh olsun
 • ÇAVUŞÇAVUŞ4 ay önce
  anadolu kartalı/ Yazarın işaret ettiği ahlak herhalde sendeki olsa gerek. Ağzından necef akıyor. Beyinin basmadığı şey insanlığın varoluşundanberi Tanrı yaratıcı kavramının olmasıdır. İnsan oğlu her zaman kainatı kimin yarattığını merak etmiş kah Güneş demiş kah ay, kah rüzgar vs. Kimi gökte demiş kimi yerde. Sonra akıllı birileri çıkmış bunların hiç biri Yaratıcı olamaz. O ne yerde ne gökte dir heryerdedir. Zamandan ve mekandan münezehtti demiş. Biride çıkıp desene yoktur demiş. Tanrı arayışı ezelden vardı ebede kadar devam edecektir. Ancak mesele değişmez kanunları koyan yaratıcı değil mesele yaratıcıyı istimar edip kendisine paye çıkaranlar,böyle saltanat kuranlar. Tanrını oğlu olduğunu iddda edenler, Tanrıyla konuştuğunu idda edenler.Halkı sömürmek için uydurulan hurafeler ve senin gibi yoz kafalar. Biraz okuda insan olmayı öğren. İŞİD kafalı olma
 • ayhanayhan4 ay önce
  Ali ERkan bey; Kendini müslüman olarak tanımlayan vatandaşlarımız için bu önerilerinize ben de katılıyorum ve destekliyorum. Ayrıca sizden ricam şudur; burada kendini ifade temek isterken suçlayıcı jargonla yorum atan dinsiz ateist hatta materyalist olanlara bu türden derslerin verilmesine karşı olduğunuzu da belirterek önerileriniz yazın lütfen. adamın dinle alakası yok sizin önerinize karşı koymak için yorum atmış densiz. bu gazetenin dini hassaiyetleri olduğunu bildikleri halde sizlere hakaret edercesine posta koymaya çalışan bu türden dangalaklara diyorum ki; beyler ya da bayanlar sizin ateist eğitim almanıza destek veren yayın organları var gidin derdinizi onlara ve sizin görüşlerinize uygun parti ve derneklere iletin Ali Erkan beyin önerisi müslüman olana ssize zorla kimse bir şey dayatamaz ben bir müslüman olarak eğer size zorla din kuran dayatılırsa söz bende karşı çıkacağım tamam mı ? ben alevi kökenli olduğunu söyleyene bile sünni hiç bir ritüelin öğretimemesinden yanayım. isteyen o eğitimi alsın istemeyen almasın ama ateistseniz beyanda bulunun millet zoraki cenaze namazınızı kılmasın...artık dernek kurup kaydolup açıklar mısınız onuda siz düşünün...NE BU BE YETTİNİZ ARTIK.KENDİ İŞİNİZİ KENDİNİZ GÖRÜN.
 • YusufYusuf4 ay önce
  İlim olmadan din insanları geri kafalılığa götürür diye yazmış, doğru, dişlerini fırçalamayan hacı amcalar söyleyince kızıyorlar ama artık günümüzde toplumda ilim zaten yok, ahlakta kalmadı, elimizde yarım yamalak başkalarından duydukları mız öğrendiklerimizden ibaret bir kuru din bizi nereye götürür acaba?
 • ali ali 4 ay önce
  Güzel ahlak nedir sizce. Mesela.-Benim dinime niye inanmıyorsun diye kelle kesmek güzel ahlakmıdır.-Benim dinimden olacaksın diye insanlara saldırıpİslamı kabul etmeyenlerin kellesini kesmek malını mülkünü karsını kızını ganimet olarak alıp üstüne çökmek. Kadınları kızları cariye yapıp kullanmak, köle diye satmak güzle ahlakmıdır.- 6 yaşında kızlaevlenilir demek güzel ahlakmıdır- 9 yaşında kızla gerdeğe girmek güzel ahlakmıdır. yada evlatlığın karısını almak güzel ahlakmıdır.- Zina yaptı diye kadınları taşlayarak öldürmek güzel ahlakmıdır.- Sünnet diyerek4 kadın almak sayısız cariye almak güzel ahlakmıdır- Yaİslama girersin ya cizre verirsin benim şeriatımın altına girersin demek güzel ahlakmıdır.-Namaz kılmayan, oruç tutmayanı dövmek red ederse öldürmek güzel ahlkamıdır.-Namaz kılıp oruç tutmak sonra kul hakkı yemek, hırsızlık yapamak cana kıymak güzel ahlakmıdır.Bunların hangisini öğreteceksinizdeçocuklar güzel ahlaklı olacaklar. Bunlar dide yok deme sakın. Sabahtan akşama din adamlarından bunları dinliyoruz. Cuma vaizleri bu salvolarla geçiyor. Kimse, kul hakkı yiyenlere hırsızlık yapanlara adeletsizlik yapanlara dinsiz demiyor ama namaz kılmıyorsa dinsiz diyor.Mallarınızı infak yapın ( Yatan ihtiyacınızdan artanı dağıtın ) demiyor bu ayete kimse sahip bile çıkmıyor. Çünkü hocaların hepsinin tek derdi heybelerini doldurmak apış aralarını tatmin etmek. Boşun kaşınmayın kayberdersiniz iyice.
 • ELİFELİF4 ay önce
  Ali bey okullarda zaten bu dersler var. Ancak korkarım bu derslere giren öğrenciler ya ateist ya deist yada İŞİD ci olur çoğunlukla.Zira kuranda ve hadislerde öyle konular var ki kabul edersen radikalleşirİŞİD ci olursun yada aklına uymaz tamamen red edersin o zamanda ya ateist yada deist olursun.Evet insanları güzelliğe iyiliğe yönlendiren ayette var hadiste ama tam tersine kelle kesmeye, kol bacak kesmeye kadını aşağılayan taşlatan şeytan yerine koyan da. Bu kadar çelişkiyle genç dimağların baş etmesi mümkün değildir. Çocuklar öyle sorular soruyor kişahınız gelse cevap veremez. Siz en iyisi müfredata hiç dokunmayın. Bizler 40-50 yıl öncesi müfredatlaokuduk. Hiçte atesitfalan olmadık. Ama şimdi çocuklarteolijieğitime zorlandıkça bilimden uzaklaştırıldıkçasorguluyor ve sonuç deizm ateizmyada İŞİD cilik oluyor. Kaldıkça yukarda bahis ettiğinizTanrının evrenin ve insanı yaratmasını kabullenmek başka bir şeydirhurafeleri kabul etmek başka bir şeydir. Tanrıya yaratıcıya inanmak , Tanrıyla görüştüğünü idda edenlere kendi kafasından din icat edenlere inanmayı gerektirmiyor. Tanrıya inanıyoruz diye İsa nın babasız olduğuna, çarmığa gerildiği halde ölmediğine göğe çıktığına, yadaTanrının oğlu olduğuna inanmak zorunda değiliz. Hz. Muhemeddin attan küçük eşekten büyük bir binekle Allahın yanına gittiğine, ayı ikiye böldüğüneinanmak zorunda değiliz ki bunu çoğu ilahayetci Profesör bile red ediyor. Hala farkında olmadığınız yada olmak istemediğiniz bir şey var. Her çocuğun bile elinde akılı telefon ve internet var. Aklına takılanı Google amcaya soruyor doğrusunu öğreniyor. Saçama sapan teolojilere hurefelere inanmıyor. Sen istersen sabahtan akşama kadar okular da din dersi ver hiç bir şey değişmez. İlim bilimi tersine çeviremezsiniz. Ortaçağ karanlığını geri getiremezsiniz. Yaratıcıyı istismar ederek beyinlere uydurulan hurefeleri kabul ettiremezsiniz.Bunu sizde biliyorsunuzdur ama amacınız sadece beli yerlere yaranmak olsa gerek.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz4 ay önce
  Ali Erkan Bey;Bizler yer çekimi kanununu koyan yüce kudret sahibini düşündük,yer çekimi kanunu ile bilimsel dişe dokunur bir çalışma içine girmedik.Kur'an hafızlığına çok ehemmiyet verdik,tilavet ederken,nerede ve nasıl,yani hangi kelimelerin neresinde ve nasıl durabileceğimizi fark edemedik.Zira ezberlemek ve hurufatın doğru telaffuzu,tecvid,daha kolayımıza geldi.Manalarını hiç merak etmedik.Kitabi bir Arapça dışında yabancı dil,matematik ve fenne dair her bir işte hep gerilerde kaldık.Demem o ki,hayatın gerçeklerinden kopuk yaşıyoruz.Milyarlık akıllı telefona,acil ihtiyaçları öteleyip sahip olma derdine düşüyoruz.Kur'an'ın bakış açısı yeniden ele alınmalı ama iş,sadece Kur'an'da,Siyer'de,temel dini bilgilerde bitmiyor.Fırtınalı denizde teknede isen,yüzme bilmiyorsan,derviş gibi çektiğin nasara-yensuru kiplerinin sana ne faydası olacak.Ahiret'e hazırlık yapıyoruz da dünyaya dair her bir şeyi elin gavurundan milyar dolar ödeyerek alıyoruz.Bizim eksikliğimiz,ne Kur'an'ı adam akıllı bilememiz,ezber ve kıraat ilmiyle iktifa etmemiz,dünyaya dair,gençlerin geçimini sağlayacak mesleklerden geri kalışımızdır.İmam hatip neslini,mesleği-işi olanlar hariç,aldığı ilim ve diploma ne işe yarayacak?İstihdamını nasıl yapacaksınız?Restorantlarda komilik mi,AVM'lerde reyon sorumlusu mu,güvenlik elemanı mı olarak değerlendireceksiniz?İmam hatip sayıları arttı.Beraberinde konforu da arttı.Hani istihdam?Bu çocuklar,bu gençler işsiz.Evlenemiyor.Evlense ailesini geçindirecek bir iş bulamıyor.Meslekleri yok.Kur'an,Siyer,temel dini bilgiler kabulümüzdür ama imam hatipli tek taraflı besleniyor.Dünyaya,hayata dair kendilerini ayakta tutacak güvenceleri yok.Biraz da bu konulara yazılarınızda değinirseniz,bizi mutlu etmiş olursunuz.Saygılarımla.
 • anadolu kartalıanadolu kartalı4 ay önce
  şimdi bu beyinsiz kafir fecere pisliklerine soruyorum. nevton yerçekimi kanununupaskal suyun kalsdırma kuvvetini bulmadan önce herşey havadamı duruydu.gemiler denizlerde hemen batıyormuydu beyinsiz münafık kafirler.cevap versenize beyinsiz gerizekalılar.
 • Yunus 16 Yunus 16 4 ay önce
  Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. İstifade ettik
 • kemalkemal4 ay önce
  siz kim oluyorsunuz da başkalarına kuran dayatabiliyorsunuz? ben tmm dinleri reddeden bir deistim ve çocuklarımın da bu dogmalardan uzak yetişmesini istiyorum. isteyen kuran eğitimini kendisi sağlar, istemeyen sağlamaz. bizi ileri götürecek olan şey matematiktir, fiziktir, biyolojidir, pozitif bilimlerdir. yüzyıllardır halkını sömüren devlet adamlarına teba oluyoruz, bir yüzükle gelenler din kitap diye diye gemi filosu sahibi oldular. bizi rahat bırakın, dininiz sizin olsun, nasıl istiyorsanız öyle yaşayın, ama bizi artık bırakın. bu çağda insanları din ile uyutamazsınız!
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 4 ay önce
  %98 ı Müslüman olan bir ülkede ne gereği var efendim ! Temel bir eğitim ilk okulda verilir biter ! Gerisi aile ve şahsa kalmış bir şey ! Din mi öğrenmek ister ! Yallah imam hatibe ! İmam hatip de sade imam yetiştirmeli ! Olmaz öyle dalda dala , bir dal tut git zıplama düşersin evladım !

Günün Özeti