• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

“Her alanda birinci olmalıyız”

20 Mayıs 2021


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

Müslüman işini en iyi yapmalı. Öğrenci derslerinde sınıf birincisi, okul birincisi, ülke birincisi olmak için çalışmalı. Türkiye birincisi olduğu zaman dünya birinciliği için çalışmalı.

İlim insanı yükseltir. Hz. Âdem, Yüce Allah’ın kendisine öğrettiği ilim sayesinde meleklerden üstün hâle geldi. Çin, Amerika, Almanya, Güney Kore gibi ülkeler ilim sayesinde kalkındılar, geliştiler, yükseldiler ve süpergüç oldular.

Pazartesi günü (17 Mayıs) gazetemiz yazarı Fatma Gülşen Koçak, Prof. Cevat Akşit ile çok faydalı bir röportaj yaptı. Prof. Akşit tıp, mühendislik, elektronik, din sahasında bir numara olmalıyız, diyor ve ekliyor:

“Bunu Allah rızası için yapmalıyız.”

Prof. Akşit tam da İslam dünyasının muhtaç olduğu temel fikre parmak basıyor.

Üç yüz senelik ilim ve teknoloji alandaki geri kalmışlığımıza çözüm üretiyor. Müslümanlar Abbasiler, Endülüs Emevileri, Osmanlılar zamanında ilim ve teknolojide dünya lideriydiler. Fatih Sultan Mehmet Han, havan topu icat etti ve 28 defa kuşatılmış fakat fethedilememiş İstanbul’u fethetti, Peygamberimizin (sav) övdüğü sultan oldu.

Maddi kalkınmanın arkasında maneviyat var, itici güç Allah’ın sevdiği sultan olmak, motivasyon unsuru Peygamberimizin (sav) müjdesi. Havan topu icat eden Fatih, Peygamberimizin (sav) övdüğü ordu komutanı olmak için gecesini gündüzüne katıyor.

Filistin yangın yeri, İsrail günlerdir Müslümanların evlerini bombalıyor, çocuk ve kadın demeden masumları öldürüyor, işgal ve zulmü sürdürüyor.

7.5 milyonluk İsrail’i 1.7 milyarlık İslam dünyası bir ve beraber olsalar bir kaşık suda boğar. İsrail’in arkasında 350 milyon nüfuslu ABD, 550 milyon nüfuslu Avrupa var, deniyor. İslam dünyasının nüfusu hepsinden fazla.

Ana problem şu: Müslümanlar Batı’nın ve İsrail’in sahip olduğu silah teknolojisine sahip değil, birlikte hareket etmiyorlar.

Teknoloji ilim sayesinde üretilir, ilim öğrenmek için çok çalışmak lazım. İlmi ve başarıyı Allah verir. Allah çalışana verir. Kur’an, insan için sadece çalıştığının karşılığı vardır, buyurur.

Prof. Cevat Akşit çok önemli cümleler kuruyor:

“Kâfirlere hiçbir konuda el açmamalıyız. El açmak zillettir. Zillet Müslümana yakışmaz, Müslüman izzet sahibidir. Bunun için her konuda bir numara olmalıyız. Tıpta, teknolojide… Sadece dinde değil, dünya işlerinde de bir numara olacağız.”

İsrail, savaş uçakları ile Müslümanların başına bomba yağdırıyor; Filistinliler taşla, maytapla, basit füzelerle karşılık veriyor. Ortada büyük bir orantısızlık var.

İsrail’in sahip olduğu silah teknolojisine Müslümanlar neden sahip değil?

Yakop’un yaptığını Yakup yapabilir.

İsrail devleti 1948’de kuruldu, 73 senedir neden Yakup, Yakop’un yaptığını yapmadı?

İslamiyet ilim dini. Peygamberimiz (sav) kitapla geldi, ilim öğretti. 23 sene öğretmenlik yaptı, cahil bir toplumu bilgili ve bilge hâle getirdi. Deve çobanları dünyayı yöneten lider insanlar oldular.

Peygamberler geldikleri topluma sadece ahlak ve din öğretmediler, insanlığa bilim, teknoloji ve buluş konusunda da öncülük ettiler. İlk gemiyi Hz.Nuh  (as), ilk saati Hz. Yusuf (as) yaptı. Terzilerin piri İdris Aleyhisselamdır. Demiri ilk defa keşfedip teknolojik hayata uygulayan Hz. Davut, bakırı keşf teknolojiye dönüştüren Hz. Süleyman’dır. 

İnanıyorsanız üstünsünüz, üstün olmalısınız, der Kur’an. 

Okulda üstünlük not ve puanla ölçülür. Öğrencilerimiz en iyi olmak için çalışmalı.

Öğretmenlerimiz derslerini ülke ve dünya çapında anlatmak için gayret etmeliler. 

Mühendislerimiz, doktorlarımız, yöneticilerimiz alanlarında en iyi olmak için çaba sarf etmeliler.

İşlerimizi ibadet şuuruyla, sevap kazanma niyetiyle, üstün Müslüman olmak, Allah rızası kazanmak bilinciyle yapmalıyız.

BAŞARIYA KOŞAN BİLGE GENÇ isimli eseri bunun için yazdık. Dünyada ilk defa 6 eğitimci yazar bir araya geldik; başarısız ve sınıfın baş belası bir öğrenciye rehberlik yaptık. Merhamet sınıf birincisi oldu. 

Bir çivi bir nal, bir nal bir at, bir at bir yiğit, bir yiğit memleket kurtarır

Prof. Sefa Saygılı, Dr. Ali Akben, yazar Mustafa Duran, Adnan Kalkan, Mehmet Dağtekin ilebirlikte kendisini değersiz sanan, yeteneklerinin farkında olmayan Merhamet isimli öğrenciye rehberlik yaptık, o da sınıfı peşinden sürükledi, sınıf okula örnek oldu. Neticede öğretmenlerin derse girmek istemedikleri “hababam sınıfı” LGS’de derece yapan bir sınıfa dönüştü.

Herkes 100 milyar nörondan meydana gelen bir beyne sahip.  Allah; Hans’a da Hasan’a da Eva’ya da Havva’ya da deha kapasitesine sahip beyin vermiş. 

Beyin ilim ile beslenir ve gelişir. Allah beyin vitamini kitap göndermiş, “Seni yaratan Rabbinin adı ile oku!” buyurmuş. 

Okuyan ilim sahibi olur, ilim uygulanınca teknoloji, teknolojik ürünler satılınca ekonomik kalkınma ve zenginlik meydana gelir.

Müslümanlar İsrail, ABD, Çinlilerden daha çok çalışır, daha çok öğrenirse onları geçebilir. İlim ve teknolojik üstünlüğe ahlaki ve imanı erdemleri eklerlerse onları geçerler.

Çalışmayı, ilim öğrenmeyi, alanında birinci olmayı Allah rızası kabul edecek yiğitlere ihtiyacımız var.

Beyin Vitamini: Altı eğitimci yazarın kaleme aldığı Başarıya Koşan Bilgi Genç isimli roman Ensar Neşriyat arasında çıktı. Kendimi motive edemiyorum, ben yapamam, birincilik kim ben kim diyen öğrencilere ısrarla tavsiye ederim. (İrtibat: 0212 4911903-04; [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İZMİRLİ

Herşeyin başı tâlim.terbiye ve teşvik.
 • Yanıtla

Birinciyiz

Kokain ve eroin kullanimda allaha sukur sayenizde dunya birincisiyiz, yargi sistemimin kotukugunde sayenizde avrupa birincisiyiz, asilayamamada sayenizde avrupa birincisiyiz. Daha cok birinciliklerimiz var boyle
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23