• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI
14 Ocak 2021

Evrimi, ateizmi, tesadüfü topa tutan kitap MEB’e ilham verir mi?

MEB’in biyoloji kitapları doğayı, DNA’yı, maddeyi, genleri, asitleri, bazları TANRILAŞTIRIYOR. 

“Canlılarda gerçekleşen tüm metabolik (yapma-yıkma) olayları denetleyen, genetik özelliklerin kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan ve canlıları birbirinden farklı kılan organik moleküllere nükleik asitler denir.” (Biyoloji 12, S. 21)

“DNA molekülleri kendini eşler.” (Biyoloji 10, s.18)

Prof. Sefa Saygılı, Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı isimli yeni yayınlanan eserinde DNA’daki genlerde 25 milyon kitaplık bilgi var, diyor. 

Microsoft kurucusu Bill Gates; “DNA bir bilgisayar programı gibidir fakat bizim yapabildiğimiz softwareden (makine komutları) çok çok ileridir” der.

Bilgisayar, mühendislerin beyne bakarak ve senelerce çalışarak ürettikleri makinedir. Yüzlerce beynin eseridir.

Peki, beyin kimin eseri?

Lise biyoloji kitaplarına göre beyin, DNA parçası olan genlerin eseri. Genler, DNA bölümleridir ve protein kodlarıdır, bilgi depolar. İnsan kromozomunda protein kodlayan 20.687 gen bulunmaktadır. 

Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı’ndan aktarıyorum:

“DNA bilgileri Guanin, Citozin, Adenin, Tinin adlı 4 nükleotidin (bir azotlu organik bazdan oluşan kimyasal bileşik) birbiri ardınca özel ve anlamlı bir sıra içinde dizilmesi ile meydana gelir. Bu sıralamada tek bir harf hatası olsa o yapı bozulur. Mesela çocuklarda görülen kan kanseri DNA’daki harflerden birinin yanlış olması sebebiyle ortaya çıkar. Beynimiz 25 milyon ciltlik kitaba eşit bilgiyi (2.5 trilyon kelime) içinde barındırmaktadır.” (s.120)

Bu son derece anlamlı diziyi kim oluşturur?

MEB’in kitapları soruya cevap vermez. 

Bir harf kâtipsiz olmaz. Bir kitap yazarsız asla meydana gelmez. 

25 milyon ciltlik anlamlı kitap muhteşem. Her hücre bölünürken bu kitaplığın çoğaltılması harika bir iş.

Son derece faydalı ve hikmet dolu kitaplığı genler üzerine kim kodluyor?

“İnsan beyni aynı zamanda bir mühendislik şaheseridir. Az yer kaplar, özlü, güçlü ve sürekli değişebilen, kendini güncelleyebilen, milyarlarca bilgiyi aynı anda işleyebilme becerisine sahip canlı bir bilgisayardır… Bilgisayarın programlamadan sonra çalıştığı sıradan bilgidir.

İnsan beynindeki müthiş organizasyon şaşırtıcıdır. 100 milyar nöron arasında kargaşa olmadan gerçekleşen mükemmel düzenlemenin, farkına bile varamadığımız muhteşem organizasyonun nasıl olduğu muammadır.” (s.120)

Mühendislik harikası, üstelik canlı beyin bilgisayarını kim programlıyor?

Prof. Gazi Yaşargil, insan beyni en çok bilgisayar ile kıyaslanır; bilgisayar iki boyutlu, beyin ise 11 boyutludur, der.

Bilinçli, düşünebilen, hisseden, okuyan, anlayan, düşünen, fikir üreten beyin kör tesadüfler, rastgele mutasyonlarla meydana gelebilir mi?

“Tek bir yumurta hücresinin bölünmesinin nasıl olup da birbirinden öylesine farklılaşmış sayısız hücrenin (göz, kulak, sinir, kan, kemik, kıkırdak, saç, kaş, kirpik, kas vb. hücreleri) doğuşuna yol açtığı, bu hücreler arasında kendiliğinden olan iletişim ve iş birliği, bilim insanlarının akıl erdiremediği olayların başında gelmektedir” der Hoimar Van Ditfurth. 

Bilinç nedir?

Nobel ödüllü kuantum fizikçisi Prof. Roger Penrosa, fizik kanunları bilinci açıklamaya yetmemektedir, diyor.

Bilinç maddi değildir, manadır ve metafiziktir. Beyindeki nöronlar, sinaptik bağlantılar, DNA, onu oluşturan bazlar canlı bilgisayarı yapamazlar. İnsan beynindeki bilinci oluşturan bir mana bulunmalıdır. 

Prof. Ayhan Songar; “Akıl veya ruhî fonksiyonlar, onun gerisinde beyin, onun üstünde muharrik kuvvet olan ruhtur. Beyin onun aleti, ruhî faaliyetler ise onun fonksiyonudur” der. (S.127)

MEB Fen kitapları taşların meydana getirdiği Süleymaniye Camii, harflerin oluşturduğu Safahat, chiplerin programladığı bilgisayarı anlatıyor. Eserin mimarı, kitabın yazarı, bilgisayarı yapan mühendis âdeta gözden saklanıyor.

Doğa, tesadüf, DNA, mutasyon, molekül, hücre insan bilincinin nasıl oluştuğunu ve evrendeki düzenin nasıl meydana geldiğini açıklayamaz. 

“Her şeyin temeli, ister anlam ister madde olsun, Allah’a dayanıyor. Quantum fizikçisi olarak maneviyat ve bilinci ciddiye almak zorundayız” der Prof. Stuart Hameroff. 

“Ben Allah’a inanıyorum” der Prof. Aziz Sancar.

“Rahman insana Kur’an’ı öğretti, insanı yarattı, ona düşünüp konuşmayı öğretti” buyurur Kur’an. (Rahman, 1-4)

Çıra yayınlarının neşrettiği Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı, evrenin ve materyalizmin tutarsızlığını çok güzel anlatıyor. Prof. Sefa Saygılı’yı tebrik ederim.

MEB, Fen kitaplarındaki materyalist bakış açısına son vermeli; Prof. Saygılı’nın eserini biyoloji, fizik, kimya, fen bilgisi, coğrafya kitapları yazarları için kaynak eser kabul edilmeli. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mahmut uçar

Bu kaçıncı yazınız ? Hükümet uyarılsın Nerde dindar nesil .Sözde dindar nesil .pratikte ateist nesil yetiştirme. Bizim gibi garibanların yetkililere ulaşması ay' a ulaşma gibi bir şey. Yüce Allah haķkımızı bırakmasın hain idarecilere , bürokratlara.Ehveni şer diye oy verdik Ak partiye aklını başına toplasın İslama hizmetkar olsun. Hâk silesinin sedası yok bir vurdumu devası yok. Erdoğan' ehil olmayan idareciler eritecek. Selamlar
 • Yanıtla

inandik

Yani bu ortamda bile sacmalamayi gorev edinmissin. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23