Eğitim penceresinden Ak Parti ve Erdoğan

17 Mayıs 2018 Perşembe

Ak Parti eğitimde birçok iyiliğe imza attı. İnsanlar nimete çabuk alışıyor, dünkü sıkıntıları unutuyor, hep yeni hayaller peşinde koşuyor, yeni şeyler istiyor. Gençler 28 Şubat sürecinde dindarların yaşadığı sıkıntıları hatırlamıyor, bizim gibi ak saçlılar o günleri hatırladıkça Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’ye dualar ediyor ve iyilikleri minnetle anıyorlar. 

Geçen hafta Denizli’deydim. Hafta boyunca 19 konferans verdim. Öğrenciler, veliler ve öğretmenlerle sohbet ettik. İmam hatip lise ve ortaokulları, sosyal bilimler lisesi, çok programlı liseler… 

Öğrencilere eğitim alanındaki iyileşmeleri anlattım; biz zor zamanlarda yetiştik, sizin yapmanız gereken şeyler kolay, dedim. Nasıl kolay diye soran öğrencilere şunları söyledim:

1.Ak Parti ülkenin her tarafını üniversite ve meslek yüksek okulları ile donattı. 50 yıl önce ben üniversite sınavlarına girdiğimde sadece İzmir, İstanbul, Ankara ve Erzurum’da üniversite vardı. Bugün üniversite olmayan il yok. Bugün üniversiteli olmak kolay.

2. Meslek lisesi mezunlarına uygulanan katsayı zulmünü kaldırdı. 28 Şubat sürecinde meslek lisesi ve imam hatip lisesi öğrencileri, üniversiteye giriş sınavında 15 puan kaybediyordu. 15 puan kolay aşılır bir engel değildi. Recep Tayyip Erdoğan bir imam hatipli ve meslek lisesi mezunu olarak bu engeli kaldırdı. Bugün herkes eşit şartlara sahip, kaç soru yaparsanız o kadar puan alırsınız.

3. Başörtüsü zulmünü kaldırdı. Ak Parti öncesinde başını örtmek isteyen okula gidemezdi. 26 Şubat 1997’de Eyüp İmam Hatip Lisesi’ne başörtüsü yasağı gelmişti, başı örtülü öğrencilerim okula alınmadı ve sınıfta kaldılar. Zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başı örtülü üniversite okumak isteyen Arabistan’a gitsin, demişti. Arabistan’a giden oldu mu bilmiyorum ama Viyana’ya, Ukrayna’ya, Bulgaristan’a gidip üniversite okuyan çok başörtülü öğrenci oldu. Wonder vasıtasıyla Viyana’da öğrencilerle buluşup sohbet etmiştim. 

4. Eğitime ciddi yatırım yapıldı. Okullarda sınıflar kalabalıktı. Bazı okullarda 60-70 kişilik sınıflar vardı. 15 yılda Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bütçe Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesini geçti, saray gibi okullar yapıldı, 269.200 sınıf açıldı. Göç alan iller istisna edilirse öteki şehirlerde sınıflar 25-30 kişiye indi. Öğretmen başına düşen öğrenci Avrupa ortalamasına çekildi.

5. Her okula seçmeli de olsa Kur’an, Siyer ve Temel Dini Bilgiler dersi kondu. Bugün hangi okula giderse gitsin öğrenci isterse Kur’an öğrenebilir, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) hayatını etüt edebilir, temel dini bilgiler dersi alabilir. Dinî eğitim imam hatiplerle sınırlı değil. Din eğitimi, devlet denetim ve gözetimi altında her okulda yapılıyor. 

6. Kur’an kursları yaygınlaştırıldı. Mahallelere kadar din eğitimi götürüldü. İsteyen olursa müftülük her mahallede kurs açıyor ve Kur’an öğretiyor. Yetişkinlere de dini eğitim veriliyor.

7. Diyanet anaokulları açtı. Almanya’da kaldığım yıllarda kiliselerin bahçesinde “kindergarten”(anaokulu) olduğunu görmüştüm. Bu okullarda eğitim Hıristiyanlık inanç esasları temel alınarak verilir. Bayern eyaletinde anaokullarının % 90’ı kiliseye aitti, sınıflarda haç asılıdır. Ağaç yaş iken eğilir. Camilerin bahçesinde bir de anaokulu olmalı, yavrularımıza küçük yaştan itibaren Allah ve İslam sevgisi kazandırılmalı, basit dini bilgiler öğretilmeli, bu yuvalarda liyakatli eğitimciler istihdam edilmeli. 

8. İmam hatip ortaokulları yeniden açıldı. 28 Şubat’ta “laikçi” zihniyet kesintisiz eğitim diyerek ilkokul ve ortaokulları birleştirdi, imam hatip okullarının orta kısmını kapattı. Ağacın yaş iken eğildiğini onlar da biliyordu, Müslümanların çocuklarına erken yaşta Kur’an ve din sevgisini çok gördüler, çocuklarımızı dinden uzak tutma anlayışını bin yıl devam ettirme gayret ettiler. Allah’a şükür ki millet her seçimde o zihniyeti sandığa gömdü; İslam’a ve inancı saygılı partileri iktidara taşıdı. 

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanımızın, dindar nesiller yetiştireceğiz, sözlerini eleştiriyor. Çocuklara din eğitimi vermek ailenin görevi sen matematik öğret, diyor.

CHP zihniyeti bu. İlmi sadece fen bilgisinden ibaret sanıyor. İnsanın zayıf ve ölümlü yaratıldığını, Allah’a ve ahirete inanma, ebedi yaşama arzusunda olduğunu görmezden geliyor. Cennete gitme arzusunu yok sayıyor. CHP iktidara geldiği her dönemde din eğitimini kısıtladı, yasakladı ve din eğitimi veren kurumları kapattı. 1929’dan 1950’ye kadar din eğitimini yasakladı, camileri sattı. Devletin görevi vatandaşa hizmet etmektir, çocuğuna din eğitimi aldırmak isteyene devlet hizmet vermek zorundadır. Aksi hâlde din eğitimi CIA kontrolündeki cemaat etiketli örgütlerin eline geçiyor, Türkiye 15 Temmuz felaketleri yaşıyor. 

Asil milletimiz dinsizliği yaymak için çalışan CHP’yi hiçbir zaman seçimle iktidara getirmedi, getirmeyecek inşallah.

Ak Parti, ilkokul birden itibaren din dersini lise sona kadar 2 saate henüz çıkarmadı. Almanya’da Religion dersi ilkokul birden lise sona kadar iki saattir.

Öğretmen Akademisi kurdu fakat ideal öğretmenin niteliklerini belirleyip bu niteliklere sahip öğretmen yetiştirmek için politikalar üretmedi, eğitim fakültelerini bu amaca yönelik şekillendirmedi. Öğretmen, eğitimin lokomotifi ve motorudur. Eğitimin kalitesi öğretmenin kalitesini aşamaz. Nitelikli öğretmen yetiştiremezseniz eğitim nitelik kazanmaz. 

Çok geç de olsa MEB 12 ilde öğretmenin performansını ölçmeye karar verdi. Ümit ederim öğretmenin verimliliğini ölçmek ve başarılı öğretmenleri ödüllendirmekten vazgeçmez. Testiyi kıranla suyu getireni eşit tutmaz.

Eğitimde yapılacak en önemli icraat köklere bağlı, nitelikli öğretmen yetiştirmektir. 

Peygamberimiz (sav), ben sadece öğretmen olarak gönderildim, buyurur. 23 sene öğretmenlik yaptı, Kur’an’ı okudu, yaşadı, anlattı, dindar bir nesil yetiştirdi. İnsanlara hak ve hakikati öğretti, onları kötüden iyiye, çirkinden güzele, yanlıştan doğruya değiştirdi. Deve çobanları dünyayı yönetti ve asırlarca devam eden İslam medeniyetini kurdular.

Seçimde Ak Parti’yi destekleyeceğim, yapamadıklarını yapması için teşvik edeceğim. 

Tebrik: Okuyucularımızın Ramazanını tebrik eder; günahlarımızın affına, Müslümanların birlik ve ittifakına vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • BirisiBirisi8 ay önce
  Allah askına cıraklık mı kalmıs?? Teknolınıye bagşı olarak suan hersey sıstemli makınelerle uretılmekte ve bunun ıcın de muhendısler gerekmekte.. Hastane sayısı kat be kat artmakta, bunun ıcın de saglık personelı gerekmekte.. Nufus artısına baglı konut, avm, sehır duzenlemesı ve planlaması ıcın proje ureten mımarlar gerekmekte.. Yıne aynı sebebe baglı artan öğrencı sayısına ogretmen gerekmekte.. Soylesenıze ünv okumadan hangı bırı mumkun, Cıraklıgı yapılacak meslek alanını teknolojık gelısmeler doldurmusken?
 • eğitimcieğitimci8 ay önce
  Kral ördek avında... Av uşakları çevredeki ördekleri kışkırtıp, kralın önüne getiriyorlar. Sonunda hazret önünden geçen bir ördeğe ateş ediyor, heyecanla dalkavuğuna soruyor: - Nasıl? Vurdum mu? Vurdum mu? Dalkavuk: - Majesteleri zavallı ördeğin hayatını bağışlamak alicenaplığında bulundular.
 • Berk OkayBerk Okay8 ay önce
  Allahıma çok şükürler olsun. Çocuklarımız size emanet değil.
 • Ers61Ers618 ay önce
  Doruk musun, nesin? Birini siyaseten sevmek ve desteklemek yalakalıksa sen de bir yalakasın, kuvvetle muhtemeldir ki senin de desteklediğin bir siyasî parti vardır.
 • Mehmet AkifMehmet Akif8 ay önce
  Çok güzel tesbit olmuş elinize sağlık
 • HülyaHülya8 ay önce
  Sayın Yazar,yazısında nitelikli öğretmenin yetiştirilmediğini,bu yönde politikalar üretilmediğini söylemiş....
 • Cihan DorukCihan Doruk8 ay önce
  Şaka yapıyor olmalısın..... Ya da cidden yalakalığın dozunu kaçırmışsın...
 • Cihan DorukCihan Doruk8 ay önce
  Af buyur.... Dalga geçiyor olmalısın. Ya da kafa gidik...
 • Cihan DorukCihan Doruk8 ay önce
  Af buyur.... Dalga geçiyor olmalısın. Ya da kafa gidik...
 • ŞahinŞahin8 ay önce
  Allah razı olsun kalemine sağlık Ama görüyorsun ki yiyorum adına aşağıda nankörlerin her zillileri var Ne yapsan onlara yaranamazsın onlara 28 Şubat öncesine getireceksin kalsınlar onlar Onun altında bir kere de Allah razı olsun demesini bilmez misiniz ya
 • ADMADM8 ay önce
  Sozlesmeli ogretmen ve atamalar konusunda kimse AKParti hukumetinin hakkini yemesin. Kimse AK Partiden once durumu iyi zannetmesin. Okul siralarini ogrencilere zimparalattirirlardi. Dersler bos gecerdi. Din dersine yarbay emeklisi adam girerdi. Teknik olarak cok daha iyiyiz. Ama sıkıntılar hala cok buyuk. Calisan anne-baba ilkokulda eve erken gelen cocugunu bakici olmaksizin okutamiyor. Hem kariyer hem cocuk paran azsa mumkun degil. Okul saatleri uymuyor. Ozel okul tesvikleri herkese cikmiyor, sebebi bellisiz. İmam Hatipliler camilere namaz kilmaya gelmiyor.6-7 sene ingilizce dersi verilen cocuklar eniyisi 1:seviyeden oteye gidemiyor. Ama devlet disinda ogretmenler de sorumlu. isini iyi yapanlari az.
 • KamilKamil8 ay önce
  Peygamberimiz emaneti ehline verir kul hakkına riayet eder eşi dostu öne çıkarmazdı.Şimdi malum okul müdürleri kendi adamları olunca eğitim ne kadar gelişti?Bence yazınız çelişki dolu.performansta adaletedeğil referansa bakılıyor.Siz insanları yanlışa mı davet ediyorsunuz?
 • SamiSami8 ay önce
  Bir öğretmenim ama size katılıyorum .sınıfta Recep İvedik seyrettiren öğretmen var.amaEmaneti ehline değil yalakaya veriyorsak işimiz zor
 • SamiSami8 ay önce
  Peki o kadar ihl nolacak ?Peki öğretmen elemesini adaletli mi yapacaksın?
 • Sami Sami 8 ay önce
  Sadece bununla kalsa...22 yaşına gelmiş gençler çalışmayı sevmiyor harcama bol.aklı fikri uçkurunda.
 • Mehmet Darendeli Mehmet Darendeli 8 ay önce
  .... eğitim sistemi maalesef bilimde argeye araştırmada dünya sonuncusu olduk ...
 • ahmetahmet8 ay önce
  eğitimin fen ve teknoloji kısmında çok geriyiz. şu anki eğitim ve bilimle israili ve amerikayı maddi manevi asla yenneyiz..
 • İMAM-HATİPLİİMAM-HATİPLİ8 ay önce
  sn. yazar... uluslararası arenada ki seviyemizi de iyi biliyorsunuz. zamanında aşımızdan ekmeğimizden kesip desteklediğimiz imam-hatiplerin ne kadar içinin boşaltıldığını da........ neyse.... bugün kızmayacam mübarek ramazan hatırına
 • ahmet kemalahmet kemal8 ay önce
  ak partinin en başarız olduğu alaneğitim alanı. ... eğitim ve sınavlar şu an deneme tahtası gibi...din dersleri olsun.. fakat din dersi ya da imam hatip ile dindar ve ahlaklı nesil yetişmiyor ve yetişmedi.. üniversite sayılarına gelince bu kadar üniversite olması ve herkesin üniversite mezunu olması çok yanlış. 16 yıl temel eğitim çok yanlış. eski sisteme dönülmeli 5 yıl temel eğitim. okumayan ya da okuyamayanlar çıraklığa vemesleğe yönelmeli. şu an heryer 22 yaşına gelmiş işsiz ve mesleksiz üniversite mezunu kaynıyor..
 • TaşkınTaşkın8 ay önce
  Kalemine sağlık üstadım. Daha yapılacak çok şey var: Seçmeli din derslerinin anaokulundan başlayarak zorunlu hale getirilmesi, imam hatiplerin sayısının en az iki misli daha artırılması, karma eğitimin tamamen kaldırılması, medreselerin pilot bölgelerden başlayarak yeniden açılması, uzun vadeli bir planla eski harflere dönüş, bütün öğretmenlerin sözleşmeli yapılıp uygun olmayanların sene sonu ayıklanması.
 • Recep uluerRecep uluer8 ay önce
  .... Uluslararası sonuçlara bir bakın bakalım eğitim ne seviyede? Performans sisteminin neresi mantıklı?
 • mağdurmağdur8 ay önce
  Bizim dönemimizde üniversitede fetöcüler vardı, bu öğrencilere abla-abi evinde , yine fetöcü hocalarının ertesi günkü vize-final soruları dağıtılırdı. Biz gece gündüz ders çalışıp anca 60-70 notlar alırken onlar 95-100 alırdı. O zamanlar ülke böyle değil tabi, bazılarına göre onlardan iyisi yoktu, henüz kimse kandırılmamıştı, henüz onlara terörist denmemişti. Gel gelelim mezun olduk fetöcü olanlar yüksek lisanslara direkt geçebiliyorken bizler başka okulları gezip durduk. Sonuç olarak işsizdik. 20-30 yıl geriye gideceğinize şimdiki gençlerin nabzını tutup 5-6 yıl geriye gidin. Biz hiç bir cemaate, hiç bir düşünceye alet olmadan haksızlığa uğradık. Şimdi ne olacak? Biz bunun hesabını kime soracağız? Ben ak saçlı değilim ama henüz 7 yıl önce üniversitedeyken bu sıkıntıları yaşadım buna da çözümünüz var mı hocam? O adamları oraya getirenlerle, o adamlara şimdi terörist diyenler yine aynı kişiler mi öğrenmek istiyoruz. Sizin engin bilgilerinizle her gün aydınlanıyoruz kaleminize sağlık. Saygılar.
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  Yani sizin eğitimden anladığınız sadece dini eğitimin veriliyor oluşu mu? ...
 • MemetMemet8 ay önce
  Bu kadar hizmet yapıldı da çocuklarımız niye okuduklarını bile anlayamıyorlar?
 • kemalkemal8 ay önce
  Ali abi ağzınıza kaleminize sağlık. Vatan,millet,islamiyet,ümmet bilinci olan öğretmenlerimiz olduğunda ve kendi alanlarındada başarılı olduklarında evlatlarımız başarılı olacaktır.maalesef öğretmenlerimizin bir kısmı bari bir mesleğim olsun diyerek öğretmen oluyor.
 • Ali2Ali28 ay önce
  Yapamadıkları ise şu:Öğretmenleri sözleşmeliye geçirmek.
 • AliAli8 ay önce
  Kendi adamlarına koltuk vermek çözüm değilmiş demekki.ihl ler içler acısı.öğretmeni aşağılamak marifet.siz gerçekten öğretmen incelemelerinde mülakatlarda adil olunduğunu sanıyor musunuz ?Her ilde üniv var ama gençlik nereye gidiyor?

Günün Özeti