Eğitim hamleleri, maneviyat eğitimi, Ak Parti

28 Mart 2019 Perşembe

Eğitim, çocuklarımızı nitelikli ve erdemli yetiştirme faaliyetidir. Erken yaşta çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmeli, geliştirmeli; onları ahlaklı ve erdemli hâle getirmeliyiz. Eğitimli insan, ülkenin geleceği demektir.

Ak Parti döneminde Türkiye imar gördü, kalkındı, ABD sömürgesi muamelesinden kurtuldu, emperyalist Amerika’nın açık hedefi hâline geldi.

Herkes biliyor ki; Cumhuriyetin ilan edildiği yıllarda Türkiye zayıftı, Yunanlıları yenmiştik ama Yunan’ı bize musallat eden ve bütün İslam ülkelerini sömürgeleştirme çabası içinde olan İngiltere ve Fransa’ya meydan okuyacak güce sahip değildik. Lozan’da Misak-ı Milli sınırlarından vazgeçtik ve sömürgeci İngiltere’nin isteği üzerine hilafeti kaldırdık. Dünya Müslümanları başsız ve sahipsiz kaldı, sömürgeciler derin nefes aldı.

Eğer Türkiye veya bir başka İslam devleti kalkınır, nükleer güce sahip olur, emperyalistlere meydan okursa İslam dünyası bu güç etrafında toplanır. Bu durum, Batı emperyalizminin sonu olur.

Bu sebeple 15 senedir zincirlerini kırmaya çalışan Türkiye üzerine gizli-açık oyunlar oynanıyor. İnsanımızın yeteneklerini geliştirmemesi ve ülkemizi kalkındırmaması üzerine programlanan eğitim sistemi onarılıyor, bu da zaman alıyor, alacak.

Ak Parti döneminde eğitim sistemi darbeci zihniyetin vesayetinden kurtarıldı.

Milli Güvenlik Kurulu’na rapor veren milli güvenlik dersi öğretmenleri okullara gelmez oldu.

Eğitim 8 yılken 12 seneye çıktı. 

Kalabalık sınıflar (göç alan büyük şehirler hariç) yerine 20-25 kişilik sınıflara bıraktı. 

Öğretmenlik itibarlı hâle geldi. Ben öğretmenliğe başladığım 1976 yılında özel okul ve dersane öğretmenleri itibarlı idi, milli eğitimden oralara transferler yapılırdı, şimdi akım tersine döndü.

1990’lı yıllarda Almanya’da bulundum, orada devlete geçmek isteyen öğretmenler görmüştüm, şimdi ülkemizde aynı durum söz konusu, atanmak isteyen öğretmenler sıra bekliyor.

Ülkemizdeki üniversite sayısı 76’dan 206’ya çıktı. Kazalara kadar yüksekokul açıldı.

Milli Eğitim’de yurt dışı görmüş öğretmen sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Anadolu’yu geziyorum, her yerde proje yapıp Avrupa ülkelerini dolaşmış meslektaşlarıma rastlıyorum.

Eğitim sisteminin maneviyat ve ruhsal zekâ eğitiminden haberi yoktu.

Ak Parti seçmeli de olsa her okula Kur’an, siyer ve temel dini bilgiler dersi koydu.

Bu derslerin mecburi hâle getirilmeli, istemeyen veli dilekçe verip “ahlak dersi” aldırmalı. Almanya’da din dersi ilkokul birden lise sona kadar iki saattir, mecburidir, istemeyen veli dilekçe verir ve din dersi yerine ahlak eğitimi aldırır. 

Sinop, Yozgat, Kastamonu, Karabük, Bartın, Kırşehir, Çankırı, Konya gibi Anadolu şehirlerinde konferanslar verdim. Sınıflar özel okul gibi, 15-20 kişi. İstanbul, Gaziantep, Urfa, Adana gibi göç alan büyük şehirlerde ikili eğitim ve kalabalık sınıflar var. Öteki şehirlerde ideal seviyede.

Cumhuriyet tarihinde hiç denenmeyen ve telaffuz dahi edilmeyen hafızlık eğitimi imam hatip ortaokullarında yapılmaya başlandı. Birçok yerde imam hatip ortaokulları hafız yetiştiriyor. Müstakil hafızlık okulu olmayan yerlerde hafızlık sınıfı bulunuyor.

Konya’da sadece hafız öğrencileri alan imam hatip lisesi gördüm.  

1980 darbesi sonrasında imam hatip lisesi açmak yasaklanmıştı. On yıllık Kenan Evren döneminde sadece Beykoz’da ve Tunceli’de iki imam hatip lisesi açıldı. 

1997 28 Şubat sürecinde imam hatip ortaokulları kapatıldı, birçok imam hatip lisesisin kapısına kilit vuruldu. 

Ak Parti döneminde kilitler kırıldı, imam hatip ortaokulları yeniden açıldı, imam hatip liselerinin sayısını artırdı.

Meslek lisesi öğrencilerine üniversiteye girişte uygulanan katsayı engeli kaldırıldı.

Okullarda ve devlet dairelerindeki başörtüsü yasağı kalktı. Dindar insanlara uygulanan ikinci sınıf insan muamelesi son buldu. 

28 Şubat sürecinde Merve Kavakçı Meclis’ten DSP’lilerin “Dışarı! Dışarı! Dışarı!” çığlıkları ile kovulmuş, bütün devlet kurumlarında şiddetli başörtüsü yasağı uygulanmıştı. Eyüp Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğretmen iken okulunu kapısına polis konulduğunu ve başını örten kızların okula alınmadığını gözlerimle gördüm. O zulmü ve zulme direnen öğrencilerimin direniş günlüğünü “Çığlık” adlı kitapta gün gün anlattım. 

Hançer Saplı Yüreğimde romanım ise üniversite kapılarında bekletilen başörtülü öğrencilere uygulanan zulmü ve direnişi konu alır. O günleri hatırlamayanlara tavsiye ederim.

Maneviyat eğitimi her okulda önem kazandı, dinini ve inancını öğrenmek isteyenlere okullarda imkân sunuldu.

Okullarda robotik kodlama, bilgisayar sınıfları, her okula internet var, akıllı tahtalar hizmet ediyor.

İllerdeki organize sanayi bölgelerinde iş garantili, meslek liseleri açılıyor. Sanayinin istediği teknik elemanı yetiştirmek için bu okullara özel önem veriliyor.

Diyanet anaokulları açtı, erken maneviyat eğitimini başlattı.

Ak Parti öğretmen yetiştirme sistemi kuramadı. Öğretmenin verimliliğini ölçme sistemi getirmedi. Testiyi kıran ile suyu getiren aynı maaşı almaya devam ediyor. 

Öğretmenin verimliliği ölçülmeli, başarılı olanlara haziran ayında tatile çıkarken bir maaş ödül verilmeli.

Ak Parti eğitime ruh kazandırmak için uğraştı, uğraşıyor. Öğretmen yetiştirme sistemi kurup bilgi sunmak kadar maneviyat eğitimi verecek öğretmen yetiştirene kadar bu alanda yetersizlik devam edecek. 

Eğitimde bunca iyileştirme yapan ve ülkeyi 15 senede 5 kat kalkındıran Recep TayyipErdoğan liderliğindeki Ak Parti’ye, eğitimci olarak teşekkür ediyor; belediye seçimlerinde destekliyorum. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • EfrailEfrail2 ay önce
  12 yıllık eğitime geçilmesi noktasındaki fikrinize katılmıyorum. Okullar adeta ahıra döndü. Gerçekten okumaya istidatlı öğrenciler de mahvediliyor. Yıllarca 8 yıllık eğitimi eleştirdik akparti 12 yıla çıkarttı. Sanayi ara elemansız kaldı. Okul bittiğinde hiçbir niteliği olmayan nesiller yetişti. Meslek liselerinin ön plana çıkarılması gerekirken iş imam hatiplerle sınırlandı. Tematik liseler kurulacak diye sevinecekken o politika da terkediliyor. Tekrar ortaokullu meslek liseleri oluşturulmalı. Ortaokul kısmı teorik eğitim lise kısmı pratik eğitimle geçirilmeli. Hatta unutulmaya yüz tutmuş meslekler okullarda seçmeli ders olarak okutulmalı (sektördeki ustaları tarafından). Okul bittiğinde her bir öğrencinin yapabildiği en az bir mesleği olmalı
 • Nafiz HocaogluNafiz Hocaoglu2 ay önce
  cok guzel bir yazi tebrikler
 • A. YücelA. Yücel2 ay önce
  Dindar, güzel ahlak sahibi bir nesil yetiştirmeyi hedefe almalıyız. Kapitalist nesil yetiştirmekten kurtulmalıyız.
 • LeventbayLeventbay2 ay önce
  Bırakın şh imam hatipLiselerini bu ülkeyi fen şiseleri verecek ne verecekse ama devlet onlara düzgün egitim alma imkanı tanımıyor . Çogu fen lisesin laburutuarı yok buyrun bakın
 • AbidinAbidin2 ay önce
  Sayın yazar ilkokullarda İngilizce 2 .sınıfta başlar dinin kültürü 4 sınıfta başlıyor resim müzik bedene İngilizceye yetişmiş mesleği öğretmen olanlar girer din kültürü boş geçmesin diye iki yıllık dışardan bitirme öğretmen olamamışlar görevlendirilir ülke nüfusunun yüzde sekseni büyükşehirlerde yaşar ve durum bundan ibaret bir eğitimci olaraksizi yanlış bilgilendirmişler haberiniz ola
 • bilgi silgibilgi silgi2 ay önce
  bir eğitimciden masallar dinlediniz, kendi de biliyor yazdıklarının olmadığını ama sonraki seçimlerde aday maday olmak için böyle yalamak gerek
 • Sayın hocamSayın hocam2 ay önce
  Ebada vitamin ders videolarına bi bakın bakalım.uçuk kaçık öğretmen öğrenci tipleri.
 • Ali usluyaAli usluya2 ay önce
  Otogaz 2002 de değil 2005te dediğiniz fiyattı
 • Ali uslu bey Ali uslu bey 2 ay önce
  Şimdi bürüt maaşınızınsöylüyorsunız o zamanki (2002) ise sadece maaş yazmışsınız .2002 en düşük net maaşı (eylül) 478 milyon idi.
 • Ali USLUAli USLU2 ay önce
  Ali Erkan Kavaklı hocama canı gönülden katılıyorum. Ak Parti iktidarından önce 2002 de Ben bir öğretmenim.300 milyon TL (300.000.000) maaş alıyordum 1 Litre otogaz 1,25 Kuruş (1.250.000) TL idi. Maaşımla 240 litre otogaz alabiliyordum. Bugün 6500 TL maaş alıyorum Otogazın litresi 3,30 TL. Maaşımla 1970 TL otogaz alabiliyorum. 2002 yılında en kötü takım elbise 200 milyo (200.000.000) Tl idi maaşım 1, (bir buçuk) takım elbise ediyordu ama başka ihtiyaçlarım da olduğu için alamıyordum.. O dönemde tüm öğretmenler gibi ben de limon satıyor yani esnaflık yapıyordum. Ak Parti iktidarı ile öğretmen refaha kavuştu.1996 yılında 93 model bir araç 1,5 milyar TL idi, biz ise 15 Milyon TL maaş alıyor idik. yani benim100 maaşım 3 yaşında maaşım bir araba ediyordu. Bugün evi ve arabası olmayan kaç öğretmen var?Öğrenciler ders kitabı bulamıyordu. Adana Borsa Lisesi'nden 83 kişilik sınıftan mezun oldum. Şimdi lise zorunlu olmasına rağmen sınıf mevcutları 30'u geçmiyor.Okullarda tebeşir bulamazdık, şimdi akılla tahta kullanıyoruz.Asıl siz hangi dünyada yaşıyorsunuz sevgili yorumcu beyefendilerSaygılarımla
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu2 ay önce
  Çok hem de çok fantastik düşünüyorsunuz hocam. Müthiş bir hayal gücünüz var. Helal olsun. Ne diyelim sözün bittiği yerdeyiz. Her şey mükemmel ve dört dörtlük öyle mi? Sizi durduğunuz taraftan öyle görünüyor demek ki. Ver gazı ver. Yanılt yönetenleri yanılt!
 • dahilekdahilek2 ay önce
  başörtü dini eğitimin önünün açılması 100 yıldır kanayan yaramız.idi. çok yerinde ama reside eğitimde bir şey yapamadık diyor. içerikte bir şey yapılmadı. müfredat rezalet, yakın tarih bilgileri tamamen yalan yanlış iftira dolu kahramanlar hain,iyiler kötü gösteriliyor. üniversiteler terör fabrikası gibi çalışıyor. adam yetiştirmiyor mezun olduktan bir ay sonra mezun olan kppss ye girse 590 dökülüyor. arz talep dengesi yok talebin on katı fazla mezun verilip insanlar sokakta bırakılıp sokaktabırakılıyor. insanlar eğitildikçe saygısız agresif saldırgan hırsız rüşvetçi torpilci oluyor. iş ehlineverilmiyor atamalarda liyakat sıfır. okudukça kudurtan bir sistem hala fulbraght gereği milli değil. hala bir kükümet politikası yok her gelen bakan başka iktidarların gibi sil baştan yapıp her şeyi alt üst ediyor. daha neler neler. imam hatip ve ilahiyatların içi tamamen boş ,budabizi iyi bir gelecek beklemediğini gösteriyor.
 • KamilKamil2 ay önce
  Öğretmen itibarı!Üniversite demek .. önünü açıyor mu açmıyor mu?İmam hatip ruhu?Gençlik!Aile!
 • Sarı çizmeliSarı çizmeli2 ay önce
  Evet bunlar güzel seyler kuşkusuz ama sıkıntı lar şöyle evet bir sürü imamhatip yapildi ama o imamhatip lere ders verecek nitelikte öğretmenleryok incecik kumastan yapilmis darcik pantolonunu giyen bayan hocalar imamhatip lerde ders verirlerse o binalar kumar paralari ile yapilirsaimam-hatip diplomasi verilebilir ama imam-hatip ruhu verilemez ne yazikki öğrencilerden de bunu gorebiliyoruz giyinisleri bile çok farkli eski imam-hatip lilerden eskiden tesettürlüydüimam hatip öğrencisişimdibaşörtüsü serbest oldu ama testtür sanki yasak oldu başikapli çok ama tesettürlü yoktoplumda ki bu dönüşme hiç hayra alamet bindönüsme degil ve bu donusum bu ikdar döneminde oldu isin garip tarafı
 • MehmetMehmet2 ay önce
  Yazar bey sen nerede yaşıyorsun kardesim?
 • Osman ÇELEBİOsman ÇELEBİ2 ay önce
  Eğitim sadece dini açıdan yazıyorsunuz. Bilimsel eğitim nerede kaldı. Teknoloji üretecek, katma değer yaratacak, buluş yapacak öğrencileri eğitecek eğitim nerde? Dünya ile bu eğitim anlayışı ile ne kadar yarışabiliriz? Siz eğitimcisiniz eğitimi yazın daha güzel oluyor.
 • Kocasolak Kocasolak 2 ay önce
  16 yılda yirmi iki milyon genç oy kullanacak genç yetiştirdi ak parti. Sizce kime verecekler oy larını? Gençliğimizi sürüklemek için YENİ İslami özgürlükler ŞART.
 • ÖğretmenÖğretmen2 ay önce
  insanların yüzüne baka baka yalan söylüyorsunuz, eğitimi ölçen derecelendiren değerlendirmelerde neden hep sondan birinci ülkeyiz madem bu kadar yapıldı, birde öğretmen arkadaşlar yazsınlar ak parti döneminde ne kadar itibar kazanmışlar bizde öğrenelim
 • Hasan Hasan 2 ay önce
  Peki okullarda cinsel eşitlik projelerini yogi öğretilerini nereye koydun el yazı garabetine ne diyeceksin çok şükür kaldırdılar öğretmen öğrenci nin yazdığını okuyamıyorum çünkü kendisi el yazısı eğitim i almamış okullarda yaygınlaşan fuhuşa uyuşturucu kullanımının artmasına ne diyorsun eğitim ailede başlar çıkarılan aile yasaları ortada baba kızına terbiye vermek için içi yana yana bir tokat atsa 6ay uzaklaştırma bu baba bu kızı nasıl terbiye etsin akp nin 16 yılda batırdığı iki kurum biri diyanet biri milli eğitim yalakalık gerek yok emrolundugunuz gibi dosdoğru olunuz
 • AliAli2 ay önce
  Dedikleriniz oldu ama sonuç?Rant referans aile gençlik eğitim ortada
 • RecepRecep2 ay önce
  Sayın yazar Turkiyede devlet okuluna giden bir cocuk kaç yasında din dersi alıyor biliyormusun 11 yaşında yani 4. Sınıfta. Başka birşey demiyorum

Günün Özeti