Der Spiegel’in saldırısı ve yaklaşan seçim

23 Mayıs 2019 Perşembe

Der Spiegel, Türkiye’yi iç savaşla, halk ayaklanması ve ekonomik çöküşle tehdit ediyor. Maximillan Popp, sanki bir fikir işçisi değil, savaş gladyatörü. 11 Mayıs 2019 tarihli dergi İstanbul seçimlerine üç sayfa ayırmış, bir sayfa da değerlendirme yazısı. İki sayfa da beyaz Türklerin yazarı Elif Şafak’a, toplamda 5 sayfa. 

Derginin iddiaları ve tehditlerini sıralayalım:

Erdoğan diktatör, yargının bağımsızlığını budadı, seçimi iptal ettirdi.

Seçimi Binali Yıldırım kazanırsa yoğun protestolar görülecek, halk ayaklanacak.

Sanatçı, ressam, artistler halkı sokağa çağıracak; Erdoğan taraftarları da sokağa çıkarsa çatışma yaşanacak.

Erdoğan, ekonomik çöküşten korkmalı. Seçime kadar dolar 8 lira olacak.

Erdoğan son oyununu oynuyor, ülke geriye gidiyor.

AKP içinde huzursuzluk büyüyor, Gül, Davutoğlu, Babacan partiyi bölme hazırlığındalar.

Erdoğan darbeci, İmamoğlu kurban.

İmamoğlu seçimi kaybederse taraftarlarını sokağa çağırmaktan başka çaresi kalmayacak.

Gezi benzeri yoğun protestolar, sokak çatışmaları olacak, Erdoğan ülkesini çıkmaz sokağa sürüklemiş görünüyor.

AB, Türkiye’ye yaptırımlar uygulamalı, eleştiri ile yetinmemeli. 

Maximillan Popp yukarıda sıralanan herzeleri ilk defa yiyor değil. 21.4.2018 tarihinde Erdoğan’ın “panik manevraları” yaptığını, 16.6.2018’da “son oyun” diyerek Erdoğan’ın seçimden korktuğunu yazmıştı. 

4.8.2014’te Der Spiegel kapaktan “Erdoğan Devleti, Türkiye özgür kalacak mı?” yazmıştı.

Der Spiegel ve benzeri basındaki bazı yazıların CIA, BND ajanları tarafından yazıldığı ve dergi yazarlarının adıyla yayınlandığı “Satılmış Gazeteciler” yazarı Udo Ulfkote’nin kitabından beri bilinen bir şey.

Almanya’da Helmut Kohl 16sene başbakanlık yaptı, kimse diktatör demedi. Seçilmiş liderlere Bay Popp’un diktatör demesi tam bir akıl tutulması.

Halk ayaklanması, ekonomik kriz, sokak çatışmaları ile ilgili söyledikleri, Batılı istihbaratların planları olmalı. 

Türkiye 27 Nisan e-muhtıra, 367 krizi vb. krizleri hep seçime giderek aştı. 

Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti, seçimle iktidar oldu ve girdiği her seçimi kazandı. Demokrasi, halkın yöneticilerini kendi iradesiyle seçmesi ve seçtiği kimseler tarafından yönetilmesidir.

Seçimi “çıkmaz sokak” olarak niteleyen Der Spiegel yazarları Maximillan Pop ve Bülent Mumay sağ duyuyu kaybettiklerini, akıl ve mantıklarını peynir ekmekle yediklerini ortaya koymuşlar. 

Ak Parti, 2002 yılında ekonomik kriz geçiren bir ülkeyi devraldı. Zamanın Cumhurbaşkanı Sezer, Ecevit’e Anayasa fırlatınca ekonomik kriz patlak vermiş, dolar bir gecede bin lira değer kazanmıştı.

Erdoğan ve partisi, Türkiye’yi ekonomik krizden çıkardı. IMF’ye borçları ödedi. Siyah çantalı Cotorelli tipi müfettişleri memleketlerine uğurladı.

16 senede ülke kalkındı, kişi başına düşen milli gelir 2.200 dolardan on bin dolara dayandı.

Yollar, köprüler, hastaneler, okullar, üniversitelerle ülkenin her tarafını süsledi.

Eğitim seviyesi 8 seneden 12 seneye çıkarıldı.

Okul kitaplarını devlet, bedava verir oldu.

Öğretmenin maaşı iyileşti, nöbeti bile ücretlendirildi.

Sınıflara akıllı tahtalar geldi, eğitim teknoloji ile tanıştı.

Başörtülü insanların ikinci sınıf muamelesi gördüğü Türkiye tarihe gömüldü. İnançlı insanlar da kamuda ve devletin her kademesinde görev almaya başladı.

Başörtülü diye “dışarı, dışarı, dışarı” sloganları ile Meclis’ten milletvekili kovma dönemi geride kaldı.

İmam hatip liselerinin önüne polis koyup başörtülü öğrencilerin eğitim ve öğretim özgürlüğünü engellendiği zulüm dönemleri tarih oldu. İmam hatip ortaokulları açıldı.

Mezuniyet törenlerinde başörtülü okul birincilerinin susturulduğu devirler geride kaldı.

15 Temmuz 2016’da CIA ve Pentagon’un yazdığı senaryoyu oynayarak darbe yapmaya kalkışanları; Cumhurbaşkanımız Erdoğan, cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir cesaretle halkı sokağa çağırarak engelledi. Darbeler tarihinde ilk defa halkımız, darbecileri tepeledi.

Afrin ve Zeytindalı harekatları ile güneyimizde Batılıların kurmak istediği Kürt devleti projesi çökertildi.

Türkiye’yi bölmek isteyenlere Türkiye güçle karşılık verdi, PKK’yı çökertti.

Türkiye kesintisiz 16 yıldır demokratik bir şekilde yönetiliyor. 

Güçlü ve demokratik Türkiye, Batılı gazeteci ve aydınlara ağır geliyor. Onların sahip olduğu nimetlere Türkiye insanının sahip olmasını hazmedemiyorlar. 

Bu millet bin yıl Türk, Kürt, Çerkez, Arap, Boşnak vb. bir arada yaşadı, bin yıl tarih yaptı, tarih yazdı. Bin yıl daha İslam kardeşi olarak bir arada yaşayacağız, yeniden İslam medeniyeti kuracağız. Maximillianlar istemese de. 

Batı’nın tehditleri bizi birlik ve beraberliği ve daha çok çalışmaya sevk ediyor, edecek. 23 Haziranda Binali Yıldırım diyeceğiz. 15 Temmuzda darbecileri tepeledik, sıra sandık hırsızlıklarına verilecek ders var.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HocamHocam4 ay önce
  Komik.daha ikidir kitapların boşluğunu yazıyordunuz.eğitim öyle akıllı tahta ile lüks okullarla olmaz.disiplin ve ahlak ile olur.öyle benden müdür atamakla olmaz(ki onların ilk icraatı müdür odalarını makam odalarına çevirmektir)
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Avrupa..her..yönüyle..çöküş..içinde..biz..ise..AYAĞA..KALKMAYA..BAŞLADIK..bütün..çirkeflikleri..bu..Mısırdaki..gibi..darbeci..Sisi..onlar..için..İYİ..LİDER..Seçimlerle..zafer..kazanan..ERDOĞAN..Diktatör..!!!...yuk.ki..ne..YUH..HEM.DE..İçimizdeki..maaşlı..medya..alçakları..olmasa..milletimizin..tümü..gerçekleri..daha..iyi..anlayacak..
 • Selim HamalogluSelim Hamaloglu4 ay önce
  Plan bu: Guido Ekrem! Bu ahlaksiz dergiye dogru yazmsi diyen kansizlar, gelin Almanyaya Can gibi köpek köpek dolastirsinlar sizi....
 • salihlilisalihlili4 ay önce
  ali ne olcak şimdi sen verirsen ben verirsem bu memleket nassı kurtulur.hadi naz yapma gel imama ver oyunu bak hem imamın oğlu müslüman ..öle ışardan değil içerden ..gel hade ..hemde karadeniz uşağı ..hadeeee ali nazlanma sende vercen ellerin titrecek sandıkta vicdan yapacan ilahi güç içinden sana yol göstercek hadee ali bş ver binaliyibak hala çankayada otuyo israf hakkı bile diil neden orada halkın yetimin parasını harcıyo orada ..günaha ortak olmada günah aliii ..sen müsümansın iyi müslüma ali kurtar kendini .
 • CanCan4 ay önce
  Bravo Der Spiegel dergisi bizim medyanin yazamadiklari gercekleri yazmislar.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu4 ay önce
  Akıllı tahtalara bir soralım geçim sıkıntısını nasıl çözeriz diye.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 4 ay önce
  O Şerefsiz Hain Alçakların, İstedikleri Asla Olmayacak. Hiç Şüphesiz ki.
 • 4 ay önce
 • Kim bu ÖrgütKim bu Örgüt4 ay önce
  Tanıyalım ArkadaşlarAk Parti’iktidardan uzaklaştırmak için her parti (CHP İP SP DP HDP vs), Türkiye düşmanı her türlü silahlı örgüt (PKK PYD DAİŞ YPG), Türkiye’nin iyiliğini istemeyenher ülke (ABD İsrail Almanya Fransa Yunanistan Ermenistan Mısır Suudi BEA vs) ile işbirliği kurar ve eylem birliği yapar, Türkiye’ye binbir müşkülat çıkaran siyasi-idari veya ekonomik kurumların (Yeşiller Partisi, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Basın Konseyi, İnsan Hakları Örgütü, IMF, Ficht, Moody’s, Bankalar vd) Türkiye’ye karşı harekete geçirir kışkırtır ve bu uğurda kirli bilgi ve belge üreterek aktif görev alır. Dünya medyasına ve sosyal medyaya TR aleyhinde yalan bilgi ve malzeme servis eder. Türkiye tökezlediğinde karanlık odada Şeytanvari güler ve çak yapar. Seçim hilesi konusunda uzmanlaşmıştır. Kripto elemanları ile her Partiye sızabilir ve operasyon çekebilir.Kumpas, komplo, kopya ve ayak kaydırma, kurumlara sızma konusunda çoook ustalaşmıştır. Amacı Kainat İmamını Cihan’a hakim kılmaktır.Böylece dünyanın esenliğe çıkacağına inanır. Çook mütevazi çok duygusal görünür. Ama kırmızı çizgisini geçenleri acımasızca harcar veya infaz eder. Eğitim Eğitim diye diye tüm dünyaya yayılır. Bir de bakarsınız ki okullarında elde ettikleri elemanları vasıtasıyla ülkelerin yönetimini tesir altına alır.Kizb ve yalan mübah Sayar. Çünkü harb hiledir mantığıyla hareket eder. Elemanlarınırobot haline dönüştürür. Sorgulayanı sinsice harcar. Evladınıza sınav kazandırır fakat İstikbalini satın alır.Kim bu örgüt? Cevabı soru kadar açık.
 • CumhurCumhur4 ay önce
  Bunları unutanlar var şener,gül,davutoğlu gibi din düşmanlarını sevindirenler var.
 • METİN P.METİN P.4 ay önce
  YANİ ALLAHIN İZNİ VE KUDRETİYLE.
 • KenanKenan4 ay önce
  Tastamam olan biteni yazmışlar, bizi bizden iyi biliyor adamlar
 • ArifcikArifcik4 ay önce
  Çok güzel bir yazı olmuş, Ancak şurası bir gerçek ki markete gittiğimde 100 lirayla hangi ihtiyaçlarımı alabilirim diye çok dolaşıyorum hele bir de işinizi kaybetmiş biriyseniz...Allah cümlemize geçim kolaylığı ihsan etsin. Hayırlı ramazanlar

Günün Özeti