Darbe değirmenine su taşıyanlar: Sadettin Bilgiç, Ferruh Bozbeyli, Faruk Sükan

28 Şubat 2019 Perşembe

Prof. Ahmet Davutoğlu, Doç. Abdullah Gül, Ali Babacan parti kuracaklarmış.

Siyasi hırsın basiret gözünü kör ettiği bilinen bir şey.

Abdullatif  Şener’inCHP’nin değirmenine su taşıdığını görmeyenlere 1971 darbesi öncesini hatırlatayım.

1970’li yıllarda Adalet Partisi iktidar, Süleyman Demirel ise başbakandı. ABD, Türkiye’de afyon ekimini yasaklamak istedi. Demirel buna hayır dedi.

Amerika büyükelçisi, Demirel’in yanından ayrılırken, bunun bedeli olur, dedi.

Demirel, Seydişehir Alüminyum, İskenderun Demir Çelik Fabrikalarını da Ruslara kurdurmuş, Amerika’ya rağmen ülkeyi kalkındırma hamlesi yapmıştı.

O zamanlar Bugün ve Sabah gazetelerinde AP içindeki milliyetçi grup öne çıkarıldı. Bir zaman meclis bakanlığı yapan Ferruh Bozbeyli, içişleri bakanlığı yapan Faruk Sükan, cumhurbaşkanı adayı olan Koca Reis unvanlı Sadettin Bilgiç’in öncülüğünde milliyetçi ve muhafazakâr milletvekilleri kışkırtıldı. Kırk kişi AP’den ayrılıp Demokrat Parti’yi kurdular.

İktidardaki AP zayıflatıldı.

Genelkurmay BaşkanıOrgeneral Memduh Tağmaç ve kuvvet komutanları hükümete muhtıra verdiler. 

Demirel şapkasını alıp gitti.

Muhtıracılar; CHP’den ayrılan Nihat Erim’e hükümet kurdurdular. Afyon ekimi yasaklandı. Türkiye iğreti hükümetlerle idare edildi. 1974’te Ecevit’in CHP’si iktidar oldu.

Ferruh Bozbeyli, Faruk Sükan, Sadettin Bilgiç’in kurdukları Demokrat Parti, AP’yi zayıflatmak ve 1971 darbesine zemin hazırlamak dışında hiçbir işe yaramadı.

28 Şubat sürecinde Doğru Yol Partisi’nden ayrılıp Hüsamettin Cindoruk’un kurduğu şemsiye partisi, darbecilerin işini kolaylaştırdı. Millete faydası olmadı, ömrü de olmadı çünkü öyle bir partinin halkın gönlünde karşılığı yoktu.

Abdullah Gül, Ali Babacan Ak Parti’nin kurulmasında ve icraatlarında rolü olan politikacılar…           

Ak Parti ülkeyi kalkındırdı, zenginleştirdi. Eğitim yatırımları yaptı, yol yaptı, köprüler inşa etti. Her şehre üniversite kurdu, her okula akıllı tahta kurdu, internet getirdi. 

Batı’dan kredi dilenen ülke, Batı’ya meydan okur hâle geldi. 

Emperyalizmin Ortadoğu’yu parçalama, işgal ve sömürme politikalarına alternatif üretmeye başladı.

İslam dünyasının ümidi olduk.

Avrupa’daki vatandaşlarımız başı dik, onurlu hâle geldi.

Ali Babacan, Hatice Babacan’ı hatırlamalı. Başörtüsü ile üniversitelere, okullara, Meclis’i girilemezdi. Merve Kavakçı, milletin gözü önünde Meclis’ten kovuldu.

Abdullah Gül, bugün kendisini pohpohlayan çevrelerin 367 oyunlarını unutmamalı.

Ahmet Davudoğlu, Ak Parti sayesinde bakanlık, başbakanlık yaptığını hatırdan çıkarmamalı.

Çeşitli sebeplerle Ak Parti’den ayrılanlar yeni parti kuracaklar iyi düşünmeli.

Siyasi hırs ve Tayyip Erdoğan’dan intikam alma dışında millete ne diyecekler?

Amerika ile papaz olduğumuz, Avrupa Birliği ile görüşme sürecinin durdurulduğu, Erdoğan’ın indirilip güçlü Türkiye’nin belinin kırılması için oyunlar oynandığı şu günlerde ülkenin hangi derdine ilaç olacaklar?

Ak Parti’nin zayıflatılması Amerika ve İsrail’in Türkiye üzerine oynadığı oyunları kolaylaştırır.

Suriye’nin güneyinde PKK-PYD devleti kurulmasının önünü açar.

Türkiye yeniden içe kapanır.

Tekrar başörtülü kızlar, üniversite kapılarında kalır.

Bankaların içi boşaltılır, batırılır, krediler hortumlanır.

İmam hatip liselerinin orta kısımları kapatılır, ilahiyatların kontenjanları daraltılır.

Dindarlar ve başörtülüler ikinci sınıf vatandaş yerine konur.

İntikam partisinin ne kuranlara ne de millete bir faydası olur. 

Amerika, İsrail ve emperyalist Batı’dan işaret alıp da yola çıkmışlarsa…

Bilsinler ki Tayyip Erdoğan’ı bu milletin yalnız bırakmaz.  

15 Temmuzda darbecilere meydan okuyan, ölümüne direnen, halkı sokağa çağırıp CIA ve Pentagon’un darbe planlarını çökerten bir kahramanı bu aziz millet yolda koymaz, terk etmez, kurda-kuşa yedirmez.

HAFIZLIK YAPANLARA VERİLEN 

İZİN İKİ YILA ÇIKARILMALI

Boyabat İmam Hatip Lisesi’nde hafızlık yapan öğrencilerle sohbet ettim. Pırıl pırıl bir nesil yetişiyor. Dinine, kültürüne, özüne, tarihi değerlerine bağlı, geleceği kucaklayacak bir nesil.

Asım’ın Nesli yetişiyor.

İmam hatip liselerinde hafızlık çalışması yapan öğrenciler 6. sınıfta bir yıl izin alabiliyor. Uygulamalar gösteriyor ki öğrencilerin çoğu bir yılda hafızlığı tamamlayamıyor. Hafızlıkta çoğu öğrenci iki yıla ihtiyaç duyuyor. MEB mevzuatı realiteye göre düzeltmeli, isteyen öğrenci iki yıl izin alabilmeli. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • GERÇEĞİN PEŞİNDE OLUNGERÇEĞİN PEŞİNDE OLUN3 ay önce
  Demirel'in yanlış olması diğerlerine Daha büyük yanlış yapma hakkı vermez. Demokrat parti sonrasında sağ çelik çekirdeğini parçalamak için atılmış adımlardı maalesef başarılı oldu. Tarihi bilmeden yazarı suçlamayın. Burada işin Özünü anlayın. Siz açık arayıp, 40 tane doğruyu inkar ediyorsunuz. Adam Demirel çok iyi biri mi diyor? Hayır ama İskenderun demir çelik, Aliağa Rafinerisi ve Seydişehir Alüminyum tesisleri ve Keban Barajı gibi dev yatırımları yaptı. Türkiye'nin sanayileşmesini istemeyen Batı ise darbeyle devirdi diyor. Yanlış mı hayır. O halde neye itiraz ediyorsunuz. Eleştirirken emperyalistlerle aynı tarafta kalmayın. Şöyle sağınıza solunuza bakıp hizanızı tekrar kontrol edin.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent3 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • ALİ KAYGISIZALİ KAYGISIZ3 ay önce
  Çok güzel tahlil edilmiş. Eline sağlık hocam
 • Ahmet Faruk Çarıkcıoğlu Ahmet Faruk Çarıkcıoğlu 3 ay önce
  Tüm darbeler ABD kaynaklıdır.
 • ErcanErcan3 ay önce
  Erbakan'ın partisini bölerek parti kuranlara gıkın çıkmıyor ama bu dünya etme bulma dünyası.
 • ayhanayhan3 ay önce
  Genç kardeşlerim; TC nin kurulduğu ilk 20 yıl başka....sonraki...20 yıl bambaşka...hala anlamıyor musunuz?...benim dedem ilk 20 yıl mahsulu chp li ....sıkıysa olmasın...yahu dedem haccda kabede kavga etmiş bi..g....daha anlamadınız mı TC ...yi..
 • AliAli3 ay önce
  Sayın Kavaklı yakin tarihin acı gerçeklerini yazmış. Bu yazıyı eleştirenlerin Fethi Akkoç ün 'Ekose etekli levrek' kitabını okumalarını öneririm.
 • birisibirisi3 ay önce
  bilmediğim siyasi konuda gereksiz çıkıntılık yapmak istemem ama burada Ferruh Bozbeyli'ye laf ettirmem. babamın en saygı duyduğu kişidir, abilik yapmış. babam hayata dair çok şeyi kendisinden öğrenmiş. hatta annemi isteyen de kendileriymiş. biz büyük saygıyla bahsederiz. nasılsa savunacak kimsesi olmaz sandınız ama yanıldınız. günümüzdeki siyasilere sataşın. onun kalibresi büyük gelir size ağzınıza almak için.
 • Mecid ÖzgürsoyluMecid Özgürsoylu3 ay önce
  Bilgiç'e, Bozbeyli'ye Sükan'a laf edecek ve üstalik Demirel'i ibra edecek hâllere de mi düşecektin sayın yazar? Yazıklar olsun.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz3 ay önce
  Ferruh Bozbeyli ve ekibinin Adalet Partisi'nden toplu istifa sonrası okudukları basın bildirisi hala hafızamızda duruyor.Benzer bir durum,bugün de yok mu?Sinema afişlerini süsleyen bazı film adları gibi Mahşer'in 3 ya da 4 atlısı gibi.Sayın Abdullah Gül,Sayın Babacan,Sayın Davudoğlu,eylül ayı içinde yeni partilerini kuracaklarmış.Bozbeyli,TBMM'de istifa ettiği partinin küskün vekilleriyle gurubunu kurdu.Benzer durum Gül için de olabilir.Demem o ki,tarihi,aynı hataları tekrarladığımız için tekerrür ettiriyoruz.Tıpkı tabiatın dengesine kafa tutup yeri göğü betona,asfalta boğarak,deniz ve göllere taş toprak yığarak,su kaynaklarımızı heba ederek,toprağımızı ve sularımızı kirleterek,doğanın intikamını üzerimize çekiyoruz.Kısaca şunu demek istiyorum:Kurulu düzeni bozarak,yaptığımız her bir icraat,doğanın intikamı gibi bize geri dönüyor,12 Eylül'leri,12 Mart'ları ve sair darbeleri çağrıştırıyor.Niçingüçlü emperyal ülkelerde bizdeki gibi nahoş siyasi hadiseler olmuyor?Çünkü,onların kurulu mekanizmaları tıkır tıkır işliyor ve hukuk,güçlü ile zayıf arsında ayırım yapmıyor,güçlüye zayıfı ezdirmediği gibi,zayıfın da,ekmek yediği kaba pislemesine engel oluyor.Güçlü ve egemenlerin üstünlüğü,zayıfların ekonomik sefaleti olsa da,düzenlerinde işlerlik var.Kurumlar ve kuruluşlar asli görevlerini otomatik olarak yapıyorlar.Güç ve yetki paylaşımı sayesinde bütün bunlar olmakta.İşte bizde eksik olan budur.Saygılarımla.
 • İşbirlikçi taklitçi zihniyetİşbirlikçi taklitçi zihniyet3 ay önce
  Evet yazar kardeşim maalesef senin erbakan hocanın dediği gibi şuurun eksik. Demireli övmüşsün. Demirelin erbakana hem 60 larda hem 70 lerde ve hemde 90 larda yaptıklarını görmezden gelmişsin. Demirel bir kuklaydı. İslam birliğinin kurulmasının ve yeryüzünde hakkın hakim olmasının önündeki en büyük engeldi. Çünkü muhafazakar görünüp egemen güçlerle işbirlikçilik yapıp aynı zamanda onların medeniyetine evet diyerek taklitçilik hastalığına kapılmış bir zihniyeti temsil ediyordu. Ya sen yalnış söylüyorsun yada onunla mücadele eden erbakan. Şimdi gelelim sonuca sen bunu göremeyecek kadar şuurun eksik bu yüzden bu iktidarıda bu şuur eksikliğiğle ne kadar doğru değerlendirirsin orası soru işareti. Çünkü bana göre erdoğanın demirelden fazla bir farkı yok. Ve aynı zamanda milli görüş davasına gömleği çıkarıp işbirlikçi olma niyetiyle ihanet etmiştir.
 • çok büyük icraatlar geliy:çok büyük icraatlar geliy:3 ay önce
  Döküntü ve aliller parti kuracaklarmış, kursunlar; öndüç milletvekilleri kemalden; daimi kontencanı var. Ha, bu arada Tarık Akan' a da koruma kanunu çıkarsınlar; geçen biri söviyoodu la, acıdım..
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer3 ay önce
  Demokrat ..Parti..isminde..parti..kurulması..yasaktı..kurulan..parti..DEMOKRATİK..parti..idi..isim..benzerliğinden..epey..oy..aldı..bölücülük..görevini..tamamlayıp..yok..olup..gitti..Kaleminize..sağlık..Selamlar..
 • herkes hakettiği yereherkes hakettiği yere3 ay önce
  Hüsam Cinsmoruk, enteresan müslüman düşmanı biridir, başörtülüyü görünce küplere biner; Menderese bile kelek yapmış adamdır. Zamanında saftirik müslümanlara; 'siz bunlarla idare edin!' deniyordu işte.. Çölaşanın kuzeninden ne olacakdı ki zaten?

Günün Özeti