• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

Asım’ın nesli yetiştirme gayretleri

09 Ocak 2020


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

Mehmet Akif Haftası’nda Kaynaşlı’da yazar dostum Mustafa Duran ile birlikte “Asım’ın Neslinin Mimarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy”, fikirleri ve eserleri konulu konferanslar verdik. Akif, Kur’an hafızı idi, anlaşılsın ve manası hayata geçirilsin diye tercümesini yapmıştı. 

Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı,

Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı!” der.

“Zaman, zaman-ı ulûm (ilim çağı) diyen Akif fen bilimlerine önem verdi. Der ki: 

“Alınız ilmini Garb’ın, alınız sanatını;

Veriniz mesainize de son süratini.” 

Dava sahibi eğitimcilerimiz imanlı ve hünerli nesiller yetiştirmek için canla başla çalışıyorlar. Kaynaşlı Milli Eğitim Müdürü Hasan Can ve ekibini tebrik ediyorum.

Düzce’deki Mehmet Akif İnan Hafızlık İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret ettim. Okul müdürü Gürol Ün ve arkadaşları da Asım’ın nesli yetiştirme gayreti içindeler. Hafızlık ortaokulunun bu sene lise bölümü de açılmış. Okulda hem hafızlık, dinî ilimler, akademik başarı hem de atölye çalışmaları önemseniyor. 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı normal eğitimin yanı sıra hafızlık eğitimi veren 176 imam hatip ortaokulu ve lise var, bunların 33 tanesi proje okulu.

Mehmet Akif İnan Hafızlık Ortaokulu ilk açılanlardan. Geçen yıl 86 mezun vermiş bunların 63’ü hafız, başarı oranı % 74. Okul, altıncı ve yedinci sınıfta hafızlığı tamamlayanlarla birlikte toplam 250 hafız yetiştirmiş. 

Okuldaki sosyal faaliyetlere imrendim. 

Hafıza isimli bir gazete çıkıyor, sekizinci sayısı yayınlanmış.

Gürol Ün, gazetedeki yazısında hafızlık eğitiminin gayesini şöyle ifade ediyor: 

Asıl hedef ezberlenen bu kelamın üzerine inşa edilecek bir hayat ve bu hayatı; yaşayan Kur’an hâline getirmek. Kur’an’dan hicret etmek, Kur’an’ın emir ve yasaklarını görmezden gelmek Müslümanlar için felaketleri beraberinde getirir. Hidayet onda, bereket onda, huzur ve mutluluğun kaynağı odur. Toplumdaki hastalıklara şifa, dertlere deva, cinnet geçiren topluma huzur ondadır. Kaybettiğimiz gençliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz ondadır. Kaybettiklerimizi elde etmenin yolu, Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’i okumak ve yaşamak; zihnimizi ve kalbimizi Kur’an ile şekillendirmek ve doyurmaktır.

Ortaokul öğrencilerinin LGS’deki başarı oranı % 58. % 10’luk dilime giren öğrencinin tamamı okulun lise kısmını seçmiş.

Okulun akademik başarısı fevkalade yüksek.

Sosyal faaliyetler göz kamaştırıyor. Kitap okuma, değerlendirme ve gazete çalışmalarının yanı sıra “teknoloji, inovasyon, bilişim, mekatronik, kodlama” atölyeleri dikkat çekici. Okulda STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik atölyesi) kurulmuş. 

STEM kısaltmasında İngilizce kelimelerin baş harfleri alınmış. Tuhaf, Türkçe kelimelerin ne eksiği var da İngilizcesi tercih ediliyor?

Okulda “zekâ için spor” sloganıyla kurulan ve hafızlardan oluşan robot geliştirme takımı, robot yapma yarışmalarında Türkiye’de dereceye girmiş. 

Robot takımının adı Anatolian Bess. 

Kelimeler neden Türkçe değil? Prof. Fuat Sezgin, 18 ciltlik İslam Bilim Teknoloji Tarihi kitabı yazdı. Müslümanların 9. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar ilim dünyasına öncülük ettiklerini ve ilim, sanat ve medeniyet alanında şaheserler meydana getirdiklerini anlattı. İmam hatip nesli, bilim alanındaki çalışmalarını yabancı kelimelerle ifade etmemeli. 

Okul; TÜBİTAK’ın açtığı Araştırma Projeleri yarışmalarına katılmış; teknolojik tasarım, matematik, biyoloji alanındaki projeleri (13 proje)  İstanbul Asya Bölge sergisinde yer almış, 6 proje dereceye girmiş, biyoloji ve fizik alanındaki iki proje Elazığ’da yapılan Türkiye finaline katılmaya hak kazanmış, fizik alanında Türkiye 3.lüğü elde etmişler. Ayrıca fizik, matematik, kimya, biyoloji, teknoloji, kodlama alanındaki 37 proje okul bahçesinde ‘’Bilim Şenliği’’ adı altında sergilenmiş.

Okul takımı, Toyota Teknik Proje Yarışmasında ödül almış.

Marmara Üniversitesi matematik ve inovasyon günlerine katılmış, iki proje sergilemiş. 

ODTÜ robot yarışmasında dereceye girmişler.

STEM çalışma grubu, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’nun ev sahipliği yaptığı Yapay Zekâ Türkiye Konferansına davet edilmiş ve katılmış. 

İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST’e katılıp projelerini sergilemişler.

Ufka Yolculuk siyer yarışmasında öğrenci Elif BAYRAK Türkiye 1. si olmuş.

9. Uluslararası Arapça Şiir Okuma dalında öğrenci İclal Özcan Türkiye 3.sü olmuş.

Kermes düzenleyerek geliri ile Çad’da kuyu açtırmışlar. 

Matematik öğretmeni Türkan Bilge, HAFIZA adlı okul gazetesindeki bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalarını anlattığı yazısında şöyle der:

“Bu çalışmaları yaparken amacımız, öğrencilerimizi kendi öz değerlerini ve kültür mirasını benimsemiş, bilimsel gelişmeleri takip ederek hayata geçiren bireyler olarak ülkemize en yaralı olacak şekilde yetiştirmektir.”

Peygamberimiz (sav) öğretmendi, Suffe Okulu kurdu, sahabe nesli yetiştirdi. İslam ülkelerinin çöküş yaşadığı geçen yüzyılda Bediüzzaman, Nur Talebeleri nesli; Mehmet Akif, Asım’ın nesli; Necip Fazıl, Büyük Doğu nesli yetiştirmek için çalıştılar. 

İslam davasını yaşatmak ve yüceltmek için nesil yetiştiren Hasan Can, Gürol Ün gibi eğitimcilerimizi tebrik ediyor, Yüce Mevla’dan muvaffakiyetler diliyorum. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

derme

malum o mason olduğu için onun asımın nesli dediği islamdan uzak ve içi boş bir nesil idi. buda günümüzde gerçekleşti. imahatip ve kuran kursu mezunlarının kaçta kaçı gerçekten islama inanmış ve yaşar.
 • Yanıtla

Atilla Demir

Ağa! Asım'ın akıbetinden bihaber olmalısın! Hiç bu konuda okumadın mı? Ünlü Şair'in oğlu uyuşturucu müptelası olmaktan bir kış günü çöplükte ölü bulunmuş. Bize onun yaşadığı bir hayatı mı vadediyorsun? Hayatta nice imam hatip ve İlahiyat fakültesinden mezun olup da sapıtanlar gördüm. Siz, gerçekleri dile getirenleri hemen din düşmanları olarak yaftalamaya meyillisiniz. İslam Türkiye'de adı çok anılan kendi bilinmeyen bir din olagelmiştir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23