• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI
09 Temmuz 2020

AK Parti iktidarda mı?

Bir düşünce bu kadar amacından saptırılabilir.

Cumhurbaşkanımız, “Veliler boşuna para harcamasın, nasıl olsa ortaokul mezunlarının hepsi bir liseye yerleşebilir, TEOG sınavını kaldıralım, her öğrenci mahallesindeki liseye gitsin” dedi.

Milli eğitim bürokratları aylarca çalıştılar.  Sınavın kalkacak olmasını hazmedemediler.

TEOG yerine LGS getirdiler. Şöyle düşünmüş olmalılar:

“Veliler eğitime para harcamaya devam etseler iyi olur. Galatasaray, İstanbul Lisesi, Robert Koleji gibi okullar mahalle lisesine dönerse kapanır. Buralardan beyin ihracı yapılıyor, zeki beyinler ülkemizde kalmasın. Kurslar, etüt merkezleri, sınav kitapları satan kırtasiyeciler işsiz kalmasın!

“Cumhurbaşkanımız, halka karşı mahcup olmalı, bunun için sınav kalmalı.”

LGS ile ortaokul mezunlarının % 10’u, proje okulları, fen liseleri, sosyal bilimler, Anadolu liselerine seçiliyor. 

Lise mezunlarının % 34’ü geçen sene üniversite ve yüksekokullara yerleşti. 

LGS neden % 10’u seçiyor? Anlamam mümkün değil.

Bürokratların oyunu bununla bitmedi.

28 Şubat sürecinde büyük oranda darbe yiyen meslek ve imam hatip liselerinin Ak Parti döneminde itibar görmesini ve öğrenci akınına uğramasını hazmedemediler. 

Milli Eğitim Bakanı, 2023 Eğitim Vizyonu programını ortaya koydu. Anadolu liselerini esas okul kabul etti. TED koleji programını Anadolu Lisesi programı olarak sundu. Sanki her Anadolu Lisesini bitiren üniversite kazanıyormuş gibi bir hava meydana getirildi.

Geçen sene üniversite sınavlarına girenlerin üçte biri yerleştirilebildi. Fakültelere yerleşenlerin yüzde kaçı kazandığı yerden memnun bilinmiyor ama özellikle iki yıllık meslek yüksekokullarına yerleşenler kazandıkları okullardan memnun değil. 

Lise bitirenlerin % 66’sı işsiz ve hiçbir okul kazanamadı. 

Genç nüfusun iş bulabilmesi için meslek öğrenmesi lazım, yani meslek lisesine gitmeli. 

Meslek liseleri, Anadolu liseleri propagandası karşısında öğrenci kaybediyor. 

28 Şubat sürecinde bile meslek lisesi ve imam hatip liselerini bitiren öğrenci alanında tercih yaptığı takdirde soru başı 0.15 ek puan alırdı, ÖSYM onu da kaldırdı. Fen lisesi öğrencisi ile meslek lisesi öğrencisine aynı soruları soruyor.

İşsizler ordusu çoğalıyor. 

İmam hatipler öğrenci kaybediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Ak Parti’de, bakan eğitimci. İşsizler ordusunu çoğaltma programı uyguluyor, Cumhurbaşkanımızı yanıltıyor.

Rakamlar neler söylüyor?

İmam hatip liselerinde 2014 yılında 546.443 olan öğrenci sayısı 2018’de 494.376’ya düşmüş. 52.067 öğrenci kaybı var.

Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde 2014’te 1.499.423 olan öğrenci sayısı 2018’de 1.172.973’e gerilemiş. 326.450 öğrenci kaybı var.

Anadolu liselerinde 2014’te 1.091.376 olan sayısı 2018’de 1.506.913 olmuş. 415.664 öğrenci artmış.

Özel okullarda 2014’te 75.890 olan öğrenci sayısı 2018’de 444.199’a yükselmiş. 

Covid salgın hastalık dönemi gösterdi ki meslek liseleri üretiyor, Anadolu lisesi öğrencileri benzer becerilerden mahrum.

Anadolu Lisesi mezununu artırmak işsiz sayısını artırmaktır. Milli Eğitim Bakanlığı yangına körükle gidiyor. Anadolu liselerinin kontenjanlarını artırıyor, meslek liselerinin binalarını Anadolu liselerine tahsis ediyor. Gençler arasında işsizlik oranı % 23. Genel işsizlik oranının iki katı nerdeyse.  

Ak Parti son belediyeleri seçim sürecinde 2019 eğitim ve öğretim yılında iki eğitime son verileceğini vadetti, Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu liselerinde ikili eğitimi artırıyor, Ak Parti vaadlerini yerine getirme gibi bir gayreti yok. 

Proje imam hatip liseleri hariç, normal imam hatip lisesi mezunlarının büyük kısmı yüksekokul ve üniversite kazanamıyor. İmam hatip lisesi programlı meslek lisesi açmak lazım. Öğrenci bu okullarda çok önemli 4 senesini geçiriyor, hem dini bilgi öğrenmeli hem de bir mesleği.

İmam hatiplerdeki kız öğrenci sayısı erkeklerden fazla. Burada kız ve erkek ayrı eğitim gördüğü için vatandaş tercih ediyor. Karma eğitim dayatması son bulmalı. Öteki liselerde de isteyen vatandaş çocuğuna ayrı eğitim aldırabilmeli.

Karma eğitim pedagojik değil, ideolojik bir dayatma.

İmam hatip ortaokullarında öğrenci artarken liselerde öğrenci kaybı yaşanması bakanlık politikalarının yanlışlığını gösteriyor.

Meslek liseleri; sanayi, iş yerleri, meslek odaları ile iş birliğine gitmeli; en az iki sene uygulamalı olmalı, son sene haftada 3 gün stajla bir meslek öğrenilemez.

Bakanlığın sitesinde henüz 2019-2020 rakamları yok. Geçtiğimiz öğretim yılında imam hatip ve meslek liselerinin daha çok öğrenci kaybına uğradığı kesin.

2023 Eğitim Vizyonu çöpe atılmalı, bakan değişmeli.

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

SİVRİHİSARLI

Öğretmenlerin bazıları da sıkıntı. Atatürkçülük maskesi altında İslam, Osmanlı, Abdülhamid, Reis, Ak Parti, Namaz, Cuma, Kurban ve Başörtüsü gibi değerlerimize domuzlar gibi saldıran öğretmenler var. İşe temelden bakmak lazım. Çocuklarımız bunların elinde şekilleniyor. Çoğunlukta oldukları okullarda, idarelere ve milli-manevi değerlerine bağlı öğretmenlere karşı menfur tavır takınıyorlar, çeteleşiyorlar. CHP ve ADD ile de bağlantı halindeler. Hatırlayın, Barış YARKADAŞ denen şahıs Kadıköy Anadolu Lisesini basmıştı. Reis'imiz bu konuya da bir el atsın. Söz konusu olan ülkemizin geleceğiz. Şu Din Devlet düşmanı olan adi öğretmenler, hem Devlet'e ihanet ediyor hem de üstüne maaş alıyorlar.
 • Yanıtla

hasan turgay

Allah razı olsun Ali Erkan bey bıkmadan yılmadan doğruları yazmaya devam
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23