• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

2023 Eğitim Vizyonunun sonuçları: Meslek ve imam hatiplerde öğrenci kaybı

17 Aralık 2020


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

MEB’in bütçesi görüşülürken, CHP sözcüsü MEB bütçesini ve hedeflerini eleştirmek yerine CHP iktidara gelirse neler yapacaklarını saymaya başladı.

Dam başında saksağan, vur beline kazmayı, dedim.

Köy Enstitülerini yeniden kuracaklarmış, enstitüleri kuran Hasan Ali Yücel, genel müdür İsmail Hakkı Tonguç, eski TÖS başkanı Fakir Baykurt’un yolunda yürüyeceklermiş…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu, Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ı konuşturmamak için yapmadık şirretlik bırakmayan muhalefet Ziya Selçuk’u hiç protesto etmedi.

Tuhaf…

Son beş yılın istatistiklerine baktım meslek liseleri ve imam hatip liseleri öğrenci kaybetmiş, Anadolu liseleri ve özel okullar daha fazla öğrenci almış.

2014-2015 öğretim yılından 2019-2020’ye kadar istatistiklerin seyri şöyle:

Meslek liseleri 373.450 öğrenci kaybetmiş, bir önceki seneye göre meslek liselerine 87.525 daha az öğrenci gelmiş.

Son beş senede meslek lisesi sayısı 2294’ten 2486’ya çıkmış. Okul sayısı artmış, öğrenci sayısı azalmış.

İmam hatip liseleri 52.269 öğrenci kaybetmiş. Bir önceki seneye göre 2019-2020’de imam hatiplerde 202 öğrenci azalmış. 

Okul sayısı son beş senede 1017’den 1635’e çıkmış.

Anadolu liseleri 485.141 öğrenci fazla kaydetmiş. Son bir senede 69.477 öğrenci artışı var Anadolu liselerinde.

Okul sayısı 2330’dan 2846’ya yükselmiş. 

Binali Yıldırım, İstanbul Belediye Başkanlığına aday olduğunda ikili eğitimi 2019’da ortadan kaldıracaklarını vadetmişti. Ziya Selçuk döneminde ikili eğitim yapan Anadolu liseleri sayısı arttı.

Özel okul sayısı son beş senede 429’dan 3128’e yükselmiş. Öğrenci sayısı 335.768 artmış. Bir önceki seneye göre özel okullar 32.531 öğrenci kaybetmiş.

İmam hatip liselerinde öğrenci azalmasına rağmen imam hatip ortaokulları öğrenci akınına uğramış. Öğrenci sayısı 385.830’dan 777.439’a çıkmış. 

Okul sayısı 1597’den 3437’ye yükselmiş. 

Neticede Ziya Selçuk patentli 2023 Eğitim Vizyonu meslek lisesi ve imam hatip liselerinde öğrenci azalmasına, Anadolu liseleri ve özel okullarda öğrenci artmasına yol açmış. Ülkenin ihtiyacı Anadolu Lisesi öğrencisi mi, meslek sahibi gençler mi?

Geçen sene üniversite sınavına giren öğrencinin yaklaşık üçte biri üniversite ve yüksekokullarda yer buldu, üçte ikisi açıkta kaldı. Anadolu Lisesi öğrencisi zaten yeterince var ve üniversitelerin kapasitesi üzerinde öğrenci mezun ediyor.

Bir gencin meslek öğrenmeden liseden mezun olması, işsizler ordusuna eklenmesidir. 

Meslek liselerinin kalitesinin artırılması, bu okullardaki uygulamanın mesleğe göre 2-3 yıla genişletilmesi lazım ki gençlere bir mesleği adam akıllı öğretebilelim. 

Öte yandan; imanlı, ahlaklı, erdemli gençler yetiştirelim istiyoruz. Proje imam hatip liselerinin açılmasıyla imam hatip liseleri son senelerde daha az öğrenci kaybına uğramış görünüyor ama toplam beş seneyi dikkate aldığımızda önemli ölçüde kayıp var. 

İmam hatip liseleri, son senelerde Din Eğitim Genel Müdürlüğünün gayretleri ile program çeşitliliğine gitti. Fen ve sosyal bilimler, hafızlık, teknoloji, spor gibi alanlarda imam hatip lisesi açıldı. İmam hatip programlı meslek lisesi açılmadı. 

Defalarca yazdım. 100-150 LGS puanı ile imam hatip lisesine gelen öğrenci büyük ihtimalle üniversite kazanamaz. Meslek lisesi programlı bir imam hatipte okusa 4 sene sonra hiç değilse bir mesleği öğrenir. Bakanlıkta duyan olmadı. 

Seçmeli Kur’an, siyer, temel dini bilgiler derslerini seçen öğrenci sayısının Bakan Selçuk döneminde azaldığı söyleniyor. Bakanlık bu konuda bilgi vermekten kaçınıyor.

İmam hatip ve meslek liselerinin öğrenci kaybı, seçmeli Kur’an, siyer, temel dini bilgiler derslerinin önemsenmemesi ve seçtirilmemesinin üzerine Ziya Selçuk’un, Köy Enstitüleri kurucusu CHP’li bakan Hasan Ali Yücel adına öykü yarışması düzenlediğini ekleyelim. Üstelik bu yıl ikincisi düzenlendi. CHP sözcüsü Milli Eğitim Bakanı’nı niye eleştirsin?

2023 Eğitim Vizyonu düz lise mezunu işsiz sayısını çoğaltmaktan, imam hatip ve meslek liselerinde öğrenci azalmasına yol açmaktan başka bir şeye yaramadı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Atilla Özdür

Efendim, size teşekkür etmek sbtiyorum ve ediyorum da. AKP'ye inananlar samimiyetle umut bağlayan kardeşlerimizden DEĞİL, özellikle ufkunu şaşıran AKPÇİLERDEN korunmak için Allah'ımızdanyardım ve destek isteyiniz. Benim AKPCİ sahtekarlarım zaman zaman beğenmedikleri yazımın üzerine derler ki "SEN NE ARIYORSUN AKİT'de. ATATÜDRKLE birlikte haşrolmamı isterler. Sizlere tekrar tekran selamlar,saygılar ve teşekkürlür. Allah sizikorusun
 • Yanıtla

......

Sayın ali kavaklı hocam dilinize yüreğinize sağlık.Hocam buyurduğunuz gibi milli eğitim bakanı olan sanki chp bakanıdır.Zaten onlardandır çünkü zihniyeti aynıdır köy endüstrileri savunan onlardandır.Ben bir vatanda görevden al.Cunkuş olarak kabine içerisinde en sevmedigim iki bakandan birisidir.Sayın cumhur başkanı Allah cc için bu milli eğitim bakanıgorevden al bu bakan iş başında oluğu müddetçe milli eğitim düzelmez.Devlet için millet için en önemli olan milli eğitim bakanlığıdır imanlı o makama laik biren
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23