Yeni Bakanlar Kurulu üzerine

11 Temmuz 2018 Çarşamba

Hiçbir gerçek, hayalin tetiklediği beklentileri karşılayamaz..

Rol modeliniz Peygamber, rol modeliniz Hz. Haacer, Hz., Meryem, Hz. Asiye, Hz. Fatıma, Hz. Aişe, rol modeliniz Hz. Ömer, Hz. Ali, Fatih, Akşemseddin, Edep-ali olunca siz de onları arıyorsunuz tabii ister istemez.

Aslında biz zihnimizde o kişileri olduğundan çok farklı bir şekilde yeniden yapılandırıyor ve konumlandırıyoruz, çevresiyle ilişkilendiriyoruz. Sonra da bugün Ankara sokaklarında onları arıyoruz. Zor. Yüzlerine, sözlerine, işlerine bakınca onları hatırlıyor musunuz desem! Onlar gibi mi yaşıyoruz.. Ama öyle konuşuyoruz. Böyle bir “hayal ülkesi”nden gerçek dünyaya döndüğümüzde, insanlar Erdoğan’ı seviyor. Çünkü o dindar bir profil çiziyor, risk alıyor ve uğruna mücahede ettiği bir davası, hayali var. Hayal gerçeğin anasıdır. 

İşte tam burada ciddi bir sorun var. İnsanlar Erdoğan’ın etrafında yeni, bu role aday, onun sözlerinin ve iddialarının yansıması olan yeni “kahramanlar” görmek istiyor. İşte asıl sorun da burada..

Erdoğan’ın bu dikenli yollardan nasıl geçip geldiği belli. Bir hayat hikayesi var. Hayatının bir aroması var. Onun görüyor, hissediyorsunuz. O zaman halk soruyor, peki bunlar kim.

Din ve tarih nasıl zihnimizde çok üstün özellikleri ile yeniden yapılandı ise, halkın zihninde Erdoğan’ın da öyle bir yeri var. Bu “hayal” bize, sadece, dinden ve tarihten miras değil, Kemalizm de seküler kutsallar üretti ve eşsiz ve kurtarıcı “ulu önder”ler, “tek adam”lar koydu önümüze..

Halk üstün lider profilinden öyle büyük bir beklenti içindeki, onu olağanüstü bir güce dönüştürüyor. Hatta kendini basit, aciz görmeye başlıyor. “Şeyh uçmaz, mürit uçurur” anlayışı buradan geliyor. Birilerini çok yükseltirseniz, kendinizi aynı oranda alçaltmış olursunuz.

Lidere olan bağlılık yanında liderin çevresindekilerin acziyeti ve onu kendine benzeten halk gözünü lidere diker ve çevresindekiler ile sorun yaşar. Lider olduğundan büyük gözüküyorsa, çevresindekiler de bunun farkındaysalar, onu devirip ya da o gidince yerine geçmek için kendi içlerinde bile acımasızca bir rekabete girişirler.

Erdoğan son konuşmasında, din, tarih, geleceğin inşası konusunda çok yüksek bir seviyeye işaret etti. Çevreme baktım, sordum, halkın zihninde, bildik isimler arasında bu hedef ve vakıa arasında hemen “işte bu” diyecekleri bir ilişki kurulamadı. İsimlerin çoğu toplumda karşılığı olan kişiler değil. Belki bu vesile ile kendilerini isbat edecekler.

Milletvekili profilinde de beklenti çok yüksekti, bakanlar kurulunda da. Türkiye’yi 2023’e taşıyacak bir kadrodan söz ediyoruz. Başkan, göreve başlarken yaptığı konuşmada “ahlaki alai”den söz ediyor, “edeb-ali”den söz ediyor ama, devlet, belediye, STK’larda insanlar işittikleri ile gördükleri arasında bir fark olduğunu düşünüyorlar. En azından böyle bir algı var. Bu gerçek olmayan, bir algı yönetimi sonucu oluşan bir kanaat da olabilir, ama bunu düzeltmediğimiz sürece gelip buraya takılacağız. 

“Çınar altında ot bitmez” diye bir söz vardır. Bu tür ortamlarda gözler lidere çevrilir, altakilerin esamesi okunmaz ve zamanla onlar birer “günah keçisi”ne dönüşürler. Halk her olumsuz işten onları sorumlu tutar. Siyasetnamelere baksalar, buna benzer yaşanmış birçok örnek var. Ama gider yine aynı yanlışı yaparız.

Bir de en büyük sorun, lider gittiğinde bu siyasetin hazzına varmış, her biri kendini lider yerine koymaya aday bir sürü iktidar aşığı çıkar ortaya ve kendi aralarındaki kavga bazan devlete de zarar verir. Onun için daha işin başında kifayetsiz muhterislerin bu işlerden uzak tutulması gerek.

Tabii daha kadro tamamlanmadı. Bakanlar, bakan yardımcıları ile desteklenecek. Bakanlar politika üretmeyecek, verilen talimata göre icracı olacak. O açıdan baktığınızda çok da önemli değil.

En azından bugünkü yapı, dünkünden daha kötü değil. Ben beklentinin yüksekliğinden söz ediyorum.

Bakan yardımcılarını da görmek gerek. Bakan, bir bakıma bakan yardımcılarının koordinasyonunu yapacak ve onların Beştepe ile arasında köprü olacak.

Şunu görelim, bu bakanlıklar, eski bakanlıklara benzemiyor. Bakanların değiştirilmesi de her zaman mümkün. Bakarsınız yerel yönetimlerden sonra yeniden köklü ve kapsamlı değişiklikler yapılmış. Performans öne çıkıyor bu yapıda.

Politika kurullarının nasıl örgütleneceğini de bir görmemiz gerek. Bu kurullarla bakanlık arasındaki ilişki ve uyum da ayrı bir konu. Çatışma halinde kim gider bakalım. Çatışma olmayacaksa bakan mı kurula, kurul mu bakana hakim olacak. Bunları kağıt üzerinde modellemek zor değil, ama uygulamada sorunlar kaçınılmaz. Özellikle de yüksek başarı, yüksek risk, yüksek kayıp/zarar durumunda taraflar birbirine giriyor, birbirini suçluyor. Ortaklıklar da böyle zamanlarda kriz yaşar, eğer o ahlaki alai’ye sahip değilse taraflar ve rızıklarına razı değillerse o kişiler.

Burada Cumhurbaşkanı orkestra şefi gibi olacak.. Tabii bu sistemin nasıl işleyeceğini bize zaman gösterecek. Bu sisteme ayak uyduramayanlar gidecek. Geçiş döneminde birtakım zorluklar da yaşanacak. Hani bizim geleneğimizde “sofradan doymadan kalkmak” diye bir şey var. Keşke politikacılar ve yerel yöneticiler, Oda, vakıf, dernek yöneticileri de “doymadan masadan kalkmayı” bilebilseler.. İhtirasla istediğimiz her şey bizim imtihanımız olur. O şey bizim için dua ile istenen belaya dönüşebilir..

Amaaan!. Sonuçta bütün bunlar birer imtihan. Her şey Allah’ın iradesi içinde. Biz işimize bakalım. İyi-kötü ne varsa geçicidir. “Bu da geçer ya hu”. Bütün bunlar olmayacaksa, birileri nasıl cennete ya da cehenneme gidecek!

Biz bütün bunlar olurken nerde duruyoruz, ne yapıyoruz? Ben hangi düşünce, plan ve hesapla bunları yazıyorum.. İşte asıl mesele bu.. Kim iktidar nimetlerini kasasına aktarmak için kapalı kapılar arasında pazarlık yapıyor, hangi vekil/bakan/Bürokrat, “ben kendi ailemin bile sorumluluğunu üslenmekte aciz kalırken, Allah bana bir ülke halkının sorumluluğunu verdi, şimdi O bana yardım etmezse ben ne yaparım” diye gözyaşı döküyor acep!

Benim kurtarıcı aradığım yok. Benim akıbetimi tayin edecek olan benim amellerimdir. Allah’ın kaderi gerçekleşecek. O dilerse bunu kafirler eli ile de yapar. Bir alimle değil, çobanla da yapar. Beni ilgilendiren bir bu anlamda Allah’ın bizden istediği sorumluluğunu gereğini yerine getiriyor muyuz? Yoksa ben “Kaderimi değiştirecek” (Haşa) bir “İlahçık” aramıyorum. Benim Rabbim Allah’tır! Ne din, ne devlet büyükleri benim İlahım ve Rabbim değildir, Kaderim, rızgım ve ecelim Kadir-i mutlak ve bir olan Allah’ın elindedir. Duam o ki, Allah bunu iktidar verdiği kardeşlerimizin eliyle, onları rızasına vesile kılarak yapsın da, onlar da nimet verdiklerinin yoluna dahil olsunlar. Değilse, gazaba uğrayacak ameller peşinde koşanların canı cehenneme.

Şunu diyebiliyor muyuz: “Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim, bana seni gerek seni. Sen beni sabreden, şükreden ve direnenlerden bulacaksın. Kader, rızık ve ecel Senin elindedir. Sen bizi rızanın tecellisi kıl, bizim ellerimizle zalimleri cezalandır ve mazlumlara yardım et. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. Bize hakkı hak, batılı batıl göster, Hak’da toplanmayı nasib et.

Yeni Bakanlar Kurulu inşallah hayra vesile olur. Cuma günü görev başı yapacak bakanlar, cumanın ruhaniyeti ile madden ve manen abdest alıp, arınır ve yeni bir başlangıç yaparlar inşallah. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • KılıçKılıç8 ay önce
  Ey müslümanlar günahtan korunmuş peygamberler hariç kimse özel insan değildir.Herkes inandığımız o büyük mahkemede hesabını verecek.Temeli yemek içmek,üremek , tuvalete gitmek ve hata yapmak olan insanı sahip olduğu bir sıfattan dolayı putlaştırırsanız sizde o mahkemede putperest olarak hesap verirsiniz.Ve sizin sıfatınızda aklını kullanmayan tasmalı köpekler zümresinden olur.Son zamanlardaki bu uyanışa aklınızı kullanarak Allah rızası için düşünerek destek olun.Unutmayın Allah çoğu ayetine EY AKIL SAHİPLERİ şeklinde başlar.Bu ne demek , benim muhatabım verdiğim aklı benim rızam için kullananlardır demek.Her müslümanın kendi çapında bir mütefekkir olması Allah'ın üzerimizdeki farzıdır.Müslümanlar bu kimliğe büründüklerinde İslam'ın küresel olarak kıyama kalktığını görürüz İNŞAALLAH.
 • Muat toper ceylanMuat toper ceylan8 ay önce
  Faydalandım ufkum tazelendi teşekkürler
 • Maraş Maraş 8 ay önce
  Aynen
 • imamarüzgarimamarüzgar8 ay önce
  Yol uzundur nefesi iyi kullanmak gerekli sabır ile aceleye getirmeden Birbirincilik olacak ise o da millet için olmalı. Atomu ayıran insan hala önyargıyı ayıraamaktadır muhalefet için mi her daim olumsuzluklardan siyasi rant (oy) oy çıkarmak için olacaktır. Artık bilinmişlerde pek doyurucu olacakmıdır. Yakın bir tarihin seçimi olacak işte orada kopacak bence herşey.
 • akif yildirim akif yildirim 8 ay önce
  Sayin dilipak, ortadogu da HDP ye oy cikmis, egedende chpye. bunlar tek türkiye, tek devlet millet olabilmesi icin, entegrasyona ihtiyac var. ne olur reise söyleyin, avrupa 50 yil icinde türkleri nasil assimile etti, biraz birseyler ogrensinler. Reisin assimilasyon yapmasina gerek yok, sadece entegre yapsin yeter, o zaman tek milletden bahsedebiliriz. avruapada bu konuda cok ciddi bir bilimsel calisma var, reis bu konuya bir el atsin. türkiyenin sorunu, entegrasyon sorunu.
 • SENİN DÜŞMANIN İNGİLTERESENİN DÜŞMANIN İNGİLTERE8 ay önce
  Irak ı işgal eden suriyede savaş çıkaran İrana savaş açacak düşmaningiltere dir
 • Atom bombasıAtom bombası8 ay önce
  3. Dünya savaşında nükleer bombalar kullanılacak
 • 3. Dünya Savaşı3. Dünya Savaşı8 ay önce
  İngiltere ve ABD 3.dünya savaşı için hazırlıklarını sürdürüyorlar.
 • NejmiNejmi8 ay önce
  tokiye is Yapan mutahitler kimlere Neler vererek is aliyorlar.benim Calistigim firma vardi.devlete is yapiyor.bu yapilan isleri killer nasil teslim aliyor.bir bilseniz.algulum vergulum. Inanin teslim alinacak is yapmiyorlar.ama yapilan isler teslim aliniyor maalesef
 • NejmiNejmi8 ay önce
  cok haklisiniz.bende derimki Sayin baskan iscinin derdini anlatacak iscilerden,esnafin derdini anlatacak esnaftan memurun derdini bilecek memurdan birer danisman alsin.ki benim nesikintim var bilebilsin.bilmem ne baskani bilmem nerenin muduru vs vs.benim.derdimi Bilmezki care bulsun
 • Dostunu düşmanını iyi bilDostunu düşmanını iyi bil8 ay önce
  Komşumuzİran ABD tarafından köşeye sıkıştırılıyor.Savaş patlak verecek
 • Ahmet Ahmet 8 ay önce
  Reis bakanları doğru seçer. ... Reis ne diyorsa o.
 • birolbirol8 ay önce
  Ne manipülasyonu kardeşim ya hala anlamadınız.Anlamayacaksınız.Piyasalar güven ister.
 • Murat canaydinMurat canaydin8 ay önce
  Aslan isimli yorumcu sen zaten okuma, eleştirmek yapıcı olduğunda bulunmaz nimettir. Zaten gereği kadar eleştirilmediği icin oy kaybı yaşıyoruz. Senin gibi cahil şak-şak cılar artik olmasin
 • Ilbey Ilbey 8 ay önce
  Hadi gozunuzaydin NATOguney sinirinin guvenligi icin TURKIYEYEdestek aciklamasi yapmis...PKKya bugun 200 tir daha silah gondermis,5200 oldu ...
 • ayşe gülayşe gül8 ay önce
  sayın dilipak ... neden siyasete girmiyorsunuz
 • Uzman mı :))))Uzman mı :))))8 ay önce
  Nasıl bir uzmansın ki bakanlar açıklandıktan sonra borsa ve dövizin oynadığını, bunun bariz manüpilasyon olduğunu göremiyorsun.Hala anlamadınız maalesef anlayamayacaksınız!!!
 • DarbesavarDarbesavar8 ay önce
  ne sarayı ne israfı...
 • salihlilisalihlili8 ay önce
  hocam ne yazarsanız yazın ..piyasayı izliyorsunuzdur şu anda muhakkak.ne anlama geliyor onu yazsanızda yarın okusak..böyle tarihi bir çöküş ..tarihe geçecek sayın maliye bakanı bu 2 günle özdeşecek.ne yazıkki ..belki yarıfalanda devam edecek gerçi bilmiyoruz bilinen piyasa böyle tarihi çöküş 2 sefer yaşamıştır en fazla..iyi gelmedi yani yeni dönem .sistem başlamadan battı çöktü...zor ayağa kalkar...komedi oldu bu iş...
 • birisibirisi8 ay önce
  isimler bana sağlam geldi açıkçası. tanıdıklar çok diyorlar ama bu da insana güven veriyor. feyzullah hocamızın damadı var mesela. hocam varsa yanında yöresinde o işte yanlışlık olmaz. albayrak da öyle. ekonomi en emin elde. milli eğitim bakanını herkes beğeniyormuş.
 • uzman analistuzman analist8 ay önce
  ne yazıkki yeni dönem yeni sistem şimdiden çöktü.başlamadan yani.tarihe böyle geçecek..borsa 2 günde %8 civarı çöküş yaşamaya başladı..varlık fonu şirketi halkbank *öncülüğünde tarihi çöküşü tüm dünya da*izliyor..öncü Devletin umutla kurduğu varlık fonu şirketleri...garip .çok garip..devlet borsayı vuruyor..**bürokratlar eliyle.***kimsede ses çıkaramıyor izliyor sadece....ne tuhaf etrafta bir tane ekonomi sorumlusu yok.....yeni maliye bakanı tecrübeli olsaydı böylemi olurdu.**bundan sonra artık bu yeni dönem hep şüphe içinde yaşatacak bizleri demekki.***
 • Mehmet AliMehmet Ali8 ay önce
  Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde “Her millet layık olduğu şekilde yönetilir” der. Sene 2018, Padişaha kulluk hevesinde milyonlar, ne kadar acı. Yanlışa yanlış diyemeyen yığınlar, ay sonunu getiremezken Saray israfını ayakta alkışlayanlar. Bu şakşakçılığı da Müslümanlık zannedenler; vay halimize...
 • şükrü onukşükrü onuk8 ay önce
  Ey Amerika ,ey batı , ey İsrail şunlar bunlar diyen sese bir defa olsun kulak kabartıp düşünselerdi belki böyle olmazlardı . Varsa yoksa diktatör yakıştırması , olmayan hak ihlalleri , tutuklu sözde gazeteciler imalı ve dolaylı desteklerle birilerine şirin görünmeye çalışarakçaresizlikleriniörtüp bu sesin muhataplarıyla iş birliğine giderek sonuç almaya çalıştılar. ne oldu hiç bir şey , ne kazandılar hava , civa . Millet aynı kararlılıkta hükümetaynı sorumluluk bilincinde , ayakların altına konulankarpuz çekirdekleri de temizlendi maraton yolu hiç bir kazaya uğramadan hedefe gidilecek hale getirildi . Artık bahane yok dediklerinin sonuçlarını bekleyeceğiz . durmak yok yola devam #hedef 2023
 • Mehmet AliMehmet Ali8 ay önce
  Tüm tarikatlar ciddi incelemeye alınmalıdır. ...
 • Uyandığımızda geç oluyorUyandığımızda geç oluyor8 ay önce
  Müslümandan topladığı parayla Almanyada devasa mezbahalar satın alıp sucuk üretip satan, mutlu bir hayat yaşayan bir örgüt bile biliyor musunuz? A-aaa! Evet, a_aaa... Her şey helal et yiyebilmemez için canım; aaa canııımmm.
 • Modern devlet takip eder!Modern devlet takip eder!8 ay önce
  'Paralel Diyanet' olarak ortaya çıkıp, şu an 'Paralel Devlet' olmuş diğer bir cemadat daha var; herkes bilir. Çok iyi para toplarlar bunlar, çünkü sağılmazsa memeleri sancı yapan bir sürü var bu ülkede! Bunların binaları yer üstünde, merkezleri yeraltındadır! Umarım artık valilik kararı olmadan para söğüşleyemez hale gelirler en yakında..
 • Ahmet DİZDARAhmet DİZDAR8 ay önce
  Eyyy Dilipak hoca..Son zamanlarda sureti haktan olduğunu ıspat etmek adına (Allah doğrusunu bilir) bolcana islam tarihi ve dini motiflerle súsledigin yazılarının satır aralarinda ne yazık ki manipülasyona açık neye veya hangi akla hizmet ettiği anlaşılamayan nereye çeksen orda kalacak tuhaf sayilabilecek muğlak yazılarınız dikkatimizi çekmekte bizi üzüntüye sevk etmektedir. Şer cephesinin sizin gibi önemli bir değeri referans gösterip adeta zil takıp oynayacağı türden yazılar yazmaya başladınız bir kaç zamandır. Yapıcı eleştiri diyebileceğimiz durumun niyeyse ötesinde bir durum var sanki...Yazılar amacı aşacak şekilde adeta hem nalına hem mıhına formatıyla artık geliyor sizden..Ama biz bu durumunda olmanızdan rahatsız oluyoruz. Çünkü..Elhamdülillah bizim ve de sizin belli bir çizgimiz belli bir duruşumuz var. Öylede olmalı zaten ..Tespitte bulunduğunuz olumsuzlukların veya varsa size göre olan olumsuz durumlarin gerçekten iyi niyet varsa bizzat belki parti yönetimiyle paylaşılması gerekmez mi.Bizim camiada guncel siyaset vb. Cok tartışılır. Severiz de. Lakin biri de bu yazilariniza bakip .."_Bak gördün mü sizin Dilipak bile böyle yazdıktan sonra bu AKP demek ki bitmiş tir" dese ki diyebilir bundan rahatsız olmayacak mısınız?? Eski, sağlam ve durduğu yeri muhafaza eden halinizi ozlemeye basladik. Selam&dua ile..
 • VeliVeli8 ay önce
  Süleyman Yusuf yazındaki hususlar millet tarafından dillendiriliyor. Cevap veremez durumdayız. Galiba siyasetin sonu göründü
 • ilkerilker8 ay önce
  sapık adnan oktar cetesi ve buna benzer fuhus orgutleri cokertilmelidir.tum fuhus yuvaları ,genelevler kapatılmali,fuhus,zina ve escinsellik yasaklanmalıdır.toplumun huzuru ve guvenligi icin tum cinsel sapikliklara karsı mucadeleye devam.yeni donem iyi basladi,reisi tebrik ediyoruz,insallah devami gelir.
 • melih53melih538 ay önce
  sayın hocamenerji bakanlığı başarılarla geçmiş genç pırıl pırıl biri maliye bakanımız ne yazıkki piyasalarda hoş karşılanmadı.babacanda çok daha acemiydi ama ne hale geldi ..sanırım babacanıda geçecektir..ama zaman...da * birilerinin piyasalara biraz sakinlik vermesi gerekmiyormu...bu geçiş bu karşılama pek iyi olmadı..daha garibi Devletin olan gücü elinde bulunduran varlık fonu sanki bu mhalif grupla beraber gibi....kim bu varlık foncular özellikle halk banka 2 günde % 10 a yakın değer kybettiren.**bizce önce içinden başlamalı ..dışarsı önemli değil.içinde kuvvetliysen dışarısı zaten sana uyacaktır..sorun içerde hala içerde varlık fonuna dikkat hocam....
 • Ömer MeteoğluÖmer Meteoğlu8 ay önce
  Allame Refi el-Osmani..Seksen üç yaşında, Pakistan Müftüsü... Davetimize icabet etti; Buharî-i Şerif okutmak için kitap ve ilaç dolu çantasıyla Türkiye'ye gedi. Allah Azze ve Celle -dinini hasta hallerinde de ders okutmaya devam eden- Rabbani alimlerle korur.İhsan Şenocak hocaefendi.(İlme teşvik için duyurudur.)
 • AslanAslan8 ay önce
  Sayın abdurrahman dilipak yav sen kimden yanasın bugüne kadar anlayamadık yaklaşık her yazında akp yi eleştirdin ve devam ediyorsun müslümanlıkdan cennetden bahsediyorsun elhamdulillah bizde müslümanız bu en sevinçli günlerimizde bari bunu yapma daha başkanlık sistemi yeni başladı sen maksimum elinden gelen eleştiriyi yapmaya çalıştın helebi dur yav sevincimizi kursamızda bırakıyon birdaha YAZILARINI OKUMAYACAĞIM BIKKINLIK UAPTIN YERBE
 • ŞahinŞahin8 ay önce
  Murat Efendi işte email ettiğini gel de Berat Albayrak birkaç Bakanlığı üstlendim diye hüzne boğulmuş
 • HalilHalil8 ay önce
  Bence yanlış algılanıyor.adnan hoca öyle çok kötü biri degil yaptıkları yanlış işler var.fakat kominizmle pkk la mücadelede çok güzel fikirleri var keşke devlet bu yöntemleri uygulasa.20 yıl öncesindeki yayınları çok mükemmel sonradan farklı bir degişim oldu.ama sürekli ak partiyi destekledi düşmanlarına karşı uyardı.fakat sonraki acayip hallerini anlayamadım.yinede kötü biri degil.
 • Güneydoğu Güneydoğu 8 ay önce
  İnşallah belediyelerde vurgun cular temiz lenir milet bunu çok istiyor allah ülkemize güç versin hocam
 • Veli Veli 8 ay önce
  ... devamı. Lavrens ler iyi bilinip tanınmalı ki,,, en büyük Lavrens olan Bandırma Vapurndaki baş çarkçıbaşı olan baş Lavrens ve ki O bir İnkliz casusu çok iyi tanınsın.. Ve İnkliz lerin oyun ve oyunları gelecekte ortaya konulsun,, ,
 • İBRAHİMCİNARİBRAHİMCİNAR8 ay önce
  Biz okurken reklam girmesin
 • hakanhakan8 ay önce
  siyonist ajan vealıkoydugu kadınlarla mustehcen programlar yapansapık adnan oktar ve ekibine yapılan operasyonu tebrik ediyoruz.turkiyede insaallah iyi seyler olmaya basladi ve umuyoruzki devam eder.bu ve bunun gibi sapık,fuhuscetelerininuzerine ne kadar gidilirse toplumun huzur ve mutluluguartacak ve milletin yonetime destegide o duzeyde artacaktır.durmak yok devam.
 • AliAli8 ay önce
  Ne yani yanlışa yanlış demeyecekmiyiz? Hiç de küçücük şeyler değil
 • MuratMurat8 ay önce
  Galiba bakan oldum deyip sevinen değil eyvah bakan /vekil/yönetici oldum deyip sorumluluktan korkan insanlar görmek isterdim.
 • ali dalali dal8 ay önce
  tekrar yer kaptığım için özür dilerim kürtçede bir söz vardır roja xıveş jı sıbede xıveşıyani hoş gün sabahtan hoştur bunu göçerler söylerler bunu kabine ve adnan efndiye uyarlayın.
 • ahmet kemalahmet kemal8 ay önce
  içişleri, dışişleri, milli eğitim ve savunma bakanları daha işinin ehli gibi görünüyor.. ekonomiyle ilgili olanlar biraz belirsiz. piyasa henüz ekonomi ile ilgili bakanlıkları olumlu algılamadı..
 • süleymanyusufsüleymanyusuf8 ay önce
  hz osman halife olduğundabütün yakınlarını göreve atayınca hz ali ikaz etti bunu yapma fitne çıkardiye ama reis hiç birşeyi dikkat almıyor prof hayrettinkaraman hoca bile bu sana fırsat parlementodan kimseyi alma dedireis yine tabanın bütün tepkisine rağmen damadınıyine aldı kızının derneği kadembakan ve milletvekli atıyor yazık çokyazık belliki sadece benden sonrası tufan diyor herkesin dilinde beratı başkan adayı yapacakdiyor bu taban oflunun hırsının esiri olmaz hoşçakal akp
 • Kenan ÜNERKenan ÜNER8 ay önce
  İnşaallah temenniniz doğrultusunda işler yolunda gerçekleşir. Lakin Cumhuriyet kurulduğu günden beri ilayı kelimetullah adına hareket eden oldumu bilemem. AKP nin son 15 yılında gerçekten ciddi mesafeler kaydedildi. Lakin ülkemiz pamuk şekeri üzerinde lale devrini yaşıyor. Özellikle belediyeler har vurup harman savuruyor. Sol görüşlü insanlar inaçlılardan daha fazla kadro ve makam buluyor. İdeoloji-idealizm ölmüş. Dava yok oda ölmüş, her şey makam-mevki-para-pul olmuş. Belediyeler bir liralık işi yüz liraya yaptırıyor. Reis bütün samimiyetiyle bunları desteklemesine rağmen işler aynen devam ediyor. Bir proje üç-dört kez yaptırılıyor. ardından rafa kaldırılıyor ve bana bunu hazırla dediler hazırlattım diyorlar. Gerisi beni ilgilendirmez deniliyor. Cennet mekan bu ülke denetimsiz, savurgan belediyelerin ve kurumların elinden ne zaman kurtulacak (Dürüst belediye ve kurumlar vardır). Bana düşen çalıştığım kurumda işimin hakkını vermek ve dua etmek. Allahım sorumsuz idarecilere akıl fikir ver, paraya, makama, mülke tapanları uyandır ve israfı önle. Aksi durumda ülkemiz bu savurganlıkla ne kadar ayakta durur. Ben umudumu yitirmek istemiyorum. Reisin buna bir çare bulacağını umut ediyorum. Allah a emanet olunuz. Bu düşünceyi "Bir memurun yakarışı" olarak kabul buyurunuz.
 • nevzat anevzat a8 ay önce
  Şartlar ne olursa olsun biz MÜSLÜMANLARI ın görevi ,Kuran ve Sünnet yolundacenneti kazanmak için son nefese kadar mücadeleye devam etmek.Başka söze gerek var mı?nokta.
 • ali dalali dal8 ay önce
  hep günahını almışımdır hocanın sıkışık günleri için çekmecesinde yazıları vardır ve bazan üzerinde hafif bir oynamayla yayınlar tabi bunlar dua tekrarıdırve iyidır işte bu yazı onlardan değildırne yapalım mürşide tapmamayı siz bize öğretinizbirde ölmeden dünya gözü ile adnan sahtekarını nyakalanışını gördüm ya .
 • Veli Veli 8 ay önce
  İnkliz casuslarına dikkat çeken kardeşimi tebrik ediyorum,,Bu arada Lavrens ten başka hiç mi casus yoktu... Bunu da merak ediyorum,,, bu konuda düşünülmesi ve kafa yorulmadı gerektiği görüşündeyim....
 • Secih BaşaranSecih Başaran8 ay önce
  BUGÜN ADNAN VE EKİBİ YAKA PAÇA EDİLMİŞ, BU İYİ BİR BAŞLANGIÇ, KABİNEYE GELİNCE HAZİNE BAKANI HARİCİDE İTİRAZIM YOK. KALANLAR İSABETLİ VE ELZEM, YENİLER UMUT. EĞİTİM İÇİN UMUTLANDIM, AMA DEDİĞİM GİBİ ŞU HAZİNE BAKANINI SEVMEDİM, SEVEMEDİM.MESAJ KISMEN ANLAŞILMAMIŞ, ANLAŞILAN. HAYIRLISI OLSUN DİYELİM, İNŞALLAH.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN8 ay önce
  ELİNE SAĞLIK KIYMETLİ BÜYÜĞÜM.
 • Ilbeyhan Ilbeyhan 8 ay önce
  Turkiyedekibutunkotulukleri dis gucleryapiyordiyorlar...ASKI su faturasi:173 tlEnerjiSAelektrik faturasi: 165 tl,benzin 6tl(%60 i vergi)birilerini yiyip icmeye,goturmeyedis gucler silah dayayipmi zorluyor? Bu faturalara80 milyon mecburmu? ABD de et 5.5 $,bulgaristanda4 €...et yiyemeyen. pogaca,simit, tavuk susu verilmis kimyasal bir nesneden yapilan GDO lu bugdaylayapilanEKMEKARASI TAVUK DONERyanindada. KANSEROJEN misir suruplu(CARGILLUSA) COKECOLA...Sonra Obez,Tansiyon,seker,astim,trioid,KANSER hastasi ABDilaclariyla tedaviye mahkum yiginlar...yilda 50 milyar dolar cari acik,hayaller PARIS ya gercekler...Dort islem yapmasini bilen varmi aranizda? Selam ve dua ile...Menzilci sapik ve binlerce versiyonlari heryerde ,Biz GAVSUN. cocuklarinin sulbunun ailesinin KOLESI ve KOPEKLERIYIZ diyor...Videoya tiklayin gorun...neyse MEB bakani kucukde olsa bi umit...
 • erhanerhan8 ay önce
  bakın bu "rant, kasasını doldurma, yolsuzluk,,," Tamam koskoca camia da bazı yapanlar da olmuştur. Ama muhaliflerin kasıtlı olarak abarttıkları gibi değildir. Zaten onlar örneğin, belediyeler gereklibir iş için bir ağaç kesse veya bir özelleştirme yapsa hemen kasıtlı olarak "yolsuzluk rant...." demeye başlıyorlar. Ve siz de aynı onlar gibi yapıyor, AKP yi tümden töhmet altında bırakıyorsunuz.( seçim arifesinde de bunu yaptınız)
 • SelcukSelcuk8 ay önce
  Kabine iyi hoş da Reis ölurse ne olur diye düşünce yerine koyacak birini goremedim. Yarinimizin garantisi yoksa reisiz Turkiyeninde garantisi az olur.Reisin bize bir hayat sigortasi yaptirmasi şart.
 • Gerçek düşman Gerçek düşman 8 ay önce
  Türkiyedeki olayların kışkırtan İngiliz casuslardır. Casusları temizlenmedikçe olaylar devam edecektir
 • maraşlımaraşlı8 ay önce
  Yüzyıllardır savaş ve devlet işlerindeki başarılar hep lidere ,komutana krala vs maledilir. Görünen odur çünkü ama arka planda işini çok iyi yapan bir ekip vardır ama adları çok bilinmez. Buda bir anlamda baştaki adamın taktiğine ve seçimine bağlıdır. Eğer bir yola çıkıyorsanız adamlarınızı iyi seçmeniz gerek yok nasreddin hoca gibi yalnız bırakırlar. Yeni bakanların çoğu isimleri çok bilinmeyen kişiler ,zaman gösterecek durumlarını.Halk olarak liyakata çok bakmadığımız için medyanın bize parlattığı tiplerle oy veriyoruz. Son seçimde olduğu gibi ,fanatizm ve yandaşcılık sayesinde bize gösterilen pohpohlanan kişilere yöneliyoruz , ama geçmişinde dolu dolu bir başarı hikayesi varmı sorgulayan yok , İnşaallah vatana millete hayırlı uğurlu olur yeni sistem , özellikle eğitim ve kemalizm bu ülkenin en büyük kamburu , aklı ve vicdanı hür insanlar yetiştirmek niyetiyle
 • VatandaşVatandaş8 ay önce
  Sevilen bakanlar gönülden dua alır. sevilmeyenlere içimizden gelmiyor. Hele bu işin ehli değil ise
 • Veli Veli 8 ay önce
  Belediyelerde İsraf, rüşvet, adam kayırma ayyuka çıkmış,, CHP belediyelerine kayyum atanması için neyi bekliyorlar???!!!
 • RyRy8 ay önce
  Erdoganın şöyle bir anlayışı var gördügüm kadarıyla.refah seviye yükseldikçe insanlah allaha yönelecek hatta bazı konuşmalarında açıktan bunu görüyoruz yani insanlar toplumlar maddi olarak zenginleştikce isyan etme suç işleme kibir gurur dan uzaklaşır gibi bir mantıga sahip.bir defa o akıl hocalarını bir degiştirsin erdogan kur an da geçen kıssalardan hiç birinde böyle degildir tersidir.helede bu bugünün toplumu öyle maddi alanda gelistikçe azgınlıkta gecmiş kavimleri fersah fersah geçmis.bi baksın kur ana varmı böyle bi şey bu nerdenmi anlasılıyor akıldaneleri ne fısıldıyorlarsa o nu yapıyor.zinanın bu kadar yasalarla güvence altına alınması feminist uygulamalar evli insanlara zinayı meşru göstermesi homocu dernek stk kurulması.aile yasaları adı altında ailenin gelecekte ve simdi sabote edilmesi sözde müslüman bir kişi ve parti bunlara imza atıyor hatta bu projeyi yasal olarak destekliyor.e efemdim neymis milli gelir yükseldikçe bunlar kendiliginden bitermiş .akıl akılmı yoksa bal kabagımı milli gelirle ne alakası var ahlaksızlıgın erdogan paşam sen kur an okuyon okudugunu anlamıyon.senin çıkardıgın yasalarla ahlaksızligın önü açıldı tarihe çok kötü gececen başkan erdogan.sana millet bunun içinmi destekverdi topluma ahlasızligı ve aile yasalarını kolluk gücünü kullan yaygınlaştır diyemi 15 temmuzda tankın altına yattı.vay vay müslüman lider böyle yaparsa digeri yapmış çok görmem.
 • RyRy8 ay önce
  Erdoganın şöyle bir anlayışı var gördügüm kadarıyla.refah seviye yükseldikçe insanlah allaha yönelecek hatta bazı konuşmalarında açıktan bunu görüyoruz yani insanlar toplumlar maddi olarak zenginleştikce isyan etme suç işleme kibir gurur dan uzaklaşır gibi bir mantıga sahip.bir defa o akıl hocalarını bir degiştirsin erdogan kur an da geçen kıssalardan hiç birinde böyle degildir tersidir.helede bu bugünün toplumu öyle maddi alanda gelistikçe azgınlıkta gecmiş kavimleri fersah fersah geçmis.bi baksın kur ana varmı böyle bi şey bu nerdenmi anlasılıyor akıldaneleri ne fısıldıyorlarsa o nu yapıyor.zinanın bu kadar yasalarla güvence altına alınması feminist uygulamalar evli insanlara zinayı meşru göstermesi homocu dernek stk kurulması.aile yasaları adı altında ailenin gelecekte ve simdi sabote edilmesi sözde müslüman bir kişi ve parti bunlara imza atıyor hatta bu projeyi yasal olarak destekliyor.e efemdim neymis milli gelir yükseldikçe bunlar kendiliginden bitermiş .akıl akılmı yoksa bal kabagımı milli gelirle ne alakası var ahlaksızlıgın erdogan paşam sen kur an okuyon okudugunu anlamıyon.senin çıkardıgın yasalarla ahlaksızligın önü açıldı tarihe çok kötü gececen başkan erdogan.sana millet bunun içinmi destekverdi topluma ahlasızligı ve aile yasalarını kolluk gücünü kullan yaygınlaştır diyemi 15 temmuzda tankın altına yattı.vay vay müslüman lider böyle yaparsa digeri yapmış çok görmem.
 • İlhan Aydınİlhan Aydın8 ay önce
  Sayın Dilipak, Reis ne yapsa sizi bir türlü memnun edemedi. ...
 • MardinliMardinli8 ay önce
  Sayın dilipak hocam Allah razı olsun dilinize sağlık.Yeni sistem türkiye için millet için islam âlemi için hayırlı olsun.Tabiki devlet meselesi çok önemlidir ve her şey ilk önce Allah cc rızası sonra milletin faydası olan şeyler hükümet yapmalıdır.Böylece hem Allahın rızası hem milletin rızasını kazanacak.Bunu yaparken iş başındaki yetkililer ilk önce Allahın korkusu kalplerinde olmalıdır.Devamlı kendileri hesap sormalari lazım.Devlet milletin işi yürümesi için yoksa iş akim olur.Omer bunu abdülaziz radiyallahu anh halife olduğu zaman ilk işi adil olmak için şeriatı tatbik etmek için kendi nefsinden ve evinden başladı iki buçuk sene zarfında emevi devleti islam devleti yaptı hiç kimseyi islam kuralları için zorlamadı.Halk ona tabi oldular.Kendisi hiç bir zaman halife olması için düşünmedi hatta seçilince istifa etmek istedi halk bırakmadı ıstıfa etmeye.Böylece devlette huzur bereket gelmişti.Emevi zorbalar onu zehirlettiler onu zehirleyen kölesine sordu beni zehirlemek için ne kadar para verdiler sana.Kölesi dediki bin altın dediki git getir hz omerin torunu omer onu af eder ve bin lirayı haziniye bırakır.İşte adalet işte islam iste adalet işte devlet hz omer adaleti tatbik edince devlete huzur gelir .Rabbimizden reise muveffikiyet dinliyorum inşaallah daha ıyi olacak selam ve dua ile
 • tayfun soysaltayfun soysal8 ay önce
  anlaşılan kabine istediğin gibi olmadı.
 • hakanhakan8 ay önce
  Reisin seçtiği bakan kötü olur mu hepsi sağlam adamlardır yoksa reis devleti liyakatsız adamlara teslim eder mi. Demekki işinin ehli adamlar hepsi ki görev onlara verildi sonuçta seçimle gelmiyorlar yeni sistemde başkan seçiyor başkanda yanlış yapacak değil ya.
 • Yaşlıve yaslı münafıklarYaşlıve yaslı münafıklar8 ay önce
  Hüsam Cins Doruk diye bir adam var; ciğerlerinden barsaklarına kadar ne varsa içinde hepsini Sözcü' ye dökmüş. Bu zat CHP' ye karşı duruşun, kale oluşun arasına karışıp ve hatta sivrilenlerindendi. Ne oldu? Tencerenin dibindeki yanığın dibe yapıştığı kadar CHP' li olduğunu bağırıyor şimdi! Kimlerle aldatılmışız; tam 60-70 yıl! Sırf Fetö değil saman altından şakur şukur dereler, ırmaklar akıtan..
 • AliAli8 ay önce
  Fazla beklentimiz yok gördük ki.
 • Bir yorumcuBir yorumcu8 ay önce
  Üstad, bunca yıllık mücadele ve ahir ömrünüzde geldiğiniz nokta, havanda su dövmekten başka birşey değil.
 • Yazar yazmalıYazar yazmalı8 ay önce
  'madden ve manen' değil Dilipak ağabey; 'maddeten ve manen'! Yazarların, boş zamanlarında imlâ ve ifade yeteneklerini geliştirmelerinden yanayım. (Çok az yazı yazabilen yazar var, üzücüdür bu)

Günün Özeti