Yazılı basın sizlere ömür

17 Ağustos 2018 Cuma

Bu hafta AK Parti kongresi var değil mi? Ve sonra bayram.

Gidişata bakıyorum da, yerel seçimlerden sonra gazete tirajlarında korkarım dramatik bir çöküş yaşanacak.

Geçen hafta itibari ile artık 300.000 seviyesinde bir ulusal gazete kalmadı.

Manzara şu 200.000 seviyesinde dört gazetemiz var. 

100.000 seviyesinde 9 gazete, 50.000 ile 100.000 arasında 5 gazete. Diğerleri 50.000’in altında.

Dünkü ilk 3 gazetenin tirajı, bugünkü bütün gazetelerin toplam tirajından fazla.

Geçenlerde Habertürk gazete basmaya ara vermişti. Yerel seçimlerden sonra bu süreç daha da hızlanacak.

Tabii gazeteler de yavaş yavaş ağırlık merkezini internete taşımaya başladılar. IP Tv, IP Rd, E-Dergi, E-Gazete, E-Kitap yani yeni Siber Media Gruplar oluşacak.

Ama bakıyorum da çoğunda bu ufuk yok. İnternet mediası hayali tıklamalarla öne geçmeye çalışıyor. 

Yeni Media’nın adından örgütlenme yapısına, haber kaynaklarından okur profiline kadar her şey değişecek. Bu Media oluşmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda daha birçok yenilik geliyor. Avatar Mediası, POI Media, Immersive Media, daha bir sürü Media çeşidi var.

Yeni media eski gazete, radyo ve Tv karması bir şey ve tabii okuru ile etkileşimli ve kişiye özel bir formatta. Buna bir de yapay zeka eklediniz mi, zaman içinde ileri ve geri gidebileceksiniz. Sadece “Gerçek” yetmeyecek, “sanal gerçeklik” “artırılmış gerçeklik” şeklinde kendini sunabilecek.

Bilgi guruları, bilgi aristokratları, bilgi işçileri derken, “bilgi toplumu” umut ötesi, bir korku toplumunun aracı olabilir.

E-Devlet, e-Belediye’yi geçin e-Demokrasi kapıda bekliyor. Zaten Humonoid’ler, Avatar’lar devreye girince insanımsı robotlar, robotumsu insanlarla farklı bir dünya geliyor.

Bilgiyi zaman, mekan, birey ve konu çerçevesinde birçok şeyle ilişkilendirerek ve detaylandırarak herkes haberi kendine göre takip edebilecek. Kişi sayısında Media demek bu. Ve tabii beraberinde toplumsal anlamda yaşanacak bir atomizasyon sürecini beraberinde getirecek bir durumdan söz ediyoruz.. Bilgi toplumu bu anlamda toplumsal bir rekabet, çalkantı ve çalışma anlamına da gelebilir. Muhtemel bir nötralizasyon agnostizmin tırmanışına vesile olabilir.

Bugün 2.500.000 civarında resmi bir tiraj var, ulusal basında. En düşüğü 2500, en yüksek tirajlı olanı 290 binlerde 38 gazete var. 14 tanesi 10.000’lerin altında. 4 gazete 10.000-50.000 arası. 9 tanesi de 50.000-100.000 arası. 4 tanesi ise 200.000’ler seviyesinde.

Bu gazetelerin iktidara yakın olanları 10 tane. Karşı olanları 12 tane. 2 spor, 2 magazin gazetesini çıkarsanız 12 tane de merkez media var.

Muhalefet kanadının tirajı düşük.

Geçen gün (6 Ağustos) Hürriyet’e baktım 30.014, Sözcü 13.022, Posta 19.648 tiraj kaybetmiş. Tabii bunlar haftalık ortalamaya bu şekilde yansımıyor, ama tirajların nasıl oynak olduğunu göstermesi açısından önemli. Bu dalgalanmalar spor gazetelerinde oluyor, ya da çok önemli bir olay olur, bu bütün gazete tirajlarına yansır. Mesela o gün Türkiye gazetesi 14.135 tiraj artırmış, Sabah da 5.790 artış yapmış.

Ama artık 300.000 tiraj yok.

Zaten bu tirajların da önemli bir kısmı promosyon ve naylon.

En büyük ilk dört gazetenin toplam tirajı iki yıl önceki aynı grupta tepedeki bir gazetenin tirajı kadar bile değil. O günden bugüne Zaman yok, Habertürk yok ve Hürriyet 287.653 tirajla 2. sırada.

Şu anda Basın İlan Kurumu bir sallasın, mevcut gazetelerin en az yarısı dökülür.

Bu durum böyle gidemez. Basın kendi içinde bir değişikliğe gitmezse, ani ve radikal çöküşler yaşanabilir.

Bakın, basında en büyük kayıp tirajında değil, itibarında. Gazeteler “sahibinin sesi”ne döndü ya da “parayı verenin çaldığı bir düdük’e dönüştü büyük ölçüde. “Troller”den söz ediliyor artık. Övgü ve sövgüden başka bir şey yok bazı gazetelerde. Burada bir yanlış yok mu?

Bu bir temenni değil, uyarı. Devlet de bu işe müzahir olması gerek. Ayakta kalacak olanlar da yapılarını ona göre yeniden düzenlemesi gerek. Bu konuda da devletin, Big data ve süper bilgisayar desteği vereceği Milli Bilgi Bankası/Merkezi ve ciddi bir siber güvenlik altyapısına ihtiyaç var. Yoksa sektör yabancıların eline geçer ve yerli projeler domino etkisi ile birbiri üzerine kapaklanır.

Bu altyapı aslında herkes için acil, elzem bir konu. Bunu kim, niçin engelliyor bilmiyorum. Bu konunun öneminin farkında olan bir sürü bilim adamı, politikacı ve bürokrat var ama durum ortada.

Aslında BYEGM’den Basın İlan’a bütün yapıyı yeniden elden geçirmek gerek. TRT, AA, hepsi. İnşallah yeni dönemde bu konunun üzerine gidilir.

Yarın altın karşılığı sanal para çıkaralım desek, gelip yine buraya takılacağız. Kendi arama motorumuzu, sosyal mediamızı nasıl örgütleyeceğiz bu altyapı yoksa. Blockchange teknolojisi ile global bir network oluşturmak istesek yine gelip buna takılırız. Küçük küçük işletmeler şeklindeki yapılar HW, SW ve bilgi kirliliğinden başka işe yaramıyor. Hiç biri güvenilir değil. Kendi aralarında haberleşemiyorlar.

Belki şu “Ulusal basın” dedikleri basın’ı yeniden tanımlamak gerek. 

Bu konuda bir şûra mı düzenlenir. Bir araştırma mı yapılır. Ne çalışanlar, ne patronaj ve ne de media okurları yeni duruma hazır değil. “Kervan yolda düzülür” hesabı gidiyorlar.

Madem herkesi eleştiriyoruz, kendimizi de eleştirelim. Bu konuda hem kendi sorunumuzu çözelim, hem de diğer kardeşlerimize, bizi model alan ülkelere ve halklara bu anlamda örnek olalım, onların çabalarına destek verelim.

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • zımzımzımzım10 ay önce
  Sayın Dilipak; 12 gazete aynı manşetle çıkıyor bu ülkede?..
 • A.oğlu A.R.A.oğlu A.R.10 ay önce
  Sayın yazar, çok önemli bir konuyu gündeme getirmişsiniz teşekkürler. Küçük yaşımdan bu tarafa okumadan rahat edemeyen bir kişiyim. Günlûk yemek içmek kadar önemli olduğuna inanıyorum. İçinde bulunduğum bu halkın okumaya karşı duyarsızlığı kahrediyor beni! Bu durumdan dolayı Allahın cezalandırmasından korkuyorum! Sayın yazar, şu son YKS,da öğrencilerin genel doğru cevap sayıları ortalamasının düşüklüğü durumun vehametini ortaya koymuyor mu? Bence, kesinlikle yazılı basımı terk etmemeliyiz. Kitap, defter,kalem,silgi, karatahta........Derhal kağıt fabrikaları açmalıyız! Her çeşit yazı yazılabilecek kaliteli kağıtlar üretmeliyiz. Elektronik bilgileride kağıda dökmeliyiz. OKUMA YAZMAYI BIRAKAN BİR TOPLUM YOK OLMAYA MAHKUMDUR. İŞTE İSPATI! KUR-AN, KERİM --SAYGIN OKUMA-- Selam.
 • M.Edip DEMİR M.Edip DEMİR 10 ay önce
  Hurriyet i muhalif gazete sınıfında mı görüyorsunuz ☺.Bütün gazetelerin tüm manşetleri de haberleri de tıpatıp aynı.Hepsi,satırı satırına AA dan alıyor. Emek yok , koşturma yok. Ne bekliyorsunuz? )İnsanlar , cep telefonu ile 15 sn de tüm haberleri okuyabilir bu sayede. Bir gazete başlığına baktın mı yetiyor. Ha tv.ler de aynı, Adı yorumcu olan, ancak kahve edebiyatı ileancak 3. Sınıfzararın doldurduğu Tartışma Proğramları vasıtası ile artık tv.lerin de ruhuna el fatiha.×.sınıf
 • CemCem10 ay önce
  Nezamandır düşğndüğüm bir konuydu. Çok doğru ve acil çözülmesi gereken sorunlarımız. Bu sorunlar çözülmeden sanayi 4.0 lara ulaşmamız çok zor. Bir tane fiyatları uygun kullanılabilir data center'ımız yok. Bir Amazon beklemiyoruz (olması gereken bu ama) yinede yerli girişimcilerini ücretsiz desteklemek gerek. Bu konuda söylenmesi gereken çok şey var.
 • MüslümMüslüm10 ay önce
  O grlecek. Bu gelecek. Bunların hiçbirini müslümanlar yapmıyor. Hepsi gevur işi. Bize ne.:)
 • Tulay AkyolluTulay Akyollu10 ay önce
  Blockchange teknolojisi degil blockchaining yani zincirlerden olusan bir bilgi bankasi. Bunu sizingormeniz gercekden cok onemli cunku bu teknoloji su andaki internetde 3 devreyi baslati. Sanal para bu teknigin sadece cok kucuk bir yuzu Insanlarin bilgileri bu teknoloji ile hem korunacak hemde istedigin yere idtedigin kadar bilgi vererek bolusulecek.Anaagirligi cok iyisifrelenmis ve bolusulunen bilgileri silmek nerdeyse imkansizTurkiyede hic kimsenin bilmedigi ve butundunyada yeni bir devreyi baslatan bu teknoloji sizin bilim gundeme getirmenizi taktirle karsiliyorum.
 • İkrarİkrar10 ay önce
  Abdurahman hocam baya sigri sinek cogalmis dezefekte kullanmak lazim
 • Biz.Biz.10 ay önce
  .s.aleykum. inadina soylemye devam ediyorum. Sayin dilipak en buyuk proplemimiz enerji.cozumu tartisalim.Su akar Turkler bakar...
 • engineerengineer10 ay önce
  saygıdeğer "düzeltmeye düzeltme" kardeşimize: Türk dil kururmu "muhatap" diyor, sizin kaynağınız nedir, belirtirseniz biz de doğrusunu öğrenmiş oluruz,şimdiden yardımlarınız içinAllah razı olsun,
 • Düzeltmeye düzeltmeDüzeltmeye düzeltme10 ay önce
  Muhatap: muhatab
 • Çok mu dert di?Çok mu dert di?10 ay önce
  Demek tirajlar düştü! İnternet gazetelerinde haberi açmak istediğimiz zaman habire karşımıza çıkan reklam üzerine reklamları ve deahlaksız fotoğraflarıyla biribirlriyle yarışan bu gazetelerin tirajları umarım 10' da birine de altına düşer!
 • Mehmet ayMehmet ay10 ay önce
  Sayin yazar, akaryakita zam gelince tum urunler zamlanir. Bu yukude hep garibanlarin uzerine yikilir. Bu nasil afdaler oluyor islam ile bunu nasil bagdastiriyorsunuz?
 • IlbeyhanIlbeyhan10 ay önce
  Biz adam olursak, basinimizda adam olur hocam...Halen cevap alamadigim bir konu var.. ALKOLharam, suphe yok ...PekiColuk cocugu,gelecek nesillerimizizehirleyip hasta eden , Kanserojen Amerikan CARGILLMISIR SURUBUHELALMI?... Ne zaman faaliyetlerinin uretiminin durduruldugunuduyacagiz...CARGILLE izin verilmesi direktifini biliyorsunuz 15 maddelik ultimatomun ikinci maddesi olarak KEMAL DERVISteblig etmisti...AKPden onceki hukumet izin verdi ,AKPdoneminde ise kullanimi 4 kat artirildi... ,Iphonekirmasovlariylanarkoz devam ediyor....Incirlik ,Pirinclik , Kurecikharil haril Teroru destekleyip en son 15 temmuzda oldugu gibifetulcia gladyosuncaTurkiye Cumhuriyeti Devletinibolup parcalamaprojesini devam ettiriyor... Ibni HALDUN 700 yi once MUSLUMANLARAKLETMEYIunuttular,SEFIL oldular diyor.. Cubbelinin yakmayan kefen ,kaymayan terlikuretim ve pazarlamasi disindanano teknolojik ,inovatif katma deger saglayacakbi urunu yok muminlerin...Kaldikionlarin ozellikleride Cubbelinin beyanlarinadayaniyor ,henuz icine kendisini koyuptest edilmedi.. hayirli Cumalar dileyelim amakafalar bu olunca Cumalar nasil hayirli olur..Siz halinizi degistirmedikceAllahhukmunu degistirmez ...Once insan olup olmamaya karar verelim ,muslumanlik bu guruha 3 beden buyuk geldi...Selam ve dua ile
 • Halil ebuzerHalil ebuzer10 ay önce
  Herkese hayirli cumalar dolar dustu motorin fiyatlari 6300 oldu yuk yine alt tabakaninbayramsonu yine motorine zam vatan millet naralari olacak cok yazik
 • HukukçuHukukçu10 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • İkrarİkrar10 ay önce
  Sayin engineer duzeltmelerden dolayi tesekur ederim bu yazidaki harf,lerdenbende menmun deyilim fakat o kadar duzenli tazmaya calissam cep ,den yazdigimdan dolayi cok kelimeyi duzgun yazdim derken muhakkak ya bir garf yada cumle hatasi oldugunu yorumu gonderdikden sonra fark ediyom mumkunse yanlislara takilmayin sinava katilsam sinifta kalirim cok param olursa turk parasi alirim birde iyi bir kilaviyali cep tel . siz yanlislara takilmayin onemli olan fikir alis verisi
 • Biz.Biz.10 ay önce
  s.aleykum. Hayirli Cumalar herkese oncellikle kardesim.Baslik baska yazi baska magazinsel haber yanlis icerik ve birde baska ideolojileri sokma gibi haberler.uygusuz foto.uygunsuz yazi icerklerivb.olumsuz gorseller maalesef Ailelerden Evlerden medyanin uzaklasmasina sebeb oldu.ayrica android telefon tablet sistemleride ozgur ve kisiye ozel kullanim olunca gazetelin alinmasida sekteye ugradi...Sayin hocam bazi yerlerde bazi gazeteleri satmayan bayilerde var.bunayaz tatilinde sahit oldum...saygilarimla...
 • AhmetAhmet10 ay önce
  hurriyeti milliyeti postayı vs niye muhalif sayıyorsun ki? Demirören gurubu aldı hocam haberiniz yok mu
 • engineerengineer10 ay önce
  ikrar kardeşimize birkaç düzeltme:usdat:üstad,doru:doğru,muatab:muhatap,tehtitle:tehditle,takir:tahkir vb.
 • şükrü onukşükrü onuk10 ay önce
  tetikçi , köstekçi , manipülasyoncu, yönlendirmeci , satılık , mandacı ne dersen var . Böyle gazete ismimi olur ?Karşı ,taraf, sözcü,korkusuz .
 • AlperAlper10 ay önce
  Basın ne kazanıyor?Mesala yazdığınız yapı nasıl ayakda duruyor?Bu ülkede medya vergi falan vermez diyorlar,çünkü kazanmıyor .O zaman medyayı zengişleşmek için araç olarak kullanılıyor diyenler haklı değilmi? ama medyanın amacı halkı bilgilendirmekdi hani?Medya ,nasıl zengin olduğu belli olmayan para babalarının ve iktidarların kontrolü altında olmamalı,yoksa halkı bilgilendirmek için değil tam tersi olarakiş görür.
 • KocasolakKocasolak10 ay önce
  Hocam medyamız sahibinin sesi yada parayı verenin DÜDÜĞÜ oldu diyorsun, bu eskiden de böyle idi. Para, majam, ve silshın gücünün düdüğüydü ve bu günde aynı düdüklüğü yapıyor. Ak parti alternatifi olmadığı için iktidar, dürüst insanlar yetiştiremediğimiz sürece de böyle devam edecek. Belediye seçimleri değil RANT paylaşım seçimleri yapacağız. Ranta çözüm ADİL vergi sistemidir. Vergi sistemimiz laçka, bazen kişiye özgü, bazen duruma göre, böyle vergi sisteminden adil bir hukuk sistemi çıkmaz. Önce parayı sdil dağıtacaksın ki hukuk
 • İkrarİkrar10 ay önce
  Selam ve dua ile sayin usdat guzel bir oneri insan tekbasina olsadoru ve yanlisi hakliyi haksizi gosteren bir muatab olmalimu muhalefet eden olsun yanliz benim diyen olmasin,ki mukayese edilsin tehtitle deyil zekasiyla varligini surdursun kendine uymuyor diye hep iktidar yanlisi yazilarla gundeme gelmesin muhaletet olsun olumlu yaklasimla olsun igneleyici takir edici yitici hiciv gibi yazismalar rekabete veyok olup gitmesine sebeb olur hayirli cumalar

Günün Özeti