“Tanrım beni baştan yarat”

12 Temmuz 2018 Perşembe

(Haşa) Bu arabesk bir şarkının bir nakaratı. Yaşadığı zaman, mekan ve çevreden rahatsız.

Bu “insan” hep bir kurtarıcı arayacaktır. Kendine “yeni bir kader vaad eden” kişilerin peşine takılacaktır. Korkuları ve umutları vardır. Onu din büyükleri, iktidar ve güç sahipleri üzerinden dengelemek ister. 

Oysa her insanın bir kaderi, rızgı ve eceli vardır. Toplumların da ve kimse bunu değiştiremez. Biz Allah’tan razı olacağız, O, bizden razı olsun yeter ki!” bizden istenen bu. Cihad, hicret ve çile de olabilir bunun içinde. Hüzün de olabilir.. Sonuçta sabretmemiz ve sabrı tavsiye edenlerden olmamız isteniyor.

Şunu bilelim ki, Allah’ın hazinelerinin anahtarı kimsenin elinde değildir..

Biz bir işe ve söze bakarken, onun usule, verilen söze, hakkaniyet çerçevesinde, ehliyet ve liyakat ölçüsünde, söze, sözleşmeye, istişareye ve şuraya uygun olarak yapılıp yapılmadığına bakarız. Sonuca değil..

Kimse Allah’ı belli bir davranışa zorlama gücüne sahip değildir. Doğduğumuz anne-baba, toprak, zaman, derimizin rengi ve cinsiyetimiz kaderimizin çizdiği bir çerçevedir. O zaman söz verirken ve talep ederken buna dikkat edelim.

Politikacılar halka duymak istedikleri şeyi söylüyorlar, Halk ise, kendilerine duymak istedikleri şeyi söyleyenlerin peşinden gidiyor. Yapılan işin doğruluğu ikinci planda. “Başarı” birileri için her şey!

“Kedi yavrusunu yemeye karar verirse, onu fareye benzetirmiş”. Öyle de siyaset ve toplum ilişkisinde böyle bir meşruiyet sorunu var. 

Bu arada güzel şeyler de oluyor, onu da görelim. 1. Sınıf üst makamlarda görev alacak kişilerin kamudan olması şartı da kaldırıldı. Bakan olacak kişiye milletvekilliğinden ayrılma şartı getirildi biliyorsunuz. Şimdi de kamu yönetimi için memuriyet şartı kaldırıldı. Süre de 10 yıldan 5 yıla çekildi. Üst yöneticiler, başkanla gelecek, başkanla gidecek. Yani bürokratik oligarşi için bu düzenleme ağır bir darbe niteliği taşıyor.

TSK’da da yeni düzenlemeler olacak. TSK’nın başından bir ismin Bakan olması bu açıdan önemli. Oradaki hassasiyetler, dengeler ve konunun istismarının önlenmesi yönüyle, isabetli bir tercih olmasının yanında, her Genelkurmay Başkanı bakan olacağı gibi bir teamül de oluşmamalı tabii ki.

İnşallah bir gün Beştepe’de bir “Gelecek Tasarımı Başkanlığı” oluşur. Felsefi derinliği olacak, Fütüristik bir bakış açısı ile ufuk turu yapacak bir başkanlık.. Milli ve beynelmilel konular ve geleceğe ilişkin korkular ve umutlar bu başkanlık tarafından tartışılır ve dünyadaki bu yöndeki çalışmalar izlenir ve değerlendirilir.

İnşallah Beştepe’de bir de Basın ve STK, dini temsilciler için akreditasyon sistemi kurulur ve meclisler oluşturulur. Bunlarla temas konusunda özel danışmanlar görevlendirilir.

Dün de yazdım tekrar söyleyeyim, bakanlıklar artık eski bakanlığa benzemiyor. Bakan başkanın o konudaki özel sekreteri gibi çalışıyor. Politika oluşturma kurullarında oluşturuluyor politikalar. O da başkana bağlı. Başkan doğrudan başkan yardımcısına da talimat verebilir. Başkan zaten bir bakıma koordinatör gibi bir rol üslenecek. Burada asıl belirleyici başkan. Önemli olan belli zaaflar sebebi ile o makamların istismarının önlenmesi. Bakan görevini yapmakta yetersiz kalıyorsa, değiştirmek sorun değil. Onu görmek gerek. Bakanlar kurulunun kararı diye bir şey de yok. Her bakan kendi işini yapıyor.

Onun için risk katsayısı bu sistemde daha düşük. Ama yine de hainler ve ahmaklar, para ve kadına zaafı olanlar, makam zaafı olanlar bu sistemde de olacak ve bunlar da bugün daha kolay tesbit edilip ipi çekilecek.

Kuşkusuz bu süreç için bir geçiş ve uyum süreci yaşanacak. Vatandaş da bu sisteme alışacak, bakanlar, politika merkezleri ve diğer kurullar da. Alışana kadar da bazı sorunlar yaşanacak. Sorun üreten, uyum sağlayamayanlar da gidecek. Memleket birilerinin kişisel kapris, ihtiras ve kavgalarına mahkûm edilemez. Sorun çözsün diye getirilenler, sorun üretiyor ya da sorun oluyorlarsa o zaman yol verilmesi gerekir. Bu iş bugün, eskisine göre çok daha kolay, onu da görelim.. Kirli işler de daha kolay ortaya çıkar. Zaten bu sistem de parlamento denetimi ve muhalefetin izleme kabiliyeti de daha yüksek ve caydırıcı bir baskı oluşturacak.

Sonuçta her topluluk layık olduğu gibi idare olunacak. Biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden, Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek. Biz birçok şeyden şikayetçiyiz de, toplum daha iyisine layık mı? Gerçekten daha iyisini istiyor mu? Daha iyisine layık olmak için kendisi bir bedel ödemeye hazır mı, yoksa sadece istiyor mu? Kendini değiştirmeye hazır mı, yoksa sadece, kendini değiştirmeden daha iyisini mi istiyor.

Asıl değişmesi gereken biziz biz! Tencere yuvarlanıp kapağını buluyor sonunda. Ben yöneticilerin, yönetilenlerden daha kötü olup olmadığından çok da emin değilim.. Belki bu denge “U” borusu gibidir.

Sonuçta Allah bizi; mallarımız, canlarımız, sevdiklerimizle, kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edecektir.

Allah servet ve iktidarı, halklar ve ülkeler arasında evirir, çevirir. Biz bu müdevvenat içinde nerede duruyoruz, hakettiğimiz nedir! Bana sorarsanız, layık olduğumuzdan daha iyiyiz. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Şerafettin Gökkaya Şerafettin Gökkaya 8 ay önce
  Ve aleykum selam Abdurrahman Dilipak abi. Rabbim senden razı olsun abi. Rabbim cümlemizi vatanına ve milletine bağlı, içinde Allah korkusu olanlardan eylesin. Rabbim sizinde yüzünüzü her daim kara çıkarmasın. Rabbim her daim yar ve yardımcımız olsun inşallah. selam ve dua ile Abi.
 • Şerafettin Gökkaya Şerafettin Gökkaya 8 ay önce
  inşallah kardeşim
 • Şerafettin Gökkaya Şerafettin Gökkaya 8 ay önce
  inşallah kardeşim
 • Şerafettin Gökkaya Şerafettin Gökkaya 8 ay önce
  Ve aleykum selam Abdurrahman Dilipak abi. Rabbim senden razı olsun abi. Rabbim cümlemizi vatanına ve milletine bağlı, içinde Allah korkusu olanlardan eylesin. Rabbim sizinde yüzünüzü her daim kara çıkarmasın. Rabbim her daim yar ve yardımcımız olsun inşallah. selam ve dua ile Abi.
 • AbdulAbdul8 ay önce
  Canan karatay bir telefonla 10000 dolarini kaptirdi...bakan yaprsan bir telefonla 10000000 dolar devletin parasini kaptiri
 • RealistRealist8 ay önce
  Hayat okyanus ise, siyaset yapay havuzdur. Biz havuzda okyanus arıyoruz. Maalesef yeni yerler ve kıtalar keşif edemiyoruz. Son yıllara bakın hep aynı söylemler çözülemeyen problemler. Gerçek bu. seçim sonrası döviz düşecek gibi
 • cemaleddincemaleddin8 ay önce
  Iste, insanlar yazarken konusurken bilmedigi konuda fikir yürütürken ne kadar yanlisha düshüyorlar. Yorumcularin bazilari Din den bihaber yorum yapmish, (Kafir) , inkarcilik ne kadar yayginlashmish.Cenabi Allah Din`ini en güzel kitabi en güzel lisanda indirmish, sen mealinden ve aslindaki lisandan ögreneceksin. Tanri diye Din de bir terim yoktur. O ancak ata-istlerde ki dinsizlik lerini belli etmek icin kullanilan shamanistlerden Alinan bir deyimdir.
 • Savaş Savaş 8 ay önce
  son durak ABD nin komşumuz İRAN a savaş açması 2019. Ondan sonra 3.dünya savaşı
 • LütfiLütfi8 ay önce
  AŞAĞIYA BAKIYORSUN BİRİLERİ DOLAR DERDİNDE,BİRİLERİ DOLAYLI YERME DERDİNDE.BİZLER ALLAHIN MURADINA UYGUN MÜSLÜMANLARA GÖRE YAŞANTIMIZI DÜZELTMEDİKÇE BEDEL ÖDEMEYE DEVAM EDECEĞİZ.SABREDER DÜZELİRSEK ÜLKEMİZ DÜZELECEK ALLAHIN İZNİYLE.
 • İkrarİkrar8 ay önce
  İlbeyin mehtiye ihtiyaci yok bize dingil diyorsa gercek dingil insandan olmaz elimizi cabuk tutmaya gerek yok her sey zamani ni bekliyor yoksa mehdi sanada yok banada al arabanibaska yerde yayla cunku hakarete karnimiz tok inaacsiz insanla isimiz yok
 • AhmetAhmet8 ay önce
  Şaşırmadım :) devletin kaymağını ekmeğine rahatça sürenler,düzeni hafif eleştirip bir yanlışlık var dedin mi hemen fetö etiketini yapıştırıyor. Bunlar sistem keneleri. iyi kan emerler.
 • MM8 ay önce
  Hamas ve Hizbullah birlikteliği İsrail'inuykularini kaçırıyor şu. Bir üst akıl akp eliyle bu ikisinin arasınıbozdu İsrail'e gün doğdu .Nasılsın eyimisin Abdurrahmanhadi gene eyisin etiFe eyne tezhebun abdurrahman
 • IlbeyIlbey8 ay önce
  Soylemedi demeyinelinizi cabuk tutun,benden soylemesi... MEHDILIK,MESIHLIK alaninda bosluk dogdu..FETOSve ADNAN OKSAN agir yara aldi,yaristan diskalifiye oldular...Bosluk dogdu, once ilan edenleryol alir avantaj saglar...Haydimehdi adayi tosuncuklar goreyim sizi, kolay gelsin...Ne mehdisi ne mesihi dingiller, Allah son peygamberini elcisini ,kitabini gonderipdinini ekmel etti...Bu inanislar cahiliye doneminden kalmadir,aklinizi kullanin...
 • birisibirisi8 ay önce
  erdoğanın en çetin dönemi olacak gibi. bugün hastanede asansörlerden biri bozulmuş. vatandaş hemen bundan sonra yapacak bir şey de yok diye iktidara gönderme yaptı. ülkedeki tüm sorumluluklar sanki tek kişiye yüklendi. ülke ekonomik refaha ulaşırsa sevabı tersi olursa tüm günahı tek kişiye ait olacakmış gibi bir hava var. şu işsizlik ve çarşı pazardaki yüksek fiyatlarhalledilirse hep birlikte düze çıkarız.
 • HediyeManavHediyeManav8 ay önce
  Kilometreyi sıfırladımilerlemeyi takibe aldım. Hz.Omer gibi yönetici isteyenler onun tebası gibi mali.
 • LİYAKAT ZAMANILİYAKAT ZAMANI8 ay önce
  Hayırlı olur inşaallah yeni kabine . Şunun bunun adamı değil de işini iyi yapan , iletişimi iyi , torpili olmayan , kendini çalışmaları ile ispat etmiş insanlara görev verilirse çok büyük işler yapılır .Özellikle Meb de büyük temizlik ve değişim yapılmazsa sırtını bi yerlere dayayan Reisin de hep belirttiği başarısızlığın Sorumlusu mevcut kadrolar değişmezse bakan tek başına Ne yapabilir ki ?
 • H.uH.u8 ay önce
  Diyorumki insan düşmeye görsün vuran çok oluyor.aslı astarsız olmuş yada olmamış konuşan iftira gırla nede olsa konuşturmuyorlar boyna suçluyorlar.şöyle bir geriye gittigimizde son 30 yılda inançlı insanlara iftira operasyon hemde alası karşı tarafa hiç savunma hakkı bırakmadan medyadan ne kinler ne iftiralar.başta akit ve o günün bütün yazar ve aydın kesim cemeattler yargısız infazlar hala bugünde süruyor...söz nereyemi geldi şu hadis her şeyi güzel acıklıyor. Bir mümine duydugu her şeye inanması söylemesi yalan olarak yeter.birde ayet var bu konuyla ilgili.şimdi gelelim gündeme adnan oktara operasyon yapıldı ya başladı herkes konuşmaya tacizden tutun tecavüze silahlı örgütten tutun zenginlige yok mossad ajanlıgına daha neler neler.bakın hukukta bir insanın suçu kesin ispat oluncaya kadar masumdur kimse yorum görüş iftira baskı yönlendirme yapamaz.malesef bizde helede sevmedigimiz biriyse konus konuşabiliyorsan .halbuki aynı iftiralara refah partisinden tutun ak partiye bütün islami cemaatlere kadar herkes fazlasıyla yaşadı.adnan oktar sapıtmış olabilir yanlış olgu oluşturmuş olabilir ama iftira atmak bizlere yakışmaz akit gazetesi sevmedigimiz bir kimse bile olsa adil olmak bizim inancımızın geregidir.
 • Kamil TanKamil Tan8 ay önce
  Olan hep mazlum inananlara oluyor bütün darbelerde sol cenaha olan birşey yok, eşinden babasından, çocuğundan veya kardeşinden dolay haksızlıga ugrayan milyonlarca insan var şuan. Dinimizde savaşta bile savaştığın insanların eşlerine çocuklarına dokunamassın derken biz şahsın üzerindeki şüphe yüzünden eşine çocuklarına, anne, babasına hatta kardeşine de aynı damgayı vurup babanın hacca bile gitmesine engel oluyoruz ve cevap oğlunun süpheden soruşturması var (mahkeme bile değil) bu yüzden sen hacca gidemessin bunun dinimizlede insanlıklada alakası yok. mevla feraset ve aklı selimlik versin
 • NKNK8 ay önce
  "Selam ve dua ile"den önceki cümleniz muhteşem bir tespit....
 • VaroluşVaroluş8 ay önce
  Benim gücüm şeytana yetiyor, fakat münafıka yetmiyor. Ya Rabbi benim kendi dışımdaki kimse ve kimselerin hayatına sıkıntı vermeyi nasip etme. O KAFAR.
 • parisliparisli8 ay önce
  hocam bırakın baştan yaratılmayı....
 • İlk emir OKUİlk emir OKU8 ay önce
  Yanlış yorumlar var: Allah özel isim, tanrı genel isimdir. Tanrının anlamı yaratıcı,ilahtır. Tanrı tek old göre Allah yerine tanrı denmesinde sıkıntı yok gibi. İlginç olan ise Allah kelimesinin kökü de "Al İlah" tan gelmekteddir ki ilah=tanrı demiştik. Yine bir sıkıntı yok gibi.
 • Şanlıurfa Şanlıurfa 8 ay önce
  Hocam dünkü adnan Oktar operasyonu milyonlar sevindi bunun gibi kurumlar da vepartinin içindeleşkargaları da temizlenir inşallah hocam sizi sevmiyorlar hocam bunlar yazınızı takip ediyorlar kalp leri kötköt atıyor teşekkür hocam allah ülkemizi güçlü etsin
 • f. kriptf. kript8 ay önce
  layık olduğumuzdan daha iyi durumdayız diyenler ,kriptocu fetö çıkmasın?
 • ismetismet8 ay önce
  HOCAM DERIN BILGIYE SAHIPSINIZ. NICIN BU KURULDA SIZE GÖREV VERILMEDI:
 • ahmet kemalahmet kemal8 ay önce
  din eğitimi doğru düzgün çıkarsız ve sömürü kaynağı olmadan verilirse hiç bir insan diğer faniyi kurtarıcı görmez..
 • mevlütmevlüt8 ay önce
  bir zamanların arabeksi....."“Tanrım beni baştan yarat”" taşı sıksa suyunu çıkartacak gençlere kederi aşılayan bir karamsarlık.....ve varlıkta yokluğu özendirme....beyin yıkama....ne kadar saçma ve acı....ve isayankâr ve özendirici.....saf cümlenin altında şeytanlık....
 • BÜLENTGÖKTAN SAYARBÜLENTGÖKTAN SAYAR8 ay önce
  ZİHİNSEL dinamizmini yitirmiş (biat etmiş) halklar inisiyatif ve irade beyanı yapamaz. ..
 • Olmadı kiOlmadı ki8 ay önce
  Kader düşmanı bir  ....  nakaratını başlık yapmamalıydınız!
 • IlbeyIlbey8 ay önce
  Hocam bu futuristik cagainsallahtez zamandagireriz.....
 • SancarSancar8 ay önce
  Hocam futuristik bir bakis acisina sahipoldugumuzu varsayalim...80milyon futurist,ne ala... Ancak kucuk bisikintivar,dusunsel olarak sapina kadarFUTURISTolsak bile, biyolojimiz ve anatomik yapimiz zaruri ihtiyaclarinin karsilanamamasindandolayi gelecegeyani future 'aulasamayabilir gelecegi goremeyebilirizcismen ve bedenen diyorlar ya ....Cunkiher nasil GUCLU ve LIDERbir ulkeysek, 80 milyon futuristnecip Turk milletinin, mumin mutedeyyin kardeslerimizin,coluk cocugumuzun 60milyon kadariETyiyemiyor,yien iseancakeser miktarda,sembolikolarak...Tavuk susu verilmis kimyasalmaddeden yapila TAVUKdonerekendini veriyor ,aslindabeslenmiyorzehirleniyor...Yanindada. USA. koylusununGDO lumisirindanuretilenkanserojensuruptan yapilan sekerli icecekler maarifetiyle...CANAN KARATAY neden Saglik Bakani yapilmaz acaba ? Ilac mafiasi veCOKECOLA,GDO mafyasi istemez cunki...
 • Mehmet AliMehmet Ali8 ay önce
  Demokrasi ile en iyiyi seçmiyoruz. Kendimize en benzeyeni seçiyoruz. Başkanı yada Bakanları eleştirmenin manası yok. Onlar bizim yansımamız. Bizim kalitemiz ne kadarsa yöneticilerin kalitesi de o kadar oluyor...
 • AhmetAhmet8 ay önce
  Başlık hiç hoş olmamış. Böyle bir başlık ne olursa olsun sizden beklemezdim. Ayrıca hasbelkaderbir gün iktidara chp gelirse bütün kadroların değişeceği göz önünde bulundurulursa ne kadar pişman olsak da seçimle felan gönderemeyceğimiz manasına geliyor bu yönetim şekli. Düşünsenize çöpçüden valiye bakana her şey kendilerine bağlı olacak. Umarım bu getirdiğimiz sistem bir gün bizi vurmaz ve pişman olmayız
 • 1453 Fatih1453 Fatih8 ay önce
  Tanrı Allahın bir ismi olamaz Allahın 99 isminden hiçbirisi değildir
 • Hakan Hakan 8 ay önce
  Ekonomi şahlandı pazara bereket geldi başkanlık geldi pazarımız bereketlendi bizi kıskanıyor çekemiyorlar.
 • hasanhasan8 ay önce
  tanrı denmez ...
 • Bastan yarat ;))Bastan yarat ;))8 ay önce
  "Ben yöneticilerin, yönetilenlerden daha kötü olup olmadığından çok da emin değilim.. Belki bu denge “U” borusu gibidir."Siz bunun tersini anlayin. Yonetenler yonetilenlerden cok da farkli degildir yani. Nasil olsun ikiside ayni toplumun parcalari.. Ehlibeyt oldugunu iddia eden bir K.K iblisi kendi milletine kendi dinine 7-24 "hesap soracagim" diye nefret kusuyorken. Kimden neyin hesabini soracaksin diyen yok iblise.
 • Çoban Eze Çoban Eze 8 ay önce
  Gök tanrı Allah demek değildir. İslam ı kabulüllerinden önce Türklerin inandığı tanrılarıdır. İslamı kabullenişlerini kolaylaştıran bir etkendir gök tanrı inancı. Fakat Allah değildir.
 • Rıfat Canpolat Rıfat Canpolat 8 ay önce
  Nerede adalet inşallah mazlumların ahı ulaşır
 • ENGİN CANENGİN CAN8 ay önce
  TANRI NE GUZEL Bİ KELİMEDİR.TURKÇEDİR. TENGRİDEN GELMEKTEDİR.GÖK TANRI DEMEKTİR. ALLAH DEMEKTİR. O YUZDEN TANRI NE GUZEL BİR KELİMEDİR.BİZİ YARATAN YÜCE KUDRETTİR TANRI.YARATICIMIZDIR TANRI. TANRI YAR VE YARDIMCIIMZ OLSUN.
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Selam ve dua ile hayirli bir gun dilegile bence hersey daha guzel olacak herkes hak ettigini bulacak kotu kacsada bucak bucak ulke olmayacak oyuncak kotu cezasini bulacak bu adnan oktar kimdir nedir nasil gelisti kim ona imkan tanidi goz yumdu bir turk polisine silah cekecek kadar yuz odali vilya bu kadar himayesinde insan buna tarikat deyilde mafya desek misal hangi kurum musade ediyorhangi hizmeti sunuyorvadandas bu soruyu soruyor varsa benzeri toplayin atin iceri cikarin milletin bagrindan boyle bir hanceri asil bunlara vuracaksin semeri bir zamanlar hareminde kiral gibi ehlikeyf di simdi kafesde kedi gibi nankor do.us oh olsun bunlarin saltanati sonbulsun sayin reis yolun acik olsun
 • Bir YolcuBir Yolcu8 ay önce
  Sayın Dilipak, "Kimse Allah'ı belli bir davranışa zorlama gücüne sahip değildir" ifadesi, "Kimse Allah'ın iradesini değiştirme gücüne sahip değildir" şeklinde olsa, daha doğru olmaz mıydı? Zira "davranmak", "düşünmek, yorulmak, dinlenmek" gibi, kula, mahluka ait bir haldir. Allah, zamandan ve mekandan münezzehtir, mülkün sahibi, yaratıcı ve yöneticisidir, bir şeyi dilediğinde "ol" der, oluverir...(Saygılarımla...)
 • MehmetMehmet8 ay önce
  sayın yazarda arabeske bağladı...
 • TalhaTalha8 ay önce
  ...şu dolar dursun artık ölüyoruz
 • MemetMemet8 ay önce
  dolar 5 lira oldu ...
 • AliAli8 ay önce
  dolar 5 liraya gidiyor...
 • hakan hakan 8 ay önce
  Hoca şu tarikatların ABD ve İngiliz kurumları olduğunuda söylesene hepsi biz onlardan farklıyız diyor ama Tarikatların kurucuları belli dünyada tarikatçılık en çok ABD ve Yahudi topluluklarda var bu gizli örgütlenme işleri bunların işleri bugün Adanan Oktar yarın Başkası geçmişte Fettullah Gülen ve Daha eskide Kalkancı bilmem neci bunlara gerek varmı Allah ben zie rehber olasın diye Kuranı Kerim gönderdim demiyoru mu Ayrıca dinimiz bize OKU OKU OKU diye gelmedimi de biz DİNLE DİNLE DİNLE ile başkasından din öğreniyoruz Allah aşkına her müslümün Kuranı Kerimi Türkçe okusun anlayarak idrak etsin Allah ne demiş ne istemiş nasıl yönetin demiş okusun Kuranı Kerimi anlayarak okumayan yani kendi dilinde okumayan Müslümanım demesin yoksa başkasının yani şeytanın peşinden gider.
 • Bir yorumcuBir yorumcu8 ay önce
  Millet müstehak olduğu için. Allah daha kötü bir idare şeklini, üstelik te ( referandumla) milletin kendi iradesiyle başına getirdi diyorsanız, evet katılabilirim..

Günün Özeti