Suudi gazeteci

14 Ekim 2018 Pazar

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na 2 Ekim’de girmesinden sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülüp cesedinin de parçalanması iddiası gündemdeki yerini koruyor.

Kaşıkçı ailesi Kayseri kökenli bir Suudi ailesi. Cemal Kaşıkçı ABD’de yaşayan bir gazeteci.

Kaşıkçı deyince ilk akla gelen isim Adnan Kaşıkçı. Kamu, Kaşıkçı adını yeğeni El Fayed’in, Lady Diana ile beraberliklerinin ardından suikasta kurban gitmesi ile duydu. Son kez İstanbul’da yılbaşında Boğazdaki terör eyleminde ölenler arasında da bu aileden biri vardı.

Peki, Cemal Kaşıkçı’nın dayısı Adnan Kaşıkçı kimdir? O 1935 yılında Mekke’de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Mısır’da iyi bir eğitim aldı.. 17 yaşında ABD’ye gitti. Orada ekonomi okudu. 20 yaşında, ülkesinin ordusuna Amerikan kamyonları sağlayan bir sözleşmeye imza atarak bir yandan öğrenimini sürdürürken ticaret hayatına başladı. Bu onun iş dünyasında yeni kişilerle tanışmasına zemin hazırladı. Ardından Amerikan otomobil sanayinin Suudi Arabistan ve Mısır gibi Arap ülkelerinde temsilcisi oldu. Ardından savunma sanayine el attı. 

Chrysler ve Rolls Royce gibi markalar yanında Suudi Arabistan’da ve diğer Arap ülkelerinde çok sayıda Amerikan ve İngiliz otomobil firmasının temsilciliğini üstlendi. 25 yaşına geldiğinde Soraya ile evlendi ve 5 çocuk sahibi oldu. Zaman içinde 50’ye yakın şirketi ile yüz milyonlarca doların sahibi oldu. Kaşıkçı’nın ilerleyen yıllarda çeşitli rüşvet olaylarına adı karıştı. İlk hanımından boşandıktan 4 yıl sonra İtalyan Lamia Biancolini ile evlendi ve ondan da bir çocuk sahibi oldu. Kaşıkçı, İran- Nikaragua/Contra olayı ile adından bir kez daha bahsettirdi. Bu olaydan sonra Filipinler’de başka bir kirli olaya adı karıştı ve ABD ile arası açıldı.

Hareketli hayatı ile jet sosyetede de adından söz ettiren işadamı Adnan Kaşıkçı yaşadığı Londra’da 6 Haziran 2017’de 81 yaşında öldü.

Konu ile ilgili hâlâ net bir bilgi yok. Kuzeni Mutasım Kaşıkçı, ailesinin, Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü yönündeki söylentileri yayan kişiler hakkında hukuk yoluna başvuracaklarını söylerken, Kaşıkçı’nın büyük oğlu ve hukuk danışmanının, Kaşıkçı’nın nişanlısı olduğunu söyleyen Hatice Cengiz’i eleştirmesi dikkat çekici.

Kaşıkçı ailesi yaşananlardan Suud hükümetini suçlama konusunda isteksiz davranıyor. Bunun aile fertleri ve onların servetleri konusunda risk oluşturmasından korktukları söyleniyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Amerikan Washington Post gazetesine yazdığı makalede, “Şu bir gerçek ki Cemal o binaya girdi ve çıktığına dair hiçbir delil yok” diyor.

Daha bugünden olayla ilgili ABD, İngiltere, İsrail, BAE ve Mısır’ın adı geçiyor. Bu olayda asıl hedefin Türkiye olduğunu söyleyenler var. Cinayet iddiası ile ilgili olduğu düşünülen iki özel jet geliyor ve daha sonra bunlar BAE ve Mısır’a gidiyor. Kaşıkçı ABD’den geliyor. ABD’deki Suud elçiliği Kaşıkçı’yı Türkiye’ye yönlendiriyor. Kaşıkçı ilk müracatında iyi karşılanıyor ve İngiltere’de iken aranıyor. Geldikten sonra da konsolosluğa giriyor ve kendisinden bir daha haber alınamıyor.

Yabancı bir ya da birkaç ülkeden gelen birileri İstanbul’a geliyor. İddiaya göre bir başka ülkenin konsolosluğunda bir cinayet işleniyor ve bu cinayetin failleri ellerini kollarını sağlayarak geldikleri gibi gidiyor. Kaşıkçı’nın nişanlısını tanımıyoruz. S. Zaim Üni’de, uluslararası ilişkiler okumuş. Umman konusunda çalışmış. Kaşıkçı’yla nasıl tanıştı bilmiyorum. Bu kız ve ailesi hakkında fazla bir bilgim de yok. Bu hanım aynı zamanda başörtülü.

Kaşıkçı Suudi rejimine muhalifti. Washington Post da yazıyordu. ABD bir yandan yönetimle iyi ilişkiler içinde iken aynı zamanda bir muhalife de ABD’nin en tanınmış gazetesinde yazma fırsatı veriyordu.

ABD istihbaratı aslında Kaşıkçı’yı izlemiş ve dinlemiş. Suudiler bir şekilde Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a göndermek/götürmek istemişler. Ama ne oldu ise, sonrası ne olduğunu bilmiyoruz.

Bu konu Türkiye’de yaşandı. Bu bir yandan da Türkiye’ye yönelik tehdit anlamı taşıyabilir.

Bakalım MİT, Emniyet bu olayı çözebilecek mi? Kuşkusuz olay yerinin bir diplomatik merkez olması ciddi bir mesele.. Bu konuda somut bilgi ve belgelere ulaşılabilirse bu konuda İnterpol de devreye girecektir. Olayın gerçeği ortaya çıktıktan sonra belki konu Uluslararası Ceza Mahkemesine de gidebilir.

Ankara’nın bu işin peşini bırakmaması gerek. Eğer cesed bulunursa, cenaze namazı konusunda, eğer Kaşıkçı dini açıdan sorun yoksa geniş bir katılımla cenaze namazı kılınabileceği gibi, yine eğer Türkiye’de toprağa verilecekse; mezarı bu vahşeti mahkum etmek ve hafızalara kazımak için bir anıt mezara dönüştürülebilir.

Kaşıkçı olayı ile eşzamanlı olarak İnterpol’ün başkanı da Çin’de havaalanına indikten hemen sonra ortadan kaybolmuştu. Çin polisinin Çinli İnterpol başkanını gözaltına aldığı anlaşıldı. Başkan gözaltında iken de görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Daha önce Rusya ve İngiltere arasında böyle bir suikast sorunu yaşanmıştı. Bugün Türkiye ile Suudi Arabistan arasında böyle bir sorun yaşandı. Yarın benzer olaylar başka ülkelerde de yaşanabilirler.

Bu konuda daha bir sürü komplo sözkonusu. Biliyorsunuz bir Arap NATO’su konuşuluyor. Arap NATO’su kime karşı olacak. Hiç şüpheniz olmasın, İran ile birlikte Türkiye hedefte olacak. ABD ve İsrail; Türkiye, Rusya ve İran’ı; Irak ve Suriye’de istemiyor. ABD burada Şii koridoru ve Kürt koridoru değil, şimdi bir Amerikano Arap koridoru kurmaya çalışıyor ve bunu da Arap NATO’su dedikleri yapıyla gerçekleştirmek istiyor.. Bu askeri yapının insan kaynakları büyük ölçüde Mısır ordusundan karşılanacak. Bu ordu, Yemen’de de görev yapacak tabii. Bu ordunun hedefinde iki ülke daha var. Onlar da Katar ve Kuveyt. Bu iki ülke bir şekilde bu birliğe katılmaya zorlanacak.. 

Bu Kaşıkçı olayının da bu anlamda Türkiye ile Suudi Arabistan arasında çıkarılmaya çalışılan krizlerden ilki olduğu iddiası da söz konusu.

28 Haziran 1914’te Avusturya-Macaristan Veliaht Prensi Franz Ferdinand eşi Sofia ile birlikte Saraybosna’da Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip tarafından öldürüldü. Suikasttan birkaç hafta sonra da 1. Dünya Savaşı başladı. Bu süreç yarın siyasilere yönelecek olursa, yeni bir dünya savaşına uzayan krize dönüşebilir.. Zaten öncü bazı suikastlar yaşandı. Lider seviyesinde bir suikast, süreci içinden çıkılmaz ve geri dönülmez hale getirebilir. Bu durum “Tanrıyı kıyamete zorlamak” isteyenler için bir fırsat olabilir. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • celal öndercelal önder5 ay önce
  kardeşim (tanrıyı kıyamete zorlamak) dane demek? kim tanrıya bir şey yaptırtabilir,öfkelendirip istemediği bir şey yaptırtabilir. böyle bir gavurluk eski kafirlere söylense herhalde küçük dillerini yutarlardı.
 • CevherCevher5 ay önce
  Haso, kafanın çalıştığı o kadar belli ki, gıpta ettim sana.
 • Ers61Ers615 ay önce
  Emrullah Bey, yazıyı nedenle okudun? Böyle bir neticeye başı vardın, anlamadım. İstersen bir defa daha oku.
 • nostalji nostalji 5 ay önce
  Yabancılar bizihala FESLİzannediyorlar , halbuki biz epey zamandır HUNİLİYİZ...abi işte bu Rizeli Cüneyd noktayı koymuş.ellrine sağlık diyoruz.
 • Ey amerika!...Ey amerika!...5 ay önce
  Sözümüzü yedirdiler bize maalesef. Itiraf edelim..
 • EmrullahEmrullah5 ay önce
  sonuç olarak olayı örtbas edelim. Türkiye yol geçen hanı olsun.'yeterince oldu zaten' isteyen gelsin elini kolunu sallayarak kirli işlerini bizim ülkemizde görsün gitsin. Bu yazıdan bu çıkar. Kıyamet senaryolarını birazda arap kardeşlerimizin düşünmesi gerekmez mi üstadım.
 • OzkanOzkan5 ay önce
  Tam dedigin gibi....
 • Hilmi çekinHilmi çekin5 ay önce
  Burada yorum yapan trollere inat ak partiyi desteklemeye devam..
 • CüneydCüneyd5 ay önce
  Rizedekilere tesir edecek bir müftü, dahaanasından doğmamıştır sanırım kardeş...Rizelilerdetıpkı Bayburtlular gibi nevi şahsına münhasırkıymetli vatan evlatlarıdır kardeşim, zavallımüftü benim burada ne işim var diyebilir....Kayınbabamdaemekli müftülerden o da KONYALI ,yolsuzlukhırsızlık işlerine ne diyorsun dedimde ,5 -10 yıl önce ÖNCEKİLERYAPMADIMIdediydi...Memleketimizin heryeri çok degerli kardeşim...Hepimiz Rizeliyiz...Du edelimde Bülent Ersoyölmesin...Cenazeyi hepimiz Bülent ,hepimiz şeyiz diye kaldırabilirler...Millet artık gülüp oynamaya başladı , durum hayra alamet değil...Yabancılar bizihala FESLİzannediyorlar , halbuki biz epey zamandır HUNİLİYİZ...
 • Beş yıl sonrası Türkiye Beş yıl sonrası Türkiye 5 ay önce
  ABD dünyayı istediği zaman Ve istediği gibi yönetiyor Ve dizayn edebiliyor . Galiba 5 yıl sonra Türkiye'yi görmek istedikleri şekilde dizayn çalışması mı yapıyor acaba ? Çok ama çok ince bir çalışma yapıyor sanki ABD ...5 yıl sonra Türkiye nasıl olacak , kim yönetecek , bürokrasiyi beş yıl sonrası için nasıl dizayn etmek lazım ...Adamların düşünce ve strateji kuruluşları bel, on , yir mi yıl sonrasını. Çslışmalsrını şimdiden yapıyor mu ?
 • İkrarİkrar5 ay önce
  Papazla,sayin baskanin prestiji dusecegini sansnlar oyke olmadigini zamanla anlarlar.iki ulke birbirini yesin bunlarin derdi ne papaz ne dolar ve sanaryone hukuk nede dusman bunlar neyin pesinde papaz bunlar icin kozdu,Allahin isi Turkiye uzerindeki oyunu bozdu.
 • nostalji nostalji 5 ay önce
  Amerika nın dediği olur! dünde böyleydi bugünde böyle .
 • HmdHmd5 ay önce
  Alternatifkimse onuda yazsaydın ya belkibizde oyumuzu oraya veririz.
 • 3x Mustafa3x Mustafa5 ay önce
  Devlet kumarhaneleri kapatı mı binlerce kumarhane dernek ve kıraathane olarak çalışıyor . Binlerce yuva küçük kumarhaneler de dağılıyor. Örnek Konya'daki dernek kumarhane
 • AdnanAltiparmakAdnanAltiparmak5 ay önce
  Papazvecasus serbeskaldiktansonra,diyorum ki AlpaslanKuytul daserbes kalsin .
 • Mesut Mesut 5 ay önce
  "Tanrıyı kıyamete zorlamak" sözü müslümana yakışmıyor
 • Bugra Bugra 5 ay önce
  O zaman neden ABD Suudi Arabistan İ tehdit ediyor
 • vanlı küskün ak partilivanlı küskün ak partili5 ay önce
  Bence bu yazıları yazacağınıza vatandaşların sorunlarını gündeme getirin. Önümüzde bir seçim var. Bu seçime odaklanın. Hıçbir umudumuz kalmadı bu yönetimden. Bizim ve amcamların 15 oyu var. Ak partiliyiz ama bu seçimde ak partiye oy vermeyi düşünmüyoruz. Söyler misiniz ak parti vatandaştan kopuk bir siyaseti daha ne kadar yürütebilir. Hiçbir çözüm de yok ufukta
 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci5 ay önce
  o kızı bu adamın yanına kim koydu? işin anahtarı çözümü orada,
 • sülimanisülimani5 ay önce
  Şşşşşş bak uyarmadı deme ağlama reis diyom höt diyom der diyom kısmet diyom çıktı ise diyom gitti diyom
 • M.AkifM.Akif5 ay önce
  Sn.Sancar İzmir'e değil.Rizeye müftü olsun mümkünse.
 • red tulipred tulip5 ay önce
  Kabe’yi işgalden bahseden yok Suriye ve suuada kadarki bölgenin işgalinden bahsedildi. Mekke ve Medine’ye el konulup oraları müstemleke haline getirenlerin sürülmesinden bahsedil. Ayrıca bunu Kutsal topraklara huzur getirmek için yapılacağı yazılmışve oraları mezheplere teslim edelim diyen de yok. Siz rahat olun
 • NecmettinNecmettin5 ay önce
  TAMDA İŞLERİN KARMAKARIŞIK OLDUĞU BİR DÖNEMDE,KAŞIKÇI OLAYI GİBİ BİR OLAYA BİRAK ŞÜPHEYLE YAKLAŞMAYI,KURDUKLARI OYUNU ZAMANİNDA ÇÖZEMEMEK DEMEK OYUNA GELDİĞİMİZİN RESMİDİR,BELKİ İŞİN İÇİNDE KASİKCİDA VARDIR,KONU TURKİYE OLUNCA HERŞEY MUMKİN,
 • NecmettinNecmettin5 ay önce
  VALLA MERAK ETTİM,KABEYİ İŞGAL EDİP ALINCA,HANGİ MEZHEBE VERİCEN,DİNDARLIĞINI ALLAH A GÖSTER KARDEŞİM BİZ İNSAN OLALIM ONCE,KENDİNİ KURTAR,SANA BAKIP BİRİLERİDE KURULUR,AYRİCA DİLİPAK ABİCİM BEYİN KIVRIMLARIMIZ NASİLDA YAKIN SENİNLE,SRNİ ÇOK SEVİYORUM,CENNETTE TANIŞMAYI İSTERİM RABBİMDEN
 • Hasan Hasan 5 ay önce
  Kafan çalışmıyorsa okuma.Neden yazdığını öğrenmen için beynini zorla
 • AbdülkadirAbdülkadir5 ay önce
  Kaşıkçı abdye ingiltereye ve suudilere çalışan üç taraflı bir ajandır.Kaşıkçının 11 eylül saldırılarını kimin yaptırttığı ile ilgili bilgilerde dahil çok önemli bilgileri bildiği söyleniyor.Şimdi böyle birisinin bir Türkle evlenmesi ve bildiği bilgileri Türk mitiyle paylaşma ihtimalinin olması onu önemli kılıyor.Kaşıkçı newyorkta londrada da suudi büyükelçiliklerine gitmiş sapasağlam çıkmış.Ama istanbuldaki suudi konsolosluğuna gidince oradan çıkamıyor.Öldürülüp öldürülmediği belli değil.Ama bu olayın Türkiyede vuku bulması bize birilerinin bir taşla birkaç kuş vurmayı hedeflediğini gösteriyor.Hatta bazı suudi yayın organları Türkiyeyi suçlayıcı açıklamalarda bulunmuştu.Ama suudi istihbaratının adamaarı faş olunca bundan vazgeçmek zorunda kaldılar.Sanırım bu olayla Türkiye ve suudiarabistanın arasını iyice açmaya çalıştılar ama başaramadılar.Atalarımız ne demiş keser döner sap döner bir bakarsın hesap döner.Durum bundan ibarettir.Bu arada casus papazda mutluluğa kavuştu trump ta araseçimleri kazanmayı garantiledi.Zaten casus papazın daha önce salıverilmesini trump bir şekilde engelledi.Niyeti ara seçimlerde papazı kullanmaktı.Onlar ermiş muradına dünya çıkmış kerevetine.
 • HukukçuHukukçu5 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • TUĞRULTUĞRUL5 ay önce
  Sayın Dilipak, gazeteci olayını gözümüzdefazla büyütüyoruz gibi geliyor bana. Kaşıkçıya bakılınca zaten geçmişi gerçekten tartışmalı birisi. Olay her ne kadar Türkiye de gerçekleşmiş olsa da Suudi’lerin iç hesaplaşması olarak görülebilir. Asıl mesele günlerdir gazeteci olayı gündemimizi işgal ederken birden bire yıllarca hapis yatacağı söylenen terör destekçisi ve kıyamet sevdalısı Evanjel rahip serbest bırakıldı. Ve diz çökmeyiz naralarımız bize yedirildi! Biz bırakalım yazarı ressamı veya başka lüzmsuz işlerle uğraşmayı natoya arab natosuna karşı ne yapabiliriz , Suriye’den suuda kadarki koridoru nasıl işgal edebiliriz mekke ve Medine’ye nasıl el koyup Rasülüllahın kemiklerini sızlatan arapları oradan sürgüne gönderip kutsal topraklara huzur getirebiliriz onu ciddi bir şekilde düşünmeliyiz hatta bu konularda stratejik doktora tezleri hazırlattırmalıyız. Küçük çocuklarımıza o beldelerin bir zamanlar bizim olduğunu gelecekte de oralarda TÜRK bayrağının dalgalanması gerektiğini öğretmeliyiz. Artık kızıl elma mefkuresi içinde abd kuklası arapların işgali altında bulunan kutsal topraklar da yer almalıdır! Biz bunları konuşmalıyız ve tartışmalıyız.
 • TUĞRULTUĞRUL5 ay önce
  Sayın Dilipak, gazeteci olayını gözümüzdefazla büyütüyoruz gibi geliyor bana. Kaşıkçıya bakılınca zaten geçmişi gerçekten tartışmalı birisi. Olay her ne kadar Türkiye de gerçekleşmiş olsa da Suudi’lerin iç hesaplaşması olarak görülebilir. Asıl mesele günlerdir gazeteci olayı gündemimizi işgal ederken birden bire yıllarca hapis yatacağı söylenen terör destekçisi ve kıyamet sevdalısı Evanjel rahip serbest bırakıldı. Ve diz çökmeyiz naralarımız bize yedirildi! Biz bırakalım yazarı ressamı veya başka lüzmsuz işlerle uğraşmayı natoya arab natosuna karşı ne yapabiliriz , Suriye’den suuda kadarki koridoru nasıl işgal edebiliriz mekke ve Medine’ye nasıl el koyup Rasülüllahın kemiklerini sızlatan arapları oradan sürgüne gönderip kutsal topraklara huzur getirebiliriz onu ciddi bir şekilde düşünmeliyiz hatta bu konularda stratejik doktora tezleri hazırlattırmalıyız. Küçük çocuklarımıza o beldelerin bir zamanlar bizim olduğunu gelecekte de oralarda TÜRK bayrağının dalgalanması gerektiğini öğretmeliyiz. Artık kızıl elma mefkuresi içinde abd kuklası arapların işgali altında bulunan kutsal topraklar da yer almalıdır!
 • ömerömer5 ay önce
  bende senin gibi düşünüyorum,olurda bu adam abd başkanı olursa o zaman dolar20 lirayı görür
 • SancarSancar5 ay önce
  Casus papaz , PKK , FETÖterör örgütü mensubufalanderken, Papaz Brunson dediler, din adamı rahip Brunson,derken rahip Türkiyeyi ve Türkleri çok sevdiğini açıkladı...DönerseİzmireMÜFTÜyapabilirler
 • SancarSancar5 ay önce
  Casus papaz , PKK , FETÖterör örgütü mensubufalanderken, Papaz Brunson dediler, din adamı rahip Brunson,derken rahip Türkiyeyi ve Türkleri çok sevdiğini açıkladı...DönerseİzmireMÜFTÜyapabilirler
 • İkrarİkrar5 ay önce
  Allah hac gitmeyi uman isteyen kuluna nasip etsin insallah.birgun arkadasin dikkatini cekmis geldi bana sen hacisin,diye herkes herkes senle satasiyon herkes hata yapiyor sana hata yamamazin diyor sen boyle ben haciyim kimse beni saldirgan gornesin diye suclu gibi durursan nefes dahi aldirmazlar deli deliyi tanir bu ona birsey yaparsa o da buna birsey yapacak ona kuyruk sallar dedi bizim memleketde bir hacdan geldi ,biri ona satajdihaci olan dediki hscilik soyle bir kenarda dursun,bu haci olan oyle bir karsilik verdiki oburu satasdigina pisman oldu susma sustukca sira sana gekecek.
 • Güney DoğuluGüney Doğulu5 ay önce
  Allah c.c. razı olsun. Bu şirki alelade biri yapmıyor. Alim biri yapıyor.
 • hamidohamido5 ay önce
  Abd suud & inglz üçlüsünün ülkenin üzerine attığı bu cinayeti kral suud hassaslını biraz kenara atarak çok ciddi araştırmayla , ülkenin onuru haysiyeti adına sonlandırılmalı.
 • Biraz dikkatBiraz dikkat5 ay önce
  B b ç tv de d smart kanal 51 de hava durumu sunulurken haritalarda Ankara özellikle yazılmıyor...
 • hamidohamido5 ay önce
  Suud ,abd& inglish konrol ve organizasyonunda gerçekleştirilen bir cinayet. Açık net. abd ve ingilizin bu olaya bakış ve tavrından da anladığım,vurun dayımadurun dayıma.
 • DüziçiliDüziçili5 ay önce
  Madem kayseri li ne işi var suud da. onları oraya kim niye gönderdi. iki. Evleneceği kişi mi kaşıkçıyı bulmuş yoksa kaşıkçı mı kızı bulmuş doğrusu merak ediyorum. bileniniz var mı ?
 • İlbeyhanİlbeyhan5 ay önce
  AkşamTrumplagörüşürken,rahibin!.. hal ve tavırları sanki ABD başkanı kendisiymiş gibison derece rahattı...Bellikiözel eğitimli,çok iyi yetiştirilmiş bir adam...Yazın bi tarafa gelecekte ABD BAŞKANI Olacak .... PUTİN ' inAmerikan versiyonu...Tam bir POKERSURAT...Hiçrenk vermiyor...Büyük balık kaçtı ...
 • Mustafa KöseMustafa Köse5 ay önce
  Semavi dinlerin bozulma sebepleri Allah cc kitapla beraber gönderdiği yasaları halka uygulayıp devleti yöneten ve yönetime yakın olanlara varlıklara uygulanmaması içinKitaplar değiştirilmiş bozulmuştur. Varlıklı ya arkası olana yumuşak ceza, fakire arkası olmayana ağır cezalar uygulama yapılması kavimlerin helakiyla sonuçlanmış. Hüküm verenler iyi düşünün
 • KenKen5 ay önce
  Papaz nooldu ..
 • Mustafa KöseMustafa Köse5 ay önce
  Irak işgalinde ABD nın katlettiği insanbirmiyonu geçti, ülkeyi terk edenlerin çocukları Avrupa'da kayıp sayısı bilinmiyor . Suriye'de ölen insan sayısı bilinmiyor, göçenlerin çocukları Avrupa'da kayıp .Afganistan'da daha doğrusu ABD nın işgal ettiği her yer kan gölü hüzün gözyaşı..GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ ÇOOOOOK mühim bir OLAY öncelikle muhimligi cinayeti ABD yapmadı . Her ülkede sistemi yönetimi yüksek perdeden eleştirmek ya ölümle yada hapisle biter.
 • sezginsezgin5 ay önce
  Hocam arabistan tek başına böyle bir operasyona cesaret edemez bana göre. Yanında abd israil ingiltere den biri olmadan
 • ereneren5 ay önce
  Bana göre Kaşıkçının nişanlısı abd ye gitmemeli gidipde baykal gibi hastalanma halkbak müdürü gibi bir bahane ile başına bir iş gelebilir
 • İkrarİkrar5 ay önce
  Selam ve dua ile sayin yazara tesekurler Allah razi olsun bilgilerinden dolayi bazi yorumcular tanri soylemine takiliyorben asker,iken yemek hanede yemekden once ayakta tanrimiza hamd olsun sonra afiyet olsun diye ezbeledik boyle yemek yedikbu tanri soylemi sayin yazarindeyil savas cikarmak isteyenlerin,sozuacaba askerlik yapanlartanri sozunu sizler de soylemidinizdir ,cunku bir misafir gelse tanri misafiri derlerdi yoksa hatirlamak isinize gelmiyormu
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  Hadi gözümüz aydın ,İyi şeylerde oluyor memleketimde..AMERİKANASKERİGAZİANTEPTE... Müjdeler olsun yurdumun toprağınataşına...Hadi gene iyisiniz....Yeterkigüneksilmesinpencerenizden...
 • FitnesavarFitnesavar5 ay önce
  Aklıevvelker ve fitnecilere, fetöcüler uluslararası konjonktöreli içerde muhalefet yapma adına iktidara saldıranlara malzeme çıkarmı acaba kaşıkçı olayından. Hadi klavye silahşörleri gösterin kendinizi...hiç batmayan müzmin muhalefet kayığınız öfkenizin önüne geçmiş akıl tanelerizi dökün... alın size ipucu rahibin özgür olması ile bağlantı kurabilirsiniz.. saldırın ilk hedefiniz .....
 • TalhaTalha5 ay önce
  "Tanrıyı kıyamete zorlamak" bu cümle bir müslüman olarak beni çok rencide ediyor, bir nevi şirk olmalı, kuranın öğretisine ve peygamberimizin pratiğine tamamen zıt
 • tarafsıztarafsız5 ay önce
  Eğer Türk yetkililere arama izni verilmez ve ABD gelip arama yaparsa ozaman sıkıntı kendi topraklarında arama bile yapamadı olacak.
 • hakanhakan5 ay önce
  Bu olay farklı yerlere gidecek gibi sonuçta Cemal Kaşıkcı denilen şahıs Cumhurbaşkanı yakın arkadaşım demişti kendisi için hatta Müslüman Kardeşleri destekleyen biri Suud rejimine karşı muhalif ve Türkiye de AKP ye çok yakın bir insandı bence bu işler Müslüman Kardeşler üzerinden Türkiye ye getirilecek dahası Suriye olayları ve arap baharına destek veren gazeteciydi yani şuan ki tablo ABD SUUDİ arasında Türkiye yi çekmeye çalışılan bir olay çok fazla yere müdahale edildi sonuç hepsi elimizde patladı Arap baharı olayı da aynı oldu bize patladı bu olayların hepsinden ABD sorumlu olsa da Türkiye de destek vermekle komşuları ile herkesle papaz oldu
 • kasimkasim5 ay önce
  anit mezar ifadesini size hic yakistiramadim!
 • Mehmet AkifMehmet Akif5 ay önce
  Allah’ı kim neye zorlayabilir ki!Kıyamet Allah ile ilgili bir kavram, zorlanmak ise değil!
 • TurgutTurgut5 ay önce
  Suudilerde para cok, parayla herkesi sustururlar... Alti ustu 200 milyar dolarcik bir ticaret anlasmasi yapar amerikayla, amerika haracini alir, birkac kurus dolarda etraftakilere dagitir bu iste boylece suudilerle tatliya baglanir... cemal de babasinin kesesinden gitmis olur...
 • AvniAvni5 ay önce
  Kaşıkçı olayı da Papaz olayına dönecek.Çünkü elin adamı bizi çözdü.Hem kafa buluyor hem de kafalıyor..Şimdi desem ki bırakın Kaşıkçı olayını adamları bu sefer siz sobeleyin yok.Ille de kurcalayacaklar.Noldu.Bu ıslamcı kafa tam nato kafa nato mermer .Mavi Marmara,Mc Kincey, papaz işinde ters köseye yatırdı reis.Halâ elde tuz hıyar bende diyene seğirtiyor bizimkiler..
 • TurkolTurkol5 ay önce
  Cok guzel bir yazi. Sn Dilipak. Gayet guzel ozetlemis durumumuzu ve etrafimizda olanlari. Yeni Akit ve Sozcu okuyan bir vatandasinizim. Keske YA de sizin gibi bir kac yazar daha olsaydi. Tekrar Tesekkurler.
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Cemal kasikci sıradan bir gazeteci değil yazınızdada bahsettiğiniz gbi köklü bir aileden ve hemsuudi arabistan hemingiltere de etkin etkili söz sahibi güçlü kişilerle ilişkiler içinde olan bir cevreden statuden gelmekte..hem batıdaki bilindik güçlü şirketlerle iş yapmış bir aile..ve kesinlikle ingiliz sermayesine ekolüne yakın onların ortadogudaki işlerini yapan truva atıbir nevi parali uşakları secilmis baronlari..burda suudi arabistan kraliyet ailesini tam olarak anlayamadan bu cemal.kasikci olayını anlayamayız.. suudi arabistan kraliyet ailesikuruluşundan beri kendilerini kuran ingilterenin hegemonyasında himayesinde olan bir hanedanliktir..fakat trumpin gelmesiyle bu devran döndü..trump ve arkasındaki güç pentagon, kraliyet ailesindeki ingiltereye çalışan ingiliz ekolüne bağlı prensleri ve iş adamlarını tasfiye etti..son yıllardaki tutuklanan alıkoyulan oldurulen prensler gecen seneki kraliyet ailesiarasındaki çatışmalar hep bu ingiliz amerikan çatışmasının tezahürüdür..amerika suanki kralı ve daha önemlisi genç prens selmani soz sahibi yapmış ve kendine biat ettirmiştir..bu amerika için elzemdir çünkü eğer ingilizlerin yönetiminde kalmaya devam etseydi ingilizlerin en sadık adamı olan suan ismini hatırlayamadığım twitter hisselerininde yüzde 60inin sahibi olan bir prens aracılığıyladev suudi petrol sirketi aramcoyu sanghai/cin borsasında isleme tabi tutacakti ve bu amerika icin kabus demek..petrolun şanghai borsasında işlem görmesi demek emtianin ve petrolün enerjinin dolar bazi üzerinden değer gormesinin sonu demek akabinde de doların dünya rezerv para olmasının bitişi ve amerikanin en buyuk darbeyi alması demek..trump amerikasi da prens selman ile aramco şirketini amerika new york borsasında işlem.gormesini sağlayacak hazırlıklar sürüyor buda ingiliz sermayesi yani rothschild 'ler ve tapinakcilar için büyük bir darbe demek..cemal kasikcida ingiliz ekolüne bağlı olan prensin en buyuk en yakın adamlarından biri yani tam bir ingiliz ajani..cemal kasikci trumpin ve suudi arabistanin şimdiki amerikan kuklası kral ve prensininen buyuk muhalifi ve ihtilaflisi.olaylar basit değil anliyacagimiz film içinde film var filmi çekilsin bunun
 • kişiliksel sorunkişiliksel sorun5 ay önce
  Kaşıkçı ailesi Suud hükümetinden yana davranıyormuş; e, tabii, karşısında dikelebilmek için mangal gibi yürek ister..
 • HALİT AYKULHALİT AYKUL5 ay önce
  SURELİ KULLANDIGINZ TANRIYI KIYAMETE ZORLAMAK KELİMESİ AŞIRI ŞEKİLDE BENİ RAHATSIZ EDİYOR..
 • Kaleminize pelesenk oldu!Kaleminize pelesenk oldu!5 ay önce
  Hangi kafirse bu; 'Tanrıyı kıyamete zorlamak' lafını kullanmış; âşikar ki tanrıyı insan gibi bir şey zannediyor. Yazar da sık sık bunu tekrarlıyor.

Günün Özeti