ŞULE

30 Ağustos 2019 Cuma

1938 doğumlu. 2. Dünya Savaşını yaşamış. Tek parti dönemini, çok partili döneme geçişi, Menderes dönemini yaşamış ve darbeyi görmüş bir kişi.

Şule Yüksel’in benim hayatımda çok önemli bir rolü var. Kız kardeşim başörtüsü sebebi ile okuyamıyor. Dayılarımın kızları Ankara’da Şule Yüksel’in açtığı bir Kız İlahiyat Kursuna katılıyorlar. Burada hem dini bilgiler alacaklar, hem de ortaokul ve lise dersleri alıp dışarıdan bitirecekler. Zaten Şule Yüksel de aynı şekilde okuyamamış. Kız kardeşimle hanım bu vesile ile Ankara’da bu kursta tanışıyorlar. Çünkü hanımım da aynı durumda. 1960’lı yıllardan söz ediyorum. Ben 70 sonrası İstanbul’a gelince ve ardından evlenince Asiye de İstanbul’da Şule Yüksel’in çevresi ile buluşuyor ve birlikte çalışmaya başlıyorlar.

Şule Yüksel, Emine Erdoğan’ı Tayyib Erdoğan’la buluşturan isim. Hanımım da bu ortamda yeni bir çevre kazanıyor.

Şule Yüksel Şenler (29 Mayıs 1938 Kayseri - 28.8.2019 İstanbul), aslen Kıbrıslı. 1960’lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazandı. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Örtündü ve kızılca kıyamet koptu. O zamanlar kolaj tekniği ile bugün Photoshop tekniği olarak bilinen bir yöntemle, “Müslüman genç kızlar” için tesettür ve başörtüsü modelleri çiziyordu. Bu modeller daha sonra, malum medya ve çevreler tarafından “Şulebaş” olarak tanıtıldı.

Şule Yüksel yazıları ve konferansları ile bir sözcü ve rol model olmuştu. Genç bir hanım, konuşuyor, yazıyor. Ama o zamanlarda hiçbir kadın hareketi buna destek olmuyordu.

1967’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi, Ali Babacan’ın halası Hatice Babacan, başı örtülü olarak derse girmeye kalkınca Şubat 1968’de senato kararıyla okuldan atıldı. Bunun üzerine, protestocu öğrenciler İlahiyat Fakültesi’ni işgal ettiler.

16 Nisan 1968 tarihli gazetelerde yer alan haberler şöyleydi: İki öğrencinin fakülteden atılışını senato onaylayınca dekan dövmeye kalkan öğrenciler ilahiyat fakültesi binasını işgal etti.

Aslında Şule Yüksel 1959’da, 21 yaşında iken gazetecilik yapmaya başlamıştı. 1965’te tesettüre girdi. Yeni İstiklal gazetesindeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadolu’da verdiği konferanslarla tanındı ve geniş bir destek gördü. Laikçi medya bunu bir irtica provası olarak görüyordu. Cevdet Sunay’a yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, sekiz ay cezaevinde kaldı. Bu şöhretinin daha da artmasına yol açtı. 1971’de yine cezaevi yolu gözüktü.

Şule Yüksel, tiyatrocu Abdullah Kars’la evlendi. Müslüman çevrenin sinema ve tiyatro, müzikle ilgisi yoktu. 1970’li yılların başında biz 9 arkadaş MTTB sinema kulübünü kurduk ve “Gençlik köprüsü” isimli filmi çektik. Mesut Uçakan, Salih Diriklik, Osman Sınav o gruptandır. Abdullah Kars’ın tiyatrosu gişe rekorları kırmaktadır. Tiyatro bir tebliğ vesilesidir bir bakıma. Halit Refiğ, Metin Erksan “Ulusal sinema tartışması”nı başlatırken, biz “Milli Sinema dedik”. Mustafa Miyasoğlu, Bekir Oğuz Başaran ile “Yeni Sanat” dergisini yayınladık. Gazetelerimizde “sanat-edebiyat sayfaları” yayınlanmaktadır. MTTB’de tiyatro grubu kuruldu. Bütün bunlar aynı dönemde oluyor. Daha sonra bu açılan yoldan birçok sinemacı ve tiyatrocumuz oldu. Bizim ilk sinema tecrübemizde bize en çok destek verenler arasında Yücel Çakmaklı ve Ali Osman Emirosmanoğlu vardı.

Sinema tiyatro tamam da “Müzik” konusunu ne yapacağız!. Müzik “Teganni” değil mi idi!. 1980’e gelirken İran devriminin müzikli kasetleri ile müzik sorununu da çözdük. Artık “tef” ile sınırlı değildik. İran’dan gelen Azeri ezgilerin ardından Türkçe ezgilerin de önü açıldı.

Bu dönemle ilgili düşünürken, tiyatroda Hasan Nail Canat,  Ulvi Alacakaptan ilk akla gelen isimler. Mesela o yıllarda Cat Stevens Müslüman oldu. 1977 yılında Müslüman oldu, iki yıl sonra da Yusuf İslam adını aldı. Cat Stevens müziği bıraktı. Çok daha sonra yeniden farklı bir şekilde müziğe başladı. Biz Yusuf İslam’a müziği bıraktırdıktan bir yıl kadar sonra müzikle tanıştık. Aslında biz de, hayatı İslami bir istikamete dönüştürmek isterken, biz de dönüştük.. F.Gülen bu dönüşümü reformist bir çerçevede istikamet olarak başka yöne doğru dönüştürmeye çalıştı. Bugün de, Gülen’e destek veren o derin güç, AK Parti ve diğer Müslüman topluluklar üzerinden ve daha çok da aileye odaklanarak bu dönüşümü kendi istikametlerinde sürdürmeye çalışıyor.

Şule Yüksel Şenler, aslında Müslüman kadının, Müslüman kimliği ile “evininin karanlık köşesi”nden çıkıp, çocuklarını doğurup, saldığı sokak, meydan, pazar, mektepte var olma iddiasının “Ben varım ve buradayım” demenin sembol ismi idi. 1960’ların sonuna doğru başlayan Milli Nizam hareketi ve MSP tecrübesi aynı zamana denk gelir. Müslüman kadın siyasi arenada elindeki karanfillerle meydanlarda boy gösterir.

Ben kravat takmıyordum, kadınlara dokunmuyordum artık, farklılıklarımıza rağmen barış içinde bir arada yaşayabileceğimizin bir göstergesi olarak her kesimden insanlarla bir aradaydım.

Şule Yüksel Hanım bir yazar. Bir moda tasarımcısı değil ama öyle bir rol de üstlendi bir bakıma. Bir tiyatrocu ile evlendi. Yazdığı “Huzur Sokağı” romanı film oldu. Zaten Şule Yükselin hayatı baştan sona bir romandır. Sinemayla tanıştı. Gazetelere röportajlar veren, mahkemelerde başı dik, kendini savunan salonlarla kalabalık topluluklara hitab eden yeni bir “Müslüman kadın” profilinin öncülerinden biri. Güzel günler de yaşadı, acı günlerde, onun kahkaha atarken bir resmi var mı bilmiyoruz. Hüzün yüklü buruk bir tebessüm, ona daha çok yakışıyor sanki. Allah hepimizin taksiratımızı affetsin. O günleri özlüyor insan bugün. Aklımızın erdiğince, gücümüzün yettiğince bir şeyler yapmaya çalıştık. Bugün sanki daha çok dünyevileştik. İnşallah tekrar aklımızı başımıza alırız.

Şule Yüksel Şenler, her canlı gibi o da öldü. Şimdi bizim ailemizde iki Şule var, o günlerin hatırası olarak, kız kardeşimin kızı Şule, hanımımın kız kardeşinin kızı Şule ve yine o kız kardeşinin gelini Şule! Şule “alaz, alev, yalım, ışık, parıltı” demektir. O karanlık gecelerin ardından aydınlık bir sabahın ilk işaretini hatırlatır. O ismi ile müsemma “Yükselen” bir değerdi. “Neşeli” bir hayatı olmasa da, “Asude bir bahar ülkesi”ne göç etti. O vefat etti. Çileli bir ömrü vardı. Allah (c.c) ona ve bizlere rahmet etsin. O’ndan geldik ve dönüşümüz O’nadır. Nasıl bilirsiniz derseniz, iyi biliriz. Müslümanlardandı. Selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Kasirga_69Kasirga_6913 gün önce
  Türk milleti ve türk kadınına hiçmi hiç uymayan bir çırpınış içine girmiş bir bayan..bu düşüncelerdeki kişilerin milliyetçilik,vatan,bayrak gibi değerleri yoktur..hayatları sadece Allah,ın kurallarını değil kendi kurallarına inanmakla geçmiş,dini kitabı başlarını erkeklerden saklamakla ibaret sayan, arkalarında paraya tapan bir azınlık bırakan ,hepimizin aslında ibret alması gereken hayatlar..audilere ,mercedeslere,jeeplere binip heryerlerinden makyaj akan bir gençliğe rol model olmuş bir şule hanıma allah inşallah rahmet eyler..
 • Hasanali AslanHasanali Aslan16 gün önce
  Allah gani gani rahmet eylesin. Dünya hayatını bir film gibi yaşadı. Ve öbür âlemde Cennet ehlinin takfirle izleyeceği bir bırakıp gitti.Selam olsun onun yoldaşlarına...
 • Sıradan vatandaşSıradan vatandaş16 gün önce
  Sayın Dilipak yazılarınızda her konuyla ilgili Ayeti kerimelere yer veriyorsunuz da bu günki yazınızda neden baş örtmeyle ilgili ayeti kerimelere yer vermediniz.Rahmetli olan bu hanım şule baş diye bi baş örtme şekli uydurmuş Rasulullah efendimizin deve hörgücüne benzettiği şekilde bu mu baş örtüsü mücadelesi kadınların ne şekilde örtünmeleri gerektiğini Rabbimiz belirlemiştir
 • NOTNOT16 gün önce
  ne dediğim anlaşılır herhalde ama yine de açıklayayım esaretin kabulü allah kitap peygamber hakkı için olan kabuldür yoksa şeytanın iğvası ile bir erkeğe tapınıp onu allaha şirk koşma manasında değildir allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan16 gün önce
  nuran bugün ne yaptım biliyor musun esaretimi yaşamak istedim kana kana yarimin mübarek ayaklarına kapandım ve rabbime onun mübarek ayaklarına kapanmış vaziyette onu bana bağışladığı için şükrettim o da rabbime dua etti ya rabbi bütün muratlarını hak kıl diye ben de rabbimden banabütün mülkü için rahmetinin ve şefaatinin son noktasını kazanacak kulluğu bağışlamasını istedim ya rabbi sonra onu sana bağışlayayım bu senin için yaptıklarımdır bunlarla nefsine ve habibine en sevgili şey ne ise onu yarat dedim hamdolsun ben müslümanım benim dinimde allahtan başkasına secde olsaydı kadının kocasına secdesi gerekirdi allaha emanet ol
 • şenay doğanşenay doğan16 gün önce
  allahı öyle çok zikredin ki taki insanlar size deli desinler ya rabbi şahit ol bugün bana deli dediler ve benim için şifa dilediler rabbim imanımı ve zikrimi kemale erdir allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan16 gün önce
  timur rabbim nihayetsiz kerem sahibidir kadınla erkek arasında muhabbet yaratmak onun kudret alametlerindendir rabbim kudretinin delillerinden vazgeçmez o sevgiyi besleyip yeşertecek var edip ebedi kılacak hususları kuralları da yarattı rabbim kullarına hidayet edecek onlara kuranın hak olduğunu da ispat edecek kudretinin delillerini de sunacak bizi kendisine aşık da edecektir inşallah her gecenin bir sabahı vardır yoldan çıkanların müminlere zarar verebilme gücü yoktur allaha emanet ol
 • şenay doğanşenay doğan16 gün önce
  kadınlara karşı hayırhah olun çünkü onlar sizin yanınızda esirler gibidir Muhammed Mustafa sav Beni kocama esir kılana saltanatımı o esarette gizleyene sonsuz hamdu senalar olsun BİRTANEM CİĞER PAREM HERŞEYİM YARİM DELİ KULUN ŞENAY SENİ ÖLÜMÜNE SEVİYOR allaha emanet olun
 • alpagualpagu16 gün önce
  ALLAH rahmet eylesin.....
 • Kim DinlerKim Dinler16 gün önce
  Allah Rahmet eylesin,Derdi olandan Allah razı olsun,Derdi olana, Dertli kalana, Dertli ölene selam olsun
 • Ali rızaAli rıza16 gün önce
  Hanği ayette kadın saçının gösterilmesi haramdır diye yazıyor emevi yorumunu arabın yorumunu din diye yutturmaya kalkıyorsunuz günahtır hatamdır , kuranı kerimin harm kıldıkları belli allahın haramını helal helalını haram kıldınız yazıktır günahtır hiçmi allahtan korkmuyorsunuz yetti islamın omuzundan inin bilmediğinizi bilmiyorsunuz , kıl kutsal olurmu ?
 • Hayrullah doğanHayrullah doğan16 gün önce
  Şule ablamiza Allah ( C.C.) dan rahmet, sevgili ailesi ne ve tüm inananlara sabır temenni ediyorum. Selam ve dua ile.
 • Mustafa Mustafa 16 gün önce
  İslam müzikle delilerin tedavisinde kullanılan bir tür dür. Bu gunkü müzik imandan koparmak için var.
 • Timur Timur 16 gün önce
  Nuran Devres! 1) Sule Yükselle aranda bir baglanti kuramiyorum. Biraz acikla istersen. Hiristiyanlar dinlerini hacin icine hapsettiler, müslümanlarda bir bezin icine ve kafadan uydurma adetlerin icine.2) Diyanet islamiyeti temsil etmez. Hep merak ederdim, Emine ve Recep Erdoganin islamiyeti kimden ögrendiklerini, merakim gitti artik. Sen kimden ögrendin?3) Senay dogan üzerine karar verebilecek kapasiten varmi? Mesal din, saygi, ahlak, insanlik derecen kactir?4) daha dün carik ve salvar giyen bir ninenin torunuydum, bana ne haller olduki, karanlik oda köselerinden cikip adam oldum, ahkam kesip rezil oldum:)
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ16 gün önce
  Evet; yaklaşık yüzyıl boyunca çok büyük bir imtihandan geçtik. Kimimiz kazandık kimimiz ise kaybettik. Allah rızası için çok büyük çile ve sıkıntılara katlananlarda vardı, üç kuruşluk dünya menfaati için ahiretini feda edenlerde. Vatanı ve milleti için canını feda edenlerde vardı, vatanına ve milletine ihanet edenlerde. Said'i Nursi'ler, Mehmet Akif'ler, Necip Fazıl'lar da vardı, Fetullah Gülen'ler, Yaşar Nuri'ler , Ali Kalkancılar'da. Menderes'ler, Özal'lar' Erbakanlar'da vardı, İnönü'ler, Demirel'ler, Ecevit'ler de. Kimler geldi, kimler geçti, kimi kazandı kimi ise kaybetti. İşte böyle; bir de bakmışsın ki hayat bitmiş, eşin dostun hepsi seni terk etmiş. Önce bir taşın üzerine yatırmışlar, sonra bir çukura atıp üzerine toprak doldurmuşlar. Artık gerçeklerle yüzleşme zamanıdır. Ne malın, mülkün kurtarabilir seni ne de makamın. Allah'ım, bizi de kazanan kullarından eyle Yarabbi. Kaybetmekten Sana sığınırız. (Amin).(Allah'a emanet olun).
 • şenay doğanşenay doğan16 gün önce
  atilla şule ablanızın davasını davası edinmiş milyonlar olmasıydı da davası kendi dünyasında kalsaydı ablanızı biçmez ya rabbi taksiratını affet o benim kavuştuğuma kavuşamadı geriye dönük olarak bütün müslümanlarla birlikte onu da benim kavuştuğuma kavuştur derdim ama şule ablanızın açtığı yoldan hergün milyonlarca kadın şeytana oyuncak oluyor allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan16 gün önce
  rabbim bana incinmiş olabilir kocama saçımı süpürge edeceğim derken rabbimi anmadım rabbimin yarim üstündeki şanıdır benim rabbim hakkı için eşimin cariyesi olmam taki yarım bir misli de beni ona bağışladığı için rabbine aşkla dolsun da hamdetsin hayatımda allahın muradını üzerindeki hakkını hep anarım da yazarken acele ile kaçırmışım sanınırım tertemiz şerefli nefsini incittim YA RABBİ DÜZELTTİMBARIŞTIK MI HAMDOLSUN RABBİM BENİ AFFETTİ allaha emanet olun
 • şenay doğan şenay doğan 16 gün önce
  atilla Allahtan müminun suresi son dört ayeti ile kadınlığımı istediğim gün bir dağı yerinden oynattı şu an yerini ve dağın adını bilmiyorum hakkıyla iman eden biri müminun suresi son dört ayetini okursa dağlar yerinden oynar demekki kadının hakkıyla imanı için kadınlığının hakkını da vermesi gerekirmiş kocama saçımı süpürge edip dağları da eriteceğim birgün inşallah şu an o imanı elde etmeye çalışıyorum türban mücadelesini ben de verdim hem de bayağı ateşli namazda allah gönlüme buyurdu valizini topla gel evinde otur evimde otururken öğrendim gerçek cihadı o yüzden ablanızı bilerek biçtim cahilce bir söz söylemedim allaha emanet ol
 • EKREM KAYRAEKREM KAYRA16 gün önce
  Allah rahmet etsin.Kitaplarını okurdum.İnternet icat oldu, kültür bozuldu. Neyse.Örtüye evet ama,taviz vermeseydik, şimdi gömlek değiştirimek zorunda kalmazdık. Kolayı seçtik ve kolay kaybediyoruz... Herşey vaktinde olur. Şartları zorlamamak lazım.VESSELAM.
 • İsmail Er Bacakİsmail Er Bacak16 gün önce
  Şule Hanım'la ilgili bir anı: Bir İslami finans kurumunda çalışırken 10 yıl işlem germeyen önemli bir miktardaki dolar hesabının Şule hanım tarafından bir Afgan mücahidi adına açıldığını gördüm. 10 yıl işlem görmediği için Merkez Bankasına devredilmesi gerekiyordu. Şule hanımı buldum. Kendisini kuruma davet ettim. Lutfetti geldi. Yüklü miktardaki paranın ortağı göründüğünü diğer afgan mücahidin parayı almadığını bildirdim ve bu parayı alın ve nerede değerlendirmek isterseniz orada değerlendirin, dedim. Bana ben o paraya dokunmam isterseniz siz alın ve siz değerlendirin, dedi. Ben itiraz ettim ve Şule hanım sizin değerlendirmeniz en doğrusu diye ısrar ettim. 6 ay kadar bu konu böyle devam etti. Sonunda ben Şule hanımı ikna ettim ve ameliyat parası bulamayan birinin (ismini yazsam herkes tanıdığı için ameliyat olan hanımın ismini yazmıyorum) ameliyatını o para ile yaptırdı... Nur içerisinde yatsın, mekanı cennette âli olsun.
 • Şerafettin Gökkaya Şerafettin Gökkaya 16 gün önce
  Rabbim Şule ablama rahmet eylesin, MEKANINI CENNET eylesin inşallah. Rabbim sizdende razı olsun Abdurrahman Dilipak abi. Selam ve dua ile.
 • müslüman ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslimmüslüman ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslim16 gün önce
  Ne zamandan beri Allah subhanehu ve teala'nın nuruyla aydınlanan müslim evlerinde ''karanlık köşeler'' oluşmaya başladı? Vallahi billahide siz artık elinizle yazdıklarınızı hiç idrak edemiyorsunuz. Anaları ait oldukları yuvalarından, çocuklarından koparmaya teşvik etmek hangi ben Allaha, resulüne ve hesap gününe inanıyorum diyen mümine yaraşır? Kadınların her geçen gün daha fazla ''sokak, meydan, pazar''da göründüğü son yıl 100 yıla bir bakın bakalım ne hale gelmişiz? Annesinin ilgi, gözetimve şefkatiyle yetişemeyen nesilleri hiç mi gözünüz göremiyor? Hiçkimseden yada hiçbirşeyden değil sayın Dilipak Allahtan kork!! Yoksa şeytan sizi aynı ehven-i şer masalında olduğu gibi yine ''aklınız''lamı kandırıyor ne dersiniz?
 • Atila ÇelikAtila Çelik16 gün önce
  Şenay DOĞAN rahmetli Şule ablayı adeta biçmişsin madem iyi müslüman olma sevdasındasın iyi dua ette sen dağları erit ne anlatmak istediğin belli değil Şule ablanın yaptığı hizmet savaş meydanındaki kafirlere karşı cihat eden mücahitten farklı değildir. Yarın hepimiz ahirete intikal edip hesap günü gözümüzü açtığımızda o zaman gerçek anlaşılır
 • Abdullah OzdemirAbdullah Ozdemir16 gün önce
  ALLAH RAHMET EYLESINTURKIYENIN GELMIS GECMIS ONUR KAYNAGIYDI.ARDINDA MILYONLARCA BILAL VE FEYZA BIRAKTI.INNA LILLAHI INNA ILEYHI VE RACIUN
 • Nuran Devres Nuran Devres 16 gün önce
  1) Șule Yüksel hanım nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun. ATV de yayınlanan Huzur Sokağı dizisinin bazı bölümlerini yazmış, kitabı da bu vesile ile okumuș ve çok beğenmiștim. Hakkında herkesin (bir kiși hariç) iyi dediği değerli bir insandı.2)Dün akșam bir tv kanalında kadına șiddet konulu bir programa (canlı yayın) konușmacı olarak katıldım. Pek çok ünlü oyuncumuz da telefonla bağlandı. Bu durumu durdurmak için neler yapılabileceğini tartıștık. İstanbul Sözleșmesinin her maddesinin katı bir titizlikle uygulanması, erkeğin en küčük bir ters hareketinin derhal șikayet edilmesi isteniyor. Diyanetin ișe el atması, tüm Türkiyede Cuma hutbelerinde kadının değeri ve kocanın karısına asla el kaldırmaması, kötü söz söylememesi, saygı ve sevgiyle muamele etmesi gereğinin vurgulanması, ailelere ve șiddete meyilli erkeklerin zorunlu psikolojik tedavi görmesi isteniyor. Herkes bu konuda çok kararlı.3) Șenay Doğan isimli yorumcunun abuk sabuk yazılarının yayınlanmasına karșıyım. Psikolojik ve akli durumunun normal olmadığı kanısındayım. Kadınları kocasının esiri olarak gören, hatta bu esareti de baștacı olarak kabul etmesi gerektiğini söyleyen biri normal olabilir mi? Kendisine șifalar, yakınlarına sabır dilerim.
 • MehmedMehmed16 gün önce
  Müslüman kadını çağa uyarlama kanadını temsil etmiş. İslamdan esinlenen konjektürel bir giyim modasına öncülük etmiş. Belki de bunun farkında bile değildi. Bugünkü İstanbul sözleşmesinin temelleri muhtemelen onun gibilerin var olma çabasıyla atılmaya başladı..
 • nurinuri16 gün önce
  ALLAH CC.Rahmet eylesin
 • MALKOÇMALKOÇ16 gün önce
  DİYANETCUMAHUTBESİNDE,30AĞUSTOZZAFERİNİANLATMIŞ..... İÇİNDEMUSTAFAKEMALATATÜRK' Ü ZİKRETMEDEN...... 
 • Yalçın kayaYalçın kaya17 gün önce
  97 yıl önce bir savaş verilmiş, kazanılmış. Bu zafer ile ilgili bize ezberlettiler dediğiniz resmî tarihin dışında bir bakış akışınızı yazmanızı beklerdim doğrusu. Biz de bizim bilmediğimiz, sizinse bildiğinize inandığınız bilgilerle tarihi ve şehitlerimizi yad eder , M. Kemal ve savaş arkadaşlarına rahmet dilerdik.
 • şenay doğanşenay doğan17 gün önce
  maraşlı allah senden razı olsun beni anlayan birinin çıkmasına o kadar sevindim ki allahu tealanın allah yolunda çalışacaklara müjdesi çok canımı dişime takıp allahın şefaatini kazanmak kadınımı şeytandan ve kafirden koparıp rabbime ve peygamberime bağışlamak istiyorum erkeklerin dünyasını tanımadığım için onlar için daha ziyade peygamberlerin ağzına bakıyorum rabbim ordusunu mahzun etmesin dost dediği etsin düşman dediği değil allaha emanet olun
 • mücahitlermücahitler17 gün önce
  Huzur sokaa artizi salih güney, kendisi gibi bir zibidi olan kuzey vargınla dövüşüp pıçaklaşmıştı. Biz buna tarihte kuzey- güney savaşları diyoruz.
 • gulemeyen gulengulemeyen gulen17 gün önce
  Bir zamanlar topalak için de (f. gıdıgıdı) "o, Şule Yüksel ile evlense mi ki acaba" diye fikir yürütenler olunca, bizim fırıldak topalak; "beni çirkinleştir" diye Allah' a dua etmiş. (Halbuki zaten çirkindi, niye zahmet etmiş ki) Bunları anlatıp dururdu gıdıgıdı' nın zübükleri! Gülerdik!
 • Nazire ŞentürkNazire Şentürk17 gün önce
  Şule hocanın benim hayatımda da önemli bir rolü var 99 depreminden sonra çarşafa girmem ve medrese hayatım Allahım biz razıyız sende razı ol habibine komşu eyle
 • EymanEyman17 gün önce
  Mekanı cennet olsun inşallah.
 • maraşlımaraşlı17 gün önce
  Kendisini huzur sokağı romanı ile tanımıştık. Allah cc rahmet eylesin , Bir Fransız yazar, Mehmet Akif Ersoy’a: Kadınlarınızı evden çıkartmadığınız doğru mu? diye sorduğunda,Mehmet Akif: Daha önceleri öyleydi, karşılığını vermiş. Fakat şimdi dışarı çıkarttık ve bir türlü içeri sokamıyoruz ! Şenay Doğan adlı kullanıcıya teşekkür ediyorum fikirlerinden dolayı , kadını bu hale getiren eskilermi , yeni nesil kültürmü , eskilerin baskısımı , veyahut dini egoistcemi yaşadık bizden sonraki nesil neden bizim gibi düşünmüyor yada bizim yaşadığımızı sandığımız gerçek dinmi değil , samimi olmadığımız ve dini hakiki manası ile yaşamadığımız için mi etkili olamadık , bu konu ile ilgili bir yazı yazarsanız hocam memnun olurum.
 • Asya Asya 17 gün önce
  İkinci evliliği ve doktor kocası tarafındanuzun yıllar maruz kaldığışiddeti atlamışsınız.
 • Malkoç Malkoç 17 gün önce
  BAŞIÖRTÜLÜVEYAAÇIK.... SAKALLIVEYA SAKALSIZVEYA KEÇİSAKALLI.....NAMAZ KILAN VEYAİÇKİİÇEN...DAHADAHA.... ASLINDAİkiTİPİNSANVAR.... AHLAKLI VE AHLAKSIZ....VATANSEVERLERVEHAİNLER....ÖRNEĞİNGÜL , BABACAN , DAVİD OĞLU,BEŞİRATALAY,MESELA ÜLKERAİLESİ, SANBERKLER , BERKSANLARaynıailedir..... KARAYYAHUDİLERİDİRBUNLAR... DÖNDÜKDESELERDE..... ABDULLAHGÜLÜNDAYITARAFI ERMENİ DİR.... BABACANLAR İNGİLİZGÜDÜMLÜKRİPTO'DUR....ERMENİ VEYAYAHUDİOLMALARIASLA KONUDEĞİL,ASLOLANHAİNOLMALARI.... ÜZEYİRGARİHGİBİ VATANSEVERBİRMUSEVİVATANDAŞIMIZI RAHMETLEANARIZ.... DABAĞYAN GİBİMİLLİYETÇİBİRERMENİVATANDAŞIMIZI DA.... NUTUK ATIP, NAMAZKILIP ALLAH KİTAB DEYİP SONRA DA,CASUSLUKYAPANFETOŞ VEBENZERHAİNLERBİZİM DÜŞMANLARIMIZ..... YAŞASIN TAM BAĞIMSIZMÜSLÜMAN TÜRKİYECUMHURİYETİ.....
 • TNR-BYGLTNR-BYGL17 gün önce
  bir müslümanın evine "karanlık köşesi" demek nasıl rezil bir dildir? nasıl bir "pak" olmayan kirli bir dildir?
 • şenay doğanşenay doğan17 gün önce
  allah kadını erkeğe eş olsun diye yarattı habibullahın kadınlar yanınızda esirler gibidir diye bir hadisi var kadın bu esareti allah hakkı için baş tacı etseydi kadından istenen tek şey farz ibadetlerini yaşayıp bu esaretinin hakkını vermesiydi sevabı da erkeğinkinin on katıydı erkeğin sorumluluğu ağırdır onu meşgul eden çok şey vardır ama kadın peygamberine layık ümmet olsa evi küçük eşyası azdır hayatını idame ettirecek kadardır ev işi çok az olurdu belini doğrultacak kadar rızık peşinde olsa kocasının maaşı ona yeterdi kafası dinç olurdu kadını meşgul eden allahın huzurundan koparan şey sayısı çok azdır o yüzden her bir kadın kendini meryem gibi allaha sunabilirdi her kadın kocası üzerinde allahın şanı olabilir nuruna nur katabilirdi her kadın dört duvar arasında zikri duası ibadeti ve kocası üzerinden allahın davasına hizmetle birer seyfullaha dönüşebilirdi her kadın ayrı bir meryem olarak binlerce milyonlarca isayı dünyaya getirebilir emzirip büyütebilir rabbimin davasına nefer kılıp rabbine hediye edebilirdi kadının yükü çok az sevabı erkeğininkinin kat kat fazlasıydı ama islamı allahı hor görenler allahın rahmetini beğenmedi kadına kocasına esareti zül gördü kadın şeytanın esiri olmalıydı niye rabbimin ve kocasının esiri olacaktı ki kadının yeri sokaklardı evde de işi aptal diziler geri zekalı kadın programları insanın aklını ve yüreğini ifsad eden müzik ve şiir olmalıydı oldu da allaha emanet olun
 • KocasolakKocasolak17 gün önce
  Allah gani gani rahmet eylesin. Ogünlerde besleyip büyüttüğümüz davamızı bu günlerde ACIKMADIĞI HALDE yiyenlerimiz var. Acaba diyorum bizde bilmeden davamızı mı putlaştırdık ki şimdilerde yeniyor. İslam'ı yanlış anlayıp yanlış mı anlattık. Hepimiz değil tabiki ama, bu gün davasını YİYENLERİMİZ kesinlikle putlaştırmış olanlar değil mi? Yanılıyormuyum?
 • şenay doğanşenay doğan17 gün önce
  Abdurrahman abi yazında da belirtmişsin ben de katılıyorum allah taksiratınızı affetsin şule ablanın da taksiratını affetsin ve bizleri ikinci bir şuleden koruyup hıfzetsinsizlerin hayalidir fatih doğuracak kadınlar benim hiç bir zaman fatih gibi bir evlat hayalim olmadı anneliği sevmezdimhabibullah hayatıma girene kadar şimdi ise bir babasına benzeyen ömrü uzun bir oğlum olsun diye ölüyorum çünkü oğulları yaşamadı bu seferki yaşasın isterim şule ablanın türkiyeye verdiği zararın haddi hesabı yoktur ALLAHA HAKKIYLA KULLUK ETSEYDİNİZ ŞÜPHESİZ DUALARINIZLA DAĞLARI ERİTİRDİNİZ dağları eritmeye aday olabilecek meryemliğe aday olabilecek bir insan cinsini şeytanın nefsin heva ve hevesin siyasal islamın oyuncağı haline getirdi o bugünleri anlatmayayım herşey meydanda allaha emanet olun
 • ASLAN ASLAN 17 gün önce
  Allah Razı olsun..Allah Rahmet eylesin.
 • Abuzar Abuzar 17 gün önce
  Allah Rahmet eylesin.Bu yazınız,sayın DİLİPAK, anlamayan, anlamaya çalışmayan, yobaz,korkusuna yenik kemalistler tavırları karşısında yaşanan mağduriyete tepki ile geliştirdiği, sağlıksız Müslüman tipinin arkelojisini anlamamıza yarıyor.. Hep anlamaya çalışmışımdır,masıl okuyorda Allah Resülü(sav) ve sahabesi onca mağduriyet, işkence ve aşağılamadan ardından güç ve iktidar elde ettikten sonra, zalimleşmeden herkes için adalet devleti kurarken, bizler hastalıklı patolojik tipleri siyasi, dini lider diye önümüze koyduk! RTE ve avanesi askeri ve siyasi vesayeti kaldırmak, yerine hukuk ve adaletin hakim olacağı devlet yönetimi koyacaktık..Kitaplarda öyle okuyup, vaaz, nutuklarda bunu dinlemiştik...Ortada olan VELAYET-İ RECEP DÜZENİ..Neden bu noktaya vardık. Aslında yazınızda karşılaştığınız engellere karşıt geliştirlen duygusal tepki sonucu ortaya koyduklarınıda..Tarzı,tavrı,tepkisi ve biçimi ile.. Hastalıklı karşıtlık üretmek... Müzik, sinama, şiir, tiyatroyu bilmeden şekliyle, taklidi ile kendi biçimimizi üretmek.Din nedir? Cevabı bizim için bu nedenle şekli, taklidi yaşam biçimi.. Cübbeli ve RTE arasındaki fark cübbeli ve kravtlı farklı aynı iki zihniyet..Acınacak ve zavallı haldeyiz. Yanlış uygulamaların nedeni olan içsel dinamiği değiştreceğimize, içsel dinamiği despot, zorba kemalist anlayışın yeni biçimi olarak iktidar ve icraatımızın eseri yaptık..
 • MikiforovMikiforov17 gün önce
  Derin güç ve fetö şeytanı ile birlikte hızlı bir şekilde aileyi tarumar ediyor hem nesli kesip ifsad ediyor hem erkek ile devletin arasına fitne sokuyor hem toplumumuz için her türlü kotuluğe kalkan olan ailelerin çoğalmasına kalkınmasına engel oluyor.üstüne mevcut halde ki uygulamalar ve yasalar kadın erkek cinayetlerini önüne geçmeyi bırak her gecen zaman cogaltiyor Mevcut sistem o kadar güzel işliyor ki ülke düşmanlarının lehine soros bile ayak bağı olmamak için ülkemizden çıktı taşeronlar götürüyor ihaleyi... Kadem istanbul sözleşmesi 6284 süresiz nafaka cedaw tmk nın ilgili maddeleri kadının beyanı esastir genc evlilerin hapislere atılıp tecavuzculerin arasına tıkılması zülmü toplumsal cinsiyet eşitligi şerefsizligi gibi garabetler kaldırılmadıkça kimse bizden oy beklemesin yukarıdaki saydığım kanun maddeleri ile pkk lı dernekler sehirlerde fink atıyor bunları istanbul sozlesmesi 6284 suresiz nafaka kadinin beyani esastir ve digerlerini feminizmin sopası gibi kullanıp babayı erkekleri dövüyorlar onu birak erkek cocuklarini bile (etcep ile)dovuyorlar askerden(Allah askerimizin ayaklarına taş değdirmesin) alamadıkları tüm intikami alıyorlar birde ustune AB den fonla besleniyorlar... orada burada reklam butceleri ile il il fellik fellik gezip nutuk atan siyasiler ve iktidar mensupları şunu bilsinler ki çevremde ki iktidara oy vermiş her insana bunu anlatıyorum gün geçtikçe daha da fazla oy kaybedecekler... kısacası ben bu işlerden memnun değilim boş yere zaman ve para kaybetmeyin şartlar belli sorunlar belli kimse göz boyamaya kalkmasın
 • Mikail okurogluMikail okuroglu17 gün önce
  Bizde iyi bilirdik Rabb'im yar ve yardımcımız olsun cümle geçmişlerimize rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.s.a

Günün Özeti