Son hafta

16 Haziran 2019 Pazar

Yüze yüze sonuna geldik. AK Parti bayram sonrası topyekûn harekete geçti. CHP yorgun. Keskin sirke politikası küpüne zarar verdi. Dahası İmamoğlu daha öfkeli. Öfkelendikçe daha çok hata yapıyor. Daha çok hata yaptıkça daha çok öfkeleniyor. Tutarsızlığı, öfkesi, çelişkileri daha fazla görünür oluyor.

Bugün ezanın tekrar aslına döndürülüşünün yıldönümü. “CHP’nin günah galerisi”nde, sadece cami, ezan yok.. Din “irtica”, dindar “mürteci” idi laikçilerin gözünde. Din toplumsal alanda mabetlere, bireysel planda vicdanlara hapsedilmeli idi. “Türk’ün yeni amentüsü”nü yazmışlardı. “Kur’an-ı Kerim’den ahkam ayetlerini çıkarıp, yerine Nutuktan parçalar eklemeyi savunanlar” vardı. Mustafa Kemal için “Mevlid” bile yazmışlardı! “Kâbe Arab’ın olsun, Çankaya bize yeter” diyenler de vardı!

CHP içinde, seçim sonrası için derin kaygılar oluşmaya başladı. İmamoğlu giderek yalnızlaşıyor. 

Bayram öncesi açılan makas kapanmış durumda. Son hafta bu anlamda son derece önemli.

Genel kanaat AK Parti’nin kazanmak için var gücü ile asılacağı yönünde..

AK Partililer, hem CHP’ye ve hem de İmamoğlu’na karşı ciddi bir pres uyguluyorlar. Ve hem İmamoğlu’nun, hem de CHP’in, başlangıçtaki mazlum görüntüsü, son zamanlardaki agresif tepkileri sebebi ile tersine döndü.

AK Partililer, kapı kapı dolaşıp, sandığa gitmeyenleri sandığa gitmeye ikna etmeye çalışıyorlar. Yine bütün Türkiye’de, il, ilçe ve mahalle temsilciliklerine kadar, İstanbul seçmeni olup da, yaz tatili için İstanbul dışında bulunanları seçim için İstanbul’a gitmeye ikna etmeye çalışıyorlar. İstanbul dışındaki il ve ilçeler ayrıca İstanbul’a gelip, hemşehrilerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde, onları sandığa gitmeye teşvik ediyorlar. İstanbullu seçmen nüfusunun yoğun olduğu Karadeniz, Sıvas, Erzincan, Güneydoğu bölgesi için de özel bir kampanya yürütülüyor.

CHP kanadında HDP, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki seçmenini İstanbul’a taşımaya çalışacak. CHP’nin ve İyi Parti’nin ise, Ege ve Akdeniz’deki tatilcileri, Tunceli ve Hatay’daki, Trakya’daki seçmenleri taşıyıp taşıyamayacağı merak konusu.. Eğer bu bölgedekiler bir parti militanı değilse gelmeleri de ya da gelmeye ikna edilmeleri de kolay değil. İyi Parti de oy kullanmak için İstanbul’a geleceğe pek benzemiyor, tabii militan birtakım seçmen dışında. FETÖ iltisaklı olanlarda da eski heyecan yok artık. Belki son hafta gerilimi iyice düşürmek lazım.. Kesinlikle öfkemizin merhametimizin önüne geçmemesi gerek. Dışlayıcı değil, kucaklayıcı bir dil kullanmamız gerek. Meselemizi güzel söz ve hikmetle anlatmamız gerek. Bazı yanlışların farkında olduğumuzu ve bunları düzelteceğimizi onlara hissettirmemiz gerek. Adalete vurgu yapmamız gerek. Aile ve gençliğe vurgu yapmamız gerek. Bunlar yoksa, insanların başka vaadlere kulak vermeleri mümkün değil.

İsraf ve zenginlik gösterisi, lüks konusunda güzel örnek olmamız gerek. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının giderilmesi için, kalıcı çözüm yolları bulmamız gerek. Geleceğin hayali önemli. 2025 Digital devrim deniyor. E- Demokrasi, siber kent, onları konuşmamız gerek.

Evet son haftaya girdik. Hafta sonu sandığa gideceğiz. Bu kez sayım çok kısa sürecek. Tek pusula ve aday sayısı çok sınırlı. İlk sonuçlar gece 22.00 gibi gelmiş olur. İnşallah seçim sonuçları için itirazlarla bu süre uzayıp gitmez. Sonuç, protesto ya da zafer gösterileri diye başlayıp, başka vadilere savrulmaz. İnsanın aklına kötü şeyler de geliyor. Zaten ortalıkta bir sürü komplo senaryosu dolaşıyor. 

İnsanlar büyük ölçüde sonuca şartlanıyorlar. Hayır, bizim imtihanımız süreçle ilgilidir. Bizim için tek başarı “rıza”ya ulaşmak olmalı. Üzerinize düşeni yaptı iseniz sonrası için “Tevekkül gerek”. Varsayalım, sonuç istediğiniz gibi olmadı. Ama siz görevinizi hakkı ile yaptınız. Kazanan sizsiniz.

Varsayalım tersi oldu. Hayal ettiğiniz zafer gerçekleşti. Fakat siz o süreçte üzerinize düşen şeyi yapmadınız (Yapamadınız değil). O zaman vay sizin halinize. Çabanızla ne Allah’ın bir işe mecbur bırakabilirsiniz, ne de Allah’ın iradesini engelleyebilirsiniz. Bir kere daha hatırlatayım: Bize hayır gibi gelen şeylerde şer, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir.

Siyaset, ticaret, spor karşılaşması ya da her türlü sınav ve mülakatta da Müslümanca bir duruş böyle olmalı. Ama, birileri hile ve torpil yapıyor, “onun için sonuç böyle” diyorsa, bir daha bir daha hatırlatayım: Hayır ve şer Allah’ın iradesi içindedir. Birileri nasıl cennete ya da cehenneme gidecek. İşte böyle. Ya hu, bunları bilmek için, aslında bir amentü bir de 32 farzdan ibaret bir A4 sayfası dini bilgi bile yeter ama, hale bakar mısınız.

Allah yaptıklarımızın ve yapmamız gerekirken yapmadıklarımızın, söylediklerimizin ve söylememiz gerekirken söylemediklerimizin hesabını soracak. Dünyevi bir endişe için bu kadar debelenirken, rızayı ıskalamıyor muyuz. Müslüman bir ülkenin en büyük tarih kokan bir şehrini yönetme iddiasındaki CHP kafasının ve ona destek olan toplulukların, böyle bir “fıkıh” ve “akaid” endişesi var mı? Ya da böyle bir farkındalıkları sözkonusu mu! Ya da bizimkiler ne kadar farkındalar.. Ah!

Bakın, Allah cahil ve zalim bir topluluğa yardım etmeyecek. Onların üstüne pislik yağdıracak, onların işlerini sarp dağlara sardıracak. Onlara geçici bir servet ve güç vermişse bu onlara “ihsan” değil, gazap vesilesi olarak geri dönecek. İnananlara karşı ise, ihmal ve günahlarından kurtulmak adına, zalimlere karşı direnme fırsatı tanınmış olacaktır. Müslüman aklının böyle çalışması gerekmez mi.

Arkadaşlar! Allah’a vereceğimiz hesaba göre davranalım. En güzel şekilde. O’nun adına ve O’nun adıyla. O’nun rızasının tecellisinin vesilesi olmak üzere. Cahillikten ve zulümden sakının. Evinizin temelinde komşunuzun bahçesinden aldığınız yontulmuş taşı sahibine iade etmediğiniz sürece Allah’ın yardımına ve mağfiretine ulaşamayacağımızı Hz. Yunus kıssası bize anlatır. Bir daha bakın isterseniz. Zafere giden yol, dışımıza karşı mücadele kadar ve belki daha önce kendi nefsimizdeki ıslahla ilgilidir. Bunu bir kenara not edin. Sözünüzün başkaları üzerindeki etkisi bu ihlasa bağlıdır.

Size hakikat adına mutlak bir zaferin sırrını, anahtarını haber vereyim mi! O zaman yüzünüzü Hakk’a dönün. Yüzünüzü Allah’ın rızası istikametine dönün. İki gününüzü birbirine eş etmeden doğru yönde ileri doğru ilerleyin. Sizi gören, duyan, bilen, hüküm sahibi bir Allah var! Bu yolda ilerlerseniz  kaybetme ihtimaliniz yok. İşte o zaman “Hak şerleri hayreyler, sen sanma ki gayreyler…” Ya Hak! 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • OkuyucuOkuyucu1 ay önce
  Hocam yüreğinize sağlık güzel özetlemişsiniz mevcut krizi insan özünde insan değil midir? Allah'ın aciz bir kulu değil midir doğumundan itibaren yapıp yapmadıkları onun nasıl bir insan olduğunu belirlemez mi? şimdi bu yazınızla sizde kendi imtihanınızı vermiş oluyorsunuz. yapıp ve yapmadıklarınız sizi hak karşısında oluşturacak temel taştır hocam herkesin adem ile havvadan geldiği bir dünyada etnik veya kültürel farklılıklar arayarak değil ne mutlu yanlışa yanlış doğruya doğru diyebilen kalbini kire pise karşı koruyabilen yüreklere...
 • HacıHacı1 ay önce
  Allah'ım razı olsun hocam yazılarınızı ibretle, şevkle okuyorum ve Kendi muhasebe mi yapıyorumUmarım tüm camiamız aynı şekilde kendini sorguluyor dur. Okadar güzel izah etmişsiniz ki amacımız, çabamız rızayi ilahi olursa İstanbul zaten gelir bize tefekkür etmek düşer. Selam ve dua ile.
 • Rabia Rabia 1 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim müslümanlar sadece kardeştir. Hucurat süresi 10.ayet.elhamdü lillah sayın dilipak chrome durdurulması nedeniyle yazımın gelmesi konusunda kaygiya kapılmış olabilirim. Cok fazla mesajımı yazmak zorunda kaldım. Ayet sayisinida böylecedüzeltmiş olmaktan memnunum.umarim ekrem imamoglunun adaylığı düşer. Turkiye onu haketmiyor.sizin ve Binalı Yıldırım ında babalar gününüz kutlu olsun. Saygılar selâm ve dua ile Allaha emanet. Hasbinallahu ve nimel vekil deriz. Teşekkürler
 • Hüsnü HüseyinHüsnü Hüseyin1 ay önce
  Mavera kodlu yorumcuya, eğer bu toplumun, yanlış egitilmeden, dinin ve dindarin kendi kaderine terk edilmesinden dolayı beyin sinsalizasyonunun bozulduğunu bilmiyorsanız; "iğrenç" kelimesi ile yorumlarimizi itham ettiğiniz için kendi adıma sizi mazur görüyorum. Çok iyi bilmelisiniz ki, bizim için kimin kime oy verdiği değil, toplumun nasıl yönetildiği, temel değerlerimizin ne maksatla kullanıldığı; refahimizin, sosyal veparadigmal barışımızın, ulusal ve küresel caydiriciliğimizin ne kadar güçlendiği önemlidir. Hep beraber samimi ve dikkatli olalım. Didinişımız siyasalbir araç olmaktan kurtulmak, milli ve manevi bir değer olmak içindir. Kişileri putlaştırmak, millî ve manevi değerleri araçsallaştırmak, toplumlaşmamiza engeldirler. Başarı dileklerimle..
 • Akif Akif 1 ay önce
  Müslümansan akpye oy ver öteki tarafı kazan diğerleri cehennemde yanacak diyorsunuz. Ayıptır yahu.
 • Rabia Rabia 1 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim müslümanlar sadece kardeştir. Hucurat süresi 110.ayet.elhamdülillah. sayın Dilipak kuranı kerim hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir elhamdülillah. Kendiside daha önce chpli olan fakat dahasonra bunlardan tövbe ederek ayrılan arkadaşının resmen bildirdiği ekrem imamoglunun servetidir. 33 bina. 980daire.156dukkan.12villa.73ofisi bulunuyor bilinen. Bu sadece %5dir.diyede belirtmişlerdir kendileri. Savcıları incelemeye davet ediyoruz. Bunları da incelesinler.yazinizda haklısınız sayın Dilipak. Saygılar selâm ve dua ile Allaha emanet olun hasbinallahu ve nimel vekil deriz. Teşekkürler
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Şirk Allah subhanehu ve teala ya iftiradır. Tagutu Red etmemek Allah cc hakkına girmektir. Tagut ve Şirk Allah subhanehu ve teala hakkına girmektir. Allah’ın hakkına giren kul hakkını hörgücüyle yer.
 • maveramavera1 ay önce
  Sayın Dilipak durduğunuz yeri netleştirdiğinizde ne kadar çok tenkide uğradığınızı görüyorsunuz,daha önceki yazılarınızda sizi alkışlayanlar bugün size saldırıyorlar çünkü oyunuzun rengini belli ettiniz ve takipçilerinize yol gösterdiniz ve iğrenç bir üslupla saldırıya uğruyorsunuz
 • AdaletAdalet1 ay önce
  Allahın dini ne senin ne onun ne bunun..siz sanki dinin sahibi gibi davranmaya başladınız..mekke müşrikleri o zamanki inanç sistemini sahipleri gibi görüyordu..maddi manevi tüm kanallarını kendilerine bağlamışlardı..aynı şeyler bugün din için din adına yapılıyor..Allahtan korkun..belkide cehennem kim için kuruldu..gerçek iyiyi gerçek doğruları ancak Allah bilir sizler kimsinizde iyi ve kötü diye bölersiniz ümmetinizi..çok ileri gidildi..size nasıl bir ihtar gelecekte oturup ne yapıyoruz biz diye düşüneceksiniz..
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Abd ibb seçimini karadenize inmek için yenilemiş.Kanal istanbul projesini imamoğlu tehlikeye soktu.Abd montrö boğazlar sözleşmesini tartışmaya açmak ve karadenize yerleşmek için chp yi istemiyormuş. Yani suriyeye yerleşen abd son bir bop güzelliği istiyor.Yokda k.i bize faydasi yok
 • MemoMemo1 ay önce
  Arife Adlı yorumcuya teşekkür ederim.Çok güzel ifade etmişler.
 • Hasan AliHasan Ali1 ay önce
  Hocam sizi doğru yazdığınız zaman destekleriz. Ama bu işleri düzgün tahlil edelim.PKK yi FETÖ yu milletin başına bela edip palazlandıranlara kusura bakmayın oy veremem. Kandırıldık demekle bu işler olmuyor.Onun için yine bu adamlar kandırılır, memeleket daha kötüye gider, bunlara artık güvenemeyiz.FETÖ nun taşeronu siyasetçileri daha dün saraya doldurdu bu adamlar.Bir söyledıginiz birini tutmuyor.Yarın da diğer FETÖ cüleri doldururlar.Sizin dün FETÖ cü dedikleriniz sarayda görevli oldular.PKK YA ışik yakanlarda aynı.Bu bir vebaldir.
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  BABASI molla Mustafa barzaniMOSSADIN elemanıydı.... Mesut BARZANİTürkiyeKerküğekarışırsa, BİZ DEDİYARBAKIRAKARIŞIRIZ dedi... AKP kongresindeTÜRKİYE SENİNLE GURUR DUYUYOR dediler... Geçen hafta Dışişleri BakanıÇAVUŞOĞLU,JR BARZANİ NEÇİRVANINSEÇİLME TÖRENLERİNE KATILDI.... KÜRDİSTAN ŞEHİTLERİMARŞINI DİNLEDİ.... Askerlerimizin başına çuval geçirenlerin içinde KUBATTALABANİ de vardı.... Unutulmasın ki rahmetliUğur Mumcu,PKK- MOSSADilişkisini çözdüğü için şehid edildi.... Hablemitoğlu rahmetlinin FETÖYÜkitap yaptığı için şehadetigibi...
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Moodys kredi notumuzuartırdı... Sene2012...Dolar1.78kuruş....Sene2019aylardan HAZİRAN, MOODYS bu defanotumuzu düşürdü.... Şerefsiz oldubi dakkada..... Nasrettin Hocanınkazanı gibi.... DOĞURDUĞUNA İNANIYORLAR., ÖLDÜĞÜNEİNANMIYORLAR....
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  ALLAHAİMANETMEK,İNSANI İNSANYAPAR,MÜSLÜMANYAPAR..... ŞEYHE ,HAZRETE ,KAİNATİMAMINA , HÜNKARA , SULTANA ,TRUMPA iman,insanı rezil rüsvaeder..... FETOŞUN ne yaptığınıgördünüz.... Binlercefetoş var.... Badecinin hikayesini okuyun, kitabı çıkmış...
 • NilNil1 ay önce
  On yedibir nesli yediniz ne din ne iman siz ve sevenleriniz allah sev gidip yerine para şan şöhret ve şehvetle doldurdunuz boş Gönüller’i şeytan bu kadar yapamazdı milletin idlaline kullandını milletin emanetlerini sizin hesabınız çok çetin
 • Abdullah Abdullah 1 ay önce
  Feto muhabbeti çok yapılıyor feto iftirasi ile ihraç edilen biri olarak dua edeyim siz de amin deyin Allah imfethullah gülen ve peşinden gidenlerin canını imansiz al onlara cennet yüzü gösterme amin amin amin feto yu bahane edip bizlere zulmedenlerle onlara destek verenlerin de canını imansiz al amin amin amin
 • ArifeArife1 ay önce
  Öyle bir yazı ki bütün müslümanların size oy vermesi gerekiyor, size oy vermeyecek olanlar iman etmiş olmuyor mu? Bak kardeşim Yüce Allah hdp ye veya chp ye oy verenleri bundan hesaba çekmiyecek. Öncelikle sizi hesaba çekecek çünkü dini referans alan sizlersiniz. Askerlik yapmayıp şehitliği savunanlar sizde, tasarruf etmeyip israf yapanlar sizde, işe gitmeden maaş alanlar sizde, Hiç çalışmadan dolar havuzlarında sefahat süren iktidar mensubu siyasetçilerin çocukları sizde. Bırak bu işleri. Artık size oy yok
 • KamilKamil1 ay önce
  Vah vah vahu hoca senide bu kindaslar kendfine benzetti ,huhhaaaa yarin piyadalat darmafagin hoca huhhaaaa dovizzzzz moddys notiyla ucustaaasa kacinnnnnn dolarrrr ucuyoo9 ,,kamu banklatda zaten mafis borsada tarihi cokus kurt aksu ibb mrvlit kamu banklari darmadan etti huhhaaahuhaaa batiyozzzzz huhhaa sonrada saldiriyollaaaass kosunnn saldiroyolaaaaa huhaaaa sen kurt asksuyu ibb mevlide banka teslim et sonrada saldiriyolaaaaaa huhhaaa huhaaa hoca srm netdesin tuz kuru gobek yaptin hoca biz acc aksam ne yicez dediyermiyoz sen gobek yapmissin oda kafayi yandad yapmis hoca vahvajvah hoca sende bole oldun huhhaaa
 • Hüsnü HüseyinHüsnü Hüseyin1 ay önce
  Sayın Dilipak'ın son hafta çırpınışlarıne kadar adil ve manevi dir? İctima-i hayatı tüm bileşenleri ile doğru okuyamamak veya doğru okuma iradesinden mahruh olmak ayri şey, hakikati perdeleyerek yansıtmak, zulme çanak tutmak ve ehven-i şer fetvasına sığınarak maddi yok oluşu gözden kaçırmak, Kabe'yi de Çankaya'yı da Hristiyan Emperyalizmine peşkeş çekmek çok farklı şeylerdir. Eğer siz birinici kategoride iseniz, belki kısmen mazur kabul edilebilirsiniz, yok ikinci kümede iseniz, gerçekten ümmetin acınacak bir ferdisiniz. Elbette CHP ile KARHAP harekatı arasındaki farkı görmeyecek kadar basiretsiz değilsiniz. 1950 öncesi chp'sinin yasaklayarak yonttuğu dindarligin, bu gün resmi din haline getirildiğini görmediğimizi zannetmeyin.Daha önce kimin nasıl bir Türkiye istediği ve kimlerin bu arzulanan projeye niye karşı olduğu belirgin iken, 17 yıllık dönemde kirli yüzlü muemmillere giydirdiginiz sahte dindarlık gömleği ile kadim dindarlık algısını tahrif ve tağyir edip nebevi dindarligi dahi tartışır hale getirdiniz.. Dahası sahte bir "Osmanlı" inşa ediliyor görüntüsü altında BEKAMIZI bile münzaraya açtınız. Sahiden siz neyin peşindesiniz? Sakın Rusya ve Ortadoğu dindarligini beyenmeyipte Batının Seküler Dinine benzer bir islâm tesis etme peşinde olmayazsınız! Bence tamda bunu yapmaya çalışıyorsunuz! 35 yıldır seçmenim ve şu partilere (CHP, HDP,AKP) hiç oy vermedim. Öyle anladım ki, Türkiye' de kardinal serpuşunu görmektense CHP'nin şapkasini görmek daha evla hale gelmiştir. Merhum ERBAKAN'a yaptığınız hiyanetin sizi maddi ve manevi hiyanete ve bunun da bizi CHP eteğine tutunmaya mecbur edeceği zaten belliydi. Şayet bu yazilanlar dogru ise 24milyon insan bunları niye fark etmiyor? Örtülü hıyanet ehlini fark etmek, zahiri olanları görmekten daha zor olduğu için. Çok iyi biliyorsunuz ki, size iktidar olma zemini hazırlayan, kadim CHP'nin yanlışları ve bu günkü CHP'nin basiretsizliğidir. Allah, bu milleti önce sizden ve sonra da tarihi bir şahsiyet olan M.KEMAL'İ putlaştiran zavallılardan KURTARSIN! Anlaa bu istirapi, hiç kimse aptal değildir, ne yazık ki sistematik aptal muamelesi görmeye icbar edilmiştir, ÜSTADIM?
 • Erdal AhatErdal Ahat1 ay önce
  Sevgili Dilipak,kalbinde darı tanesi kadar olsun Türk’e ve Türklüğe yer neden yok.Arap olarak dünyaya gelmek alçaklığı mıdır seni Türk’e bu denli düşman eden ?
 • Tarık GünerselTarık Günersel1 ay önce
  Aslı herhalde olmayan diploma ile nereye kadar? Baskıcılıkla nereye kadar?
 • TasavvufTasavvuf1 ay önce
  Hikaye etmek de şikayet etmektir Uzun uzun anlatmaya gerek yok Ya hak zikrine kadar gelmişseniz nefsi emmareyi nefsi mülhimeyi çoktan geçmişsinizdir Ama neden yazınızı okuyunca altyazıda bir kibir bir masiva kokusu alıyorum İbrahim Hakkı Hazretlerinden alıntılar yaparak savunduğunuz görüşü süslemek çok kolay Bence Marifetnameyi tekrar okuyup ya hak zikrinin açılımlarına baksanız.. şeriat bu denizde bir tekne.. siz denize buyurun Allah’ın ipine sarılmanız ümidiyle hoşça kalın..
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Isı ehline veren peygamberimiz yanlış mo yaptı.Londra da müslüman belediye başkanı olması mi.Adalet ve şeffaflık kötü birşey mi.Arrik müslümanım diyenlere güveni bitirsinjz
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Cumhuriyetten sonraki yapılan üretim durduranları anlatmak yasak mı?
 • Garbdan şarktan sarıldık ey dost Akif’e kulak ver Garbdan şarktan sarıldık ey dost Akif’e kulak ver 1 ay önce
  PKK FETÖ el ele. Sokak sokak istanbul’da. Atina’nın kulağı yeni bir Pontus manşeti için İstanbul’da. Roth’u Macron’u Trump’u Netanyahu’su müjde bekliyor. Şimdi Akif’e kulak vermenin tam zamanı:garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var ulusun, korkma! nasıl böyle bir imanı boğar medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Macarlar 1960 lı yıllarda toplama modellerle araba üretti Türkiye sattı. Türkiye de ise ucak fabrikası kapatıldı. Nuri Demirağ ucak fabrikası hanği nedenle kapatıldı
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Osmanlı'nın yönetimi altında olan Macaristan 1960 larda toplama 3-4 arabayı biraz değiştirerek araba üretti. Macarlar kadar kafası caışan yok mu
 • RmznRmzn1 ay önce
  Devletin valisine emniyet mensubuna kendi şahsiyetinin adını söyleyen Ekrem papazoğlundan ne bekliyorsunuz sayın istanbullu vatandaşlar bu papazoğlunun pkk dan ne farkı var Allahaşkına görün artık gerçekleri. Allah bu Chpkk lılara fırsat vermesin vallahi istanbulu güneydoğuya çevirirler çukur operasyonu yaptırırlar.
 • Orhan ÇolakoğluOrhan Çolakoğlu1 ay önce
  Merhameti ve adalet duygusu olmayanın hiç bir şeyi olmaz. Kazanilmişi vermediniz gün yüzü gormeyeceksiniz. Size marhametli olan başlasın çok isterim ve adaletle.
 • AliAli1 ay önce
  Maalesef bir umudumuz vardı oda bitti ak parti hayal kırıklığına uğrattı muslüman kimliği sadece lafta kaldı içraata sadece adam kayırma menfaat adalet zaten Yok allah yardımcımız olsun
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Hintli Tata araba fabrikası satın aldıonlar üretti şavrole ve jaguar marka araba yi bize satıyor. Türkiye de arabafarikasatım aldı hala üretemedik. Üretin artık tüm kamuya dağıtın ki bir ekonomi sıcrasın.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Sayin hocam, ABD nin bize gönderdigi ültimatom niteliginde bir mektup gönderdi.Bu mektubu ak parti yandaslari basinda paylasmadi. 2 hafta oldu bu mektup. Iktidarda daha cevap yazmak icin bekliyor.Türkiye sanki cadir devletine dönmüs, abd-ab bize santaj yapiyor, bizi asagilayici mektup gönderiyor. Bizde hic ses yok.Cambaza bak cambaza, hesabi varsa yoksa Istanbul secimi.Secimi kazaninca Türkiye de tüm sorunlar cözülecek mi?Önümüzde cok büyük sorunlar bekliyor.Türkiye olarak, ekonomide ve teknolojide, rezervlerimizle bu ABD ambargosuna karsi nasil savunabiliriz.17 yilda AK parti iktidari, hangi fabrikalari kurdu, hangi teknolojide üretime yardimci oldu?Milli gelirimiz, kisi basina düsen para Ne kadar oldu.Issizlik icin Ne kadar istihsam yaratildi. Sayin hocam, önemli olan Istanbul secimi degil, önemli olan Türkiye nin bekasidir.Yandas medya ABD mektubunu bir an önce aciklayip insanlari bilgilendirsin.Selam ve dua ile
 • dedeslidedesli1 ay önce
  hay kalbi güzel insan..istanbulun yusufu..insanlarin umudu..cocuklar bekledi durdu..abi, abi, ekrem abi..analar derki ogul..haziran boldur bol..yirmibiri gündönümü..cevirdim sana yönümü..gördüm sende bir nur..hep böyle dik dur..yirmiücünde davula vur..hemen dügün, dernek kur..EVET de be istanbul..
 • Ali ile AyseAli ile Ayse1 ay önce
  Hak seyleri hayreyler;Hak kibiri,satafati,hukuksuzlugu,israfi,hirsizligi,insan kayirmayi,esitsizligi sevmez bunlara çanak tutanida sevmez zulmü yapan babanda olsa mazlumun yaninda ol deyip hep zulmün yaninda olanida sevmez,Hele hele pis politikayi güzel Dine alet eden bu yolla zengin olani hic sevmez babalar gününüz kutlu olsun sayin Dilipak Insallah çocuklarimizin torunlarimizin yüzüne bakabilecegimiz onurlu dürüst adaletli günler birakiriz
 • Necip Fazıl Necip Fazıl 1 ay önce
  Hocam neden chpliler ipliler ve digerleri militanda akpliler gönüllüymüş gibi Bi üslup kullandınız yakıştım size
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Dün elini uzatıp hatırımı soranlar korkmadınız benden gönül rahatlığıyla el uzatıp oy istediniz, secilince ne değişiyor ki zırhlı arabalara binip birdahaki secime kadar tecrit ediyorsunuz kendinizi. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemeyenler tagutu Red şirkten beri iseniz korkmayın her şekilde kazandınız.
 • HAMİTHAMİT1 ay önce
  Salı günü demirtaşı bırakacaklarmış. Kim HDP ile kolkola belli oluyor. Önce Apo’yu ziyaret serbest sonra diyarbakırda kürdistan lafları şimdi de bu.
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  son paragrafın amenna vesadkanakıbırekıbır sadakadır muhtrerem kazım ın yorumunubır düşünde heeee selamlar
 • Kazim TanriverdiKazim Tanriverdi1 ay önce
  Sizi sevmeye calisiyoruz ama,bazen iyice şirazeden çikiyorsunuz.Chp ye hirsiz diyemiyorsunuz,kul hakki yiyor diyemiyorsunuz,sahtekar,yalanci diyemiyorsunuz.Israfcinin aga babasi diyemiyorsunuz,dini kendi ikballeri icin istismar ediyor diyemiyorsunuz.Ne kaldi geriye uydurma iftiralar,giybetler ve yalanlar.Yakismiyor ,
 • BilalBilal1 ay önce
  Chp yeni bir sey keşfetti, tadını da aldı daha birakmaz:) sadece soy ismini imamoglu olarak degistirdiler ve oylar iki katina cikti:) eeee din tuccarligi sadece akp ye mi has olacakti? Madem halkimz boyle madem islam ile ilgili zerre bir sey gordugunde oylari yagdiriyor o zaman chp bunu daha yeni farketti diyebiliriz. Oysa ben simdiye kadar chp nin islam dusmanligina (bu konuda net olmasina) takdir ediyordum, maske takmiyor acik acik islam dusmanligi yapiyor diyordum100 yildir TAM MESAİ islam dusmanligi yaptilar hatta bilimden teknokojiden geri kalmak pahasina, ama simdi chp de artik strateji degistiriyor cunku yagli ihalelere ulasmak icin koltuklara oturmak lazim bunun icinde oy lari yukseltmek lazim. Akp cok kotu ornek oldu hem halkin cogunu yari ciplak light muslim yaptilar hem de muhalefet de artik din istismarligini kullanir hale geldi.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Dün benimle yanyana olan Birileri iktidar olacak, aramızda zırhlı araçlar korumalar artık yanyana olamayacağız. Encümeninden başkanına artık biz farklı dünyaların insanıyız.
 • Sonuç BelliSonuç Belli1 ay önce
  Seçimi gene İmamoğlu kazanacak, rejim sonucu tanıyacak mı? Bütün mesele "sandıkla gelen sandıkla gidecek mi?" Sandıkla gitmeyecekler gibi görünüyor. Milli Müdafaa Cemiyetleri kurulmalı ve milli mücadeleye hazır olunmalı. ABD destekli, Arap özentisi bu haramilerden kurtulmalı ve İstiklal mahkemelerini kurmalıdır.
 • Türkoglu Türkoglu 1 ay önce
  Nurullah, karsilastirman cok abes. Kücük bir sirket dedigini yapar, büyük bir sirket asla toy, caylak birini CEO yapmaz. Ekrem i. ise ancak junior manager olarak belki ise alabilir. Simdi Sabanciya sorsan Ekremimi yoksa Binaliyimi Genel Müdür yapar? Ben 35 yildan fazla yurdisinda yasiyorum, 500 milyon, 100 milyon avroluk projelerin sorumlulugunu aldim, ne dedigimi biliyorum yani...Parti partizanida degilim.
 • NursemaNursema1 ay önce
  Hocam iyi yazıyorsunuzda adalet terazisini nereye koyacaz. Torpili yapanı haramı yiyeni ihaleyi haksız yere alanı tekrar destelemek islamın neresinde farzdır. Bunda vebal yokmudur. Chp korkusuyla insanları tekrar haksızlığa hukuksuzluğz harama yönlendirmek caizmidir. Bizim hırsız chp liden daha iyidir mi diyecez. Ayrıca fakir hep imtihanda hırsızlar yada köşe dönenler için imtihan yokmudur. Selamette kalınız selam ederiz allaha emanet olunuz.
 • KUKU1 ay önce
  Başkanlık seçiminden sonra ciddi şeylerin olacağını bekliyordum. Aksine bolca hayal kırıklığına uğradık ve hala uğramaya devam ediyoruz. Atananların genel yapıları, beni seçim için ikna etme şanslarını çoktan bitirmiştir...
 • tamamenduygusaltamamenduygusal1 ay önce
  duygusallık bu ülkede maalesefki hep ağır basar. ha babam sınıfı, tosunpaşa, kemel sunal filmleri izleyerek büyüyen nesil samanyolu deyince cematçilere koşar, sonra kendi ülkesine silah çeker. badem deyince tarkatcıların önüne diç çoküverir,kim olduğu bile bilinmeyen biri ne derse onu yapar. hadisten önce kurana bakın okuyun diyen alimlere hadisi inkar ediyor zındık diye sosyal medyadan küfür eder. nedense kendi aklını biraz olsun kullanmayı denemez. gözünün gördüğünü biraz olsun sorgulamaz. hayırlısı neyse bu insanlara Allah onu versin.
 • YavuzYavuz1 ay önce
  Chpsol birparti deyil..solkisvesi adıaltındaülkedekinekadarşah ismailitivarsa..nekadarmasonvarsa.. nekakadarişbirlikçihain varsahepsinin çatı kuruluşudur...
 • ŞaşkınŞaşkın1 ay önce
  Sizin bir ileri bir geri, bazan biri diğeriyle tam tezat yazılarınız dan bir bütün olarak anlam çıkarmaya çalışıyorum. Bir gün diyorsunuzki hak, hukuk, adalet, liyakat; ertesi gün CHP varsa gerisi teferruat!.. Öce "hak, hukuk, adalet, liyakat" söylemleri ile "gizli ajandaya" hizmet edecek "hipnotize" olmuş bir toplum oluşturuyorsunuz; arkasından sihirli sözcüğü (CHP) söyleyip "uyanın Cihad" zamanı diyorsunuz. Tam da bu aşamada CHP "şeytanı"nı yok etmek için her şey (yalan, iftira, hukuksuzluk, liyakatsizlik, hırsızlık) mübahtır algısı yaratmaya çalışıyorsunuz. Yani birçok dinbazın açıkça yaptığı "Cihad"dayız, "Allah" yolunda(!) her şey (dine aykırı dahi olsa her şey) mübahtır söylemini, siz bir tür hipnotize yöntemiyle ustaca uyguluyorsunuz. Önce uyut, sonra parmağını şıklat ve hedefi göster, hepsi bu! Bir gün, CHP adını değiştirirse işiniz bir hayli zorlaşacak gibi görünüyor!..
 • AlpAlp1 ay önce
  Hocam yüreğine sağlık. Herşey daha güzel olacak
 • HalimHalim1 ay önce
  Her seçimde döneminde dini söylemlerdenartık sıkıldım. Yav Kim gelirse gelsin. Efendi olsun. Hırsız olmasın.
 • Bir kişi Bir kişi 1 ay önce
  Fıkıh ve akaid endişesi bu ülkede sağ, sol ve milliyetçi seçmende yoktur. Olsaydı zaten toplum olarak bu hale gelmezdik. aydınlarımız ve siyasetçilerimiz bizi dinle kandıramazlardı.
 • EmeklEmekl1 ay önce
  her işdinle halletmeye çalışıldıkça dahada batıyoruz dünle bugün arasında dine olan saygıda dağlar kadar fark oluştu daha fazlasıyla dejenere olduk Ataizm deizm ahtapotun kolları gibi yayıldı yolsuzluk adam kayırma faiz zina uyuşturucu büyük boyutlara ulaştı yoksulluk anormal Zenginlik ortaya çıktı dinle istismarlar arttı eskiden bu millet dinsizmiy dide bu kadar dejenere olmamıştı memleket hayır bu günden daha da dindardı dine saygılıydı nedeni dini kendinde ruhunda yaşadığı dini bir çıkar aracı görmediği Alanen değil gizli ibadet yaptığı Allah’la arasına aracı koymadığı içindi kimse kimsenin ibadetini sorgulamaz dinini sorgulamazdı o yüzden huzur ve bereket vardı toprak ana doyururdu köylü İstanbuldan çuvalla parayla dönerdi filmlere dahi konu olurlardı vesselam
 • Zekeriya gökçe Zekeriya gökçe 1 ay önce
  “32 farzı bilenimiz var mı?”
 • dindar kindar - hak ve adalet ve hukukdindar kindar - hak ve adalet ve hukuk1 ay önce
  Kamu bankaları İstanbul seçimi öncesinde bir grup gazeteyi ilana boğdu. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, kamu bankaları tarafından yandaş basına 39 günde tam 260 ilan verildiğine dikkat çekti. Muhalif ve Atatürkçü çizgideki gazetelere ilan verilmediğine işaret eden Alban, “taraflı yayın yapan basın organlarına yüz binlerce lira akıtıldığını” vurguladı.CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Alban, önergesinde, Ziraat Bankası A.Ş. ve Ziraat Finans Grubu’na bağlı Ziraat Sigorta A.Ş., Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş., Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş., Ziraat Teknoloji A.Ş., Ziraat GYO A.Ş., Ziraat GSYO A.Ş’nin, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve bağlı ortaklık ve iştiraklerinin, Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve bağlı ortaklık ve iştiraklerinin, sermayesinin tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile bazı vakıflara ait olan Vakıf Katılım Bankası A.Ş. iştiraklerinin, bazı kamu kurum ve kuruluşları ile hisselerinin bir kısmı Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Yönetim Kurulu Başkanvekilliği’ni ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yürüttüğü Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş’ye ait olan şirketlerin 7 Mayıs 2019 - 14 Haziran 2019 tarihleri arasında günlük, ulusal yayın yapan gazetelere verdikleri reklamlara dikkat çekti.Önergede, reklam veren kurumlar ile reklamın yayımlandığı gazetelerin isimleri, tarih ve sayfa sayfa aktarıldı. Önergeye göre ilanlar, Akşam, Güneş, Star, Akit, Yeni Şafak, Sabah, Takvim gazetelerine verildi.39 günde bu gazetelere tam 260 ilan verildiğine dikkat çeken Alban, “Kamu bankalarının günlük ulusal yayın yapan yazılı basına reklam verme kriterleri nedir” sorusunu yöneltti. Reklam verilecek basın-yayın kuruluşuna yayın politikasına göre mi karar verildiği hakkında bilgi isteyen Alban, eğer gazetenin satış oranları gözetiliyorsa en çok satış yapan gazeteler değil de satış rakamları daha düşük olanlara neden bu kadar fazla reklam verildiğini sordu.
 • Öğretmen Öğretmen 1 ay önce
  43 yaşındayım. Tarih öğretmeniyim. Kuran ı okuyorum ve camiye gidiyorum.Bundan kırk sene önce babam da camiye gidiyor ve kuran okuyordu...yani sizin CHP zihniyeti dediğiniz dönemde..orucumuzu da tutuyorduk esenlikle..yanlışlar yanlışlıklar herzaman yapılmıştır şüphesiz..Ancak eğer yanlışlıklar ülke de adaleti yok edecek düzeyde ise, torpil ve adam kayırma herşeyin önünde de ise, dün yapılan ve söylenen politikalar sistemler oy uğruna değişebiliyorsa, lüks ihtişam ve israf - yani haram- hat safhada ise hangi zihniyetten yana olacaz HAK için İSLAM için. ..
 • ADİLADİL1 ay önce
  İSTANBUL SEÇİMLERİNDE 31.000 SANDIK VE BU SANDIKTA HER PARTİNİNGÖREVLİ ÜYE VE MÜŞAHİT SAYISI EN AZ 60.000, BU GÖREVLİLERİN KAYITLI OLDUĞU SANDIK VAR, BUNLAR HEM KAYITLI OLDUĞU SANDIKTA HEM GÖREVLİ OLDUĞU SANDIKTA OY KULLANIRSA NASIL KONTROL EDİLECEK !!!!!.
 • Rasatcı Rasatcı 1 ay önce
  CHP; bin yıldır İslam'ın bayraktarlığını yapan, bu yolda, tarihini şanlı zaferlerle taçlandıran milletimizi, çağdaşlaşma maskesi altında, tarihi kimliğinden uzaklaştıran bir siyasetin temsilcisidir. Ve ayrıca, CHP'nin adayı İmamoğlu, ruhsal dengesinin bozukluğu nedeniyle, İstanbul için büyük bir talihsizliktir. 31-Mart'taki oy hırsızlığı, delil olarak, CHP kimliğinin en son ve canlı versiyonudur!
 • AzerAzer1 ay önce
  Allah yaptıklarımızın ve yapmamız gerekirken yapmadıklarımızın, söylediklerimizin ve söylememiz gerekirken söylemediklerimizin hesabını soracak. Dünyevi bir endişe için bu kadar debelenirken, rızayı ıskalamıyor muyuz. Müslüman bir ülkenin en büyük tarih kokan bir şehrini yönetme iddiasındaki CHP kafasının ve ona destek olan toplulukların, böyle bir “fıkıh” ve “akaid” endişesi var mı? Ya da böyle bir farkındalıkları sözkonusu mu! Ya da bizimkiler ne kadar farkındalar.. Ah hocam gerçekten seninde şaftın kaymış yalpalayıp duruyorsun ben sana nasıl dürüst diyebilirim yazık bu partiye oy verdim ama artık bizi duymuyorlar Kibir abideleri şu Esenler belediye başkanı varya adını unuttum adı batsın o IBB İlk canlı yayınında sanki İstanbul babasının malı onu seyrettikten sonra ve Yunan muhabbeti onları bitirdi bu kadar haksız Yazı yazıyorsun yani hocam Bir kadın dördüz doğum yapıyor çocuklardan birine piç diyorsun bu ne kadar doğru başta senin yazından alıntı yaptım ama çok tutarsızsın artık seni okumayacağım yeni akitde seni hergün okuyordum çünkü sen adaleti değilde haksızdan yana yazıların la çelişiyorsun ak dedik kara çıktı haksızı hiçbir zaman sırtımda taşımam ama sen haksız bizdende sorun Yok diyorsun buda senin kaliteni düşürdü karizma yerlerde hocam şimdi ikile.
 • Ahmet TaşAhmet Taş1 ay önce
  Doğru söze ne denir? Tebrikler seçimin sonucunu da açıklamışsınız...
 • Nurullaha cevapNurullaha cevap1 ay önce
  Eğer genç olan her türlü fırıldaklığı yapan, gözünün içine baka baka yalan söyleyen, yalan söylediği anlaşılunca aklımızla alay edercesine 9 yaşındaki çocukları dahi güldürecek bahaneler bulan, kendine soru soranlara ukalaca cevap veren, üst perdeden konuşan, karşısındakini küşümseyen, geldiğindede şirketin bütün hisselerini yurt dışı kaynaklı rakip firmalara verecek biri ise elbette dürüst ve mert olanı tercih ederim.
 • Nurullah Nurullah 1 ay önce
  Şirket sahibi olsanız ve iki aday önünüze çıksa; Biri emekliliği çoktan gelmiş, isteksiz ve içi geçmiş bir aday, diğeri genç dinamik enerjik coşkulu ve umut dolu bir aday. Ellerinizi vicdanınıza koyup cevap verin. Hangisini şirketinize alırdınız? Buna göre oy verecek Millet.
 • Yalçın kayaYalçın kaya1 ay önce
  Sizi gören, duyan, bilen, hüküm sahibi bir Allah var! Bu yolda ilerlersenizkaybetme ihtimaliniz yok. Gerçekten yoksa biz müslüman ülkeler neden hep kaybeden oluyoruz? Yalancı olduğumuzdan, dini siyasette alet ettiğimizden mi? Neden hocam?
 • Ömer DoğruÖmer Doğru1 ay önce
  Fatih Portakal bile böyle dönerse size söylenecek sözüm yok.artik.Kimi korkudan,kimi.yararindan fırıldak gibi döner,zaten adalet gibi medyayaysa güven kalmadı.Son haftada kararsızlar ikna edilmez,af çıkmazsazor işi Binali Beyim
 • ademadem1 ay önce
  sayın yazarsiz düzelmez iseniz toplum düzelmez cehennemin dibine doğru gidiyoruz eğer akp tekrar alırsa ne olacakki vidanın rahat edecek mi3. 5 . kişi rant yiyecek sende cehennemin dibine ödün taşı iyi yanmalar
 • ArifcikArifcik1 ay önce
  Eeee, yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Abdurrahman bey sizde artık yazınız dan anladığım kadarıyla reyiniz ak parti den yana olacak,.. Hadi Bakalım kolay gelsin bir acayip zor yarış, Sen seni bil sen seni ,sen sıkı tut dilini yoksa öcüler yer seni...diyor ya Sezen Aksu... Bende diyorum ki bir oy ne kadar kıymetli, bazılarının bir reyi on bin oy mesâbesinde sizin oyunuz gibi... yazınızdan etkilenenler ve karar değiştirenler için ..

Günün Özeti