Şimdi ne oldu?

09 Kasım 2018 Cuma

ABD seçimlerinin sonuçları belli oldu. Sürpriz yok. Demokratlar 2010’dan beri ilk kez Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdi, Cumhuriyetçiler ise Senato’daki ağırlığını korumaya devam etti.

Bu seçimde herkes için kendilerini teselli edecek kazanımlar elde etti. Bu arada; Demokrat İlhan Omar, ABD Kongresi’ne girmeyi başaran iki Müslüman kadından birisi oldu. İlhan Omar “Modern” bir Müslüman kadın. Başörtüsü yerine Sih’lerin sarığına benzer bir “türban” örtüyor. Diğeri Raşide Talib. Talib Filistinli bir ailenin 14 çocuğundan biri. 42 yaşında, 2008’de Michigan’ın ilk eyalet meclis üyesi. Müslümanlar yanında Kızılderililerden de adaylar meclise girdi. Eylemci, mücadeleci bir tip. Omar Somalili. Kenya’da mülteci kampında kalmış. Luteryen Kilisesi tarafından Minneapolis’e yerleştirilmiş. 36 yaşında Minnessota da Somali kökenli ilk eyalet meclisi üyesi olmuş. Daha önce 107 kadın vardı kongrede, şimdi, 2 Müslüman hanımın da katılımı ile bu sayı 110’u aştı. 

Bu seçimlerde başka ilkler de var: Türk asıllı Lauren Arıkan, Maryland eyalet meclisine giren Türk isimli ilk kişi oldu. Kongrenin ilk siyahi kadın üyesi Ayanna Presley ile birlikte, kongreye giren en genç kadın unvanı alan Alexandria Ocasio – Cortez 29 yaşında. Amerikalı seçmen Sharice Davids isimli bir yerli Amerikalı eşcinseli de kongreye soktu.

Temsilciler Meclisinde çoğunluk Demokratlarda. Trump artık eskisi kadar rahat hareket edemeyecek. Beyaz Saray’ın üzerinde kongrenin gölgesi bundan sonra daha çok hissedilecek. Trump daha çok eleştiri alacak. Trump bazı eyaletlerdeki valilikleri kaybetse de, bazılarında kazandı ve kazandığı eyalet sayısını artırdı. Bu da Trump lehine bir durum.

Öte yandan; Cumhuriyetçilerin kırsalda oy kaybettikleri anlaşılıyor. Bu bizdeki durumun tam tersi, dindarlar ve milliyetçiler ABD’de daha şehirli.

Cumhuriyetçiler; Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kaybetti, ancak Senato’daki ağırlıklarını güçlendiriyorlar.

Bu seçimlerde Cumhuriyetçiler büyük kentlerin dışındaki küçük yerleşim yerlerindeki güçlerini koruyamadı. 

Şehirli ve dindar Cumhuriyetlerin eğitim seviyesi yükseldikçe oy kaybettikleri anlaşılıyor. Bazı eyaletler de durum Demokratlar lehine değişmiş durumda. Valilikler de Trump daha şanslı gibi gözükse de bıçak sırtı bir durum söz konusu, bu da inatlaşma ve rekabetin artacağı anlamına geliyor.

ABD şimdi artık 2020 başkanlık seçimlerine odaklanacak. Tarafların 2019 performansı 2020’ye yön verecek.

Trump’ın seçimler sırasında üslubu değişmedi. Gazetecilerle tartıştı, meydan okudu, tehdit etti ve Adalet Bakanı Jeff Sessions’ı kovdu. Yaptırım listeleri yayınladı. Listede “Türkiye” adı yoktu. Bronson’un serbest bırakılmasından sonra dövizdeki gerileme devam ederken, henüz Halk Bankası ile ilgili somut bir adım atılmadı ama ABD’nin, terör örgütü PKK’nın elebaşları Murat KarayılanCemil BayıkDuran Kalkan” için koyduğu para ödülü Ankara’da ihtiyatlı bir şekilde olumlu karşılansa da “gecikmiş bir adım” olarak değerlendirildi.

Bu konuda asıl soru şu: ABD 3 PKK’lı yönetici hakkındaki yakalama kararını;

a- Bu örgüt liderleri, ABD’nin PKK’lı militanları, kendi emperyal siyasi hesapları ve işgal planları için “ucuz paralı asker” olarak kullanmaları ve Marksist bir örgütü, Kapitalizmin tetikçisi gibi kullanma planlarına karşı çıktığı, aynı şekilde ABD’nin PKK’yı İran’a karşı bir vurucu güç olarak kullanma planına karşı çıktıkları için mi tasfiye edilmek isteniyor?

b- ABD, PKK’nın karşısındaymış ama DEAŞ’a karşı PYD ile işbirliği yapıyormuş, PYD, PKK’nın devamı değilmiş gibi bir kanaat uyandırmak istiyor olabilir mi? Dahası da var. Ben PYD çatısı altında PKK’dan kopardığım bu işleri, kendi ülkemin “Paralı askeri” yapıyorum gibi bir mesaj vermek istiyor olabilir mi?

ABD aslında, bu PKK’lılar üzerinden birilerine, “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen dinle” kabilinden mesaj vermiş oluyordu bu şekilde.

c- ABD bu tür ayak oyunları ile bölgede varlığını sürdürmek adına yeni fırsatlar doğurmak için zaman kazanmaya çalışıyor olabilir. Çünkü Suudi kozu da elinde patladı. Arap NATO’su da boşa çıktı. İngiltere ve Fransa da artık Trump yönetimine karşı daha mesafeli ve ihtiyatlı. ABD bölgeye büyük miktarda silah yığdı. DEAŞ konusu da artık bu askeri yığınak açısından inandırıcı değil.

ABD ne yapacağını bilmiyor. İsrail konusunda da çuvalladılar. İsrail’e destek vererek Kudüs’ü başkent ilan ettiler. Bu adım İsrail’i dünyada yalnız bıraktı. İsrailli ve ABD’deki fanatikler, bu yıl bitmeden Süleyman Mabedi için düğmeye basacaklarını hayal ediyorlardı. Gelinen noktada bu da mümkün değil. Gelinen noktadan geri adım atmaları da mümkün gözükmüyor.

ABD aslında İsrail hamlesi ile İsrail’i kucağına çekti ama şimdi de daha ileri gitmesini istemiyor. Bunun bölgede yeni çatışmalara sebep olacağını görüyor. Suudi Arabistan ve İran planlarında evdeki hesap çarşıya uymadı. Tamam, yeni bir savaş için düğmeye basabilirler, ama burada asıl sorun, savaşı başlatmakla ilgili değil, savaşı nasıl bitireceğinizle ilgili, savaşın faturası ve sonucu ile ilgili belirsizlik. Bölgedeki güçler dengesinin bir dehşet dengesine dönüşmüş olması.

HDP cephesinden ise şöyle bir tepki geldi: HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana milletvekili Meral Danış Beştaş, ABD’nin bu kararını “uluslararası bir proje” olarak gördüklerini ve “Türkiye ile olan bir anlaşmanın neticesi olduğu”nu belirtirken  “Öcalan’ın da buna benzer bir uluslararası ittifakla alındığını” söyledi.

Bu durumun önümüzdeki günlerde HDP, PKK, PYD içinde ciddi tartışmalara sebep olması bekleniyor. ABD’de bu süreçte, Marksist bir örgüt görüntüsü veren PKK ve PYD’nin ABD tarafından kullanıldığı da ortaya çıkmış oluyor.

Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ankaradan Dirliş zamanıAnkaradan Dirliş zamanı4 ay önce
  Hocam tam da milletin düşüncelerini ve kaygılarını yazıyorsunuz . Toplumda maalesef blr güven kaybı blr kırılma yaşanıyor .Millet reise hala çok güveniyor .Ancak yıllardan beri bu davayı hiç blr beklentisi olmadan omuzlarında taşıyan insanlar , bürokrasiye , yerel yönetimlere , bakanlıklara ak parti misyonu ile hiç ama hiç alakası olmayan , ya da blr sürü şaibeye bulaşmış insanların getirildiğini görünce şok yaşıyor . Temiz , liyakatli , dürüst , Çalışkan insanların bürokrasiye ve önemli görevlere gelmesi imkansız hale geldi . Çünkü bu insanlar kendini pazarlamaz, hiç blr yere ulaşamaz , kimse de bunları adam yetine koynaz.Ama seçimler hep bu insanlarla kazanılır . Eğer seçimler kazanılacaksa adayları çok iyi seçmek , siyaseti meslek haline getirmiş cambazlardan kurtarmak , adam aramak , adam gibi adamları sahaya sürmek lazım . Kolay değil bu , nerdeyse imkansız . Görünen köy klavuzu istemez .Ankaradan yeniden diriliş için doğru adamlar inşaallsh hem bürokrasiye hem de belediyelere getirilir .
 • fehmi İstanbuloglufehmi İstanbuloglu4 ay önce
  Birak bozuk saatler yalan yanliş işlesin; Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın;Yürü aslanimsefer hazirligi başlasin;Elde sensin, dilde sensin, gönüldesin, baştasin Ama Fatihin Istanbulu fethettigi ihlas ve samimiyette değilsinBence sorun burada; Yola ciktigi arkadaslarini yolda bulduklari ile degişenlerin; yola cikarkenki amaç ve niyetinin; arkadaşlarninki ile ayni oldugu kanaatini ( o kanaati taşima........ini) artik elhamdulilah taşimiyorum. Efendimiz " Mumin bir delikden iki kere ısirilmaz" buyuruluyor.Bana musluman insandan bahsedin; insanlarin elinden ve dilinden emin olduğu insandan. Bu insan varsa dünya gülistan olur. Yok ise zindan.Varmi bu.Çakalligi ,kurnazligi,yalani dolani meşrep ve meslek edinen insanlarin markasida; Rahmetli Üstadimin deyimi ile" marka müslümani"benim tabirimle çakma muhafaza-kar.Rahmetli Abdulhakim Arvasi Hz. leri Kapali Çarsidangeciyormus; Hazreti gören Çarşi esnafi; Hazrete yaklaşmiş; " Efendi hazretleri, Ümmeti Muhammedinn Kurtuluşu ne zaman" diye sormuşlar.Hazret cevaben; " Efendi! Efendi! Siz ne diyorsunuz?Ümmeti Muhammed demek;Kurtulmuş Ümmet demektir. Bu Ümmet hala kurtulamamış ise ; Ümmeti Muhammed( SAV) degildir" buyurmustur. İste halimiz ve pür melalimiz. Artık bu asamadan sonra suna inandimki; Bizdekisiyaset bize ancak;Emevi ve Abbasi Hanedanligini geri getirir. İslamin yüz aki olan ( Asri Saadet ve Raşit Halifeler - Ömer bin Abdul Aziz donemi ) artok geride kalmistir. Efendimizin buyurdugu" Benden sonra Hilafet 33 yildir , gerisi ISIRICI MELIKLIKdonemidir" . Bize düsen Isırıcı meliklik dönemidir. Kurani Kerim ; Seba melikesi Belkis in agzidan " Melikler bir ülkeye girince ; orayi harab ederler" buyurmaktadir.
 • fehmi istanbuloglufehmi istanbuloglu4 ay önce
  Birak bozuk saatler yalan yanliş işlesin; Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın;Yürü aslanimsefer hazirligi başlasin;Elde sensin, dilde sensin, gönüldesin, baştasin Ama Fatihin Istanbulu fethettigi ihlas ve samimiyette değilsinBence sorun burada; Yola ciktigi arkadaslarini yolda bulduklari ile degişenlerin; yola cikarkenki amaç ve niyetinin; arkadaşlarninki ile ayni oldugu kanaatini ( o kanaati taşima........ini) artik elhamdulilah taşimiyorum. Efendimiz " Mumin bir delikden iki kere ısirilmaz" buyuruluyor.Bana musluman insandan bahsedin; insanlarin elinden ve dilinden emin olduğu insandan. Bu insan varsa dünya gülistan olur. Yok ise zindan.Varmi bu.Çakalligi ,kurnazligi,yalani dolani meşrep ve meslek edinen insanlarin markasida; Rahmetli Üstadimin deyimi ile" marka müslümani"benim tabirimle çakma muhafaza-kar.Rahmetli Abdulhakim Arvasi Hz. leri Kapali Çarsidangeciyormus; Hazreti gören Çarşi esnafi; Hazrete yaklaşmiş; " Efendi hazretleri, Ümmeti Muhammedinn Kurtuluşu ne zaman" diye sormuşlar.Hazret cevaben; " Efendi! Efendi! Siz ne diyorsunuz?Ümmeti Muhammed demek;Kurtulmuş Ümmet demektir. Bu Ümmet hala kurtulamamış ise ; Ümmeti Muhammed( SAV) degildir" buyurmustur. İste halimiz ve pür melalimiz. Artık bu asamadan sonra suna inandimki; Bizdekisiyaset bize ancak;Emevi ve Abbasi Hanedanligini geri getirir. İslamin yüz aki olan ( Asri Saadet ve Raşit Halifeler - Ömer bin Abdul Aziz donemi ) artok geride kalmistir. Efendimizin buyurdugu" Benden sonra Hilafet 33 yildir , gerisi ISIRICI MELIKLIKdonemidir" . Bize düsen Isırıcı meliklik dönemidir. Kurani Kerim ; Seba melikesi Belkis in agzidan " Melikler bir ülkeye girince ; orayi harab ederler" buyurmaktadir.
 • emekliemekli4 ay önce
  ilk önce kaçak elektrik kullanan gelen elektrik sayaç memurlarını taşlarla kovalayanlar kul hakkı yediklerinide unutmasınlar din deyince de mangalda kül bırakmayanlar ve bizlerden de ödemediklerielektrik faturasının kesildiği için hakkımızı helal etmediğimizi de bilsinler ondan sonrada iyi niyet ara
 • RabiaRabia4 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Hani Allah iki düşman topluluğundan birisinin, sizin elinize düşeceği konusunda size söz vermişti; sizlerse güçsüz, silahsız olan kervan topluluğunun, elinize düşmesini arzu ediyordunuz. Allah da, sözleriyle hakkın hak olduğunu göstermek ve kendisinden gelen gerçekleri örtbas edenlerin, kökünü kazımak istiyordu.Böylece Allah, hakkın her zaman hak olduğunu, batılın da daima değersiz ve geçersiz olduğunu ortaya koyacaktı. Bu husus günaha gömülüp gidenlerin hoşuna gitmese bile.Hani, yardım için Rabbinize yalvarıp yakarmıştınız da, O da bunun üzerine, size şöyle cevap vermişti: “Size birbiri ardından inen bin melekle yardım edeceğim.”enfal süresi 7-8-9.ayetler.elhamdulillah.amin.Sayin Dilipak dualarımızla Rabbimpeygamber efendimiz sav e Bedir de yardım ettiği gibi bize de yardım eder inşallah diyor bu ayetleri şahit olsunlar diye yazıyoruz izninizle.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • koraykoray4 ay önce
  Ali bey, BK arkadasin dedigi cok dogru. Turkiyede yasayan, ve TURK olan insanlarin ana dili TURKCE dir, Arapca, LAZca, veya KURTCE DEGIL.Bunu Islama baglamak, islami Hak falan aramak yanlistan da ote, BOLUCULUK tur.. Bunu Gercek Turkler ne ister nede izin verir.. Eger cocuklarimiza ikinci veya baska bir Lisan ogretmek arzusu olursa, ozel okullara gondeririz veya evde ogretiriz..
 • AliAli4 ay önce
  B,T, senin ne haklarin varsa? KURD lerinde o hakki olmali, kibris turkleri ve filistinliler, icinistediginiz haklarin aynisinida kurdler icin istemelisiniz, ISLAMIN HUKUKU BUNU GEREKTIRIR, Saygilar
 • Rabia Rabia 4 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim 92.Gaybı da, müşahede edilebileni de bilendir;onların ortak koştuklarından yücedir.93 De ki: "Rabbim, eğer onlara va'dolunan (azab)ı mutlaka bana göstereceksen,"94 "Rabbim, bu durumda beni zulmeden kavmin içinde bırakma."müminun süresi ayetler. Elhamdülillah. Sayın Dilipak.zalimin zulmü istenmez.dindar da,kafirdeAllahin gazabından kaçamaz. Onun için kötülükleri emri bil maruf nehy-i anil münker ile engellememiz lazim. Allah yardımcımız olsun. Inşallah. Allah her şeyin eniyisini bilendir. Elhamdülillah Saygılar selâm ve dua ile Allaha emanet olun. Teşekkürler.
 • Rabia Rabia 4 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim 92.Gaybı da, müşahede edilebileni de bilendir;onların ortak koştuklarından yücedir.93 De ki: "Rabbim, eğer onlara va'dolunan (azab)ı mutlaka bana göstereceksen,"94 "Rabbim, bu durumda beni zulmeden kavmin içinde bırakma."müminun süresi ayetler.sayin Dilipak zaliminzulmü istenmez.
 • sanayi teknolojisanayi teknoloji4 ay önce
  Teknoloji ve sanayi şirketleri dururken hükümetin, müteahhitlerin satılamayan evlerini satın alarak destek çıkması neden?Kime hizmet bu?
 • imamarüzgarimamarüzgar4 ay önce
  Geleceğe iyi yönveremeyenler Geçmişin hesabını sorulacağı döneme girecektir. O köprü vary o köprü adım adım oraya ilerliyorlarda ondan.
 • mevlutmevlut4 ay önce
  amarikayı asıl yöneten siyonizmdir yahududir....amarikada cumhuriyetçiler veya demokratlar hangisi gelirse gelsin asıl amaçlarını asla değişttirmez...amarika ayak oyunlarıyla israilin arzı meud'una doğru hızla ilerliyor ve kimseyi takmıyor.......gerisi bahane....amarika dünya derin devleti siyonizm için çalışıyor....çalıştırılıyor....ve çok acımasız....Türkiye fıratın doğusuna aralıklı hançerlele girip amarikanın yığdığı tüm silahları almalıdır....kesinlikle....yoksa bu silahlar Türkiyeyi yıkar....
 • tuzcutuzcu4 ay önce
  Şimdi Suriye de anayasa değiştirilecek federatif bir yapıya dönülecek ve böylece son viraj da dönülmüş olacak....
 • B.K.B.K.4 ay önce
  Ali ismli arkadaş,Kürtlerin hangi hakkı yokmuş bir bir söylesen de bilsek! Açın özelokullarınızı ana dilinizde yapın eğitimizi buna hiçbir engel yok ve bu durum anadilde eğitim hakkını sağlamaktadır..Kaç kişi gelir bu okullara onu biliyorsunuz zaten.Ama demek istediğiniz,devlet okullarında güneydoğuda Kürtçe eğitim yapılsın ise; siz çooookk kötü niyetlisiniz.Tek Devlet,Tek Millet,Tek Bayrakesasımızdır bizim beyim.Siz ,hakkı kötüye kullanma derdindesiniz ve KÖTÜNİYETLİSİNİZ.
 • BizBiz4 ay önce
  S.aleykum.hocam NATO da neden bu konu sorulmuyor.Turkiye yilarca sehit ve maddi zarar veriyor.Turkiyeden ciddi durus olmayinca abd Israelle her oyunuoynuyor.nasil muttefiklik .Turkiye nato nun her dedigini yapiyor.liderlerimiz abd sunu yapti bunu yapti diye agliyor.bir cevab yapin.Turkiyede kac abd issue var?s.S.ALEYKUM.saygilarimla...
 • İlbeyhanİlbeyhan4 ay önce
  Haa bu arada müjdeler olsun Tarım ve Hayvancılık Bakanımız açıkladı...Gelirimiz ve refah düzeyimizarttığı için fazla ET tüketiyormuşuz , o yüzdenet yetiştiremiyormuşlar...Valla sevindik,kendininde bizler gibi gelir düzeyi yükselirinşallah, bizlerin yediği kadar yer o da....Haaa birileriAllah var , bizlerin yerinede yiyor... AKP genel merkezinden çıkan vatandaşinternette videoda şöyle diyordu..." Kalkınmaya kalkındınızda ,Adaletinizin .... .......mdiyordu...
 • Oku mayınOku mayın4 ay önce
  Devlete kapak atanlar ve Belediye seçimlerini kazananlar süper, ultra gecinicek ,ya secenler ?
 • Kocasolak Kocasolak 4 ay önce
  ABD ne yaptığını biliyor, gücü var ve kullanıyor. Rusya da ne yaptığını biliyor, nisbete gücü var, kullanıyor. Türkiye ne yapıyor? Gücü az ama tarihi gücünden ilham alarak, güç vaadi ile küçük manevralar ile güçlenmek istiyor. İran abd ile anlaşıp Irak’ı işgale verdiği desdek ile Arap coğrafyasına yerleşmek istiyor idi ama, Trump amca İsrail’in Filistin’i İŞGALİ karşılığında, Suudi Arabistan’da Mısırile anlaşma yaptı İran bölünerek küçültülecek. Olan biten ŞİMDİLİK bu.
 • şükrü onukşükrü onuk4 ay önce
  Bayram değil seyran değil eniştem niye öptü beni .terör başılarının kellesine ödül koymasının bilinenbilinmeyen yüzlerce açıklama ,yorumlar havada uçuşuyor hepsi de doğru . Pkk başarısız oldu mu ABD yenilecek atı yarışa sokmaz . israilin , orta doğu petrollerinin güvenliği doların saltanatı için bunlar üzerinden politika oluşturamayacağını net olarak gördüğünden artık bunların kalemini kırdı. İttifak müttefiklik birbirimize anlatacağımız hoşça hikayelerden başka bir şey değildir . saddam sonunda boyun eğdi de ne oldu kurt kuzuyu yemeye çok önceden iranla savaşı sonlandırırkenkarar vermişti .Kararlılık ve dik duruş sonuç getirir şimdiye kadar iyi gitti inşallah bundan sonrada öyle olur . Bütün stratejileri ve politikaları duvara toslar .
 • AliAli4 ay önce
  Hocam islam hukukuna gore KURDLETRTIN HAKLARI VARMI ..?varsa nedir ? ANA DILLERINDE EGITIM GÖRME HAKKI ?? Bu konuda ne dusunuyorsnuz ?
 • İlbeyhanİlbeyhan4 ay önce
  Herkesin anlayacağı şekilde anlatayım hocam ,inşaallah büyüklerimizde dahilbu defa anlarlar....50 yıldır sürekli şaşkınlık yaşayıp duruyorlar...Kulaklarını açıp iyi dinlesinler... bizimde eşbaşkanlarından biri olduğumuzBOP aslında BİP tir...Yani sizin ağnayacağınızBüyük İsrail Projesidir...Son numaradaGÖMLEK DEĞİŞTİRME numarasıdır...Yılanlarda kışa girerken gömlek değiştirir...İyi bişey değildir..Bizim bir gömleğimiz oldu ,yıkayıp yıkayıp giyiyoruz,kimseden gömlek almıyoruz...O da Türklük ve Müslümanlık gömleği....Bizimki bu ,başkalarını gömleğinede saygı duyarım ...herkes aklını başına alsın,bir saniye durmadan Avrasya Cephesinde yerimizialmazsak ,yarın çok geç olur...Fetoşlar bi tane değilki ,her yer fetoş dolu mebzul miktarda....Kadrolu yada gönüllü USA muhiblerifıkır fıkır,herkes herşeyin farkında günlerini görecekler...Velhasıl değişen bişey yok, YILAN GÖMLEK DEĞİŞTİRDİ...Heyecanlanmayın...
 • maraşlımaraşlı4 ay önce
  Bu abd ile pkk keferesi birbirini yesin diyeceğim ama abd keferesi öyle yaş tahtaya basmaz mutlaka başka bir hesabı vardır. Abd pkk yi formatlayıp güncelleme peşinde , o kadar silahı babasının hayrına vermiyor illaki bir karşılığı olacak , o yüzden artık gerille tekniği değil düzenli ordu kurdurup içimizi biraz daha karıştıracak ama olsun en azından Türk ordusunun karşısında toptan temizleyeceği bir köpek sürüsü olmuş olur , dağ taş bu itleri kovalayacağına toptan imha ederler. Görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler. hayırlı cumalar
 • VELİVELİ4 ay önce
  ordular!!!hedefiniz kuzey suriye'dir diyebilen bir iradenin tecellisi için yardımcı olmalısınız,,,,heşeyi oturup d.bahçelinin söylemesini ve harekete geçirmesini beklelmemeli,,,,açık-yakın-ciddi ve hayati-sürdürülemez-başkasına tevdi ve temlik edilemeztarihin en büyük tehdidi ile karşı karşıyayız.........milletimizi maddi manevi bu potansiyel tehdidi göğüslemeye,,, dünya müslümanlarının ''İslamın Yüzüne'' karşı olan bu tehdidi her yerde birinci gündem yapıp ele almalarına ve gerekirse...silah, asker, ne varsa ....karşı koymaya ....şuurlandırma yazılarına,, seri yazılara,,, başlamalısınız,,, bizlere düşen, herkese düşen görev, vazife, ölümse ölüm, ki o şehadettir. ..
 • sıradan süleymansıradan süleyman4 ay önce
  Abdurrahman bey bu arada Lauren Arıkan türk asıllı Değil türk ile evli düzeltmiş olalım..
 • İsmailİsmail4 ay önce
  "İlhan Omar “Modern” bir Müslüman kadın. Başörtüsü yerine Sih’lerin sarığına benzer bir “türban” örtüyor. " bu nasıl bir ithamdır sayın Dilipak. Benim bacımın başında eşarp veya yazma var. O modern olmuyor mu? İslami giyimin modayla ne ilgisi var? Sizi takip eden birisi olarak size bu ithamı yakıştıramadım.
 • Yunus 16 Yunus 16 4 ay önce
  SEÇİLMİŞLER, ABD Yİ YÖNETEN Yahudi AİLELERİN 50 - 100 YILLIK PLANLARINI DEĞİŞTİREMEZLER.
 • memomemo4 ay önce
  Hocam yıllardır ABD öldü, bitti diyordunuz. E Noldu? Her geçen gün daha da güçleniyor adamlar. Siz temenni ve gerçekliği birbirine karıştırıyorsunuz galiba.
 • RabiaRabia4 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim- Allah şöyle diyecektir: "Ey Meryemoğlu İsa! Sana ve annene olan nimetimi hatırla! Hani seni Rûhu'l-Kudüs (Cebrâil) ile desteklemiştim. Beşikteyken ve kemâle ermişken insanlarla konuşuyordun. Sana yazıyı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğretmiştim. İznimle çamurdan kuş şeklinde bir şey yapmış ve ona üflemiştin, o da iznimle kuş olmuştu. Anadan doğma kör olanı ve alaca hastalığına yakalanmış kimseyi iznimle iyileştirmiştin. Ölüleri iznimle (hayata) çıkarmıştın. İsrailoğulları'na âyetlerle geldiğin ve onlardan inkâr edenlerin: "Bu ancak apaçık bir sihirdir" dedikleri zaman seni, onlardan korumuştum.111- Hani Havarilere: " Bana ve Resulüme iman edin" diye ilham etmiştim. Onlar da: "İman ettik, bizim şüphesiz müslümanlar olduğumuza şahit ol" demişlerdi.maide süresi 110-111.ayetler.elhamdulillah.Sayin Dilipak bu ayetler den konunun bütününe bakarak anlıyoruz ki havariler den Hz İsa as ihanet eden çıkmamış.hikaye imiş anlatılanlar.havarilerin Allah'tan korktukları için sofra isteklerinden bile vazgeçtikleri tefsir edilmiştir.En iyisini Allah bilir.sayin Dilipak muhalefetin geçen gün ki kavgalı itirazları ekrandan çok yapmacık görünüyordu.bugunlerde kameramanlarinda elleri titriyor sanırım yazıktır.feto nun bir şey basaramasa bile insanları kuru korkutmasi amacıdır.bu böyle biline.korkuda insanî bir özellik tir.ben müslümanlardanim ve sadece Allah'tan korkarım.Allahtan başka ilah yoktur.muhammed sav onun kulu resuludur.diyelim saygılar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Alim Alim 4 ay önce
  PKK ve PYD nin ABD tarafından kullanılmış olduğu ortaya çıkmış oluyor bu cümle çok garip zaten her zaman öyleydi siz yeni mi anladınız bu durum FETO olayına dönmesin zamanında PYD başkanı istanbulda ağırlanmıştı hatırladınız mı Salih Müslim ve daha sonra kırmızı halı serilen bu adam terörist ilan edildi yahu siz herşeyi sonradan mı anlıyorsunuz ama başkalarına gelince FETO cu MAHO cu PKK lı demeyi iyi biliyorsunuz ozaman söyleyeyim Necmettin Erbakan bunları yıllar önce anlattı Suriyede savaş çıkaracaklar bizimkiler bu savaşa dahil olucak sonra pişman olacak hedef kendi olduklarını anlayınca eyvah diyecekler demişti hatırladınız siz bu cümleleri asıl hedef İran ve oraya yığınak yapmalarının sebebide İran ile çıkacak kaosta Türkiyeye bizimle olun size para veririiz diyecekler yine inşallah bu sefer bu kadar büyük hataya girmezler yoksa kendi elleri ile Saddama yapılanın aynısını yaparlar İrana dertleri ne sizde biliyorsunuz Ülkelerin Rejimlerini değiştirmekTrump döneminde bunu halletmek istiyor çünkü sınırlar ve rejimler değişecekti ve Türkiyede rejimi değiştirdiler sıra İran da ve sonra istedikleri olacak aslında İsrailin istediği olacak başkalarını Federatif devlet haline getiren Cumhuriyeti üniter devleti kaldıran ulus olmayı kabullenemiyen İsrail kendisi hemen Ulus devlet oldu Üniter yapıya geçti neden acaba dimi Başkanlık parçalanmaktır diye söyleyen rahmetli Aplarslan Türkeşin dediklerinide hatrlıyorsunuzda bence işinize gelmiyor.

Günün Özeti