Siber tehdit

21 Mart 2019 Perşembe

Terör saldırıları ve operasyonlarda hayatını kaybedenlerden kat kat fazla insan, uyuşturucu ve mavi balina gibi oyunlar sonucu hayatını kaybediyor.

Siber saldırılar giderek daha can alıcı hale geliyor.

G5 ile aslında bir devrim gerçekleşecek. 2025 digital devriminde kilit cihazlardan biri bu cep telefonları olacak. Uzaktan cebinizde kaç para olduğu bile bilinebilecek. Çünki cebinizdeki paralardaki Chip üzerinden cep telefonunuzla etkileşim içinde olacak.

Deepweb’de, “sanal dünya”nın korsanları, AK Parti ve CHP’nin 1,5 milyon cıvarındaki üye bilgilerini satıyorlar. Hem de 5000 liraya. Tabii ödemeyi Bitcoin üzerinden yapmanız gerekecek. Ama ilişki kuracağınız adres bu işlerle hiç ilgisi olmayan bir kişi, kuruluş, hatta bu bir kamu kuruluşu olabilir. Bazan ele geçirdikleri bir serverinde gizli bir bölüm oluşturup, kendi karanlık planları için sonra Truva atı olarak kullanıyorlar ya da bilgileri kopyaladıktan sonra silip, sizin bilgilerinizi size tekrar para ile satabiliyorlar. Siz almazsanız, o bilgileri başkasına da satabilirler. Siz bu bilgileri geri almak için Bitcoin almanız gerekebilir. Ve bu ödemenizi gider olarak da gösteremeyeceksiniz.

Benim duyumlarıma göre, mesela Asya Finans serverlerini kullanarak yurtiçinde ve yurtdışında birçok yere siber saldırılar düzenlenmiş. Hatta Tübitak serverleri yurtdışından hakerler tarafından kullanılarak Azarbeycan’da bazı kuruluşlara siber saldırılar düzenlenmiş. Ülkemiz de ciddi bir tehditle karşı karşıya aslında! Her terör örgütü sadece sıradan bir terör örgütü değildir. Onun arka yüzünde bir istihbarat örgütü olabilir. Hacker görüntülü istihbarat elemanları sanal alemde cirit atıyor.

Bilmem farkında mısınız, Türkiye G20’ler içinde siber saldırılara en açık ülke durumunda. Her tehdit altındayız, hem de birileri Türkiye’yi siber sıçrama tahtası olarak kullanarak saldırı üssü olarak kullanıyor. Hem tehdit altındayız, hem de siber saldırı üssü  durumundayız. Siber saldırıların hedefindeki ilk beş ülke Türkiye, Almanya, Azerbaycan, ABD ve İsrail. Hemen altta Birleşik Arap Emirlikleri var. En fazla saldırı Çin, Rusya, ABD, Vietnam, Hollanda, Almanya ve Türkiye gibi ülkeler.

DDoS saldırıları, Veri Sızıntıları (Ticari ve kişisel veri hırsızlığı), Sektörel Siber Saldırılar,  Devlet Destekli Siber Saldırılar, Fidye Saldırıları (Ransomware vb.), İstihbarat maksatlı operasyonlar giderek artıyor. Artık siber terör saldırıları da sürpriz değil. Bir gaz dağıtım şirketi ve elektrik dağıtım şirketinin sunuculardaki veriler kriptolanarak kullanılamaz hale gelmiştir. Birçok belediye, sağlık ve eğitim özel ve devlet kurumları ransomware (cryptolocker & fidye) saldırısına maruz kaldı.

2016 yılında Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinin sistemlerine sabah 09.30 sıralarında başlatılan siber saldırıda, Edirne Sultan 1’nci Murat Devlet Hastanesi’nin de aralarında bulunduğu 33 hastanenin verilerinin kopyalandıktan sonra sistemden silinmişti. Bugün durum genel anlamda çok daha vahim. Bu tehdit sadece bizim için geçerli değil.  ABD’de EquiFax’in web uygulamalarında bulunan güvenlik zafiyeti sonucu 327 milyon nüfuslu ABD’de 147,9 milyon insanın kişisel bilgileri dışarı sızdırılmıştı..  Marriot’un ziyaretçi veri tabanı ‘hack’lendi. Son 4 yılda bu otellerde kalan 500 milyon müşterinin verileri ‘hacker’ların eline geçti. Marriot otellerinde konaklayanların doğum tarihi, pasaport numaraları, e-posta ve kredi kartı bilgilerinin de etkilendiği belirlendi. 

Özel kişiler, odalar, vakıflar, dernekler, kamu kurum ve kuruluşları, şirketler, finans sektörü, herkes bu tehditin kapsama alanı içinde. 2016 yılında saldırganlar SWIFT ödeme sistemindeki zayıf noktaları belirleyerek, New York FED’deki Bangladeş Merkez Bankası hesabından 81 milyon dolar çaldılar. Ülkemizde bulunan bir bankanın swift sistemi üzerinden aldığı siber saldırı sonucu 4 milyon $ siber saldırganlar tarafından sızdırıldı.   

Stuxnet; ABD ve İsrail’in, İran’ın nükleer çalışmalarını sekteye uğratmak için kullandığı solucan yazılımdır. Huawei ve Amerika arasında 5G alanında teknolojik savaş herkesin malumu. Rusya’da 4 siber saldırgan, Rusya devlet dairelerinde yönetici sınıfındaki personellerin bilgisayarlarına oltalama yöntemleri ile zararlılar yerleştirmiş ve kayda değer bilgileri alarak ABD’ye satmışlardır. Saldırganların bu yöntemle 20 Milyon USD para kazandıkları bilinmektedir. Venezuela’da Simon Bolivar hidroelektrik santraline yapılan siber saldırı sonucu günlerce süren elektrik kesintisi yaşanmıştır. Ülkemizde kapatılan bir katılım bankasına ait sistemler üzerinden Türkiye IP bloklarına siber saldırı yapıldığı tespit  edilmiştir.

Siber savaş başladı. Muhtemel bir siber savaşın ülkelere maliyeti ne olabilir. Elektrikler kesilebilir, haberleşme, finans, sağlık vb. hizmetler çalışmaz hale gelebilir ve ölümlere neden olabilir. Nükleer tesislerde yangınlar çıkabilir, patlamalar olabilir. İran Stuxnet örneği. Uçaklar havada çarpışabilir… Atılan bir füze, vurması gereken hedef yerine farklı bir hedefi vurabilir.

WannaCry; Mayıs 2017’de 200’den fazla ülkede 230.000 civarında bilgisayarlardaki verileri kriptolayarak kullanılamaz hale getirdi ve kurbanlarından fidye talep etti. Ayrıca deepweb de her ay 80.000 adet RDP hesaplarının satıldığı black platformlar bulunmaktadır. Geçen yıl siber saldırılardan Ukrayna, Rusya, İtalya, İsrail, Romanya, ABD, Litvanya, Macaristan ve Polonya ülkelerinde başta enerji, lojistik, finans ve benzeri sektörleri ciddi bir şekilde etkilendi.

Siber saldırılarda kaybettiklerini geri almak için saldırganlara ödeme yapanların beşte biri ikinci kez aldatıldı ve verilerini kurtaramadı. Ayrıca her 5 işletmeden ikisi, 72 saat ve üzeri verilerine ulaşamadı.

Bu siber çeteler2017 yılı sonunda 5 milyar doların üzerinde gelire ulaştılar. Dünya ekonomisine 609 milyar dolar zarar verdiler. Türkiye saldırıya uğrayan ülkeler arasında ilk 5 ve Avrupa ülkeleri arasında 1. sırada yer almaktadır. Eğer bir çözüm bulunamaz ise 2021 yılında 6 trilyon dolar dünya ekonomisine zarar verilmesi sözkonusu.

Siber güvenlik uzmanı Serkan Bilen’e göre, bu tehdite karşı bir acil eylem planı şart. Ve tabii bir milli altyapının kurulması da hayati önem taşıyor. Ayrıca şunlara da dikkat etmek gerek: “Siber güvenlik ürünleri olarak yerli ve milli ürünleri kullanmak. Mevcut güvenlik ürünlerinin iyi senaryolar ile konfigüre edilmeli ve güvenlik güncelleştirmeleri eksiksiz yapılmalıdır. Kalıplaşmış güvenlik ürünleri dışında proaktif siber güvenlik ürünleri ile önlemler artırılmalıdır. İyi bir yedekleme senaryosu kurgulanmalı. Kurum içerisindeki personellere siber güvenlik eğitimleri verilmesi farkındalığın artırılması gerekir.

Bu verilerin önemli bir kısmını, “Parsecure”nin konuyla ilgili bilgi notundan özetlemeye çalıştım. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Selahattin KoçkayalıSelahattin Koçkayalı2 ay önce
  Üsküplü R2D2 kardeş,baban da, deden de sen de hoş geldiniz. Size laf edenler şimdi de yeni gelenlere laf ediyor. Üstelik Laf edenlerin çoğu da başka yerlerden gelmiş. Bu hava geçecek inşaallah.
 • SılaSıla2 ay önce
  Serkan aydin............. Size kardeşim diye hitap etmek isterdim FAKAT Hadislere olan kininiz ve din büyüklerine(peygamberlerin varisi olan) olan küstahlığınız bu kelimeyi kullanmamı yasaklıyor. ....................................................................................................................................................Hz peygamber ve Onun varisleri olan evliyalar, GAvslar, imamlar.... Allah c.c nun Nurunu bize ulaştırmak için bir paratoner görevi görüyorlar. Düşün ki(inşallah düşünürsen:) ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Yıldırımlardan gelen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir makine düşün................... Ve bu enerjinin voltajını azaltmak için yapılan TRAFOları düşün..... En sonda da evdeki aletlerin yüksek enerjiden yanmasını engelleyen SİGORTA KUTUsunu düşün...................................... Aynen peygamberlerde Allah'tan aldıkları nuru, BU yüksek enerjiye (Adeta yıldırımlara) bizzat muhatap olurlar ve bunu biz halkın anlayacağı şekilde yaşantılarıyla, sohbetleriyle hatta çoğunlukla de mucizeleriyle insanlığa sunarlar...................................................................... ......................................................................................... Olay bundan ibarettir. Kendinizi nimetten görüp, Bizzat muhattap olmak istiyorsunuz Allah c.c. ile anlaşılan AMA yolunuzun sonu korkarım ki küfürdür.......................................................... Şeytan da büyüklenerek ve kendi anlayışını üstün görerek göklerden ve Cennetten kovulmadı mı?....................................... Biz burada gelin Din büyüklerine (haşa) tapın demiyoruz ki .............Peygamber (sav): "Küçüğümüze merhamet etmeyen ve büyüğümüze hürmet etmeyen kimse bizden değildir" buyurmuştur. [Tirmizi].............................................................. "Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz" (Bakara 154)Allah yolunda, sadece savaşlarda mı ölüyor insanlar?????? İlmi anlatmak, Allah'a davet etmek, hadi bunların hiçbirini yapamadın sadece NEFSinlenmücadele etmek dahi kişiyi Şehitlerden YANİ ayetteki ÖLÜMSÜZLERDEN yapabilir. ..................................................Babam anlatıyor;" Çocukluğumda Evimiz müstakildi ve bodrumunda bir yatır vardı. (yemin ederek anlatıyor) Her sabah namazında yatırın yanındaki kuyudan su çekildiğini korkarak duyardık.YAtırda ki zat sabah namazı için su çekiyordu.ABDEST için. (Vallahi, billahi, tillahi hikaye değil bunlar.) ......................................................Sonra diyor; " Bir gün elim feci şekilde kesildi kemikten kesilmişti, neredeyse sadece derisi elimin kopmasına mani idi...... DAdım beni yatırın başına götürdü (o zamanlar 5-6 yaşında) ve başımı dizine koyup benim gözümü kapadı. BAşımda okuyordu birşeyler..... Belli bir süre sonra bir piru fani yanıma geldi(gözlerim kapalı SANki rüyadayım ama yatmıyorum Elimin ACISI dayanılmaz)VE; "Evladım niye ağlıyorsun? Aç bakayım elini" elimi ona gösterdim. Mübarek zat tükürüklerini yarama sürdü. DAdım beni kaldırıdığında aç sargını dedi AÇTIĞIMDA artık yaram iyileşmişti>>><<<<<<<<>Evet bu olayı anlatan babamın elindeki yara izi HALA DURUYOR.................... DİN mucizedir ve mucizelere inanmak imanın gereğidir ......akıllı al..... Nefsine uyma..... Kuranda uyulması için emredilen peygambere uy.(yazınızda gördüğüm tek doğru cümle birşey bilmediğimi ifade etmeniz. Doğrudur birşey bilmiyorum AMA kendiniz de HİÇBİRŞEY bilmiyorsunuz. Cehalette israr etmeyin.İNŞALLAH.
 • Serkan aydinSerkan aydin2 ay önce
  Sila,dediklerimin söylediklerimin zerresini anlamamissin ki daha sen...zaten sizin sorununuz da bu anlama kitligi..ben ne fetoyu savundum ne akp yi aksine elestirdim..ben kisaca senakp yi ve fetoyu elestiriyorsun diye, bosuna elestirme çünkü fetocularda onunla bir olan akplilerde icinde bulunduklari o durumda,senin ve senin gibilerin zihniyetinin bir tezahuru tecellisi bir yansimasi..fetocular niye fetoya bu kadar guvendi inandi pesinden gitti,samimi olanlarindan bahsediyorum?..cunku ayni senin yAptığın gbi onlarda din buyuklerini putlastirdi tabulastirdi sorgusuz sualsiz biat etti cunku feto da onlara gore bir ermis bir evliya bir gavsti..yani senin yaptığını yaptılar..hic bir farkiniz yok..bak kuran oku biraz kuran, seyh sih alim sacmaliklarini degil..kuranda ayette" sakin din büyüklerinizi rab edinmeyin araci edinmeyin der ,hıristiyanlar ve yahudiler din büyüklerini rab edindiler sirki girdiler der.".bu konuda madem her hadisi kabul eden birisin hadiste var..hadisin kaynagini hatırlamıyorum suan ama içeriği su,"sahabenin biri peygamberize yukarıda bahsetmis olduğum ayet hakkinda sorar derki araci edinmek sirk midir diye peygamber efendimiz araya araci koymak icin ewet bu sirktir der"..bak senve senin zihniyetin ,gavsti kutuptu evliyaermisti gibi ayni kavram ve muesseseler ile hristiyan lar ve yahudilerin yaptığı gbi islamda ruhbanlik sinifi olusturuyorsunuz..sirktesin sen once bi tövbe et guZel kardesim bak.cahiliye donemindeki araplarda allaha inanıyorlardı hatta onlara sorduklarında vallahide billahi de yaratan hideyet hikmethukum herseyin sahibi allahtir diyorlardi hac ediyor dejenere olmusta olsa biraz farklı bir sekilde allah icin namaz kiliyorlardi..el-ilah diyorlardı allaha zaten ama araya kendi yapmis olduklari putlari araci olarak koyuyorlardi o putlari allahin yeryüzündekitecelllicisi yansimasi zuhurati olarak goruyorlardi..ayni sizin ermisleri gavslari gördüğünüz gibi.ayni sizin velileri ermisleri allahin aynasi yansimasi olarak gördüğünüz gibi.yoksa o cahiliye araplarida salt sadece o putlari tanri saymiyorlardi zaten tarihin hic bir doneminde putparest toplumlar yaptıkları puta tapmazlar o putu inandiklari tanrıların yansimasi olarak görür ve araci kirarlar..biraz ac tarih ogren paganizm tarihine babil sumer mitolijisini arastir..gavs ne demek bilirmisin.gavsin tanımını senin bahsettigin o sirk icindeki din buyugu diye bahsettiğin isimlerin kitaplarinda yani o saçma literaturunuzde gecen tanımı var bi ac bak.gavs-u azama yukledikleri sifatlardan biri de tobe hasa gavsin allahin kainattaki tasarrufuna sahip olmasi , kainatta soz sahibi ve yoneticiolmasidir.kisaca allahin sunnetullahinda etkiye ve müdahele haiz ve yetkisinin insiyatifininolmasidir .onun altinda da gavsin iznine mazhar olan kutuplar vardir ki onlarda dünyanın 4 bir tarafini kendi yetkisi ile yonetmeye kadir kisilerdir..bunlar iklimlere müdahale edebilir rahmet verebilir ve insanlara canlılara rahmet bagaslayabilir bunların da altinda 40lar 7ller gbi bir tur rütbe mevki hiyerarsisi vardir..senin geylaniye yukledigin sifatlar gbi..yetis ya geylani yetis ya gavs demeniz gibi..subheballah ya sirkin resmen dibindesiniz kalkmis burda birde din adina ahkam kesiyorsun..o alimlerden korkcakmisim basima birsey gelirmis soyledigin lafa bak.burdan bile belli sapkinliginiz allahtan korkar gibi olmus adamdan korkuyarlar..bana bu konuda kurandan bir ayet göstersene bak ben sana kurandan konuşuyorum...allahtan baska ozellikle bir beseri insandan korkmak ne demek ya..din adina yanlış yaptığım bir eylemden dolayi yalnizca ben allahtan korkarım ki sadece ona hesap veririm..geylaniden neden korkuyim arkadaşım geylani yada digerleri kim?..kuranda defalarca defaatle olulerden yardim istemeyin der ama siz olulerden medet umarsiniz..allah bize kurandan sorucak hesaba cekicek o kadar..ne hadis kitaplarından nede senin o savunduğun sirk icindeki alimler in kitaplarindan..aklini sen beseri insanlara kiraya vermişsin sana ne anlatsam bos ayni fetocu tiplere ne anlatsan bos olduğu gbi aklınız beseri insanlara kiralık zimmetli sizin cunku,allah sanahidayet versin inşallah,ama bu söylediklerimi de anliycani sanmam..bir tane kurandan ornek ve yazi paylasmiyossun zaten burda..hep yalanci tevatur rivayetler uydurma masallardan sözde alimlerin yazdığı masallardan sozler paylaşıyorsun..bak tevatur ler le rivayetlerle hikayelerle din OLMAZ ama bunu bile anlayacak erdemdem yetenekten mantiktan yoksun ve yoksulsunuz ..din vahiy üzerinedir oda kuran i kerimdir..tek kaynak kuran dir bitti..
 • ORHAN H. AYDINORHAN H. AYDIN2 ay önce
  SAYIN DİLİPAK, SİBER TEHDİTDEN ÖNCE ÖLDÜRMEYE KURTULUŞ VE NİŞANTAŞINDAN BAŞLAMAYI DÜŞÜNEBİLEN, NİHAYETİNDE İŞİ DARAĞACINA VARDIRAN ZİHNİYETİN DAHA YAKIN BİR TEHDİT OLDUĞUNU GÖRMEMEZLİKTEN Mİ GELİYORSUNUZ? BİLMELİSİNİZ Kİ, KENDİNE BENZEMEYENLERİ YOK ETME EĞİLİMİ HERKESİ YAKINDAN İLGİLENDİRMESİ GEREKEN BİR TEHLİKEDİR, (bakınız Almanya 1933-1945).
 • SılaSıla2 ay önce
  serkan aydın...... Alim falan geçmiyor, ALİM bilinirdi falan da yazmıyor............ Alim kelimesi şiir de yooooook. Nasıl bir okuyucusUNUZ SİZ?(saçmalamışsınız gerçekten de)Nasıl düşünürseniz öyle yorumluyorsunuz. Demek ki Size göre Alim olan kişiler mi onlar? Çünkü aklınızdan geçenler bunlar.
 • SılaSıla2 ay önce
  SerkaN aydin....... Fetö neden düşman oldu bir anda? Çünkü iktidarı paylaşamadılar.... Fetö zıvanadan çıktı ve herşeyi istemeye başladı..... Eğer ki kanaatli olup ona verilene razı olsaydı ..... ASLA devlet ona savaş açmazdı........ İKTİDARI paylaşamadılar İKTİDARI... ..................... ................................................dEVLETİn umurunda mı din işleri?....öyle olsaydı deist lerden kuran profesörü mü çıkartırdı?.........................GERÇEK İSLAM Alimleri, israiloğullarına gönderilen peygamberler gibidir................ Nefsine uyma ÇÜNKÜ ....nefs.... sade BENcidir. (yazdıklarından anlaşılan HEP ben HEp ben HEP BEN )Günümzde ki kuran profesörleri seni Din Alimlerinden soğutmuş olabilir AMA BU seni Geçmiş büyüklerimize söven biri yapmasın Maazallah başına türlü belalar gelir. Gavsı Azam hz Abdulkadir Geylani, Emir SULTAN Buhari..... bunlar bütün toplumca biline mucizeleri aslaaaaa yadsınamz. Lütfen şeytanına uyma GEL din büyüklerimize uy. Kolay olan yol budur. Okyanustaki kişi boğulmAYA mahkumdur.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Mümin için.değil mümin faizli kredi almaz. Alınan borcu kalkınmada kullanmayan batman mahkumdur.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Batı Krediyi kalkınma için sanayi ve teknoloji kullanır
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Batıdan alınan milyar dolar la faizli parayla park bahce yapmak daha tehlikeli.
 • AhmetAhmet2 ay önce
  Düşmanın tuzaklarına düşmemek için çok çalışmalıyız ve bunun yanında da insana ancak çalıştığının karşılığı olduğunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız.Rabbim, bizi düşmanın tuzaklarına karşı uyaranlardan razı olsun.
 • Serkan aydinSerkan aydin2 ay önce
  Sila denen yorumcu arkadas..feto icin zamaninda alim bilinirdi simdi onunla kolkola giren kahraman oldu minvalinde birşeyler sacmalamissin..iste bu milletin cogu senin zihniyetinde oldugu icin bu millet feto denen sozde alimin peşinden gitti ya..fetoya uluhiyet semavilik kutsuyet ruhbanlik atfetti..niye cunku kuran i anlamak icin illa bir alime seyhe siha gavsa kutba gerek var dimi sizin zihniyete göre..zamininda hadis tutan kayit eden şahsiyetleri kutsallastiran katiksiz kayıtsız şartsızsorgulanmaz suphe duyulmaz muhakeme muhasebe edilmez kabilindendinde otorite ehil agah mahir akil şahsiyetler kabul eden ve ne derse dogru olarak goren senin gbi zihniyetlerin tezahurlerinin yansimalarindan biridir feto ve tarikati..ne diye eleştiriyorsun ki kalkıp burda..sana gore bilmem falanci hoca dogrudur sorgulanmaz ,fetocu bi muptezel muptelaya görede feto denen hain sorgulanmazdi ...bizim milletin hastalığı bu sadece muhafazakar kesimde degil seküler laik kesimdede bu var..kimi tayyip erdogani sorgusuz sualsiz biat eder putlastirir kimi de kalkip atatürk u putlastirir hatasiz kusursuz gorur ne derse dogru kabul eder...muhafazakarindan laikcisine kadar yobaz dogmatik yüzeysel ezberci dusunen bir toplum bir millet bizimki
 • erken ALarmerken ALarm2 ay önce
  siber tehdit bir gerçek ! fakat haalen MANUEL TEHDİT LER göz göre göre piyasada. Sayın Dilipak :istanbul da, " KÜÇÜK SANAYİ VE İMALATDÜKKANLARI "NINKİRALARI,3500 TL DEN 8000 TL YE ÇIKARILDI.son bir ayda böyle bir zam yapıldı. Emlakçılar, diyor ki;mal sahibi zam yaptı, Mal sahibi diyor ki:ben çok ilgilenemem emlakçı bakıyor.3500 DEN >> 8000 TL. SANAYİ SABOTE EDİLİYOR.SABOTAJ ALTINDAYIZ.Devlet sanayiyi destekledikçe,Piyasada Gizli El;sanayiyi darmadağın ediyor. İş Piyasasında Facialar çıkmak üzere. Piyasaya ayar, ÜRETİM YERİ KİRALAMA İLE YAPILIYOR. Konut, çok çok uygunken, imalat yeri 4 misli daha pahalı. Üstelik imalat yeri, tam teşekküllü değil. Baraka gibi, Lisanssız yerler. 400 m2 yer 14 000 tl.Benzer yer, 2 ay önce 6000 tl idi. BEYKOZ DAN GEBZE YE, Üretim Alanları Kiralama Hizmeti, Tekel Olmuş. 3- 4 kiralama şirketi, Bütüüüün Alanları Ele Almış, %150 zam yaparak kiraya veriyor.PİYASAYA YENİ GİRİŞLER ENGELLENİYOR. kiralama piyasası Tek Elden Yönetiliyor.KİRALAMA PİYASASIN DAKİ ANORMAL SAPMALAR, MUTLAKA DÜZELTİLMELİDİR. 2 ayda %100, %150 zam olamaz. Hepsi bir anda zamlanamaz. Hepsi, 3-4 kişinin elinde hiç olamaz. S...binden.com,da işin içinde. NE ZAMAN Kİ, KİRALIK İŞYERİ ARIYANLAR ARTARSA, aaanında %50-, %100 zam oluyor. ÜRETİM ALANLARI HARİÇ, TÜÜÜÜM MÜLK LERİN KİRA ÜCRETLERİ DÜŞTÜ. SADECE ,ÜRETİM ALANLARININ ÜCRETİ %100- %150 ARTTI, 2 AY İÇİNDE.
 • El-Mukayyet el ArabiEl-Mukayyet el Arabi2 ay önce
  Onların DeepWeb'i varsa bizim de DeepCep'imiz var.
 • HiraHira2 ay önce
  Timurlenk evet eğitim sistemimiz berbat ve ne demek istediğini anladım sana hak verdiğim konular var ama sen de şunu unutma gavur ülkeler odun da olsan seni bir baltaya sap yapıyorlar. Misal Almanya ve tanıdıklarım. Dediğin gibi ülkemizde nice yetenekler yarı ezber yarı beyin yıkama odaklı oyalama amaçlı eğitimde heba oluyor. Yine de bizim Türklerdeki şu yabancı ülke hayranlığını anlamıyorum ben. Adamların sistemi iyi ve halkı da eşek gibi çalışıyor. Biz de onların sistemi olsa ve halkımız zekasını kurnazlık yerine işine çalıştırsa inan kimse bizi geçemezdi. Çünkü Amerikalılar o kadar çalıştıkları halde ekonomileri anca. Artı onların bizim gibi her tarafları düşman da kaynamıyor. İşin özü kimse kimseyi küçümsemesin. Akıl akıldan üstündür. Muhalif yorumlar daha değerlidir kanımca. Bize bak(a)madığız bakış açısından bakmamızı sağlayabilir.
 • Ergin YaşarErgin Yaşar2 ay önce
  LEYL, sendebizleri okuyup beleşeylenmeye alışmışsın.Bizde senin gibiler için yazıyoruz.Yoksa Dilipak'ın bu zırvalara ayıracak vakti yoktur. Gıymetimizi bil gari:)) Belli ki bu yazıları okuyacak kadar aylakçısın.İyi eylenceler bakam.Ben 5 satından fazla yazı okumuyorum.Sen metanetlisin :)))
 • Ergin YaşarErgin Yaşar2 ay önce
  Sıla ,izahat için teşekkürler.Veren'in sözünü şimdi hatırladım.Evet Dilipak terbirli yazıyor ve normal kabul ediyorsun.Cesaretsizliğini Veren'in başına gelene bağlıyorsun. Dilipak'ın 19 mart yazısı gayet açık ve cesurdu.Daha ne desin. Akit Tv Bahadıroğlu'nu da ambargo koydu. Amma bu yol değil. Dostlarında uyarı yapması gayet iyidir.Evet Türkiye kimsenin babasının çiftliğideğildir. Doğru söz. Dilipak'ı kapıya koyamazlar,koysalar da umurunda olmaz.Uyaran dost,dalkavukyaltaklardan ilidir.
 • FETÖCÜLERE VE KANKALARINAFETÖCÜLERE VE KANKALARINA2 ay önce
  FETÖ sanığı ve arkadaşı, erkek çocuğa cinsel istismar suçundan gözaltına alındı.21 Mart 2019 Perşembe 15:53
 • LEYLLEYL2 ay önce
  yorumcular, ne kadar da farklı alemlerde nefes alıyorsunuz.sizleri okurken kendimi bir başka dünyalarda his ediyorum .ne kadar çok yazıyorsunuz, ne kadar güzel gülüyorsunuz, ne kadar güzel eğleniyorsunuz, cahilliğinize ve sığlığınıza özeniyorum.Mutluluk bu olsa gerek.Kendi kendini tatmin etmenin yolunu bulmak, ne hoş bir erdem.Aralarında ışık yılları olan, parlayan yıldızlar gibiisiniz.Geceyi sizsiz düşünemiyorum.
 • TimurlenkTimurlenk2 ay önce
  Asagidaki yorumlara bakiyorumda, laubalilik, bilgisizlik, saygisizlik diz boyu. Cahillik bunlarin üzerinede kaymak...Bana ne bu ülkeden diyesim geliyor hani.....12-16 yil egitimin sonu cahillik, yazik yahu! Eline bir smart phone alan kendini kücük bir Einstein zannediyor....Edep yahu, yazdigimida anlamiyorsunuz. Zaten laubalilik Türkiyeye gireken gümrükte basliyor....Bu ne bicim bir sey? Birisi bir soru soruyor, ona cevap veriyorsun, öteki ondan nem kapiyor...Ne diyeyim her insan istedigi gibi yasar, her halkta öyle...Böyle davam edin, geleceginiz cook güzel olacak...
 • Ali aslanAli aslan2 ay önce
  Yazınızı okumadım, siber tehditmi dediniz, bize sökmez biz müslümanız, bakalım mevlam neyler neylerse güzel eyler. Breh breh breh, selam ve dua ile
 • SılaSıla2 ay önce
  Ergin yaşar.............. Bunu açıklamak zorunda olmak utanç verici ama...............Sn. Nurettin veren;"Devlet falancanın babasının çiftliği değil" diye açıklama yaptı ve sonra ne yazık ki erkenVAKİTten ayrıldı........ Sn Abdurrahman Dilipak çok saygı duyduğumuz ve takdir ettiğimiz(maşallah) bir yazardır. Sn yazarın olumsuzlukları hakkında ASLA söz söyleyemeyiz Lakin; Suya sabuna dokunmak isteyipte DOKUNAMAYIŞINI yaş almasına bağlıyorum. Çünkü; (Her insanevladı için bu geçerlidir) Kişiyi, Sonlarına doğru......... dünya sevgisi, mal ve can korkusu sarmaya başlar. Artıkkan DELİLİĞİNİ yitirmiştir, herrrşeyde, her olayda bir yutkunma evresine kişi geçmiştir..Sn. Dilipak KALAN son samuray'dır bu doğru. LAkin artık gençlik başında kalmamıştır. AHhh bir 20 sene önceki haliyle bir yazacaktı ki...... TEk gündem maddesi o zaman T.C.nin;" BAyram değil, seyran değil Diipak; hükümeti neden öpüyor...???"olacaktı. Hoca artık yaş aldı üzerinde çok fazla sorumluluk var AMA kaldıracağı yükte ortadadır, yazarken sanırım bunlar sadece aklındadır. Asla kınayamayız biz; gençlik kafasıyla şahsiyetlerini..... Teşekkürler. Bu halinle bile titretmeye yetiyor, Ama insanların kendilerine gelmelerine yetmiyooooor. Garibanlara sahip çıkılmıyoooor. eYYYY Devlet; zenginlerin DEVleti misin?Garibanlarsa gitsin kuyruklarda yermi edinsin?..... Elhamdulillah bizim tuz kuru ama ONURUMuz kırılıyor, yaşananlara şahid oldukça.... EL insaf artık!!! Hiç mi kimse kalmadı artık aklı başında?
 • İdam Adalet Getirseydi, Biz Çok Kafa Kestik.İdam Adalet Getirseydi, Biz Çok Kafa Kestik.2 ay önce
  1951-1960 yılları arasında Menderes 43 kişinin idam kararına imza attı ve bunların hepsi idam edildi. Menderes keşke o idam karalarını imzalamak yerine meclis çoğunluğu elindeyken idam cezasını kaldırsaydı, hem kendisi idam edilmez hem de, daha demokratik, daha özgür bir ülke bırakırdı arkasında.Evet, “idam idam idam”da bağımsız, adil yargının olmadığı ülkelerde idam cezası olunca, ilmiğin kimin boynuna geçeceği hiç belli olmuyor bazen.
 • FerhatFerhat2 ay önce
  Timurlenk sen o övündügün paralarin ve projelerin icinde kaybolmayasin bir gün sakin? her sey para degil. Begenmedigin milletini ve kimligini istedigin zaman degistirebilirsin seni kimse tutmuyor. Hatta isminide Georg olarak degistirebilirsin
 • Abdü FakirAbdü Fakir2 ay önce
  PKK elebaşlarından Cemil Bayık ile FETÖ'nün sözcülerinden Emre Uslu 31 Mart yerel seçimlerinde CHP ve İYİ Parti için oy istedi.21 Mart 2019 Perşembe 13:56
 • Özgür Basın Yoksa Zulüm VardırÖzgür Basın Yoksa Zulüm Vardır2 ay önce
  Özgür basın olmadan demokrasi, insan hakları, kalkınma da olmuyor.Tek merkezden yönetilen medyanın %95’i maalesef öyle bir kara propaganda, hedef saptırma uygulanıyor ki, halkın yarısı bütün iyilikleri iktidardan, tüm olumsuzlukların da 69 yıldır iktidara gelememiş ve gelmek de istemeyen CHP’den kaynaklandığına inanıyor.Özgür basın olsaydı, Mussolini, Hitler, Stalin, Saddam gibi diktatörler halkı kandırıp, ülkelerini yıkıma sürükleyebilirler miydi?Bir bakan: “Aya 4 şeritli yol yapacağız desek, bizim seçmen inanır” diye bu basına güvenerek söylüyor olmalı.Akit’in muhabiri “Kılıçtaroğlu asılsın” derken bu kara propagandanın etkisinde kalmış olmalı.
 • İLBEYHANİLBEYHAN2 ay önce
  ARINÇIN DAMADIFETÖŞÜN ÖMRÜNÜ UZATMAKİÇİN SAĞLIKBAKANLIĞIBÜTÇESİNDEN ÖDENEKTAHSİS ETTİRİP, ARAŞTIRMALARYAPMIŞTI....ÖMRÜKURUSUNŞEREFSİZSÜMÜKLÜÇAŞIT SAPIĞIN...OĞLU DA MİLLETİNVEKİLİ ... ÖZHASEKİ,FATMAŞAHİN....HELE HELE FATMAŞAHİNİMAMABİLERİNFREKANSITUTMAZSA,TUTAN İMAMYÖNLENDİRİYORMUŞ...KURUM VEKURULUŞLARA ...KAHPEFELEK....GARİBANBANK ASYANIN ÖNÜNDENGEÇSE .... AMADEVLETLÜOLUNCA...cibalikarakolundarahmetliNEJATUYGURemniyet amiri...birinekızıyorKAFAMIBOZMADİYOR ,SANABİRVATANDAŞ MUAMELESİYAPARIMGÜNÜNÜGÖRÜRSÜN diyor....bir devletlününyakini olmak varmış...hamili kart
 • TimurlenkTimurlenk2 ay önce
  Oguz'a cevap: Türkiye tabiki icimde bir uhde. Tas oldugu serde agirdir derler. yanliz, Türkiyedeki Politik ortam ve dayatmaci devlet anlayisi benim hayellerimin icerisine hep hancer soktu. Türkiyedeki kayirmacilik ve kalipsallasmis zihniyet, ne yazikki ülkenin gelismesinde en önemli engel. Bunun yaninda Türkiyede hic bir süreklilik yok, insaat isi haric. Türkiyede ileriye dönük bir plan yok...Bilgisayar programlamaciligi gönül ister, ciddiyet ister, sabir ister, buda Türkiyede ve Türklerde yok...Bunun nedenlerinin en büyügü dayatmaci ve kalipci Devlet sistemi...Mesala cocuk Elektroteknik okuyor, ama Atatürk devrimleri ve inklaplari dersinide okumaya mecbur...12 yil beyini yikanan bir cocuk artik rahat birakilmasi lazim, ama Devlet daha hala o cocugu manupüle etme yarisinda.16 yil boyunca beyni erozyana ugrayan bir kisi, devlete köle olup, kisir düngüye giriyor ve her seyi devletten bekliyor. Isin en kötüsü, böyle kisilerin 1-4 yil Amarika serüveninin ardindan, devletin kilit noktalarina getirilip devleti gercekten kilitlemeleri...Devlet anlayisi degismedigi sürece, bence her sey nafile...Türkiye orta halli bir Devlet olmaya mahkum...Bu dis güclerin yarttigi bir sorundan cok Türk insanin kendi yarattigi bir sorun...Türkiyenin en büyük sorunu tam donanimli insan gücünün azligi yaninda kabile gibi devlet yönetilmesindedir. Ben Burda kimsenin kuyruguna basmak istemem ve istemiyorum, ama gerceklerle yüzlesmek demek, problemin yarisini cözmek demek...Ne yazikki Devlet erkani Kücük isler pesinde...
 • hak hukuk: Kim var bu işin arkasndahak hukuk: Kim var bu işin arkasnda2 ay önce
  hebere bakın:Giresun’un Eynesil ilçesinde yaklaşık bir yıl önce evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan gözaltına alındı. Şaban Vatan kızının bir otomobilin çarpması nedeniyle ölmüş olabileceğine işaret eden adli tıp raporlarının ardından olayın örtbas edilmeye çalışıldığı yönünde açıklamalar yapmıştı.
 • TimurlenkTimurlenk2 ay önce
  Engineer'e senin derdin ne? Üniversite yerine Ünüversite yazsam ne olacak? Önemli olan senin benim vermek istedigim mesaji anlayip anlamadigin? Kendince benimle alay etmek istiyorsun, ne diyeyim buyur o zaman. Evet 37 yildir yurt disinda yasiyorum, ve tahminimce senden yasim büyük ve daha cok tecrübem var...Evet, 500 milyon Avroluk projeleride yönettim, 100 Miyonluklarida...Yasadigim ülkede 100 kisinin önünde 4 Saat konferans veriyorum...Her katilimci alacagi bilgiyi alip, sonunda birde tesekkür ediyor, ama hic bir kimse cikipta sen kelimede bir harfi yanlis kullandin demiyor...Simdi anladinmi Türklerle bu is olamaz niye dedigimi...Ha, bende öz be öz Türküm, ama Allaha sükür takintili ve partizan degilim...Allahin bana verdigi akli iyi islerde kullanmaya cabaliyorum, bos islerle digil. Ha niye simdi sana cevap yaziyorum, cünkü bir insan kazanmak istiyorum, beni anlayan...
 • Ergin YaşarErgin Yaşar2 ay önce
  1-mlym nikli arkadaş nikinin analizini "malayami" olarak yaptım. Niye ahir zaman vakıasıyım açıkla herkes anlasın.2-Sıla kardeş ya çok süper zekasın ya da halisinasyonlar görüyorsun. Yazının Nurettin Veren ile ilgisini anlamıdm.
 • R2D2R2D22 ay önce
  Paranın tek tanrı, tek kitap, son peygaber olduğu bir ülkede neyin millisi yerlisi ? Böyle bir tipleme veya toplum mu ? Var, bir git Allah aşkına. Hackere gerek yok ki bas parayı devlet çalışanına döndür beyaz saraya doğru............gelsin xfilesler... Pöfffdeepweb miş darkwebmiş, bunlar yok diyemem de bizim ülkede gerek yok ki bunlar toprak üstünde zaten.... Deep lerde arama.
 • SılaSıla2 ay önce
  Hocam maşallah ne kadar bilmek istemeyeceğimiz şey varsa hepsini yazmışsınız..... Yazınızdan anladığım........ "Nurettin VEREN ne durumda düştü"...... anlamını çıkarttım.
 • Rumeysa Akkılıç Rumeysa Akkılıç 2 ay önce
  (...)Vâkıfız biz hepsinin pek muhtasar irfânına: Şark’a bakmaz, Garb’ı bilmez, görgüden yok vâyesi ; Bir kızarmaz yüz, yaşarmaz göz, bütün sermâyesi!..______________________________________________Hüsrâna rızâ verme... Çalış... Azmi bırakma; Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş... Seslerde: “Vatan tehlikedeymiş... Batıyormuş!” Lâkin, hani, milyonları örten şu yığından, Tek kol da “Yapışsam...” demiyor bir tarafından! Sâhipsiz olan memleketin batması haktır; Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır. Feryâdı bırak, kendine gel, çünkü zaman dar... Uğraş ki: Telâfi edecek bunca zarar var. Feryâd ile kurtulması me’mûl ise haykır! Yok, yok! Hele azmindeki zincirleri bir kır! “İş bitti... Sebâtın sonu yoktur!” deme, yılma. Ey millet-i merhûme, sakın ye’se kapılma.(27 Mart 1913)M.A.E.
 • mlymmlym2 ay önce
  Engin yaşar sen ahir zaman vakıası sın.
 • rüştü incerüştü ince2 ay önce
  mavi balina, momo, şirinler bilinenler.. bilinmeyen gizli gizli zehir sacan, fidye, şantaj, kumpas kol geziyor. Bilgi Güç'tür deyip insanların ellerine tutuşturulan akıllı telefonlar, tüm insanlarimızın bilgilerini, hesaplarinı, hobilerini, gizli saklı hayatlarını KAYDEDİYOR. ve birbirimize düşman eden fitneleri atesliyorlar... İNTERNET yolu ile... sonuc olarak Ad, Res, Lut, Nuhve diger yok olan kavimler gibi bu salginla dunyamız büyük bir tehlike icinde... Allah sonumuzu hayr etsin.
 • hasan akkuşhasan akkuş2 ay önce
  çok muhterem hocam Arınç oğlanı millet vekili etti damadı çıkardı şimdi atıp tutuyor bizim gibi garibanların çocuklarının elinden ekmeği alındı sendikanın önünden geçtin bank asya ya para yatırdın diye açana bir şey yok para yardımı yapana bir şey yok niye hep garibana oluyor bu nasıl müslumanlık bizde tövbe mi edilecek yemin mi edilecek çocuklarda etsin işlerigeri verin
 • AlperAlper2 ay önce
  Siberi mi kaldı,150 milyar dolar faiz dışarıya ödenmiş,ödenecekleri de arkadan geliyor.Anadolu insanı öz yurdunda,köle durumunda,faiz belası işte.
 • FerhatFerhat2 ay önce
  Hocam 5G Teknolojisinden kim istifade edecek sizce? Sizinde malumunuzda 5G Teknolojisi kısa mesafeli inşaa edilecek olan sentraller vasıtası ile devreye sokulacak. 5G Teknolojisi keşke sizin belirttiğiniz gibi siber saldırılarından ibaret olsa. 5G Teknolojisi dünyaya farklı bir yön verecek. 5G Teknolojisi Dünyamızı ve yurdumuzu yöneten derin Siyonist güçlerin muhakkak hayata geçirmek istedikleri bir proje. Zira bu projeyi ağırlıklı olarak istihbarat ve Askeri alanlardada istifade etmek istiyorlar. 5G projesi küresel güçlerin yönettiği Telefon siretleri tarafından hayata geçirilecek ( ülkemizde mesela VODAFON). Malesef memleketimizin ve Dünyamızın siyonist bir irade tarafından yönetildiğini varsaydığımız zaman 5G teknolojisinden kimlerin istifade edeceğini anlamak zor değil.Eğer memleketimiz ve Dünya halkların milli iradesi ile yönetilmiş olsa idi, o zaman bu Teknolojiden muhakkak bizim de faydalanmamız gerekirdi. Fakat mevcut dünya düzenini göz önünde bulundurduğunuz zaman bu Proje nin dünyamızı ve yurdumuzu kuşatan siyonist derin Güçlerin bir şeytani projesi olduğunu sezebilirsiniz. Zira bizim özelleştirme kapsamında siyonizme peşkeh çekmediğimz bir Telefon şirketi varmı? Gözümüzdeki perdeyi lütfen kaldıralım Feto, liberal islamcılar, liberal ulusalcılar, liberalizm odaklı milliyetçiler bunlerin hepsi aynı kabloya bağlı ve aynı derin güçler tarafından kontrol edilmekte.Dünyamız ve yurdumuz ekonomik, siyasi, sosyal ,bilimsel ve eğitim alanlarında bu iblisin veletlerinin kurguladığı şekilde yönlendirilmekte. AKP sadece bu süreci son 17 yıl içerisinde hızlandırdı. Batıda ise Merkel, Putin , Makron ve Trump… bu süreci hızlandırdı. Fakat bu sürecin 300 yıllık bir geçmişi var. Zira bu süreç Fransız ihtilali ile batıda, kızıl devrim ile Rusyada ve tanzimat ve inkılaplar ile topraklarımızı vesayet altına aldılar. Günümüzdede AB reformları ile topraklarımızda devam etmekte. Kısacası 5 G Teknolojisiniyi herhalde bizim gibi saf ve temiz müminlerin istifadesine sunmayacaklar inanın. Bu proje ile aklınıza gelen bütün Elektronik cihazlara hükm edebilecekler. Robotlar, Uçaklar , savaş uçaklarına, Cep Telefonlarınıza, Radyolarınıza , Televizyonlarınıza hatta ve hatta chip yerleştirilen herşeye hükm edecekler.5G teknolojisi telefon şirketlerinin inşaa etmiş olduğu sentrallerden yayılacak olan mikro dalgalar vasıtsı ile kablosuz iletişim sağlanacak. Hatta santrallerden yayılacak olan mikro dalgalar sadece siber alanda görev göstermeyecek, aynı zamanda ULTRASONistifade edilecek. Zira sentrallerden yayılan güçlü mikro dalgaler aynı zamanda ULTRASON görevini görecek ve dünyadaki tüm canlıların hareket alanını izleyebilme fırsatı sağlıyacak. Kısacası 5G teknolojisi ile istediğiniz cihazı izleyebilecek ve imha edebileceksiniz ve hatta istediğiniz savaş uçağını yada yolcu uçağını indirebilieceksiniz. Yada bir evin içerisinde ve bir alanın üzerinde kaç kişi yaşadığını tespit edebilecekler. Yurdumuz ve Dünya kontrollü bir şekilde aramızdaki işbirlikçilerin vasıtası ile bir belanın üstüne doğru sürüklenmekte. Bu yüzden müminler bir an önce hazırlıklarını yapmaya başlamalılar ve tek sancak altında toparlanmaya başlamalıdırlar, zira hırsız ansızın bir gece bizi ve milletimizi ve hatta tüm dünyamızı basmak istiyor. Hırsız yeni bir dünya düzeni kurmak istiyor (NEW WORL ORGANİZATİON), bunuda yapabilmekiçin elinde tuttuğu dünyadaki bütün finas sisitemlerini (Merkez Bankalrini),serbest piyasa ve borsa ile elinde tutuğu ekonomileri, iletişim alnlarını, enerji ve elektrik sektörünü bir anda çökertebilme imkanına sahiptir.
 • vicdanvicdan2 ay önce
  RTE her yerde yeni zellanda deyip duruyor.neden yemeni bombalıyan onbinlerce kadın çocuğu öldüren suudiarabistana tek laf etmiyor.Yemen de müslüman değil mi?
 • Biz Biz 2 ay önce
  S.Aleyküm. eyvah eyvah olan yine garibanın üç kuruşunda.zengine bi şeydik olmaz...S.ALEYKUM. saygılarımla...
 • BilalBilal2 ay önce
  Onların DeepWebi varsa bizim de Deepfreezemiz var :) (hoş o da gevurlerın ya) küçücük bir program bu pcye yüklüyorsun ve en son sağlıklı halini donduruyor ve istedikleri kadar dosya silsinler bozsunlar bir reset atıyorsun herşey geri geliyor. İnternet cafeler genelde bunu kullanıyor çocuklar pcyi çok kurcalayınca bir aç kapa yapınca sistem eski sağlıklı haline geliyor. Ama bunda siz bile bir değişiklik yapamıyorsunuz programı devre dışı bırakmadan, bir şey kaydedeceğiniz zaman pasif hale getirip öyle değişiklik yapıp sonra yine programı aktif hale getiriyorsunuz. Ben bunu yıllarca kullandım hiç bilgisayarcılara işim düşmemişti. Ama sürekli pcye bir şeyler kaydeden aktif kullananlar için çok zahmetli. Pcnin sistem bölümünü dondurup depo bölümüne bilgi kaydetmek de mümkün.
 • MaraşlıMaraşlı2 ay önce
  Bırak siber tehdidi anlayacak insanları bazıların 6.duyu organı olan cep telefonunu 1 saatliğine elinden al Türkiyede kıyamet kopar. Adamın yaşam kaynağı olmuş etrafınıza bakarsanız elden düşmüyor. cep telefon tanrısı , gözümüzü ayıramıyoruz. Allah cc akıl fikir ve feraset versin
 • meleknurmeleknur2 ay önce
  ÇOK CİDDİ SORUN. HAİNLİK BESLEYENLER YAPAR. ALLAH ZERRE KADAR FIRSAT VERMESİN. BİLGİ VE İMKAN ÇOK,İŞLEMLER ÜZERENİDE CİRİT ATAN FİTENE DE ÇOK.
 • AhmetAhmet2 ay önce
  Ne gerek var teknolojiye...
 • Ergin YaşarErgin Yaşar2 ay önce
  Sayın Dilipak ,bırakın böyleboş ciddi mevzuları.Bunların BEKA ile ne ilgisi var. Beka için YERLİ ve MİLLİ Belediye Başkanları seçimi var. 31 Marttabekamız batacak ya da çıkacak.Niye tekere çomak sokup duruyonuz.İşiniz gücünüz yok mu??? Adayları konuşun.Ne kadar mücahit ya da mütahit ,ne kadar Reise bağlı adaylarımız var onlara anlatın.
 • engineerengineer2 ay önce
  sn timurlenk ,sanırım üniversite yerine sehven ünüversite yazdınız, doğru mu? milyarlık IT,TC projeleri yöneten birisi üniversiteyi, ünüversite yazacak değil ya.
 • ÖmerÖmer2 ay önce
  Bizim Beyzadelere buna benzer birçok brifing verildi benim bildigim en az 20 kez her seferinde konuya hakim oldukları ve herşeyin kontrol altında olduğu ALAYCI bir tavırla söylendi.Mesela yeni kimlik sistemi yazılımı ve kontrolü kim tarafından yapıldı.Elektronik kelepçe sistemini hangi şirket yönetiyor.Bankacılık yazılımları hangi ülkelerden alındı.Hasta kayıtları ne durumda.Kredi kartı sistemini konuşmaya gerek yok....
 • AkifAkif2 ay önce
  Derinliği olmayan bir adam bu. Zamanında bunun en iyi dostları ateistler ve komünistlerdi... Güya bunlara islamı tebliğ edeceğim diye çırpınır dururdu.. onlarda bunu hiç kale almazlardı... ortada kayda değer bir eseride yoktur... medine sözleşmesini hiç ağzından eksik etmez... söylemleri slogandan ibaret biridir.... dahasıda varda başka söze gerek yok... kale almaya değmez...sadece dili söylüyor işte.
 • oğuzoğuz2 ay önce
  Güzel söylemişsin Timurlenk ancak Abdurrahman bey daha öncede bu sizin bahsettiğiniz konuda yine bir yazı yayınlamıştı..benzer konularda başka yazıları da var...Ancak bu işleri sen yapma öbürü yapmasın Allah rızası için bunu kim yapacak.Belli ki önemli işler yapmışsınız TÜRKİYE sizin için önemsiz mi ? Sizler bilenler birşey yapmazsa yarın hep beraber çok pişman oluruz ve ALLAH'da bunun hesabını sorar ! saygılar
 • yıldırımyıldırım2 ay önce
  Kıymetli üstat Dilipak. Yurt dışında yıllardır bilgisayar mühendisi olarak çalışan benim bir yakımım 2011 yılında Türkiye ye geldi. Kendisi yurt dışında 4-5 patentli buluşu olan biri. Bilgi ve becerilerimi ülkemde kullanayım diyerek geldi. Hiç bir kurum verilen özgeçmişe ve yapılan mülakat ve görüşmelere geri dönüş yapmadı. 6 ay boyunca görüşmediği kurum, göndermediği özgeçmiş kalmadı. yeni mezun mühendis muamelesi bile görmedi.Oda bu ülkeye bir daha dönmem. Bilen adam istenmiyor dedi. ve geri yurt dışına döndü. Show eksenli beyin dönüşleri dışında gelenlerde elden kaçırılıyor. Bilginin kadir ve kıymet görmediği anlayış sonucunda çıkan durum ortada daha ne diyelim. Allah hayırlısını versin . Selam ve Dua ile
 • ihsanihsan2 ay önce
  hükümet siber saldırılara karşı gerekli tedbirleri alıyor zannederim kurul oluşturulmadımı
 • Kenan Kenan 2 ay önce
  Ya dilipakçığım! Türkiyenin o sistemleri farklı! Elektrik falan filan kesilemez! Venezuela değiliz!
 • HasanHasan2 ay önce
  Siz böyle çiçekten böcekten bahsedin etliye sütlüye karişmayin ne güzel dünya degilmisakın turkiyenin bu durumlarından bahsetmeyin sizede tavsiyem akşamları a haber izleyin diyecem ama galiba yazdiklariniza bakılırsa müdavimi gibisiniz
 • Kemal Kemal 2 ay önce
  Sayın Dilipak Böyle bir konuyu yazmanız çok güzel,gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Ama bahsettiğiniz konularla mücadele edecek BEYİNLER ülkemizden kaçıyor ve yenileri de bu eğitim sistemiyle bahsettiğiniz konularla mücadele etmek ne kadar mümkün sizce?Bu ülkenin eğitim sistemi ve Milli Eğitim Bakanı kaç kere değişti ben hatırlamıyorum artık.Benim bildiğim İlk Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel Eğitim Kökenliydi ve şuan son Milli Eğitim Bakanımız Eğitim Kökenli.Arada Bakanlık yapanlar o mevkide sadece BAKAN-lık yaptılar.Heee bu arada bir ara Tübitak genel müdürlüğüne hangi hayvan sever dostu atanmıştı ?
 • Timurlenk Timurlenk 2 ay önce
  Sayin Dilipak bilmediginiz seylere niye giriyorsunuz anlamiyorum. Yazdiklariniz ordan burdan toplama. Sonuc olarak yazdiginiza sadece gülümsedim. Türkiye kendi altyapisini kursun diyorsunuz, ikide bir bunu duyuyorum. Bu islerin nasil yapildigini anlamadiginiz belli. Önce bu isleri yapacak yetismis vizyon sahibi insan lazim sonra para ve sonrada pazar. Bizim en tepemizdeki insanda en kücügümüze kadar olani polemik pesinde. Ben yurtdisindayim ve 25 yildan fazla bu islerle ugrasiyorum, milyarlik IT ve TC projelerini yönettim. Bu isler Türklerle Türkiyede olmaz, üzülerek söylüyorum. Daha hala heykellerle yönetilen bir toplumda IT ve TC altyapisini kendi imkanlariyla yapilmasi asla mümkün degil. Bilgisayar mühendisligi okunan bir ünüversitede daha hala beyin yikama pesinde olan bir devlette bu istekleriniz asla olmaz.
 • ZeynepZeynep2 ay önce
  Değerli hocam gerçekten çok önemli konulara temas ediyosunuz. Siber güvenlik konusu halkımız tarafından çok algılanamayan bir konu. Ancak girdiğiniz siteler internet üzerinden aradığıniz bilgiler yaptığınız alışveriş gibi en masum görünen şeylerde bile sizin eğilimlerinizden tutun sosyo-ekonomik her haliniz kategorize edilerek bilgi elde ediliyo. Günumüzde bir çok kişi facebook instegram ve benzeri yapıları aktif kullanarak yediği içtiği çoluk çocuğu her türlü mahremini açık ve cüretkar biçimde sergiliyor. Esasen halkımızdaki bu durum cehaletten kaynaklı. Zaman zaman öğrencilerime bunları anlattığımda inanmak istemiyorlar. Ancak durum oldukça vahim. Taa halk tabaninda bu kadar vahim olan tablonun devlet boyutundaki çıkmazı Allah muhafaza bizi geri dönüşü olmayan sıkıntılar içine çeker.Birde şu akite yorum yapan bazi arkadaşlara şaşıyorum. Burası hakaret etmeden ve başkalarını yormadan yapıcı eleştiri yada paylaşımlarin yapılacağı bir yer olmalı. Gerci her zaman yorumlar köşesini okumuyorum ama kibir kumkuması yazılar var. Bu dille hiçbiryere varilmaz. Yazı ağızdan çıkan söze benzer bütün yazdıklarimizdanda sorumlu olduğumuzu unutmayalim. Selam ve dua ile
 • Metin UyulanMetin Uyulan2 ay önce
  Türkiye de Kimlik numarası Fetişizmi varken Haker’e ne gerek ? Kimlik ve diğer Bilgilerimiz İmzamız her yerde . Telefon hattı alırken verdik Gaz için Elektrik için Su için Okul kayıt Banka hesabı Ev kiralarken verdik de verdik . Haker niye zahmet etsin gider Telefon Şirketine bulur bir gevşek çalışan alır Vatandaşın Bilgilerinin yanı sırra Evrak foto kopilerini istediği melaneti işler .
 • AbdülkadirAbdülkadir2 ay önce
  Venezuela nın elektriklerinin kesilmesi siber saldırıydı. Türkiyede de Fetocuların etkin olduğu dönemde böyle kesintiler yaşanmıştı.Bir amerikan filiminde ateş baskını diye bir şeyden bahsediliyordu.Hemen hemen aynısını Türkiye yaşıyor. Bir ülkede kaos oluşturmak için önce ülkenin elektrik şebekesini çökert,sonra ulaşım ve alt yapıyı felç et sonra borsalara ve ekonomisine saldır.Buna ateş baskın diyorlar.Sanki tıpatıp bizim yaşadıklarımıza uyuyor. Siber saldırı bir tarafa büyük kulüpleri satın alıp buradan kargaşa çıkaracaklarmış.Çünkü futbol oldukça çok taraftarı olan bir alan.Neredeyse toplumun yarısından fazlası özellikle gençlerin büyük bir çoğunluğu futbola düşkün.İşte bunu bildiklerinden futbol üzerinde kaos ve terör olayları çıkaracaklarmış.Bunuda yine köşe yazarı söylüyordu.Gerçekten olabilir bir durum.Yani işte görün Kur'andan uzak olduğumuz için batılıların nereden saldırcaklarını bile göremiyoruz.Çünkü ferasetimiz kapalı.Allahın yegane kitabı Kur'anı mehcur bıraktığımız için Allah ta bize yardım etmiyor etmeyecek. İslam dünyası denilen adı var kendi yok dünya Kur'anı mehcur bırakmış kimler tarafından uydurulduğu belli olmayan ve hemen hemen hepsi Resulullah Muhammede iftira olan hadis denilen sözlerin peşinden gidiyor. Bunları anlatmaya çalışıp duruyorum.Ama bakıyorum çok azı hariç çemkirmeler çemkirmeler.Bana çemkirerek başınız göğe mi erişiyor. Benim derdim en azından Türkiye islam dünyasının içinde bulunduğu hastalıktan kurtulsun kendine gelsin ve hasımlarını tek tek tepelesin.Artık batının karşısında bir güç olsun.Yani Kur'anı mehcur bırakarak batının karşısında bir güç olamazsın.Allahın bize yardım etmesi lazım.Allah ta kendisine durmadan ŞİRK koşan topluma asla ve kat a yardım etmeyeceğini ayetlerinde söylüyor. ALLAHIN YEGANE KİTABI KUR'ANDA ALLAHIN BİR MÜSLÜMANDAN İSTEDİĞİ HER ŞEY YAZILIDIR.ALLAH KUR'AN DIŞINDA MÜSLÜMANLARA BAŞKA BİR SORUMLULUK YÜKLEMEMİŞTİR.Tabi bunu anlayabilene.
 • Serkan aydin Serkan aydin 2 ay önce
  Siber savasin suan icin toplumlar tarafindan mahiyeti tam olarak bilinmiyorve hafife alınıyor..fakat siber savasin cok amacok tehlikeli taktik teknik ve stratejik bir silah caydirici bir güç niteliginde oldugu anlasilacak..cunku dunya dijital bir caga dogru hizla ilerliyor..onumuzdeki 50 yil içinde dünya capinda kuresel bazda dijital altyapi tamamen tesekkul edecektir..dijital bilisimin teknolojinin yukarida saydığıniz gbi bir cok yapabileceği etki alanlari var...banka hesaplarından para bilinmeyen kişiler tarafindan transfer edilebilir insanların en basit sosyal medyadaki kayitli oldugu bilgilerinden tutun kredi bilgileri herhangi bir calistigi kurumda gizli sakli olan bilgileri ne kadar calinabilir..bir savas ve olağanüstü hal durumunda sehirlerin elektrik sistemlerine aritma sistemlerine nufus edilip kitlenebilir..en vahimlerinden biri bir savas aninda silahlı kuvvetler icin savasi ve elindeki silah sistemlerini efektif kollektif koordineli ve en verimli sekilde kullanmasi icin gerekli olan iletişim haberlesme, savaşve radar izleme takip sistemleri kitlenebilir..elektronik bir mudahale ile savas ucaklari kendi uçaklarını radarda dusman ucagi olarak algiliyabilr hava savunma radarlari etkisiz kilinabilr..amerikadaki ulususal güvenlik dairesi "nsa" dünyada bu alanda en profesyonel kurumdur..dunyadaki topladihi her alandaki istihbaratı burada değerlendirir isler.. dusman olarak gördüğü harhangi birini tespit edip kullandigi cep telefonu vaya pc ekranından bile gozetleyebilir..yerli yazilimlara programlara haiz olmamiz ve kendi ozgun milli altyapimizi olustura biliriz bu bir elzemdir..bi nebzede olsa bu sayade korunabiliriz..ve son olarak gelecek için tum dünyanın bilişim ve net ağının , blockchain tabanlı bir dijital uygulama sistemine geçişi için hazırlıklar sürüyor. Gelecekte tek bir merkezden yönetilen dijital kripto bir tek dünya parasinin geçerli oldugu ve herseyin alisveris ticaret sosyal hayat gbi eylemlerinde bu blockchain üzerinden gerçekleşeceği bir dijitsl dünya tasavvuruna dogru hazirlanilmakta...blockchain e ve ozellikle bunu perde arkasındandestekleyen vakiflara dikkat..sakin bu vakıfların sahibi suanki doların fedin sahipleri olmasin..????rothschild ,rockkafellar,warburg,jp morgan ,lazard,goldman sach gbi hanedenlar??evet tabiki onlar....amaclari tek bir dunya devleti ve yeni dünya düzeniyani dolar in uzerindede yazan mottolari olan "new word order."..tek tip din tektip kültür tek tip alfaba ve tek tip insan....
 • Bende ilahi tehdit diyorumBende ilahi tehdit diyorum2 ay önce
  Bende ilahi tehdit diyorum, hadi bakalim. Bana bakın beni okuyanlar, cehenneme sorulacakmış "yettimi doldunmu" diye. O da cevap verecekmiş "dolmadım, varmı daha". Haa, birde "ne kadar kaldınız yer yüzünde" diye sorulacakmış ve şöylede cevap verilecekmiş "bir saatden biraz az bir zaman kaldınız yeryüzünde". Allah doğru söylemiştir. Sadace bir saat yaşiyormuşuz yeryüzünde. Hesap ettim, bir insan 75 sene yaşasa, 1 sene 45 saniye yapıyor. 60 sene yaşasa, 1 sene 1 dakika yapıyor. 1 ay aşağı yukarı 4 saniye yapıyor. Ben bunları neden anlatıyorum acaba, haa evet şundan dolayı, cünkü gözüme bir hafta uyku girmedi bunu okuyunca ve bu gerçeğin iyice farkına varınca. Hem uyku uyuyamadım hemde çok üşüdüm titredim nedense. Sizinle paylaşmak istedim sadece kıymetli vatandaşlarım. Sizi seviyorum. Ne olur yaramazlık yapmayalım. Birbirimizi sevelim, kardeş olalım. Selametle
 • MECZUBMECZUB2 ay önce
  biz henüz görüneni keşf edememişken, zaman, görünmez siberlere sardı..akl etmek istemeyenlere, nakl etmek ne anlamsız iş ..olmasa ''emri bil maaruf, nehyi anil münker '' kıpırdamazdı, ne parmak, ne dil.. Kapıların gıcırtısı duyulmaz olduğunda, gidilecek yerler bitti, göklerin içi daraldı.. Dumanlar arasında çırpınır mümin ruhları..belli ki mahşer yoluna meyl aldı..Bu ne çetin sınav ki ya rab, tüm sevdiklerimizi , bizi bizden aldı. gönül bahçelerindi ya bunlar senin, içlerinde kırılmadık acep nen kaldı ..
 • siber fiber atrakciyonellersiber fiber atrakciyoneller2 ay önce
  Siberneticq; ayhan zonkar: mutlaka okuyunuz; helecan, zulüm, aşk, kötek; sinemalarda, mutlaka..
 • SılaSıla2 ay önce
  Gençlere, kızlara, kadınlara, çocuklara, yetimlere, ahlaka, imana,nafakazedelere ve dine sahip çıkılana kadar eleştirilere durrnadan devam................................................................. Mücahitler sinmişler..... Cahideler ayakta.......Dünya mı terse dönüyor.... YOKSA ... Güneş mi ters doğmakta?...................................................................................................................Herşey HAYYallerde kalmıştı dersin öyle mi?...... Hayyalleri de dahi sömürenler bitmedi?....... Bitti bitti BİTTİ .... Artık saldırma bizee.... Artık ALİMkalmadı..... Bu işler kaldı bize.....Bu din meğer ne garip kalmış..... Aldırma........BOŞver......Kader de böyle de varmış.... Alçaklar, hainler, reisler, reziller.... liste baya bir UZUN ....anlatılmaz mesele....Bu işlerle aldatmak sanma ki yeni mesele.....ESkiden hoca, efendidedikleri.....meğer ne münafıkmış....."Münafıklık" dahi bu adamdan usanmış.... Bunlarla yatıp kalkan... Meğer en büyük kahramanmış???

Günün Özeti