Seçim takvimi

19 Şubat 2019 Salı

Seçim takvimi için geri sayım devam ediyor. Partiler adayları belirleyip, sahaya çıkmaya hazırlanıyor ama halkta seçim konusunda henüz bir heyecan yok.

Siyasi partiler aday listelerini 19 Şubat’ta seçim kurullarına verecek. Geçici aday listeleri 22 Şubat’ta, kesin aday listeleri 3 Mart’ta ilan edilecek. Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart’ta başlayacak. Seçim propagandası 30 Mart saat 18.00’de sona erecek.

Aslında seçimin başlangıç tarihi 1 Ocak’tı. Seçime katılacak partiler 2 Ocak’ta ilan edildi. 4 Ocak’ta seçmen listeleri asıldı.

10 Şubat 2019 Pazar günü ön seçim-aday yoklaması yapılacak deniyordu ama, hemen hemen tüm partiler adayları merkez yoklaması ile belirlediler. 18-19 Şubat 2019 günlerinde belediye başkanı, belediye ve il genel meclisi üyesi adaylarına ilişkin listeler YSK’ya teslim edilmiş olacak. Bağımsız olarak adaylıklarını koyacak kişilerin adaylık için saat 17.00’ye kadar başvuruları için son günü. 21 Şubat siyasi partilerin aday listelerindeki eksiklikleri tamamlamak için son gün. 22 Şubat saat 08.00’de bağımsız adaylar dahil geçici aday listeleri ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adayları ise il seçim kurulları tarafından mahallinde ilan edilecek ve itiraz süresi başlayacak. 28 Şubat’ta seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımına başlanacak.

Ve mart ayı.

1 Mart’ta seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek. 2 Mart aday listelerindeki eksikliklerin tamamlanarak seçim kurullarına bildirilmeleri için son gün. Ve 3 Mart’ta kesin aday listeleri ilan edilecek. Seçim kurullarınca birleşik oy pusulalarının basımı ve dağıtımına başlanacak.

Son on gün! 21 Mart’ta seçim propagandası ve yasakları başlıyor.

Bu arada 24 Mart Pazar günü seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.

29 Mart seçim malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek. 30 Mart Seçim propagandasının sonu. 31 Mart! Dananın kuyruğu o gün kopacak. Oy verme günü!. Seçim yasakları, YSK daha önce yasakları kaldırmaz ise saat 24.00’te sona erecek.

İnşallah kazasız-belasız seçim gününe ulaşırız ve seçim sırasında ve sonrasında olumsuz bir durumla karşılaşmayız.

O gün, seçim öncesi, sırası ve sonrası, sonuç ne olursa olsun, 5 vakit namaza ben “Allahu ekber” diye başlayacağım. “Elhamdülillahi Rabbil alemiyn” diye devam edeceğim. Sonuç benim için şimdiden belli. Tencere yuvarlanacak, kapağını bulacak. O gün aslında bir son değil, yeni bir başlangıç olacak benim için. İmtihanımın şekli belli olacak. Yoksa “O” beni yaratan, her halukârda, beni sabredenlerden, şükredenlerden, haksızlıklara, zulme ve sömürüye karşı direnenlerden bulacak. Zira ben “Ve bil gaderi hayrihi ve şerrihi minAllahu teala” diyenlerdenim.

Yunus misali “Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim”. Her zaman Havf ile Reca arasında bir yerde duracağım ve tabii umud’um korku’ma baskın olacak. Merhametim öfkeme galib olacağı gibi.

O gün herkes süreci unutup sonuç üzerine ahkam kesecek. Aslında o sonucu hazırlayan sürecin sorgulanması gerek. “Esbab” bizim sorumluluk alanımızdır. Sonuç ise takdir. Ama insanlar genellikle sonuca, başarıya odaklı. Başarı eğer hukuki bir meşruiyetle temellenmemişse zulüm içerir. Adalet olmayan barışın zulüm olduğu gibi. O “Pax Roma”dır. İlahi rızaya dayanmaz.

Göreceksiniz, bütün partilerde aynı şey yaşanacak! Kaybedenler “öteki”ni suçlayacak. Kazananlar, başarıyı kendi çabalarının sonucu olarak göstermeye çalışacaklardır. “Ben yapmasaydım, o iş böyle olmazdı” gibi keramet izhar edecekler. Mutlak anlamda, bir sonucu tek bir sebebe bağlayarak, olmuş-bitmiş bir şeyde “Şöyle olmasaydı, böyle olurdu-olmazdı” demek Şeytandandır! O zaman onlara sormak gerek: “Babam kız olsaydı, ben kim olurdum”!

Mesela, bana göre, kazandıkları halde, daha yüksek bir başarı mümkünken, küçük bir farkla kazanan başarısız olabilir. Ama kaybettiği halde, oyunu artıran biri aslında başarılı olabilir. Ama bu o kadar dikkate alınmayacak.

Oy kullandık bitti mi? Bir de bu var. Kazanan eğer haksızlık yaparsa susacak mıyız? Kaybeden küsüp evine mi gidecek. Kazanan ya da kaybedenin ve bizim yapacağımız tek şey var ve bu sadece seçim günü ile sınırlı değil. Biliyorsunuz haksızlıklar karşısında susanlar dilsiz şeytanlardır. Zalimlere yardım ederseniz ateş size de dokunur. Her zaman şunu yapmamız gerek: Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacağız. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa. Bir kavme, topluluğa olan düşmanlığımız bile bizi onlar hakkında haksızlığa sevk etmeyecek. İşi ehline vereceğiz. Ehliyet ve liyakat, bırakın partiyi, tarikatı, mezhebi, imandan önce gelecek istihdam konusunda. Torpil, rüşvet, iltimas yok. İstişare ve şûra ile karar vereceğiz.

Bakın, siyaset velayet değil, vekalet müessesesidir. Halktan almadığı bir yetkiyi halka dayatanlar, “İlah”lık ve “Rablik” taslamış olurlar. Devlet bir zulüm aracı olur ve put’laşır! La yüs’el bir “Tek adam” rejimi kutsallık atfedilen bir kırallık rejimine dönüşür! O kişi, adına bağlılık yemini edilen, sözü kanun olur, insanların o kişinin koyduğu kuralları değiştirmeyi teklif dahi edemediği bir “Tanrı kıral” olur! Bugün dünyanın birçok yerinde diktatörlükle yönetilen rejimlerde benzer uygulamalar vardır.

Kutsal devlet” anlayışı insanları din adına köleleştirmeye yönelten bir anlayıştır. O zaman o devlet “dua ile istenen bela”ya dönüşür.

İnanmış bir insan, 3-5 yılda bir kurulan sandıklarda oy/rey kullanmaz sadece, her gün bir tercihte bulunur. Hak ile batıl, iyi ile kötü, güzel ve çirkin, doğru ve yanlış.

Rabbim bize Hakkı Hak, batılı batıl göster ve Hak’da toplanmayı nasib et. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. Bizi içimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden helak etme Allahım. Ve bizim ellerimizle zalimleri cezalandır, mazlumlara yardım et. Bizi rızanın tecellisinin vesilesi kıl. Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mehmet KOLCU.Mehmet KOLCU.4 ay önce
  Insanlar üzerine aldatıcı yıllar gelecektir (2006-2009 -2012) ozaman (devleti yönetenler)haine itimat edecek( açılımlarla ;Süleymancı Hasan Arıkan vb)emin kişi(üniter yapıyı savunan mehmet kolcu vb) hainlikle (ve ahmaklıkla)itham edilecek hadisi şerif ve manası..böylece yalan alabildiğine yayılacak,kötüler alabildiğine çoğalacak,zina günahı bu zamanda tavan yapacak.ittira ve yalan yaygınlaşacak bu tuhut 'ün vaula üstünlüğü son bulmazsa önce aldatıcı sınırları belli dar ve zamanı kısıtlı bir geçici bir dünya hakimiyeti gelecek hadisi şerif manası. ve en sonundaüstüne dinin bir gecede yeryüzünden silineceği MELHEMEİ KÜBRA SAVAŞLARINDA BÜTÜN MÜSLÜMAN DEVLETLERI IŞGALLE YIKILMIŞ OLACAK 1 ERKEĞE 50 KADIN NÜFUS ORANI ORTAYA ÇIKMIŞ OLACAK HADİSİ ŞERİF MANASI.,IRZ NAMUS ÇİGNENMİŞ OLACAK ÖNCE SİYONİZM İN SONRA RUM 'ÜN İŞGALİNDE TÜRKİYE IRAK SURİYE 6 SENE KALDIKTAN SONRA HZ MEHDİ ALEYHİSSELAM MEKKE DEN ÇIKAR ÖNCE KUDÜS Ü FETHEDER DİNİ BİR GECEDE İHYA EDER BURADA NAMAZ KILARLAR SONRA ONDAKİ KOSTANTİNİYYENİN 3. FETHİ OLUR VE YERYÜZÜ NÜ İYİLİKLE DOLDURUR.,,,....İSTANBUL UN 2. FETHİ 6 EKİM 1923 TE İŞGALCİLERDEN GERİ ALINMIŞTIR. VE IRAK A 2002 DE VURULMASIYLA CEBABİRE DEVRİ BAŞLAMIŞTIR,CEBABİRENİN BİR KOLUDA ONA ZIT GÖRÜNEN FAKAT O NUN BENZER BİR VERSİYONU OLAN HAİNLERE İTİMAT EDİP DEDİKLERİNİ YAPAN BÖYLECE ZALİM EMİR HÜKMÜNE GİREN YÖNETİCİLERDİR VE HERKES HADDİNİ BİLSİN BOŞ BOŞ KARALAMA YAPMASIN BU BAHSETTİGİM MANALARIN HEPSİ TAMAMEN HADİSİ ŞERİF MANALARİDİR kimse boşuna küfredip kâfir olmasın. ÖRNEĞİN İSTANBUL 3 KERE DÜŞMAN ELİNDE BULUNUP 3 KERE FETHEDİLECEKTİR. HADİSİ ŞERİFTİR. 1. Sİ 1453 TE 2. Sİ 1923 TE MEYDANA GELDI.VE IRAK İŞGALİNİ GÖRDÜĞÜNÜZDE KIYAMETE HAZIRLANIN .HADİSİ serif manasıdır.bu da CEBABİRE dönemidir.benzeri de içeride var.haine itimat edip bu hatadan vazgeçmeyeler bu hal müddetince bu hükümdardır fakat bu ayıptan vazgeçerse bu hükümden çıkmış olur ozaman anlatılan kötü fasıllar olmaz.
 • Green SoGreen So4 ay önce
  Kesinlikle desteklediğim bir proje. Bir rockçı müzisyen olarak destekliyorum hem de! Sahnede 20 senelik emek payını ortaya koyarken, sanatı dinlemek için değil icip sarhoş olmaya gelen müziği bir nebze dikkate almayan gençlerdense çay kahve esliginde gerçekten sanat için dans etmek masumane eğlenmek için gelen genç arkadaşlara müziğimi çalmak keyif olacaktır. Sadece tek isteğim sahne ve canlı müziğe de yer verilmesi.
 • Fatih özgüneyFatih özgüney4 ay önce
  Abi Selamün aleyküm ben kamuda KPSS ile atanmış yardımcı hizmetler sınıfında yer alan bir personelim tabii bu arada bizler bu kadroyu kendimiz tercih ettik . Abi Ak Parti'nin yaptığı bazı hatalardan ve yaptığı mağduriyetten bahsetmek istiyorum. Abim yukarıda belirttiğim üzere bizler bu kadroyu kendimiz istedik ancak ; taşerona kadro verildi ( ki çoğu torpille ise girdi ) ve çoğu taşeron bizim üst sinifimizda yer aldılar ve bu taseronlarin çoğu ile Ak Parti'ye laf ettikleri için tartışıp hatta kavgaya gittiğimiz anlar oldu , Mübaşirler yine bizimle aynı sınıfta idiler şu anda yine onlarda üst sınıfa atandı bizler yine boynu bükük bırakıldık. Abim Allah cc aşkına bizleri uğruna kavga ettiğimiz dava dışarıda bırakıp bu partiyi hiç sevmeyen insanlara nasıl olurda imtiyaz tanır abi şu anda 3600 ek gösterge konusu var bunun içinde imam polis hemsire öğretmen var abim polis ve imam sanırım %90 Ak Parti'ye destek verir abi benim tanıdığım bir tane öğretmen dahi yok ki Ak Partiyi desteklesin Abi ben sağlık bakanlığında çalışıyorum şu ana kadar bir kaç tane hemsire tanırım Ak Parti diyen ve bir çoğu ile yine tartışmış biriyim Abim uzun lafın kısası Maalesef Ak Parti'ye kim destek verirse Partimiz onu disladi kimki sevmiyor hatta oy vermek bir tarafa nefret ediyorsa ona kol kanat gerdi. Abi bizler eğer taşerona kadro verilmemiş olsa mübaşirler üst sınıfa geçmemiş olsa sessiz sedasız sadece üst sınıfa geçmek istiyoruz diyecek ancak verilmezse de ne yapalım demek ki imkan yok diyecektik ancak burada birine imtiyaz tanınıp diğerine yoksa adaletsizlik ve haksızlık yapılmıştır. Abi bu güne kadar destek verdiğimiz partimiz ( dayımla , işyerinden bir çok arkadaşımla , çocukluk arkadaşlarımla , büyük kayınbiraderimle kavga etmiş biriyim ) bizi yok sayıyorsa sanırım 31 Mart akşamı görülecektir ki midyata pirince giderken eldeki bulgurdan olacaklar. Abim ben bu güne kadar sol Parti'ye asla oy vermedim Rabbim ( cc ) nasıp etmesin kime verelim vermeyelim bosmu verelim tamamen kararsızım ancak şu bir gerçek ki sanırım Ak Partimize imtiyaz tanıdığı kişi yada kişiler oy vermeyecek. Abim en güzele emanet ol .
 • Kasirga_Kasirga_4 ay önce
  -Bizi içimizdeki beyinsizler yüzünden helak etme- ne kadar güzel ve doğru söz..Allah'ı Kitabı kullanarak bizleri hiçliğe yoksulluğa ve kendi hataları yüzünden kaderciliğe teslim edenler ve onları böyle köşelerde savunanlar..helak oluşumuza zemin hazırlayanlar..kalem cahillerin kılıç zalimlerin elinde bir türkiye
 • ArtukbeyArtukbey4 ay önce
  Ebu Zerr isimli arkadaş, 1989 yerel seçimleri denildi, dikkat ederseniz. O gün CHP nin yerine faaliyet gösteren SHP 1989 yerel seçimlerinde %28,69 luk oy oranıyla Türkiye'deki belediyelerin yaklaşık %70 ine yakınını kazanmıştı. Sağ partilerin bölünmüşlüğü sayesinde. Belediyeleri perişan etmeleri de 1989 yerel seçiminden sonra oldu ve 5 yıl sürdü, 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisinin başarısına kadar. . Sizin söylediğiniz, merkezi Hükümete ortaklığı 1991 Genel seçimi sonrasındadır. Yani manüplatif bir yazı yok.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN4 ay önce
  ARTUKBEY RUMUZU İLE YAZAN KARDEŞİM, YAZINDAKİ AKIŞKANLIK SENİN BİLGİ BİRİKİMİNİ VE ÜSLUBUNDAKİ NEZAFET DE RUHUNDAKİ YUMUŞAKLIĞI GÖSTERİYOR.BUNU ANLAYAMAYANA İTİBAR ETME.ÇÜNKÜ,ONLARDA İNSAN TANIMA YETENEĞİ YOK.SADECE FİKRİ DURUŞUN HOŞLARINA GİTMEMİŞTİR VE BU ONLARIN BOZUK ÜSLUP İLE SENİ TACİZ ETMELERİNE YETER.ELİNE SAĞLIK.EMEK VERİP GÜZEL BİLGİLER PAYLAŞMIŞSIN.
 • oktay doğan çayıroktay doğan çayır4 ay önce
  amin amin amin
 • Ebu ZerrEbu Zerr4 ay önce
  Artukoğlu, yaşın kaç bilmem ama ya o tarihlere aklın ermiyor o yada manipülatif yazılar yazıyorsun. Yazdıklarının neresine baksam dökülüyor. Aslında cevaba bile gerek yok ama sadece bir örnek vereyim yeter oldu mu? 1989 dan sonra shp değildir iktidarda olan. Anaptır.sonra dyp shp koalisyonu, sonra yine anap, sonra rp-dyp,sonra dsp, mhp ve anap koalisyonu diye gidiyor. Yani shp sadece koalisyonun küçük ortağı olarak 91-95 arası hükümet oldu. Ama iktidar olmadı. Siyaseti konuşmaya da değmez, yazmaya da. Bilgi nesnel olmalı artuklu. Her iki tarafta da o kadar çok çirkinlikler varki mide almaz. Ve her iki tarafta da hala var olan fetö artıkları ile fetösevicileri vede onları başımıza bela edenler oldukça yazıklar olsun diyorum böylesine kirli ve kokuşmuş siyasete. Verilen oylar kerhendir. Ve siyaset hizmet değil çıkar odaklıdır. Bunca masrafada hiç gerek yoktur. İşsizlik aldı başını gitti. Gençler umutsuz ve mutsuz. Eski dogu bloku ülkelerindeki ruhsuz insanlara döndük. Benizler soluk ve yüzlerde ifade yok. Heryerden suç fışkırıyor, feryat yükseliyor. Yarınlara dair laftan başka bir şey de yok. Muhalefet ise hepten yok. Ve önümüzü göremiyoruz artık. Şakşakçılığa da hiç gerek yok. Günaha da vebale de asla girmeyiniz derim.
 • Mehmet Çetin Mehmet Çetin 4 ay önce
  ALLAHIM bizi Mekke fethinde peygamber kibir yaptı diyenlere sessiz kalan yılışıklardan eyleme.
 • KamilKamil4 ay önce
  Yani varsa birsey ak partide yada devlette yanlıs giden yapmayın kardeşim ayıptır ayıp deyip Türkçe bir uslupla yaz gecsin ya neki bu bir saat mıyım mıyım birseyler le birseyler anlatmaya calısmak yanlış yapan adam zaten ayetten korksa yada ayetlere uysa zaten yamuk yapmaz yani yanlısı Yada doğruyu yazıver bir zahmet
 • nostaljinostalji4 ay önce
  haksızlık kimden gelirsegelsin... yazar iyi diyorda bizim hırsızı iyidr diyen AKp li ilçe başkanları var. Buna ne diyorsunuz?
 • KamilKamil4 ay önce
  Yani göz yanlış bir sey görüyorsa gördüyse bunu acık acık söylersiniz ayetleri kalkan olarak kullanmayın
 • Modern zamanModern zaman4 ay önce
  Seçim havası mı? Seçimi kazanan gelecek makamına hayat ona güzel. Vatandaş asıl seçim sonrasını düşünüyor. Ekonominin hali ortada. Meyve sebze fiyatları, dolar yükselecek mi endişesi halkı zaten uzun uzun düşündürüyor. Geçici süreli typ alınsa da özel sektör işçi çıkaracak deniyor. Yani artık insanlar kendi geleceği için endişeleniyor açıkçası. Atamalarda makam sahiplerinin yakınlarını ataması uzun süredir işsiz olanlar için hüsran. Devlet kapısı herkese bakamaz acil çözüm gerekiyor diycem ama artık çok geç gibi. Dünyada da kriz var. Gelişmiş ülkeler hizmet kölelik sektöründe çalışır diye kafamıza işlenmiş. Oysa üretmek ve onurlu duruş çok daha değerliymiş. Eskiden insanlar kendi işinde çalışırdı amma velakin büyük zincirler ve halkımızdaki sermaye yokluğu insanları büyük sektörlerin küçük değersiz çalışanı haline getirdi. Tam zamanlı karın tokluğuna çalışmak ne demek ya. Ben bu modern zamanı sevmedim. İnsan fıtratına aykırı bir kere. Bu zaman iyidir diyenlere şaşarım...
 • FerhatFerhat4 ay önce
  Artukbey-2 rumuzlu kardesim: Kerim kitabimiz Kur an da Hz. Musa nin nakledilen bir duasini atifta bulunmussunuz. Bu surdeki dua" yarabbi aramizdaki akilsizlar yüzünden bizi helak etme". Hz. Musa a. s. bu atifta bulundugunuz duayi neden ve kimler icin kullanmistir bunu iyi algilamak gerekiyor. Isterseniz ben size kisa bir aciklama yapabilirim. Hz. Musa a. s. bu duayi kendi kavminden olan israilogullari icin kullanmistir. Zira bunlar tarihin her kademesinde oldugu gibi o vakitteHz. Musa a. s. onlari Allahin indirdigi yasa ve emirlerine uymalari gerktigene dahil ikaz etmis olmasina ragmen, onlar sapkinlik ve cehalet icine düserek kendilerine altindan yapmis olduklari putlari ilah edinip kendi yasa larini gelistiriyor ve Allah c. c. yasalarina muhalefet ediyorlar idi. Acikcasi tagutluk yapip Allah a sirk kosuyorlar idi. Iste bu bahsetmis oldugum ayni sapkinlar Hz. Isa yi carmiha germek isteyen sapkinlarin ta kendisidir, hatta ayni sapkinlar 17. yüzyilin sonlarinda fransiz ihtilalini destekleyip ve yönlendirerek Avrupayi ve 18. Yüzyilin ortalarinda osmanliyi vesayeti ve esareti altina alan sapkinlarin zürriyetinden olanlardir. Süphesiz siz iktisat okumus olabilirsiniz hatta ve hatta hukuk da okumus olabilirsiniz, fakat sunu da belirtmek istiyorum sizin okudugunuz iktisat liberalizm yada kominizm odakli iktisad bilimleri vehatta hukuk bilimleri. Bu sapkin sahsiyetlerin gelistirdigi bilimleri tanimak ve bilmek muhakkak faydalidir fakat bunlari uygulamak zararlidir. Ve bu bilimleri okumak ile irfan sahibi olunmuyor malesef, zira biz her attigimiz adimda Allah in rizasini gözeterek yaradilis gayemizden sapmamaliyiz. Bu okudugunuz liberalizm odakli iktisad ayni sapkinlarin gelistirdigiideolojiye dayanmakta. Bunlar kurduklari bozuk düzen ile Avrupayi ve yurdumuzu vesayeti altina alanlarin ideolojileri ve iktisat anlayislari. Serbest piyasa gibi deyimler ve faissiz ekonomi düsünemeyenlerin ideolojileri.bu Allah korkusu olmayan sapkinlar bu ideolojileri gelistirirken haram ve helali göz önünde bulundurmamislar, zira kendi küresel cikarlarini ön planda tutarak insanlari ekonomik acidan vesayeti altina almislar. Hatta kendi ideolojilerinin planlari dogrultusunda ülkelerin milli kaynaklarini gasp ederek ülkeleri kendilerine karsi aciz duruma düsürmüsler. Ittihat ve terrakkicilerden bahsetmissiniz bu ittihat ve terakkici tayfalar liberalizm ideolojisini benimseyerek topraklarimizda tanzimat döneminden günümüze kadar modernizasyon adi altinda tanzimatlari, inkilaplari ve AB reformlarini gerceklestiren hayin tayfadir. Bunlarin kirintilari hala günümüzde mevcut ve bagli kaldiklari liberalizm odakli AB birliginin reformlarini ülkemizde hayata geciren zaat ve partiler. Fakat bugün bunlar ulasalcilik yada milliyetcilik adi altinda kamufule olmuyorlar, yeni kiliklara bürünerek liberal islamci kimlikleri ile ekonmimizde küresel güclerin planlari dogrultusunda milli kaynaklari özellestirerek ve hukuk sistemimizde masonlar bilrligi AB nin gayri ahlaki ve gayri milli uygulamalarini hayatagecirmekteler.
 • MertürkMertürk4 ay önce
  İhracat gelir ise ithalat giderdir.sadece ihracata bakarak ,tespit yapılmaz. Yaptığım ihracat içindeki ithal aramal ve hammadde de önemlidir. 2000 li yıllarda ,ihracat içindeki ithal aramak ve hammadde oranı 30-35% civarı iken buvoran don yıllarda 70-80% civarı olmuştur. Bundan dolayı ,ülkede ihracat artarken ithalat artıyor, her zamam önemli bir cari açık oluşuyor.
 • MertürkMertürk4 ay önce
  Dış borcun kamusu özeli olmaz. Dış borç her halükarda kamuya ve devletin sırtına yüklenir. Nasıl mı? Devlet 2000 yılından sonra döviz geliri olmayan firmalarada döviz ile borçlanma getirdi. Bol ucuz döneminde ,döviz ile borçlanan firmalar,yüksek dış borçlar ile hesapsız kitapsız emlak konut inşaat işlerine girdiler. Devlette inşaat kaynaklı bu ekonomi üzerinden bütçe gelirlerini artırdı ,bundan oldukça faydalandı. Fakat bu durum sağlıksızdı. Bir yerde bitecekti.Döviz borçlarının ödenme vakitleri geldiğinde ise ,ülkede yeterli döviz getirici üretim altyapımız olmadığı için ,piyasada yeterli döviz bulunmaması nedeniyle ,dış borçların sürekli daha fazla dış borç ile çevrilmek zorunda kalındı ve yetersiz döviz nedeni ile döviz kur ları yükselmeye başladı. Devlet bu kur artışını önlemek için kendi döviz rezervlerini satmaya başladı, yetmediği yerde dış borçlanma ya gitti ,ve gidecek. Özel sektör döviz borcunu ödemek için ,piyasadan döviz çekecek ,yeterli döviz olmadığı için döviz fiyatı artacak ,devlet artan döviz fiyatını düşürmek ve dövizin daha fazla artmaması için sürekli dış borçlanmaya gidecek . Özel sektör döviz borcu ,oldumusana kamu borcu. Bu arada ,döviz bulamayan firmalarda ,iflas eder veya ,borcundan dolayı ,yabancı fonlara devredilir.
 • HarputluHarputlu4 ay önce
  Artukbey rumuzlu kardeşim yazılarını okudum. Gerçekten çok güzel ve doğru şeyler yazmışsın. Burada bir arkadaşın dediği gibi Tv Programlarına açılış metni yapılacak yazılar. Tabi telif hakkı istemezsen =:)Şaka bir tarafayerinde bir yazı konulara vakıf olduğun belli. Ön yargısız olan herkes ne demek istediğini anlamıştır sanırım. Tekrar teşekkürler, eline sağlık.
 • SılaSıla4 ay önce
  BU kadar cehalet; ancak bu kadar okumakla gerçekleşirdi zaten. Artuk1-2-3... Sn. A. Dilipak. teşekkür ederiz efendim.
 • Mehmet AliMehmet Ali4 ay önce
  Artukbeye cevaben; SAMİMİ OLALIM.PARTİZANLIK YAPMAYALIM. CHP'nin 30 sene önceki yaptığını iddia ettiğin şeyi, sanki dün olmuş gibi heyecanla anlatıyorsun, iki satır AKParti eleştirisi yapmaya korkuyorsun.Mesajında Abdülhamid'i överken borcu 300 milyondan 30 milyon altına indirdi demişsin; ben de şimdiki iktidar 500 milyar dolar borç yaptı diyorum. Yani birisini borcu azalttığı için övüyorsun, ötekini arttırdığı halde övüyorsun, burada fikri çelişkin var. Samimi olman gerekir. Borç azaltmak iyi bir şeyse, şimdiki iktidarı eleştirmen gerekir borç arttığı için. 500 milyar Dolar borcun direkt devlete ait olan kısmı bunun 1/3'ü. Geri kalan özel sektör borcu. Tamam, ama bu borcun da önemli kısmı yine devlet garantili projelerin borcu. Örneğin, adam havalimanı yapmak için dışarıdan borçlanmış, devlet te yolcu garantisi vermiş, yolcu yoksa devlet karşılayacak. Şimdi burada devlet bir taahhüt altına girmiş. Dolaylı olarak borca kefil. Bu önemli bir nokta. Köprüler, otoyollar, hastaneler hep aynı mantıkla yapıldı, devlet ödeme garantisi ile. Yoksa kim verir Cengiz inşaata milyar dolara krediyi? Neyini savunuyorsun bu borç düzeninin. Fikirlerinin arasına AYET eklemek doğru değil bunu da söyleyelim. Bu artık toplumda yeni moda. İşine geldikçe yaz bir ayet, ver bir hadis, ayıptır. 2002 öncesi faiz dediğin 50 senelik sağ iktidarların ( menderes-demirel-özal) yarattığı borç düzeni. Bunu da gidip CHP ye yükleyecek halin yol herhalde. 2019 yılı bütçesinde FAİZE ayrılan pay YATIRIMA ayrılan payın tam 2 KATI, ayıptır bunun neresini savunuyorsun. 2002 yılından bu yana gelişmeleri yazmışsın ama methodun yanlış. Ne kadar hızlı gittiği anlamak için referans noktalarına ihtiyacın var. 1950 de Türkiye'nin 1/4'ü kadar Kişi başına düşen GSMH'sı olan Dinsiz Güney Kore , 65 senelik sağ iktidarlarımız (3-4 sene darbe dönemi)zamanında bize tam 16 KAT fark attı. ON ALTI KAT. 32.000 usd kelle başı. Sen hala millete algı operasyonu çek. Kıyaslamayı bize benzer ülkelerle yap, Polonya ile yap. Kongo'dan daha zenginiz diye sevinelim mi yani? Eğitimim var demişsin, benim de var. Memura maaş verilemiyordu demişsin, Allah'tan kork. işsizlik sigorta fonu nasıl talan ediliyor, yazsana iki satır. O maaşlar verilsin diye satılmadık fabrika bırakmadı bu hükümet, bunu mu alkışlıyorsun. İhracat büyüdü, Amenna, peki samimiyet diyordun, İthalatı da yazsana. Neden her sene 50 - 60 milyar dolar cari açık verdik son 16 yılda. Bu para gavurdan mı çıkacak, bu milletten mi? Erdoğan, kendi partisindeki hırsızlığı, yağmayı eleştirdiği için oy vereceksin öyle mi. Bu kadar mı? Hesap sormayacak mı, kendinden diye? Kendi içlerindeki FETÖCÜ siyasetçi ve zengin iş adamlarını nasıl kolladıkları konusuna ise girmedik bile. Toparlayayım, öncelikle düzeyli yazıların güzel, sorun yok. sorun samimi olmamanda. Tayyip Erdoğan'ın yaptığı sayısız güzel işler var, bunu yadsımıyorum. Özgürlükler, adalet, belediyecilik, AB yolunda atılan samimi adımlar gibi. Ama, doğru yaparken alkışladığımızı, yanlış yaparken yermezsek kendi elimizle batırırız devleti. Bence artık fikri ve ideolojik olarak AK Parti misyonunu tamamlamıştır. Türkiye'yi ayağa kaldırabilecek bir kadro ve inanca sahip değildir. Bir başka parti yapabilir mi, bilemeyiz ama en azından artık bunların değişmesi şart. Hepimizin iyiliği için...
 • SılaSıla4 ay önce
  Ferhat rumuzlu kardeşe teşekkürlerrr.
 • Artukbey-3Artukbey-34 ay önce
  Kısa bir not : Benim dizilerden tarihi öğrendiğimi iddia eden bir arkadaş olmuş. Ben Üniversite mezunu İktisat eğitimi almış biriyim. Hem İktisat tarihi hem de Genel tarih üzerine yüzlerce sayfa okumuş biriyim. Tarihi dizilerden değil, bizzat kaynağından öğrenen biriyim. Dolayısıyla yanlış ithamda bulunmayın. Zaten konuya az çok vakıf olanlar literatüre uygun tamamen gerçekleri yazdığımın farkındalar. Sallama bilgi yok. Prensibim, daima bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak gerektiğine inanırım. O yüzden arkadaşlardan ricam doğru bilgi aktaralım ve doğruları yayalım.
 • Ali aslanAli aslan4 ay önce
  Oyunu kime verecek Abdurrahman
 • Ali babaAli baba4 ay önce
  Sayin dilipak siz hangi adaya oy vereceksiniz??Sormak hakkimiz
 • Ali babaAli baba4 ay önce
  Aile kalkinma partisinin, a,k,p,tanzim satiś magazalarina ailece hoś geldiniz, nisan ayinda 1 dolar, 10 lira olacak, savunma ve diyanetin bütçesini sorgulamadan, ekonomi düzelmez,
 • Ali babaAli baba4 ay önce
  Yašša,yaśasin moldavyayla vizeler kaldirildi, yakinda memleket orta dogunun tayland,i olur, yani,ruslarlanda vize kaldirilirsa inan memleket, açikkerhane olur,
 • uzman analistuzman analist4 ay önce
  sayın hocambu ekonomi yönetimi varken akp partisinin işi çok zor değil imkansıza gidiyor.piyasalarda güven bu derece yok edilmemişti..ekonomi yönetiminin acemiliği başarısılığı zaten ülkeyi ekonomik olarak karanlık bir çıkmaza sokuyor..krizler her dönem olabilir sorun o krizleri nasıl çözebildiğiniz.güven çok önemli oda algıdır.ilk algısonuçları yansıması borsadır..bu ekonomi yönetimi bırakın borsada özel şirketleri kendi kontrollarındaki kamularda bile öncü çöküşü engelleyemiyo*piyasaya büyük bir korku borsada kamularla salınıyor ..ne yazıkki akp içinde bunu hala göremiyorlar....hayret bu derece ...hayret.sanki akp artık gitme zamanına hazırlanıyor..kendileride biliyor ..gideceklerini...borsa alarmı veriyor...
 • Artukbey-2Artukbey-24 ay önce
  500 milyar borç var diyenler. Devlet mi yapmış o borcu. Tam aksine IMF yeborcu sıfırlanmış. 2002 den önce bütçenin %80 i borç faizine (sadece faize, anapara hariç)giderken bugün bu oran %25 in altına düşmüş. Peki borcu kim yapmış, başta TÜSİAD çılar olmak üzere Özel Sektör yapmış. Sen borçlan, ben ödeyeyim. Yapma yahu enayi miyiz? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Hep yalan yanlış bilgiler yayıp algı operasyonu yapıyorsunuz. Örneğin saman ithal ediyoruz diyenler. 2017 de biraz kuraklık oldu. Ne kadar saman ithal edilmiş 25.000 ton bunun 5000 tonu tekrar ihraç edilmiş. Peki yıllık üretimimiz ne kadar 26.000.000 ton (yazıyla 26 milyon) yani ithalat üretimin 1000 de 1 i bile değil. Bu da piyasayı regüle etmek için Türkçesi dengelemek için yapılmış. Tıpkı bugün patlıcan, domates, soğanın tanzim satışlar başlayınca yarı yarıya düşmesi gibi. Birileri bu dengeleme müdehalesini istemiyor ki piyasayı istediği gibi manüple edebilsinler. Eğer hükümet sizin aklınıza kalsaydı. Birkaç kompredör burjuvazinin oyuncağı olurdu. Ben İktisat eğitimi almış biriyim. Adam iktisatın,ısından anlamaz. Kılıçdaroğlu'nun ve Sözcü gazetesi gibilerin söylediği yalanlarla burada ahkam kesiyor. İhracat 2002 de30 milyar dolardan 168 milyar dolara çıkmış. tarım ihracatı 8 milyardan 25 milyar dolara yaklaşmış Biten tarım bu mu? Buğday ithal ediyoruz diye bilgi çarpıtması yapanlar. İşin doğrusu yılda 21 milyon ton üretim var. 19 milyon ton tüketim yani 2 milyon fazla . Peki yaklaşık 3 milyon ton ithalat niye yapılıyor. Makarna, irmik, bisküvi ve un gibi işlenmiş mamule çevrilip ihraç ediliyor. Yani Katma değer elde ediliyor. Türkiye'nin Gıda Sanayindeki kapasite fazlasının atıl kalması engelleniyor. Yıllarca biz tarım ürünlerini ham ihraç ediyoruz sonra işlenmiş olarak geri alıyoruz demiyor muydunuz? Şimdi Türkiye doğrusunu yapıyor. Ama birileri bunu bile çarpıtıp algı operasyonu yapıyor. Mazot desteğinde Muharrem İnce 24 Hazirandan önce Traktöre binip Benzin istasyonuna gidip Şov yaptı. Ama işin doğrusu ortaya çıktı. Neymiş, Mazotu alıyorsun sonra faturayı gösterip teşvikini geri alıyorsun. Mazot 3 TL civarına iniyor çiftçi için. Devlet Mazotu almadan peşin versin de birileri parayı cebine mi atsın. Yahu biraz samimiyet. Peygamberimiz Din samimiyettir demiştir. Bu işler dinle olmaz diyenler. 1990 ları da gördük. Yolsuzluk, hırsızlık, terör ve faili meçhuller artı dış politikada Batının önünde ceket iliklemeler hepsini de gördük. 2001 Krizinde maaş verecek hali kalmadı devletin, deprem için toplanan paraları memurlara maaş olarak dağıttı. Kocaeli'nde 10-15milyon dolara mal olacak Yuvacık barajını, 10 katına mal etti CHP li belediye. o paralar kimin cebine gitti. Böyle yüzlerce örnek var. Kılıçdaroğlu yönetimindeki SSK nın kazan ihalesini yaklaşık 100 katına evet yanlış okumadınız 100 katına mal etmesi gibi. Biraz şükretmeyi bilelim. Tabii ki sıkıntılarda var .Ancak Kur'an da '' Şükrederseniz nimetimi artırırım nankörlük ederseniz geri alırım '' buyuruluyor. Hz. Ali'de '' İnsana yaptığı iyi bir iş için teşekkür etmeyi bilmeyen Allah'a da şükretmeyi bilmez'' buyuruyor. Bugün dün neredeydik, onla kıyaslanarak anlaşılır. Yani sadece yukarı bakarak değil. Hataları dillendirelim, ancak yapılanları da inkar etmeyelim. İSLAM;DENGE DİNİDİR. İfrat ve tefrit gibi aşırılıklardan kaçınalım. Eleştirilerimiz yol gösterici ve çözüm önerisi sunsun. Yıkmak için Muhalefet yapılmaz. 1909 da hangi muhalefet varmış diyen arkadaş, tarihi iyice bir okusun. Muhalefet yoktu da İttihat ve Terakki Partisi Uzaydan mı geldi? Jön Türkler kimdi? İttihatçıların etrafında bugünkü gibi diğer unsurlarda koalisyon yapmışlardı. Sonuç 1909 dan sonraki 9 yılda çöküş. Abdülhamid ne yapmış diyenler. bugünki 12.000 km demiryolunun 4000 km.lik kısmı o devirden kalma. İzmirin sembolü saat kulesi diğer saat kuleleri. Hastaneler. Çanakkale direnişinde kullandığımız istihkam mevzileri. Milleti aç bırakmama, maaşların düzgün ödenmesi. Yüzlerce Okul(ilk,orta ve lise), İstanbul Üniversitesinin Modern şekilde Darulfünun olarak kuruluşu , Anadoluda birçok tarihi eserin tamiri, DIŞ Türkler ve Müslümanlara yardım vs.vs. Birde üstüne üstlük borçların %90 nın ödenmesi ve para artırılıp hazinede para biriktirilmesi. O paralar 1909 31 Mart olayları sonrası Yıldız Sarayı yağmasında talan edildi. Daha ne anlatayım. Feraset ehli olun, sıkıntıyı dile getirmek başka Dışarda adamlar 3. Dünya Savaşı çıkarmaya çalışırken saçmalamak başka. Kur'an da Hz.Musa'nın şöyle bir Duası naklediliyor: ''Yarabbi içimizdeki akılsızlar yüzünden bizi Helak etme'' demek ki Peygamberler dahi bunalabiliyor. Peygamberin yanında Siyasetçi dediğin nedir ki. Bu son sözümde, dediğimi iyi anlamayıp siyasetçiye kutsallık atfettiğimi iddia eden arkadaşa gelsin. Tam tersine siyasetçi Peygamber değildir. Ondan sıfır hata beklenmez diyorum. Ölçü Şudur: Siyasetçi hatasını farkedip düzeltmeye gayret ediyor mu. Evet, Tayyip bizzat teşkilatını uyaran kendisi, o halde yola devam edilir. Yoksa hatasız kişi arayan arkadaşsız kalır sözündeki gibi adam bulamayız. Birde Çuvaldızı siyasetçiye sokarken iğneyi kendimize batıralım. Tayyip; Kanuni, Fatih, Yavuz, Abdülhamid değil diyen arkadaş. EYVALLAH doğru . Peki biz FATİH zamanındaki Tevekkül ehli Halk mıyız. Hani Fatih zamanındaki meşhur hikaye: Alışverişe çıkar Birinci Esnaf ben siftah yaptım sen yan komşum yapmadı oraya git der. İkinci Esnafa gider oda diğerine yönlendirir. Üçüncü esnafa gidero da diğer komşuya. Tekar başa dönülür. Soralım, şimdi biz bu Fatih dönemi gibi Tok gözlü, Tevekkül ehli esnafı-halkı gibi miyiz? Patlıcan, domates, soğanı stoklayıp fiyatları fahiş hale getirenler Fatih zamanının tüccarı gibi değil dimi? Sizde bana katılırsınız. O yüzden sanki biz evliyayız da başımızdakiler başka imiş gibi konuşmayalım?
 • MisafirMisafir4 ay önce
  İstihdam imandan öncemi geliyor?
 • NazNaz4 ay önce
  Muhteshem
 • GakkoşAhmetGakkoşAhmet4 ay önce
  Sayın Dilipak.Lutfen açık ol.Safıñı belli et.Ahmet Hakan Fatih Altaylı gibi yalpa yapma.Biz seni kendimiz gibi biliyoruz.
 • Kocasolak'a selamlar sevgilerKocasolak'a selamlar sevgiler4 ay önce
  Kocasolak kardeşim yazmış: "Ehliyet liyakat güzel de, adamı ehli diye işe alıyorsun, işi yanında rakibine çalışıyor. Buna ne diyeceğiz?" Kocasolak kardeşim haklı, sadece liyakat ile olmaz, devlete sadık olmalı ve bu devirde devlete sadakat erdoğana sadakat demektir. Bu yüzden Erdoğan teyzelerinin oğullarını önemli görevlere atıyor, bu gayet doğaldır, bir yanlışlık yok bunda, haber şöyle: "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kredi Yurtlar genel müdürlüğü görevine teyzesinin oğlu Recep Ali Er’i atadı. Erdoğan temmuz ayında da bir diğer teyze oğlu İbrahim Er’i Milli Eğitim bakan yardımcılığına atamıştı."
 • din dedilerdin dediler4 ay önce
  RTE,türbanlı , pardon başörtülü bacımı ezdiler taciz ettiler deyip durdu..Dünkü türbanlı,pardon başörtülü kadının polis tarafından tutuluşu facia değil mi?...Yok mu hükümetden, RTE den bir açıklama?
 • Mehmet AliMehmet Ali4 ay önce
  Yorumcu Artuk, Tarihi dizi filmlerden öğrenirseniz böyle saçmalarsınız. 1909'daki muhalefet nedir yahu, biraz düşünüp de yazın. Abdülhamid 33 senede toparladı diyorsun, Abdülhamid ENKAZ MI Devralmıştı yani? CHP'den mi devraldı Padişahlığı? Abdülhamid borcu 300 ton altından 35 ton altına indirmiş diye övünüyorsun , Peki Erdoğan borcu 500 milyar dolara çıkarmış, buna ne diyelim, bunun neresiyle övünüyorsun?? KİMDEN ALDI 500 MİLYAR DOLAR BORCU? IMF değil, daha yüksek faizle Amerikan bankası, Alman bankası. Ne fark eder? BORÇ ALAN EMİR ALIR. Önümüzdeki 20-30 sene bir çok gelirin temlikli değil mi, yapılan otoyollar milletin mi yabancı şirketlerin mi? TELEKOM , PETKİM, TÜPRAŞ, SEKA gibi sayısız milli değer çarçur edilmiş. Tank fabrikan Araplara verilmiş, sen daha bize Abdülhamid masalları anlat. Yerli ve Milli duruşu olan bunları yapamaz. Partizanlığı bırakın, kafanızı kumdan kaldırın, gerçeklerle (borçlarla) yüzleşin. Kaç nesil ödeyecek bu borçları silmek için, kaç nesil sürünecek bu Bereket Fışkıran topraklarda? Yapılan her hizmeti de Lütufmuş gibi pazarlamayı da bırakın!
 • FerhatFerhat4 ay önce
  Pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalim diye hesap yapan kardeslerim büyük bir gaflet icerisindedirler. Zalimden kurtulacagiz derken iblisin kucagina düsmeyelim diye yanlis cikis yolu arayanlar da ayni sekilde büyük bir gaflet icerisindedirler. zira mevcut siyasi iktidar ve mevcut meclis catisi altindaki partilerin hicbirisinin bizi hidayete kavusturacagini zannetmiyorum. BizTagutu red etmmedigimiz müddetce ne tam manadahidayete kavusamiyacagimizi ne de Allah ín bizevaad ettifggialtin cagimizi yasayacagimizi zannediyorum. Kurtulus yolunu tagutta aramak bu yüzdende cok yanlistir. Insallah tüm müminler en yakin zamanda Ahir zamanin zilettinden kurtulup suurlu bir mümin gibi hareket ederek ahir zamanin tagutu olan vesayet düzeninden kurtulur ve tüm insanlik izzetinie ve onuruna tekrar kavusur. Bunu da ancak milli ve manevi duygularimizi sömüren liberalizm odakli proje patileri ve onlarin küresel güclerin talimatlari ile hayata gecirdikleri Master planlarini red etmekle gerc3eklesebilecegin suurunu yakalamaliyiz.Biz suurlu müminler olarak ne Kapitalist ve küresel güclerin gölgesinde cadir kuran olusumlari nede acik acik bu kapitalist ve bozguncu sitemin karsinda gögüs geremeyen bir iradeyi desteklemiyoruz. Acikcasi ne yari ölünede yari diri esaret altinda yasamayi kabul ediyoruz. Allah in rizasini gözetmeyen ve yaradilis gayesinden sapan her olusum, devlet ve parti kaybetmeye ve yok olmaya mahkümdur. Allah .c.c. bizlere bu irade dogrultusunda hareket edebilmemiz icin düsünen akil ve gören Göz ve hatta isiten kulak bahs eylemistir. Mevcut siyasi irade Allahin rizasini gözetmekten ziyade liberalizm odakli Kapitalist sisitemin gelistirdigi ideoloji dagrultusunda hereket ederek küresel güclerin rizasini kazana bilmek icn caba sarf etmekkte. Bu idealler dogrultusunda hareket eden mevcut vesayet sisiteminin partileri kesinlikle milli ve manevi iradeyi temsil edemez. Elbet haramilerin 17. Yüzyilin sonlarinda kurdugu vesayet sistemi muhakkak cökecektir ve müminler tekrar izzetine ve onuruna kavusacaktir, zira Allah nurunu muhakkak tamamliyacaktir. Fakat sunu da belrtmek isterim Allah c.c. bizlere irade sahibi olabilmemiz icin akil bahs eylemis, bizde Allahin bize bahs etmis oldugu bu güzel nimetten dogru sekilde istifade edersek Hak ile batili bir birinden ayirip tagutu yani batilin kurmus oldugu vesayet düzenini ve bu düzen dahilinde insanlarin milli ve manevi duygularini sömürüp azgin vesayet düzenini yerli hamilerini desteklemeyecegiz. Zira bu ALLAH c.c. bize Bakara suresindeki ayetlerindeki emridir. Bizim ideallerimiz ve mevcut siyasi iktidarin idealleri malesef birbiri ile örtüsmemekte, zira biz bir mümin olarak yerli üretime önem veririken mevcut siyasi iktidar aksine AB nin master planlari ve liberalizm odakli Kapitalist sistmininin öngördügü sekilde yerli üretimi en düsük sevyelere indirmistir. Biz mümin olarak siyonizmin gelistirmis oldugu Kapitalit sistemin aksine yerli kaynaklarin milletimizin kontrolünde olmasini ve bu kaynaklarin önce Allahin rizasi icin ve sonra halka hizmet icin isletilmesinden yana iken mevcut siyasi iktidar yerli kaynaklari liberalizm odakli kapitalist sisitemin öngördügü ekonomik planlar dogrultusunda önce yerli sermayenin tekeline ve daha sonrada el degistirerek küresel sermayenin eline gecmesine karsiyiz. Zira bir milletin ve devletin bagimsizliginin teminati yerli üretim ve yerli kaynaklari dir. Iradesini AB reformlari kapsaminda masonik bir olusum olan AB ye teslim eden ne kadar milli olabilir sizce. Sözde milli oldugunu haykiran fakat özünde dünyamizi ve ülkemizi vesayeti altina alan masonlarin kurmmus oldugu azgin ve Bozguncu e tam manda entegre olabilmek icin sürekli önceliginin bu birlige dahil olamak diye telafüz eden bir partinin ve zaatin milli iradesinden süphe duyulmasi gerekmezmi? Batinin bize yüzyillardir dayattigi yeniden dogus yani antik cagin dirilisini degilde Milli dirilisive altin cagi yasamak istiyorsak eger, ozaman önce milli suura sahip olmaliyiz.
 • SILASILA4 ay önce
  Devlet gerçekten çok çalışıyor, moldova ile vizeler kalkmış. Moldova ekmeğe muhtaç. Turist olarak sadece kadınlarını gönderiyorlar o da para kazansınlar diye. Devlet olarak düştüğümüz duruma bak; baaldırı çıplak Turistlerden gelir umar hale geldik. Gerçi KDV li cinsel kölelikte var ama anlayana. (Editör ayıp değil mi şimdi yaptığın. O kadar kibar da yazdık, yalan mı yazdık??? niye sansür??? muhalefete her türlü küfür sansürsüz. Vallah hak geçiyor haberin olsun.
 • SulumanSuluman4 ay önce
  İsim vereydin keşke İsmail Kahraman bütün hizmetlilerini müşavir yaptı Binali Yıldırım geldi bütün hizmetlilerini berberin garsonunu müşavir yaptı bu hızla giderse o koltuklarda halktan kimse kalmayacak yazık oluyor
 • SILASILA4 ay önce
  (Sn. ARTUK) Bence RTe giderse olacak olanlar. <1>Öncelikle kibrinden dolayı surriye devlet başkanıyla görüşmeyenlerin yerine gelecek olan yeni hükümet hemen ESEDle görüşmeye oturur. Ve T.C. nin suriyenin kuzeyindeki varlığını meşru zeminde korumaya çalışır.<2>Gelecek olan hükümet RTE hükümetlerinden mutlaka her konuda daha çok çalışkan olması lazım gelir kitekrar iktidara gelebilsin.<3> İstihdam odaklı çalışacak olan hükümet işssizliği bitirmek için uğraşırNOT: rte şirket odaklı devletten bahsediyor. Devleti; iş bulmak için uğraşmaması gerektiğinin her defasında altını çiziyor. Devlet sadece vergilerle ilgilenmelidir diyor.<4>Valiler; aynı zaman da akpartinin İL başkanları olma durumundan kurtulurlar çünkü günümüzde parti toplantılarının çoğu valilikler tarafından düzenleniyor. <5>İslamı kullanarak içinin boşaltılmasının önüne geçilir.Çünkü yanlış örtünme ve yanlış islam anayışına sahip lider; millette var olan islam inancını da yok ediyor istemeden de olsa.<6>Millet ayrıştırılmaz. devlet ayrıştırılmaz, islam ayrıştırılmaz. Milleti; zillet ittifakı, illet ittifakı, fettöcü, hain, BAy sıfatı... her türlü Allah c.c. nın yasakladığı lakap ve insanı küçük düşürücü söz ve davranışların(Baykalın kasedi çıktığında ilk olarak meydanlarda ifşa edilmişti. HAlbuki ayıbı kapatanlardan olmalıydı. Oy toplama hırsı için din kardeşini harcamamalıydı sonuçta islamı inkar eden biri değildir sadece cahildir Sn Bykl.)<7>Yemin olsun 100 e kadar gördüğüm olumsuzlukları yazmaya çalışırdım ama yazsam da; görmek istemeyen gözler, duymak istemeyen kulaklar HAkikate sağır kalmaya devam edecektir. TAbi bir de YENİAKİT o kadar gerçekleri yayımlar mı endişesi de var. Lütfen yayımla ya LÜTFEN!. Elhamdulillah asla partizan olmadık. Biz sadece İslama partizanlık yapmak istedik.O da islam bizi kurtarsın diye. TEŞEKKÜRLER.
 • KADİR VALLAH MI DİYONNN LOOO!...HE VALLA DİYON!...KADİR VALLAH MI DİYONNN LOOO!...HE VALLA DİYON!...4 ay önce
  KADİR ValLAAHA MI DİYOOOn.
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman4 ay önce
  Kapanan Hyundai değil Honda fabrikasıymış.aşağıdaki ifade yanlış oldu.düzelteyim.
 • KADİRKADİR4 ay önce
  MAL VE HİZMET ÜRETİMİ OLMADIĞI SÜRECE OLMAZ/OLAMAZ/OLMAYACAK... İLK İÇTEN YANMALI MOTOR 1800 LERDE YAPILMIŞ/ HALA BİR MOTOR ÜRETEMİYORUZ...300 SENE GERİDEYİZ. MATBAA İCAT OLDUKTAN SONRA ÜLKEMİZE GİRDİĞİ YIL KADAR..YA ARKADAŞ 40 YAŞINDA EMEKLİLİK Mİ OLUR...HEPİMİZ KENDİMİZİ SORGULAMALIYIZ/ÜRETMELİYİZ/OKUMALIYIZ...
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman4 ay önce
  Hyundai, Türkiye fabrikasını kapatıp Türkiye den çıkıyormuş.Doğru mu?Neden acaba?
 • CebelitarıkCebelitarık4 ay önce
  Artukoğlu rumuzlu kardeşim teşekkürler eline sağlık. Çok iyi analiz etmişsin. Bugün İzmir Belediyecilik alanında perişan, kötü yönetildiğini bile bile Solcular adamlarına inatla sarılıyorlar. Sağcılar ise hep gevşek bir tavır içindeler; armutun sapı, üzümün çöpü diyerek mızmızlık ediyorlar. Biz 1990 ları yaşadık çöpler, akmayan musluklar işlemeyen otobüsler ve merkezi yönetimde koalisyon hükümeti. 1994 de güneydoğuda teröre 1 yılda 3350 (yazıyla üçbinüçyüzelli) şehit verildiği yıl oldu. 28 şubat darbesi de cabası.Ama insanlar hemen unutuyorlar. İzmirli gerçekle ilgisi olmayan yaşam tarzı endişesiyle korkutulup oy alıyor CHP. Ama bize yaşanmış gerçek kabus dolu 1990 ları unutmamız söyleniyor. Enflasyonun %150. gecelik faizlerin %8000 (yazıyla sekizbin ) olduğu dönemi unutmamız söyleniyor. Ve o zaman Ecevit gibi art niyetli olmayan ama beceriksiz bir başbakan vardı. Bugün ise Kılıçdaroğlu gibi hiç güvenilmez biri var. İnsanlar Onun peşine mi takılsın. Gizli ortak HDP yede yarayan koalisyona mı oy versin? Basiretli olalım. Dış Dünyada kaos varken bizde 100 yıl evvel İttihat ve Terakki Partisinin peşine takılanlar gibi macera ararsak ülkemize yazık etmiş oluruz. Türkiye adeta Nuh'un gemisi gibidir. Son Kaledir. Anadoludan başka sığınacak ve gidecek yerimiz yok. Aklımızı başımıza alalım. Maceraya gerek yok. Şımarıklık ve mızmızlık yapılmamalı. Japonya gelişmiş diyorlar. ama 40 yıldır aynı partinin iktidarda olduğunu söylemiyorlar. Bazı şeyler istikrarla sağlanır. Hep yap-boz yaparsak nasıl ivme kazanacak bu ülke. 1990 lar hep yap-bozla geçti. Özal'ın yaptıkları tüketildi. Yapmak zor yıkmak kolaydır. Artık şu sıkıldım laflarından gına geldi. Koca bir ülke çocuk değildir. Ben sıkıldım deyip haydi tekrar baştan başlayalım desin. Allah hepimize basiret ve feraset versin. AMİN !
 • AvniAvni4 ay önce
  NASILSANIZ ÖYLE YONETİLİRSİNİZ.... MILLET NEYI HAK EDIYORSA OYLE YONETILSIN AYRICA BU BELEDIYE SEÇİMİ... O KADAR KASMAYA GEREK YOK MILLET KİMİBASINDA GORMEK ISTIYORSA ONU GETIRIR... ADAM 10 NUMARA ADAMDIR DOĞRUDÜRÜST VS VS LIYAKATLI AMA BAŞKABI SOL PARTI DEN.... ILLE SAĞA MI VERMEK LAZIM... HEP DİNGELIYOR AMA ON PLANA AMA DINI NE YASATANNEDE DİNDOGRULTUSUNDA MILLETIN YASAMASINA CALISAN BİRSISTEM VARR. ADAM 5 VAKIT NAMAZ KILIYO AMA STOKCULUK YAPIYO... BIZIM BU MESELELERI ASMAMIZ LAZIM... YOKSAAAA. BASIMIZA GELEN KIM HANGI ZIHNIYETTEN OLURSA OLSUN ODA OYLE OLACAK... DEGISIM KENDIMIZDEN BAŞLAR...
 • Biz Biz 4 ay önce
  S..aleykum.hocam bir HOLDINGZEDELER faciasi vatanina iş aş fabrika hayalleri GURBETCIleri hùsrana ugratirken yòneticiler kaymakli MAASLARINA zam ušytune zam yaparak yiyorlar.bu da en dindar parti akp doneminde yasaniyor.SECILMIŞLERIN TAKVÌMÌNE BAKALIM.tv kanallari varmi.mal varliklari ev arsa villa bankada yastik ogullar damatlar kizlar sirket acmişlarmi Konkordato yapmislarmi ihale almişlarmi òzellestirmeden ne kapmislar ? Aynen sizin dediginiz gibi kimsenin gùnahiba ortak olacak halimiz yok artik...kul hakkinin yiyeni ALLAH cc Ondurmasin ÌNŞALLAH. S.aleykum. saygilarimla....
 • Secih BAŞARAN Secih BAŞARAN 4 ay önce
  NURULLAH!!! OLMASANIZDA OLUR DİYORSUN AMA VARIZ... SEN BİZİ BOŞVER, SİZ 90 SENEDİR VARSINIZDA NE OLDU. BU ÜLKE 2002 KURULMADI AMA 2002 DE YIKILMAKTAN KURTULDU. TV VE GAZETELERDE SİZİN KAFANIZDAKİLER 2.CUMHURİYETTEN BAHSEDİYORLARDI.POLİS, POLİS ARABASINA BENZİN KOYAMIYORDU.BİRDE. TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞAYACAK DİYORSUN, BEN GEÇMİŞTE YAŞAYAN BİR CUMHURİYET GÖRMEDİM, ÜLKEYİ İMF YÖNETİYORDU HEMDE YILDA 2 KERELİK TOPLANTIYLA. SENİN KAFANDAKİ YÖNETİCİLERİN ESAS DURUŞTA TALİMATLARI YAZIP UYGULUYORDU, KDV ORANI, İŞÇİ ALIMI, TARIM DESTEĞİ VE AKLINA NE GELİRSE HEPSİNİ, NASIL YAPILACAĞINI YAZDIRIP GİDİYORLARDI, SİZDE TIPIŞ TIPIŞ NE DERLERSE HE DİYORSUNUZ. BU ÜLKE YAŞAMIYORDU DEVAMLI BORCUNU KATILIYORDU. ÇOK GÜZEL BİR YORUM VAR ARTUKBEYLİDEN AKİT İN YERİNDE OLSAM BU YORUMU HERGÜN KOPYALAR YAPIŞTIRIRDIM, HATTA TV PROGRAMLARINDA AÇILIŞ METNİ YAPARDIM, MESELE BU... NET!
 • Mehmet ayMehmet ay4 ay önce
  Sayin yazar, secimden sonra yagmur gibi zam yagacak, simdi secim ekonomisi uygulaniyor, sonrasi TUFAN.
 • Liyakat önemlidir, ama teyze oğlu candır. Liyakat önemlidir, ama teyze oğlu candır. 4 ay önce
  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü görevine teyzesinin oğlu Recep Ali Er’i atadı. Erdoğan temmuz ayında da bir diğer teyze oğlu İbrahim Er’i Milli Eğitim bakan yardımcılığına atamıştı.
 • Alpay YILDIZAlpay YILDIZ4 ay önce
  Bu yazıya tek yorum yapılır : Amin
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman4 ay önce
  Mevcut hükumet inşaat işine biran evvel son verip tarım hayvancılık konusunda sağlam adımlar atmalı önceliğimiz gıda ve silah olmalı kendi kendimize yetecek hale gelmeliyiz.ayrıştırmayı hedef göstermeyi düşman oluşturmayı bırakıp birlik beraberlik tesis etmelidir.geçici günü kurtarmak için proje üretmeyi bırakıp diğerleri gibi 1000 yıllık planlar yapmalıdır.Adam kayırmayı bırakıp işi ehline vermelidir ve ve ve şeffaf olmalıdır.
 • VicdanVicdan4 ay önce
  Polis tarafından tacize uğrayan kadın için emniyetin ''babası FETÖ/PDY terör örgütü içerisindeki faaliyetlerinden dolayı (Aktif Eğitim Sen üyesi olduğu) 2016 yılının ağustos ayında ihraç edildiği'' açıklamasını kınayan bir yazınız yoksa boşuna din diyanet diyorsunuz?
 • Resul YANIKResul YANIK4 ay önce
  Mükemmel bir yazının ardından artukoğlunun yorumu harika bir yorum tebrik ediyorum
 • Kocasolak Kocasolak 4 ay önce
  Ehliyet liyakat güzel de, adamı ehli diye işe alıyorsun, işi yanında rakibine çalışıyor. Buna ne diyeceğiz? İcabında ehil diye iş veriyorsun fetönün pkk ve CHP nin EMİRLERİNİ uyguluyor. Dürüstçe işini yapıp hakkına razı gelen insan yüzde kaç? Bu ortamda ehliyet ve liyakata göre YETMİYOR birde çalıştığı İŞE sadakati olacak. İş verenine veya partisine, cemaatine değil İŞİNE sadık olmak zorunda. Kaç insan var bu tip? Büyük çoğunluğu bu sadakatten YOKSUN. İşine geldiği gibi ZOR veya KOLAY yolu takip ediyor, kamara koyup izleyin, duruma, kişiye göre zor kolay yol izleniyor. Birde işi alasıyla ADAM görünür işi aldıktan sonra ???
 • rahimerahime4 ay önce
  artukbey haklısınız tahamülümüz kalmadı düşünmeye sorgulamaya allah zalimlere fırsat vermesinabdurrahman bey teşekkürler
 • Bay abdurrahmanBay abdurrahman4 ay önce
  THY , 8 milyarTL zarar açıklamış Vergşi dairesine ...neden acaba? .Usta oldum diyen ne der bu işe?
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman4 ay önce
  Ağzınıza sağlık syn dilipak.Birileri diyor ki ders verelim derken perişan olursunuz peki bunda bizi yönetenlerin hiç mi suçu yok.Trump delisi bir söz le ekonomimizi yerle bir etti nerdeyse , bu kadar mı güçlüydü ekonomimiz.sosyal medyada bir söz dolaşıyor koskoca devlet marketlere yaptırım uygulamıyor da onlarla rekabet ediyor.. yanlış mı?ha birde şu var ki bence en önemlisi hükümeti eleştirirken fetöcü damgası yemek var çünkü kolayı bu ya bizdensin ya fetöden başka seçenek yok çünkü..!
 • Buşra Buşra 4 ay önce
  Baştan sona bir dua.. Hatırlattıklarınız kıymetli Allah razı olsun
 • ABDULLAHABDULLAH4 ay önce
  KALEMİNE KUVVET ALLAH HERKEZİ RABBİM ALLAH DEYİP DOĞRU YOLDAN GİDENLERDEN EYLESİNADALET ADALET ADALET
 • ORHAN İNANORHAN İNAN4 ay önce
  İMANİ MANADA SÖYLENEN HER SÖZÜ KABUL VE TASDİK EDERİZ.ANCAK,SİYASİ ALANA GİRİP DE TARAF OLMAMAYA ,DOĞRU VE YANLIŞLARI YAZMAMAYA RIZA GÖSTEREMEYİZ.ÜLKEMİZDE DURUM BELLİ.HADİSE DEDİĞİNİZ KADAR BASİT BELKİ,AMA O İMANİ DURUŞU KİM SERGİLEYEBİLECEK? NE OLURSA OLSUN SONUÇ BİR ŞEY İFADE ETMEYECEK Mİ? DOĞRU VE YANLIŞI AYIRMA NOKTASINDA GÖREVİMİZ YOK MU? BU SEÇİMLER VE SEÇİLENLER TOPLUM HAYATINDA HİÇ ETKİ,DEĞİŞİM OLUŞTURMAYACAK MI? MÜSLÜMANLARIN BUNCA YIL ÇEKTİĞİ IZDIRAP VE ZULÜMLER YENİDEN BAŞLASIN VE YAKIP YIKARAK DEVAM MI ETSİN?ELİ KANLI KATİLLERLE BİRLİKTE HAREKET EDENLERİN KAZANMASI HAYIRLARA MI VESİLE OLACAK?BUNLARA DUYARSIZ KALMAK MI GEREKİYOR?ANLAYAMADIM KIYMETLİ BÜYÜĞÜM.ALLAH(CC)'A EMANET OLUN
 • MalkoçMalkoç4 ay önce
  MBTÖ = MazotBenzin Terörörgütünede TANZİM SATIŞ ayarıçekseler... dün gece 27 kuruş birden koydular...
 • NurullahNurullah4 ay önce
  Artukoğlu! Uzun yorumunu dikkatle okudum. Bugünkü siyasi isimler Fatih Sultan Mehmet, Abdülhamit,Ertuğrul Gazi, Halid bin Velid vs. değiller. Böyle ulvi bir misyon yüklersen hayal kırıklığına uğrarsın. Bugünkü siyasi isimler Sıradan insanlar ve 1941'den bugüne kadar da ABD'nin desteklediği veya partlatıp seçtirdiği isimler. Doğu Perinçek bile Erdoğan'ı desteklese bile ne diyor? Paraya takıntıları var diyor ve parayla ilgili sorunları örtülecek kadar küçük de değil, gizlenemiyor. 29 Ekim 1923'de Cumhuriyet'in olanı ile kurulduk yani 2002'de kurulmadı bu ülke. Olmasanız da olur çünkü Türkiye Cumhuriyet'i ilelebet payidar kalacaktır.
 • mustafamustafa4 ay önce
  Artukoğlu diline sağlık.Kaş yapayım derken göz çıkarmanın anlamı yok.İtidal üzere olmak esastır.Öfke ile kalkan zarar ile oturur.Bir pire için yorganı ateşe verenlerin kış gelince şikayete hakları kalmaz.%10 beş vakit namaz kılan bir toplumdan mükemmeliyet beklerseniz yaya kalırsınız yolda.Savrulur gidersiniz.Enin de sonunda '' sizler nasıl iseniz öyle idare olunursunuz '' İlahi emri tecelli eder.Hedeflerinizi basit yakın menfaat kavgalarına harcamayın.Oturup hep beraber ağlarsınız.1970 lı yılların sonunda ki 1. ve 2. milliyetçi cephe hükümetlerini hatırlayın.Özal dönemini mumla arayanlarDemirel-Sezer dönemindeydi.28 şubatı ve sonrasını hatırlatmaya gerek var mı???Hala '' akaidi '' bir sorun olan '' Laiklik '' konusunu tarif edememişsiniz.Oturduğunuz yerden yüksek perde den atmayalım beyler.Allah basiret ve sabır versin cümlemize.Gözlerimizi kapatmayacağız. Öfke ile de uçmayacağız.İtidal ve '' Temekkün '' şartlarına dikkat edelim.
 • Yavuz MAHMUTOĞLUYavuz MAHMUTOĞLU4 ay önce
  Din kardeşiyiz diye yanlış yapan kardeşimize susacak isek şeytan bizi ele geçirmiş demektir. Yanlışı kim yaparsa yapsın susmak şeytana yoldaş olmaktır. Emaneti ehline vermek gerek. Unutmayın ey insanlar dünya çok kıymetli olsaydı Yüce Allah onu başımızın üstünde yaratırdı. Ama dikkat ederseniz dünya ayaklarımızın altında. Dünyaya tapmayın onda elde edeceğiniz menfaat için cenneti satmayın. Dünya için ahireti satmayın. Ne kadar da az düşünüyorsunuz siz dünyayı ne kadar da çok seviyorsunuz. Dünyada makam sahibi olmak için nasılda şeytanın ipine tutunuyorsunuz adaleti gözetmiyorsunuz. Rüya aleminde hükümdar olsan ve o rüyan bin yıl sürse ne yazar ey gafil. Uyandığında anlarsın ama korkarım ki çok geç kalmış olacaksın.
 • EnsarEnsar4 ay önce
  Sayin Yazar,Hala Demokrasi ile Şeriat arasinda gidip geldiğiniz yazilarinizdan anlaşilmaktadir,imanin asli bütün putlari,ilahlari,tağutlari red etmekten geçtiğini hepimizden iyi bilenlerdensiniz,çeşitli korku ve beklentilerle bu sistemin ve idarecilerin gayri islami olduğunu ve izlediği yolun sonunun cehenneme gidiş yolu olduğunu söylemek o kadarmi zor?Ayni yazilariniza yorum yapanlarin birinden Reisden uzaklaşma diğerinden de Demokrasiye biat etti yorumu almak ne yaman çelişki. Yön kaymasi bu olsa gerek.
 • kırcalikırcali4 ay önce
  Sayın üstad;Yazıdan anladığım şu ki, sonuç kötü Cumhur ittifakı açısından, doğru mu anlamışım?
 • cemalcemal4 ay önce
  Anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az.oy verip taparcasina savunmak elzem verici bir durum. Guzel soylemissiniz sayin dilipak.
 • MehmethanMehmethan4 ay önce
  Elinize, fikrinize sağlık..nefis olmuş ağbicim.. selâmlar
 • SancarSancar4 ay önce
  Basraharab olduktan sonra... Bütünrenklerkirlendi , önceliği BEYAZ'a verdiler diyorşair... Demirintuncu , adamınpicinekaldık diyen YAŞAR KEMAL gibi.... YineÖNCE EKMEKLERBOZULDU, SONRA HERŞEY diyen yazar gibi... Allahsız Müslümanlık,tüccardincilik derken geldik yolun sonuna... "Öncekiler yapmadımı " demişti emekli müftü kayınbabam... Kıyameti beklesin herkes, ağlamak yok... Hepinizoradaydınız,fefullahda dahil....
 • DandanHakan DandanHakan 4 ay önce
  Ya da tam tersi olacak ! Koltuk sallanacak ve eyvah ne oluyor bize ? Diyeceksin ve hesap vermeye hazırlanacaksın ! Muhtemelen tası, tarağı toplayacak ABD ye sığınacaksınız!
 • Selim MeralSelim Meral4 ay önce
  Gittikce Reis karsiti bir alana savruluyorsunuz. Ilginc.
 • ArtukoğluArtukoğlu4 ay önce
  1989 yerel seçiminde halk o hatayı yaptı 5 yıl boyunca o günkü SHP milleti perişan etti. Özal'a ders verelim diyenler kendileri ders alacak hale düştü. Peygamberimizin dediği gibi ''Müslüman iki defa aynı delikten sokulmamalıdır''. EYT diyenler istikrar bozulunca size maaş bile verecek hükümet bulamazsınız. 1914'de neden Almanların yanında Dünya Savaşına girdik diye sorulduğunda Enver-Talat-Cemal üçlüsünden Cemal Paşa memura verecek paramız dahi yoktu Almanlardan maddi yardım alabilmek için demiştir. Sultan 2. Abdülhamid'in 33 senede toparladığı ülkeyi 1909-1918 arası sadece 9 senede çökerttiler ve milleti bir lokma ekmeğe muhtaç ettiler Anadoluyu dahi kaybetmenin eşiğine geldik. Peki Abdülhamid ne yapmıştı. 300 milyon altın borcu 35 Milyon altına indirmiş, Memurun maaşını düzgün ödemiş. Yüzlerce okul açmış. 8000 km demir yolu yaptırmış (bugün ki demiryollarından 4000 km.lik kısmı, o günden kalmadır), birçok hastane açmış, Anadoludaki birçok tarihi eseri tamir ettirmiş, fabrikalar açmış. Çanakkkale boğazındaki istihkam mevzilerini güçlendirmiş. Kara ordusunu tekrar donatmış ( Ordumuz, 1897'de DÖMEKE SAVAŞINDA Yunan ordusunu ağır bir mağlubiyete uğrattı). Artı birde Yıldız Sarayında Hazineyi Hassada para biriktirmiş. Peki o Hazine ne olmuş? İttihatçılar tarafından Yıldız Sarayı yağmasında, yağmalanıp yok edilmiş. Bugünde muhalefetin istediği budur. Kaynakları yağmalamak sonra IMF ye gidip borç almak o parayı da TÜSİAD çılara peşkeş çekmek. Ecevit zamanındaki gibi ekonomi batıncada gelsin bir sağ iktidar kurtarsın. Sağcılar enayimi onlar yağmalasın biz toparlamak zorunda kalalım. 2001 Krizinde Ecevit hükümeti, memura verecek maaş dahi bulamayıp deprem için verilmiş yardım paralarını maaş diye dağıtmıştı. O yüzden aklımızı başımıza alalım. 1909 da o günkü muhalefet Abdülhamid gitsin de ne olursa olsun demişlerdi, ne projeleri ne ufukları vardı. İçlerinde seküler olanda, milliyetçi olanda, İslamcı olanda ve ben ticari çıkarıma bakarım diyen oportinisit-çıkarçılarda vardı. Büyük bir coşkuyla Abdülhamid'i devirdiler. Sonuç Koca İmparatorluğun çöküşü ve neredeyse Anadoluyu bile kaybedecektik. Oysaki Abdülhamid sabırlı olun bu Batılılar birbirine düşecek diyordu ama dinlemediler. Bizi Batılıların kavgasına yem ettiler. Günümüzde de 4-5 yıl evvel Batı birbirine düşecek diye yorum yapan yazarlara içimizdeki Batıperestler saldırıyor, alay ediyorlardı. Karadenizli gibi soralım Nee oldiiii? Birbirlerine düşmeye başladılar. Papa, bile geçen sene, 3. Dünya Savaşı başladı tek farkı parça parça devam etmesi dedi. Tarih boyunca akılsızların tavrı hep aynıdır, alay etmek ve hakaret savurmaktır. Sonra İlahi Kader, gerçeği onların suratlarına vurunca da kös kös oturup kalırlar. Bugün gene Dışarda kavga başlamışken Türkiye'yi zayıf bir hükümetin yönetmesi ve Batı ne derse tamam diyen bir kişinin başta olması isteniyor. Tuzak budur.Hükümetin, Peygamber gibi günahsız olması beklenemez. Peki hakikatin kriteri nedir? Hatayı düzeltmeye çalışıyorlar mı? Tayyip hataları düzeltmeye uğraşıyor mu? Evet, o halde yola devam edilir. Muhalefet ne yapıyor; sadece kin, haset besliyor ve rövanş almaya ve Türkiye'nin anahtarını tekrar Batılılara teslim etmeye çalışıyor. DİKKAT edelim, bazıları dışarda da hükümetin ihtiyatlı olmasını kasıtlı olarak yanlış yorumluyorlar. onlara şu cevabı veririm : Türkiye'nin dik duruşunu yeterli bulmayanlar. Koskoca Çin'i görüyorsunuz. 1,5 Milyarlık nüfus, 9,5 Milyon km2 arazi, 10 Trilyon dolardan fazla Gayri safi Hasıla, Nükleer güç ve o kadar teknolojik atılım ama tavır bir ileri bir geri. Rusya'da benzer durumda. Fransa ise malum. Demek ki devlet yönetmek internette kalemşörlük yapmak gibi değilmiş. Bu işler kolay değil. Karşında aşırı güç dengesizliği varsa ihtiyatlı olmak zorundasın. Reisin, dediği gibi diklenmeden dik duracağız. Haa inşallah birbirlerine düşerler onuda dilemeyi unutmayacağız. Ferasetli olalım, Batılıların gazına gelip kendi bindiğiniz tekneyi devirmeye kalmayalım. NİMET elden gittikten sonra yapacak bir şey kalmaz. SON SÖZ: Bugün 20 li yaşlarda olanlar bizi geçmiş ilgilendirmez diyorlar. Bende diyorumki geçmişi bilmeyen geleceği kuramaz. Peygamberimiz, Kur'anda geçmiş milletlerin başına gelenleri anlatan Ayetleri okuduğunda o günkü Mekkeliler bize eskilerin masallarını anlatma demişlerdi. Oysaki o Ayetler geçmişten ibret alınsın diye anlatıldı; yaşadığımız çağ, zaman ve kullanılan aletler değişse de insanların hep aynı hataları yaptıkları görülür. SEN GEÇMİŞ BENİ İLGİLENDİRMEZ dersen, KADERDE SANA, SENDE BENİ İLGİLENDİRMİYORSUN derse ne yapacağız. ALLAH insanlara muhtaç değidir, İnsanlar Allah'a muhtaçtır. Kur'anda ''siz hakikatı terk ederseniz bizde bu görevi başka millete veririz '' diye buyruluyor.Nitekim bu Ayet gerçekleşmiştir. Araplar bu sancağı taşıma şerefini kaybetmişlerdir. 1000 yıldır biz Türkler taşıyoruz. Amma bunun böyle devam edeceğinin garantisi yoktur. Biz doğrulardan yüz çevirir isek bu nimet başka millete gider. Bizde öylece kaderimizle başbaşa kalırız.Mehmet Akif'' Tarih tekerrürdür diyorlar, insanlar ibret alsaydı hiç tekerrür eder miydi?'' diyor. Sadece midesini düşünenler, hem ekmeğini hem hürriyetini kaybeder. Olacak olan olur. Ne demişler kendi düşen ağlamaz. Maalesef insanlar sonra hiç kendi kusurları yokmuş gibi mızmızlanmaya devam ediyorlar. Hayatın tavrı adeta şöyledir. ''Teklif var ısrar yok''Yani zorla güzellik olmaz, ancak sonra mızırdanmaya da kimsenin hakkı yok. 100 yılda bir adam çıkıyor Onunda kıymeti bilinmeyip harcanırsa Kader daha ne kadar bize iltimas geçsin. Abdülhamid'i harcadık, Menderes'i harcadık, Özal'ı harcadık. Eee Kaderinde bir tahammül sınırı var değil mi?

Günün Özeti